Ondrej Mráz :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Ondrej Mráz

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Information ikke tilgængelig


Personlige/andre hjemmesider
 Forslag til tilføjelser eller rettelser

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Jun 14  Les Pecheurs de perlesNourabad frBanska BystricaD: Bulla; P: Hlinková 
 Jan-Maj 14  Madama ButterflyLo zio BonzoKosiceD: Štrunc; P: Hlinková 
 Okt 13-Maj 14  RusalkaWater Goblin csPraha(Narodni)D: J Kyzlink / Zbyněk Müller; P: Jiří Heřman 
 Sep 13-Feb 14  L'elisir d'amoreDulcamara itPraha(Narodni)D: Švec / Chalupecký; P: Sandroni 
 Sep 13-Maj 14  JakobinCount Vilém of Harasov csPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; P: Jiří Heřman 
 Sep 13-Jan 14  FaustMefistofeles frPlzenD: Brauner; P: Jiří Heřman 
 Aug 13-Jun 14  Don GiovanniComtur itPraha(Estates)D: Netopil / Chalupecký / Švec; P: Kukučka / Trpišovský 
 Jan-Maj 13  FaustMefistofelesPlzenD: Brauner; P: Jiří Heřman 
 Dec 12-Feb 13  CarmenZunigaKosiceD: Dohovič / Kevický; P: Hončarivová 
 Nov 12-Maj 13  Kat'a KabanovaDykojOstravaD: Robert Jindra / J Žídek; P: Jiří Nekvasil 
 Okt 12-Maj 13  I puritaniGiorgio ValtonBratislavaD: Selecký / Kattah / Philipp Pointner; P: P Smolík 
 Okt 12-Apr 13  L'elisir d'amoreDulcamara itPraha(Narodni)D: Švec / Chalupecký; P: Sandroni 
 Okt 12-Jan 13  ArmidaPetrOstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; P: Jiří Nekvasil 
 Sep 12-Apr 13  Madama ButterflyLo zio BonzoKosiceD: P Gatto / Štefánek; P: Hlinková 
 Sep 12-Jun 13  RusalkaWater Goblin csPraha(Narodni)D: Hrusa / Zbyněk Müller / J Kyzlink; P: Jiří Heřman 
 Sep 12-Jun 13  JakobinCount Vilém of HarasovPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; P: Jiří Heřman 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannLindorfPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; P: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannDr MiraclePraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; P: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannDapertuttoPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; P: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannCoppéliusPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; P: Havelka 
 Aug 12-Jun 13  Don GiovanniComturPraha(Estates)D: Netopil / Švec / Chalupecký; P: Kukučka / Trpišovský 
Jun 12  Don GiovanniComtur  Praha(Estates)D: Netopil / Švec; P: Skutr 
Apr-Maj 12  ParsifalTiturelPraha(Narodni)D: J Fiore; P: Jiří Heřman 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannLuther  Praha(Narodni)D: Zbyněk Müller; P: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppélius/Miracle/Dapertuto  Praha(Narodni)D: Zbyněk Müller; P: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannCrespel  Praha(Narodni)D: Zbyněk Müller; P: Havelka 
Okt 11-Jun 12  JakobinCount Vilém of HarasovPraha(Narodni)D: Netopil / Zbyněk Müller; P: Jiří Heřman 
Sep 11-Jun 12  RusalkaWater Goblin   csPraha(Narodni)D: Zbyněk Müller; P: Jiří Heřman 
Sep 11-Jun 12  L'elisir d'amoreDulcamaraPraha(Narodni)D: Švec / Chalupecký; P: Sandroni / Flory 
Sep 11  Les contes d'HoffmannLuther, CrespelPafosD: Zbynĕk Müller; P: Havelka 
Mar-Maj 11  ParsifalTiturelPraha(Narodni)D: J Fiore; P: Jiří Heřman 
Dec 10-Jul 11  L'elisir d'amoreDulcamaraPraha(Narodni)D: Švec; P: Sandroni / Flory 
Sep 10  ArianeMinotaurusPraha(Narodni)D: Netopil;
Sep 10  Le RossignolChamberlainPraha(Narodni)D: Netopil;
Sep 10  La bohemeCollinePafosD: Lano; P: Veznik 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannLutherPraha(Narodni)D: Swierczewski / Zbyněk Müller; P: Havelka 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannCrespelPraha(Narodni)D: Swierczewski / Zbyněk Müller; P: Havelka 
Jun 10  I puritaniNoRoleBratislavaD: Aleksandar Markovic; P: P Smolík 
Mar-Maj 10  Les contes d'HoffmannCrespel/ LutherPraha(Narodni)D: Swierczewski / Zbyněk Müller; P: Havelka 
Feb-Mar 10  FaustMefistoKosiceD: Štefánek / Dohovič; P: Zdeněk Troška 
Jan 10  Die ZauberfloteSarastroKosiceD: Miloslav Oswald / Dohovič / Štefánek; P: Hlinková 
Jan-Jun 10  CarmenZunigaKosiceD: Dohovič / Kevický; P: Hončarivová 
Nov 09-Feb 10  Lucia di LammermoorRaimondo BidibendKosiceD: Pagliazzi / Dohovič; P: Marián Chudovský 
Okt 09-Apr 10  FaustMéphistophélésOstravaD: Robert Jindra / Jan Šrubař; P: Luděk Golat 
Okt 09-Feb 10  Prodana nevestaKecalKosiceD: Dohovič / Kevický; P: Hončarivová 
Okt 09-Maj 10  Un ballo in mascheraSamuelKosiceD: Štefánek / Dohovič; P: Veznik 
Sep 09-Feb 10  Madama ButterflyLo zio BonzoKosiceD: P Gatto / Štefánek; P: Hlinková 
Sep 09-Feb 10  Eugene OneginGreminKosiceD: Dohovič / Štefánek; P: Kapanina