Linda Watson, sopran :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Linda Watson

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Haydn Rawstron[Gen, Världen]

Egna/andra hemsidor
 http://lindawatson.net

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj-Jun 15  Der RosenkavalierDie Feldmarschallin deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk 
 Okt-Nov 14  ElektraElektraBuenos Aires(Colon)Dir.: R Paternostro; Prod.: García Caffi 
 Sep 14-Maj 15  Ariadne auf NaxosAriadne deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Dietrich Hilsdorf 
 Jun 14  GotterdammerungBrünnhildeSevilla(Maestranza)Dir.: P Halffter; Prod.: Padrissa 
 Apr-Maj 14  Die WalkureBrünnhilde deDuisburgDir.: Lukas Beikircher; Prod.: K Horres 
 Mar 14  Der Ring an 1 AbendBrünnhildeDusseldorfDir.: Axel Kober;
 Mar-Apr 14  Der Ring an 1 AbendBrünnhildeDuisburgDir.: Axel Kober;
 Mar 14  Der RosenkavalierDie Feldmarschallin deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Otto Schenk 
 Sep 13-Jan 14  Die WalkureBrünnhilde deBerlin(Deutsche)Dir.: Rattle / Runnicles; Prod.: Götz Friedrich 
 Sep-Dec 13  Tristan und IsoldeIsoldeWien(SO)Dir.: Welser-Möst / Myung-Whun Chung; Prod.: McVicar 
 Sep 13  ElektraElektra deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Nel 
 Maj-Jun 13  Die WalkureBrünnhilde deDuisburgDir.: Axel Kober; Prod.: K Horres 
 Maj 13  Tristan und IsoldeIsolde deHamburg(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: Berghaus 
 Apr 13  GotterdammerungBrünnhildeKarlsruheDir.: Justin Brown; Prod.: Krief 
 Mar-Apr 13  Die WalkureBrünnhilde deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: K Horres 
 Mar 13  SiegfriedBrünnhildeKarlsruheDir.: Justin Brown; Prod.: Krief 
 Mar 13  Die WalkureBrünnhildeKarlsruheDir.: Justin Brown; Prod.: Krief 
 Dec 12-Jun 13  Die Frau ohne SchattenBaraks Frau deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten 
 Nov-Dec 12  Der Ring an 1 AbendBrunnhildeBuenos Aires(Colon)Dir.: R Paternostro; Prod.: Valentina Carrasco 
 Sep-Okt 12  ElektraElektra deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Nel 
Jun 12  ElektraElektraWien(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: H Kupfer 
Maj-Jun 12  Tristan und IsoldeIsolde deHamburg(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: Berghaus 
Apr-Jun 12  Die Frau ohne SchattenBaraks Frau deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten 
Feb-Apr 12  Die WalkureBrünnhilde deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: K Horres 
Feb-Mar 12  Die Frau ohne SchattenBaraks hustruKøbenhavn(KGL)Dir.: M Boder; Prod.: K Holten 
Okt 11  ElektraElektraAmsterdam(NO)Dir.: Marc Albrecht; Prod.: Willy Decker 
Maj-Jun 11  Die Frau ohne SchattenHans koneKøbenhavn(KGL)Dir.: Schønwandt; Prod.: K Holten 
Nov-Dec 10  Die Frau ohne SchattenBaraks Frau deDuisburgDir.: Axel Kober; Prod.: Guy Joosten 
Okt 10  GotterdammerungBrunhildeLa Coruna(Palacio)Dir.: Víctor Pablo Pérez;
Aug 10  GotterdammerungBrünnhildeBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jul-Aug 10  SiegfriedBrünnhildeBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst 
Jul-Aug 10  Die WalkureBrünnhildeBayreuth(Wagner)Dir.: C Thielemann; Prod.: T Dorst