Andrés Felipe Orozco, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Andrés Felipe Orozco (Andrés Felipe Orozco-Martinez)

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad

Egna/andra hemsidor
 http://www.mytenor.de

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jan-Maj 15  Don GiovanniDon OttavioNeustrelitzDir.: Pitschmann; Prod.: Lachnitt 
 Nov 14-Jun 15  My Fair LadyFreddy Eynsford-HillNeustrelitzDir.: Baisch; Prod.: Lachnitt 
 Nov-Dec 14  Die ZauberfloteTaminoNeustrelitzDir.: Pitschmann; Prod.: Kopf 
 Okt-Dec 14  La cenerentolaDon Ramiro deNeustrelitzDir.: Pitschmann; Prod.: Lachnitt 
 Sep-Dec 14  Madama ButterflyGoro itNeustrelitzDir.: Baisch; Prod.: Pöckel 
 Sep-Okt 14  TurandotPongBogota(Opera)Dir.: M Boemi; Prod.: A Chacón 
 Jul 14  Der Graf von LuxemburgArmand BrissardNeustrelitzDir.: Pitschmann / Baisch; Prod.: Lachnitt 
 Jul 14  PagliacciBeppeHeidenheimDir.: Marcus Bosch / M Simons; Prod.: Petra Luisa Meyer 
 Maj-Jun 14  Madama ButterflyGoro itNeustrelitzDir.: Pitschmann; Prod.: Pöckel 
 Mar-Apr 14  La cenerentolaDon Ramiro deNeustrelitzDir.: Pitschmann; Prod.: Lachnitt 
 Jan-Jun 14  My Fair LadyFreddy Eynsford-HillNeustrelitzDir.: Pitschmann / Baisch; Prod.: Lachnitt 
 Nov 13-Jan 14  EvitaMagaldiNeustrelitzDir.: Pitschmann; Prod.: Friese 
 Okt 13-Apr 14  Prodana nevestaWenzel deNeustrelitzDir.: R Pfund / Pitschmann; Prod.: Benedikt Borrmann 
 Sep-Dec 13  Die ZauberfloteTaminoNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Kopf 
 Jul 13  TurandotPongHeidenheimDir.: Marcus Bosch / M Simons; Prod.: Helle 
 Mar-Apr 13  Die ZauberfloteTaminoNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Kopf 
 Nov-Dec 12  La cage aux follesJean-MichelNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Friese 
 Nov-Dec 12  Cinderella passt was nichtPrinz HamletNeustrelitzDir.: Obermair / Greizerstein; Prod.: S Haufe 
 Okt 12-Jan 13  UndineVeitNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Lachnitt 
 Sep-Dec 12  RigolettoBorsa itNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Folwill 
 Sep 12-Feb 13  EvitaMagaldiNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Friese 
Jul 12  CarmenLe Dancaïre frHeidenheimDir.: Marcus Bosch; Prod.: J Rathke 
Maj-Jun 12  EvitaMagaldiNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Friese 
Mar-Apr 12  RigolettoBorsa itNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Folwill 
Jan-Apr 12  Il barbiere di SivigliaIl conte Almaviva deNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Weigner 
Nov-Dec 11  Die lustigen Weiber von WindsorFentonNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Dosch 
Nov-Dec 11  Madama ButterflyGoro itHannoverDir.: Repušić; Prod.: Peter Brenner / C Ebert 
Nov-Dec 11  Cinderella passt was nichtPrinz HamletNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: S Haufe 
Okt-Dec 11  Der Vetter aus DingsdaEgon von WildenhagenNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Pöckel 
Okt 11  Le nozze di FigaroBasilio/Don Curzio deNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Susanne Knapp 
Okt 11-Apr 12  Orphee aux enfersOrpheus deNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: M Straube 
Sep-Dec 11  La cage aux follesJean-MichelNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Friese 
Jul 11  Das Land des LachelnsGraf Gustav von PottensteinNeustrelitzDir.: R Pfund / Obermair; Prod.: Pöckel 
Maj 11  Die lustigen Weiber von WindsorFentonNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Dosch 
Mar-Apr 11  Le nozze di FigaroBasilio/Don Curzio deNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Susanne Knapp 
Nov 10-Maj 11  Der Vetter aus DingsdaEgon von WildenhagenNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Pöckel 
Okt 10-Feb 11  GasparoneBenozzoNeustrelitzDir.: R Pfund / Obermair; Prod.: Rabenald 
Sep 10-Jan 11  La cage aux follesJean-MichelNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Friese 
Jul-Aug 10  Konigin LuiseAchimNeustrelitzDir.: R Pfund / Obermair; Prod.: Lachnitt 
Maj-Jun 10  La cage aux follesJean-MichelNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Friese 
Apr 10  Der FreischutzKilianNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Pöckel 
Mar-Maj 10  GasparoneBenozzoNeustrelitzDir.: R Pfund / Obermair; Prod.: Rabenald 
Dec 09-Feb 10  Opera anthologyTenorNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Ralf-Peter Schulze 
Nov 09-Mar 10  AgrippinaNeroneNeustrelitzDir.: M Rohde; Prod.: Eckle 
Okt 09-Apr 10  CarmenLe Remendado deNeustrelitzDir.: R Pfund; Prod.: Pöckel 
Feb-Apr 09  Salome3. JudeKölnDir.: E Dovico; Prod.: Thalbach 
Feb-Jul 09  Die lustige WitweVicomte CascadaAachenDir.: Daniel Jakobi / Hiemeyer; Prod.: Altaras 
Nov-Dec 08  Madama ButterflyGoroKölnDir.: E Delamboye; Prod.: Kinmonth 
Okt-Dec 08  Die FledermausDr. BlindKölnDir.: E Dovico; Prod.: Lohner 
Sep 08-Mar 09  Die ZauberfloteMonostatosKölnDir.: Markus Stenz / E Delamboye; Prod.: Peer Boysen