Miklós Sebestyén, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Miklós Sebestyén

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Tivoli Crescendi[Gen, Island, Norge, Danmark, Sverige, Finland, Italien, Spanien, Storbrittanien]
 HH
 TACT

Egna/andra hemsidor
 http://www.miklossebestyen.com

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Okt 14  Mose in EgittoMosèCardiff(WNO)Dir.: C Rizzi / Phillippo; Prod.: Pountney 
 Apr-Maj 14  La clemenza di TitoPublioNancyDir.: Abdullah; Prod.: Fulljames 
 Mar-Jun 14  La bohemeColline itMalmoDir.: Christian Badea / Ralf Kircher; Prod.: Phelan 
 Okt 13  TurandotTimurNancyDir.: Rani Calderon; Prod.: Kokkos 
 Apr 13  Beatrice et BenedictSomarone frWien(Theater)Dir.: Hussain; Prod.: K Holten 
 Nov-Dec 12  AidaIl re itNew York(Met)Dir.: Luisi; Prod.: Frisell 
Jan-Apr 12  Die Meistersinger von NurnbergHans FoltzLeipzigDir.: U Schirmer; Prod.: Biganzoli 
Dec 11-Jan 12  La bohemeColline itBudapest(SO)Dir.: György Györiványi Ráth / Péter Halász / G Török; Prod.: Nádasdy / Palcsó 
Nov-Dec 11  Don GiovanniMasettoBudapest(SO)Dir.: Kesselyák / d Medveczky; Prod.: de Bosio 
Nov 11  RigolettoSparafucile itBudapest(SO)Dir.: Héja / d Medveczky; Prod.: Miklós Szinetár / Harangi 
Maj-Jun 11  Salome1. Nazarene deDusseldorfDir.: W Chien; Prod.: Gürbaca 
Maj 11  Der FreischutzKunoLeipzigDir.: A Schüller;
Dec 10-Jan 11  La rondineCrebillon itLeipzigDir.: W Lacey / F Suckel; Prod.: I Karaman / Posca 
Dec 10-Feb 11  AdmetoErcoleLeipzigDir.: Sardelli; Prod.: T Kratzer 
Nov 10-Jan 11  Iphigenie en AulideArkasLeipzigDir.: Nicholas Kok / W Lacey; Prod.: Konwitschny 
Nov-Dec 10  La bohemeSchaunard itLeipzigDir.: U Schirmer / A Schüller; Prod.: Konwitschny 
Okt 10-Jan 11  La traviataMarchese D'ObignyLeipzigDir.: W Lacey; Prod.: Homoki 
Okt 10-Apr 11  Die Meistersinger von NurnbergHans FoltzLeipzigDir.: Axel Kober / Trinks; Prod.: Biganzoli 
Sep 10-Apr 11  Eugene OneginHauptmann / SaretzkijLeipzigDir.: A Schüller; Prod.: Konwitschny 
Sep 10-Jun 11  Die Zauberflote2. geharnischter MannLeipzigDir.: W Lacey / Gähres; Prod.: Nürnberger 
Jul 10  Competition3. Prize OperaWien(Belvedere)
Apr 10  Rienzi, der letzte der TribunenSteffano ColonnaLeipzigDir.: Foremny; Prod.: Nicolas Joël 
Mar-Jun 10  AdmetoErcoleLeipzigDir.: Sardelli; Prod.: T Kratzer 
Feb-Mar 10  The Love for Three OrangesZauberer TschelioLeipzigDir.: R Kluttig; Prod.: Wolfgang Engel 
Jan-Maj 10  La traviataMarchese D'Obigny itLeipzigDir.: Piehlmayer; Prod.: Homoki 
Nov 09-Jan 10  La bohemeSchaunard itLeipzigDir.: U Schirmer / A Schüller; Prod.: Konwitschny 
Okt 09-Apr 10  Don GiovanniMasetto itLeipzigDir.: W Lacey / Foskett / N Milton; Prod.: Schroeter 
Okt 09-Maj 10  Die Zauberflote2. geharnischter MannLeipzigDir.: Piehlmayer / U Schirmer; Prod.: Nürnberger 
Okt-Dec 09  Al gran sole carico d'amoreDimitrov/FidelLeipzigDir.: J Harneit; Prod.: Konwitschny 
Sep-Nov 09  Manon LescautSergente degli arcieriLeipzigDir.: Piehlmayer; Prod.: G Del Monaco 
Mar-Jun 09  La rondineRabonnier itLeipzigDir.: Epple; Prod.: I Karaman 
Feb-Mar 09  Ariadne auf NaxosEin LakaiLeipzigDir.: Axel Kober; Prod.: Karoline Gruber 
Jan-Maj 09  Don GiovanniMasetto itLeipzigDir.: Rouland; Prod.: Schroeter 
Dec 08-Jan 09  La bohemeCollineNürnbergDir.: Gedschold; Prod.: Raabe 
Okt-Nov 08  Rienzi, der letzte der TribunenSteffano ColonnaLeipzigDir.: Axel Kober; Prod.: Nicolas Joël