René Pape, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

René Pape

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Böttger[Gen, Världen]
 IMG Paris[Frankriken]
 IMG Italia[Italien]
 Rayfield Allied[Storbrittanien]

Egna/andra hemsidor
 http://www.renepape.com

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jul 15  Don CarlosFilippo II itMünchen(Fest)Dir.: A Fisch; Prod.: Jürgen Rose 
 Jul 15  Tristan und IsoldeKönig MarkeMünchen(Fest)Dir.: Philippe Jordan; Prod.: Konwitschny 
 Jun 15  RecitalBassBerlin(UDL)
 Jun 15  RecitalBassZurich(Oper)
 Mar-Apr 15  ParsifalGurnemanz deBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Tcherniakov 
 Feb 15  MacbethBanco itBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Mussbach 
 Jan 15  RecitalLa Coruna(Palacio)
 Dec 14  Die ZauberfloteSarastroMünchen(SO)Dir.: D Ettinger / A Fisch; Prod.: August Everding / Lehberger 
 Nov-Dec 14  FaustMéphistophélès frBerlin(UDL)Dir.: Hussain; Prod.: Wiegand 
 Okt 14-Maj 15  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: Soltesz / Sebastian Weigle; Prod.: August Everding 
 Okt-Dec 14  Tristan und IsoldeKönig MarkeBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: H Kupfer 
 Okt-Nov 14  Die ZauberfloteSarastroNew York(Met)Dir.: Adam Fischer; Prod.: Taymor 
 Sep-Okt 14  MacbethBancoNew York(Met)Dir.: Luisi; Prod.: Adrian Noble 
 Aug 14  Tristan und IsoldeEl Rey MarkeBuenos Aires(Colon)Dir.: Barenboim;
 Jul 14  FidelioRoccoVerbierDir.: Minkowski;
 Maj-Jun 14  ElektraOrest itMilano(Scala)Dir.: Esa-Pekka Salonen; Prod.: Chéreau 
 Maj 14  Don CarlosFilippo II itBerlin(UDL)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Himmelmann 
 Apr 14  TannhauserLandgraf HermannBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Sasha Waltz 
 Feb-Mar 14  Don CarlosFilippo II itZurich(Oper)Dir.: Luisi; Prod.: Bechtolf 
 Jan-Jun 14  ElektraOrest deDresden(SSO)Dir.: C Thielemann; Prod.: Barbara Frey 
 Nov-Dec 13  ParsifalGurnemanz deLondon(RO)Dir.: Pappano; Prod.: S Langridge 
 Nov 13-Mar 14  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: Märtig; Prod.: August Everding 
 Okt 13  Don CarlosFilippo IIMilano(Scala)Dir.: Luisi / d'Espinosa; Prod.: S Braunschweig 
 Sep 13  RequiemBasBucuresti(Fest)Dir.: Pappano;
 Jul 13  Don CarlosFilippo II itMünchen(Fest)Dir.: Zubin Mehta; Prod.: Jürgen Rose 
 Jul 13  Tristan und IsoldeKönig Marke deMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Konwitschny 
 Jun 13  Die WalkureWotanMilano(Scala)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
 Maj 13  The Dream of GerontiusBassDresden(Fest)Dir.: Kreile;
 Maj 13  ConcertNoRoleSt Petersburg(Mariinsky)Dir.: Gergiev;
 Mar-Apr 13  Das RheingoldWotanBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
 Mar 13  Tristan und IsoldeKönig Marke deMünchen(SO)Dir.: Nagano; Prod.: Konwitschny 
 Feb-Mar 13  ParsifalGurnemanz deNew York(Met)Dir.: D Gatti / A Fisch; Prod.: François Girard 
 Dec 12  LohengrinHeinrich der VoglerMilano(Scala)Dir.: Barenboim; Prod.: C Guth 
 Nov 12-Maj 13  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: Soddy / Salemkour; Prod.: August Everding 
 Okt-Nov 12  Don CarlosFilippo II itBerlin(UDL)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Himmelmann 
 Okt 12-Apr 13  Die WalkureWotan deBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
 Sep 12  Don CarlosFilippo IIWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: D Abbado 
Jun 12  Don CarlosFilippo IIWien(SO)Dir.: Welser-Möst; Prod.: D Abbado 
Apr 12  Die WalkureWotanBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
Mar 12  Das RheingoldWotanBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
Mar 12  Tristan und IsoldeKönig MarkeBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: H Kupfer 
Feb 12  RecitalBarcelona(Liceu)
Feb 12  RecitalBasseGenève(Opera)
Jan 12  Don CarlosFilippo II itMünchen(SO)Dir.: A Fisch; Prod.: Jürgen Rose 
Nov 11-Jan 12  FaustMéphistophélèsNew York(Met)Dir.: Nézet-Séguin / Pierre Vallet; Prod.: McAnuff 
Sep-Okt 11  FaustMéphistophélèsLondon(RO)Dir.: Pidò; Prod.: McVicar / Blakeley 
Jul 11  Tristan und IsoldeKönig MarkeMünchen(Fest)Dir.: Nagano; Prod.: Konwitschny 
Jul 11  RecitalbasseVerbier
Jun 11  Don CarlosFilippo IITokyo(NHK)Dir.: Luisi;
Jun 11  Don CarlosFilippo IINagoyaDir.: Luisi;
Maj 11  PaulusBassDresden(Fest)Dir.: Rademann;
Maj 11  Don CarlosFilippo IIBerlin(UDL)Dir.: Massimo Zanetti; Prod.: Himmelmann 
Jan 11  RecitalLos Angeles(Opera)
Dec 10-Maj 11  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: Soddy / Salemkour; Prod.: August Everding 
Okt 10-Mar 11  Boris GodunovBoris GodunovNew York(Met)Dir.: Gergiev / Smelkov; Prod.: Peter Stein 
Aug 10  ElektraOrest deSalzburg(Fest)Dir.: D Gatti; Prod.: Lehnhoff 
Jul 10  Don CarlosFilippo II itMünchen(Fest)Dir.: Marco Armiliato; Prod.: Jürgen Rose 
Jun-Jul 10  Boris GodunovBoris GodunovDresden(SSO)Dir.: Lano / Sebastian Weigle; Prod.: Pade 
Jun 10  RecitalBassDresden(SSO)
Maj 10  Das RheingoldWotanMilano(Scala)Dir.: Barenboim; Prod.: Cassiers 
Mar-Jun 10  Eugene OneginFürst Gremin ruBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: A Freyer 
Feb-Mar 10  FaustMéphistophélès frBerlin(UDL)Dir.: Altinoglu; Prod.: Wiegand 
Feb 10  EliasEliasBarcelona(Liceu)Dir.: Ros-Marbà;
Okt-Nov 09  FaustMéphistophélès frChicago(Opera)Dir.: Andrew Davis; Prod.: F Corsaro 
Aug 09-Apr 10  Tristan und IsoldeKönig Marke itBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: H Kupfer 
Jul 09  Don GiovanniLeporelloVerbierDir.: Honeck;
Jul 09  RequiembassTel AvivDir.: Barenboim;
Jun 09  RecitalBassFrankfurt(Oper)
Jun 09  RequiembassoRoma(S.Cecilia)Dir.: Barenboim;
Jun 09  ParsifalNoRoleSt Petersburg(White)
Jun 09  RecitalbassDresden(Fest)
Maj 09  Don GiovanniLeporelloWien(SO)Dir.: Constantinos Carydis; Prod.: R De Simone 
Apr-Maj 09  Die WalkureHundingNew York(Met)Dir.: James Levine; Prod.: Otto Schenk 
Apr 09  LohengrinHeinrich der VoglerBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Herheim 
Mar-Maj 09  Das RheingoldFasoltNew York(Met)Dir.: James Levine; Prod.: Otto Schenk 
Mar 09  ParsifalGurnemanz deBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: Eichinger 
Feb 09  FaustMéphistophélès frBerlin(UDL)Dir.: Altinoglu; Prod.: Wiegand 
Jan 09  RequiembassoRoma(S.Cecilia)Dir.: Pappano;
Dec 08-Jul 09  Die ZauberfloteSarastroBerlin(UDL)Dir.: D Ettinger / Salemkour / Beermann; Prod.: August Everding 
Dec 08-Jul 09  Boris GodunovBoris Godunov ruDresden(SSO)Dir.: Sebastian Weigle; Prod.: Pade 
Nov-Dec 08  Tristan und IsoldeKing MarkeNew York(Met)Dir.: Barenboim; Prod.: D Dorn 
Nov 08  ElijahbassoRoma(S.Cecilia)Dir.: K Masur;
Sep-Okt 08  Eugene OneginFürst Gremin ruBerlin(UDL)Dir.: Barenboim; Prod.: A Freyer 
Sep-Okt 08  Don CarlosFilippo IIOslo(DNO)Dir.: Guidarini; Prod.: Hytner 
Aug 08  FaustMephistophélèsOrangeDir.: M Plasson; Prod.: Nicolas Joël