Martin Gurbaľ, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Martin Gurbaľ

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 ML production[var(ne)]
 RKM[var(ne)]


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  Andrea ChenierFlévilleOstravaDir.: Zbyněk Müller / Teepen; Prod.: Ivan Krejčí 
 Feb-Jun 15  The Fiery AngelInquisitor ruOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Dec 14-Jun 15  Maria StuardaTalbot itOstravaDir.: Brauner / Prášil; Prod.: Keprtová 
 Nov-Dec 14  NabuccoZaccariaBrnoDir.: Jakub Klecker / J Kyzlink; Prod.: Selmeczi 
 Okt 14-Maj 15  The Excursions of Mr BroucekSacristan at St. Vitus Catherdral / Lunobor / Domšík from the Bell csOstravaDir.: Robert Jindra / J Žídek; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Jun 14  The Devil's WallBenešLitomyslDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Jun 14-Maj 15  The Devil's WallBenešOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Apr 14  Die SchopfungRaphael/AdamBrnoDir.: Caspar Richter / Olos; Prod.: Uwe Scholz 
 Apr 14-Mar 15  La traviataDoctore itOstravaDir.: Chalupecký; Prod.: Carmen Or 
 Mar 14  RequiembasOpavaDir.: Chromčák;
 Feb-Nov 14  GenovevaBalthasarOstravaDir.: Olivieri-Munroe / J Žídek; Prod.: Martin Glaser 
 Feb-Jun 14  Eugene OneginGreminOpavaDir.: Chromčák; Prod.: Cukr 
 Jan 14-Feb 15  NabuccoZaccaria itOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Tarant 
 Dec 13  JenufaRichtárKosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
 Dec 13-Jun 14  MirandolinaDi ForlimpopoliOstravaDir.: Marko Ivanovič; Prod.: J Nekvasil 
 Nov-Dec 13  Prodana nevestaKecal csOstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Racek 
 Nov 13-Maj 14  AidaRamfisBrnoDir.: J Kyzlink / Feranec; Prod.: Veznik 
 Nov 13-Jun 14  Prodana nevestaKecalBrnoDir.: Vronský / Jakub Klecker / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
 Okt-Nov 13  La WallyStromminger itOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Srubař; Prod.: Klemens 
 Okt 13-Jun 14  NabuccoZaccaria itOpavaDir.: T Hanák; Prod.: Andělová-Pletichová 
 Okt 13-Nov 14  ErnaniDon de Silva itOstravaDir.: Brauner / Jan Šrubař; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 13-Jun 14  I vespri sicilianiGiovanni da ProcidaBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Laco Adamik 
 Okt 13-Maj 14  Eugene OneginKníže GreminBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Okt 13-Feb 14  A Midsummer Night's DreamTheseusBrnoDir.: Jakub Klecker; Prod.: Meluzín 
 Sep-Nov 13  Kat'a KabanovaDikoj csOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  Cosi fan tutteDon Alfonso itPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Čičvák 
 Sep 13-Maj 14  Anna BolenaEnrico VIII itOstravaDir.: Oliver von Dohnányi / J Žídek; Prod.: Ivan Krejčí 
 Jun 13  Anna BolenaEnrico VIIIOstravaDir.: Oliver von Dohnányi / Jan Šrubař; Prod.: Ivan Krejčí 
 Jan-Apr 13  Romeo et JulietteFrère LaurentOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
 Jan-Mar 13  Die SchopfungRaphael / AdamBrnoDir.: Caspar Richter / Olos; Prod.: Uwe Scholz 
 Jan-Maj 13  I vespri sicilianiGiovanni da Procida itBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Ladislav Adamík 
 Dec 12-Apr 13  La bohemeCollineOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
 Dec 12-Mar 13  Eugene OneginKníže GreminBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Nov 12-Jun 13  JenufaRichtárKosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
 Nov 12-Maj 13  Kat'a KabanovaDykojOstravaDir.: Robert Jindra / J Žídek; Prod.: J Nekvasil 
 Okt 12-Maj 13  AidaRamfisBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Veznik 
 Okt 12-Jun 13  Prodana nevestaKecalBrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
 Okt 12-Maj 13  NabuccoZachariášOpavaDir.: T Hanák; Prod.: Andělová-Pletichová 
 Okt 12-Jan 13  ArmidaHydraotOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 12-Apr 13  Cosi fan tutteDon AlfonsoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Čičvák 
 Sep 12-Feb 13  La WallyStrommingerOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Klemens 
Apr-Jun 12  FedoraNoRoleOstravaDir.: Zbyněk Müller; Prod.: Peter Gábor 
Mar-Jun 12  JenufaRychtářKosiceDir.: Dohovič / Robert Jindra; Prod.: Tarant 
Dec 11-Maj 12  Prodana nevestaKecalBrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
Dec 11-Maj 12  Romeo et JulietteBratr LaurentOstravaDir.: Brauner / J Žídek; Prod.: Peter Gábor 
Nov 11-Mar 12  AidaRamfisBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Veznik 
Okt 11-Jun 12  La bohemeCollineOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Sep 11-Maj 12  Prodana nevestaKecalPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep 11-Jun 12  Let's Make an OperaMaxOstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Cukr 
Sep 11-Jun 12  Let's Make an OperaBob/TomOstravaDir.: Jan Šrubař; Prod.: Cukr 
Sep 11-Feb 12  JenufaNoRoleOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Tarant 
Mar-Maj 11  FalstaffPistolaOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Venjamin Směchov 
Feb-Mar 11  L'Heure espagnoleInigo GomezKosiceDir.: Dohovič; Prod.: A Thorwald 
Nov 10-Jun 11  La traviataDottore GrenvilleOstravaDir.: Chalupecký; Prod.: Carmen Or 
Nov 10-Maj 11  WertherBailliOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
Okt 10-Jun 11  Cosi fan tutteDon AlfonsoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Marko Ivanovic; Prod.: Čičvák 
Sep 10-Maj 11  Prodana nevestaKecalOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: Racek 
Sep 10-Apr 11  Prodana nevestaKecal csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep-Dec 10  L'italiana in AlgeriMustafàOstravaDir.: Chalupecký; Prod.: L Pugliese 
Sep 10-Jun 11  RusalkaWater Goblin csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Jan-Maj 10  Cosi fan tutteDon AlfonsoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Čičvák 
Jan-Mar 10  AidaRamfis itBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Veznik 
Jan-Apr 10  Prodana nevestaKecal csBrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
Okt 09-Apr 10  FaustMéphistophélésOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Luděk Golat 
Okt 09-Mar 10  Eugene OneginGremin ruBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
Sep 09-Maj 10  Die ZauberfloteBasilio deBrnoDir.: Švec / J Kyzlink; Prod.: Santillo 
Sep 09-Jun 10  Le nozze di FigaroHrabě AlmavivaOstravaDir.: P Gatto; Prod.: Tarant 
Sep 09-Jun 10  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBrnoDir.: Švec / J Kyzlink; Prod.: Santillo 
Sep 09-Maj 10  Prodana nevestaKecal csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep 09-Maj 10  RusalkaWater Goblin csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Jul 09  RusalkaVodníkCeské BudějoviceDir.: John Keenan; Prod.: Josef Prudek 
Maj-Jun 09  RusalkaWater SpritePraha(Narodni)Dir.: Hrusa; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 08-Maj 09  Prodana nevestaKecalBrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
Sep 08-Jun 09  Il barbiere di SivigliaDon Basilio itBrnoDir.: Luca de Marchi / Švec; Prod.: Santillo