Paul McNamara, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Paul McNamara

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Gilder[Gen, var]
 Inge Tennigkeit

Kontakt
 Information ej lämnad
 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Okt 15  Das RheingoldLogeHalle(Oper)Dir.: Josep Caballé Domenech; Prod.: Hansgünther Heyme 
 Dec 14-Maj 15  Der ZigeunerbaronNoRoleWürzburgDir.: Beckedorf; Prod.: Drechsel 
 Okt-Nov 14  The Rake's ProgressSellem enWürzburgDir.: Beckedorf; Prod.: S Suschke 
 Sep 14-Maj 15  TannhauserTannhäuserMeiningenDir.: Philippe Bach / McFall; Prod.: A Haag 
 Aug 14  SalomeHerodesRio de JaneiroDir.: Silvio Viegas; Prod.: Heller-Lopes 
 Jun-Jul 14  The Rake's ProgressSellem enWürzburgDir.: Calesso; Prod.: S Suschke 
 Apr-Jun 14  SalomeHerodesWürzburgDir.: Calesso; Prod.: von Pfeil 
 Mar-Jun 14  SalomeHerodesKoblenzDir.: E Delamboye / Bousso; Prod.: Dietze 
 Feb 14  Das RheingoldLogeHalle(Oper)Dir.: A Henning; Prod.: Hansgünther Heyme 
 Nov 13-Jan 14  Tristan und IsoldeTristanMeiningenDir.: Philippe Bach; Prod.: Gerd Heinz 
 Okt 13  ParsifalKnights of the GrailBeijing(Fest)Dir.: Gustav Kuhn; Prod.: Michael Schultz 
 Okt 13  Die Teufel von LoudunBaron de Laubardemont enWarszawa(Wielki)Dir.: Lionel Friend; Prod.: Keith Warner 
Apr-Jun 13  TannhauserTannhäuserKasselDir.: Patrik Ringborg; Prod.: Fioroni 
Feb 13  Der fliegende HollanderErikBelfastDir.: Nicholas Chalmers; Prod.: Mears 
Nov 12  Szenen aus dem Leben der Heiligen JohannaSt. Michael deBerlin(Deutsche)Dir.: Foremny; Prod.: C Hegemann 
Jun 12  Das RheingoldLogeHannoverDir.: Kamensek; Prod.: Kosky 
Mar-Jun 12  Tristan und IsoldeTristanWürzburgDir.: Calesso / Sanguineti; Prod.: Hermann Schneider 
Jan-Maj 12  TannhauserTannhäuserSchwerinDir.: Foremny; Prod.: Arturo Gama 
Nov 11  Das RheingoldLogeHalle(Oper)Dir.: K Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme 
Sep-Dec 11  L'AfricaineVasco de Gama frWürzburgDir.: Calesso / Sanguineti; Prod.: G Horres 
Sep-Dec 11  Der fliegende HollanderErikBernDir.: S Dinić / Keilhack; Prod.: Kaegi 
Jun-Jul 11  Das RheingoldLogeWeimarDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Schulz 
Maj-Jul 11  ParsifalParsifalWürzburgDir.: Seers; Prod.: Schildknecht 
Nov 10  Das RheingoldLogeHalle(Oper)Dir.: K Steffens; Prod.: Hansgünther Heyme 
Sep-Okt 10  Peter GrimesPeter GrimesBremerhavenDir.: Tetzlaff; Prod.: Petra Luisa Meyer 
Jun 10  Eine florentinische TragodieGuido BardiWuppertalDir.: Hilary Griffiths; Prod.: J Weigand 
Apr 10  Der FreischutzMaxNeustrelitzDir.: Obermair; Prod.: Pöckel 
Mar-Apr 10  ParsifalParsifalMünsterDir.: F Ventura; Prod.: F Widmaier 
Jan-Apr 10  TannhauserTannhäuserHalle(Oper)Dir.: K Steffens; Prod.: Christian Georg Fuchs 
Nov 09  Das RheingoldFrohDublin(OI)Dir.: Brogli-Sacher;
Sep 09-Feb 10  PagliacciCanio itWeimarDir.: Martin Hoff; Prod.: Steier 
Maj-Jul 09  TannhauserTannhäuserWürzburgDir.: Seers; Prod.: Hermann Schneider 
Feb-Apr 09  Tristan und IsoldeMelotChemnitzDir.: Beermann; Prod.: M Heinicke 
Nov 08-Apr 09  Der FreischutzMaxNeustrelitzDir.: M Rohde; Prod.: Pöckel 
Sep 08-Apr 09  Das RheingoldLogeWeimarDir.: Martin Hoff; Prod.: Michael Schulz 
Apr-Maj 08  Szenen aus dem Leben der Heiligen JohannaSt Michael deBerlin(Deutsche)Dir.: U Schirmer; Prod.: Schlingensief 
Feb-Mar 08  Wozzeck2. HandwerksburschBruxelles(Monnaie)Dir.: M Wigglesworth; Prod.: D Freeman 
Dec 07  Der fliegende HollanderErikNeustrelitzDir.: Malzew; Prod.: A Siegert 
Nov 07  Dead Man WalkingFather GrenvilleDublin(OI)Dir.: Ferrandis; Prod.: de Mallet Burgess 
Jul-Aug 07  Eine Nacht in VenedigGuidoNeustrelitzDir.: M Rohde; Prod.: Pöckel 
Maj-Jun 07  Der fliegende HollanderErikNeustrelitzDir.: Malzew; Prod.: A Siegert 
Jan-Mar 07  Adriana LecouvreurMaurizio itNeustrelitzDir.: Malzew; Prod.: Wuss 
Dec 06  Eugene OneginLenski deNeustrelitzDir.: Malzew; Prod.: Ralf-Peter Schulze 
Nov 06  A Streetcar named DesireMitchDublin(OI)Dir.: Markson; Prod.: Lynne Parker 
Sep 06  Der ZigeunerbaronSándor BarinkayNeustrelitzDir.: Troester; Prod.: Pöckel 
Feb-Apr 06  Eugene OneginLenskij deNeustrelitzDir.: Malzew; Prod.: Ralf-Peter Schulze 
Dec 05-Apr 06  Idomeneo re di CretaIdomeneoMeiningenDir.: Buribayev; Prod.: von Rad 
Okt 05-Apr 06  Der ZigeunerbaronSándor BarinkayNeustrelitzDir.: Troester; Prod.: Pöckel 
Apr 05  Eine florentinische TragodieGuido BardiDublin(OI)
Dec 04  SalomeSyrer deNeustrelitzDir.: Malzew; Prod.: Ralf-Peter Schulze 
Okt 04  RusalkaPrinz deNeustrelitzDir.: Malzew; Prod.: Ralf-Peter Schulze 
Okt 04-Apr 05  PagliacciCanioCottbusDir.: Reinhard Petersen; Prod.: Martin Schüler