Romana Noack, sopran :: Skema 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
Vis instruktioner
 Kunstner: Lyder ligesom

Romana Noack

Skema
Repertoire
Fotos
Biografi
Kontakt
Kontaktinformationer på ledelsen
 Kreft Artists[Gen, Verden]

Personlige/andre hjemmesider
 http://www.romananoack.de

 Information fra Operahuset  Debut i operaensemblet
 Information fra agenten/kunstneren  Rolledebut
Fra  / Til Opera  Rolle  Sted 
 Maj-Jun 15  Don GiovanniDonna Elvira itDuisburgD: Shehata / C Stöcker; D: Karoline Gruber 
 Feb 15  Don GiovanniDonna ElviraDusseldorfD: Shehata / C Stöcker; D: Karoline Gruber 
 Dec 14-Feb 15  Die CsardasfurstinSylva Varescu deDusseldorfD: Chestnut; D: Rechi 
 Nov 14-Jun 15  Die ZirkusprinzessinFedora Palinska deDuisburgD: W Koloseus / Brandstätter; D: Josef E Köpplinger 
 Maj-Jun 14  Die CsardasfurstinSylva Varescu deDuisburgD: Chestnut; D: Rechi 
 Feb-Jul 14  Le nozze di FigaroLa contessa Almaviva itDusseldorfD: Altstaedt; D: Hampe 
 Jan 14  Don GiovanniDonna Elvira itDusseldorfD: Lukas Beikircher; D: Karoline Gruber 
 Dec 13-Jun 14  Die Zauberflote1. Dame deDuisburgD: Axel Kober / W Chien; D: Kosky 
 Dec 13-Apr 14  Die CsardasfurstinSylva Varescu deDusseldorfD: Lukas Beikircher / Chestnut; D: Rechi 
 Sep 13-Jun 14  Don GiovanniDonna Elvira itDuisburgD: Lukas Beikircher; D: Karoline Gruber 
 Aug-Sep 13  L'opera seriaStonatrilla de,,i,tHannoverD: M Rohde; D: Dijkema 
 Jun-Jul 13  Il barbiere di SivigliaBerta itDuisburgD: C Guth 
 Jan-Jul 13  Il barbiere di SivigliaBerta itDusseldorfD: C Guth 
 Dec 12-Apr 13  Don GiovanniDonna Elvira itDusseldorfD: Layer / Ralf Lange; D: Karoline Gruber 
 Nov-Dec 12  Hansel und GretelGretel deDuisburgD: Altstaedt / Ralf Lange; D: Meyer-Hanno 
 Nov-Dec 12  Hansel und GretelGretel deDusseldorfD: Altstaedt / Ralf Lange; D: Meyer-Hanno 
 Okt 12-Maj 13  Die CsardasfurstinSylvia VarescuKasselD: Hannemann / Rimes / Xin Tan; D: Mentha 
 Okt 12-Maj 13  Die CsardasfurstinSylva Varescu deDuisburgD: W Koloseus; D: Rechi 
 Sep-Okt 12  L'opera seriaStonatrillaHannoverD: M Rohde; D: Dijkema 
Jun-Jul 12  Le RossignolDie KöchinDusseldorfD: W Chien / Ralf Lange; D: Tiedt 
Mar-Maj 12  Il barbiere di SivigliaBerta itDuisburgD: Axel Kober / Giuliano Betta; D: C Guth 
Feb-Apr 12  Le RossignolDie Köchin deDuisburgD: W Chien / Ralf Lange; D: Tiedt 
Jan-Feb 12  Castor et PolluxUne Ombre heureuse frDusseldorfD: Axel Kober; D: Schläpfer 
Dec 11-Feb 12  Die lustige WitweHanna Glawari deDusseldorfD: Ralf Lange; D: C Brey / Harald Schmidt 
Dec 11-Jul 12  Il barbiere di SivigliaBerta itDusseldorfD: Axel Kober / Giuliano Betta; D: C Guth 
Nov-Dec 11  Die Zauberflote1. DameDuisburgD: W Koloseus; D: Loy 
Jul-Sep 11  Im weissen RoesslOttilieBad IschlD: M Burkert / Gyükér; D: Gernot Kranner 
Maj-Jun 11  ParsifalBlumenmädchen 1./2. deDusseldorfD: Axel Kober; D: K Horres 
Feb-Jun 11  Der VogelhandlerKurfürstin MarieGraz(Buehnen)D: Schilhan 
Dec 10-Feb 11  Die CsardasfurstinStasiKölnD: G Prießnitz; D: Bernd Mottl 
Dec 10-Jan 11  Die Zauberflote1. DameDusseldorfD: W Koloseus; D: Loy 
Nov 10-Jul 11  La clemenza di TitoServilia itDusseldorfD: Daniel Jakobi; D: Nel 
Nov 10  Der unglaubliche SpotzPrinzessin AstaDuisburgD: D Hackenberg 
Nov-Dec 10  Die Zauberflote1. DameDuisburgD: W Koloseus; D: Loy 
Nov 10  Robin HoodLady Mary-AnnDusseldorfD: Chestnut; D: Tiedt 
Sep 10-Jan 11  Robin HoodLady Mary-AnnDuisburgD: Chestnut; D: Tiedt 
Aug 10  FrasquitaFrasquitaBad IschlD: Praxmarer;
Jul-Sep 10  Der fidele BauerFriederikeBad IschlD: Praxmarer; D: D Schmidinger 
Apr-Maj 10  Der unglaubliche SpotzPrinzessin AstaDusseldorf
Apr 10  ParsifalBlumenmädchen 1./2. deDusseldorfD: Axel Kober; D: K Horres 
Feb-Mar 10  LouiseM'de des mouron frDusseldorfD: Jonathan Darlington; D: Loy 
Feb-Mar 10  LouiseIrma frDusseldorfD: Jonathan Darlington; D: Loy 
Feb-Jul 10  Die lustige WitweValencienneDuisburgD: Axel Kober; D: Harald Schmidt 
Dec 09-Jan 10  Robin HoodLady Mary-AnnDusseldorfD: Mühlbach / W Chien; D: Tiedt 
Dec 09-Jan 10  Hansel und GretelGretelDuisburgD: W Chien; D: Meyer-Hanno 
Dec 09  Robin HoodLady Mary-AnnDuisburgD: Mühlbach / W Chien; D: Tiedt 
Dec 09-Maj 10  Die lustige WitweValencienneDusseldorfD: Axel Kober; D: Harald Schmidt 
Nov-Dec 09  Hansel und GretelGretelDusseldorfD: W Chien; D: Meyer-Hanno 
Okt 09-Jan 10  Die ZauberflotePapagenaDusseldorfD: Mühlbach; D: Loy 
Sep-Okt 09  Die ZauberflotePapagenaDuisburgD: Mühlbach; D: Loy 
Jul-Sep 09  Maske in BlauNoRoleBaden bei WienD: Franz Josef Breznik; D: Herzl 
Jun-Jul 09  Die ZauberflotePapagenaDusseldorfD: Mühlbach; D: Loy 
Jun 09  Cosi fan tutteDespinaDuisburgD: Mühlbach; D: Tobias Richter 
Jun 09  JenufaKarolkaDusseldorfD: J Fiore; D: Winge 
Maj-Jul 09  Gianni SchicchiLaurettaDuisburgD: Fratz; D: Dietrich Hilsdorf 
Feb-Mar 09  Die lustige WitweNoRoleBaden bei WienD: O Ostermann; D: Fritdum 
Okt 08-Jun 09  La finta giardinieraSerpettaDusseldorfD: Mühlbach; D: Loy 
Okt 08-Apr 09  Cosi fan tutteDespinaDusseldorfD: Mühlbach; D: Tobias Richter 
Sep-Okt 08  LouiseM'ds des mouronDuisburgD: Jonathan Darlington; D: Loy 
Sep-Okt 08  LouiseIrmaDuisburgD: Jonathan Darlington; D: Loy 
Jul-Aug 08  Der ZarewitschSonjaBad IschlD: Praxmarer; D: Leonard Prinsloo