2012/13 > Itàlia 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2012/13 > Itàlia

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
França
Mònaco
Suïssa
Àustria
Eslovènia

Itàlia
 
Croàcia
Malta Grècia

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-13 GenDir: Carla Delfrate; Dir Esc: Arnaud Bernard
L'Enfant prodigue (Debussy) 11-13 GenDir: Carla Delfrate; Dir Esc: Arnaud Bernard
Madama Butterfly (Puccini) 8-10 FebDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Arnaud Bernard
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Belisario (Donizetti) 21-23 SetDir: Roberto Tolomelli; Dir Esc: Luigi Barilone
Maria Stuarda (Donizetti) 12-14 OctDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 19-21 OctDir: Stefano Romani; Dir Esc: Ivan Stefanutti
Così fan tutte (Mozart) 9-11 NovDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Francesco Bellotto
La serenata al vento (Finzi,A) 1 DesDir: Diego Montrone; Dir Esc: Otello Cenci
Ginevra di Scozia (concert) (Mayr) 16 JunDir: George Petrou
Il trovatore (Verdi) 1-3 SetDir: Andreas Ryter
Maria de Rudenz (Donizetti) 20-22 SetDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Francesco Bellotto
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 11-13 OctDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Francesco Esposito
Un ballo in maschera (Verdi) 8-10 NovDir: Stefano Romani; Dir Esc: Ivan Stefanutti
La finta semplice (Varriale) 24 NovDir: Paolo Belloli; Dir Esc: Paolo Andreoni
Sogno di un valzer (Straus) 19 GenDir: Maria Galantino; Dir Esc: Corrado Abbati
Bolzano, Teatro Comunale  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-13 GenDir: Ekhart Wycik; Dir Esc: Michael Hunt
War Sum Up (Ratniece) 11 SetDir: Kaspars Putnins; Dir Esc: Kirsten Dehlholm
La bohème (Puccini) 26-27 NovDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Ivan Stefanutti
Die Zauberflöte (Mozart) 11-12 GenDir: Ekhart Wycik; Dir Esc: Michela Lucenti
Biedermann und die Brandstifter (Voseček) 25 FebDir: Walter Kobéra; Dir Esc: Béatrice Lachaussée
Brescia, Teatro Grande  / 
Tosca (Puccini) 5-7 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Elena Barbalich
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 OctDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Henning Brockhaus
Capuleti e Montecchi (Bellini) 2-4 NovDir: Giuseppe La Malfa; Dir Esc: Sam Brown
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-24 NovDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi(original),Paolo Panizza(revival)
Ernani (Verdi) 14-16 DesDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Andrea Cigni
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 OctDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Arnaud Bernard
Otello (Verdi) 25-27 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Stefano de Luca
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Nov-1 DesDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 13-15 DesDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Francesco Frongia
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 27 SetDir: Christian Capocaccia; Dir Esc: Sam Brown
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 OctDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Henning Brockhaus
Tosca (Puccini) 30 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Elena Barbalich
Ernani (Verdi) 29 Nov-1 DesDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-11 GenDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
L'Olandese volante (Wagner) 2 MarDir Esc: Lucas Simon
Otello (Verdi) 26-28 SetDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Stefano de Luca
La finta semplice (Mozart) 17-19 OctDir: Salvatore Percacciolo; Dir Esc: Elisabetta Courir
Der fliegende Holländer (Wagner) 21-23 NovDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 6-8 DesDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Francesco Frongia
L'elisir d'amore (Donizetti) 12-13 GenDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Arnaud Bernard
Cosenza, Teatro Rendano  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 MarDir: Domenico Virgili; Dir Esc: Guia Farinelli Mascagni
Parisina (Mascagni) 16 MarDir: Domenico Virgili; Dir Esc: Guia Farinelli Mascagni
Scanderbeg (Vivaldi) 3-5 MaiDir Esc: Zhani Ciko
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
Tosca (Puccini) 17-21 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Elena Barbalich
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 26-28 OctDir: Christian Capocaccia; Dir Esc: Sam Brown
Ernani (Verdi) 23-25 NovDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 30 Nov-2 DesDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Pierluigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Henning Brockhaus
Il pipistrello (Strauss,J) 26 DesDir: Marco Fiorini; Dir Esc: Corrado Abbati
Otello (Verdi) 2 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Stefano De Luca
L'elisir d'amore (Donizetti) 18 OctDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Arnaud Bernard
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 NovDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Federico Grazzini
Tancredi (Rossini) 28 NovDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Francesco Frongia
La finta semplice (Mozart) 6 DesDir: Salvatore Percacciolo; Dir Esc: Elisabetta Courir
Genova, Opera di Genova  / 
Don Giovanni (Mozart) 24 Nov-2 DesDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Elisabetta Courir
Turandot (Puccini) 23-30 DesDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Giuliano Montaldo
Macbeth (Verdi) 19-27 GenDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Henning Brockhaus
Rigoletto (Verdi) 1-10 MarDir: Carlo Rizzari; Dir Esc: Rolando Panerai
La traviata (Verdi) 18-31 MaiDir: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Rigoletto (Verdi) 13-24 NovDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Rolando Panerai
Otello (Verdi) 27 Des-5 GenDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Davide Livermore
Madama Butterfly (Puccini) 18 Feb-2 MarDir: Valerio Galli
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-18 MarDir: Johannes Wildner; Dir Esc: Marco Spada
La bohème (Puccini) 5-16 AbrDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Augusto Fornari
Carmen (Bizet) 9-31 MaiDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Davide Livermore
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 JunDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Filippo Crivelli
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
La fuga in maschera (Spontini) 31 Ago-2 SetDir: Corrado Rovaris; Dir Esc: Leo Muscato
Gott segne den König! (concert) (Spontini) 25 Oct
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
I puritani (Bellini) 3-7 OctDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Carmelo Rifici
Macbeth (Verdi) 7-11 NovDir: Giampaolo Maria Bisanti; Dir Esc: Henning Brockhaus
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-25 NovDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Henning Brockhaus
L'arlesiana (Cilea) 27-29 SetDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Rosetta Cucchi
Falstaff (Verdi) 22-24 NovDir: Giampaolo Maria Bisanti; Dir Esc: Marco Spada
Livorno, Teatro Goldoni  / 
La traviata (Verdi) 12-13 DesDir: Bruno Aprea; Dir Esc: Paolo Trevisi
La vedova allegra (Lehár) 20 GenDir: Orlando Pulin; Dir Esc: Umberto Scida
Napoli Milionaria! (Rota) 15-16 MarDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Fabio Sparvoli
Così fan tutte (Mozart) 18 MaiDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Alessio Pizzech
Lucca, Teatro del Giglio  / 
Tosca (Puccini) 29-30 SetDir: Julian Kovatchev; Dir Esc: Renzo Giacchieri
La traviata (Verdi) 24-25 NovDir: Bruno Aprea; Dir Esc: Paolo Trevisi
Napoli Milionaria! (Rota) 23-24 FebDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Fabio Sparvoli
Carmen (Bizet) 23-24 NovDir: Carlo Goldstein; Dir Esc: Francesco Esposito
Falstaff (Verdi) 13-15 DesDir: Nicola Paszkowski; Dir Esc: Cristina Mazzavillani Muti
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 7-9 Feb
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22-23 FebDir: Guy Condette; Dir Esc: Nicola Zorzi
Mantova, Teatro Sociale  / 
My Fair Lady (Loewe) 11 FebDir: Emanuele Friello
Messina, Teatro Vittorio Emanuele  / 
Rigoletto (Verdi) 19-23 MarDir: Hirofumi Yoshida; Dir Esc: Alessio Pizzech
La bohème (Puccini) 10-14 DesDir: Elio Orciuolo; Dir Esc: Aldo Tarabella
Milano, Teatro alla Scala  / 
Lohengrin (Wagner) 7-27 DesDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Claus Guth
Falstaff (Verdi) 15 Gen-12 FebDir: Daniel Harding; Dir Esc: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 1-20 FebDir: Nicola Luisotti; Dir Esc: Daniele Abbado
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Feb-15 MarDir: Hartmut Haenchen; Dir Esc: Andreas Homoki
Cuore di cane (Raskatov) 13 Mar-3 AbrDir: Valery Gergiev; Dir Esc: Simon McBurney
Macbeth (Verdi) 28 Mar-21 AbrDir: Valery Gergiev / Gaetano d'Espinosa; Dir Esc: Giorgio Barberio Corsetti
Oberto (Verdi) 17 Abr-14 MaiDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Mario Martone
Götterdämmerung (Wagner) 18 Mai-7 JunDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Guy Cassiers, Luc de Wit
Das Rheingold (Wagner) 17-24 JunDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 18-25 JunDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Guy Cassiers
Siegfried (Wagner) 20-27 JunDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Guy Cassiers
Götterdämmerung (Wagner) 22-29 JunDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Guy Cassiers
Un ballo in maschera (Verdi) 9-25 JulDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Damiano Michieletto
La scala di seta (Rossini) 20-30 SetDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Damiano Michieletto
Don Carlos (Verdi) 12-29 OctDir: Fabio Luisi / Gaetano d'Espinosa; Dir Esc: Stéphane Braunschweig
Aida (Verdi) 25 Oct-19 NovDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Franco Zeffirelli
La traviata (Verdi) 7 Des-4 GenDir: Daniele Gatti; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-28 FebDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Mary Zimmermann
Il trovatore (Verdi) 15 Feb-7 MarDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Hugo De Ana
La fidanzata dello Zar (Rimsky-Korsakov) 2-14 MarDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Les troyens (Berlioz) 8-30 AbrDir: Antonio Pappano; Dir Esc: David McVicar
Elektra (Strauss) 18 Mai-10 JunDir: Esa-Pekka Salonen; Dir Esc: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 19 Jun-18 JulDir: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; Dir Esc: Claus Guth
Le comte Ory (Rossini) 4-21 JulDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 31 Oct-19 NovDir: Stefano Ranzani / Daniel Barenboim; Dir Esc: Federico Tiezzi
Modena, Teatro Comunale  / 
Don Carlos (Verdi) 17-21 OctDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Joseph Franconi Lee
Oliver Twist (Carrara) 16-17 DesDir: Flavio Scogna; Dir Esc: Soo Sho
Le nozze di Figaro (Mozart) 1-3 FebDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Tiziano Santi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-17 FebDir: Francesco Angelico
Otello (Verdi) 10-15 MarDir: Maurizio Barbacini; Dir Esc: Pier Francesco Maestrini
I vespri siciliani (Verdi) 22-24 NovDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 30 Nov-1 DesDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Francesco Esposito
Olimpia 2000 (Molinelli) 15 DesDir: Roberto Molinelli; Dir Esc: Loredana Parrella
La clemenza di Tito (Mozart) 7-9 FebDir: Eric Hull; Dir Esc: Walter Pagliaro
Simon Boccanegra (Verdi) 21-23 MarDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Riccardo Canessa
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 AbrDir: Patrick Fournillier; Dir Esc: Fabio Sparvoli
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
La traviata (Verdi) 5-15 DesDir: Michele Mariotti; Dir Esc: Ferzan Ozpetek
Il campanello dello speziale (Donizetti) 16-22 DesDir: Bruno Cinquegrani; Dir Esc: Riccardo Canessa
Rusalka (Dvořák,A) 19-29 GenDir: John Fiore; Dir Esc: Manfred Schweigkofler
La fuga in maschera (Spontini) 10-17 FebDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Leo Muscato
Messa da Requiem (Verdi) 24 Feb-3 MarDir: Nicola Luisotti
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-28 AbrDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Yannis Kokkos
Rigoletto (Verdi) 17-26 MaiDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Arnaud Bernard
Demetrio e Polibio (Rossini) 29 Mai-7 JunDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Davide Livermore
West Side Story (Bernstein) 22-28 JunDir: Donald Chan; Dir Esc: Joey McKneely
Carmina Burana (Orff) 21-26 JulDir: Jordi Bernàcer; Dir Esc: Shen Wei
Mysterium (concert) (Rota) 19-20 OctDir: Giuseppe Grazioli
Aida (Verdi) 5-17 DesDir: Nicola Luisotti; Dir Esc: Franco Dragone
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14-29 GenDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Mariano Bauduin(original), Filippo Crivelli(revival)
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 28 Feb-9 MarDir: John Axelrod; Dir Esc: Michal Znaniecki
Otello (Verdi) 13-29 AbrDir: Nicola Luisotti; Dir Esc: Henning Brockhaus
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Mai-8 JunDir: Nello Santi; Dir Esc: Daniele Finzi Pasca
Don Checco (Giosa) 25 Set-3 OctDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Lorenzo Amato
Salome (Strauss) 15-26 NovDir: Nicola Luisotti; Dir Esc: Manfred Schweigkofler
Novara, Teatro Coccia  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 5-7 OctDir: Carlo Goldstein; Dir Esc: Marco Castoldi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 2-4 NovDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 18-20 GenDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Pierluigi Pizzi(original), Massimo Gasparon(revival)
Macbeth (Verdi) 4-6 OctDir: Giuseppe Sabbatini; Dir Esc: Dario Argento
Norma (Bellini) 6-8 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Alberto Fassini(original), Vittorio Borrelli(revival)
Tosca (Puccini) 17-19 GenDir: Giuseppe Finzi; Dir Esc: Fabio Ceresa
Padova, Teatro Verdi  / 
La traviata (Verdi) 19-21 OctDir: Steven Mercurio; Dir Esc: Hugo De Ana(original),Filippo Tonon(revival)
Nabucco (Verdi) 23-27 DesDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Stefano Poda
Lucrezia Borgia (Donizetti) 20-22 SetDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Giulio Ciabatti
Rigoletto (Verdi) 18-20 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Stefano Poda
Tosca (Puccini) 23-27 DesDir: Fabio Mastrangelo; Dir Esc: Hugo De Ana
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Rigoletto (Verdi) 1-18 OctDir: Daniel Oren / Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Elisabetta Brusa
La battaglia di Legnano (Verdi) 6-27 OctDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Un ballo in maschera (Verdi) 12-27 GenDir: Massimo Zanetti / Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Pier Luigi Samaritani(original), Massimo Gasparon(revival)
Nabucco (Verdi) 4-13 MarDir: Renato Palumbo / Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Boris Stetka(original), Daniele Abbado(revival)
Parsifal (concert) (Wagner) 29 MarDir: Juraj Valcuha
Mefistofele (Boito) 1 JunDir: Pietro Mianiti
Simon Boccanegra (Verdi) 1-11 OctDir: Jader Bignamini; Dir Esc: Hugo De Ana
Falstaff (Verdi) 12-26 OctDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Renato Bruson, Marina Bianchi
I masnadieri (Verdi) 18-27 OctDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Leo Muscato
Concert (Verdi) 29 OctDir: Donato Renzetti
Messa da Requiem (Verdi) 31 OctDir: Daniele Gatti
Pagliacci (Leoncavallo) 12-26 GenDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Federico Grazzini
Gianni Schicchi (Puccini) 12-26 GenDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Federico Grazzini
Stabat Mater (Dvořák,A) 18 AbrDir: Daniel Oren
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Tosca (Puccini) 11-13 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Elena Barbalich
L'italiana in Algeri (Rossini) 15-17 NovDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi(original),Massimo Gasparon(revival)
Ernani (Verdi) 9-11 DesDir: Antonio Pirolli; Dir Esc: Andrea Cigni
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-19 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Henning Brockhaus
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 17-19 GenDir: Christian Capocaccia; Dir Esc: Sam Brown
Otello (Verdi) 10-12 OctDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Stefano De Luca
La finta semplice (Mozart) 23-24 OctDir: Salvatore Percacciolo; Dir Esc: Elisabetta Courir
Tancredi (Rossini) 22-24 NovDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Francesco Frongia
Der fliegende Holländer (Wagner) 9-11 DesDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Federico Grazzini
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-20 GenDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Arnaud Bernard
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Don Carlos (Verdi) 28-30 OctDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Joseph Franconi Lee
Le nozze di Figaro (Mozart) 16-20 DesDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Rosetta Cucchi
Otello (Verdi) 22-24 MarDir: Maurizio Barbacini; Dir Esc: Alberto Fassini(original), Pier Francesco Maestrini(revival)
Rigoletto (Verdi) 6-9 AbrDir: Nicola Paszkowski; Dir Esc: Cristina Mazzavillani Muti
Il trovatore (Verdi) 7-10 AbrDir: Nicola Paszkowski; Dir Esc: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 8-11 AbrDir: Nicola Paszkowski; Dir Esc: Cristina Mazzavillani Muti
Luisa Miller (Verdi) 12-15 OctDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Leo Nucci
I vespri siciliani (Verdi) 29 Nov-1 DesDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Davide Livermore
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 2-4 FebDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Francesco Esposito
La vedova allegra (Lehár) 14-16 FebDir: Christopher Franklin; Dir Esc: Nicola Berloffa
Simon Boccanegra (Verdi) 14-16 MarDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Riccardo Canessa
Gianni Schicchi (Puccini) 9-11 MaiDir: Fabrizio Dorsi; Dir Esc: Flavio Ambrosini
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
Turandot (Puccini) 12-14 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Ezio Frigerio
La traviata (Verdi) 16-18 NovDir: Bruno Aprea; Dir Esc: Paolo Trevisi
Nabucco (Verdi) 4-6 DesDir: Gianluca Martinenghi; Dir Esc: Antoine Selva
Le nozze di Figaro (Mozart) 25-27 GenDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Lev Pugliese
Otello (Verdi) 15-17 FebDir: Claudio Micheli; Dir Esc: Enrico Stinchelli
La serva padrona (Pergolesi) 21 MarDir: Carlo Ipata
Falcone e Borsellino (Fortunato) 6-7 AbrDir: Elio Orciuolo; Dir Esc: Lorenzo Maria Mucci
La forza del destino (Verdi) 11-13 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Renato Bonajuto
Tosca (Puccini) 29 Nov-1 DesDir: Nahel Al Halabi; Dir Esc: Riccardo Canessa
Carmen (Bizet) 11-12 Gen
Il Flaminio (Pergolesi) 22 GenDir: Federico Bardazzi
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-9 FebDir: Guy Condette; Dir Esc: Nicola Zorzi
Andrea Chénier (Giordano) 7-9 MarDir: Elio Orciuolo; Dir Esc: Marco Spada
Amici (Bellisario) 14 Mar
Il mantello (Chailly) 14 MarDir Esc: Stefano Mecenate
Si camminava sull'Arno (Simoni) 4 AbrDir Esc: Lorenzo Mucci
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-13 GenDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-3 FebDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Pierluigi Pizzi, Paolo Panizza
The Rape of Lucretia (Britten) 22-24 MarDir: Jonathan Webb; Dir Esc: Daniele Abbado
Dido and Aeneas (Purcell) 14 AbrDir: Luca Giardini; Dir Esc: Gabriella Medetti
Macbeth (Verdi) 8-16 NovDir: Nicola Paszkovski; Dir Esc: Cristina Mazzavillani Muti
Otello (Verdi) 9-16 NovDir: Nicola Paszkovski; Dir Esc: Cristina Mazzavillani Muti
Falstaff (Verdi) 10-17 NovDir: Nicola Paszkovski; Dir Esc: Cristina Mazzavillani Muti
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
Das Rheingold (Wagner) 30 NovDir: Léo Warynski; Dir Esc: Antoine Gindt
Die Walküre (Wagner) 1 Des
Siegfried (Wagner) 1 DesDir: Léo Warynski; Dir Esc: Antoine Gindt
Götterdämmerung (Wagner) 2 Des
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-20 GenDir: Francesco Angelico; Dir Esc: Damiano Michieletto(original), Eleonora Gravagnola(revival)
Macbeth (Verdi) 1-3 MarDir: Roberto Abbado; Dir Esc: Robert Wilson
The Rape of Lucretia (Britten) 5-7 AbrDir: Jonathan Webb; Dir Esc: Daniele Abbado
My Fair Lady (Loewe) 29 Nov-1 DesDir: Emanuele Friello; Dir Esc: Massimo Romeo Piparo
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Nov-11 DesDir: Riccardo Muti; Dir Esc: Adrian Noble
Il Naso (Shostakovich) 27 Gen-3 FebDir: Alejo Pérez; Dir Esc: Peter Stein
I due Foscari (Verdi) 6-16 MarDir: Riccardo Muti; Dir Esc: Werner Herzog
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 5-13 AbrDir: Charles Dutoit; Dir Esc: Carlus Padrissa
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 10-18 MaiDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Hugo de Ana
Don Pasquale (Donizetti) 18-25 JunDir: Bruno Campanella; Dir Esc: Ruggero Cappuccio
Curlew River (Britten) 27 JunDir: James Conlon; Dir Esc: Mario Martone
Nabucco (Verdi) 16-23 JulDir: Riccardo Muti; Dir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Turandot (Puccini) 23-31 OctDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Roberto De Simone(original), Mariano Bauduin(revival)
Ernani (Verdi) 27 Nov-14 DesDir: Riccardo Muti; Dir Esc: Hugo de Ana
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 30 Gen-6 FebDir: Charles Dutoit; Dir Esc: Laurent Pelly
L'Heure espagnole (Ravel) 30 Gen-6 FebDir: Charles Dutoit; Dir Esc: Laurent Pelly
Manon Lescaut (Puccini) 27 Feb-8 MarDir: Riccardo Muti; Dir Esc: Chiara Muti
Maometto II (Rossini) 28 Mar-8 AbrDir: Roberto Abbado; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 8-14 MaiDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Ruggero Cappuccio
Carmen (Bizet) 18-28 JunDir: Emmanuel Villaume; Dir Esc: Emilio Sagi
The Prodigal Son (Britten) 4 JulDir: James Conlon; Dir Esc: Mario Martone
Rigoletto (Verdi) 21-31 OctDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Leo Muscato
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-27 FebDir: Kirill Petrenko
Passione secondo Matteo (concert) (Bach,JS) 25-26 MarDir: Antonio Pappano
Gianni Schicchi (Puccini) 2-5 Mai
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 8-12 JunDir: Antonio Pappano
Peter Grimes (concert) (Britten) 26-30 OctDir: Antonio Pappano
Rovigo, Teatro Sociale  / 
Maria Stuarda (Donizetti) 16-18 NovDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Federico Bertolani
Un ballo in maschera (Verdi) 7-9 DesDir: Stefano Romani; Dir Esc: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 12-13 GenDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Elisabetta Courir
Nabucco (Verdi) 15-17 FebDir: Antonio Pirolli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 12-14 OctDir: Sergio Alapont; Dir Esc: Andrea Cigni
Le nozze di Figaro (Mozart) 2-4 NovDir: Giancarlo De Lorenzo; Dir Esc: Marco Spada
Il signor Bruschino (Rossini) 17-18 NovDir: José Miguel Perez Sierra; Dir Esc: Gabriella Medetti
Nabucco (Verdi) 7-9 DesDir: Gaetano d'Espinosa; Dir Esc: Leo Muscato
Falstaff (Verdi) 11-15 OctDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Marco Spada
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 OctDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Alessio Pizzech
Così fan tutte (Mozart) 15-17 NovDir: Giovanni Battista Rigon; Dir Esc: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-8 DesDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Henning Brockhaus
Savona, Opera Giocosa  / 
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 21 OctDir Esc: Sam Brown
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 9-10 NovDir: Giuseppe La Malfa; Dir Esc: Maurizio Sguotti
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 10 DesDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Luca Ferraris
Un ballo in maschera (Verdi) 21 JunDir: Stefano Romani; Dir Esc: Ivan Stefanutti
La bohème (Puccini) 22-23 JunDir: Stefano Romani; Dir Esc: Ivan Stefanutti
Don Giovanni (Mozart) 10-15 JulDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Elisabetta Courir
Il furioso nell'isola di San Domingo (Donizetti) 20 OctDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Francesco Esposito
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Andante italiano alla belga (Gregoretti) 7-9 SetDir: Marco Angius; Dir Esc: Mario Perrotta
Fuga straniera con moto (Cera) 7-9 SetDir: Marco Angius; Dir Esc: Mario Perrotta
La favola dei tre gobbi (Ciampi) 14-16 SetDir: Francesco Massimi; Dir Esc: Giorgio Bongiovanni
La traviata (Verdi) 18-23 SetDir: Carlo Palleschi / Daniele Squeo; Dir Esc: Stefano Monti
Doglie (Sannicandro) 13-15 SetDir: Marco Angius; Dir Esc: Sandra Del Falco
Euridice e Orfeo (Scapucci) 13-15 SetDir: Marco Angius; Dir Esc: Giorgio Bongiovanni
Grilletta e Porsugnacco (Orlandini) 20-22 SetDir: Francesco Massimi; Dir Esc: Giorgio Bongiovanni
Tosca (Puccini) 24-29 SetDir: Carlo Palleschi; Dir Esc: Lucio Gabriele Dolcini
Così fan tutte (concert) (Mozart) 13 OctDir: Antonio Cipriani
Torino, Teatro Regio  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-21 OctDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Willy Decker(original),Stefan Heinrichs(revival)
Carmen (Bizet) 13-25 NovDir: Yutaka Sado; Dir Esc: Calixto Bieito(original), Joan Anton Rechi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 15-30 GenDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Lamberto Puggelli
La bohème (Puccini) 19-29 GenDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Vittorio Borrelli
Don Giovanni (Mozart) 15-24 FebDir: Christopher Hogwood; Dir Esc: Michele Placido
La traviata (Verdi) 5-13 MarDir: Corrado Rovaris; Dir Esc: Laurent Pelly
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 14-24 MarDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Vittorio Borrelli(original), Michael Hampe(revival)
Don Carlos (Verdi) 10-21 AbrDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Hugo de Ana
Evgenij Onegin (Tchaikovsky) 17-26 MaiDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Kasper Holten
L'italiana in Algeri (Rossini) 9-19 JunDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Vittorio Borrelli
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 JunDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Fabio Sparvoli
Simon Boccanegra (Verdi) 9-23 OctDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Vittorio Borrelli(original), Sylvano Bussotti(revival)
Rigoletto (Verdi) 17-25 OctDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Fabio Banfo(original), Anna Maria Bruzzese(revival)
La traviata (Verdi) 18-27 OctDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Laurent Pelly(original), Laurie Feldman(revival)
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-17 NovDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Vittorio Borrelli
Il flauto magico (Mozart) 10-21 GenDir: Christian Arming; Dir Esc: Roberto Andò
Madama Butterfly (Puccini) 1-6 FebDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Damiano Michieletto
Turandot (Puccini) 12-27 FebDir: Pinchas Steinberg / Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Giuliano Montaldo
Tosca (Puccini) 13-18 MarDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Gianni Schicchi (Puccini) 21-30 MarDir: Stefan Anton Reck; Dir Esc: Vittorio Borrelli
Una Tragedia florentina (Zemlinsky) 21-30 MarDir: Stefan Anton Reck; Dir Esc: Vittorio Borrelli
Guglielmo Tell (Rossini) 7-18 MaiDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Graham Vick
The Rake's Progress (Stravinsky) 10-22 JunDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: David McVicar
La vedova allegra (Lehár) 27 Jun-6 JulDir: Christoph Campestrini; Dir Esc: Hugo de Ana
Treviso, Teatro Comunale  / 
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 Nov-2 DesDir: José Antonio Montaño; Dir Esc: Italo Nunziata
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Gen-3 FebDir: Sergio Alapont; Dir Esc: Italo Nunziata
La bohème (Puccini) 2-6 OctDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Ivan Stefanutti
Rigoletto (Verdi) 20-24 NovDir: Francesco Ommassini; Dir Esc: Patrizia Di Paolo
La cenerentola (Rossini) 29 Gen-2 FebDir: Sergio Alapont; Dir Esc: Lorenzo Regazzo
Trieste, Teatro Verdi  / 
Stabat Mater (Rossini) 12-13 OctDir: Gianluigi Gelmetti
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Nov-6 DesDir: Corrado Rovaris; Dir Esc: Ruggero Capuccio
Il corsaro (Verdi) 11-19 GenDir: Gianluigi Gelmetti; Dir Esc: Gianluigi Gelmetti
Carmen (Bizet) 5-16 FebDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Carlos Saura
Macbeth (Verdi) 8-16 MarDir: Giampaolo Bisanti; Dir Esc: Henning Brockhaus
The Rape of Lucretia (Britten) 23-29 MarDir: Ryuichiro Sonoda; Dir Esc: Nenad Glavan
La clemenza di Tito (Mozart) 13-27 AbrDir: Gianluigi Gelmetti; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Tosca (Puccini) 10-21 MaiDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Giulio Ciabatti
Attila (Verdi) 21-25 JunDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Enrico Stinchelli
Stabat Mater (Rossini) 11 JulDir: Gianluigi Gelmetti
Venezia, La Fenice  / 
Otello (Verdi) 16-30 NovDir: Myung Whun Chung; Dir Esc: Francesco Micheli
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Nov-1 DesDir: Myung Whun Chung; Dir Esc: Paul Curran
I masnadieri (Verdi) 18-26 GenDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Gabriele Lavia
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 Gen-8 FebDir: Stefano Rabaglia; Dir Esc: Bepi Morassi
La bohème (Puccini) 7-20 FebDir: Diego Matheuz; Dir Esc: Francesco Micheli
Vec Makropulos (Janáček) 15-23 MarDir: Gabriele Ferro; Dir Esc: Robert Carsen
La cambiale di matrimonio (Rossini) 16 Mar-17 AbrDir: Stefano Montanari / Giovanni Battista Rigon; Dir Esc: Enzo Dara
Don Giovanni (Mozart) 30 Abr-28 MaiDir: Antonello Manacorda; Dir Esc: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-25 MaiDir: Antonello Manacorda; Dir Esc: Damiano Michieletto
Così fan tutte (Mozart) 12-26 MaiDir: Antonello Manacorda; Dir Esc: Damiano Michieletto
Madama Butterfly (Puccini) 21 Jun-31 OctDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Àlex Rigola
Otello (Verdi) 10-17 JulDir: Myung Whun Chung; Dir Esc: Francesco Micheli
Messa da Requiem (Verdi) 19 JulDir: Myung Whun Chung
La traviata (Verdi) 30 Ago-28 SetDir: Diego Matheuz; Dir Esc: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 13 Set-26 OctDir: Diego Matheuz; Dir Esc: Calixto Bieito
Aspern (Sciarrino) 2-10 OctDir: Marco Angius; Dir Esc: Facoltà di Design e Arti IUAV di Venezia
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-30 OctDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Bepi Morassi
L'Africaine (Meyerbeer) 23 Nov-1 DesDir: Emmanuel Villaume; Dir Esc: Leo Muscato
La scala di seta (Rossini) 17-25 GenDir: Alessandro de Marchi; Dir Esc: Bepi Morassi
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Gen-1 FebDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Ursel Herrmann, Karl-Ernst Herrmann
La traviata (Verdi) 15 Feb-8 MarDir: Diego Matheuz; Dir Esc: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 Feb-9 MarDir: Diego Matheuz; Dir Esc: Bepi Morassi
Il campiello (Wolf-Ferrari) 28 Feb-11 MarDir: Stefano Romani; Dir Esc: Paolo Trevisi
Elegy for Young Lovers (Henze) 27 Mar-6 AbrDir: Jonathan Webb; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 Mar-5 AbrDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 19 Abr-30 MaiDir: Jader Bignamini; Dir Esc: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 26 Abr-1 JunDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Àlex Rigola
Tosca (Puccini) 16-31 MaiDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Serena Sinigaglia
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Jun-5 JulDir: Diego Matheuz; Dir Esc: Damiano Michieletto
Otello (Verdi) 12-18 JulDir Esc: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 29 Ago-25 SetDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Robert Carsen
Il trovatore (Verdi) 12-28 SetDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Lorenzo Mariani
L'inganno felice (Rossini) 18-27 SetDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Bepi Morassi
Don Giovanni (Mozart) 10-19 OctDir Esc: Damiano Michieletto
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Macbeth (Verdi) 13-23 DesDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Liliana Cavani
Attila (Verdi) 3-12 FebDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Georges Lavaudant
Dido and Aeneas (Purcell) 19-21 FebDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Marina Bianchi
Un giorno di regno (Verdi) 3-12 MarDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi(original), Paolo Panizza(revival)
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-30 AbrDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Riccardo Canessa
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3-12 NovDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Arnaud Bernard
Don Pasquale (Donizetti) 13-22 DesDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Antonio Albanese
L'italiana in Algeri (Rossini) 2-9 FebDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
La vedova allegra (Lehár) 2-9 MarDir: Roberto Gianola; Dir Esc: Gino Landi
Maria Stuarda (Donizetti) 6-13 AbrDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Federico Bertolani
La bohème (Puccini) 9-16 NovDir: Xu Zhong; Dir Esc: Francesco Maestrini