Nikolay Borchev, baryton :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Nikolay Borchev

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Opern-Agentur[Gen, Verden]

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.borchev.com

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jul 15  Die schweigsame FrauDer BarbierMünchen(Fest)D: P Halffter; D: Kosky 
 Apr-Maj 15  Emma und EginhardEginhardBerlin(UDL)D: R Jacobs; D: Höckmayr 
 Nov-Dec 14  Il turco in ItaliaProsdocimoMünchen(SO)D: Arrivabeni; D: Loy 
 Nov 14  SolarisKris KelvinKölnD: Zagrosek; D: Kinmonth 
 Sep-Okt 14  Die schweigsame FrauDer BarbierMünchen(SO)D: P Halffter; D: Kosky 
 Apr 14  La finta giardinieraRobertoDijon(Opera)D: Haïm; D: D Lescot 
 Mar 14  La finta giardinieraRoberto itLilleD: Haïm; D: D Lescot 
 Jan 14  Cosi fan tutteGuglielmo itWien(SO)D: Patrick Lange; D: R De Simone 
 Dec 13-Jun 14  La cenerentolaDandiniWien(SO)D: Güttler / López-Cobos; D: Bechtolf 
 Nov 13-Jun 14  Die ZauberflotePapagenoWien(SO)D: Eschenbach / Trin; D: Caurier / M Leiser 
 Sep 13-Mar 14  Il barbiere di SivigliaFigaro itWien(SO)D: Güttler / G Calvo / Soltesz; D: Bletschacher / Günther Rennert 
 Jul-Aug 13  Don PasqualeDottor Malatesta itGlyndebourneD: E Mazzola; D: Mariame Clément 
 Maj 13  La petite messe solennelleBassbaritonLuxembourgD: Nicholas Jenkins; D: Hümpel 
 Apr 13  Beatrice et BenedictClaudio frWien(Theater)D: Hussain; D: K Holten 
 Feb-Jun 13  L'AfricaineNélusko frChemnitzD: Beermann / A Bihlmaier; D: Jakob Peters-Messer 
 Okt 12-Jun 13  Il barbiere di SivigliaFigaroWien(SO)D: Chichon / Güttler / Jean-Christophe Spinosi / G Calvo; D: Günther Rennert / Bletschacher 
 Okt 12  AriodanteLurcanioBaselD: Marcon; D: S Pucher 
 Sep-Okt 12  KonigskinderDer Spielmann deFrankfurt(Oper)D: Sebastian Weigle; D: David Bösch 
 Sep 12-Mar 13  L'elisir d'amoreBelcoreWien(SO)D: G Calvo / Y Abel; D: Otto Schenk 
 Aug-Sep 12  Europeras I and IIBaritoneRuhrD: H Goebbels 
Jul 12  La petite messe solennelleBassBregenz(Fest)D: Nicholas Jenkins; D: Hümpel 
Jul 12  La cenerentolaDandini itMünchen(Fest)D: Allemandi; D: J Ponnelle 
Jun 12  L'orfeoOrfeoEssenD: Hengelbrock;
Jun 12  L'orfeoOrfeo itParis(CE)D: Hengelbrock;
Jun 12  L'orfeoOrfeoFreiburgD: Hengelbrock;
Maj-Jun 12  La cenerentolaDandini itMünchen(SO)D: Allemandi; D: J Ponnelle 
Maj 12  AriodanteNoRole itBaselD: Marcon; D: S Pucher 
Apr 12  La petite messe solennelleBasseParis(Comique)D: Nicholas Jenkins; D: Hümpel 
Apr 12  La petite messe solennelleBasseDijon(Opera)
Feb 12  Ariadne auf NaxosHarlekinBaden-Baden(Fest)D: C Thielemann; D: Arlaud 
Jan-Feb 12  Cosi fan tutteGuglielmoLondon(RO)D: Colin Davis; D: Jonathan Miller / H Fehr 
Dec 11  Die FledermausDr. FalkeMünchen(SO)D: Carignani; D: L Haußmann / Lehberger 
Dec 11  Ariadne auf NaxosHarlekinValencia(Artes)D: R Chailly;
Nov 11-Jun 12  Cosi fan tutteGuglielmo itMünchen(SO)D: M Wigglesworth; D: D Dorn 
Nov 11  L'Enfant et les sortilegesDie Standuhr / Der Kater frMünchen(SO)D: Jarzyna 
Nov 11  L'Enfant et les sortilegesDie Standuhr / Der Kater frMünchen(SO)D: Nagano; D: Jarzyna 
Okt 11-Apr 12  Il barbiere di SivigliaFigaro itBerlin(Deutsche)D: G Calvo / E Mazzola; D: Thalbach 
Okt 11  CarmenMoralès frMünchen(SO)D: D Ettinger; D: L Wertmüller 
Okt 11  Ariadne auf NaxosHarlekinMünchen(SO)D: Nagano; D: Carsen 
Okt 11  La petite messe solennelleBassErfurt(Theater)D: Nicholas Jenkins; D: Hümpel 
Okt 11  Roberto DevereuxEin Page Robertos itTokyo(BK)D: F Haider; D: Loy 
Sep 11-Mar 12  Il barbiere di SivigliaFigaroSt Gallen(Theater)D: Klieme / Carnall / S Fromageot; D: A Stiehl 
Sep 11-Feb 12  Roberto DevereuxEin Page Robertos itMünchen(SO)D: F Haider; D: Loy 
Jul 11  L'Enfant et les sortilegesDie Standuhr / Der Kater frMünchen(Fest)D: Nagano;
Jul 11  Ariadne auf NaxosHarlekinMünchen(Fest)D: Nagano; D: Carsen 
Jul 11  Saint Francois d'AssiseFrère Léon frMünchen(Fest)D: Nagano; D: H Nitsch 
Maj-Jun 11  Il barbiere di SivigliaFigaroSt Gallen(Theater)D: Carnall; D: A Stiehl 
Feb-Mar 11  L'Enfant et les sortilegesDie Standuhr / Der Kater frMünchen(SO)D: Nagano; D: Jarzyna 
Feb 11  CarmenMoralèsMünchen(SO)D: D Ettinger; D: L Wertmüller 
Jan 11  Ariadne auf NaxosHarlekinMünchen(SO)D: Nagano; D: Carsen 
Jan 11  Die Tragodie des TeufelsDer LMünchen(SO)D: Eötvös / Christopher Ward / Christian Schumann; D: Kovalik 
Dec 10-Jul 11  L'elisir d'amoreBelcoreMünchen(SO)D: Justin Brown / Valcuha; D: David Bösch 
Dec 10-Feb 11  Pikovaya DamaFürst JeletzkijBaselD: Feltz; D: David Hermann 
Okt 10  Ariadne auf NaxosHarlekinWien(Theater)D: Bertrand de Billy; D: H Kupfer 
Okt 10-Mar 11  Il barbiere di SivigliaFigaro itMünchen(SO)D: Christopher Ward / Marco Armiliato; D: Soleri 
Sep-Dec 10  Die ZauberflotePapagenoMünchen(SO)D: Soddy / Altinoglu; D: August Everding / Lehberger