Johannes Preissinger, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Johannes Preissinger

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 ZAV-KV Koeln[Tyskland Österrike Schweiz(ne)]
 Thornborrow

Egna/andra hemsidor
 http://www.johannes-preissinger.de

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj-Jun 14  LohengrinBrabantische Edle deDuisburgDir.: Axel Kober; Prod.: Hartmannshenn 
 Mar 14  Der Ring an 1 AbendMimeDusseldorfDir.: Axel Kober;
 Mar-Apr 14  Der Ring an 1 AbendMimeDuisburgDir.: Axel Kober;
 Mar 14  Der RosenkavalierWirt deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk 
 Jan-Feb 14  LohengrinBrabantische Edle deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Hartmannshenn 
 Dec 13-Jun 14  Die ZauberfloteMonostatos deDuisburgDir.: Axel Kober / W Chien; Prod.: Kosky 
 Okt-Dec 13  CarmenLe Remendado frDusseldorfDir.: W Chien; Prod.: Carlos Wagner 
 Maj-Jun 13  Der fliegende HollanderSteuermann deDusseldorfDir.: Piollet; Prod.: A Dresen 
 Maj-Jun 13  TannhauserHeinrich der Schreiber deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Kosminski 
 Maj 13  Salome1. Jude deDuisburgDir.: Georg Fritzsch / W Chien; Prod.: Gürbaca 
 Mar 13  FalstaffBardolfo itDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Hampe 
 Dec 12-Maj 13  CarmenLe Remendado frDuisburgDir.: Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Carlos Wagner 
 Dec 12-Jun 13  Die Frau ohne SchattenDer Bucklige deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten 
 Dec 12-Jun 13  Le nozze di FigaroDon Curzio itDuisburgDir.: Axel Kober / Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Hampe 
 Nov 12-Mar 13  CarmenLe Remendado frDusseldorfDir.: Altstaedt / Ralf Lange / Bayl; Prod.: Carlos Wagner 
 Nov 12-Apr 13  Die Entfuhrung aus dem SerailPedrillo deDusseldorfDir.: W Chien / Chestnut; Prod.: Fricsay 
 Nov 12-Mar 13  Salome1. Jude deDusseldorfDir.: Georg Fritzsch / W Chien; Prod.: Gürbaca 
Jun 12  SiegfriedMimeHannoverDir.: Wolfgang Bozic; Prod.: Kosky 
Jun-Jul 12  Salome1. Jude deDuisburgDir.: Klingele; Prod.: Gürbaca 
Apr-Jun 12  Die Frau ohne SchattenDer Bucklige deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten 
Feb-Mar 12  Die ZauberfloteMonostatosDuisburgDir.: C Stöcker; Prod.: Klimo 
Feb-Mar 12  PagliacciBeppeDusseldorfDir.: E Dovico; Prod.: Loy 
Jan-Feb 12  SalomeJudenBruxelles(Monnaie)Dir.: C Rizzi; Prod.: Guy Joosten 
Dec 11-Feb 12  Die Entfuhrung aus dem SerailPedrilloDuisburgDir.: W Koloseus; Prod.: Fricsay 
Dec 11-Jul 12  CarmenLe RemendadoDusseldorfDir.: Axel Kober / Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Carlos Wagner 
Nov-Dec 11  Die ZauberfloteMonostatosDuisburgDir.: W Koloseus; Prod.: Loy 
Okt 11-Jun 12  CarmenLe RemendadoDuisburgDir.: Axel Kober / Altstaedt; Prod.: Carlos Wagner 
Sep-Nov 11  Die ZauberfloteMonostatosDusseldorfDir.: C Stöcker; Prod.: Klimo 
Jul 11  FalstaffBardolfo itDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Hampe 
Maj-Jun 11  Salome1. Jude deDusseldorfDir.: W Chien; Prod.: Gürbaca 
Maj-Jun 11  Parsifal3. Knappe deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: K Horres 
Apr-Jun 11  SiegfriedMimeHannoverDir.: Wolfgang Bozic; Prod.: Kosky 
Apr-Maj 11  Der fliegende HollanderSteuermann deDuisburgDir.: Georg Fritzsch; Prod.: A Dresen 
Jan-Mar 11  Gianni SchicchiTinca itDusseldorfDir.: Pitrenas; Prod.: Dietrich Hilsdorf 
Dec 10-Jan 11  Die ZauberfloteMonostatosDusseldorfDir.: W Koloseus; Prod.: Loy 
Nov-Dec 10  Die ZauberfloteMonostatosDuisburgDir.: W Koloseus; Prod.: Loy 
Nov 10  Robin HoodAlan von DaleDusseldorfDir.: Chestnut; Prod.: Tiedt 
Okt-Dec 10  Der fliegende HollanderSteuermann deDusseldorfDir.: Georg Fritzsch; Prod.: A Dresen 
Okt-Nov 10  Die Entfuhrung aus dem SerailPedrilloDusseldorfDir.: Mühlbach; Prod.: Fricsay 
Sep 10-Mar 11  Die Entfuhrung aus dem SerailPedrilloDuisburgDir.: Mühlbach; Prod.: Fricsay 
Sep 10-Jan 11  Robin HoodAlan von DaleDuisburgDir.: Chestnut; Prod.: Tiedt 
Jun-Jul 10  Les contes d'HoffmannNathanael/Spalanzani frDuisburgDir.: W Chien; Prod.: Loy 
Jun-Jul 10  PagliacciBeppe itDusseldorfDir.: Bellincampi; Prod.: Loy 
Dec 09-Jan 10  Robin HoodAlan von DaleDusseldorfDir.: Mühlbach / W Chien; Prod.: Tiedt 
Dec 09  PagliacciBeppe itDuisburgDir.: Bellincampi; Prod.: Loy 
Dec 09-Jan 10  Hansel und GretelDie KnusperhexeDuisburgDir.: W Chien; Prod.: Meyer-Hanno 
Dec 09  Robin HoodAlan von DaleDuisburgDir.: Mühlbach / W Chien; Prod.: Tiedt 
Nov-Dec 09  Hansel und GretelDie KnusperhexeDusseldorfDir.: W Chien; Prod.: Meyer-Hanno 
Nov 09-Apr 10  The Fall of the House of UsherRoderick UsherMönchengladbachDir.: Duryea; Prod.: Tombeil 
Nov-Dec 09  Les contes d'HoffmannNathanael/Spalanzani frDusseldorfDir.: W Chien; Prod.: Loy 
Nov-Dec 09  Salome1. Jude deDusseldorfDir.: M Boder; Prod.: Gürbaca 
Sep 09-Apr 10  Salome1. Jude deDuisburgDir.: M Boder; Prod.: Gürbaca 
Maj-Jun 09  CapriccioMonsieur TaupeKölnDir.: Markus Stenz; Prod.: von Götz 
Maj-Jun 09  The Fall of the House of UsherRoderick UsherKrefeldDir.: Duryea; Prod.: Tombeil 
Mar-Maj 09  Tristan und IsoldeEin HirtKölnDir.: Markus Stenz; Prod.: Pountney 
Feb-Apr 09  Salome4. JudeKölnDir.: E Dovico; Prod.: Thalbach 
Okt-Dec 08  Die FledermausDr. BlindKölnDir.: E Dovico; Prod.: Lohner 
Sep 08-Mar 09  Die ZauberfloteMonostatosKölnDir.: Markus Stenz / E Delamboye; Prod.: Peer Boysen