Peter Berger, tenor :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Peter Berger

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Tivoli Crescendi[Island, Norge, Danmark, Sverige, Finland, Tyskland, Österrike, Schweiz, Italien]
 Opera4u[var]
 Kuehnly
 artemanagement

Egna/andra hemsidor
 http://www.peterberger.sk

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Okt 14  Svanda DudakBabinskýPalermoDir.: Agrest; Prod.: A Koehler 
 Jun-Jul 14  RusalkaPrinceLitomyslDir.: Štrunc; Prod.: Zdeněk Troška 
 Maj 14  RusalkaPrinceMuscatDir.: J Kyzlink; Prod.: V Morávek 
 Feb-Apr 14  Madama ButterflyF B PinkertonBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Jiří Nekvasil 
 Nov 13  Kat'a KabanovaBoris enAarhus(Jyske)Dir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Miskimmon 
 Nov 13-Mar 14  La traviataAlfredo GermontBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zbyněk Srba 
 Nov 13-Jun 14  Prodana nevestaJeníkBrnoDir.: Vronský / Jakub Klecker / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
 Okt 13-Maj 14  RusalkaPrince csPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
 Okt 13-Mar 14  NabuccoIsmaeleBrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: Selmeczi 
 Okt 13-Jun 14  RusalkaPrincBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: V Morávek 
 Okt 13-Maj 14  Eugene OneginLenskijBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Okt 13-Jun 14  RusalkaPrince csPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Feb 14  L'elisir d'amoreNemorino itPraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni 
 Sep 13-Jun 14  La bohemeRodolfo itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 13-Apr 14  RigolettoIl duca di MantovaKosiceDir.: Dohovič / Potokár / Peter Valentovič; Prod.: P Gábor 
 Sep 13-Jun 14  Madama ButterflyF B Pinkerton itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Štrunc; Prod.: Jernek 
 Aug 13-Jun 14  La traviataAlfredo Germont itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
 Maj-Jun 13  RigolettoDuca di MantovaKosiceDir.: Dohovič / Potokár / Peter Valentovič; Prod.: P Gábor 
 Jan-Maj 13  Madama ButterflyF B PinkertonBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Jiří Nekvasil 
 Jan-Jun 13  La bohemeRodolfoBratislavaDir.: Pietro Rizzo; Prod.: Veznik 
 Dec 12-Apr 13  La bohemeRodolfoOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
 Dec 12-Mar 13  Eugene OneginLenskijBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
 Okt 12-Jun 13  Prodana nevestaJeníkBrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
 Okt 12-Apr 13  JenufaŠteva BuryjaBratislavaDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Otava 
 Okt 12-Apr 13  JenufaLaca KlemeňBratislavaDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: Otava 
 Okt 12-Jun 13  La traviataAlfredo GermontBratislavaDir.: Stur / Selecký / P Gatto / Dutčak / F Haider; Prod.: Marián Chudovský 
 Okt 12-Maj 13  La traviataAlfredo GermontBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zbyněk Srba 
 Okt 12  RusalkaPrinceGlyndebourneDir.: Hrusa / McFall; Prod.: Still 
 Okt 12-Jun 13  RusalkaPrincBrnoDir.: J Kyzlink / Olos; Prod.: V Morávek 
 Okt 12-Apr 13  L'elisir d'amoreNemorino itPraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni 
 Sep 12-Apr 13  Madama ButterflyF B PinkertonKosiceDir.: P Gatto / Štefánek; Prod.: Hlinková 
 Sep 12-Maj 13  NabuccoIsmaeleBrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: Selmeczi 
 Sep 12-Jun 13  RusalkaPrince csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller / J Kyzlink; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 12-Maj 13  La traviataGaston de LetorieresKosiceDir.: Kevický / Velat; Prod.: Božena Hanáková 
 Sep 12-Jun 13  La traviataAlfredo GermontPraha(Narodni)Dir.: Chalupecký / J Kyzlink; Prod.: Jana Kališová 
 Sep 12-Jun 13  RusalkaPrince csPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 12-Jun 13  La bohemeRodolfo itPraha(Statni)Dir.: Lenárd / Štrunc; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Jun 13  Madama ButterflyF B Pinkerton itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / Hilary Griffiths / Štrunc; Prod.: Jernek 
 Aug 12  La traviataAlfredo Germont itPraha(Statni)Dir.: E Dovico / František Drs / R Hein; Prod.: Arnaud Bernard 
Jan-Maj 12  MacbethMacduffBrnoDir.: Damian Iorio / Olos; Prod.: B Berger-Gorski 
Jan-Jun 12  La traviataAlfredo GermontBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zbyněk Srba 
Dec 11-Maj 12  Prodana nevestaJeníkBrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
Dec 11-Maj 12  Madama ButterflyF B PinkertonBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Jiří Nekvasil 
Dec 11-Mar 12  NabuccoIsmaeleBrnoDir.: Kesselyák / Jakub Klecker; Prod.: Selmeczi 
Nov-Dec 11  RusalkaThe Prince czTokyo(NNT)Dir.: J Kyzlink; Prod.: Paul Curran 
Okt 11-Jun 12  La bohemeRodolfoOstravaDir.: Robert Jindra / Jan Šrubař; Prod.: Studený 
Sep 11-Jun 12  L'elisir d'amoreNemorinoPraha(Narodni)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Sandroni / Flory 
Feb 11  RusalkaThe prince czLodzDir.: ukasz Borowicz; Prod.: Cyz 
Dec 10-Jul 11  L'elisir d'amoreNemorinoPraha(Narodni)Dir.: Švec; Prod.: Sandroni / Flory 
Okt 10  The KissLukas csWexfordDir.: J Kyzlink; Prod.: Gieleta 
Sep 10-Jun 11  RusalkaPrince csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 10  La bohemeRodolfoPafosDir.: Lano; Prod.: Veznik 
Mar-Apr 10  RusalkaKsiążęLodzDir.: Lukasz Borowicz; Prod.: Cyz 
Feb-Mar 10  FaustFaustKosiceDir.: Štefánek / Dohovič; Prod.: Zdeněk Troška 
Jan-Apr 10  Prodana nevestaJeník csBrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
Nov 09-Maj 10  Eugene OneginLenskij ruBremen(Theater)Dir.: D Montané; Prod.: Gürbaca 
Nov 09-Mar 10  Madama ButterflyF B Pinkerton itBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Jiří Nekvasil 
Okt 09-Feb 10  Prodana nevestaVašekKosiceDir.: Dohovič / Kevický; Prod.: Hončarivová 
Okt 09-Mar 10  Eugene OneginLenskij ruBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zdeněk Kaloč 
Okt 09-Apr 10  NabuccoIsmaele itBrnoDir.: J Kyzlink / Jakub Klecker / Kesselyák; Prod.: Selmeczi 
Sep 09-Feb 10  Madama ButterflyF B PinkertonKosiceDir.: P Gatto / Štefánek; Prod.: Hlinková 
Sep 09-Feb 10  Eugene OneginLenskijKosiceDir.: Dohovič / Štefánek; Prod.: Kapanina 
Sep 09-Maj 10  RusalkaPrince csPraha(Narodni)Dir.: Hrusa / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman