Ain Anger, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Ain Anger

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Harrison Parrott[Gen, Världen]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Apr-Maj 15  Die WalkureHunding deHouston(HGO)Dir.: Patrick Summers; Prod.: Padrissa / Esteban Muñoz 
 Apr 15  Der fliegende HollanderDaland deWashington(WO)Dir.: Auguin / Weimer; Prod.: Lawless 
 Dec 14-Apr 15  LohengrinHeinrich der Vogler deBerlin(Deutsche)Dir.: Runnicles; Prod.: K Holten 
 Dec 14-Feb 15  TannhauserLandgraf Hermann deBerlin(Deutsche)Dir.: Axel Kober / Runnicles; Prod.: Kirsten Harms 
 Nov 14  KhovanshchinaDosifeyWien(SO)Dir.: S Bychkov; Prod.: Dodin 
 Maj-Jun 14  Die WalkureHundingWien(SO)Dir.: Jeffrey Tate; Prod.: Bechtolf 
 Maj 14  RigolettoSparafucile itBruxelles(Monnaie)Dir.: C Rizzi / S Jean; Prod.: Carsen 
 Mar 14  Eugene OneginFürst GreminWien(SO)Dir.: Patrick Lange; Prod.: Falk Richter 
 Feb 14  Boris GodunovPimenBarcelona(Auditori)Dir.: Sokhiev;
 Feb 14  Boris GodunovPimenParis(Pleyel)Dir.: Sokhiev;
 Okt-Nov 13  AidaRamfisHouston(HGO)Dir.: Fogliani; Prod.: Condemi 
 Aug 13  TannhauserLandgraf deLondon(Proms)Dir.: Runnicles;
 Maj-Jun 13  Die WalkureHundingWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
 Apr-Maj 13  Das RheingoldFasoltBarcelona(Liceu)Dir.: Josep Pons; Prod.: Carsen 
 Feb-Mar 13  Der fliegende HollanderDalandMilano(Scala)Dir.: Haenchen; Prod.: Homoki 
 Dec 12-Mar 13  TannhauserLandgraf Hermann deBerlin(Deutsche)Dir.: U Schirmer; Prod.: Kirsten Harms 
 Nov-Dec 12  Die Meistersinger von NurnbergVeit PognerWien(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: Otto Schenk 
 Nov 12-Feb 13  Simon BoccanegraJacopo FiescoWien(SO)Dir.: Auguin / Pidò; Prod.: Peter Stein 
 Sep 12-Apr 13  FaustMéphistophélèsTallinn(Opera)Dir.: Vello Pähn / Alperten / Risto Joost; Prod.: Dmitry Bertman 
 Sep 12  ElektraOrestWien(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: H Kupfer 
Jul 12  Die WalkureHunding deMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
Jun 12  Die WalkureHunding deFrankfurt(Oper)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Nemirova 
Apr 12  Die WalkureHunding deParis(CE)Dir.: Nagano;
Apr 12  TannhauserHermannTokyo(BK)Dir.: dám Fischer;
Mar 12  Eugene OneginFürst Gremin/Saretzki ruMünchen(SO)Dir.: Inkinen; Prod.: Warlikowski 
Mar-Apr 12  Die WalkureHundingMünchen(SO)Dir.: Nagano; Prod.: Kriegenburg 
Jan 12  La forza del destinoPadre GuardianoWien(SO)Dir.: López-Cobos; Prod.: Pountney 
Dec 11  Die ZauberfloteSarastro deParis(CE)Dir.: Jean-Christophe Spinosi; Prod.: Kentridge / Luc de Wit 
Sep-Okt 11  Eugene OneginFürst GreminWien(SO)Dir.: Langrée; Prod.: Falk Richter 
Jul 11  Boris GodunovPimenSantiagoDir.: Konstantin Chudovsky;
Jun 11  Eugene OneginFürst GreminWien(SO)Dir.: Güttler; Prod.: Falk Richter 
Apr-Maj 11  NabuccoZaccariaWien(SO)Dir.: López-Cobos; Prod.: Günter Krämer 
Apr-Jun 11  Die WalkureHundingWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Mar-Apr 11  ElektraOrestWien(SO)Dir.: Schneider.cond; Prod.: H Kupfer 
Dec 10  FidelioRoccoAmsterdam(NO)Dir.: Marc Albrecht; Prod.: Carsen 
Okt-Nov 10  Die WalkureHunding deFrankfurt(Oper)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Nemirova 
Sep 10  TannhauserHermannWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: C Guth 
Aug 10  LohengrinNoRoleTallinn(Birgitta)Dir.: Latham-Koenig; Prod.: K Holten 
Jun 10  TannhauserHermannWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: C Guth 
Dec 09-Mar 10  Simon BoccanegraJacopo FiescoWien(SO)Dir.: Y Abel / Carignani; Prod.: Peter Stein 
Nov 09-Mar 10  SiegfriedFafnerWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Nov 09-Mar 10  Die WalkureHundingWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Okt 09-Jun 10  LohengrinHeinrich der VoglerWien(SO)Dir.: Segerstam; Prod.: Kosky 
Sep-Nov 09  Die ZauberfloteSarastroWien(SO)Dir.: G Calvo / Michael Halász; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Sep 09-Maj 10  Il barbiere di SivigliaDon BasilioWien(SO)Dir.: Carignani / Soltesz; Prod.: Bletschacher 
Jul-Aug 09  SiegfriedFafnerBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jul-Aug 09  Das RheingoldFafnerBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Maj-Jun 09  Die WalkureHundingWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Maj-Jun 09  Das RheingoldFafnerWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: Bechtolf 
Mar-Jun 09  Eugene OneginFürst GreminWien(SO)Dir.: S Ozawa; Prod.: Falk Richter 
Feb-Mar 09  NabuccoZaccariaWien(SO)Dir.: Carignani; Prod.: Günter Krämer 
Feb 09  Die Meistersinger von NurnbergbasAmsterdam(CG)Dir.: van Zweden;
Feb 09  ElektraOrestMünchen(SO)Dir.: J Debus / Nagano; Prod.: H Wernicke 
Nov 08-Jun 09  Die ZauberfloteSarastroWien(SO)Dir.: Michael Halász / J Hattori; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Nov 08  LohengrinHeinrich der VoglerWien(SO)Dir.: Segerstam; Prod.: Kosky 
Sep 08-Apr 09  Il barbiere di SivigliaDon BasilioWien(SO)Dir.: Chichon / Soltesz / Piollet / Marco Armiliato; Prod.: Bletschacher 
Sep 08-Jan 09  La forza del destinoPater GuardianoWien(SO)Dir.: Carignani; Prod.: Pountney