2011/12 > Alemanya 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2011/12 > Alemanya

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Dinamarca Suècia
Holanda
Bèlgica
Luxemburg

Alemanya
 
Polònia
República Txeca
França Suïssa Àustria

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 19 Set-24 MarDir: Andreas Debatin; Dir Esc: Bernadette Sonnenbichler
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Set-16 MarDir: Volker Hiemeyer; Dir Esc: Ewa Teilmans
La cenerentola (Rossini) 26 Oct-6 DesDir: Péter Halász; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 6 Nov-29 GenDir: Péter Halász; Dir Esc: Alexander von Pfeil
La voix humaine (Poulenc) 6 Nov-29 GenDir: Péter Halász; Dir Esc: Alexander von Pfeil
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 Des-12 AbrDir: Marcus R Bosch; Dir Esc: Michael Helle
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Feb-15 JunDir: Péter Halász; Dir Esc: Michael Schmitz-Aufterbeck
King Arthur (Purcell) 1 Abr-11 JulDir: Volker Hiemeyer; Dir Esc: Albrecht Hirche
Tristan und Isolde (Wagner) 20 Mai-7 JulDir: Marcus R Bosch; Dir Esc: Ludger Engels
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 16 Jun-3 JulDir: Herbert Görtz; Dir Esc: Sebastian Jacobs
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Frau Luna (Lincke) 9 Oct-11 MaiDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Steffen Piontek
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Oct-20 JunDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Matthias Winter
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3 NovDir: Jens Troester; Dir Esc: Oliver Kloeter
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Des-3 JulDir: Jens Troester; Dir Esc: Ansgar Weigner
Ulenspiegel (Braunfels) 22 Abr-19 JunDir: Jens Troester; Dir Esc: Matthias Oldag
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Jun-1 JulDir: Jens Troester; Dir Esc: Ansgar Weigner
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Don Giovanni (Mozart) 18 Set-26 NovDir: Naoshi Takahashi; Dir Esc: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Oct-16 MarDir: Dieter Klug; Dir Esc: Reinhard Schwalbe
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Oct-9 MarDir: Kajsa Boström; Dir Esc: Birgit Eckenweber
The Sound of Music (Rodgers) 16 Oct-27 GenDir: Dieter Klug; Dir Esc: Friederike Barthel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Nov-14 GenDir: Dieter Klug; Dir Esc: Hans-Hermann Krug
La bohème (Puccini) 22 Gen-21 Abr
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Mar-6 Mai
Götz von Berlichingen (Goldmark) 29 Abr-13 Mai
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 Set-2 JunDir: Carolin Nordmeyer; Dir Esc: Jan Philipp Gloger
Carmen (Bizet) 22 Oct-6 GenDir: Dirk Kaftan / Eberhard Fritsche; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Lulu (Berg) 4 Des-14 FebDir: Dirk Kaftan / Carolin Nordmeyer; Dir Esc: Monique Wagemakers
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Gen-18 AbrDir: Rune Bergmann; Dir Esc: Thorleifur Örn Arnarsson
King Arthur (Purcell) 18 Feb-29 AbrDir: Carolin Nordmeyer; Dir Esc: Sigrid Herzog
La traviata (Verdi) 10 Mar-27 AbrDir: Carolin Nordmeyer; Dir Esc: Markus Trabusch
Satyricon (Maderna) 23 Abr-7 Mai
Dido and Aeneas (Purcell) 23 Abr-7 MaiDir: Eberhard Fritsche; Dir Esc: Jörg Behr
Ritter Blaubart (Reznicek) 4-10 MaiDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Manfred Weiß
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Jun-28 JulDir: Rune Bergmann; Dir Esc: Christian Sedelmayer
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Rheingold (Wagner) 10-20 SetDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 11-21 SetDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 14-22 SetDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 18-24 SetDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 30 Set-16 JunDir: Alexander Joel / Matthias Foremny; Dir Esc: Boleslaw Barlog
Messa da Requiem (Verdi) 1-22 OctDir: William Spaulding; Dir Esc: Achim Freyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Oct-11 DesDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Don Carlos (Verdi) 23 Oct-29 AbrDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Oct-1 AbrDir: Guillermo García Calvo / Enrique Mazzola; Dir Esc: Katharina Thalbach
Tannhäuser (Wagner) 30 Oct-21 DesDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Kirsten Harms
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Nov-10 JunDir: Matthias Foremny / Evan Rogister; Dir Esc: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 3 Nov-15 MaiDir: Guillermo García Calvo / Evan Rogister; Dir Esc: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 Nov-14 JunDir: Guillermo García Calvo / Roberto Rizzi Brignoli; Dir Esc: Filippo Sanjust
Falstaff (Verdi) 24 Nov-1 DesDir: Enrique Mazzola; Dir Esc: Götz Friedrich
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-8 DesDir: Evan Rogister; Dir Esc: Roland Schwab
La bohème (Puccini) 5 Des-3 GenDir: Patrick Summers; Dir Esc: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-27 DesDir: Evan Rogister; Dir Esc: Andreas Homoki
Turandot (Puccini) 7 Gen-7 MarDir: John Fiore / Jesus Lopez Cobos; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Tancredi (Rossini) 22 Gen-4 FebDir: Alberto Zedda; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
La traviata (Verdi) 29 Gen-7 JunDir: Evan Rogister / Erik Nielsen; Dir Esc: Götz Friedrich
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 FebDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Götz Friedrich
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 FebDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Graham Vick
Jenůfa (Janáček) 4 Mar-24 AbrDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Christof Loy
Luisa Miller (Verdi) 14-20 MarDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Götz Friedrich
Candide (concert) (Bernstein) 15-18 MarDir: Donald Runnicles
Macbeth (Verdi) 19-25 MarDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Robert Carsen
Lohengrin (Wagner) 15 Abr-1 MaiDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Kasper Bech Holten
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20-30 AbrDir: Sebastian Lang-Lessing; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
I due Foscari (concert) (Verdi) 9-11 MaiDir: Roberto Rizzi Brignoli
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 Mai-1 JunDir: Friedemann Layer; Dir Esc: Götz Friedrich
Gisei Das Opfer (Orff) 19 MaiDir: Jacques Lacombe
Die Dorfschule (Weingartner) 19 MaiDir: Jacques Lacombe
Die Walküre (Wagner) 25-28 MaiDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Il trovatore (concert) (Verdi) 6-9 JunDir: Andrea Battistoni
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Set-15 GenDir: Koen Schoots / Peter Christian Feigel; Dir Esc: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 30 Set-3 DesDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Barrie Kosky
Das schlaue Füchslein (Janáček) 2 Oct-7 JulDir: Alexander Vedernikov; Dir Esc: Andreas Homoki
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 8 Oct-3 NovDir: Stefan Blunier; Dir Esc: Calixto Bieito
Die verkaufte Braut (Smetana) 9 Oct-1 NovDir: Alexander Vedernikov
Mikropolis (Jost) 30 Oct-18 FebDir: Christian Jost; Dir Esc: Nadja Loschky
Rusalka (Dvořák,A) 2 Nov-3 GenDir: Patrick Lange; Dir Esc: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 27 Nov-4 JulDir: Yordan Kamdzhalov / Yordan Kamdzhalov / Josep Caballé-Domenech; Dir Esc: Sebastian Baumgarten
Orlando (Handel) 1-27 DesDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Alexander Mørk-Eidem
Lear (Reimann) 10 Des-8 GenDir: Friedemann Layer; Dir Esc: Hans Neuenfels, Henry Arnold
Die Schneekoenigin (Valtinoni) 5 Gen-26 FebDir: Carlos Spierer; Dir Esc: Anisha Bondy
La traviata (Verdi) 14 Gen-14 FebDir: Patrick Lange / Kristiina Poska; Dir Esc: Hans Neuenfels
Der Freischütz (Weber) 29 Gen-6 JulDir: Patrick Lange; Dir Esc: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 8 Feb-17 MarDir: Łukasz Borowicz; Dir Esc: NN
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Feb-2 JulDir: Kristiina Poska; Dir Esc: Barrie Kosky
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 15 Feb-26 MaiDir: Dirk Kaftan
Das bronzene Pferd (Auber) 11 Mar-3 JulDir: Maurizio Barbacini; Dir Esc: Frank Hilbrich
Kiss me, Kate (Porter) 14 Mar-21 AbrDir: Koen Schoots; Dir Esc: Barrie Kosky
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 Mar-15 AbrDir: Patrick Lange / Friedemann Layer; Dir Esc: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Abr-16 MaiDir: Patrick Lange; Dir Esc: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Abr-25 MaiDir: Alexander Vedernikov; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Xerxes (Handel) 13 Mai-5 JulDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Stefan Herheim
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-30 JunDir: Martin Hoff; Dir Esc: Andreas Homoki
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10 Jun-8 JulDir: Patrick Lange
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16 Jun-1 JulDir: Patrick Lange; Dir Esc: Benedikt von Peter
Berlin, Staatsoper Unter den Linden im Schiller Theater  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-16 OctDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Ruth Berghaus
Aus einem Totenhaus (Janáček) 3-17 OctDir: Simon Rattle; Dir Esc: Patrice Chéreau
Last Desire (Ronchetti) 5-23 Oct
Wozzeck (Berg) 26-30 OctDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Andrea Breth
Norma (concert) (Bellini) 29 Oct-3 NovDir: Andriy Yurkevych
Candide (Bernstein) 1-15 NovDir: Wayne Marshall; Dir Esc: Vincent Boussard
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 5 Nov-29 DesDir: Vinzenz Weissenburger / Tobias Walenciak / Roqelio Riojas; Dir Esc: Eva-Maria Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-8 GenDir: Julien Salemkour; Dir Esc: August Everding
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Nov-23 JunDir: Karl-Heinz Steffens; Dir Esc: Balázs Kovalik
La traviata (Verdi) 27 Nov-1 JulDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Peter Mussbach
L'étoile (Chabrier) 4-22 DesDir: Simon Rattle; Dir Esc: Dale Duesing
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 16 Des-19 GenDir: Christoph Israel; Dir Esc: Philipp Stölzl
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 Gen-20 MaiDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Michael Thalheimer
Der gestiefelte Kater (Cui) 7-29 GenDir: Vinzenz Weissenburger; Dir Esc: Isabel Ostermann
Montezuma (concert) (Graun) 26-28 GenDir: Michael Hofstetter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-18 FebDir: Pietari Inkinen; Dir Esc: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-26 FebDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Thomas Langhoff
Al gran sole carico d'amore (Nono) 1-11 MarDir: Ingo Metzmacher; Dir Esc: Katie Mitchell
L'elisir d'amore (Donizetti) 2-15 MarDir: Antonello Allemandi; Dir Esc: Percy Adlon
Tristan und Isolde (Wagner) 10-25 MarDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Harry Kupfer
Wahnsinn, das ist die Seele der Handlung (Stahnke) 20 Mar-15 AbrDir: Harry Lyth; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Das Rheingold (Wagner) 30 MarDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Guy Cassiers
Lulu (Berg) 31 Mar-14 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Andrea Breth
Die Walküre (Wagner) 1 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Guy Cassiers
Tosca (Puccini) 23-28 AbrDir: Leo Hussain; Dir Esc: Carl Riha
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 2-17 Mai
Madama Butterfly (Puccini) 6-13 MaiDir: Andris Nelsons; Dir Esc: Eike Grams
Simon Boccanegra (Verdi) 26-31 MaiDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Federico Tiezzi
Dido and Aeneas (Purcell) 3-9 JunDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Sasha Waltz
Lehrstück (Hindemith) 9-24 JunDir: David Coleman; Dir Esc: Michael von zur Mühlen
Don Giovanni (Mozart) 24 Jun-6 JulDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Robert Carsen
Dionysos (Rihm) 8-15 JulDir: Ingo Metzmacher; Dir Esc: Pierre Audi
The Rake's Progress (Stravinsky) 11-14 JulDir: Johannes Debus; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Set-16 NovDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Ansgar Weigner
Pagliacci (Leoncavallo) 13 Set-16 NovDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Ansgar Weigner
Don Giovanni (Mozart) 15 Oct-28 GenDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Helen Malkowsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-17 NovDir: Witolf Werner; Dir Esc: Johannes Weigand
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Des-27 GenDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Bruno Klimek
Peter Grimes (Britten) 11 Feb-27 MarDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Helen Malkowsky
Dido und Aeneas (Purcell) 15 Abr-19 MaiDir Esc: Holger Pototzki
Where the Wild Things Are (Knussen) 15 Abr-19 MaiDir Esc: Holger Pototzki
Company (Sondheim) 5 Mai-16 Jun
Rigoletto (Verdi) 26 Mai-17 Jun
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Manon Lescaut (Puccini) 25 Set-14 AbrDir: Stefan Blunier; Dir Esc: Christine Mielitz
Bluthaus (Haas,Georg) 27+ SetDir: Garrett Keast; Dir Esc: Klaus Weise
La sonnambula (Bellini) 16 Oct-3 DesDir: Robin Engelen; Dir Esc: Roland Schwab
Robert S (Various) 29 Oct-2 DesDir: Wolfgang Lischke; Dir Esc: Michael von zur Mühlen
La finta giardiniera (Mozart) 6 Nov-8 JunDir: Daniel Jakobi; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Turandot (Puccini) 12 Nov-12 DesDir: Stefan Blunier / Christopher Sprenger; Dir Esc: Silviu Purcarete
Der ferne Klang (Schreker) 11 Des-17 MarDir: Will Humburg; Dir Esc: Klaus Weise
Rusalka (Dvořák,A) 21 Des-11 MarDir: Christopher Sprenger; Dir Esc: Mark Daniel Hirsch
Lakmé (Delibes) 29 Gen-1 JunDir: Stefan Blunier / Robin Engelen; Dir Esc: Paul-Emile Fourny
Il trovatore (Verdi) 25 Mar-5 JulDir: Robin Engelen; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 Mai-4 JulDir: Robin Engelen; Dir Esc: Tom Ryser
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Turandot (Puccini) 20 Ago-5 SetDir: Alexander Joel; Dir Esc: Robert Lehmeier
Falstaff (Verdi) 17-30 SetDir: Alexander Joel; Dir Esc: Wolfgang Engel
Der Vogelhändler (Zeller,C) 24+ SetDir: Georg Menskes
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Oct-14 GenDir: György Mézáros; Dir Esc: Aniara Amos
Tristan und Isolde (Wagner) 15+ OctDir: Alexander Joel; Dir Esc: Yona Kim
Don Giovanni (Mozart) 21+ OctDir: Sebastian Beckedorf; Dir Esc: Johannes Erath
Luisa Miller (Verdi) 26+ NovDir: Alexander Joel; Dir Esc: Walter Sutcliffe
Die Fledermaus (Strauss,J) 10+ DesDir: Georg Menskes; Dir Esc: Thomas Enzinger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4+ FebDir: Sebastian Beckedorf; Dir Esc: Michael Talke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 5+ FebDir: Christopher Hein; Dir Esc: Dorian Dreher
Sarka (Fibich) 22+ MarDir: Sebastian Beckedorf; Dir Esc: Konstanze Lauterbach
Le nozze di Figaro (Mozart) 12+ MaiDir: Alexander Joel; Dir Esc: Balázs Kovalik
Mama Dolorosa (Kim) 13+ JunDir: Sebastian Beckedorf; Dir Esc: Yona Kim
Die verkaufte Braut (Smetana) 30+ JunDir: Georg Menskes; Dir Esc: Jean-Claude Berutti
Bremen, Theater Bremen  / 
Tannhäuser (Wagner) 14 Set-19 FebDir: Markus Poschner; Dir Esc: Tobias Kratzer
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 22 Set-29 OctDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Frank Hilbrich
Idoménée (Mozart) 7 Oct-11 JulDir: Markus Poschner; Dir Esc: Kay Kuntze
The Turn of the Screw (Britten) 28 Oct-4 MarDir: Daniel Montané; Dir Esc: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Nov-27 MaiDir: Daniel Mayr; Dir Esc: Chris Alexander
Das Land des Lächelns (Lehár) 3 Des-13 MaiDir: Florian Ziemen
Drei alte Männer wollten nicht sterben (Ponsioen) 15 Gen-13 FebDir: Tero Valtonen; Dir Esc: Patric Seibert
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 10-28 FebDir Esc: Patric Seibert
Blaubart (Hummel,F) 25 Feb-13 JunDir: Markus Poschner; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Feb-13 JunDir: Markus Poschner; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Der Rosenkavalier (Strauss) 11 Mar-17 MaiDir: Markus Poschner; Dir Esc: Tobias Kratzer
Westzeitstory (Klein) 26+ AbrDir Esc: Anja Nicklich
All diese Tage (Eggert) 28 Abr-12 JulDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Michael Talke
Tosca (Puccini) 26 Mai-10 JulDir: Daniel Montané; Dir Esc: Vera Nemirova
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
The Fairy Queen (Purcell) 17 Set-13 NovDir: Stephan Tetzlaff; Dir Esc: Ulrich Mokrusch
Crazy For You (Gershwin) 29 Oct-8 GenDir: Stephan Tetzlaff; Dir Esc: Roland Hüve
La traviata (Verdi) 25 Des-26 FebDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Kirsten Uttendorf
Im weißen Rößl (Benatzky) 28 Gen-30 MarDir: Hartmut Brüsch; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Mar-13 MaiDir: Stephan Tetzlaff; Dir Esc: Andrej Woron
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Abr-28 JunDir: Stefan Veselka
Violanta (Korngold) 2-27 JunDir: Stephan Tetzlaff; Dir Esc: Petra Luisa Meyer
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Aida (John,E) 10 Set-22 JunDir: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Dir Esc: Matthias Winter
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Oct-4 MarDir: Frank Beermann; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Rigoletto (Verdi) 22 Oct-8 DesDir: Anja Bihlmaier; Dir Esc: Michael Heinicke
Gräfin Mariza (Kálmán) 19 Nov-3 MaiDir: Anja Bihlmaier; Dir Esc: John Dew
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-26 DesDir: Anja Bihlmaier / Reinhard Petersen; Dir Esc: Steffen Piontek
My Fair Lady (Loewe) 2 Des-4 MaiDir: Heinz Meißner; Dir Esc: Michael Heinicke
Swanhunter (Dove) 3 Des-21 GenDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Jürgen R Weber
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 Gen-25 MarDir: Michael Fuchs; Dir Esc: Matthias Winter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 Gen-13 MarDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Michael Heinicke
Tosca (Puccini) 4 Feb-3 JunDir: Frank Beermann; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Mar-28 MaiDir: Anja Bihlmaier; Dir Esc: Guy Montavon
Die schweigsame Frau (Strauss) 28 Abr-8 JunDir: Frank Beermann; Dir Esc: Gerd Heinz
Nabucco (Verdi) 2-10 JunDir: Domonkos Héja; Dir Esc: Michael Heinicke
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Set-10 NovDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Carlos Wagner
La traviata (Verdi) 15 Oct-20 MaiDir: Moritz Gnann; Dir Esc: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 Des-16 MarDir: Peter Tilling / Moritz Gnann / Daxi Pan; Dir Esc: Volker Vogel
Katja Kabanova (Janáček) 21 Gen-28 MarDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Alessandro Talevi
Evita (Lloyd Webber) 29 Gen-11 MarDir: Roland Fister; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 18 Feb-28 AbrDir: Francesco Angelico
West Side Story (Bernstein) 10-23 MarDir: Roland Fister; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Der Freischütz (Weber) 21+ AbrDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Tobias Theorell
Madame Pompadour (Fall) 26+ MaiDir: Hans Stähli; Dir Esc: François De Carpentries
Rinaldo (Handel) 16+ JunDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 9 Set-30 DesDir: Marc Niemann; Dir Esc: Martin Schüler
Aida (Verdi) 11 Set-21 MarDir: Evan Christ; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 24 Set-1 GenDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 1 Oct-26 NovDir Esc: Hauke Tesch
Così fan tutte (Mozart) 20 Oct-26 GenDir: Evan Christ; Dir Esc: Hauke Tesch
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 Des-12 MaiDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 1-5 FebDir: Christian Georgi; Dir Esc: Hauke Tesch
Genoveva (Schumann) 17 Feb-2 JunDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Abr-24 JunDir: Evan Christ; Dir Esc: Hauke Tesch
Siegfried (Wagner) 29 Abr-16 JunDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 7+ JulDir: Evan Christ
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Aida (John,E) 10 Set-19 OctDir: Vladislav Karklin; Dir Esc: Johannes Reitmeier
Siegfried (Wagner) 2 Oct-8 AbrDir: Constantin Trinks; Dir Esc: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 16 Oct-9 AbrDir: Constantin Trinks; Dir Esc: John Dew
Nabucco (Verdi) 22+ OctDir Esc: Lothar Krause
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 5 Nov-22 MarDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: Lothar Krause
Das Rheingold (Wagner) 12 Nov-5 AbrDir: Constantin Trinks; Dir Esc: John Dew
Die Walküre (Wagner) 13 Nov-6 AbrDir: Constantin Trinks; Dir Esc: John Dew
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-21 DesDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: Bettina Geyer
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Des-29 AbrDir: Witolf Werner; Dir Esc: Chas Rader-Shieber
Orpheus und Eurydike (Gluck) 28 Gen-13 MaiDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: Mei Hong Lin
Der Mond (Orff) 3 Mar-25 MaiDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: John Dew
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 Abr-30 MaiDir: Elias Grandy; Dir Esc: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 16 JunDir: Constantin Trinks; Dir Esc: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Set-19 FebDir: Wolfgang Kluge; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Chowanschtschina (Musorgsky) 18 Set-27 NovDir: Antony Hermus; Dir Esc: Andrea Moses
Così fan tutte (Mozart) 24 Set-29 DesDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Florian Lutz
West Side Story (Bernstein) 30 Set-27 MaiDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Christian von Götz
Schaf (Kassies) 11-16 OctDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Dirk Schmeding
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 27 Oct-11 MarDir: Stefan Neubert; Dir Esc: André Bücker
La bohème (Puccini) 12 Nov-17 MaiDir: Antony Hermus; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Der Bajazzo (Leoncavallo) 13 Gen-22 MarDir: Antony Hermus; Dir Esc: André Bücker
Der Protagonist (Weill) 13 Gen-22 MarDir: Antony Hermus; Dir Esc: André Bücker
Bastien und Bastienne (Mozart) 2 Feb-3 AbrDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Jana Eimer
Oskar und die Groschenbande (Reuter) 10 MarDir: Stefan Neubert; Dir Esc: Silke Wallstein
Faust (Gounod) 17 Mar-9 JunDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Götterdämmerung (Wagner) 12 Mai-30 JunDir: Antony Hermus; Dir Esc: André Bücker
Peer Gynt (Grieg) 22 Jun-6 JulDir: Antony Hermus
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 31 Ago-19 FebDir: Erich Wächter; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Oklahoma! (Rodgers) 7 Set-26 FebDir: Jörg Pitschmann / Emiliano Greizerstein; Dir Esc: Richard Lowe
Madama Butterfly (Puccini) 23 Set-23 MarDir: Erich Wächter; Dir Esc: Ute M Engelhardt
Die lustige Witwe (Lehár) 4 Nov-2 JunDir: Matthias Wegele; Dir Esc: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Nov-25 DesDir: Erich Wächter; Dir Esc: Thomas Mittmann
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 16 Des-21 JunDir: Erich Wächter; Dir Esc: Roland Velte
La traviata (Verdi) 10-14 GenDir: Erich Wächter; Dir Esc: Kay Metzger
Parsifal (Wagner) 10 Mar-6 AbrDir: Erich Wächter; Dir Esc: Kay Metzger
Irma la Douce (Monnot) 30 Mar-20 MaiDir: Thomas Wolter; Dir Esc: Tatjana Rese
Das Rheingold (Wagner) 12 MaiDir: Erich Wächter; Dir Esc: Kay Metzger
Die Walküre (Wagner) 13 MaiDir: Erich Wächter; Dir Esc: Kay Metzger
Siegfried (Wagner) 17 MaiDir: Erich Wächter; Dir Esc: Kay Metzger
Götterdämmerung (Wagner) 20 MaiDir: Erich Wächter; Dir Esc: Kay Metzger
Der Wildschütz (Lortzing) 15-16 JunDir: Matthias Wegele; Dir Esc: Christian Jérôme Timme
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Oct-23 DesDir: Jac van Steen / Lancelot Fuhry; Dir Esc: Jens-Daniel Herzog
Eliogabalo (Cavalli) 9 Oct-15 DesDir: Fausto Nardi; Dir Esc: Katharina Thoma
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 22 Oct-18 MaiDir: Jürgen Grimm; Dir Esc: Gil Mehmert
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 Nov-7 MarDir: Jürgen Grimm; Dir Esc: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 3 Des-18 MarDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Enrico Lübbe
Die lustige Witwe (Lehár) 31 Des-21 AbrDir: Philipp Armbruster; Dir Esc: Matthias Davids
Così fan tutte (Mozart) 21 Gen-3 MaiDir: Motonori Kobayashi; Dir Esc: Jens-Daniel Herzog
Eisberg nach Sizilien (Schwertsik) 4 Feb-26 MarDir: Michael Hönes; Dir Esc: Marcelo Diaz
Elias (Mendelssohn) 3 Mar-17 MaiDir: Jac van Steen; Dir Esc: Jens-Daniel Herzog
La bohème (Puccini) 25 Mar-30 MaiDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Katharina Thoma
Beatrice Cenci (Goldschmidt) 26+ MaiDir: Jac van Steen; Dir Esc: Regula Gerber
Cinderella (Maxwell Davies) 3+ JulDir Esc: Svenja Tiedt
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 Set-1 JunDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Matthias Oldag
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Set-11 MarDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Axel Köhler
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 10 Set-20 AbrDir: Wolfram Tetzner; Dir Esc: Rita Schaller
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 Set-18 MaiDir: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; Dir Esc: Rita Schaller
Prinz Methusalem (Strauss,J) 22 Set-6 JulDir: Ernst Theis; Dir Esc: Adriana Altaras
Hello, Dolly! (Herman) 28 Set-1 AbrDir: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Dir Esc: Winfried Schneider
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 8 Oct-24 MaiDir: Ernst Theis; Dir Esc: Michiel Dijkema
Cabaret (Kander) 21 Oct-29 MaiDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Robert Lehmeier
Passion (Sondheim) 15 Nov-4 AbrDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Holger Hauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-23 DesDir: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Gen-31 MaiDir: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Dir Esc: Peter Kube
Pariser Leben (Offenbach) 27 Gen-17 JunDir: Ernst Theis; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 8 Feb-10 JunDir: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Dir Esc: Georg Immelmann, Jürgen Mai, Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Mar-6 MaiDir: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Dir Esc: Axel Köhler
Im weißen Rößl (Benatzky) 27 Mar-3 JunDir: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Dir Esc: Winfried Schneider
Der Frauenminister (Mautner) 27 Abr-8 JunDir: Ernst Theis; Dir Esc: Holger Hauer
Der Carneval in Rom (concert) (Strauss,J) 15 MaiDir: Ernst Theis
Das Spitzentuch der Königin (concert) (Strauss,J) 19 MaiDir: Ernst Theis
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 Set-20 NovDir: Tomáš Netopil
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Set-2 OctDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: Grischa Asagaroff
Le nozze di Figaro (Mozart) 8 Set-14 JunDir: Josep Caballé-Domenech; Dir Esc: David Mouchtar-Samorai
La traviata (Verdi) 21 Set-16 JunDir Esc: Andreas Homoki
Street Scene (Weill) 23 Set-3 JunDir: Jonathan Darlington; Dir Esc: Bettina Bruinier
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Set-16 FebDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Rigoletto (Verdi) 4 Oct-30 AbrDir: Alexander Joel; Dir Esc: Nikolaus Lehnhoff
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 15-30 OctDir: Rubén Dubrovsky; Dir Esc: Florentine Klepper
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 21 Oct-11 NovDir: Erik Nielsen
Alcina (Handel) 29 Oct-7 JulDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 6-16 NovDir: Ádám Fischer; Dir Esc: Christine Mielitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-12 DesDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Katharina Thalbach
Capriccio (Strauss) 4 Des-5 GenDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 10 Des-13 GenDir: Julian Kovatchev; Dir Esc: Johannes Schaaf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Des-28 GenDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Jérôme Savary
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Gen-1 JulDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Achim Freyer
Il trovatore (Verdi) 9 Gen-21 FebDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Michael Hampe
Lulu (Berg) 4 Feb-22 JunDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Stefan Herheim
Cardillac (Hindemith) 17 Feb-6 AbrDir: Kevin John Edusei; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Dead Man Walking (Heggie) 1-23 MarDir: Stefan Lano; Dir Esc: Nikolaus Lehnhoff
La Dirindina (Martini,G) 4 Mar-24 JunDir: Felice Venanzoni
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Mar-17 MaiDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Axel Köhler
Don Giovanni (Mozart) 25 Abr-28 MaiDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Willy Decker
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 Abr-9 JunDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Michael Schulz
Salome (Strauss) 3-31 MaiDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Peter Mussbach
La clemenza di Tito (Mozart) 26 Mai-25 JunDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Bettina Bruinier
Fidelio (Beethoven) 17 Jun-5 JulDir: John Fiore; Dir Esc: Christine Mielitz
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 30 Set-22 OctDir: Axel Kober / Ralf Lange; Dir Esc: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 15 Oct-3 JunDir: Axel Kober / Christoph Altstaedt; Dir Esc: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 11 Nov-10 DesDir: Enrico Dovico / NN; Dir Esc: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Nov-18 DesDir: Wolfram Koloseus; Dir Esc: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 21 Nov-8 DesDir: Patrick Francis Chestnut; Dir Esc: Svenja Tiedt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Des-29 GenDir: Christoph Altstaedt; Dir Esc: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Des-26 FebDir: Wolfram Koloseus; Dir Esc: András Fricsay Kali Son
Tosca (Puccini) 21 Des-21 JunDir: Enrico Dovico / NN; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Così fan tutte (Mozart) 13 Gen-4 FebDir: Christoph Altstaedt / Axel Kober; Dir Esc: Nicolas Brieger
Die Nachtigall (Stravinsky) 3 Feb-27 AbrDir: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; Dir Esc: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 10 Feb-18 MaiDir: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; Dir Esc: Robert Carsen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 15 Feb-1 MarDir: Christoph Stöcker; Dir Esc: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Mar-19 MaiDir: Axel Kober / Giuliano Betta; Dir Esc: Claus Guth
The Turn of the Screw (Britten) 4 Mai-10 JunDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Immo Karaman
Phaedra (Henze) 17 Mai-7 JunDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Sabine Hartmannshenn
The Rake's Progress (Stravinsky) 23 Mai-1 JulDir: Axel Kober; Dir Esc: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 9 Jun-7 JulDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Don Giovanni (Mozart) 22 Jun-8 JulDir: Friedemann Layer; Dir Esc: Karoline Gruber
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 18 Set-20 NovDir: Christoph Stöcker; Dir Esc: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Des-7 JulDir: Axel Kober / Giuliano Betta; Dir Esc: Claus Guth
Carmen (Bizet) 4 Des-4 JulDir: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Dir Esc: Carlos Wagner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Des-27 GenDir: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Dir Esc: Andreas Meyer-Hanno
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Des-16 FebDir: Ralf Lange; Dir Esc: Christian Brey, Harald Schmidt
La bohème (Puccini) 6-21 GenDir: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; Dir Esc: Robert Carsen
Castor et Pollux (Rameau) 28 Gen-26 FebDir: Axel Kober; Dir Esc: Martin Schläpfer
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Feb-8 MarDir: Enrico Dovico; Dir Esc: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 Feb-8 MarDir: Enrico Dovico; Dir Esc: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 10 Feb-30 MarDir: Patrick Francis Chestnut; Dir Esc: Svenja Tiedt
Das Testament der Tante Karoline (Roussel) 24 Feb-7 MarDir: Christoph Stöcker; Dir Esc: Mechthild Hoersch
Die Walküre (Wagner) 24 Feb-1 AbrDir: Axel Kober; Dir Esc: Kurt Horres
Così fan tutte (Mozart) 4 Mar-27 AbrDir: Christoph Altstaedt / Axel Kober / Ralf Lange; Dir Esc: Nicolas Brieger
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 9 Mar-24 AbrDir: Axel Kober / Ralf Lange; Dir Esc: Guy Joosten
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Abr-17 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Guy Joosten
Madama Butterfly (Puccini) 14 Abr-6 JulDir: Enrico Dovico / NN; Dir Esc: Robert Carsen
The Turn of the Screw (Britten) 4 Mai-10 JunDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 17-24 MaiDir: Enrico Dovico / NN; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Mörder Kaspar Brand (Schreier) 14 Jun-1 JulDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Philipp J Neumann
Die Nachtigall (Stravinsky) 21 Jun-8 JulDir: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; Dir Esc: Svenja Tiedt
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Tannhäuser (Wagner) 3 Set-26 MaiDir: Hans Urbanek; Dir Esc: Ansgar Haag
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Set-17 NovDir: Alexander Steinitz / Sierd Quarré; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Cabaret (Kander) 30 Set-26 NovDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Lars Wernecke
Der Vogelhändler (Zeller,C) 1 Oct-15 GenDir: Sierd Quarré; Dir Esc: Klaus Rak
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 3 Des-22 GenDir: Carlos Domínguez-Nieto / Roberto Fabbroni; Dir Esc: Thomas Fiedler
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18 Feb-28 JunDir: Carlos Domínguez-Nieto / Alexander Steinitz; Dir Esc: Georg Blüml
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Abr-12 JulDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Rudolf Frey
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Robert le diable (Meyerbeer) 16 Set-22 GenDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Set-24 JunDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Katharina Thalbach
La petite messe solennelle (Rossini) 2-3 OctDir: Nicholas Jenkins; Dir Esc: Nicola Hümpel
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 8 Oct-20 NovDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Bettina Lell
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Oct-18 MaiDir: Johannes Pell; Dir Esc: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Nov-26 GenDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: Lutz Schwarz
Nabucco (Verdi) 26 Nov-15 AbrDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: Michael Heinicke
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 3 Des-20 MarDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Eva-Maria Abelein
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Des-15 JunDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Christiane Küppers
Der Freischütz (Weber) 14 Gen-20 MaiDir: Walter E Gugerbauer; Dir Esc: Dominique Horwitz
Lady Magnesia (Weinberg) 2 Feb-16 MaiDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Barbara Schöne
König Arthur (Purcell) 28 Feb-12 MaiDir: Michael Zehetner; Dir Esc: Christian Georg Fuchs
My Fair Lady (Loewe) 2 Mar-13 JunDir: Johannes Pell; Dir Esc: Hermann Keckeis
Die Nürnberger Puppe (Adam,A) 1 AbrDir: Ralph Neubert
Der Trank der Unsterblichkeit (Hoffmann,ETA) 28 Abr-23 JunDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Peter P Pachl
Die Zauberin (Tchaikovsky) 2-22 JunDir: Johannes Pell; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Essen, Aalto Theater  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 14 Set-11 FebDir: Volker Perplies; Dir Esc: Andreas Baesler
Madama Butterfly (Puccini) 17 Set-27 GenDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Tilman Knabe
Hercules (Handel) 25 Set-26 NovDir: Alexander Eberle; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Oct-20 NovDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Barrie Kosky
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Oct-20 JunDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Nov-8 GenDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Anselm Weber
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Des-2 JunDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Des-7 GenDir: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Dir Esc: Ezio Toffolutti
Tannhäuser (Wagner) 23 Des-15 GenDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Hans Neuenfels
Tristan und Isolde (Wagner) 29 Gen-12 FebDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 Feb-25 MarDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Michael Sturminger
Götterdämmerung (Wagner) 3 Mar-1 JulDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Barrie Kosky
Figaros Hochzeit (Mozart) 16 Mar-22 AbrDir: Wolfram-Maria Märtig; Dir Esc: Johannes Schaaf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Mar-12 AbrDir: Volker Perplies; Dir Esc: Michael Sturminger
Die Walküre (Wagner) 24 Mar-28 JunDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Anselm Weber
Siegfried (Wagner) 7 Abr-30 JunDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Anselm Weber
La traviata (Verdi) 5 Mai-22 JunDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 10-27 JunDir: NN; Dir Esc: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 JunDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Der Freischütz (Weber) 10 Set-29 DesDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Markus Hertel
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22 Set-11 NovDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Mignon (concert) (Thomas,A) 19 NovDir: Mihkel Kütson
Evita (Lloyd Webber) 17 Des-27 AbrDir: Tjaard Kirsch; Dir Esc: Peter Grisebach
Der Zarewitsch (Lehár) 25 Feb-17 JunDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Markus Hertel
Preußisches Marchen (Blacher) 21 Abr-8 JunDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Henning Bock
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2-5 JunDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Così fan tutte (Mozart) 3 Set-19 MaiDir: Hartmut Keil / Karsten Januschke; Dir Esc: Christof Loy
Penthesilea (Schoeck) 4 Set-1 OctDir: Alexander Liebreich; Dir Esc: Hans Neuenfels
Die tote Stadt (Korngold) 10 Set-9 OctDir: Erik Nielsen; Dir Esc: Anselm Weber
L'étoile (Chabrier) 2 Oct-12 NovDir: Henrik Nánási / Karsten Januschke; Dir Esc: David Alden
La traviata (Verdi) 8 Oct-13 NovDir: Yuval Zorn; Dir Esc: Axel Corti
Siegfried (Wagner) 30 Oct-28 JunDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Vera Nemirova
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 2 Nov-18 DesDir: Christian Arming / Yuval Zorn; Dir Esc: Dale Duesing
Otello (Verdi) 4 Des-29 JunDir: Sebastian Weigle / Erik Nielsen; Dir Esc: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 9 Des-27 GenDir: Hartmut Keil; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Des-30 JunDir: Marc Soustrot / Hartmut Keil / Eugene Tzigane; Dir Esc: Christof Loy
La Calisto (Cavalli) 23 Des-7 GenDir: Christian Curnyn; Dir Esc: Jan Bosse
Don Giovanni (Mozart) 30 Des-21 GenDir: Carlo Franci; Dir Esc: Peter Mussbach
Götterdämmerung (Wagner) 29 Gen-1 JulDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Vera Nemirova
Arabella (Strauss) 4-25 FebDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Christof Loy
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 11 Feb-2 MarDir: Erik Nielsen; Dir Esc: Sandra Leupold
Adriana Lecouvreur (Cilea) 4-30 MarDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: Vincent Boussard
Lear (Reimann) 10 Mar-9 AbrDir: Friedemann Layer; Dir Esc: Keith Warner
L'amico Fritz (concert) (Mascagni) 11-13 MarDir: Carlo Montanaro
Die Sache Makropulos (Janáček) 8-29 AbrDir: Friedemann Layer; Dir Esc: Richard Jones
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Abr-17 MaiDir: Lothar Zagrosek; Dir Esc: Keith Warner
Volo di notte (Dallapiccola) 27 Abr-17 MaiDir: Lothar Zagrosek; Dir Esc: Keith Warner
Das Liebesverbot (concert) (Wagner) 2-4 MaiDir: Sebastian Weigle
The Rake's Progress (Stravinsky) 20 Mai-9 JunDir: Constantinos Carydis; Dir Esc: Axel Weidauer
Das Rheingold (Wagner) 2-22 JunDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 7-24 JunDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Vera Nemirova
Wasser (Herrmann,A) 16-24 JunDir: Hartmut Keil; Dir Esc: Florentine Klepper
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 26 Ago-3 SetDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Klaus Kühl
Der Liebestrank (Donizetti) 16 Oct-16 MarDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Judica Semler
Rusalka (Dvořák,A) 19 Oct-22 DesDir: Jan Roloef Wolthuis; Dir Esc: Judica Semler
Das Feuerwerk (Burkhard) 21 Oct-31 DesDir: Peter Kubisch; Dir Esc: Manuel Schöbel
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 29 OctDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Klaus Kühl
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10-22 NovDir: Ido Arad; Dir Esc: Susanne Knapp
Hexen (Lund) 10-20 DesDir: Joseph Bousso; Dir Esc: Birgit Eckenweber
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10-21 GenDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Holger Pototzki
Sturmhöhe (Floyd) 11 Feb-19 MaiDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Judica Semler
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 Abr-17 Mai
Werther (Massenet) 9-19 Jun
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Oct-28 AbrDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Jarg Pataki
Das grosse Welttheater (Santos) 10 Nov-28 JunDir: Clemens Flick; Dir Esc: Calixto Bieito
Manon Lescaut (Puccini) 26 Nov-11 MaiDir: Gerhard Markson; Dir Esc: Yona Kim
Otello (Verdi) 2 Des-29 FebDir: Johannes Knapp; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Des-6 GenDir: Norbert Kleinschmidt; Dir Esc: Thalia Schuster
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 31 Des-25 FebDir: Norbert Kleinschmidt; Dir Esc: Tom Ryser
Lohengrin (Wagner) 26 Gen-10 MarDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Frank Hilbrich
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 26 Feb-22 JunDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Leandra Overmann
Rigoletto (Verdi) 17 Mar-7 JulDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Thomas Krupa
Das Rheingold (Wagner) 2 Abr-25 MaiDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Frank Hilbrich
Die Walküre (Wagner) 3 Abr-26 MaiDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Frank Hilbrich
Siegfried (Wagner) 5 Abr-28 MaiDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Frank Hilbrich
Götterdämmerung (Wagner) 7 Abr-30 MaiDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Frank Hilbrich
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 12-15 MaiDir: Norbert Kleinschmidt; Dir Esc: Tim Jentzen
Rinaldo (Handel) 16 Jun-18 JulDir: Julia Jones; Dir Esc: Tom Ryser
Esclarmonde (concert) (Massenet) 14-17 JulDir: Fabrice Bollon
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Merlin (Albéniz) 8 Oct-22 DesDir: Heiko Mathias Förster; Dir Esc: Roland Schwab
Im weißen Rößl (Benatzky) 12 Nov-24 FebDir: Bernhard Stengel; Dir Esc: Peter Hailer
La traviata (Verdi) 17 Des-21 AbrDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Michael Schulz
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 13 Gen-22 AbrDir: Askan Geisler; Dir Esc: Sandra Wissmann
Leben in dieser Zeit (Nick) 14 Gen-1 MarDir: Clemens Jüngling; Dir Esc: Bridget Breiner
Mahagonny Songspiel (Weill) 14 Gen-1 MarDir: Clemens Jüngling; Dir Esc: Bridget Breiner
Zeus und Elida (Wolpe) 14 Gen-1 MarDir: Clemens Jüngling; Dir Esc: Bridget Breiner
La bohème (Puccini) 11 Feb-18 MarDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Michael Schulz
La Grande Magia (Trojahn) 24 Mar-15 AbrDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Gabriele Rech
Ubu (Corbett) 14-28 AbrDir: Clemens Jüngling; Dir Esc: Alexander von Pfeil
Rusalka (Dvořák,A) 29+ AbrDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Salome (Strauss) 20+ MaiDir: Rasmus Baumann
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 7 Oct-3 JunDir: Olav Kröger; Dir Esc: Amina Gusner
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Oct-20 JunDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Matthias Winter
Carmen (Bizet) 25 Nov-27 JunDir: Jens Troester; Dir Esc: Kay Kuntze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-12 DesDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Carin Marquardt
Anatevka (Bock) 3 Feb-6 JunDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Matthias Winter
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Mar-24 MaiDir: Jens Troester; Dir Esc: Thomas Enzinger
Brundibár (Krása) 24-29 MarDir: Ueli Häsler; Dir Esc: Cornelia Poppe
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 30 Mar-15 JulDir: Jens Troester; Dir Esc: Oliver Kloeter
Frau Luna (Lincke) 11 Mai-30 JunDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Steffen Piontek
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
La bohème (Puccini) 3 Set-18 MarDir: Herbert Gietzen; Dir Esc: Helmut Polixa
Trouble in Tahiti (Bernstein) 9 Set-29 OctDir: Herbert Gietzen; Dir Esc: Stephanie Kuhlmann
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Set-21 GenDir: Carlos Spierer; Dir Esc: Thomas Goritzki
Acis und Galatea (Handel) 5 Nov-18 DesDir: Jan Hoffmann; Dir Esc: Stephanie Kuhlmann
Alessandro Stradella (Flotow) 28 Gen-9 JunDir: Jan Hoffmann; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Maria, regina d'Inghilterra (Pacini) 17 Mar-17 JunDir: Eraldo Salmieri; Dir Esc: Joachim Rathke
Lulu (Berg) 12 Mai-30 JunDir Esc: Thomas Oliver Niehaus
Guglielmo Tell (concert) (Rossini) 2-16 JunDir: Herbert Gietzen
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 9-25 SetDir: Manuel Pujol; Dir Esc: Egon Baumgarten
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 Oct-20 MaiDir: Manuel Pujol; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 18-29 OctDir: Tobias Kruse; Dir Esc: Peter Hanslik
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 19 Nov-1 JunDir Esc: Moritz Manuel Michel
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 26 Nov-7 AbrDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 19 Gen-10 MarDir: Olga Dribas; Dir Esc: Claus Kiesewetter
Der Besuch der alten Dame (Einem) 4 MaiDir: Eckehard Stier; Dir Esc: Klaus Arauner
Du sollst nicht lieben (Kreisler,G) 25 Mai-23 JunDir: Manuel Pujol; Dir Esc: Frieder Venus
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2-24 JunDir: Eckehard Stier; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 29+ JunDir: Manuel Pujol; Dir Esc: Sabine Sterken
Hagen, Theater Hagen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Set-8 MarDir: Bernhard Steiner; Dir Esc: Thomas Weber-Schallauer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Set-17 NovDir: Bernhard Steiner / Steffen Müller-Gabriel; Dir Esc: Annette Wolf
La bohème (Puccini) 24 Set-10 MarDir: Florian Ludwig; Dir Esc: Bruno Berger-Gorski
Der Ring an einem Abend (Wagner) 8 Oct-12 FebDir: Florian Ludwig
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Nov-20 MaiDir: Florian Ludwig; Dir Esc: Thilo Borowczak
Susannah (Floyd) 17 Mar-24 Jun
Don Giovanni (Mozart) 5 Mai-21 Jun
Halle, Oper Halle  / 
Macbeth (Verdi) 2-4 SetDir: Karl-Heinz Steffens; Dir Esc: Axel Köhler
Dracula (Svoboda,K) 3 Set-28 DesDir: Michael Fuchs; Dir Esc: Matthias Brenner
Die Walküre (Wagner) 23-25 SetDir: Karl-Heinz Steffens; Dir Esc: Hansgünther Heyme
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 27 Set-26 OctDir: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; Dir Esc: Heike Hanefeld
Anatevka (Bock) 30 Set-23 OctDir: Marie-Luise Häuser; Dir Esc: Matthias Hüstebeck
Ottone (Handel) 3 Oct-6 JunDir: Marcus Creed; Dir Esc: Franziska Severin
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Oct-26 FebDir: Kay Stromberg; Dir Esc: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 30-31 OctDir: Kay Stromberg; Dir Esc: Karl Absenger
Das Rheingold (Wagner) 4 NovDir: Karl Heinz Steffens; Dir Esc: Hansgünther Heyme
Lucrezia Borgia (Donizetti) 9 Des-15 JunDir: Andreas Henning; Dir Esc: Saskia Zschoch
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 17 Des-1 MarDir: Andreas Henning / Tobias Horschke; Dir Esc: Christian Schuller
Riemannoper (Johnson) 7 Gen-4 JunDir: Tino Fiebig; Dir Esc: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Feb-17 JunDir: Andreas Henning; Dir Esc: Axel Köhler
Sid, die Schlange, die singen wollte (Fox) 22+ FebDir: Tino Fiebig; Dir Esc: Matthias Hüstebeck
Siegfried (Wagner) 28 Abr-1 MaiDir: Karl-Heinz Steffens; Dir Esc: Hansgünther Heyme
Martha (Flotow) 12+ MaiDir: Kevin John Edusei; Dir Esc: Michael McCaffery
Spuk im Händelhaus (Streul) 28+ MaiDir: Kay Stromberg / Katrin Wittrisch; Dir Esc: Marco Misgaiski
Alcina (Handel) 1+ JunDir: Bernhard Forck; Dir Esc: Andrej Woron
Hamburg, Hochschule für Musik und Theater Hamburg  / 
Les Enfants Terribles (Glass) 8-18 DesDir: Leon Gurvitch; Dir Esc: Kerstin Steeb
Così fan tutte (Mozart) 9 Feb-1 MarDir: Anna Skryleva; Dir Esc: Marcos Darbyshire
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-24 JunDir: Siegfried Schwab; Dir Esc: Florian-Malte Leibrecht
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Carmen (Bizet) 16 Set-9 OctDir: Fabian Dobler; Dir Esc: Jan-Richard Kehl
Der Vampyr (Marschner) 26 Oct-31 DesDir: Fabian Dobler; Dir Esc: Oswald Lipfert
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Faust (Gounod) 3 Set-24 FebDir: Simone Young / Alfred Eschwé; Dir Esc: Andreas Homoki
Tosca (Puccini) 4-14 SetDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Robert Carsen
Rigoletto (Verdi) 6 Set-10 GenDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Andreas Homoki
Don Giovanni (Mozart) 18 Set-11 AbrDir: Simone Young; Dir Esc: Doris Dörrie
La cenerentola (Rossini) 20 Set-31 DesDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Renaud Doucet
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Set-3 MarDir: Jonas Alber / Florian Csizmadia; Dir Esc: Achim Freyer
Palestrina (Pfitzner) 2-16 OctDir: Simone Young; Dir Esc: Christian Stückl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Oct-26 FebDir: Julia Jones; Dir Esc: Sandra Leupold
Flavius Bertaridus (Telemann) 23 Oct-16 NovDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Jens-Daniel Herzog
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 Oct-13 JunDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 8 Nov-7 FebDir: Carlo Montanaro / Stefan Soltesz; Dir Esc: Guy Joosten
Bliss (Dean) 17-29 NovDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Ramin Gray
Salome (Strauss) 19-27 NovDir: Simone Young; Dir Esc: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-21 DesDir: Johannes Fritzsch; Dir Esc: Peter Beauvais
Don Carlos (Verdi) 18 Des-29 GenDir: Alexander Joel; Dir Esc: Peter Konwitschny
Lear (Reimann) 15 Gen-3 FebDir: Simone Young; Dir Esc: Karoline Gruber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Gen-17 AbrDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Gilbert Deflo(original)
La fille du régiment (Donizetti) 19 Gen-8 JunDir: Alfred Eschwé; Dir Esc: Alexander von Pfeil
Das Rheingold (Wagner) 28 Gen-1 MarDir: Simone Young; Dir Esc: Claus Guth
La traviata (Verdi) 2-18 FebDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Folke Abenius
Die Walküre (Wagner) 5 Feb-4 MarDir: Simone Young; Dir Esc: Claus Guth
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 5-26 FebDir: Benjamin Gordon; Dir Esc: Nicola Panzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Feb-2 MarDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle(original)
Siegfried (Wagner) 12 Feb-7 MarDir: Simone Young; Dir Esc: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 19 Feb-11 MarDir: Simone Young; Dir Esc: Claus Guth
Pique Dame (Tchaikovsky) 8-24 MarDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Willy Decker
La bohème (Puccini) 27 Mar-3 AbrDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Guy Joosten
Manon Lescaut (Puccini) 1-29 AbrDir: Marco Armiliato; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Parsifal (Wagner) 6 Abr-6 MaiDir: Simone Young; Dir Esc: Robert Wilson
Turandot (Puccini) 26 Abr-8 MaiDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: Giancarlo Del Monaco
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Mai-6 JunDir: Simone Young; Dir Esc: Christian Stückl
Tristan und Isolde (Wagner) 28 Mai-3 JunDir: Simone Young; Dir Esc: Ruth Berghaus
Macbeth (Verdi) 2-14 JunDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: Steven Pimlott
Die unglückselige Cleopatra (Mattheson) 23-30 JunDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Holger Liebig
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 17 Set-17 MaiDir: Gregor Bühl; Dir Esc: Benedikt von Peter
Otello (Verdi) 18 Set-9 OctDir: Lutz de Veer
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Set-26 NovDir: Toshiaki Murakami / Andrea Sanguineti / Benjamin Reiners; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Lady in the Dark (Weill) 15 Oct-8 AbrDir: Mark Rohde; Dir Esc: Matthias Davids
Die Reise nach Reims (Rossini) 19 Oct-23 DesDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Matthias Davids
King Arthur (Purcell) 29 Oct-6 Mai
Intolleranza 1960 (Nono) 6 Nov-7 DesDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Benedikt von Peter
Madame Butterfly (Puccini) 17 Nov-15 DesDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 Des-14 FebDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Des-6 GenDir: Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Steffen Tiggeler
La bohème (Puccini) 22 Des-11 GenDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Charles Ebert(original), Chris Alexander(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 19 Gen-29 JunDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Alexander Charim
Tannhäuser (Wagner) 27+ GenDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 3 Feb-16 MarDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Falstaff (Verdi) 1 Mar-20 AbrDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Olivier Tambosi
La voix humaine (Poulenc) 14 Mar-18 AbrDir: Mzia Jajanidze; Dir Esc: Tobias Ribitzki
Die Teufel von Loudun (Penderecki) 24 Mar-4 MaiDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Balázs Kovalik
My Fair Lady (Loewe) 31 Mar-3 JunDir: Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Bernd Mottl
Faust (concert) (Gounod) 5 Mai-22 JunDir: Ivan Repusic
Die Walküre (Wagner) 12 Mai-17 JunDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 26 Mai-26 JunDir: Wolfgang Bozic; Dir Esc: Barrie Kosky
Il Tabarro (Puccini) 2-16 JunDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 2-16 JunDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 2-16 JunDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Sebastian Baumgarten
Das Rheingold (Wagner) 14-26 JunDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Barrie Kosky
Siegfried (Wagner) 21 JunDir: Wolfgang Bozic; Dir Esc: Barrie Kosky
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Aida (Verdi) 9 Oct-12 GenDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Lydia Steier
Las cartas de Frida (Rodriguez) 26 Oct-13 GenDir: Mirga Gražinytė; Dir Esc: Johanna Wehner
Marco Attilio Regolo (Scarlatti,A) 25 Nov-10 FebDir: Rubén Dubrovsky; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Carmen (Bizet) 29 Gen-1 JunDir: Dietger Holm / Mirga Gražinytė / Ivo Hentschel; Dir Esc: Nadja Loschky
Der tausenjährige Posten (Schubert) 10 Mar-10 MaiDir: Dietger Holm; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Mai-6 JunDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Turandot (Puccini) 5 Nov-15 GenDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Dominik Neuner
Gräfin Mariza (Kálmán) 2-5 FebDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Axel Köhler
Winterreise (Schubert) 17 Feb-5 AbrDir: Ruben Gazarian; Dir Esc: Christian Marten-Molnár
La cage aux folles (Herman) 10 Mar-1 JunDir Esc: Jens Schmidl
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Mar-2 JunDir: Rune Bergmann; Dir Esc: Jan Philipp Gloger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-22 JulDir: Andreas Kowalewitz / Jörn Hinnerk Andresen; Dir Esc: Johanna Schall
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Les Fleurs du mal (Klaus Schedl) 2 Oct
Ferne Nähe (Smutny) 6-7 OctDir: Titus Engel; Dir Esc: Sommer Ulrickson
The Cave (Reich) 12 OctDir: Jonathan Stockhammer
Hof, Theater Hof  / 
Tosca (Puccini) 23 Set-25 DesDir: Arn Goerke; Dir Esc: Kay Metzger
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 28 Oct-22 GenDir: Lorenz C Aichner; Dir Esc: Karsten Barthold
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 Des-19 FebDir: Roland Vieweg; Dir Esc: Uwe Drechsel
Lola Blau (Kreisler,G) 24 Gen-14 FebDir: Lorenz C Aichner; Dir Esc: Karsten Jesgarz
Boris Godunow (Musorgsky) 9 Mar-29 Abr
The King and I (Rodgers) 27 Abr-6 Jul
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Jun-19 Jul
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Madama Butterfly (Puccini) 17 Set-20 AbrDir: Till Hass; Dir Esc: Ernö Weil
Hello, Dolly! (Herman) 29 Oct-25 AbrDir: Rodrigo Tomillo; Dir Esc: Stefan Tilch
Ein Maskenball (Verdi) 5 Nov-11 DesDir: Till Hass; Dir Esc: Holger Pototzki
Anton (Fritsch) 10-27 Nov
Carmina Burana (Orff) 17 Des-25 MaiDir: Roger Boggasch; Dir Esc: Stefano Giannetti
Parsifal (Wagner) 25 Feb-22 AbrDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Johannes Reitmeier
Die Dreigroschenoper (Weill) 17 Mar-30 JunDir: Rodrigo Tomillo; Dir Esc: Michael Lerchenberg
Verkundigung (Braunfels) 28 Abr-4 JulDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Urs Häberli
The Sound of a Voice (Glass) 24 MaiDir: Silvia Canali; Dir Esc: Andreas Bronkalla
Boris Godunow (Musorgsky) 2+ JunDir: Till Hass; Dir Esc: Kurt Josef Schildknecht
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 18 Set-30 OctDir: Justin Brown; Dir Esc: Achim Thorwald
Eine Strasse, Lucile (Rihm) 25 Set-3 OctDir: Markus Bieringer; Dir Esc: Alexander Schulin
Dantons Tod (Einem) 25 Set-3 OctDir: Markus Bieringer; Dir Esc: Alexander Schulin
Katja Kabanowa (Janáček) 30 Set-20 OctDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Georg Köhl
Les troyens (Berlioz) 15 Oct-12 FebDir: Justin Brown; Dir Esc: David Hermann
Rigoletto (Verdi) 6 Nov-21 GenDir: Johannes Willig; Dir Esc: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Nov-4 DesDir: Ulrich Wagner; Dir Esc: Achim Thorwald
Tosca (Puccini) 27 Nov-26 DesDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: John Dew
Ritter Blaubart (Offenbach) 17 Des-14 GenDir: Markus Bieringer; Dir Esc: Aron Stiehl
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 28 Gen-28 FebDir: Justin Brown; Dir Esc: Arila Siegert
Alessandro (Handel) 17-26 FebDir: Michael Form; Dir Esc: Alexander Fahima
Dino und die Arche (Leininger) 19-25 FebDir: Markus Bieringer; Dir Esc: Daniel Pfluger
Giove in Argo (concert) (Handel) 25 FebDir: Holger Speck
Lohengrin (Wagner) 1 Abr-23 JunDir: Justin Brown; Dir Esc: Reinhild Hoffmann
Don Giovanni (Mozart) 28 Abr-4 JulDir: Jochem Hochstenbach; Dir Esc: Robert Tannenbaum
Robin Hood (Schwemmer) 20 Mai-18 JulDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Nelly Danker
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 Jun-20 JulDir: Justin Brown; Dir Esc: Dominique Mentha
Wallenberg (Tüür) 7-18 JulDir: Johannes Willig; Dir Esc: Tobias Kratzer
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
La bohème (Puccini) 10 Set-22 JunDir: Marco Comin; Dir Esc: Philipp Kochheim
Don Pasquale (Donizetti) 17 Set-23 JunDir: Marco Comin; Dir Esc: Lisa Marie Küssner
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 23 Set-9 NovDir: Alexander Hannemann; Dir Esc: Dominique Mentha
Cabaret (Kander) 24 Set-15 OctDir: Wolfgang Siuda; Dir Esc: Patrick Schlösser
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 29 Oct-2 MarDir: Patrik Ringborg; Dir Esc: Michael Schulz
Die Zauberflöte (Mozart) 10 Des-14 AbrDir: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Dir Esc: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Des-5 FebDir: Patrik Ringborg / Thomas Rimes; Dir Esc: Elmar Gehlen
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Gen-16 JunDir: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; Dir Esc: Volker Schmalöer
Griselda (Scarlatti,A) 18 Feb-1 AbrDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Stephan Müller
Parsifal (Wagner) 6 Abr-12 MaiDir: Patrik Ringborg; Dir Esc: Helen Malkowsky
La clemenza di Tito (Mozart) 28 Abr-3 JunDir: Alexander Hannemann / Marco Comin; Dir Esc: Johannes Schütz
A Midsummer Night's Dream (Britten) 2-30 JunDir: Marco Comin; Dir Esc: Nadja Loschky
Kiel, Theater Kiel  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Set-13 AbrDir: Johannes Willig; Dir Esc: Daniel Karasek
La bohème (Puccini) 10 Set-30 DesDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Die Lombarden (Verdi) 24 Set-4 AbrDir: Leo Siberski; Dir Esc: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 25 Set-21 JunDir: Michael Nündel; Dir Esc: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 15 Oct-14 JunDir: Johannes Willig; Dir Esc: Thomas Wünsch
Hello, Dolly! (Herman) 5 Nov-13 JunDir: Michael Nündel; Dir Esc: Olaf Strieb
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Des-24 MaiDir: Mariano Rivas; Dir Esc: Daniel Karasek
Lohengrin (Wagner) 28 Gen-9 JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Georg Köhl
Radamisto (Handel) 10 Mar-15 JunDir: Rubén Dubrovsky; Dir Esc: Nele Tippelmann
Kalif Storch (Meijering,C) 14 Abr-31 MaiDir: Bettina Rohrbeck; Dir Esc: Friederike Karig
Manon (Massenet) 5 Mai-24 JunDir: NN; Dir Esc: Silvana Schröder
Tosca (Puccini) 18+ AgoDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Set-25 DesDir: Bernhard Ott; Dir Esc: Gabriele Wiesmüller
Les Boulingrin (Aperghis) 29 Oct-12 FebDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Matthias Schönfeldt
La Navarraise (Massenet) 29 Oct-12 FebDir: Karsten Huschke; Dir Esc: Matthias Schönfeldt, Beate Baron
Die Zauberflöte (Mozart) 10 Des-15 AbrDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Cordula Däuper
Cabaret (Kander) 17 Des-2 AbrDir: Christopher Wasmuth; Dir Esc: Markus Dietze
Fra Diavolo (Auber) 4 Feb-20 MaiDir: Karsten Huschke; Dir Esc: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 21 Abr-12 JunDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Markus Dietze
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22+ Set
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Nov
Evita (Lloyd Webber) 29 Des
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Feb
Die Dreigroschenoper (Weill) 13+ Abr
Rigoletto (Verdi) 27+ Abr
Köln, Oper Köln  / 
Krieg und Frieden (Prokofjew) 16 Set-8 OctDir: Michael Sanderling; Dir Esc: Nicolas Brieger
La clemenza di Tito (Mozart) 9 Oct-20 NovDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
La traviata (Verdi) 16 Oct-9 NovDir: Markus Poschner / Daniel Klajner; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Messa da Requiem (Verdi) 30 Oct-19 NovDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Clemens Bechtel
Die Feuerrote Friederike (Naske) 10-27 NovDir: Siro Battaglin; Dir Esc: Elena Tzavara
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Nov-26 DesDir: Markus Stenz / Gerrit Prießnitz; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Pinocchio (Fontanelli) 6-22 DesDir Esc: Thalia Schuster
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 30 Des-29 GenDir: Gerrit Prießnitz; Dir Esc: Bernd Mottl
Schneewittchen (Lange) 14 Gen-17 MarDir: Raimund Laufen; Dir Esc: Elena Tzavara
Norma (concert) (Bellini) 18-23 GenDir: Andriy Yurkevich
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Feb-24 MarDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Bernd Mottl
Rigoletto (Verdi) 15 Mar-12 AbrDir: Alain Altinoglu; Dir Esc: Katharina Thalbach
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 1 Abr-7 JunDir: Markus Stenz; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Border (Vollmer) 13 Abr-18 JunDir: Fuad Ibrahimov; Dir Esc: Elena Tzavara
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 14-28 AbrDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 4-28 MaiDir: Markus Poschner / Andreas Schüller; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Mai-17 JunDir: Markus Stenz; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 24 Mai-30 JunDir Esc: Brigitta Gillessen
Alcina (Handel) 16 Jun-7 JulDir: Peter Neumann; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 23 Jun-7 JulDir Esc: Elena Tzavara
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Me and My Girl (Gay) 15 Oct-30 JunDir: Kenneth Duryea; Dir Esc: Georg Köhl
Joseph Süß (Glanert) 29 Oct-16 DesDir: Kenneth Duryea; Dir Esc: Jan-Richard Kehl
Die kleine Seejungfrau Rusalka (Dvořák,A) 13 Nov-26 DesDir: Karsten Seefing; Dir Esc: Ansgar Weigner
Norma (Bellini) 3+ DesDir: Andreas Fellner; Dir Esc: Thomas Wünsch
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 31 DesDir: Karsten Seefing; Dir Esc: Reinhardt Friese
Der kleine Barbier (Rossini) 19+ AbrDir: Karsten Seefing; Dir Esc: Ulrich Proschka
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 1 Mai-21 JunDir: Graham Jackson
Maskarade (Nielsen,C) 12 Mai-29 JunDir: Graham Jackson; Dir Esc: Aron Stiehl
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Set-15 AbrDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 11 Set-30 JunDir: William Lacey; Dir Esc: Andreas Homoki
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 18 Set-16 DesDir: Friedrich Suckel / William Lacey / Robin Engelen; Dir Esc: Lotte de Beer
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 Set-19 FebDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Alfred Kirchner
Der Türke in Italien (Rossini) 28 Set-16 JunDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 15 Oct-23 JunDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Michiel Dijkema
Deutsches Miserere (Dessau) 22-31 OctDir: Alejo Pérez; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf
Siegfried (concert) (Wagner) 16-19 NovDir: Ulf Schirmer
La bohème (Puccini) 26 Nov-25 DesDir: Matthias Foremny / William Lacey; Dir Esc: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-30 DesDir: Ulf Schirmer / William Lacey; Dir Esc: Birgit Eckenweber
Macbeth (Verdi) 10 Des-27 AbrDir: Ulf Schirmer / William Lacey; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Des-20 MaiDir: Matthias Foremny / Karl-Heinz Müller / William Lacey; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Così fan tutte (Mozart) 22 Des-6 JulDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8 Gen-9 AbrDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 Gen-7 AbrDir: William Lacey; Dir Esc: Claus Guth
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 29 Gen-3 JunDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Wolfgang Engel
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Feb-29 JunDir: Matthias Foremny / William Lacey; Dir Esc: Lotte de Beer
Iphigenie in Aulis (Gluck) 16 Mar-9 JunDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Peter Konwitschny
Alkestis (Gluck) 17 Mar-8 JunDir Esc: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 24 Mar-6 AbrDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Roland Aeschlimann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Abr-19 MaiDir: Ulf Schirmer / William Lacey; Dir Esc: Tobias Kratzer
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14-15 MaiDir: Friedrich Suckel; Dir Esc: Gundula Nowack
Der Schauspieldirektor (Mozart) 2-17 Jun
Prima la musica, poi le parole (=) 2-17 Jun
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
La finta giardiniera (Anfossi) 4 NovDir: Werner Ehrhardt
Lubeck, Theater Lübeck  / 
La traviata (Verdi) 9 Oct-6 MaiDir: Gianluca Martinenghi; Dir Esc: Gregor Lütje
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Set-11 FebDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Die lustige Witwe (Lehár) 14 Oct-14 JunDir: Ludwig Pflanz; Dir Esc: Michael Wallner
Der Vampyr (Marschner) 16 Oct-22 NovDir: Carl Augustin; Dir Esc: Sascha Mink
Carmen (Bizet) 20 Oct-10 MarDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Alberto Triola
My Fair Lady (Loewe) 18 Nov-2 JunDir: Ludwig Pflanz; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Des-8 GenDir: Philippe Bach; Dir Esc: Herbert Adler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Gen-15 JunDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Rosetta Cucchi
La vida breve (Falla) 13 Gen-15 JunDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Gen-25 MarDir Esc: Carl Augustin
Anatevka (Bock) 8 Feb-16 MaiDir: Ludwig Pflanz; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Das Geheime Konigreich (Krenek) 2 Mar-15 JunDir: Anton Marik; Dir Esc: Franco Ripa di Meana
Der Ring des Polykrates (Korngold) 2 Mar-15 JunDir: Anton Marik; Dir Esc: Franco Ripa di Meana
Madama Butterfly (Puccini) 23 Mar-25 MaiDir: NN; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Turandot (Puccini) 24 Mar-26 MaiDir: Philippe Bach; Dir Esc: Wolfgang Quetes
Tosca (Puccini) 25 Mar-27 MaiDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Abr-14 JunDir: NN; Dir Esc: Wolf Widder
Salome (Strauss) 19-23 MaiDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Roman Brogli-Sacher
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Tosca (Puccini) 24 Set-25 DesDir: Urs-Michael Theus; Dir Esc: Hajo Fouquet
Orpheus und Eurydike (Gluck) 1 Oct-25 NovDir: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; Dir Esc: Friedrich von Mansberg
My Fair Lady (Loewe) 13 Oct-17 FebDir: Nezih Seckin; Dir Esc: Hajo Fouquet
Ein Käfig voller Narren (Herman) 19 Nov-20 JunDir: Nezih Seckin; Dir Esc: Klaus Seiffert
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 15 Des-7 AbrDir: Deborah Coombe; Dir Esc: Hajo Fouquet / Oliver Hennes
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Des-26 GenDir: Nezih Seckin; Dir Esc: Friedrich von Mansberg
Don Giovanni (Mozart) 3 Mar-30 MaiDir: Urs-Michael Theus; Dir Esc: Hajo Fouquet
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-24 JunDir: Nezih Seckin; Dir Esc: Iris Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Aschenputtel (Rossini) 17 Set-22 GenDir: Michael Balke / Pawel Poplawski; Dir Esc: Anette Leistenschneider
My Fair Lady (Loewe) 18 Set-23 OctDir: Martin Wagner; Dir Esc: Nico Rabenald
Der Freischütz (Weber) 2 Oct-18 DesDir: Kimbo Ishii-Eto; Dir Esc: Aniara Amos
Jenůfa (Janáček) 22 Oct-25 NovDir: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Dir Esc: Cornelia Crombholz
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 13 Nov-21 AbrDir: Rainer Roos; Dir Esc: Stefan Huber
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Des-17 FebDir: Johannes Stert; Dir Esc: Aron Stiehl
Hello, Dolly! (Herman) 12 Nov-26 MaiDir: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Dir Esc: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 21 Gen-28 MaiDir: Kimbo Ishii-Eto; Dir Esc: Olivia Fuchs
Die Dreigroschenoper (Weill) 10 Feb-11 MaiDir: Maria Hinze; Dir Esc: Jan Jochymski
La traviata (Verdi) 25 Feb-25 MaiDir: Michael Balke; Dir Esc: Stephen Lawless
Miriways (Telemann) 10-17 MarDir: Michi Gaigg; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 18 Mar-10 JunDir: Kimbo Ishii-Eto; Dir Esc: Christian von Götz
The Io Passion (Birtwistle) 7+ AbrDir: NN; Dir Esc: Oliver Klöter
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Mai-20 JunDir: Michael Balke; Dir Esc: Karen Stone
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 17 Set-22 OctDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Tilman Knabe
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 Set-30 OctDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Vera Nemirova
The Rape of Lucretia (Britten) 15 Oct-4 MarDir: Clemens Heil; Dir Esc: Freo Majer
Eva (Lehár) 10 Nov-12 JunDir: Sebastian Hernandez-Laverny; Dir Esc: Cordula Däuper
My Fair Lady (Loewe) 11+ DesDir: Sebastian Hernandez-Laverny; Dir Esc: Søren Schuhmacher
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Gen-29 AbrDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Le grand macabre (Ligeti) 17 Mar-13 MaiDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Il primo omicidio (Scarlatti,A) 4 Mai-19 JunDir: Ralf Otto; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 2-28 JunDir: NN; Dir Esc: Johannes Schütz
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Set-21 GenDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Joachim Schlömer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 Set-26 GenDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Regula Gerber
My Fair Lady (Loewe) 27 Set-31 DesDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Helmut Baumann / Jürg Burth
La Gioconda (concert) (Ponchielli) 9 Oct-10 MarDir: Joseph Trafton
Das Rheingold (Wagner) 28 Oct-6 GenDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Achim Freyer
Come together on Abbey Road (Gerlitz) 3 Nov-5 GenDir: Christiaan Crans; Dir Esc: Carsten Gerlitz
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 6 Nov-14 AbrDir: Alois Seidlmeier
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Nov-3 DesDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Friedrich Meyer-Oertel
Turandot (Puccini) 24 Nov-13 GenDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Regula Gerber
La bohème (Puccini) 27 Nov-27 DesDir Esc: Friedrich Meyer-Oertel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-29 DesDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Wolfgang Blum
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9 Des-21 JulDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Christian Pade
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Des-26 FebDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Roland Velte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Des-26 FebDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Roland Velte
Amadis de Gaule (Bach,JC) 3-28 GenDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Nicolas Brieger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-22 GenDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Monique Wagemakers
Montezuma, Fallender Adler (Lang,B) 12-20 GenDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Peter Missotten
Die Walküre (Wagner) 25 Mar-24 JunDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 6-7 AbrDir: Erich Wächter; Dir Esc: Hans Schüler
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 Mai-3 JunDir Esc: Andrea Schwalbach
The Outcast (Neuwirth) 25 Mai-16 JulDir: Johannes Kalitzke; Dir Esc: Michael Simon
Temistocle (Bach,JC) 6-20 JulDir: Reinhard Goebel; Dir Esc: Günter Krämer
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Der Wildschütz (Lortzing) 5 AgoDir: Sierd Quarré; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 6-20 AgoDir: Philippe Bach; Dir Esc: Wolfgang Gratschmaier
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Set-13 NovDir: Alexander Steinitz; Dir Esc: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 10 Des-6 JulDir: Philippe Bach / Alexander Steinitz / Elisa Gogou; Dir Esc: Ansgar Haag
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Gen-14 AbrDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Rudolf Frey
Tannhäuser (Wagner) 4 Mar-1 JulDir: Philippe Bach / Hans Urbanek; Dir Esc: Ansgar Haag
Ein Maskenball (Verdi) 20 Abr-8 JulDir: Alexander Steinitz / Elisa Gogou; Dir Esc: Ansgar Haag
The Rape of Lucretia (Britten) 7+ JunDir: Philippe Bach / Alexander Steinitz; Dir Esc: Ansgar Haag
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Oct-13 AbrDir: Graham Jackson; Dir Esc: Kobie van Rensburg
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 8 OctDir: Graham Jackson
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 21+ NovDir: Karsten Seefing; Dir Esc: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 27+ NovDir: Karsten Seefing; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Don Carlos (Verdi) 21+ GenDir: Graham Jackson / Hsiao-Lin Liao; Dir Esc: François De Carpentries
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ FebDir: Andreas Fellner; Dir Esc: Reinhardt Friese
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 17+ MarDir: Graham Jackson; Dir Esc: Ansgar Weigner
München, Bayerische Staatsoper  / 
Roberto Devereux (Donizetti) 23 Set-13 FebDir: Friedrich Haider; Dir Esc: Christof Loy
Lohengrin (Wagner) 25 Set-2 OctDir: Kent Nagano; Dir Esc: Richard Jones
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5-10 OctDir: Kent Nagano; Dir Esc: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 9-21 OctDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Lina Wertmüller(original)
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Oct-1 NovDir: Leif Segerstam; Dir Esc: Otto Schenk(original)
Tosca (Puccini) 30 Oct-8 NovDir: Asher Fisch / Marco Armiliato; Dir Esc: Luc Bondy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 31 Oct-25 NovDir: Constantinos Carydis; Dir Esc: Richard Jones
Der Zwerg (Zemlinsky) 6-20 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 6-20 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 11-18 NovDir Esc: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 15 Nov-24 JunDir: Mark Wigglesworth; Dir Esc: Dieter Dorn
Fidelio (Beethoven) 27 Nov-8 DesDir: Zubin Mehta; Dir Esc: Calixto Bieito
Turandot (Puccini) 3 Des-21 AbrDir: Zubin Mehta; Dir Esc: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
La bohème (Puccini) 18-26 DesDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-26 DesDir: Asher Fisch; Dir Esc: Herbert List
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Des-1 GenDir: Asher Fisch; Dir Esc: August Everding
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Des-7 GenDir: Dan Ettinger; Dir Esc: David Bösch
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 DesDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 5-11 GenDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14-21 GenDir: Ivor Bolton; Dir Esc: Martin Duncan
Don Carlos (Verdi) 15-29 GenDir: Asher Fisch; Dir Esc: Jürgen Rose
Das Rheingold (Wagner) 4-12 FebDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 14-26 FebDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Günter Krämer
Madama Butterfly (Puccini) 18 Feb-1 MarDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Wolf Busse
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4-13 MarDir: Karel Mark Chichon; Dir Esc: Ferruccio Soleri
Die Walküre (Wagner) 11 Mar-24 AbrDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Macbeth (Verdi) 14-23 MarDir: Teodor Currentzis; Dir Esc: Martin Kušej
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21-28 MarDir: Pietari Inkinen; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Otello (Verdi) 31 Mar-10 AbrDir: Karel Mark Chichon; Dir Esc: Francesca Zambello
Parsifal (Wagner) 5-8 AbrDir: Kent Nagano; Dir Esc: Peter Konwitschny
Luisa Miller (Verdi) 15 Abr-5 MaiDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Claus Guth
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-13 MaiDir Esc: Dieter Dorn
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 12-26 MaiDir: Yves Abel; Dir Esc: Vincent Boussard
Siegfried (Wagner) 27 Mai-3 JunDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 29 Mai-10 JunDir: Antonello Allemandi; Dir Esc: Grischa Asagaroff
Wozzeck (Berg) 1-9 JunDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 30 JunDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Tannhäuser (Wagner) 23 Set-2 OctDir: Kent Nagano; Dir Esc: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 Set-30 OctDir: Eivind Gullberg Jensen; Dir Esc: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 OctDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 Oct-10 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 Oct-4 NovDir: Kent Nagano; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 NovDir: Mikhail Tatarnikov; Dir Esc: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 NovDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 Nov-1 DesDir: Marco Armiliato; Dir Esc: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-8 DesDir: Asher Fisch; Dir Esc: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 DesDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Otto Schenk
Rigoletto (Verdi) 15-30 DesDir: Marco Armiliato; Dir Esc: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 DesDir: Kazushi Ono; Dir Esc: Herbert List
Aida (Verdi) 23 Des-4 GenDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 DesDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 GenDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 GenDir: Manlio Benzi; Dir Esc: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 Gen-6 FebDir: Asher Fisch; Dir Esc: Lina Wertmüller
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 FebDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Feb-2 MarDir: Kent Nagano; Dir Esc: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 FebDir: Yves Abel; Dir Esc: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 MarDir: Kent Nagano; Dir Esc: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 MarDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 MarDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Mar-4 AbrDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 MarDir: Kent Nagano; Dir Esc: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 AbrDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Francesca Zambello
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 AbrDir: Asher Fisch; Dir Esc: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Abr-4 MaiDir: Leo Hussain; Dir Esc: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 MaiDir: Adam Fischer; Dir Esc: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 MaiDir Esc: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 MaiDir: Massimo Zanetti; Dir Esc: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Mai-8 JunDir: Emmanuel Villaume; Dir Esc: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 MaiDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 JunDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Set-8 JunDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Set-21 AbrDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Ulrich Peters
Der geduldige Sokrates (Telemann) 24 Set-29 OctDir: Jörn Hinnerk Andresen; Dir Esc: Axel Köhler
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 Oct-8 FebDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Peter Baumgardt
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 16 Oct-10 DesDir: Oleg Ptashnikov; Dir Esc: Immo Karaman
Die Omama im Apfelbaum (Naske) 6 Nov-7 AbrDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Holger Seitz
Der Mikado (Sullivan) 19 Nov-2 AbrDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Holger Seitz
La traviata (Verdi) 23 Nov-27 GenDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Ana Haffter(original)
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-2 GenDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Peter Kertz(original)
Der Freischütz (Weber) 4 Des-19 FebDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Beverly Blankenship
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 15 Des-25 MarDir: Oleg Ptashnikov; Dir Esc: Carlos Wagner
La cage aux folles (Herman) 22 Des-20 AbrDir: Henning Kussel; Dir Esc: Helmut Baumann
L'italiana in Algeri (Rossini) 19 Gen-9 AbrDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Thomas Enzinger
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Gen-24 MarDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Thomas Schulte-Michels
Joseph Süß (Glanert) 3 Mar-19 AbrDir: Roger Epple; Dir Esc: Guy Montavon
Heimatlos (Kverndokk) 18-27 MarDir: Liviu Petcu; Dir Esc: Holger Seitz
Falstaff (Verdi) 18 Mai-4 JunDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Ulrich Peters
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19-30 JunDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Die Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 25 Set-23 OctDir: Christoph Spering; Dir Esc: Andreas Baesler
La traviata (Verdi) 30 Oct-7 AbrDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Axel Kresin
Die Fledermaus (Strauss,J) 17+ DesDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Wolfgang Quetes
Die Banditen (Offenbach) 29 Gen-22 MaiDir: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Dir Esc: Wolfgang Quetes
Peter Grimes (Britten) 25 Mar-2 JunDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Andreas Baesler
Romeo und Julia (Gounod) 29 Abr-6 JulDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Igor Folwill
Nabucco (Verdi) 9 Abr-28 MaiDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Ansgar Haag
Oberon (Weber) 17+ JunDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Wolfgang Quetes
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 17 Set-17 DesDir: Frank Obermair; Dir Esc: Reinhardt Friese
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 Oct-22 DesDir: Romely Pfund; Dir Esc: Manfred Straube
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 Oct-4 NovDir: Romely Pfund; Dir Esc: Susanne Knapp
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 30 Oct-20 DesDir: Frank Obermair; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 Nov-22 DesDir: Frank Obermair; Dir Esc: Stefan Haufe
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 25 Nov-26 DesDir: Frank Obermair; Dir Esc: Wolfgang Dosch
La bohème (Puccini) 16 Des-8 GenDir: Romely Pfund; Dir Esc: Igor Folwill
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 21 Gen-19 AbrDir: Romely Pfund; Dir Esc: Ansgar Weigner
Rigoletto (Verdi) 24 Mar-21 AbrDir: Romely Pfund; Dir Esc: Igor Folwill
Evita (Lloyd Webber) 5 Mai-1 JunDir: Frank Obermair; Dir Esc: Reinhardt Friese
Der Bettelstudent (Millocker) 22 Jun-15 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Carmen (Bizet) 2 Oct-22 NovDir: Marc Tardue; Dir Esc: Laurent Laffargue
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 15 Oct-7 GenDir: Marcus Bosch; Dir Esc: David Mouchtar-Samorai
Tosca (Puccini) 21 Oct-2 DesDir: Christof Prick; Dir Esc: Jens-Daniel Herzog
My Fair Lady (Loewe) 12 Nov-14 JulDir: Gábor Káli; Dir Esc: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Nov-12 GenDir: Christof Prick / Andreas Paetzold; Dir Esc: Laura Scozzi
Il corsaro (Verdi) 16 Des-19 FebDir: Guido Johannes Rumstadt
La traviata (Verdi) 28 Gen-13 JulDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Peter Konwitschny
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Feb-16 AbrDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Helen Malkowsky
Armide (Gluck) 26+ FebDir: Christian Hutter; Dir Esc: Ulrich Proschka
Guillaume Tell (Rossini) 3 Mar-26 JunDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Elektra (Strauss) 31 Mar-25 JulDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
Il viaggio a Reims (Rossini) 5 Mai-9 JunDir: Philipp Pointner / Sebastian Kennerknecht; Dir Esc: Laura Scozzi
Vec Makropulos (Janáček) 26 Mai-16 JulDir: Philipp Pointner; Dir Esc: Robert Carsen
La fille du régiment (Donizetti) 16 Jun-15 JulDir: Gábor Káli; Dir Esc: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1-27 OctDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Niklaus Helbling
Aida (Verdi) 12+ OctDir: Roger Epple; Dir Esc: Nina Gühlstorff
Fräulein Julie (Bibalo) 17+ NovDir: Johannes Stert; Dir Esc: William Robertson
Geisterritter (Reynolds) 27+ NovDir: NN; Dir Esc: K D Schmidt
La bohème (Puccini) 22+ GenDir: Johannes Stert; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Katja Kabanova (Janáček) 10 MarDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Lydia Steier
Faust (Gounod) 18+ MarDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Die Versuchung des Heiligen Antonius (Kreppein) 8+ MaiDir: Yordan Kamdzhalov / Barbara Kler; Dir Esc: Anisha Bondy, Reyna Bruns, Alexander Fahima
Saul (Handel) 3+ JunDir: Andreas Spering; Dir Esc: Lydia Steier
OPERation X (Kampe) 5+ JulDir: NN; Dir Esc: Alexander Müller-Elmau
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Anything Goes (Porter) 20 Set-14 DesDir: Till Drömann; Dir Esc: Holger Hauer
Don Giovanni (Mozart) 8 Oct-6 AbrDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Walter Sutcliffe
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15 Oct-2 FebDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Nadja Loschky
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Nov-13 AbrDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Marcel Keller
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 14 Gen-5 MaiDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Aida (Verdi) 3 Mar-26 JunDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Yona Kim
Anatevka (Bock) 28 Abr-4 JulDir: Till Drömann; Dir Esc: Adriana Altaras
Sieg der Schönheit (Telemann) 9 Jun-1 JulDir: NN; Dir Esc: Markus Bothe
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
La traviata (Verdi) 24 Set-2 FebDir: Markus Huber; Dir Esc: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Nov-11 MarDir Esc: Wolf Widder
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Des-18 MaiDir: Markus Huber; Dir Esc: Wolf Widder
Carmen (Bizet) 3 Mar-20 JunDir: Martin Hannus; Dir Esc: Bettina Lell
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 20 Abr-7 JulDir: Tobias Leppert; Dir Esc: Bettina Lell
Wozzeck (Berg) 2 Jun-4 JulDir: Markus Huber; Dir Esc: Wolf Widder
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Sweet Charity (Coleman) 17 Set-17 MarDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 9-16 OctDir: André Cipowicz; Dir Esc: Axel Stöcker
Tosca (Puccini) 7 Gen-5 MaiDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Roland May
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Fidelio (Beethoven) 3-25 SetDir: Michele Carulli/ Hee-Chuhn Choi / Hans-Peter Preu; Dir Esc: Horst Otto Kupich
La bohème (Puccini) 8 Oct-11 MarDir: Michele Carulli; Dir Esc: Horst Otto Kupich
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21 Oct-27 AbrDir: Michele Carulli; Dir Esc: Therese Schmidt
Faust (Spohr) 4-17 NovDir: Michele Carulli; Dir Esc: Horst Otto Kupich
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 18 Mar-18 Mai
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Turandot (Puccini) 24 Set-28 DesDir: Tetsuro Ban; Dir Esc: Wolfgang Quetes
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Oct-19 JunDir: Arne Willimczik; Dir Esc: Olaf Schmidt
La traviata (Verdi) 5 Nov-17 MarDir: Philip van Buren; Dir Esc: Arila Siegert
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 Nov-16 AbrDir Esc: Doris Buske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Des-22 MaiDir: Philip van Buren; Dir Esc: Christina Schmidt
Carmina Burana (Orff) 6 Gen-25 MaiDir Esc: Olaf Schmidt
Elektra (Strauss) 5 Feb-27 JunDir: Tetsuro Ban; Dir Esc: Kay Metzger
Evita (Lloyd Webber) 26 Feb-21 MaiDir: Philip van Buren; Dir Esc: Philipp Kochheim
Falstaff (Verdi) 18 Mai-19 JulDir: Tetsuro Ban; Dir Esc: Ernö Weil
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Nov-8 GenDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Rainer Wenke
The Fairy Queen (Purcell) 24 Nov-2 FebDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Alexander Herrmann
La bohème (Puccini) 11 Des-8 MarDir: Florian Krumpöck; Dir Esc: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Des-14 AbrDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Babette Bartz
La fille du régiment (Donizetti) 14 Gen-12 AbrDir: Peter Leonard; Dir Esc: Mirko Bott
Die lustige Witwe (Lehár) 24 Feb-18 MarDir: Peter Leonard; Dir Esc: Mirko Bott
Rigoletto (Verdi) 14+ AbrDir: Niklas Willén; Dir Esc: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 9-11 MaiDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Babette Bartz
Europeras (Cage) 18+ MaiDir: Michael Weiger
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 10 Set-29 GenDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Dagmar Schlingmann
Turandot (Puccini) 17 Set-16 OctDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Dominik Neuner
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Oct-9 DesDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Andreas Gergen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 Des-28 MarDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Michael Talke
Romeo und Julia (concert) (Bellini) 20 Gen-21 JunDir: Thomas Peuschel
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Feb-15 MarDir: Thomas Peuschel; Dir Esc: Dagmar Schlingmann
Parsifal (Wagner) 10 Mar-6 JunDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Olivier Tambosi
Die Eroberung von Mexico (Rihm) 21 Abr-22 MaiDir: Thomas Peuschel; Dir Esc: Inga Levant
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2 Jun-1 JulDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Immo Karaman
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10 Set-18 AbrDir: Matthias Foremny / Martin Schelhaas; Dir Esc: Arturo Gama
Der blonde Eckbert (Weir) 16 Set-14 GenDir: Paolo Bressan; Dir Esc: Anke Techentin
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 Oct-24 NovDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Arturo Gama
Der Bettelstudent (Millocker) 16 Oct-13 GenDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Andreas Baesler
Così fan tutte (Mozart) 19 Oct-24 MarDir: Judith Kubitz / Martin Schelhaas; Dir Esc: Arturo Gama
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 26 Oct-7 MarDir: Martin Schelhaas; Dir Esc: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 18 Nov-28 AbrDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Arturo Gama
Tannhäuser (Wagner) 20 Gen-22 AbrDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 30 Mar-29 AbrDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Stefan Haufe
Martha (Flotow) 27 Abr-17 MaiDir: Paolo Bressan; Dir Esc: Robert Lehmeier
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Jun-22 JulDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Peter Lotschak, Bernhard Paul
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 1+ OctDir: Egbert Funk; Dir Esc: Wolfgang Lachnitt
Eugen Onegin (concert) (Tchaikovsky) 7 GenDir: Karl Prokopetz
The Rake's Progress (Stravinsky) 3+ MarDir: Karl Prokopetz; Dir Esc: Georg Blüml
Der Wildschütz (Lortzing) 14+ AbrDir: Egbert Funk
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29+ JunDir: Karl Prokopetz
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La traviata (Verdi) 18 Set-23 OctDir: Andrés Orozco-Estrada; Dir Esc: Ruth Berghaus
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Set-16 NovDir: Simon Hewett / José Luís Gómez Ríos / Timo Handschuh / Titus Engel; Dir Esc: Calixto Bieito
Alcina (Handel) 5 Oct-2 DesDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 30 Oct-24 GenDir: Kwamé Ryan; Dir Esc: Andrea Moses
Der Freischütz (Weber) 1 Nov-23 AbrDir: Timo Handschuh / Willem Wentzel; Dir Esc: Achim Freyer
Orpheus und Eurydike (Gluck) 9 Nov-12 FebDir: Nicholas Kok; Dir Esc: Christian Spuck
Pinocchios Abenteuer (Dove) 14 Nov-13 DesDir: Willem Wentzel; Dir Esc: Markus Bothe
Norma (Bellini) 9 Des-9 AbrDir: Ivan Anguélov; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 Des-6 FebDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Nigel Lowery
Der Triumph von Zeit und Enttauschung (Handel) 27 Des-14 MarDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Calixto Bieito
Die Nachtwandlerin (Bellini) 22 Gen-18 MarDir: Gabriele Ferro; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fremd (Thomalla) 17 Feb-9 MarDir: Johannes Kalitzke; Dir Esc: Anna Viebrock, Ludivine Petit
Osud (Janáček) 11 Mar-23 JunDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 11 Mar-23 JunDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Luisa Miller (Verdi) 21 Mar-8 JunDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Markus Dietz
Die Judin (Halevy) 1 Abr-6 MaiDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 Abr-7 MaiDir: Marc Soustrot; Dir Esc: Thomas Bischoff
Wozzeck (Berg) 12 Mai-15 JunDir: Michael Schønwandt; Dir Esc: Andrea Moses
Elektra (Strauss) 25 Mai-14 JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Jun-5 JulDir: Thomas Rösner; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Katja Kabanowa (Janáček) 13 Jun-8 JulDir: Robert Reimer; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Platée (Rameau) 1-13 JulDir: Christian Curnyn; Dir Esc: Calixto Bieito, Lydia Steier
Don Giovanni (Mozart) 25+ JulDir: Antony Hermus; Dir Esc: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
West Side Story (Bernstein) 27 Ago-11 OctDir: Victor Puhl; Dir Esc: Sven Grützmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 16 Oct-6 GenDir: Victor Puhl; Dir Esc: Nils Cooper
The King and I (Rodgers) 29 Oct-26 FebDir: Christoph Jung; Dir Esc: Dale Albright
La bohème (Puccini) 28 Gen-27 AbrDir: Victor Puhl; Dir Esc: Benedikt Borrmann
Peter Grimes (Britten) 24 Mar-5 MaiDir: Victor Puhl; Dir Esc: Matthias Kaiser
Don Giovanni (Mozart) 20 Mai-7 JulDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Thomas Münstermann
Evita (Lloyd Webber) 31+ AgoDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13+ OctDir: Victor Puhl; Dir Esc: Birgit Scherzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1+ DesDir: Christoph Jung
Gräfin Mariza (Kálmán) 26+ GenDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Klaus-Dieter Köhler
Die spanische Stunde (Ravel) 30+ MarDir: Victor Puhl; Dir Esc: Sven Grützmacher
Die Kluge (Orff) 30+ MarDir: Victor Puhl; Dir Esc: Sven Grützmacher
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ JunDir: Valtteri Rauhalammi
Ulm, Ulmer Theater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22 Set-8 DesDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Matthias Kaiser
Die Försterchristl (Jarno) 25 Set-23 Oct
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 3 Nov-18 MarDir: Nils Schweckendiek; Dir Esc: Andreas Von Studnitz
Carmen (Bizet) 22 Des-13 MaiDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Matthias Kaiser
Ariodante (Handel) 16 Feb-8 JulDir: Nils Schweckendiek; Dir Esc: Igor Folwill
Sugar (Styne) 22 Mar-22 JulDir: Hendrik Haas; Dir Esc: Benjamin Künzel
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 Abr-14 JulDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 14 Jun-20 JulDir: Michael Weiger; Dir Esc: Andreas von Studnitz
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 4 Set-17 JunDir: Felix Bender; Dir Esc: Cordula Däuper
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Set-13 MaiDir: Stefan Solyom / Felix Bender; Dir Esc: Susanne Gauchel
Der Wildschütz (Lortzing) 7 Oct-21 MarDir: Martin Hoff; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Faust (Gounod) 15 Oct-11 MaiDir: Felix Bender; Dir Esc: Karsten Wiegand
Rigoletto (Verdi) 5-19 NovDir: Stefan Solyom; Dir Esc: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 18 Nov-24 MarDir: Mathias Mönius / André Kassel; Dir Esc: Gabriele Wiesmüller
La traviata (Verdi) 10 Des-18 MaiDir: Stefan Solyom / Martin Hoff; Dir Esc: Karsten Wiegand
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Des-1 JunDir: Martin Hoff; Dir Esc: Lydia Steier
Carmen in einem Akt! (Bizet) 28 Gen-10 JunDir Esc: Valentin Schwarz
Alcina (Handel) 18 Feb-2 JunDir Esc: Corinna von Rad
Arabella (Strauss) 21 Abr-8 JunDir: Stefan Solyom
Chowanschtschina (Musorgsky) 16 Jun-8 JulDir: Martin Hoff; Dir Esc: Andrea Moses
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Fidelio (Beethoven) 10 Set-26 FebDir: Marc Piollet; Dir Esc: Hans Hollmann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 Set-23 MarDir: Marc Piollet / Christoph Stiller; Dir Esc: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 25 Set-28 OctDir: Wolfgang Ott; Dir Esc: Sandra Leupold
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 Oct-21 MarDir: Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Ansgar Weigner
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Oct-18 NovDir: Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Cesare Lievi
La bohème (Puccini) 23 Oct-6 NovDir: Wolfgang Ott; Dir Esc: Wolfgang Quetes
Turandot (Puccini) 26 Nov-16 MarDir: Wolfgang Ott; Dir Esc: Cesare Lievi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-23 DesDir: NN; Dir Esc: Heinz Peters
My Fair Lady (Loewe) 17 Des-31 MarDir: NN; Dir Esc: Iris Gerath-Prein
Simon Boccanegra (Verdi) 28 Gen-20 MarDir: Marc Piollet; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 5 Feb-18 MarDir: Marc Piollet; Dir Esc: Renate Ackermann
Don Pasquale (Donizetti) 10 Mar-27 AbrDir: Christoph Stiller; Dir Esc: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Mar-8 AbrDir: Christoph Stiller / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Friedrich Meyer-Oertel
Anatevka (Bock) 31 Mar-21 AbrDir: Joachim Enders; Dir Esc: John Dew
Lohengrin (Wagner) 28+ AbrDir: Marc Piollet; Dir Esc: Kirsten Harms
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Set-26 DesDir: Hilary Griffiths; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Oct-22 MarDir: Florian Frannek; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Falstaff (Verdi) 2 Nov-19 FebDir: Peter Kuhn / Hilary Griffiths; Dir Esc: Johannes Weigand
Emil und die Detektive (Schubring) 19-26 NovDir: Jens Bingert; Dir Esc: Lauren Schubbe
La fabbrica illuminata (Nono) 10-18 DesDir Esc: Markus Höller
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 14 Gen-13 AbrDir: Florian Frannek; Dir Esc: Tilman Hecker
Aufstand (Özdiker) 4 Mar-8 JunDir: Oliver Stapel; Dir Esc: Christian von Treskow
Ali Baba und die 40 Räuber (Ada) 25 Mar-29 AbrDir: Florian Frannek; Dir Esc: Johannes Weigand
Nazim (Say) 1+ AbrDir: Ibrahim Yazıcı
Das schlaue Füchslein (Janáček) 12 Mai-8 JulDir: Hilary Griffiths
Würzburg, Mainfrankentheater Würzburg  / 
L'Africaine (Meyerbeer) 25 Set-22 DesDir: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; Dir Esc: Gregor Horres
Die lustige Witwe (Lehár) 12 Nov-5 FebDir: Andrea Sanguineti; Dir Esc: Jürgen Weber
Friederike (Lehár) 14 Gen
Der Wildschütz (Lortzing) 11 Feb-21 JunDir: Andrea Sanguineti; Dir Esc: Deborah Epstein
Venus (Febel) 22 Feb-18 MarDir: Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Reinhard Febel
Gespensterhaus (Febel) 22 Feb-18 MarDir: Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Reinhard Febel
Frida (Febel) 22 Feb-18 MarDir: Alexis Agrafiotis; Dir Esc: Reinhard Febel
Tristan und Isolde (Wagner) 31 Mar-3 JunDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Hermann Schneider
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 Jun-18 JulDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Bernhard Stengele
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Tosca (Puccini) 14 Oct-27 AbrDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Roland May
Sweet Charity (Coleman) 26 Oct-11 MarDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 29 Oct-8 GenDir: André Cipowicz; Dir Esc: Axel Stöcker
Ball im Savoy (Abraham) 23 Mar-21 AbrDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Wolfgang Dosch