Konstantin Sfiris :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Konstantin Sfiris

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Apr-Jun 15  ManonHotelier frGraz(Buehnen)Dir.: Dirk Kaftan; Prod.: Goerden 
 Mar-Maj 15  Die Zauberflote1. PriesterGraz(Buehnen)Dir.: Esandi; Prod.: Mariame Clément 
 Feb-Maj 15  OtelloMontanoGraz(Buehnen)Dir.: Dirk Kaftan; Prod.: Lawless 
 Okt 14-Jun 15  ToscaSciarrone itGraz(Buehnen)Dir.: Dirk Kaftan / M Burkert; Prod.: Schulin 
 Sep-Nov 14  Guillaume TellMelcthal frGraz(Buehnen)Dir.: Fogliani; Prod.: Lawless 
 Mar-Jun 14  JenufaDorfrichterGraz(Buehnen)Dir.: Dirk Kaftan; Prod.: Konwitschny 
 Jan-Maj 14  TurandotTimur itGraz(Buehnen)Dir.: Hindoyan; Prod.: Marco Arturo Marelli 
 Nov 13-Maj 14  Die Zauberflote1. PriesterGraz(Buehnen)Dir.: Dirk Kaftan / Erdl / Esandi; Prod.: Mariame Clément 
 Okt-Dec 13  La bohemeAlcindoro itGraz(Buehnen)Dir.: Esandi; Prod.: Pflegerl 
 Maj 13  Aufstieg und Fall der Stadt MahagonnyJoeGraz(Buehnen)Dir.: Salemkour; Prod.: Bieito 
 Okt-Nov 12  La traviataIl dottor Grenvil itGraz(Buehnen)Dir.: Hindoyan; Prod.: Konwitschny / Blauensteiner 
 Okt-Dec 12  Manon LescautGeronte de Ravoir itGraz(Buehnen)Dir.: M Boder / Esandi; Prod.: Herheim 
Jun 12  CarmenZuniga frGraz(Buehnen)Dir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Herheim 
Jan-Maj 12  ElektraEin alter Diener deGraz(Buehnen)Dir.: Johannes Fritzsch / M Boder; Prod.: Erath 
Jan-Maj 12  ElektraDer Pfleger des Orest deGraz(Buehnen)Dir.: Johannes Fritzsch / M Boder; Prod.: Erath 
Nov 11-Feb 12  Pikovaya DamaNarumov ruGraz(Buehnen)Dir.: Tecwyn Evans; Prod.: Konwitschny 
Okt-Dec 11  OtelloMontano itGraz(Buehnen)Dir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Lawless 
Apr-Jun 11  Lady Macbeth of MtsenskPope ruGraz(Buehnen)Dir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Matthias Hartmann 
Jan-Maj 11  La traviataIl dottor Grenvil itGraz(Buehnen)Dir.: Tecwyn Evans; Prod.: Konwitschny 
Nov 10-Mar 11  Don GiovanniIl Commendatore itGraz(Buehnen)Dir.: Vestmann / Tecwyn Evans; Prod.: Erath 
Sep-Okt 10  La bohemeAlcindoro itGraz(Buehnen)Dir.: Vestmann; Prod.: Pflegerl 
Maj-Jun 10  La sonnambulaAlessio itGraz(Buehnen)Dir.: Ariane Matiakh; Prod.: T Kratzer 
Maj-Jun 10  AidaKönigLeipzigDir.: Axel Kober / A Schüller; Prod.: Konwitschny 
Apr-Jun 10  LuluSchigolch deGraz(Buehnen)Dir.: Johannes Fritzsch / Tecwyn Evans; Prod.: Erath 
Sep-Dec 09  Die Meistersinger von NurnbergHans Schwarz deGraz(Buehnen)Dir.: Johannes Fritzsch / Tecwyn Evans; Prod.: Schulin 
Apr-Jun 09  The Love for Three OrangesDie Köchin deGraz(Buehnen)Dir.: Dirk Kaftan; Prod.: Homoki 
Mar-Maj 09  Der RosenkavalierEin NotarGraz(Buehnen)Dir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Jan-Jun 09  NabuccoOberpriester des Baal itGraz(Buehnen)Dir.: Johannes Fritzsch; Prod.: Koßdorff / C Lutz 
Nov 08-Apr 09  La bohemeColline itGraz(Buehnen)Dir.: M Burkert; Prod.: Pflegerl / Eybl 
Nov 08-Apr 09  La bohemeAlcindoro itGraz(Buehnen)Dir.: M Burkert; Prod.: Pflegerl / Eybl 
Okt-Dec 08  Die Zauberflote2. Geharnischter MannGraz(Buehnen)Dir.: Dirk Kaftan; Prod.: Daniel Slater / Stefanie Bertram 
Sep-Nov 08  TannhauserReinmar von ZweterGraz(Buehnen)Dir.: Dirk Kaftan; Prod.: Himmelmann