Festivaalit: Sveitsi 2017 
*Avoin sivusto   >Operabase Professional 
   Festivaalit    Sveitsi
2017 (Kaikki / Tulossa)

Festivaalit maittainArgentiina · Australia · Belgia · Brasilia · Bulgaria · Espanja · Hollanti · Hong Kong · Irlanti · Islanti · Iso-Britannia · Israel · Italia · Itävalta · Japani · Kanada · Kiina · Kreikka · Kypros · Latvia · Libanon · Macao · Malta · Meksiko · Montenegro · Norja · Peru · Puola · Ranska · Ruotsi · Saksa · Slovakia · Suomi · Sveitsi · Tanska · Tšekki · Unkari · Uusi-Seelanti · Viro · Yhdysvallat

Gstaad Menuhin Festival — 13 hei-2 syy
Aida Verdi.    Roberto Alagna (Radames), Kristin Lewis (Aida), Anita Rachvelishvili (Amneris), Simone Piazzola (Amonasro), Erwin Schrott (Ramfis), Giacomo Prestia (Re), joht Gianandrea Noseda Gstaad, Tente du Festival: pe 1c syy 2017   info 

Verkkosivut: www.gstaadmenuhinfestival.ch
Hombrechtikon : Operettenbühne Hombrechtikon — 9 syy-14 lok

Gemeindesaal Blatten, Hombrechtikon
Der Zigeunerbaron Strauss.    Manuel König (Sándor Barinkay), Erich Bieri (Zsupán), Rea Claudia Kost (Czipra), Cecilia Berglund (Saffi), Nadia Catania (Mirabella), Stefanie Frei (Arsena), Wolf Latzel (Graf Peter Homonay), Hans Michael Sablotny (Conte Carnero), Luca Bernard (Ottokar), joht Caspar Dechmann, ohj Simon Burkhalter.   Gemeindesaal Blatten: la 9, su 10m, pe 15, la 16, su 17m, pe 22, la 23, su 24m, pe 29, la 30 syy, su 1m, pe 6, la 7, su 8m, pe 13, la 14 lok 2017   info 

Verkkosivut: www.operette-hombrechtikon.ch
Lucerne : Lucerne Festival im Sommer — 11 elo-10 syy

Luzerner Theater
en Around 70 events, grouped around a theme
it Circa 70 eventi, raggruppati attorno a un tema

Blank Out van der Aa.   Chamber opera for soprano and 3D film.  Miah Persson (soprano), ohj Michel van der Aa Luzerner Saal: la 12 elo 2017   info 

L'orfeo Monteverdi.    English Baroque SoloistsKrystian Adam (Orfeo), Hana Blažíková (La Musica/ Euridice), Kangmin Justin Kim (Speranza), Anna Dennis (Ninfa), Lucile Richardot (Messaggiera), Francesca Boncompagni (Proserpina), Gianluca Buratto (Caronte/ Plutone), Furio Zanasi (Apollo), joht John Eliot Gardiner, ohj Elsa Rooke Konzertsaal: ti 22 elo 2017 ◊ Berlin, Saksa, Philharmonie: la 2 syy 2017 ◊ Paris, Ranska, Philharmonie de Paris: la 16 syy 2017 ◊ Chicago, Yhdysvallat, Harris Theater: to 12 lok 2017 ◊ New York, Yhdysvallat, Alice Tully Hall: ke 18 lok 2017   info 

Il ritorno d'Ulisse in patria Monteverdi.    English Baroque SoloistsFurio Zanasi (Ulisse), Lucile Richardot (Penelope), Hana Blažíková (Minerva/ Fortuna), Krystian Adam (Telemaco), Fernando Fernández-Rueda (Eumete), Robert Burt (Iro), Zachary Wilder (Eurimaco), Anna Dennis (Melanto), John Taylor Ward (Giove), Francesca Boncompagni (Giunone), Francesca Biliotti (Eurimaco), Silvia Frigato (Amore), joht John Eliot Gardiner, ohj Elsa Rooke Konzertsaal: pe 25 elo 2017 ◊ Berlin, Saksa, Philharmonie: su 3 syy 2017 ◊ Wrocław, Puola, NFM: to 7, pe 8 syy 2017 ◊ Paris, Ranska, Philharmonie de Paris: su 17 syy 2017 ◊ Chicago, Yhdysvallat, Harris Theater: pe 13 lok 2017 ◊ New York, Yhdysvallat, Alice Tully Hall: to 19 lok 2017   info 

L'incoronazione di Poppea Monteverdi.    English Baroque SoloistsHana Blažíková (Poppea/ Fortuna), Kangmin Justin Kim (Nerone), Carlo Vistoli (Ottone), Gianluca Buratto (Seneca), Lucile Richardot (Arnalta/ Venere), Michal Czerniawski (Nutrice), Silvia Frigato (Amore/ Valletto), Anna Dennis (Drusilla/ Virtù), John Taylor Ward (Mercurio/ Littore), joht John Eliot Gardiner, ohj Elsa Rooke Konzertsaal: la 26 elo 2017 ◊ Berlin, Saksa, Philharmonie: ti 5 syy 2017 ◊ Paris, Ranska, Philharmonie de Paris: ma 18 syy 2017 ◊ Chicago, Yhdysvallat, Harris Theater: su 15 lok 2017 ◊ New York, Yhdysvallat, Alice Tully Hall: la 21 lok 2017   info 

Le Grand Macabre Ligeti.   Revised version from 1996.  Luzerner TheaterRobert Maszl (Piet vom Fass), Magdalena Risberg (Amanda), Karin Torbjörnsdóttir (Amando), Claudio Otelli (Nekrotzar), Sarah Alexandra Hudarew (Mescalina), Vuyani Mlinde (Nostradamus), Diana Schnürpel (Gepopo/ Venus), Remy Burnens (Weisser Minister), Bernt Ola Volungholen (Schwarzer Minister), Hubert Wild (Fürst Go-Go), Marco Bappert (Ruffiack), Peter Wigger (Schobiack), Ivo Kazarow (Schabernack), joht Clemens Heil, ohj Herbert Fritsch Luzerner Theater: pe 8 syy 2017   info 

Verkkosivut: www.lucernefestival.ch
Opéra St Moritz — 20-23 hei
Bianca e Fernando Bellini.    Eva Fiechter (Bianca), Michael Feyfar (Fernando), Martin Snell (Carlo), Flurin Caduff (Filippo), Riccardo Di Francesco (Clemente), Véronique Sapin (Viscardo), James Park (Uggero), Anna Nero (Eloisa), joht Olga Pavlu, ohj Peter George d'Angelino Tap Hotel Reine Victoria: la 22, su 23 hei 2017 ◊ Chur, Somedia: pe 3, la 4, su 5 mar 2017 ◊ Interlaken, Itävalta, Grand Hotel Victoria-Jungfrau: pe 17, la 18, su 19 mar 2017   info 

Verkkosivut: www.opera-stmoritz.ch
Schlossoper Haldenstein — 9 hei-19 elo

Schloss Haldenstein
de Die Kammerphilharmonie Graubünden veranstaltet alle zwei Jahre eine Freilicht-Oper im nahe gelegenen Schloss Haldenstein

[UT] Die Entführung aus dem Serail Mozart.    Graciela Rivera-Quiroz / Yuliya Poleshchuk (Konstanze), Nazariy Sadivskyy / Utku Kuzuluk (Belmonte), Daniela Ruth Stoll / Vanessa Waldhart (Blonde), July Zuma / Michael Chacewicz (Pedrillo), Jose Coca Loza / Kyung Ho Park (Osmin), Jonathan Heck / Samuel Maku (Selim), joht Philippe Bach, ohj Anthony Pilavachi Haldenstein, Schloss Haldenstein: pe 4, la 5, ti 8, pe 11, la 12, ke 16, pe 18, la 19 elo 2017   info 

Verkkosivut: www.kammerphilharmonie.ch/schlossoper-haldenstein.html
St Gallen : St Galler Festspiele — 23 kes-7 hei

Klosterhof, St Gallen
en Open air performances at the UNESCO World Heritage Site of St. Gallen Abbey

Loreley Catalani.    Theater St GallenAusrine Stundyte / Elena Rossi (Loreley), Timothy Richards / Derek Taylor (Walter), Giuseppe Altomare / Vittorio Vitelli (Hermann), Tatjana Schneider / Sheida Damghani (Anna), Tomislav Lucic (Rodolfo), joht Stefan Blunier, ohj David Alden pe 23p, la 24, ti 27, pe 30 kes, la 1, ke 5, pe 7 hei 2017   info 

Verkkosivut: www.stgaller-festspiele.ch
Verbier Festival — 21 hei-6 elo

Salle des Combins, Verbier
en Over 150 events, many free, presenting a repertoire ranging from opera, symphonic, chamber music to recitals and masterclasses

Salome Strauss.    Gun-Brit Barkmin (Salomé), Jane Henschel (Hérodias), Egils Silins (Jochanaan), Gerhard Siegel (Hérode), Andrew Staples (Narraboth), Idunnu Münch (Page), Paweł Konik (1. Nazaréen/ 1. Soldat), Julien Van Mellaerts (2. Nazaréen/ 2. Soldat), Rouwen Huther (1. Juif), Marcel Reijans (2. Juif), Mark Omvlee (3. Juif), Patrick Vogel (4. Juif), Alexander Vassiliev (5. Juif), Jasper Leever (Un Cappadocien), joht Charles Dutoit Salle des Combins: pe 21c hei 2017   info 

Elektra Strauss.    Lise Lindstrom (Elektra), Ingela Brimberg (Chrysothemis), Anna Larsson (Klytämnestra), Thomas Hampson (Orest), Wolfgang Ablinger-Sperrhacke (Aegisth), joht Esa-Pekka Salonen Salle des Combins: to 27c hei 2017   info 

Verkkosivut: www.verbierfestival.com
Sveitsi aakkosjärjestyksessä
St Galler Festspiele
Schlossoper Haldenstein
Gstaad Menuhin Festival
Opéra St Moritz
Verbier Festival
Lucerne Festival im Sommer
Operettenbühne Hombrechtikon

 Permalink: operabase.com/festival/ch/fi
Festivals: 7