René Pape, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

René Pape

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Böttger[Gen, Världen]
 IMG Paris[Frankriken]
 IMG Italia[Italien]
 Rayfield Allied[Storbrittanien]

Egna/andra hemsidor
 http://www.renepape.com

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jul 15  Don CarlosFilippo II itMünchen(Fest)Dir.: A Fisch; Prod.: Jürgen Rose 
 Jul 15  Tristan und IsoldeKönig MarkeMünchen(Fest)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Konwitschny 
 Jun 15  RecitalBassBerlin(UDL)
 Jun 15  RecitalBassZurich(Oper)
 Mar-Apr 15  ParsifalGurnemanz deBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Tcherniakov 
 Feb 15  MacbethBanco itBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Mussbach 
 Jan 15  RecitalLa Coruna(Palacio)
 Dec 14  Die ZauberfloteSarastroMünchen(SO)Dir.: D Ettinger / A Fisch; Prod.: August Everding / Lehberger 
 Okt 14-Maj 15  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: Soltesz / Sebastian Weigle; Prod.: August Everding 
 Okt-Dec 14  Tristan und IsoldeKönig MarkeBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: H Kupfer 
 Okt-Nov 14  Die ZauberfloteSarastroNew York(Met)Dir.: Adam Fischer; Prod.: Taymor 
 Sep-Okt 14  MacbethBancoNew York(Met)Dir.: Luisi; Prod.: Adrian Noble 
 Aug 14  Tristan und IsoldeEl Rey MarkeBuenos Aires(Colon)Dir.: Barenboim;
 Jul 14  FidelioRoccoVerbierDir.: Minkowski;
 Maj-Jun 14  ElektraOrest itMilano(Scala)Dir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Chéreau 
 Maj 14  Don CarlosFilippo II itBerlin(UDL)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Himmelmann 
 Apr 14  TannhauserLandgraf HermannBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Sasha Waltz 
 Feb-Mar 14  Don CarlosFilippo II itZurich(Oper)Dir.: Luisi; Prod.: Bechtolf 
 Jan-Jun 14  ElektraOrest deDresden(SSO)Dir.: C Thielemann; Prod.: Barbara Frey 
 Nov-Dec 13  ParsifalGurnemanz deLondon(RO)Dir.: Pappano; Prod.: S Langridge 
 Nov 13-Mar 14  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: Märtig; Prod.: August Everding 
 Okt 13  Don CarlosFilippo IIMilano(Scala)Dir.: Luisi / d'Espinosa; Prod.: S Braunschweig 
 Sep 13  RequiemBasBucuresti(Fest)Dir.: Pappano;
Jul 13  Don CarlosFilippo II itMünchen(Fest)Dir.: Zubin Mehta; Prod.: Jürgen Rose 
Jul 13  Tristan und IsoldeKönig Marke deMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Konwitschny 
Jun 13  Die WalkureWotanMilano(Scala)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
Maj 13  The Dream of GerontiusBassDresden(Fest)Dir.: Kreile;
Maj 13  ConcertNoRoleSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Gergiev;
Mar-Apr 13  Das RheingoldWotanBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
Mar 13  Tristan und IsoldeKönig Marke deMünchen(SO)Dir.: Nagano; Prod.: Konwitschny 
Feb-Mar 13  ParsifalGurnemanz deNew York(Met)Dir.: D Gatti / A Fisch; Prod.: François Girard 
Dec 12  LohengrinHeinrich der VoglerMilano(Scala)Dir.: Barenboim; Prod.: C Guth 
Nov 12-Maj 13  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: Soddy / Salemkour; Prod.: August Everding 
Okt-Nov 12  Don CarlosFilippo II itBerlin(UDL)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Himmelmann 
Okt 12-Apr 13  Die WalkureWotan deBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
Sep 12  Don CarlosFilippo IIWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: D Abbado 
Jun 12  Don CarlosFilippo IIWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: D Abbado 
Apr 12  Die WalkureWotanBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
Mar 12  Das RheingoldWotanBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
Mar 12  Tristan und IsoldeKönig MarkeBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: H Kupfer 
Feb 12  RecitalBarcelona(Liceu)
Feb 12  RecitalBasseGenève(Opera)
Jan 12  Don CarlosFilippo II itMünchen(SO)Dir.: A Fisch; Prod.: Jürgen Rose 
Nov 11-Jan 12  FaustMéphistophélèsNew York(Met)Dir.: Nézet-Séguin / Pierre Vallet; Prod.: McAnuff 
Sep-Okt 11  FaustMéphistophélèsLondon(RO)Dir.: Pidò; Prod.: McVicar / Blakeley 
Jul 11  Tristan und IsoldeKönig MarkeMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Konwitschny 
Jul 11  RecitalbasseVerbier
Jun 11  Don CarlosFilippo IITokyo(NHK)Dir.: Luisi;
Jun 11  Don CarlosFilippo IINagoyaDir.: Luisi;
Maj 11  PaulusBassDresden(Fest)Dir.: Rademann;
Maj 11  Don CarlosFilippo IIBerlin(UDL)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Himmelmann 
Jan 11  RecitalLos Angeles(Opera)
Dec 10-Maj 11  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: Soddy / Salemkour; Prod.: August Everding 
Okt 10-Mar 11  Boris GodunovBoris GodunovNew York(Met)Dir.: Gergiev / Smelkov; Prod.: Peter Stein 
Aug 10  ElektraOrest deSalzburg(Fest)Dir.: D Gatti; Prod.: Lehnhoff