2011/12 > Itàlia 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2011/12 > Itàlia

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
França
Mònaco
Suïssa
Àustria
Eslovènia

Itàlia
 
Croàcia
Malta Grècia

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Le nozze di Figaro (Mozart) 27-29 GenDir: Guillaume Tourniaire; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Bari, Fondazione Lirico Sinfonica Petruzzelli  / 
Götterdämmerung (Wagner) 21-25 OctDir: Stefan Anton Reck; Dir Esc: Walter Pagliaro
Carmen (Bizet) 20-30 GenDir: Lorin Maazel; Dir Esc: William Kerley
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-25 AbrDir: Lorin Maazel
Tosca (Puccini) 24-31 MaiDir: Alberto Veronesi; Dir Esc: Michele Mirabella
Don Giovanni (Mozart) 10-16 SetDir: Roberto Abbado; Dir Esc: NN
West Side Story (Bernstein) 10-14 OctDir: Boris Brott
War Requiem (Britten) 17-19 NovDir: Jonathan Webb
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Gemma di Vergy (Donizetti) 16-18 SetDir: Roberto Rizzi Brignoli; Dir Esc: Laurent Gerber
Maria di Rohan (Donizetti) 7-9 OctDir: Gregory Kunde; Dir Esc: Roberto Recchia
La Cecchina (Piccinni) 18-20 NovDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Francesco Bellotto
Madama Butterfly (Puccini) 25-27 NovDir: NN; Dir Esc: Massimo Pezzuti
Bologna, Teatro Comunale  / 
La Tragedie de Carmen (Bizet) 8-13 AgoDir: Marco Boni; Dir Esc: Franco Ripa di Meana
Turandot (Puccini) 19-31 GenDir: Fabio Mastrangelo; Dir Esc: Mariusz Trelinski
La traviata (Verdi) 22 Feb-11 MarDir: Michele Mariotti; Dir Esc: Alfonso Antoniozzi
Jakob Lenz (Rihm) 12-15 AbrDir: Marco Angius; Dir Esc: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-19 MaiDir: Paolo Olmi; Dir Esc: Francesco Esposito
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-28 JunDir: Michele Mariotti; Dir Esc: Mario Martone
Pagliacci (Leoncavallo) 9-17 OctDir: Alberto Veronesi; Dir Esc: Liliana Cavani
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9-17 OctDir: Alberto Veronesi; Dir Esc: Liliana Cavani
Il trovatore (Verdi) 18-30 DesDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Paul Curran
Bolzano, Nuovo Teatro Comunale  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 28-29 OctDir: Yves Abel; Dir Esc: Manfred Schweigkofler
Salome (Strauss) 25-26 GenDir: Niksa Bareza; Dir Esc: Manfred Schweigkofler
The Tyrant (Dresher) 8-11 FebDir: Peter Valentovic; Dir Esc: Michael Hunt
La traviata (Verdi) 30-31 MarDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Rosetta Cucchi
Brescia, Teatro Grande  / 
Rigoletto (Verdi) 7-9 OctDir: Marco Guidarini; Dir Esc: Massimo Gasparon, Matteo Mazzoni
I puritani (Bellini) 20-22 OctDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Carmelo Rifici
Roméo et Juliette (Gounod) 11-13 NovDir: Michael Balke; Dir Esc: Andrea Cigni
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 2-4 DesDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Elena Barbalich
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-18 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Federico Grazzini
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Rigoletto (Verdi) 30 Set-2 OctDir: Marco Guidarini; Dir Esc: Massimo Gasparon
I puritani (Bellini) 4-6 NovDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Carmelo Rifici
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-3 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Federico Grazzini
Roméo et Juliette (Gounod) 13-15 GenDir: Michael Balke; Dir Esc: Andrea Cigni
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
I puritani (Bellini) 14-16 OctDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Carmelo Rifici
Rigoletto (Verdi) 21-25 OctDir: Marco Guidarini; Dir Esc: Massimo Gasparon
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 4-6 NovDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Elena Barbalich
Roméo et Juliette (Gounod) 18-20 NovDir: Michael Balke; Dir Esc: Andrea Cigni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-11 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Federico Grazzini
Tosca (Puccini) 17-21 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Elena Barbalich
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 26-28 OctDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Sam Brown
Ernani (Verdi) 23-25 NovDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 30 Nov-2 DesDir: Josè Luis Gomez-Rios; Dir Esc: Pierluigi Pizzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Henning Brockhaus
Genova, Opera di Genova  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Oct-17 NovDir: Johannes Wildner; Dir Esc: Daniele Abbado(original), Boris Stetka(revival)
Gianni Schicchi (Puccini) 11 Nov-4 FebDir: Valerio Galli; Dir Esc: Rolando Panerai
Il campanello di notte (Donizetti) 11 Nov-4 FebDir: Valerio Galli; Dir Esc: Rolando Panerai
La bohème (Puccini) 16 Des-5 FebDir: Marco Guidarini; Dir Esc: Augusto Fornari
Roméo et Juliette (Gounod) 22 Feb-4 MarDir: Fabio Luisi / Marcello Rota; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
L'opera da tre soldi (Weill) 15-18 MarDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Luca De Fusco
Turandot (Puccini) 19 Abr-12 JunDir Esc: Giuliano Montaldo
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 Mai-7 Jun
Che fine ha fatto la piccola Irene? (Betta) 18 Mai-7 Jun
Mantova, Teatro Sociale  / 
Tosca (Puccini) 24 Mar
Nabucco (Verdi) 22 Abr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Mai
Messina, Teatro Vittorio Emanuele di Messina  / 
Norma (Bellini) 13-17 DesDir: Andrea Licata; Dir Esc: Federico Tiezzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 27-31 MarDir: Alberto Veronesi; Dir Esc: Francesco Torrigiani
La rondine (Puccini) 29-31 MaiDir: Hirofumi Yoshida; Dir Esc: Stefano Vizioli
Rigoletto (Verdi) 27 Nov-1 DesDir: Christopher Franklin; Dir Esc: Alessio Pizzech
Milano, Teatro alla Scala  / 
Don Giovanni (Mozart) 7 Des-14 GenDir: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; Dir Esc: Robert Carsen
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 15 Gen-5 FebDir: Marko Letonja; Dir Esc: Robert Carsen
Aida (Verdi) 14 Feb-10 MarDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Franco Zeffirelli
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 11-27 MarDir: Semyon Bychkov; Dir Esc: Claus Guth
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Mar-17 AbrDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Giorgio Strehler(original), Marina Bianchi(revival)
Tosca (Puccini) 22 Abr-15 MaiDir: Nicola Luisotti; Dir Esc: Luc Bondy
Peter Grimes (Britten) 19 Mai-7 JunDir: Robin Ticciati; Dir Esc: Richard Jones
Luisa Miller (Verdi) 6-23 JunDir: Gianandrea Noseda / Daniele Rustioni; Dir Esc: Mario Martone
Manon (Massenet) 19 Jun-7 JulDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Laurent Pelly
Don Pasquale (Donizetti) 30 Jun-14 JulDir: Enrique Mazzola; Dir Esc: Jonathan Miller
La bohème (Puccini) 26 Set-26 OctDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Franco Zeffirelli
Siegfried (Wagner) 23 Oct-22 NovDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Guy Cassiers
Rigoletto (Verdi) 6-17 NovDir: Gustavo Dudamel; Dir Esc: Luc Bondy
Modena, Teatro Comunale  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 27-30 OctDir: Gianluigi Gelmetti; Dir Esc: Massimo Gasparon
Roméo et Juliette (Gounod) 18-20 NovDir: Yves Abel; Dir Esc: Manfred Schweigkofler
La bohème (Puccini) 27-29 GenDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Boyko Bogdanov, Vera Petrova
Salome (Strauss) 11-12 FebDir: Niksa Bareza; Dir Esc: Manfred Schweigkofler
La traviata (Verdi) 14-18 MarDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Rosetta Cucchi
Aida (Verdi) 27 Mar-1 AbrDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Joseph Franconi Lee
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Semiramide (Rossini) 18-27 NovDir: Gabriele Ferro; Dir Esc: Luca Ronconi
Il marito disperato (Cimarosa) 6-16 DesDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Paolo Rossi
Porgy and Bess (Gershwin) 10-15 GenDir: William Barkhymer; Dir Esc: Baayork Lee, Larry Marshall
L'opera da tre soldi (Weill) 17-21 GenDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Luca De Fusco
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10-18 FebDir: Nello Santi; Dir Esc: Gianni Amelio
La cantata e disfida di Don Trastullo (Jommelli) 2-11 MarDir: Maurizio Agostini; Dir Esc: Riccardo Canessa
I masnadieri (Verdi) 21-31 MarDir: Nicola Luisotti; Dir Esc: Gabriele Lavia
La furba e lo sciocco (Sarro) 4-13 MaiDir: Bruno Praticò
Il maestro di cappella (Cimarosa) 4-13 MaiDir: Bruno Praticò
La bohème (Puccini) 18-31 MaiDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Lorenzo Amato
Les pêcheurs de perles (Bizet) 16-25 OctDir: Gabriele Ferro; Dir Esc: Fabio Sparvoli
Padova, Teatro Verdi  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21-23 OctDir: Francesco Rosa; Dir Esc: Stefano Poda
La bohème (Puccini) 23-29 DesDir: Stefano Romani; Dir Esc: Ivan Stefanutti
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 1-23 OctDir: Gianluigi Gelmetti; Dir Esc: Pierluigi Samaritani, Massimo Gasparon
Messa da Requiem (Verdi) 6-8 OctDir: Yuri Temirkanov
Falstaff (Verdi) 10-25 OctDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Stephen Medcalf
Aida (Verdi) 27 Gen-11 FebDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Alberto Fassini(original), Joseph Franconi Lee(revival)
Stiffelio (Verdi) 15-24 AbrDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Guy Montavon
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Rigoletto (Verdi) 13-15 OctDir: Marco Guidarini; Dir Esc: Massimo Gasparon
I puritani (Bellini) 28-30 OctDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Carmelo Rifici
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24-26 NovDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Federico Grazzini
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 9-10 DesDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Elena Barbalich
Roméo et Juliette (Gounod) 19-21 GenDir: Michael Balke; Dir Esc: Andrea Cigni
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 27-30 OctDir: Gianluigi Gelmetti; Dir Esc: Massimo Gasparon
Roméo et Juliette (Gounod) 18-20 NovDir: Yves Abel; Dir Esc: Manfred Schweigkofler
La bohème (Puccini) 27-29 GenDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Boyko Bogdanov(original), Vera Petrova(revival)
Salome (Strauss) 4-5 FebDir: Niksa Bareza; Dir Esc: Manfred Schweigkofler
La traviata (Verdi) 14-18 MarDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Rosetta Cucchi
Aida (Verdi) 27 Mar-1 AbrDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Joseph Franconi Lee
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 29-30 OctDir: Jonathan Webb; Dir Esc: Alessio Pizzech
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29-30 OctDir: Jonathan Webb; Dir Esc: Alessio Pizzech
Madama Butterfly (Puccini) 12-13 NovDir: Roberto Zarpellon; Dir Esc: Vivien Hewitt
Aida (Verdi) 29-30 NovDir: Tulio Gagliardo; Dir Esc: Antoine Selva
Rigoletto (Verdi) 16-18 DesDir: Giuseppe Acquaviva; Dir Esc: Ivan Stefanutti
La bohème (Puccini) 14-15 GenDir: NN; Dir Esc: Marco Gandini
L'opera da tre soldi (Weill) 11-12 FebDir: Nathalie Marin; Dir Esc: David Haughton
Mozart e Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-26 FebDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Gianluca Floris
Zanetto (Mascagni) 25-26 FebDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Gianluca Floris
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
La bohème (Puccini) 29 GenDir: Francisco Bonnin; Dir Esc: Marco Gandini
L'opera da tre soldi (Weill) 21-23 FebDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Luca De Fusco
Il piccolo spazzacamino (Britten) 11 MarDir: Erasmo Gaudiomonte; Dir Esc: Piero Fenati
Rinaldo (Handel) 20-22 AbrDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Sancta Susanna (Hindemith) 6-7 JulDir: Riccardo Muti; Dir Esc: Chiara Muti
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
L'occasione fa il ladro (Rossini) 26-27 NovDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle(original), Sonja Frisell(revival)
Aida (Verdi) 24-26 FebDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Joseph Alberto Fassini(original), Franconi Lee(revival)
Einstein on the Beach (Glass) 24-25 Mar
Rinaldo (Handel) 27-29 AbrDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Roma, Teatro dell'Opera  / 
Macbeth (Verdi) 27 Nov-11 DesDir: Riccardo Muti; Dir Esc: Peter Stein
Candide (Bernstein) 18-24 GenDir: Wayne Marshall; Dir Esc: Lorenzo Mariani
Madama Butterfly (Puccini) 21-28 FebDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Giorgio Ferrara
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Mar-1 AbrDir: Erik Nielsen; Dir Esc: David McVicar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-26 AbrDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Ruggero Cappuccio
Attila (Verdi) 25 Mai-5 JunDir: Riccardo Muti; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
A Midsummer Night's Dream (Britten) 19-26 JunDir: James Conlon; Dir Esc: Paul Curran
La Gioconda (Ponchielli) 23-31 OctDir: Roberto Abbado; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Norma (Bellini) 14-18 OctDir: Sergio Alapont; Dir Esc: Andrea Cigni
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-6 NovDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Paolo Panizza
I due timidi (Rota) 19-20 NovDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Marco Spada
La notte di un nevrastenico (Rota) 19-20 NovDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Marco Spada
Ernani (Verdi) 7-11 DesDir: Maurizio Barbacini; Dir Esc: Jun Aguni
Savona, Opera Giocosa  / 
Il signor Bruschino (Rossini) 14-15 OctDir: Giuseppe La Malfa; Dir Esc: Elisabetta Courir
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 10-13 NovDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Elena Barbalich
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Lo sgambetto (Marocchini) 9-11 Set
Un grido di voce (Vacca) 9-11 Set
Ragaaazziii! (Cera) 9-11 SetDir: Marco Angius; Dir Esc: Marco Carniti
Pipa e Barlafuso (Caldara) 16-18 SetDir: Francesco Massimi; Dir Esc: Giorgio Bongiovanni
La zingaretta (Leo) 16-18 SetDir: Francesco Massimi; Dir Esc: Giorgio Bongiovanni
Madama Butterfly (Puccini) 23-25 SetDir: Carlo Palleschi; Dir Esc: Andrea Stanisci
Torino, Teatro Regio  / 
Fidelio (Beethoven) 9-18 DesDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Mario Martone
Tosca (Puccini) 10-22 GenDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19-26 FebDir: Alessandro Galoppini; Dir Esc: Vittorio Borrelli
Madama Butterfly (Puccini) 21-28 FebDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Damiano Michieletto
La bohème (Puccini) 6-17 MarDir: Massimo Zanetti; Dir Esc: Vittorio Borrelli(original), Giuseppe Patroni Griffi(revival)
Rigoletto (Verdi) 14-20 MarDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Fabio Banfo
Così fan tutte (Mozart) 10-22 AbrDir: Christopher Franklin; Dir Esc: Ettore Scola
Norma (Bellini) 16-30 MaiDir: Michele Mariotti; Dir Esc: Joseph Franconi Lee(original), Alberto Fassini(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 19 Jun-1 JulDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Lorenzo Mariani
Treviso, Teatro Comunale  / 
Don Pasquale (Donizetti) 9-15 NovDir: Sergio Alapont; Dir Esc: Italo Nunziata
L'occasione fa il ladro (Rossini) 3-4 DesDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle(original), Sonja Frisell(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 9-15 GenDir: Nicola Marasco; Dir Esc: Fabio Ceresa
The Telephone (Menotti) 15-19 FebDir: Claudio Desderi; Dir Esc: Sandro Pasqualetto
La voix humaine (Poulenc) 15-19 FebDir: Claudio Desderi; Dir Esc: Sandro Pasqualetto
Trieste, Teatro Verdi  / 
La battaglia di Legnano (Verdi) 25 Feb-3 MarDir: Boris Brott; Dir Esc: Ruggero Cappuccio
Rigoletto (Verdi) 17-27 MarDir: Corrado Rovaris; Dir Esc: Michele Mirabella
La bohème (Puccini) 13-26 AbrDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Marco Gandini
L'amico Fritz (Mascagni) 17-26 MaiDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Daniele Salvo
C'est ainsi (Berls) 28 Jun-4 JulDir: NN; Dir Esc: Antonio Calenda
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Rigoletto (Verdi) 17-26 NovDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Arnaud Bernard
La vedova allegra (Lehár) 13 Des-2 GenDir: Julian Kovatchev; Dir Esc: Federico Tiezzi
Falstaff (Verdi) 15-31 DesDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Luca Guadagnino
The Messiah (concert) (Handel) 16 DesDir: Daniele Rustioni
Pagliacci (Leoncavallo) 27 Gen-5 FebDir: Julian Kovatchev; Dir Esc: Franco Zeffirelli
Iris (Mascagni) 16-25 MarDir: Gianluca Martinenghi; Dir Esc: Federico Tiezzi
La gazza ladra (Rossini) 22-29 AbrDir: Giovanni Battista Rigon; Dir Esc: Damiano Michieletto
Aida (Verdi) 9-18 NovDir: Fabio Mastrangelo; Dir Esc: Hugo De Ana