Romana Noack, sopran :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Romana Noack

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 Kreft Artists[Gen, Världen]

Egna/andra hemsidor
 http://www.romananoack.de

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Maj-Jun 15  Don GiovanniDonna Elvira itDuisburgDir.: Shehata / C Stöcker; Prod.: Karoline Gruber 
 Feb 15  Don GiovanniDonna ElviraDusseldorfDir.: Shehata / C Stöcker; Prod.: Karoline Gruber 
 Dec 14-Feb 15  Die CsardasfurstinSylva Varescu deDusseldorfDir.: Chestnut; Prod.: Rechi 
 Nov 14-Jun 15  Die ZirkusprinzessinFedora Palinska deDuisburgDir.: W Koloseus / Brandstätter; Prod.: Josef E Köpplinger 
 Maj-Jun 14  Die CsardasfurstinSylva Varescu deDuisburgDir.: Chestnut; Prod.: Rechi 
 Feb-Jul 14  Le nozze di FigaroLa contessa Almaviva itDusseldorfDir.: Altstaedt; Prod.: Hampe 
 Jan 14  Don GiovanniDonna Elvira itDusseldorfDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber 
 Dec 13-Jun 14  Die Zauberflote1. Dame deDuisburgDir.: Axel Kober / W Chien; Prod.: Kosky 
 Dec 13-Apr 14  Die CsardasfurstinSylva Varescu deDusseldorfDir.: Lukas Beikircher / Chestnut; Prod.: Rechi 
 Sep 13-Jun 14  Don GiovanniDonna Elvira itDuisburgDir.: Lukas Beikircher; Prod.: Karoline Gruber 
 Aug-Sep 13  L'opera seriaStonatrilla de,,i,tHannoverDir.: M Rohde; Prod.: Dijkema 
 Jun-Jul 13  Il barbiere di SivigliaBerta itDuisburgProd.: C Guth 
 Jan-Jul 13  Il barbiere di SivigliaBerta itDusseldorfProd.: C Guth 
 Dec 12-Apr 13  Don GiovanniDonna Elvira itDusseldorfDir.: Layer / Ralf Lange; Prod.: Karoline Gruber 
 Nov-Dec 12  Hansel und GretelGretel deDuisburgDir.: Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Meyer-Hanno 
 Nov-Dec 12  Hansel und GretelGretel deDusseldorfDir.: Altstaedt / Ralf Lange; Prod.: Meyer-Hanno 
 Okt 12-Maj 13  Die CsardasfurstinSylvia VarescuKasselDir.: Hannemann / Rimes / Xin Tan; Prod.: Mentha 
 Okt 12-Maj 13  Die CsardasfurstinSylva Varescu deDuisburgDir.: W Koloseus; Prod.: Rechi 
 Sep-Okt 12  L'opera seriaStonatrillaHannoverDir.: M Rohde; Prod.: Dijkema 
Jun-Jul 12  Le RossignolDie KöchinDusseldorfDir.: W Chien / Ralf Lange; Prod.: Tiedt 
Mar-Maj 12  Il barbiere di SivigliaBerta itDuisburgDir.: Axel Kober / Giuliano Betta; Prod.: C Guth 
Feb-Apr 12  Le RossignolDie Köchin deDuisburgDir.: W Chien / Ralf Lange; Prod.: Tiedt 
Jan-Feb 12  Castor et PolluxUne Ombre heureuse frDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: Schläpfer 
Dec 11-Feb 12  Die lustige WitweHanna Glawari deDusseldorfDir.: Ralf Lange; Prod.: C Brey / Harald Schmidt 
Dec 11-Jul 12  Il barbiere di SivigliaBerta itDusseldorfDir.: Axel Kober / Giuliano Betta; Prod.: C Guth 
Nov-Dec 11  Die Zauberflote1. DameDuisburgDir.: W Koloseus; Prod.: Loy 
Jul-Sep 11  Im weissen RoesslOttilieBad IschlDir.: M Burkert / Gyükér; Prod.: Gernot Kranner 
Maj-Jun 11  ParsifalBlumenmädchen 1./2. deDusseldorfDir.: Axel Kober; Prod.: K Horres 
Feb-Jun 11  Der VogelhandlerKurfürstin MarieGraz(Buehnen)Prod.: Schilhan 
Dec 10-Feb 11  Die CsardasfurstinStasiKölnDir.: G Prießnitz; Prod.: Bernd Mottl 
Dec 10-Jan 11  Die Zauberflote1. DameDusseldorfDir.: W Koloseus; Prod.: Loy 
Nov 10-Jul 11  La clemenza di TitoServilia itDusseldorfDir.: Daniel Jakobi; Prod.: Nel 
Nov 10  Der unglaubliche SpotzPrinzessin AstaDuisburgProd.: D Hackenberg 
Nov-Dec 10  Die Zauberflote1. DameDuisburgDir.: W Koloseus; Prod.: Loy 
Nov 10  Robin HoodLady Mary-AnnDusseldorfDir.: Chestnut; Prod.: Tiedt 
Sep 10-Jan 11  Robin HoodLady Mary-AnnDuisburgDir.: Chestnut; Prod.: Tiedt 
Aug 10  FrasquitaFrasquitaBad IschlDir.: Praxmarer;
Jul-Sep 10  Der fidele BauerFriederikeBad IschlDir.: Praxmarer; Prod.: D Schmidinger