Ondrej Mráz :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Ondrej Mráz

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Information ej lämnad


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Okt 14-Apr 15  Pad ArkunaDargunPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
 Okt 14-Feb 15  I puritaniGiorgio ValtonBratislavaDir.: Selecký / Kattah / Philipp Pointner; Prod.: P Smolík 
 Sep 14  Les Pecheurs de perlesNourabad frBanska BystricaDir.: Bulla; Prod.: Hlinková 
 Sep 14-Jun 15  Jakobinhrabě Vilém z HarasovaPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Aug 14-Jun 15  Don GiovanniIl CommendatorePraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Jul 14  RusalkaVodníkCeské BudějoviceDir.: Peschík; Prod.: Jiří Heřman 
 Jun 14  Les Pecheurs de perlesNourabad frBanska BystricaDir.: Bulla; Prod.: Hlinková 
 Jan-Maj 14  Madama ButterflyLo zio BonzoKosiceDir.: Štrunc; Prod.: Hlinková 
 Okt 13-Maj 14  RusalkaWater Goblin csPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 13-Feb 14  L'elisir d'amoreDulcamara itPraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni 
 Sep 13-Maj 14  JakobinCount Vilém of Harasov csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 13-Jan 14  FaustMefistofeles frPlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
 Aug 13-Jun 14  Don GiovanniComtur itPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Švec; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
 Jan-Maj 13  FaustMefistofelesPlzenDir.: Brauner; Prod.: Jiří Heřman 
 Dec 12-Feb 13  CarmenZunigaKosiceDir.: Dohovič / Kevický; Prod.: Hončarivová 
 Nov 12-Maj 13  Kat'a KabanovaDykojOstravaDir.: Robert Jindra / J Žídek; Prod.: J Nekvasil 
 Okt 12-Maj 13  I puritaniGiorgio ValtonBratislavaDir.: Selecký / Kattah / Philipp Pointner; Prod.: P Smolík 
 Okt 12-Apr 13  L'elisir d'amoreDulcamara itPraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni 
 Okt 12-Jan 13  ArmidaPetrOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 12-Apr 13  Madama ButterflyLo zio BonzoKosiceDir.: P Gatto / Štefánek; Prod.: Hlinková 
 Sep 12-Jun 13  RusalkaWater Goblin csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller / J Kyzlink; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 12-Jun 13  JakobinCount Vilém of HarasovPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannLindorfPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannDr MiraclePraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannDapertuttoPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannCoppéliusPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
 Aug 12-Jun 13  Don GiovanniComturPraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec / Chalupecký; Prod.: Kukučka / Trpišovský 
Jun 12  Don GiovanniComtur  Praha(Estates)Dir.: Netopil / Švec; Prod.: Skutr 
Apr-Maj 12  ParsifalTiturelPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannLuther  Praha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannLindorf/Coppélius/Miracle/Dapertuto  Praha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannCrespel  Praha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Okt 11-Jun 12  JakobinCount Vilém of HarasovPraha(Narodni)Dir.: Netopil / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Jun 12  RusalkaWater Goblin   csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Jun 12  L'elisir d'amoreDulcamaraPraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni / Flory 
Sep 11  Les contes d'HoffmannLuther, CrespelPafosDir.: Zbynĕk Müller; Prod.: Havelka 
Mar-Maj 11  ParsifalTiturelPraha(Narodni)Dir.: J Fiore; Prod.: Jiří Heřman 
Dec 10-Jul 11  L'elisir d'amoreDulcamaraPraha(Narodni)Dir.: Švec; Prod.: Sandroni / Flory 
Sep 10  ArianeMinotaurusPraha(Narodni)Dir.: Netopil;
Sep 10  Le RossignolChamberlainPraha(Narodni)Dir.: Netopil;
Sep 10  La bohemeCollinePafosDir.: Lano; Prod.: Veznik 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannLutherPraha(Narodni)Dir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannCrespelPraha(Narodni)Dir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka