Zdenek Plech, bas :: Spelschema 
*Hemsida     >Operabase Professional 
Visa instruktioner
 Artist: Fonetiskt

Zdenek Plech

Spelschema
Repertoar
Foton
Biografi
Kontakt
Ledningens kontaktuppgifter
 RKM[var(ne)]
 ArcoDiva


Egna/andra hemsidor
 Föreslå komplettering eller rättning

 Information från operahuset  Operhusdebut
 Information från agenten/artist  Rolldebut
Från  / Till Opera  Roll  Plats 
 Jun 15  MacbethBancoPraha(Statni)Dir.: Štrunc; Prod.: Čičvák 
 Mar-Maj 15  Boris GodunovVarlaamPraha(Narodni)Dir.: Petr Kofroň; Prod.: Keprtová 
 Mar-Apr 15  TannhauserBiterolfPraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Feb-Jun 15  La traviataIl dottor GrenvilPraha(Narodni)Prod.: Jana Kališová 
 Dec 14  Nova zemeKarpuchaPraha(Narodni)Dir.: Petr Kofroň; Prod.: Bambušek 
 Nov 14-Jun 15  The Two WidowsMumlalPraha(Narodni)Prod.: J Nekvasil 
 Nov 14-Jun 15  The Devil and KateLuciferPraha(Narodni)Dir.: Chalupecký; Prod.: Marián Chudovský 
 Sep 14-Jun 15  Prodana nevestaKecalPraha(Narodni)Dir.: J Kyzlink / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
 Sep 14-Jun 15  RusalkavodníkPraha(Statni)Dir.: Chalupecký / Štrunc; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 14-Jun 15  JakobinFilipPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Aug 14-Jun 15  Le nozze di FigaroBartoloPraha(Estates)Dir.: Jakub Klecker / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Aug 14  AidaRamfisPraha(Statni)Dir.: Leginus; Prod.: Petar Selem 
 Aug 14  AidaIl rePraha(Statni)Dir.: Leginus; Prod.: Petar Selem 
 Jun 14-Maj 15  The Devil's WallBenešOstravaDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Feb 14  GlorianaBallad Singer csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Chalupecký; Prod.: Jiří Heřman 
 Jan-Maj 14  TannhauserBiterolf dePraha(Statni)Dir.: Hilary Griffiths / R Hein; Prod.: Andrejs Žagars 
 Nov 13-Mar 14  Die Entfuhrung aus dem SerailOsmin dePraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
 Nov 13-Mar 14  La traviataMarkýz d'ObignyBrnoDir.: J Kyzlink; Prod.: Zbyněk Srba 
 Nov 13-Jun 14  Prodana nevestaKecalBrnoDir.: Vronský / Jakub Klecker / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
 Okt 13-Jun 14  RusalkaWater Goblin csPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 13-Maj 14  Don GiovanniIl CommendatoreBrnoDir.: Feranec; Prod.: B Berger-Gorski 
 Sep 13-Maj 14  JakobinFilip csPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 13-Jun 14  Prodana nevestaKecal csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec / Chalupecký; Prod.: Magdalena Švecová 
 Sep 13-Maj 14  The Two WidowsMumlalPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Sep 13-Jun 14  Die ZauberfloteSarastro csPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
 Sep 13-Jun 14  Die ZauberfloteDer Sprecher csPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
 Sep-Dec 13  Don CarlosUn frate itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Sep-Dec 13  Don CarlosIl Grande Inquisitore itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Sep 13-Jun 14  AidaRamfis itPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / J Kyzlink; Prod.: Steffen Piontek 
 Aug 13-Maj 14  Le nozze di FigaroBartoloPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Jun 13  The Two WidowsMumlal csLitomyslDir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Maj-Jun 13  The Two WidowsMumlal csPraha(Narodni)Dir.: Robert Jindra; Prod.: J Nekvasil 
 Maj-Jun 13  Don GiovanniIl Commendatore itBrnoDir.: Feranec; Prod.: B Berger-Gorski 
 Mar-Jun 13  Don CarlosUn frate itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Mar-Jun 13  Don CarlosIl Grande Inquisitore itPraha(Statni)Dir.: J Kyzlink / R Hein; Prod.: Schweigkofler 
 Okt 12-Jun 13  Prodana nevestaKecal csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec / Chalupecký; Prod.: Magdalena Švecová 
 Okt 12-Jun 13  Prodana nevestaKecalBrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Jun 13  Le nozze di FigaroBartoloPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
 Sep 12-Jun 13  RusalkaWater Goblin csPraha(Statni)Dir.: František Drs / Lenárd / Štrunc / Chalupecký; Prod.: Zdeněk Troška 
 Sep 12-Jun 13  JakobinFilipPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller / Netopil / Švec; Prod.: Jiří Heřman 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannLutherPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
 Sep 12-Maj 13  Les contes d'HoffmannCrespelPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
 Aug 12-Apr 13  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminPraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec / Chalupecký; Prod.: J Lauwers 
 Aug 12-Jun 13  Die ZauberfloteSarastroPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
 Aug 12-Jun 13  Die ZauberfloteDer SprecherPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Švec; Prod.: Radok 
Mar-Maj 12  GlorianaA Blind Ballad SingerPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Jan-Maj 12  MacbethBancoBrnoDir.: Damian Iorio / Olos; Prod.: B Berger-Gorski 
Dec 11-Maj 12  Prodana nevestaKecalBrnoDir.: Vronský / J Kyzlink; Prod.: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannLutherPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Nov 11-Mar 12  Les contes d'HoffmannCrespelPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Okt 11-Maj 12  Le nozze di FigaroBartoloPraha(Estates)Dir.: Chalupecký / Netopil; Prod.: Josef Průdek 
Okt 11-Jun 12  JakobinFilipPraha(Narodni)Dir.: Netopil / Zbyněk Müller; Prod.: Jiří Heřman 
Sep 11-Maj 12  Die ZauberfloteSarastro/SpeakerPraha(Estates)Dir.: Švec / Chalupecký; Prod.: Radok 
Sep 11-Maj 12  Prodana nevestaKecalPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep-Dec 11  AidaRamfisPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Steffen Piontek 
Sep 11  Les contes d'HoffmannLuther, CrespelPafosDir.: Zbynĕk Müller; Prod.: Havelka 
Aug 11-Maj 12  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminPraha(Estates)Dir.: Netopil / Švec; Prod.: J Lauwers 
Aug-Dec 11  Don GiovanniMasetto itPraha(Estates)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Václav Kašlík / J Nekvasil 
Maj-Jun 11  Die Entfuhrung aus dem SerailOsminPraha(Estates)Dir.: Netopil; Prod.: J Lauwers 
Jan-Feb 11  Idomeneo re di CretaLa vocePraha(Estates)Dir.: Netopil; Prod.: Yoshi Oida 
Dec 10-Apr 11  Die ZauberfloteSarastro csPraha(Estates)Dir.: Švec; Prod.: Radok 
Dec 10-Jul 11  L'elisir d'amoreDulcamaraPraha(Narodni)Dir.: Švec; Prod.: Sandroni / Flory 
Sep 10  ArianeOld manPraha(Narodni)Dir.: Netopil;
Sep 10  Le RossignolBuddhist priestPraha(Narodni)Dir.: Netopil;
Sep 10-Apr 11  Prodana nevestaKecal csPraha(Narodni)Dir.: Lenárd / Švec; Prod.: Magdalena Švecová 
Sep 10-Jun 11  AidaRamfisPraha(Narodni)Dir.: Zbyněk Müller; Prod.: Steffen Piontek 
Sep 10-Apr 11  Don GiovanniMasetto itPraha(Estates)Dir.: Zbyněk Müller / Robert Jindra / Chalupecký; Prod.: Václav Kašlík / J Nekvasil 
Sep 10-Jun 11  Le nozze di FigaroBartolo itPraha(Estates)Dir.: Netopil / Chalupecký / Robert Jindra; Prod.: Josef Průdek 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannLutherPraha(Narodni)Dir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka 
Sep 10-Maj 11  Les contes d'HoffmannCrespelPraha(Narodni)Dir.: Swierczewski / Zbyněk Müller; Prod.: Havelka