Martin Homrich, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Martin Homrich

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Agentur Seifert[Gen]
 Mengino[Sydkorea, Japan, Kina, Hong Kong, Singapore, Australie, Nya Zeeland, Thailand(ne)]

Egna/andra hemsidor
 http://www.martinhomrich.de

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Mar 15  Der FreischutzMaxLimogesDir.: R Tuohy; Prod.: Gauchard 
 Okt-Nov 14  JenufaSteva Burya csHamburg(SO)Dir.: Mälkki; Prod.: Olivier Tambosi 
 Maj 14  LearEdmundHamburg(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber 
 Apr 14  SalomeNarraboth deHamburg(SO)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Willy Decker 
 Nov 13-Apr 14  The Love for Three OrangesDer Prinz deWiesbadenDir.: Hamar; Prod.: Weigner 
 Sep 13-Jun 14  Cosi fan tutteFerrando itPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Čičvák 
 Maj 13  Rienzi, der letzte der TribunenNoRole deRoma(Opera)Dir.: Soltesz; Prod.: De Ana 
 Mar-Maj 13  LohengrinLohengrin deZagreb(CNT)Dir.: Bareza / Britvić; Prod.: Schildknecht 
 Nov 12-Maj 13  Der fliegende HollanderErik deHamburg(SO)Dir.: Marcus Bosch / Simone Young; Prod.: Marco Arturo Marelli 
 Nov 12-Maj 13  Die ZauberfloteTaminoBerlin(UDL)Dir.: Soddy / Salemkour; Prod.: August Everding 
 Okt 12-Feb 13  CapriccioFlamandMoscow(Novaya)Dir.: Valery Kritskov; Prod.: Chepinoga 
 Sep 12-Apr 13  Cosi fan tutteFerrandoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Čičvák 
Maj 12  SalomeNarraboth deDresden(SSO)Dir.: Netopil; Prod.: Mussbach 
Jan-Feb 12  LearEdmundHamburg(SO)Dir.: Simone Young; Prod.: Karoline Gruber 
Dec 11-Jan 12  Die ZauberfloteTaminoEssenDir.: Soltesz / Perplies; Prod.: Ezio Toffolutti 
Nov 11-Mar 12  Idomeneo re di CretaIdomeneo itInnsbruck(LT)Dir.: Altstaedt; Prod.: Peer Boysen 
Aug 11-Maj 12  Cosi fan tutteFerrandoPraha(Estates)Dir.: Robert Jindra; Prod.: Čičvák 
Jun 11  IntermezzoBaron LummerGarmischDir.: U Schirmer;
Maj-Jun 11  LohengrinLohengrinKasselDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Fioroni 
Jan-Maj 11  Prodana nevestaHans deInnsbruck(LT)Dir.: A Rumpf; Prod.: Fassbaender 
Dec 10-Jul 11  Cosi fan tutteFerrandoEssenDir.: Soltesz; Prod.: Schaaf 
Nov 10-Mar 11  L'incoronazione di PoppeaNerone itWiesbadenDir.: Samuel Bächli; Prod.: Bothe 
Jun 10  ArabellaMatteo deBerlin(Deutsche)Dir.: U Schirmer; Prod.: von Pfeil 
Maj-Jun 10  MacbethMacduffDresden(SSO)Dir.: Alexander Joel; Prod.: Himmelmann 
Mar-Apr 10  Der FreischutzMaxWiesbadenDir.: Piollet; Prod.: Dietrich Hilsdorf 
Mar-Apr 10  TannhauserWaltherMilano(Scala)Dir.: Zubin Mehta; Prod.: Padrissa / La Fura dels Baus 
Dec 09-Apr 10  Der fliegende HollanderErikHamburg(SO)Dir.: Soltesz; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Okt 09-Jan 10  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Okt-Dec 09  Die ZauberfloteTaminoHamburg(SO)Dir.: Soddy / Csizmadia; Prod.: A Freyer 
Sep-Okt 09  FidelioFlorestanWuppertalDir.: Hilary Griffiths; Prod.: J Weigand 
Sep 09  Der fliegende HollanderErikDresden(SSO)Dir.: Perick; Prod.: Wolfgang Wagner 
Sep 09  SalomeNarrabothDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Mussbach 
Aug 09-Maj 10  Die ZauberfloteTaminoDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer / Luisi; Prod.: A Freyer 
Jun 09  SalomeNarrabothDresden(SSO)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Mussbach 
Jun-Jul 09  L'Upupa und der Triumph der SohnesliebeDer DämonDresden(SSO)Dir.: Lano; Prod.: Lehnhoff 
Maj-Jun 09  CapriccioFlamandKölnDir.: Markus Stenz; Prod.: C von Götz 
Apr-Jun 09  Der fliegende HollanderErikDresden(SSO)Dir.: Perick / Stefan Anton Reck; Prod.: Wolfgang Wagner 
Mar 09  Die Liebe der DanaeMerkurDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Günter Krämer 
Feb-Mar 09  Tristan und IsoldeEin junger SeemannDresden(SSO)Dir.: D Gatti; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Dec 08-Jul 09  Die ZauberfloteTaminoBerlin(UDL)Dir.: D Ettinger / Salemkour / Beermann; Prod.: August Everding 
Dec 08-Mar 09  Der FreischutzMaxDresden(SSO)Dir.: Schneider.cond; Prod.: Willy Decker 
Nov 08-Jan 09  Die FledermausAlfredDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer; Prod.: Günter Krämer 
Nov 08-Maj 09  Die Entfuhrung aus dem SerailBelmonteDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer / Wolfgang Rennert; Prod.: Marco Arturo Marelli 
Nov 08  Cosi fan tutteFerrando itDresden(SSO)Dir.: Hans-E Zimmer; Prod.: Heike Jenor 
Okt 08-Feb 09  SalomeNarrabothWiesbadenDir.: W Ott; Prod.: M Beilharz 
Okt 08  TannhauserWalther von der VogelweideDresden(SSO)Dir.: Schneider.cond; Prod.: Konwitschny 
Okt 08-Mar 09  WertherWerther frWiesbadenDir.: W Ott; Prod.: K Lauterbach 
Sep 08-Mar 09  Don GiovanniDon Ottavio itWiesbadenDir.: W Ott / Piollet; Prod.: Carlos Wagner 
Sep 08-Jul 09  Der RosenkavalierEin SängerDresden(SSO)Dir.: Luisi; Prod.: Uwe Eric Laufenberg