2013/14 > Alemanya 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2013/14 > Alemanya

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Dinamarca Suècia
Holanda
Bèlgica
Luxemburg

Alemanya
 
Polònia
República Txeca
França Suïssa Àustria

Aachen, Theater Aachen  / 

Fidelio (Beethoven) 15 Set-26 FebDir: Kazem Abdullah; Dir Esc: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Set-1 MarDir: Volker Hiemeyer; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Oct-19 MarDir: Kazem Abdullah; Dir Esc: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 Nov-20 FebDir: Kazem Abdullah; Dir Esc: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 Des-22 FebDir: Kazem Abdullah; Dir Esc: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 Feb-18 MaiDir: Kazem Abdullah; Dir Esc: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 Abr-10 JulDir: Péter Halász; Dir Esc: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 Jun-9 JulDir: Péter Halász; Dir Esc: Ludger Engels
La finta giardiniera (Mozart) 28 Jun-11 JulDir: Herbert Görtz; Dir Esc: Lilly Lee
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Set-26 MarDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 NovDir: Jens Troester; Dir Esc: Götz Hellriegel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 28 Gen-27 FebDir: Takahiro Nagasaki; Dir Esc: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 9 Feb-16 MarDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 13 Feb-8 MaiDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Matthias Winter
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 AbrDir: Reter Aderhold; Dir Esc: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 Abr-24 MaiDir: Jens Troester; Dir Esc: Sabine Schramm
Ball im Savoy (Abraham) 27 Abr-15 JunDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1 Jun-11 JulDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Gasparone (Millöcker) 11 Ago-1 SetDir: Dieter Klug; Dir Esc: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 Ago-13 OctDir: Florian Kießling; Dir Esc: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 Set-29 DesDir Esc: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 Oct-11 NovDir: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; Dir Esc: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 Oct-16 MarDir: Dieter Klug; Dir Esc: Dietrich Kunze
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Nov-28 MarDir: Naoshi Takahashi; Dir Esc: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 DesDir: Dieter Klug; Dir Esc: Birgit Eckenweber
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 Gen-11 MaiDir: Naoshi Takahashi; Dir Esc: Ingolf Huhn
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 Mar-5 AbrDir: Dieter Klug; Dir Esc: Tamara Korber
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 Abr-6 Mai
Tanhäuser (Mangold) 27 Abr-18 Mai
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Intolleranza 1960 (Nono) 27 Set-12 OctDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 Oct-10 AbrDir: Lancelot Fuhry; Dir Esc: Patrick Kinmonth
Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 7 Des-2 MarDir: Lancelot Fuhry
Don Giovanni (Mozart) 14 Des-22 MarDir: Roland Techet; Dir Esc: Patrick Kinmonth
La bohème (Puccini) 6 Gen-4 AbrDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Mar-5 JunDir: Roland Techet; Dir Esc: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 MaiDir: Dirk Kaftan; Dir Esc: Thorleifur Örn Arnarsson
My Fair Lady (Loewe) 21 Jun-24 JulDir: Eberhard Fritsche; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 OctDir: László Makláry; Dir Esc: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 GenDir: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 AbrDir: Simon Rattle; Dir Esc: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 AbrDir: Simon Rattle; Dir Esc: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 JunDir: Thomas Hengelbrock; Dir Esc: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 JulDir: Valery Gergiev; Dir Esc: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 JulDir: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 JulDir: Yannick Nézet-Séguin
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 27 NovDir: Karel Mark Chichon
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Mar-6 AbrDir: Simon Rattle; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Der kleine Rosenkavalier (Strauss) 2-6 Abr
La traviata (Verdi) 22-29 MaiDir: Pablo Heras-Casado; Dir Esc: Rolando Villazón
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9-11 JulDir: Valery Gergiev
Die Hochzeit des Figaro (concert) (Mozart) 16-19 JulDir: Yannick Nézet-Séguin
Die Trojaner (Berlioz) 22 JulDir: Valery Gergiev
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Carmina Burana (Orff) 18 Oct-30 MarDir Esc: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Gen-2 FebDir: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 Mar-31 MaiDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Klaus Arauner
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 AgoDir Esc: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 Set-22 DesDir: Andrea Battistoni / William Spaulding; Dir Esc: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Set-16 AbrDir Esc: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 Set-8 GenDir: Simon Rattle / Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 Set-9 GenDir: Simon Rattle; Dir Esc: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 Set-10 GenDir: Simon Rattle; Dir Esc: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 Set-12 GenDir: Simon Rattle / Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 Oct-26 NovDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Oct-2 MaiDir: Ivan Repušić / Moritz Gnann; Dir Esc: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Oct-22 FebDir: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; Dir Esc: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 Oct-27 AbrDir: Gérard Korsten / Ivan Repušić; Dir Esc: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 OctDir Esc: Michael von zur Mühlen / Margo Zālīte / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 Oct-24 NovDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 NovDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 Nov-4 GenDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 Nov-26 AbrDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 Nov-11 DesDir Esc: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 Des-4 MaiDir: Giuseppe Finzi; Dir Esc: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 DesDir: Karel Mark Chichon / Ivan Repušić; Dir Esc: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 Des-21 MaiDir: Ivan Repušić / Matthias Foremny; Dir Esc: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DesDir: Moritz Gnann; Dir Esc: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 Gen-6 FebDir: Jesús López-Cobos; Dir Esc: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 FebDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 Feb-1 JunDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Feb-7 MarDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Götz Friedrich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 MarDir: Cornelius Meister; Dir Esc: David Pountney
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 MarDir: Cornelius Meister; Dir Esc: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Mar-16 MaiDir: Guillermo García Calvo / Ivan Repušić; Dir Esc: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 Mar-8 JunDir: Friedemann Layer; Dir Esc: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 MarDir: Kevin McCutcheon; Dir Esc: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 Mar-6 AbrDir: Paul Daniel; Dir Esc: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 AbrDir: Axel Kober; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 Abr-10 MaiDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 MaiDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 Mai-6 JunDir: Donald Runnicles; Dir Esc: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 JunDir: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 JunDir: Donald Runnicles
Oresteïa (Xenakis) 9-16 SetDir: Moritz Gnann; Dir Esc: David Hermann
Dinorah (concert) (Meyerbeer) 1 OctDir: Enrique Mazzola
Ariadne auf Naxos (concert) (Strauss) 14 OctDir: Ulf Schirmer
Roberto Devereux (concert) (Donizetti) 5-11 NovDir: Pietro Rizzo
Die Schändung der Lucretia (Britten) 15-16 NovDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Fiona Shaw
Carmen (Bizet) 28 Nov-21 MaiDir: Jacques Lacombe / Nicholas Carter / Alain Altinoglu; Dir Esc: Peter Beauvais, Søren Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 29 Nov-11 DesDir: Stefan Solyom; Dir Esc: Christof Loy
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Des-14 JunDir: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Dir Esc: Günter Krämer
Tannhäuser (Wagner) 7 Des-15 FebDir: Axel Kober / Donald Runnicles; Dir Esc: Kirsten Harms
Turandot (Puccini) 12 Des-11 AbrDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Der Rosenkavalier (Strauss) 14-20 DesDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-28 DesDir: Donald Runnicles / Moritz Gnann; Dir Esc: Andreas Homoki
Lohengrin (Wagner) 21 Des-25 AbrDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Kasper Holten
Der Liebestrank (Donizetti) 22 Des-25 MaiDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Irina Brook
La traviata (Verdi) 4 Gen-4 JulDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 15 Gen-25 MarDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Boleslaw Barlog
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16-28 GenDir: Moritz Gnann / Nicholas Carter; Dir Esc: Götz Friedrich
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 25 Gen-14 FebDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Ole Anders Tandberg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 Gen-22 MaiDir: William Spaulding / Enrique Mazzola; Dir Esc: Katharina Thalbach
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-6 FebDir: Ivan Repusic; Dir Esc: Filippo Sanjust
Elektra (Strauss) 4-7 FebDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Kirsten Harms
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 21 Feb-1 MarDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Patrick Kinmonth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-24 MarDir: Alain Altinoglu; Dir Esc: Götz Friedrich
La rondine (Puccini) 8 Mar-3 JulDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Rolando Villazón
Das Mädchen aus dem Goldenen Westen (Puccini) 13-28 MarDir: Carlo Rizzi; Dir Esc: Vera Nemirova
La bohème (Puccini) 20-30 MarDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 26 Mar-31 MaiDir: Yves Abel; Dir Esc: Pier Luigi Samaritani
Roméo et Juliette (Berlioz) 18 Abr-2 MaiDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Sasha Waltz
Don Carlos (Verdi) 23 Abr-3 MaiDir: Donald Runnicles; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Valentina (Maskats) 19 MaiDir: Modestas Pitrenas; Dir Esc: Viestur Kairish
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 29 Mai-12 JunDir: Steven Sloane; Dir Esc: Robert Carsen
Nabucco (Verdi) 6-20 JunDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Keith Warner
Faust (Gounod) 19 Jun-5 JulDir: Marco Armiliato; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 Set-8 JulDir: Kristiina Poska; Dir Esc: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 Set-23 NovDir: André de Ridder; Dir Esc: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 Set-10 NovDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 Oct-21 FebDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Oct-23 FebDir: Kristiina Poska; Dir Esc: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Nov-2 DesDir: Kristiina Poska; Dir Esc: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 Nov-28 JunDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 Nov-13 JulDir: Koen Schoots; Dir Esc: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 Nov-11 GenDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Des-26 GenDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 DesDir: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 Gen-10 JulDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 Gen-19 FebDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 Feb-11 AbrDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Feb-10 MaiDir: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; Dir Esc: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 Feb-2 AbrDir: Kristiina Poska; Dir Esc: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 Mar-7 JulDir: Kai Tietje; Dir Esc: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Mar-30 AbrDir: Nicholas Milton; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 Abr-9 JunDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Mai-13 JunDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 Mai-12 JulDir: Christian Curnyn; Dir Esc: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 Mai-4 JulDir: NN; Dir Esc: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 Jun-9 JulDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Calixto Bieito
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Oct-1 FebDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Barrie Kosky
Das Gespenst von Canterville (Lange) 2 Nov-26 DesDir: Kristiina Poska; Dir Esc: Jasmina Hadziahmetovic
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-11 JulDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Herbert Fritsch
Arizona Lady (concert) (Kálmán) 21-30 DesDir: Kai Tietje
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 30 Gen-10 AbrDir: Adam Benzwi; Dir Esc: Barrie Kosky, Adam Benzwi, Pavel B Jiracek
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Mar-8 JulDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Calixto Bieito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-8 JulDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Calixto Bieito
María de Buenos Aires (concert) (Piazzolla) 20-22 MarDir: Per Arne Glorvigen
Moses und Aron (Schoenberg,A) 19 Abr-7 JulDir: Vladimir Jurowski; Dir Esc: Barrie Kosky
Lucio Silla (concert) (Mozart) 9-13 MaiDir: Kristiina Poska
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 31 Mai-9 JulDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Lydia Steier
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
I masnadieri (concert) (Verdi) 26 FebDir: Felix Krieger
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Set-10 OctDir: Massimo Zanetti; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 Set-6 OctDir: Günther Albers; Dir Esc: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 Oct-1 NovDir: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 OctDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 Oct-3 NovDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 Oct-17 NovDir: Vinzenz Weissenburger; Dir Esc: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 Nov-4 MarDir: Domingo Hindoyan; Dir Esc: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Nov-8 MarDir: Wolfram-Maria Märtig; Dir Esc: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 Nov-5 DesDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 Nov-22 DesDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 Nov-22 DesDir Esc: Annika Haller
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 DesDir: Daniel Harding; Dir Esc: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 Des-19 GenDir: Josep Caballé-Domenech; Dir Esc: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Des-12 GenDir: Günther Albers; Dir Esc: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Gen-7 FebDir: Michele Rovetta; Dir Esc: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Gen-16 FebDir: Simon Rattle; Dir Esc: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 Gen-29 JunDir: Max Renne; Dir Esc: Reyna Bruns
Salome (Strauss) 2-13 FebDir: Zubin Mehta; Dir Esc: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 FebDir: Zubin Mehta; Dir Esc: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-8 MarDir: Ursula Stigloher; Dir Esc: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 Feb-1 JunDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 MarDir: Markus Poschner; Dir Esc: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-6 AbrDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 Mar-11 AbrDir: Diego Martín Etxebarría; Dir Esc: Thomas Goerge
Die Verwandlung (Dittrich) 30 Mar-11 AbrDir: Diego Martín Etxebarría; Dir Esc: Thomas Goerge
Tannhäuser (Wagner) 12-27 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 AbrDir: Daniel Barenboim; Dir Esc: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 AbrDir: Franck Ollu; Dir Esc: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 MaiDir: René Jacobs; Dir Esc: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 MaiDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 MaiDir: Christopher Moulds; Dir Esc: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 MaiDir: Massimo Zanetti; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 JunDir: Wayne Marshall; Dir Esc: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 JunDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 JunDir: Michele Rovetta; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 JunDir: François-Xavier Roth; Dir Esc: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 JunDir: Michael Boder / Benjamin Bayl; Dir Esc: Claus Guth
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 Set-29 JunDir: William Ward Murta; Dir Esc: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 Oct-29 GenDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22 Oct-12 MaiDir: William Ward Murta; Dir Esc: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 Des-27 AbrDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Julia Hölscher
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 24-26 GenDir: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 Feb-27 JunDir: Alexander Kalajdzic; Dir Esc: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15 Mar-29 JunDir: Merijn van Driesten; Dir Esc: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 Mai-20 JunDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 Mai-2 JulDir: Elisa Gogou; Dir Esc: Andrea Schwalbach
A Midsummer Night's Dream (concert) (Mendelssohn) 5-7 SetDir: Alexander Kalajdzic
Bonnie und Clyde (Wildhorn) 7+ Set
Madama Butterfly (Puccini) 27+ Set
La cenerentola (Rossini) 8+ Nov
Culinaria (Various) 21+ Nov
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 17+ Gen
Hamlet (Thomas,A) 28+ Feb
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 20+ Mar
Dächer. Plätze. Wege. Leute. (Kampe) 29+ AbrDir Esc: Ivan Bazak
Xerxes (Handel) 3+ Mai
Tannhäuser (Wagner) 31+ Mai
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 Set-6 OctDir: Ekaterina Klewitz; Dir Esc: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 Set-5 DesDir: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; Dir Esc: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 NovDir: Thomas Wise; Dir Esc: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 Nov-27 MarDir: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; Dir Esc: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 Des-29 MarDir: Johannes Pell; Dir Esc: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 DesDir: Johannes Pell; Dir Esc: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 Feb-29 JunDir: Will Humburg / Stefan Blunier; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 Mar-6 AbrDir: Ekaterina Klewitz; Dir Esc: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 Mar-30 MaiDir: Will Humburg; Dir Esc: Jürgen Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Abr-8 JunDir: Hendrik Vestmann; Dir Esc: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 Mai-27 JunDir: Stefan Blunier / Thomas Wise; Dir Esc: Francisco Negrín
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 MaiDir: Ekaterina Klewitz; Dir Esc: Jens Kerbel
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 FebDir: Ferdinand von Seebach; Dir Esc: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 AbrDir: Marc Niemann; Dir Esc: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
La traviata (Verdi) 10-25 AgoDir: Alexander Joël; Dir Esc: Walter Sutcliffe
Parsifal (Wagner) 5 Oct-25 MaiDir: Alexander Joel; Dir Esc: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12 Oct-21 NovDir: Georg Menskes; Dir Esc: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20 Oct-16 NovDir: Alexander Joel; Dir Esc: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30 Nov-21 MarDir: Sebastian Beckedorf; Dir Esc: Thaddeus Strassberger
Aida (Verdi) 8 Des-18 GenDir: Alexander Joel; Dir Esc: Konstanze Lauterbach
Così fan tutte (Mozart) 13 Des-12 MarDir: Alexander Joel / Sebastian Beckedorf; Dir Esc: Lotte de Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Des-25 JunDir: Ann-Katrin Stöcker; Dir Esc: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15 Feb-28 MaiDir: Sebastian Beckedorf; Dir Esc: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Mar-5 JunDir: Christopher Hein; Dir Esc: Alfonso Romero Mora
Vivier (Nikodijević) 15 Mai-4 JunDir: Sebastian Beckedorf; Dir Esc: Lotte de Beer
Farnace (Vivaldi) 16-31 MaiDir: Rudolf Schneider; Dir Esc: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 6-23 JulDir: Georg Menskes; Dir Esc: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Set-14 MarDir: Markus Poschner / Clemens Heil; Dir Esc: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 Set-20 DesDir: Daniel Mayr; Dir Esc: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Oct-25 DesDir: Olof Boman; Dir Esc: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 Oct-9 AbrDir: Daniel Mayr; Dir Esc: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 Nov-21 JunDir: Clemens Heil; Dir Esc: Benedikt von Peter
Woyzeck (Waits) 16 Des-4 FebDir: Tobias Vethake; Dir Esc: Klaus Schumacher
La bohème (Puccini) 26 Gen-8 JulDir: Markus Poschner; Dir Esc: Benedikt von Peter
Tosca (Puccini) 8 Mar-8 JunDir: Clemens Heil; Dir Esc: Vera Nemirova
Juliette (Martinů) 29 Mar-24 MaiDir: Clemens Heil; Dir Esc: John Fulljames
Così fan tutte (Mozart) 6 Jun-12 JulDir: Clemens Heil; Dir Esc: Laurent Chétouane
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 Set-27 OctDir: Hartmut Brüsch; Dir Esc: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Nov-9 FebDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 Des-5 MarDir: Stephan Tetzlaff; Dir Esc: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 Feb-15 JunDir: Hartmut Brüsch; Dir Esc: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29 Mar-19 MaiDir: Stephan Tetzlaff; Dir Esc: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10 Mai-29 JunDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21 Jun-13 JulDir: Stephan Tetzlaff; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Le grand macabre (Ligeti) 28 Set-18 GenDir: Frank Beermann; Dir Esc: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 Oct-12 DesDir: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Dir Esc: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 OctDir: Tom Bitterlich; Dir Esc: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 Oct-7 MarDir: Heinz Meißner; Dir Esc: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 Nov-4 JulDir: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; Dir Esc: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-30 MarDir: Frank Beermann; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-24 MaiDir: Felix Bender; Dir Esc: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 DesDir: Felix Bender / Arnaud Arbet; Dir Esc: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 Des-21 AbrDir: Frank Beermann; Dir Esc: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 GenDir: Tom Bitterlich; Dir Esc: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 Feb-4 MaiDir: Frank Beermann; Dir Esc: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 Mar-3 JunDir: Felix Bender; Dir Esc: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Abr-24 MaiDir: Felix Bender; Dir Esc: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 AbrDir: Frank Beermann; Dir Esc: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 AbrDir: Frank Beermann; Dir Esc: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 Mai-13 JunDir: Tom Bitterlich; Dir Esc: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 Jun-12 JulDir: Arnaud Arbet; Dir Esc: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 21 Set-11 FebDir: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; Dir Esc: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 Set-14 NovDir: Roland Fister; Dir Esc: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 Oct-29 GenDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 NovDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Des-6 AbrDir: Roland Fister; Dir Esc: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-26 GenDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 Feb-16 JulDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 MarDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 Mar-26 JunDir: Lorenzo Da Rio; Dir Esc: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 Abr-1 JulDir: Roland Kluttig; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 Mai-15 JulDir: Roland Fister; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Jun-17 JulDir: Anna-Sophie Brüning; Dir Esc: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 Jun-17 JulDir: Anna-Sophie Brüning; Dir Esc: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Set-22 DesDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 Set-20 DesDir: Evan Christ; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 Oct-19 GenDir: Marc Niemann; Dir Esc: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Oct-12 DesDir: Evan Christ; Dir Esc: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 OctDir: Bo-Kyoung Kim; Dir Esc: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 Nov-16 FebDir: Marc Niemann; Dir Esc: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DesDir: Marc Niemann; Dir Esc: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 Des-15 FebDir: Marc Niemann; Dir Esc: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 Gen-3 MaiDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 Feb-16 MarDir: Evan Christ; Dir Esc: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21-27 MarDir: Frank Bernard; Dir Esc: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 Mar-22 JunDir: Evan Christ; Dir Esc: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 Abr-20 MaiDir: Marc Niemann; Dir Esc: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
La sonnambula (Bellini) 21 Set-30 NovDir: Elias Grandy; Dir Esc: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Set-23 GenDir: Elias Grandy; Dir Esc: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 Oct-18 GenDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 Oct-18 GenDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: John Dew
La traviata (Verdi) 7 Des-16 MaiDir: Elias Grandy / Anna Skryleva; Dir Esc: John Dew
La bohème (Puccini) 14 Des-11 GenDir: Elias Grandy; Dir Esc: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Gen-8 MaiDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15-19 FebDir: Michael Cook; Dir Esc: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15 Mar-3 JulDir: Anna Skryleva; Dir Esc: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 AbrDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1 Jun-11 JulDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Jun-11 JulDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1 Jun-11 JulDir: Martin Lukas Meister; Dir Esc: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Set-11 MaiDir: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Dir Esc: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Set-3 NovDir: Wolfgang Kluge; Dir Esc: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 Oct-18 AbrDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 Des-1 JunDir: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 Des-14 MarDir: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 Gen-9 MaiDir: Wolfgang Kluge; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 23 Mar-15 JunDir: Antony Hermus; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 Mai-28 JunDir: Antony Hermus; Dir Esc: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 JulDir: Daniel Carlberg; Dir Esc: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ Set
Das Rheingold (Wagner) 30+ Gen
Das Rheingold (Wagner) 13 Mai
Die Walküre (Wagner) 14 Mai
Siegfried (Wagner) 15 Mai
Götterdämmerung (Wagner) 17 Mai
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Il trovatore (Verdi) 28 Ago-28 SetDir: Matthias Wegele; Dir Esc: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 Set-16 NovDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 Set-19 MaiDir: Matthias Wegele; Dir Esc: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Oct-1 NovDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 Oct-28 MarDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Ernö Weil
Il tabarro (Puccini) 18 Oct-28 MarDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 Oct-28 MarDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Nov-25 DesDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Des-30 MaiDir: Matthias Wegele; Dir Esc: Holger Pototzki
Jenůfa (Janáček) 21 Feb-18 JunDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Dirk Schmeding
Written on Skin (Benjamin) 11 Abr-24 MaiDir: Lutz Rademacher; Dir Esc: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 JunDir: Matthias Wegele; Dir Esc: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Set-26 DesDir: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; Dir Esc: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 Set-8 DesDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 Oct-24 GenDir: Philipp Armbruster; Dir Esc: Johannes Schmid
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 Oct-22 DesDir: Michael Hönes; Dir Esc: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 Des-11 MaiDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Gen-4 MaiDir: Motonori Kobayashi; Dir Esc: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 Feb-5 JulDir: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; Dir Esc: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 Feb-6 AbrDir: Michael Hönes; Dir Esc: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 Mar-3 JulDir: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; Dir Esc: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 Abr-21 JunDir: Motonori Kobayashi; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 Mai-4 JulDir: Motonori Kobayashi / Philipp Armbruster; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 JulDir: Michael Hönes; Dir Esc: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Giuditta (Lehár) 14 Set-28 MaiDir: Christian Garbosnik; Dir Esc: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 Set-29 NovDir: Ernst Theis / Christoph Lichdi; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 Set-22 JunDir: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 Set-20 JunDir: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; Dir Esc: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 Set-8 NovDir: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Dir Esc: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Oct-20 AbrDir: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; Dir Esc: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 DesDir: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 Mar-1 JunDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Mar-13 JunDir: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; Dir Esc: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 Abr-8 JunDir: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Mai-6 JunDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 Jun-12 JulDir: Peter Christian Feigel; Dir Esc: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Ago-13 OctDir: Josep Caballé-Domenech; Dir Esc: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Ago-2 JulDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 Ago-20 OctDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Set-21 AbrDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 Set-3 DesDir: Felice Venanzoni; Dir Esc: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 Set-4 OctDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 SetDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 Set-25 AbrDir: Josep Caballé-Domenech; Dir Esc: Axel Koehler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 OctDir: Christian Thielemann; Dir Esc: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 Oct-17 NovDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 Nov-1 JulDir: Julian Kovatchev; Dir Esc: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 Nov-1 DesDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Nov-14 DesDir: Asher Fisch; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 DesDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 Des-2 GenDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Des-16 GenDir: Alexander Joel; Dir Esc: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 GenDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Gen-4 JulDir: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; Dir Esc: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 Gen-29 JunDir: Christian Thielemann; Dir Esc: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Gen-2 FebDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Axel Koehler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-2 AbrDir: Mikhail Agrest; Dir Esc: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 Feb-2 MarDir: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 Feb-14 MarDir: Julia Jones; Dir Esc: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Mar-18 AbrDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 MarDir: Cornelius Meister; Dir Esc: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 Mar-12 JunDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 Abr-1 JunDir: Felice Venanzoni; Dir Esc: Axel Koehler
Alcina (Handel) 28 Abr-7 JunDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Jan Philipp Gloger
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 MaiDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: Heike Maria Jenor
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 Mai-3 JunDir: Johannes Wulff-Woesten; Dir Esc: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 Mai-15 JunDir: Christian Thielemann / Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Jan Philipp Gloger
Feuersnot (Strauss) 7-10 JunDir: Stefan Klingele
Turandot (Puccini) 16 Jun-6 JulDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 Jun-5 JulDir: Erik Nielsen; Dir Esc: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Don Giovanni (Mozart) 20 Set-21 JunDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 Set-6 OctDir: Karoline Philippi; Dir Esc: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 Oct-8 DesDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 Oct-1 NovDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 Nov-25 JunDir: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; Dir Esc: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 DesDir: Christoph Altstaedt; Dir Esc: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Des-12 JunDir: Axel Kober / Wen-Pin Chien; Dir Esc: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 GenDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: András Fricsay
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 Feb-31 MaiDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 Mar-27 MaiDir: Enrico Dovico; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 Mar-9 AbrDir: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 AbrDir: Giordano Bellincampi; Dir Esc: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 Abr-4 MaiDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Abr-17 MaiDir: Enrico Dovico; Dir Esc: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Abr-17 MaiDir: Enrico Dovico; Dir Esc: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Mai-19 JunDir: Patrick Francis Chestnut; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 Mai-15 JunDir: Axel Kober; Dir Esc: Sabine Hartmannshenn
Gegen die Wand (Vollmer) 20-29 JunDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 JulDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 11-15 SetDir: Axel Kober; Dir Esc: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 SetDir: Ville Enckelmann / Christoph Stöcker; Dir Esc: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 Set-2 NovDir: Giordano Bellincampi; Dir Esc: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 Oct-20 DesDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 Oct-28 DesDir: Enrico Dovico; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 NovDir: Peter Hirsch; Dir Esc: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Nov-19 FebDir: Christoph Altstaedt; Dir Esc: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 Nov-8 DesDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 NovDir: Wen-Pin Chien; Dir Esc: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 Des-26 AbrDir: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 Des-18 MaiDir: Christoph Stöcker; Dir Esc: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 GenDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 Gen-16 FebDir: Axel Kober; Dir Esc: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Feb-2 JulDir: Christoph Altstaedt; Dir Esc: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 Feb-4 JulDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 MarDir: Axel Kober; Dir Esc: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 MarDir: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 Abr-5 JulDir: Christoph Altstaedt; Dir Esc: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 Mai-8 JunDir: Giordano Bellincampi; Dir Esc: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 JunDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 Jun-6 JulDir: Lukas Beikircher; Dir Esc: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 Oct-29 MarDir: Carlos Domínguez-Nieto; Dir Esc: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 Des-27 FebDir: Carlos Domínguez-Nieto; Dir Esc: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 Feb-4 MaiDir: Leo McFall; Dir Esc: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 Mai-13 JunDir: Philippe Bach; Dir Esc: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Don Carlos (Verdi) 21 SetDir: Manlio Benzi; Dir Esc: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Set-1 FebDir: Johannes Pell; Dir Esc: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 Oct-8 FebDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Bettina Lell
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 OctDir: Johannes Pell; Dir Esc: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 Oct-1 NovDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 Nov-9 MarDir: Francesco Bottigliero; Dir Esc: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 Nov-17 MarDir: Francesco Bottigliero; Dir Esc: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 NovDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Nov-28 DesDir: Francesco Bottigliero; Dir Esc: Lutz Schwarz
Carmen (Bizet) 30 Nov-19 GenDir: Joel Revzen / Johannes Pell; Dir Esc: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 Des-7 FebDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Feb-20 JunDir: Peter Feranec; Dir Esc: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 Mar-21 JunDir: Samuel Bächli; Dir Esc: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Abr-18 MaiDir: Samuel Bächli / Francesco Bottigliero; Dir Esc: Hank Irwin Kittel
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 Mai-12 JunDir: Ralph Neubert; Dir Esc: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 Mai-22 JunDir: Tyrone Paterson; Dir Esc: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Macbeth (Verdi) 19 Oct-4 DesDir: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; Dir Esc: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 NovDir: Peter Schneider.cond; Dir Esc: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 Nov-5 AbrDir: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; Dir Esc: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 DesDir: Yannis Pouspourikas; Dir Esc: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 DesDir: Yannis Pouspourikas; Dir Esc: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 Des-17 GenDir: Stefan Klingele; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 GenDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Gen-8 FebDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 Gen-21 FebDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Gen-20 MarDir: Srboljub Dinic; Dir Esc: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 FebDir: Wolfram-Maria Märtig; Dir Esc: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Feb-23 MarDir: Yannis Pouspourikas; Dir Esc: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 Mar-13 AbrDir: Josep Caballé-Domenech; Dir Esc: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 Abr-18 JunDir: Matthew Halls; Dir Esc: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 Mai-19 JunDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 Mai-5 JulDir: Yannis Pouspourikas; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 JunDir: Tomáš Netopil; Dir Esc: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 Jun-6 JulDir: Antony Hermus; Dir Esc: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 Set-11 NovDir: Peter Geilich; Dir Esc: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 Set-7 FebDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 Oct-19 DesDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 Feb-29 MaiDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Abr-10 JulDir: Mark Rohde; Dir Esc: Peter Grisebach
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Jun-8 JulDir: Peter Sommerer; Dir Esc: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 1 Set-11 OctDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 Set-28 JunDir: Sebastian Weigle / Johannes Debus; Dir Esc: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 Set-6 OctDir: Roland Böer; Dir Esc: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 Oct-4 GenDir: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Oct-29 DesDir: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; Dir Esc: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 Oct-9 NovDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 Nov-7 DesDir: Christian Curnyn; Dir Esc: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 Nov-15 DesDir: Constantinos Carydis; Dir Esc: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 Nov-15 DesDir: Constantinos Carydis; Dir Esc: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 Des-5 GenDir: Alexander Liebreich; Dir Esc: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 Des-26 GenDir: Leo Hussain / Mark Shanahan; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 Gen-7 FebDir: Sian Edwards; Dir Esc: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 Gen-8 FebDir: Maurizio Barbacini; Dir Esc: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 Gen-8 FebDir: Karsten Januschke; Dir Esc: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 Feb-30 MaiDir: Bertrand de Billy / Carlo Franci; Dir Esc: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Feb-14 MarDir: Felice Venanzoni; Dir Esc: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 FebDir: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 Feb-22 MarDir: Stefan Blunier; Dir Esc: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 Mar-10 JunDir: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; Dir Esc: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 Mar-4 MaiDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 Abr-18 MaiDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Abr-10 MaiDir: Constantinos Carydis; Dir Esc: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 Mai-27 JunDir: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; Dir Esc: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 Mai-8 JunDir: Titus Engel; Dir Esc: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 Mai-14 JunDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 JunDir: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 Jun-12 JulDir: Paul Daniel; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 Jun-11 JulDir: Péter Eötvös / Hartmut Keil; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 JulDir: Johannes Debus; Dir Esc: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Set-24 NovDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 Oct-31 DesDir: Jürgen Pöckel; Dir Esc: Hans Ellerfeld
Tannhäuser (Wagner) 15-27 OctDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 Nov-28 GenDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Des-28 FebDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Ralf-Peter Schulze
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Mar-27 AbrDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Don Pasquale (Donizetti) 10-13 Mai
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 7-21 JunDir: Raoul Grüneis; Dir Esc: Manfred Straube
Im weißen Rößl (Benatzky) 23-26 Ago
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Oct-7 FebDir: Gerhard Markson; Dir Esc: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 Oct-12 GenDir: Johannes Knapp / Fabrice Bollon; Dir Esc: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 Nov-16 FebDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 Gen-21 MarDir: David Parry; Dir Esc: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 Feb-23 MarDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 Mar-12 JulDir: Bernhard Epstein; Dir Esc: Michael Sturm
Der Mantel (Puccini) 26 Abr-19 JunDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Jörg Behr
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 Abr-19 JunDir: Fabrice Bollon; Dir Esc: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 MaiDir: Peter Tilling; Dir Esc: Vera Nemirova
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Cabaret (Kander) 15 Set-2 MaiDir: Wolfgang Wilger; Dir Esc: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 Set-25 DesDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Oct-29 NovDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 Des-15 FebDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 GenDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 FebDir Esc: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 Mar-14 JunDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (concert) (Lehár) 30 Mar-15 JunDir: Bernhard Stengel
Simon das Findelkind (Zebeljan) 26 Abr-7 JunDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: NN
Albert Herring (Britten) 4 Mai-5 JulDir: Valtteri Rauhalammi; Dir Esc: Thomas Weber-Schallauer
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 JunDir: Rasmus Baumann; Dir Esc: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 OctDir: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; Dir Esc: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 Oct-15 NovDir: Jens Troester; Dir Esc: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 OctDir: Jens Troester; Dir Esc: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 Nov-29 DesDir: Jens Troester; Dir Esc: Götz Hellriegel
Messa da Requiem (Verdi) 13-14 NovDir: Laurent Wagner
Babytalk (Zaufke) 30 Nov-17 AbrDir: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; Dir Esc: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 Des-30 MarDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 GenDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 19 Feb-14 MarDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 Mar-9 MaiDir: Laurent Wagner; Dir Esc: Kay Kuntze
Die lustige Witwe (Lehár) 25 Mar-6 JulDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 Mar-27 JunDir: Peter Aderhold; Dir Esc: Kay Kuntze
Ball im Savoy (Abraham) 15 JunDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Nuit des hommes (Nørgård) 28 Jun-19 JulDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Set-16 FebDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 Nov-30 MaiDir: Florian Ziemen; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 Gen-27 AbrDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Nigel Lowery
Cabaret (Kander) 8 Feb-4 JulDir: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; Dir Esc: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 Mar-6 JulDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Andriy Zholdak
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 Mai-11 JulDir: Jan Hoffmann; Dir Esc: Cathérine Miville
Requiem (Mozart) 20-22 JunDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Christof Nel
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 1 Set-3 AbrDir: Manuel Pujol; Dir Esc: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 Oct-18 AbrDir: Manuel Pujol; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Oct-9 JunDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Rebekka Stanzel
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 Nov-21 GenDir: Olga Dribas; Dir Esc: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 Nov-15 JunDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Des-13 JulDir: Andrea Sanguineti; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 Feb-8 JunDir: Manuel Pujol; Dir Esc: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 Mai-1 JunDir: Andrea Sanguineti; Dir Esc: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 JunDir: Ulrich Kern; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 JulDir: Steffan Claußner; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Carmen (Bizet) 13 Set-3 NovDir: Florian Ludwig; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 Set-28 FebDir: Steffen Müller-Gabriel; Dir Esc: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 Nov-2 MarDir: David Marlow; Dir Esc: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 Mar-3 JulDir: David Marlow; Dir Esc: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 Abr-22 JunDir: Florian Ludwig; Dir Esc: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 Jun-2 JulDir: Florian Ludwig; Dir Esc: NN
Halle, Oper Halle  / 
Martha (Flotow) 15 Set-5 OctDir: Kay Stromberg; Dir Esc: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Set-27 OctDir: Ingo Martin Stadtmüller; Dir Esc: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 Oct-24 NovDir: Andreas Henning; Dir Esc: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 Oct-5 AbrDir: Andreas Henning; Dir Esc: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 OctDir: Andreas Henning; Dir Esc: Axel Koehler
Almira (Handel) 17 Nov-12 AbrDir: Andreas Spering; Dir Esc: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 22 Nov-2 MarDir: Ingo Martin Stadtmüller / Kay Stromberg; Dir Esc: Karl Absenger
Schahrazade (Sekles) 30 Nov-29 JunDir: Josep Caballé Domenech; Dir Esc: Axel Koehler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 DesDir: Robbert van Steijn; Dir Esc: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Gen-3 MaiDir: Andreas Henning; Dir Esc: Axel Koehler
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 31 Gen-11 AbrDir: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; Dir Esc: Heike Hanefeld
Das Rheingold (Wagner) 14 FebDir: Andreas Henning; Dir Esc: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 FebDir: Andreas Henning; Dir Esc: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 FebDir: Andreas Henning; Dir Esc: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 FebDir: Andreas Henning; Dir Esc: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 9 Mai-20 JunDir: Robbert van Steijn / Christian Schuller; Dir Esc: Christian Schuller
Der Vampyr (Marschner) 3-12 JulDir: Josep Caballé Domenech; Dir Esc: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 Oct-28 FebDir: Fabian Dobler; Dir Esc: Andreas Franz
Der scharlachrote Buchstabe (Kroll) 9 Abr-8 JunDir: Fabian Dobler; Dir Esc: Michael Bogdanov
Hamburg, Opernloft  / 
Tolomeo (Handel) 9 Ago-17 GenDir: Markus Bruker; Dir Esc: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 Ago-11 AbrDir: Markus Bruker; Dir Esc: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 Ago-25 AbrDir: Markus Bruker; Dir Esc: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 Ago-12 Abr
Tristan und Isolde (Wagner) 30 Ago-5 AbrDir: Markus Bruker; Dir Esc: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 Set
Carmen (Bizet) 30 Des-24 Abr
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Gen-29 Mar
Der Freischütz (Weber) 13 Feb-27 Mar
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 Feb-3 Abr
Così fan tutte (Mozart) 23 Abr
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Der Meister und Margarita (Höller) 14 Set-4 OctDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 Set-10 AbrDir: Alexander Joel; Dir Esc: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 Set-5 OctDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 Oct-20 NovDir: Simone Young; Dir Esc: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 Oct-21 NovDir: Simone Young; Dir Esc: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 NovDir: Simone Young; Dir Esc: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 NovDir: Axel Kober; Dir Esc: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-25 DesDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 Nov-5 DesDir: Simone Young; Dir Esc: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Nov-4 DesDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 DesDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 DesDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 Des-12 GenDir: Simone Young; Dir Esc: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 Gen-19 AbrDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 Gen-12 FebDir: Alexander Soddy; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 Gen-1 JunDir: Ivan Repušić; Dir Esc: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 FebDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 FebDir: Benjamin Gordon; Dir Esc: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 FebDir: Jun Märkl; Dir Esc: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-26 JunDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 Feb-4 MarDir: Alfred Eschwé; Dir Esc: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 Mar-5 AbrDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 Mar-25 JunDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 Mar-3 AbrDir: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 AbrDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 AbrDir: Sebastian Weigle; Dir Esc: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 AbrDir: Christian Arming; Dir Esc: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 MaiDir: Alfred Eschwé; Dir Esc: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 MaiDir: Simone Young; Dir Esc: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 Mai-19 JunDir: Alessandro de Marchi; Dir Esc: Jetske Mijnssen
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Mai-9 JunDir: Joana Mallwitz; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 Mai-13 JunDir: Stefan Soltesz; Dir Esc: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 JunDir: Lothar Zagrosek; Dir Esc: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 JulDir: Nicholas Carter; Dir Esc: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
L'opera seria (Gassmann) 24 Ago-8 SetDir: Mark Rohde; Dir Esc: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 Set-13 JunDir: Mark Rohde; Dir Esc: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 Set-8 NovDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 Set-14 DesDir: Anja Bihlmaier; Dir Esc: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Oct-19 JulDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 Oct-5 FebDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 Nov-5 GenDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 Nov-25 GenDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 DesDir: Anja Bihlmaier; Dir Esc: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 Gen-5 AbrDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 Gen-5 AbrDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 Gen-6 AbrDir: Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 Gen-9 FebDir: Mark Rohde; Dir Esc: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Feb-10 AbrDir: Anja Bihlmaier; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 Mar-8 AbrDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 Mar-19 JunDir: Anja Bihlmaier; Dir Esc: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Mar-3 JulDir: Karen Kamensek; Dir Esc: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 Abr-18 MaiDir: Siegmund Weinmeister; Dir Esc: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 Mai-2 JulDir: Kaling Khouw; Dir Esc: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 Mai-25 JulDir: Benjamin Reiners; Dir Esc: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Mai-13 JulDir: Anja Bihlmaier; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 Jun-22 JulDir: Howard Arman; Dir Esc: Alexander Charim
Madama Butterfly (Puccini) 6-23 JulDir: Mark Rohde; Dir Esc: Peter Brenner
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Tosca (Puccini) 14 Set-16 FebDir: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Set-13 OctDir: Róbert Farkas; Dir Esc: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Oct-25 GenDir: Gad Kadosh; Dir Esc: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 15 Des-13 FebDir: Wolfgang Katschner; Dir Esc: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 Gen-13 JulDir: Dietger Holm / Gad Kadosh; Dir Esc: Yona Kim
Rumor (Jost) 21 Mar-18 MaiDir: Yordan Kamdzhalov; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 Mai-2 JulDir: Yordan Kamdzhalov; Dir Esc: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 Jun-6 JulDir: Dietger Holm / Róbert Farkas; Dir Esc: Nanine Linning
My Fair Lady (Loewe) 5 Jul-1 AgoDir: Dietger Holm; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 Oct-10 NovDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 Nov-6 FebDir: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Dir Esc: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 Abr-12 JulDir: Roger Epple; Dir Esc: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 OctDir: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Falstaff (Verdi) 21 Set-14 MarDir: Werner Seitzer; Dir Esc: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 Oct-31 DesDir: Achim Falkenhausen; Dir Esc: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 Oct-29 GenDir: Werner Seitzer; Dir Esc: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 Oct-23 NovDir: Achim Falkenhausen; Dir Esc: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 Nov-19 AbrDir: Leif Klinkhardt; Dir Esc: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 GenDir: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 Feb-20 JulDir: Leif Klinkhardt; Dir Esc: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 Mar-11 JulDir: Daniel Stratievsky; Dir Esc: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 Mai-13 JulDir: Werner Seitzer
Hof, Theater Hof  / 
Aida (Verdi) 20 Set-25 DesDir: Arn Goerke; Dir Esc: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 Oct-16 MarDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 Des-25 MaiDir: Roland Vieweg; Dir Esc: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 Mar-16 JulDir: Ivo Hentschel; Dir Esc: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 Abr-21 JunDir: Roland Vieweg; Dir Esc: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Jun-19 JulDir: Arn Goerke; Dir Esc: François De Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Regina (Lortzing) 21 Set-27 DesDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 Set-19 AbrDir: Markus Bieringer; Dir Esc: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Oct-25 MaiDir: Rodrigo Tomillo; Dir Esc: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 Nov-25 GenDir: Markus Bieringer; Dir Esc: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 Nov-25 GenDir: Markus Bieringer; Dir Esc: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 Des-13 JunDir: Rodrigo Tomillo; Dir Esc: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 Feb-3 MaiDir: Markus Bieringer; Dir Esc: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 Abr-4 JulDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 Mai-10 JulDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 Jun-13 JulDir: Markus Bieringer; Dir Esc: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Peter Grimes (Britten) 15 Set-30 NovDir: Justin Brown; Dir Esc: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 Set-17 GenDir: Johannes Willig; Dir Esc: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 Oct-27 NovDir: Justus Thorau; Dir Esc: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 Oct-27 JunDir: Johannes Willig / Christoph Gedschold; Dir Esc: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Oct-10 GenDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 Nov-9 MarDir: Johannes Willig; Dir Esc: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 DesDir: Ulrich Wagner; Dir Esc: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Des-5 JulDir: Justin Brown; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Gen-28 JunDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 Gen-25 MaiDir: Johannes Willig; Dir Esc: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 Feb-20 AbrDir: Justin Brown; Dir Esc: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 FebDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 Feb-23 AbrDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Annette Weber
Rinaldo (Handel) 1 MarDir: Wolfgang Katschner
Die Passagierin (Weinberg) 21 Mar-16 MaiDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 Abr-12 JulDir: Justin Brown; Dir Esc: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 Jun-22 JulDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 Jun-22 JulDir: Christoph Gedschold; Dir Esc: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 JulDir: Justin Brown; Dir Esc: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Tosca (Puccini) 21 Set-19 AbrDir: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; Dir Esc: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 Set-31 GenDir: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; Dir Esc: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 OctDir: Alexander Hannemann; Dir Esc: Paul Esterházy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 Oct-17 NovDir: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-11 JulDir: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; Dir Esc: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 Des-27 MarDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Des-4 GenDir: Patrik Ringborg; Dir Esc: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Feb-13 JulDir: Marco Zeiser Celesti; Dir Esc: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Feb-4 MaiDir: Alexander Hannemann / Xin Tan; Dir Esc: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-5 JunDir: Alexander Hannemann; Dir Esc: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 Mar-5 JunDir: Alexander Hannemann; Dir Esc: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 Mai-28 JunDir: Patrik Ringborg; Dir Esc: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 JulDir: Yoel Gamzou; Dir Esc: Sonja Trebes
Genevieve de Brabant (Satie) 11 JulDir: Alexander Hannemann; Dir Esc: Lisa Marie Küssner
Der Diktator (Krenek) 11-24 JulDir: Alexander Hannemann; Dir Esc: Lisa Marie Küssner
Kiel, Theater Kiel  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Set-29 DesDir: Michael Nündel; Dir Esc: Jörg Diekneite
La traviata (Verdi) 14 Set-27 DesDir: Leo Siberski; Dir Esc: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 Set-3 MaiDir: Leo Siberski; Dir Esc: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Nov-15 MaiDir: Michael Nündel / Moritz Caffier; Dir Esc: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 Des-18 MaiDir: Leo Siberski; Dir Esc: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Des-26 GenDir: Michael Nündel; Dir Esc: Daniel Karasek
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Gen-13 JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 Mar-29 JunDir: Leo Siberski; Dir Esc: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Mai-28 JunDir: Georg Fritzsch; Dir Esc: Roman Hovenbitzer
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Der Freischütz (Weber) 21 Set-20 FebDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-27 JunDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-29 DesDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Cordula Däuper(original), Inga Schulte(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 Gen-26 MaiDir: Joseph Bousso; Dir Esc: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 Mar-10 MaiDir: Karsten Huschke; Dir Esc: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 Mar-29 JunDir: Enrico Delamboye; Dir Esc: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Mai-6 JulDir: Leslie Suganandarajah; Dir Esc: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 Set-26 NovDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 SetDir: Markus Stenz; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 Set-12 OctDir: Markus Stenz; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Oct-3 NovDir: Marc Piollet; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 Oct-31 NovDir: Konrad Junghänel; Dir Esc: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 Nov-1 DesDir: Gerrit Prießnitz; Dir Esc: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 DesDir: Walter Kobéra; Dir Esc: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DesDir: Markus Stenz; Dir Esc: Jürgen Rose
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 29 Des-4 GenDir: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 GenDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 GenDir: Will Humburg; Dir Esc: Olivier Py
L'Artaserse (concert) (Vinci) 9 MarDir: Diego Fasolis
Schneewittchen (Lange) 13-27 MarDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 MarDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 Mar-13 AbrDir: Alejo Perez; Dir Esc: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 Abr
Der Freischütz (Weber) 12-27 AbrDir: Markus Stenz; Dir Esc: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 Abr-11 JunDir: Rainer Mühlbach
Tamerlano (concert) (Handel) 4 MaiDir: Maxim Emelyanichev
Otello (Verdi) 18 Mai-1 JunDir: Will Humburg; Dir Esc: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Jun-6 JulDir: Andreas Schüller; Dir Esc: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 JunDir: Rainer Mühlbach; Dir Esc: Anna Horn
Madama Butterfly (Puccini) 4-14 Set
Così fan tutte (Mozart) 28 Set-12 Oct
Leucippo (Hasse) 2-11 Oct
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 17-19 Oct
Solaris (Glanert) 2-16 Nov
Die Zauberflöte (Mozart) 6-26 Des
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 7-13 Des
Die lustige Witwe (concert) (Lehár) 31 Des-4 Gen
Der Freischütz (Weber) 27 Feb-8 Mar
The Turn of the Screw (Britten) 22 Mar-5 Abr
Ich wandte mich (Zimmermann,B) 27 Mar-6 Abr
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Mar-6 Abr
Arabella (Strauss) 25 Abr-10 Mai
La clemenza di Tito (Mozart) 9-24 Mai
Carmen (Bizet) 23 Mai-3 Jun
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 30 Mai-16 Jun
Otello (Verdi) 14-27 Jun
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Oct-29 DesDir: Alexander Steinitz; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 Oct-11 MarDir: Alexander Steinitz; Dir Esc: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Nov-18 GenDir: Andreas Fellner; Dir Esc: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 Mar-3 JulDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: François De Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 Mai-5 JulDir: Alexander Steinitz; Dir Esc: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Das Rheingold (Wagner) 22 Set-10 NovDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 Set-28 MaiDir: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; Dir Esc: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Oct-20 FebDir: Roland Seiffarth; Dir Esc: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Oct-15 MarDir: Jeremy Carnall; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 Oct-21 MarDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 Oct-22 MarDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 Oct-3 MaiDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 Oct-28 FebDir: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 Oct-16 MaiDir: Margherita Colombo; Dir Esc: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 Oct-31 DesDir: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 Nov-29 MaiDir: NN; Dir Esc: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 Nov-2 FebDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 Nov-18 GenDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Nov-4 AbrDir: Roland Seiffarth; Dir Esc: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 DesDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 Des-11 GenDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 Des-8 MaiDir Esc: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 Des-1 GenDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 Gen-31 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 Feb-22 JunDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 Feb-11 MaiDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Feb-8 JunDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 Feb-17 JunDir: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; Dir Esc: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 Feb-10 MaiDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Giancarlo Del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 Feb-29 MaiDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Cusch Jung
Requiem (Mozart) 8 Mar-22 JunDir: Jeremy Carnall
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Mar-13 JulDir: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; Dir Esc: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 Mar-18 AbrDir: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; Dir Esc: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 Abr-18 MaiDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 Abr-27 JunDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 Mai-8 JulDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 Mai-15 JunDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 JunDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 JunDir: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14 SetDir: Margherita Colombo; Dir Esc: Gundula Nowack
Nabucco (Verdi) 21 Set-5 AbrDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Set-28 DesDir: NN; Dir Esc: Volker Vogel
Die lustige Witwe (Lehár) 27 Set-22 FebDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Volker Vogel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 3 Oct-23 NovDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Balázs Kovalik
Tosca (Puccini) 4 Oct-3 MaiDir: Anthony Bramall / Matthias Foremny; Dir Esc: Michiel Dijkema
Faust (Gounod) 11 Oct-4 JunDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Oct-19 AbrDir: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Oct-5 AbrDir: NN; Dir Esc: Volker Vogel
Der Ring für Kinder (Wagner) 31 Oct-13 MarDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 1 Nov-10 MaiDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Lindy Hume
My Fair Lady (Loewe) 7 Nov-10 JulDir: NN; Dir Esc: Karl Zugowski
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 8 Nov-1 FebDir: Johannes Pell; Dir Esc: Jasmin Solfaghari
The Rake's Progress (Stravinsky) 14 Nov-8 MaiDir: Anthony Bramall / Jeremy Carnall; Dir Esc: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 22 Nov-31 GenDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Anthony Pilavachi
La traviata (Verdi) 5 Des-4 AbrDir: Jeremy Carnall; Dir Esc: Andreas Homoki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-17 DesDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Birgit Eckenweber
La bohème (Puccini) 19 Des-27 FebDir: Ulf Schirmer / Jeremy Carnall; Dir Esc: Peter Konwitschny
Das Rheingold (Wagner) 11 Gen-28 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 18 Gen-29 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Manon Lescaut (Puccini) 24 Gen-24 AbrDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Giancarlo Del Monaco
Das Liebesverbot (Wagner) 28 Feb-23 MaiDir: Jeremy Carnall; Dir Esc: Aron Stiehl
Madama Butterfly (Puccini) 14 Mar-23 JunDir: Anthony Bramall; Dir Esc: Aron Stiehl
Parsifal (Wagner) 3 Abr-22 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Roland Aeschlimann
Siegfried (Wagner) 12 Abr-30 MaiDir: Ulf Schirmer; Dir Esc: Rosamund Gilmore
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Abr-8 JulDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Franziska Severin
The Canterville Ghost (Getty) 9 Mai-26 JunDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Mai-26 JunDir: Matthias Foremny; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Zar und Zimmermann (Lortzing) 29 Mai-3 JulDir: Stefan Diederich; Dir Esc: Dominik Wilgenbus
Tannhäuser (Wagner) 31 Mai-7 JunDir: Matthias Foremny
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 13 Jun-12 JulDir: NN; Dir Esc: Günter Lohse
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Serse (Handel) 21 SetDir: Wolfgang Katschner; Dir Esc: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Gluck) 3 NovDir: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 AbrDir: Werner Ehrhardt; Dir Esc: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 AbrDir: Werner Ehrhardt; Dir Esc: Kay Link
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 24 MaiDir Esc: Jakop Ahlbom
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 Ago-19 AbrDir: Ludwig Pflanz; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 Set-21 NovDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 Set-25 FebDir: Carl Augustin; Dir Esc: Sascha Mink
Tristan und Isolde (Wagner) 6 Oct-11 MaiDir: Roman Brogli-Sacher; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 Oct-9 FebDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 Nov-22 MarDir: Ryusuke Numajiri; Dir Esc: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 Nov-18 FebDir: Carl Augustin; Dir Esc: Sascha Mink
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Des-6 FebDir: Ludwig Pflanz; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Des-5 GenDir: Ludwig Pflanz; Dir Esc: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 Gen-22 JunDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 Feb-26 JunDir: Christoph Spering; Dir Esc: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 Mar-27 JunDir: Ludwig Pflanz; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 Mar-13 JunDir: Ryusuke Numajiri; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 18 Abr-14 JunDir: Ryusuke Numajiri; Dir Esc: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 18 Abr-14 JunDir: Ryusuke Numajiri; Dir Esc: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 Mai-28 JunDir: Ryusuke Numajiri; Dir Esc: Cordula Däuper
Venus in Africa (Antheil) 5-19 JunDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Susanne Frey
The Brothers (Antheil) 5-19 JunDir: Andreas Wolf; Dir Esc: Susanne Frey
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Set-25 DesDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 Oct-1 MarDir: Nezih Seckin; Dir Esc: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 Des-22 FebDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 Gen-25 FebDir: Deborah Coombe; Dir Esc: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 Mar-11 JunDir: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; Dir Esc: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Jun-6 JulDir: Thomas Dorsch; Dir Esc: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Set-12 GenDir: Michael Balke; Dir Esc: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 Set-26 GenDir: Kimbo Ishii / Martin Wagner; Dir Esc: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 Set-20 OctDir: Pawel Poplawski / Michael Balke; Dir Esc: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 OctDir: Hermann Dukek; Dir Esc: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 Nov-27 AbrDir: Kimbo Ishii; Dir Esc: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 Nov-2 MarDir: Michael Balke; Dir Esc: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-14 DesDir: Michael Balke; Dir Esc: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 DesDir: Michael Balke; Dir Esc: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 Des-30 MaiDir: David Levi / Hermann Dukek; Dir Esc: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Gen-31 MaiDir: Michael Balke / Pawel Poplawski; Dir Esc: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 Feb-10 MaiDir: Kimbo Ishii / Michael Balke; Dir Esc: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 MarDir: Stephan Schultz; Dir Esc: Arila Siegert
Die Geschichte vom Soldaten (Igor Strawinsky) 22 Mar-25 AbrDir: Kimbo Ishii / Hermann Dukek; Dir Esc: Ulrich Schulz
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 MaiDir: Pawel Poplawski / Martin Wagner; Dir Esc: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Mefistofele (Boito) 6 Set-20 FebDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 Set-29 GenDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 Oct-8 AbrDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Nov-26 DesDir: Florian Csizmadia; Dir Esc: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11 Gen-21 AbrDir: Florian Csizmadia; Dir Esc: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22 Mar-28 AbrDir: Hermann Bäumer; Dir Esc: Tilman Knabe
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
The Turn of the Screw (Britten) 20 Set-24 GenDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Set-13 GenDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 Oct-15 FebDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 Oct-27 JunDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26 Oct-11 JulDir: Christiaan Crans; Dir Esc: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 Nov-28 JulDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Lukas Hemleb
Carmina Burana (Orff) 22 Nov-6 JunDir: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Nov-6 GenDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Wolfgang Blum
La bohème (Puccini) 24 Nov-23 GenDir: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Dir Esc: Friedrich Meyer-Oertel
Falstaff (Verdi) 14 Des-4 JunDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 Des-29 JunDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 Gen-20 AbrDir: Thomas Sanderling; Dir Esc: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18+ GenDir Esc: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-2 JulDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 Feb-30 JulDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 MarDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 28 Mar-17 JunDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Renate Ackermann
Stiffelio (Verdi) 29 Mar-24 JulDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Regula Gerber
La fanciulla del West (Puccini) 12 Abr-6 JulDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 18 Abr-19 JunDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Hans Schüler
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 Mai-22 JunDir: Alois Seidlmeier; Dir Esc: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 Mai-29 JulDir Esc: Joachim Schlömer
La traviata (Verdi) 18 Jun-21 JulDir: Joseph Trafton; Dir Esc: Achim Freyer
Opera anthology (Mozart) 13 Jul
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13+ JulDir: Dennis Russell Davies; Dir Esc: Nicolas Brieger
Carmen (Bizet) 26-31 JulDir: Dan Ettinger / Joseph Trafton; Dir Esc: Gabriele Rech
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
I puritani (Bellini) 15 Set-9 MaiDir: Leo McFall; Dir Esc: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 Set-6 JulDir: Gregor Rot; Dir Esc: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 Oct-29 JunDir: Philippe Bach; Dir Esc: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 OctDir: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Nov-9 GenDir: Philippe Bach; Dir Esc: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 Nov-8 FebDir: Leo McFall; Dir Esc: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 Gen-7 JunDir: Gregor Rot; Dir Esc: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-17 JulDir: Philippe Bach; Dir Esc: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Abr-16 JulDir: Philippe Bach; Dir Esc: Rudolf Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 Jun-5 JulDir: Leo McFall; Dir Esc: Gerd Heinz
Gianni Schicchi (Puccini) 20 Jun-5 JulDir: Leo McFall; Dir Esc: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Stiffelio (Verdi) 28 Set-7 MarDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 Oct-28 DesDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 Nov-30 MarDir: Andreas Fellner; Dir Esc: Roland Hüve
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 13 Gen-24 AbrDir: Mihkel Kütson; Dir Esc: Helen Malkowsky
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Abr-6 JulDir: Alexander Steinitz; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
München, Bayerische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Set-24 MaiDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 SetDir: Louis Langrée; Dir Esc: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Set-11 OctDir: Ivor Bolton / Dan Ettinger; Dir Esc: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 OctDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 Oct-9 MaiDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 OctDir: Martyn Brabbins; Dir Esc: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 OctDir: Martyn Brabbins; Dir Esc: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 Oct-3 NovDir: Mark Wigglesworth; Dir Esc: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 Oct-8 NovDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 NovDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 NovDir: Ivor Bolton; Dir Esc: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 Nov-7 DesDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 DesDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 Des-10 MaiDir: Asher Fisch / Marco Armiliato; Dir Esc: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 DesDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: Richard Jones
La forza del destino (Verdi) 22 Des-11 GenDir: Asher Fisch; Dir Esc: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 Des-25 AbrDir: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; Dir Esc: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-10 GenDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 GenDir: Ivor Bolton; Dir Esc: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 GenDir: Gabriel Feltz; Dir Esc: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 GenDir: Kent Nagano; Dir Esc: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 Gen-5 FebDir: Asher Fisch; Dir Esc: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 FebDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 FebDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 FebDir: Maurizio Benini; Dir Esc: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 MarDir: Kirill Petrenko / NN; Dir Esc: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 MarDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 MarDir: Keri-Lynn Wilson; Dir Esc: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 MarDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Mar-2 AbrDir: Asher Fisch; Dir Esc: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 Mar-3 AbrDir: Carlo Montanaro; Dir Esc: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 AbrDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 AbrDir: Asher Fisch; Dir Esc: Peter Konwitschny
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 MaiDir: Asher Fisch; Dir Esc: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Mai-7 JunDir: Antonello Allemandi; Dir Esc: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 Mai-6 JunDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Capuleti e Montecchi (Bellini) 11-18 JunDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Vincent Boussard
Tosca (Puccini) 20-27 SetDir: Asher Fisch; Dir Esc: Luc Bondy
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 OctDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
La clemenza di Tito (Mozart) 14-23 OctDir: Oksana Lyniv; Dir Esc: Jan Bosse
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 Oct-1 NovDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: Árpád Schilling
Die Soldaten (Zimmermann,B) 31 Oct-4 NovDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 8-14 NovDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Árpád Schilling
Manon Lescaut (Puccini) 15 Nov-7 DesDir: Alain Altinoglu; Dir Esc: Hans Neuenfels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-4 GenDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: Richard Jones
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-17 DesDir: Ivor Bolton; Dir Esc: Dieter Dorn
Carmen (Bizet) 19-26 DesDir: Omer Meir Wellber; Dir Esc: Lina Wertmüller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20-27 DesDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 29 Des-15 AbrDir: Asher Fisch; Dir Esc: David Bösch
Guillaume Tell (Rossini) 18-25 GenDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Antú Romero Nunes, Johannes Hofmann
La bohème (Puccini) 23-31 GenDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Otto Schenk
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26 Gen-11 FebDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Barbara Wysocka
Madama Butterfly (Puccini) 21-26 FebDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Wolf Busse
La cenerentola (Rossini) 1 Mar-26 AbrDir: Antonello Allemandi; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle
Le comte Ory (Rossini) 17 Abr-21 Jun
La forza del destino (Verdi) 4-10 MaiDir: Asher Fisch; Dir Esc: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 24 Mai-4 JunDir: Oksana Lyniv; Dir Esc: Günter Krämer
Lulu (Berg) 25 Mai-10 JunDir: Kirill Petrenko; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Pinocchio (Valtinoni) 5-11 JunDir: Stellario Fagone; Dir Esc: Axel Ranisch
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 OctDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 Oct-7 NovDir: Marco Comin; Dir Esc: Karoline Gruber
Brundibár (Krása) 27-28 NovDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Magdalena Schnitzler
Der Flaschengeist (Hiller,W) 23 Gen-28 FebDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Gen-5 MarDir: Marco Comin; Dir Esc: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 15-20 FebDir: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 Mar-12 AbrDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 JunDir: Marco Comin; Dir Esc: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 JulDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Josef E Köpplinger
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 17-23 Set
Peter Grimes (Britten) 21 Oct-2 NovDir: Marco Comin; Dir Esc: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 8-12 Nov
Wiener Blut (Strauss,J) 26 Nov-18 DesDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Nicole Claudia Weber
Le Petit Faust (Hervé) 16-23 MaiDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Rudolf Frey
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Mai-7 Jun
Così fan tutte (Mozart) 13-27 JunDir: Michael Brandstätter; Dir Esc: Olivier Tambosi
Münster, Theater Münster  / 
Der Troubadour (Verdi) 5 Oct-20 AbrDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-13 JunDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 Feb-4 JunDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 Mar-24 JunDir: Michael Barfuß; Dir Esc: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 Mar-29 JunDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Mai-4 JulDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Ulrich Peters
Carmen (Bizet) 6+ SetDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Georg Köhl
Die Zauberflöte (Mozart) 12+ Oct
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ NovDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Yona Kim
Joseph Süß (Glanert) 7+ FebDir: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Dir Esc: Guy Montavon
Anything Goes (Porter) 28+ FebDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Ulrich Peters
Ariodante (Handel) 28+ MarDir Esc: Kobie van Rensburg
La bohème (Puccini) 16+ MaiDir: Fabrizio Ventura; Dir Esc: Pavel Fieber
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Set-26 DesDir: Romely Pfund; Dir Esc: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 Oct-28 MarDir: Emiliano Greizerstein; Dir Esc: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 Oct-28 MarDir: Emiliano Greizerstein; Dir Esc: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Oct-27 MarDir: Romely Pfund / Jörg Pitschmann; Dir Esc: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 Oct-23 DesDir: Jörg Pitschmann; Dir Esc: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 Nov-11 AbrDir Esc: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 Nov-30 GenDir: Jörg Pitschmann; Dir Esc: Reinhardt Friese
Stabat Mater (concert) (Rossini) 12 DesDir: Stefan Malzew
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Des-21 AbrDir: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 Gen-6 JunDir: Jörg Pitschmann; Dir Esc: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 Mar-26 AbrDir: Jörg Pitschmann; Dir Esc: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 Mai-1 JunDir: Jörg Pitschmann; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 JulDir: Jörg Pitschmann; Dir Esc: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Set-1 DesDir: Markus L Frank; Dir Esc: Kay Link
Aida (John,E) 18 Oct-28 DesDir: Michael Ellis Ingram; Dir Esc: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Oct-13 DesDir: Michael Ellis Ingram; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 Nov-8 MarDir: Michael Ellis Ingram; Dir Esc: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 Gen-22 MarDir: Markus L Frank; Dir Esc: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 16 Mai-7 JunDir: Markus L Frank; Dir Esc: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 27 Jun-19 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Otello (Verdi) 30 Set-31 GenDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Oct-6 DesDir: Gábor Káli; Dir Esc: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 Oct-3 NovDir: Hervé Niquet / Gábor Káli; Dir Esc: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 Nov-3 MarDir: Jürgen Grimm / Gábor Káli; Dir Esc: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Nov-7 DesDir: Peter Tilling; Dir Esc: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 Nov-2 MarDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 Gen-3 JunDir: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; Dir Esc: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 Feb-7 MaiDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Andreas Baesler
Judas Maccabaeus (Handel) 23 Feb-8 AbrDir: Peter Tilling; Dir Esc: Stefan Otteni
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 Feb-8 AbrDir: Peter Tilling; Dir Esc: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 MarDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 Abr-6 JulDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
My Fair Lady (Loewe) 2 Mai-13 JulDir: Gábor Káli; Dir Esc: Thomas Enzinger
Tosca (Puccini) 17 Mai-19 JulDir: Marcus Bosch; Dir Esc: Jens Daniel Herzog
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 Jun-20 JulDir: Guido Johannes Rumstadt; Dir Esc: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Jun-17 JulDir: Peter Tilling; Dir Esc: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Oct-29 DesDir: Roger Epple; Dir Esc: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 Oct-16 FebDir: Thomas Bönisch; Dir Esc: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 Oct-26 DesDir: Roger Epple; Dir Esc: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Oct-31 MaiDir: Thomas Bönisch; Dir Esc: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Nov-22 JulDir: Paul-Johannes Kirschner; Dir Esc: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7 Des-18 GenDir: NN; Dir Esc: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17 Gen-12 MarDir: Roger Epple; Dir Esc: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25 Gen-15 FebDir: Yuval Zorn; Dir Esc: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31 Gen-24 JulDir: Roger Epple; Dir Esc: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 Feb-18 MaiDir: Thomas Bönisch; Dir Esc: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Mar-29 MaiDir: Thomas Bönisch; Dir Esc: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ JunDir: Robin Davis; Dir Esc: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Evita (Lloyd Webber) 24 Ago-12 GenDir: An-Hoon Song; Dir Esc: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 Set-17 OctDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 Set-17 OctDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 Set-17 OctDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 Set-5 MarDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 Oct-2 NovDir Esc: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 Nov-10 JulDir: An-Hoon Song; Dir Esc: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 Gen-18 AbrDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 Mar-22 MaiDir: Daniel Inbal; Dir Esc: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5-19 AbrDir: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; Dir Esc: Guillermo Amaya
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 4 Mai-6 JulDir: An-Hoon Song; Dir Esc: Guillermo Amaya, Elmar Supp
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 5 Mai-9 JulDir: Florian Appel; Dir Esc: Alexander May
Die Vögel (Braunfels) 21 Jun-11 JulDir: Andreas Hotz; Dir Esc: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 Oct-9 JunDir: Kai Röhrig; Dir Esc: Sebastian Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 Oct-14 FebDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 Nov-24 GenDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 Feb-18 MaiDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 Abr-30 MaiDir: Kai Röhrig; Dir Esc: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 JunDir: Basil H E Coleman; Dir Esc: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Ein Maskenball (Verdi) 21 Set-11 MarDir: Markus Huber; Dir Esc: Wolf Widder
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 27 Set-4 FebDir: Tobias Leppert; Dir Esc: Kai Hüsgen
Così fan tutte (Mozart) 9 Nov-14 MarDir: Martin Hannus; Dir Esc: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 Des-19 JunDir: Martin Hannus; Dir Esc: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Mar-13 JulDir: Markus Huber; Dir Esc: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 Mai-17 JulDir: Tobias Leppert; Dir Esc: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Set-23 MarDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 Oct-5 GenDir: Tobias Engeli / André Cipowicz; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 Nov-3 MaiDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 Des-19 GenDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 Abr-23 MaiDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 AbrDir: Thomas Wicklein; Dir Esc: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 Mai-10 JunDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Novecento (Kálmán) 22 MaiDir: Maxim Böckelmann; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Sugar (Styne) 28 Jun-6 JulDir: Maxim Böckelmann; Dir Esc: Tim Heilmann
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Das Liebesverbot (Wagner) 15 Set-14 NovDir: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; Dir Esc: Hinrich Horstkotte
Frau Luna (Lincke) 19 Set-5 GenDir: Hans-Peter Preu; Dir Esc: Susanne Knapp
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 NovDir: Hans-Peter Preu / Florian Merz; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Nov-11 MaiDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Anja Sündermann
L'orfeo (Monteverdi) 22 Nov-7 FebDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Jan Michael Horstmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 DesDir: Matthias Mücksch; Dir Esc: Helen Malkowsky
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 DesDir: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; Dir Esc: Annette Jahns
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Gen-1 MarDir: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; Dir Esc: Manuel Schöbel
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 Mar-4 MaiDir: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu; Dir Esc: Annette Jahns
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 Abr-9 MaiDir: Hans-Peter Preu; Dir Esc: Horst Otto Kupich
Médée (Charpentier,M) 17 Mai-13 JunDir: Jan Michael Horstmann; Dir Esc: Jan Michael Horstmann
Der Schauspieldirektor (Mozart) 22 Mai-20 Jun
Regensburg, Theater Regensburg  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 Set-17 DesDir: Tetsuro Ban; Dir Esc: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 Set-26 DesDir: Jörn Hinnerk Andresen; Dir Esc: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 Oct-5 FebDir: Alistair Lilley; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 Oct-24 JunDir: György Mészáros / Alistair Lilley; Dir Esc: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 Des-29 MaiDir: Tetsuro Ban; Dir Esc: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 Gen-19 JunDir: Tetsuro Ban; Dir Esc: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 Mar-8 JunDir: Alistair Lilley; Dir Esc: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12 Abr-3 JulDir: Thomas Engel; Dir Esc: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12 Abr-3 JulDir: Thomas Engel; Dir Esc: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 Mai-18 JulDir: Samy Moussa; Dir Esc: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Jun-20 JulDir: Tetsuro Ban; Dir Esc: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
My Fair Lady (Loewe) 6 NovDir: Inga Hilsberg; Dir Esc: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 20 NovDir: Tamas Bolberitz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 24 GenDir: Heinz Helberg
Tosca (Puccini) 16 FebDir: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24-25 MaiDir: Peter Kuhn; Dir Esc: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 JunDir Esc: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Ago-30 SetDir Esc: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 Set-29 MarDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 Set-20 AbrDir: Florian Krumpöck; Dir Esc: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6 Oct-28 MarDir: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; Dir Esc: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Nov-15 FebDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-26 DesDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 9 Feb-24 AbrDir: Florian Krumpöck; Dir Esc: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Mar-9 AbrDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 15+ JunDir: Manfred Hermann Lehner; Dir Esc: Babette Bartz
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Set-25 OctDir: Thomas Peuschel; Dir Esc: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 Set-10 NovDir: Gregor Bühl; Dir Esc: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 Nov-26 MarDir: Will Humburg; Dir Esc: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Des-5 GenDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Des-5 AbrDir: Thomas Peuschel; Dir Esc: Ralf Nürnberger
Stabat Mater (Rossini) 9-10 FebDir: Asher Fisch
Werther (Massenet) 22 Feb-31 MaiDir: Thomas Peuschel; Dir Esc: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 Abr-20 JulDir: Marzio Conti; Dir Esc: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Abr-28 JunDir: Thomas Peuschel; Dir Esc: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Jun-26 JulDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 JulDir: Ulrich Cornelius Maier; Dir Esc: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Sigurd der Drachentöter (Pape) 20 Set-10 GenDir: Friedemann Braun; Dir Esc: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Set-11 GenDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 Oct-23 GenDir: Manfred Mayrhofer; Dir Esc: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 Nov-23 MaiDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 15 Des-4 MaiDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 Gen-7 MaiDir: Gregor Rot; Dir Esc: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Mar-15 JunDir: Ewald Donhoffer; Dir Esc: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 Mar-15 JunDir: Ewald Donhoffer; Dir Esc: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 MaiDir: Gregor Rot; Dir Esc: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 Jun-3 AgoDir: Daniel Huppert; Dir Esc: Georg Rootering
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Rigoletto (Verdi) 22 Set-2 NovDir: Golo Berg; Dir Esc: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19 Oct-10 DesDir: Egbert Funk; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Nov-9 DesDir: Egbert Funk; Dir Esc: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7-28 DesDir: Golo Berg; Dir Esc: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12 AbrDir: Golo Berg; Dir Esc: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 MaiDir: Golo Berg; Dir Esc: Horst Kupich
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La cenerentola (Rossini) 20 Set-17 DesDir: José Luis Gomez Ríos; Dir Esc: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 Set-16 NovDir: Andrés Orozco-Estrada; Dir Esc: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 Set-11 OctDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 Oct-2 GenDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Oct-22 GenDir: Simon Hewett / Giuliano Carella; Dir Esc: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 Nov-6 GenDir: Kwamé Ryan; Dir Esc: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 Des-10 AbrDir: Roland Kluttig / Willem Wentzel; Dir Esc: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Des-1 FebDir: Uwe Sandner; Dir Esc: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 Gen-28 FebDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Gen-8 MarDir: Michael Schønwandt; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7 Feb-21 MaiDir: Simon Hewett; Dir Esc: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 MarDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 Mar-27 AbrDir: Marc Soustrot; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 Mar-11 JunDir: Gabriele Ferro; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Abr-5 JunDir: Michael Hofstetter; Dir Esc: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 Mai-26 JulDir: Nicholas Kok; Dir Esc: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 Mai-8 JulDir: Simon Hewett; Dir Esc: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 Mai-22 JulDir: Simon Hewett / Till Drömann; Dir Esc: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 JulDir: Sylvain Cambreling; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 JulDir: Willem Wentzel; Dir Esc: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Rigoletto (Verdi) 14 Set-21 FebDir: Victor Puhl / Joongbae Jee; Dir Esc: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-9 MarDir: Victor Puhl / Joongbae Jee; Dir Esc: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 Gen-8 MarDir: Joongbae Jee; Dir Esc: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 Mar-18 MaiDir: Joongbae Jee; Dir Esc: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Mai-19 JulDir: Victor Puhl / Joongbae Jee; Dir Esc: Birgit Scherzer
Ulm, Theater Ulm  / 
Otello (Verdi) 26 Set-2 FebDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 SetDir: Hendrik Haas; Dir Esc: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Nov-25 GenDir: Daniel Montané; Dir Esc: Benjamin Künzel
Cabaret (Kander) 5 Des-23 MarDir: Hendrik Haas / Michael Weiger; Dir Esc: Harald Fuhrmann
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Gen-11 MaiDir: Timo Handschuh; Dir Esc: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 Feb-20 MaiDir Esc: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 Mar-31 MaiDir: Daniel Montané; Dir Esc: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 Mai-20 JulDir: Daniel Montané; Dir Esc: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 Jun-18 JulDir: Michael Weiger; Dir Esc: Philipp Jescheck
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Pettersson und Findus (Ramdohr) 5 Set-8 MarDir: André Kassel; Dir Esc: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 7 Set-18 AbrDir: Stefan Solyom; Dir Esc: Tobias Kratzer
Madama Butterfly (Puccini) 20 Set-13 AbrDir: Martin Hoff; Dir Esc: Eva-Maria Höckmayr
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Oct-29 GenDir: Stefan Klingele / Martin Virin; Dir Esc: Elisabeth Stöppler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Nov-5 GenDir: Martin Hoff; Dir Esc: Karsten Wiegand, Valentin Schwarz
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 22 Nov-19 AbrDir: Martin Virin; Dir Esc: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18 Gen-15 MaiDir: Martin Hoff; Dir Esc: Michael Talke
La traviata (Verdi) 25 Gen-9 MaiDir: Stefan Solyom / Martin Hoff; Dir Esc: Karsten Wiegand
Vom Lärm der Welt (Helbig) 28 Mar-31 MaiDir: Stefan Solyom / Martin Virin; Dir Esc: Hasko Weber
Wüstenwind (Dogru) 2 Abr-27 MaiDir: Dirk Sobe; Dir Esc: Sebastian Gühne
Jonny spielt auf (Krenek) 29 Mai-5 JulDir: Martin Hoff; Dir Esc: Frank Hilbrich
La bohème (Puccini) 6+ SetDir: Massimo Zanetti / Martin Hoff; Dir Esc: Bettina Bruinier
Der Rosenkavalier (Strauss) 31+ OctDir: Stefan Solyom; Dir Esc: Vera Nemirova
I masnadieri (Verdi) 31+ GenDir: Martin Hoff; Dir Esc: Volker Lösch
Die Zauberflöte (Mozart) 26+ AbrDir: Stefan Solyom / Martin Hoff; Dir Esc: Nina Gühlstorff
Lola rennt (Vollmer) 13+ JunDir: Martin Hoff; Dir Esc: Michael Dissmeier, Christian Wiehle
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 Set-1 JulDir: Zsolt Hamar; Dir Esc: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Set-9 FebDir: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Set-10 DesDir: Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5 Oct-25 AbrDir: Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Oct-20 DesDir: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3 Nov-19 GenDir: Wolfgang Ott; Dir Esc: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30 Nov-24 AbrDir: Zsolt Hamar; Dir Esc: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Des-24 GenDir: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; Dir Esc: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25 Gen-27 AbrDir: Wolfgang Ott; Dir Esc: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31 Gen-10 AbrDir: Zsolt Hamar; Dir Esc: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8 Mar-19 AbrDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Teresa Reiber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-28 MarDir: Christoph Stiller; Dir Esc: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 6-16 AbrDir: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; Dir Esc: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1-21 MaiDir: Zsolt Hamar; Dir Esc: Dietrich W Hilsdorf
Rusalka (Dvořák,A) 7 MaiDir: Henrik Nanasi; Dir Esc: Barrie Kosky
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 MaiDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Fabio Sparvoli
Falstaff (Verdi) 9+ JunDir: Zsolt Hamar; Dir Esc: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Set-5 AbrDir: Florian Frannek; Dir Esc: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 Oct-2 MarDir: Tobias Deutschmann; Dir Esc: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 13 OctDir: Eva Caspari; Dir Esc: Benjamin Prins
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 NovDir: Florian Frannek; Dir Esc: Johannes Blum
Le Toreador (Adam,A) 19 GenDir: Tobias Deutschmann; Dir Esc: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 Mar-13 AbrDir: Boris Brinkmann; Dir Esc: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 JunDir: Florian Frannek; Dir Esc: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 5 Set-12 OctDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Stefano Poda
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Oct-1 MarDir: Florian Frannek; Dir Esc: Johannes Weigand
Don Giovanni (Mozart) 8 Nov-7 JunDir: Andreas Kowalewitz; Dir Esc: Thomas Schulte-Michels
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Des-8 FebDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Johannes Weigand
Parsifal (Wagner) 13 Mar-18 AbrDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Salome (Strauss) 17 Abr-30 MaiDir: Toshiyuki Kamioka; Dir Esc: Michiel Dijkema
Johannes-Passion (Bach,JS) 22-25 MaiDir: Jörg Halubek; Dir Esc: Philipp Harnoncourt
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Lohengrin (Wagner) 29 Set-31 GenDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 Oct-26 GenDir: Gerd Müller-Lorenz; Dir Esc: François De Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Nov-20 AbrDir: Frank Obermair; Dir Esc: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 Feb-25 AbrDir: Giovanni Battista Rigon / Alexis Agrafotis; Dir Esc: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 Abr-20 JunDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Alexander Von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 AbrDir: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 Jun-23 JulDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Set-21 AbrDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 Oct-10 GenDir: Tobias Engeli / André Cipowicz; Dir Esc: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 Nov-20 JunDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 Des-14 MarDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 Gen-6 AbrDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 Gen-25 AbrDir: Lutz de Veer; Dir Esc: Roland May
Carmen (Bizet) 1-8 JunDir: Tobias Engeli; Dir Esc: Søren Schuhmacher