2017/18 > França 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2017/18 > França

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Regne Unit
Bèlgica
Alemanya
Luxemburg

França
 
Suïssa
Espanya Mònaco
Itàlia

Avignon, Opéra Grand Avignon  / 

Orphée (Gluck) 3-5 DesDir: Roberto Forés Veses; Dir Esc: Fanny Gioria
Les mousquetaires au couvent (Varney) 29-31 DesDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Valérie Marestin
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28-30 GenDir: Samuel Jean; Dir Esc: Alain Timár
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-20 FebDir: Roberto Forés Veses; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
Le Pays du sourire (Lehár) 10-11 MarDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Pierre-Emmanuel Rousseau
Vanda (Ginoux) 6-7 AbrDir Esc: Nadine Duffaut
Un barbier (Rossini) 19 MaiDir: Adrien Perruchon; Dir Esc: Damien Robert
La traviata (Verdi) 8-10 JunDir: Samuel Jean; Dir Esc: Stefano Mazzonis di Pralafera
Besancon, Les 2 Scènes  / 
Rinaldo (Handel) 9-10 FebDir: Bertrand Cuiller; Dir Esc: Claire Dancoisne
La traviata (adaptation) (Verdi) 27 Feb-3 MarDir: Florent Hubert / Paul Escobar; Dir Esc: Benjamin Lazar
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La vie parisienne (Offenbach) 23 Set-1 OctDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Vincent Huguet
Il pirata (concert) (Bellini) 6 NovDir: Paul Daniel
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-21 GenDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Philippe Béziat
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 7-14 FebDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Jérôme Deschamps
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-11 AbrDir: Pierre Dumoussaud; Dir Esc: Francesco Micheli
Pinocchio (Boesmans) 14-18 MaiDir: Paul Daniel; Dir Esc: Joël Pommerat
Elektra (concert) (Strauss) 29 Mai-3 JunDir: Paul Daniel
Caen, Théâtre de Caen  / 
La flûte enchantée (Mozart) 3-9 DesDir: Christophe Rousset; Dir Esc: David Lescot
Les chevaliers de la Table Ronde (Hervé) 29-31 DesDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre-André Weitz
Alcione (Marais) 11-12 GenDir: Jordi Savall; Dir Esc: Louise Moaty
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 FebDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Olivier Py
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 11-15 GenDir: Roberto Forés Veses; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
La traviata (Verdi) 2-4 FebDir: David Molard; Dir Esc: Olivier Desbordes
La flûte enchantée (Mozart) 22-25 MarDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-6 MaiDir: Mehdi Lougraïda; Dir Esc: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Compiegne, Théâtre Français de la Musique  / 
Le Barbier de Séville (Rossini) 1 DesDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
La Sirène (Auber) 26 GenDir: David Reiland; Dir Esc: Justine Heynemann
Rinaldo (Handel) 16-17 Feb
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pinocchio (Boesmans) 6-10 OctDir: Emilio Pomárico; Dir Esc: Joël Pommerat
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-23 DesDir: Nicolas Chesneau; Dir Esc: Mikaël Serre
Simon Boccanegra (Verdi) 14-22 MarDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Pygmalion (Rameau) 23-27 MaiDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Robyn Orlin
L'Amour et Psyché (Mondonville) 23-27 MaiDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Robyn Orlin
Lille, Opéra de Lille  / 
Così fan tutte (Mozart) 30 Set-12 OctDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Christophe Honoré
Le Nain (Zemlinsky) 16-20 NovDir: Franck Ollu; Dir Esc: Daniel Jeanneteau
La Princesse légère (Cruz) 13-16 DesDir: Jean Deroyer / Pierre Dumoussaud; Dir Esc: Jos Houben
Le Roi carotte (Offenbach) 1-13 FebDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Laurent Pelly
La Légende du Roi Dragon (Lavandier) 17-18 MarDir: Quentin Hindley; Dir Esc: Johanne Saunier
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 27-28 MarDir: Raphaël Pichon
Nabucco (Verdi) 16 Mai-6 JunDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
Limoges, Opéra de Limoges  / 
La flûte enchantée (Mozart) 5-11 NovDir: Christophe Rousset; Dir Esc: David Lescot
María de Buenos Aires (Piazzolla) 20 GenDir: Marcelo Nisinman; Dir Esc: Sergio Simón
Madama Butterfly (Puccini) 7-11 MarDir: Robert Tuohy; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22-26 AbrDir: Robert Tuohy; Dir Esc: Bernard Pisani
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 25 MaiDir: Robert Tuohy; Dir Esc: Roland Auzet
Lyon, Opéra de Lyon  / 
War Requiem (Britten) 9-21 OctDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Yoshi Oïda
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Oct-7 NovDir: Pierre Bleuse; Dir Esc: Jean Lacornerie
Attila (concert) (Verdi) 12 NovDir: Daniele Rustioni
La Cenerentola (Rossini) 15 Des-1 GenDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Stefan Herheim
Le Cercle de craie (Zemlinsky) 20 GenDir: Lothar Koenigs; Dir Esc: Richard Brunel
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 6-14 FebDir: Philippe Forget; Dir Esc: Barbora Horáková Joly
Le Journal d'un disparu (Janáček) 8-11 FebDir Esc: Ivo van Hove
Macbeth (Verdi) 16 Mar-5 AbrDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Ivo van Hove
Don Carlos (Verdi) 17 Mar-6 AbrDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Christophe Honoré
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-29 AbrDir Esc: Alex Ollé
Germania (Raskatov) 19 Mai-4 JunDir: Alejo Pérez; Dir Esc: John Fulljames
Don Giovanni (Mozart) 25 Jun-11 JulDir: Stefano Montanari; Dir Esc: David Marton
Lyon, Théâtre Musical de Lyon  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 13-14 NovDir: Andreï Chevtchouk; Dir Esc: Fabien Attias
Rêve de valse (Straus) 14-15 GenDir: Andreï Chevtchouk; Dir Esc: Pierre Sybil
Le Prince de Madrid (Lopez,F) 11-12 MarDir: Andreï Chevtchouk
Marseille, Opéra de Marseille  / 
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 28 Set-4 OctDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Nadine Duffaut
La favorite (concert) (Donizetti) 13-21 OctDir: Paolo Arrivabeni
Tancredi (concert) (Rossini) 24-26 OctDir: Giuliano Carella
Quatre jours à Paris (Lopez,F) 28-29 OctDir: Bruno Membrey; Dir Esc: Jacques Duparc
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 7-8 NovDir: Ernest Martínez Izquierdo; Dir Esc: Jorge Lavelli
Rêve de valse (Straus) 25-26 NovDir: Emmanuel Trenque; Dir Esc: Jack Gervais
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 16-17 DesDir: Bruno Conti; Dir Esc: Jack Gervais
My Fair Lady (Loewe) 30 Des-7 GenDir: Bruno Membrey; Dir Esc: Jean Liermier
Valses de Vienne (Strauss,J) 13-14 GenDir: Bruno Membrey; Dir Esc: Jack Gervais
Un barbier (Rossini) 1-2 FebDir: Adrien Perruchon; Dir Esc: Damien Robert
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-15 FebDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Laurent Pelly
La vie parisienne (Offenbach) 24-25 FebDir: Emmanuel Trenque; Dir Esc: Nadine Duffaut
Monsieur Beaucaire (Messager) 17-18 MarDir: Bruno Membrey; Dir Esc: Jean-Jacques Chazalet
Hérodiade (Massenet) 23-30 MarDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Jean-Louis Pichon
Là-haut (Yvain) 14-15 AbrDir: Bruno Conti; Dir Esc: Carole Clin
Lohengrin (Wagner) 2-8 MaiDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Louis Désiré
La Fille du tambour-major (Offenbach) 26-27 MaiDir: Guy Condette; Dir Esc: Jack Gervais
Ernani (Verdi) 6-16 JunDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Jean
Massy, Opéra de Massy  / 
Faust (Gounod) 10-12 NovDir: Cyril Diederich; Dir Esc: Nadine Duffaut
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 2-3 DesDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Le Barbier de Séville (Rossini) 12-14 GenDir: Constantin Rouits; Dir Esc: Roberta Mattelli, Matteo Peirone
Didon et Enée (Purcell) 2 FebDir: Johannes Pramsohler; Dir Esc: Benoît Bénichou
La bohème (Puccini) 9-11 MarDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Gilles Bouillon
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 MarDir: Mehdi Lougraïda; Dir Esc: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 25-27 MaiDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La belle Hélène (Offenbach) 12 NovDir: Claude Lourties; Dir Esc: Renaud Sorel
La traviata (Verdi) 5 DesDir: Frédéric Rouillon; Dir Esc: Bernard Jourdain
Dédé (Christiné) 9 GenDir: Jean-Pierre Haeck; Dir Esc: Denis Mignien
Faust (Gounod) 6 FebDir: Philippe Mestres; Dir Esc: Jean-Philippe Corre
La Chauve-souris (Strauss,J) 11 FebDir: Jean-Marc Miquel; Dir Esc: Renaud Sorel
Il trovatore (Verdi) 14 MarDir: Martin Mázik; Dir Esc: Roberta Mattelli
La belle de Cadix (Lopez,F) 29 AbrDir: Jean-Marc Miquel; Dir Esc: Christian Blain
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La bohème (Puccini) 29 Set-3 OctDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Don Pasquale (Donizetti) 17-21 NovDir: Cyril Englebert; Dir Esc: Pierre-Emmanuel Rousseau
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 21 Des-1 GenDir: David T Heusel; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 2-6 FebDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Pénélope Bergeret
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-19 AbrDir: Kaspar Zehnder; Dir Esc: Joël Lauwers
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 1-5 JunDir: Jacques Mercier; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
L'italienne à Alger (Rossini) 26 Set-1 OctDir: Michael Schønwandt; Dir Esc: David Hermann
L'Italienne à Alger (Rossini) 26 Set-1 OctDir: Michael Schønwandt; Dir Esc: David Hermann
Svadba (Sokolović) 17-19 NovDir: Guilhem Rosa; Dir Esc: Benoît Bénichou
Manfred (Schumann) 29 Nov-3 DesDir: David Niemann; Dir Esc: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
Peer Gynt (Grieg) 12-13 GenDir: Michael Schønwandt; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 26-30 GenDir: Martin Matalon; Dir Esc: Jorge Lavelli
War Requiem (concert) (Britten) 16-17 FebDir: Michael Schønwandt
Carmen (Bizet) 16-22 MarDir: Jean-Marie Zeitouni; Dir Esc: Aik Karapetian
La Chauve-souris (Strauss,J) 28-29 AbrDir: Jérôme Pillement; Dir Esc: Benoît Bénichou
Nabucco (Verdi) 15-20 MaiDir: Michael Schønwandt; Dir Esc: John Fulljames(original), Aylin Bozok(revival)
Idriss (Aboulker) 7-8 JunDir: Vincent Recolin / Guillemette Daboval; Dir Esc: Julie Méjean
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Don Giovanni (Mozart) 29 Set-10 OctDir: Rani Calderon; Dir Esc: Jean-François Sivadier
Hansel et Gretel (Humperdinck) 17-27 DesDir: Thomas Rösner; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
Kátia Kabanová (Janáček) 28 Gen-6 FebDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Un Bal masqué (Verdi) 25 Mar-5 AbrDir: Rani Calderon; Dir Esc: Waut Koeken
Werther (Massenet) 6-15 MaiDir: Jean-Marie Zeitouni; Dir Esc: Bruno Ravella
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 Jun-1 JulDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: David Hermann
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 15-17 SetDir: Pascal Rophé; Dir Esc: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 9-17 OctDir: Gianluca Capuano; Dir Esc: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Atys en folie (Lully) 28-29 NovDir: Arnaud Marzorati; Dir Esc: Jean-Philippe Desrousseaux
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 14-20 DesDir: Jean-Pierre Haeck; Dir Esc: Pierre-André Weitz
Rinaldo (Handel) 24-31 GenDir: Bertrand Cuiller; Dir Esc: Claire Dancoisne
Fidelio (Beethoven) 16-25 MarDir: Erki Pehk; Dir Esc: Philippe Miesch
Les P'tites Michu (Messager) 13-24 MaiDir: Pierre Dumoussaud; Dir Esc: Rémy Barché
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-28 NovDir: Roland Böer; Dir Esc: Eric Chevalier
Les noces de Figaro (Mozart) 19-25 GenDir: György Györiványi Ráth; Dir Esc: Daniel Benoin
Norma (Bellini) 16-22 FebDir: Renato Balsadonna; Dir Esc: Nicola Berloffa
Roméo et Juliette (Gounod) 21-27 MarDir: Alain Guingal; Dir Esc: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 18-24 MaiDir: György Györiványi Ráth; Dir Esc: Jean-Christophe Mast
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 OctDir: Jean Deroyer; Dir Esc: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 NovDir: Roman Lemberg; Dir Esc: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 NovDir: Léo Warynski; Dir Esc: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 FebDir: Jérôme Kuhn; Dir Esc: Julien Chavaz
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 JunDir: Pierre Dumoussaud; Dir Esc: Rémy Barché
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Lucia di Lammermoor (concert) (Donizetti) 12 SetDir: Roberto Abbado
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 15 SetDir: Teodor Currentzis
Macbeth (concert) (Verdi) 24 OctDir: Gianandrea Noseda
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 7 NovDir: Mikko Franck
Attila (concert) (Verdi) 15 NovDir: Daniele Rustioni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 DesDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Laurent Pelly, Cléo Laigret
Oratorio de Noel (Bach,JS) 17 DesDir: Vladimir Jurowski
Un petit Barbier de Séville (Rossini) 10-13 GenDir: Adrien Perruchon; Dir Esc: Damien Robert
Le Christ au Mont des Oliviers (Beethoven) 16 GenDir: Jérémie Rhorer
Die Schöpfung (Haydn) 22 GenDir: Jean-Claude Malgoire
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7-16 FebDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Olivier Py
Requiem (Mozart) 13 FebDir: Quentin Hindley
Alcina (Handel) 14-20 MarDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Christof Loy
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 24 MarDir: Mark Padmore
Stabat Mater (Pergolesi) 27 MarDir: Andrés Gabetta
Messe en si mineur (Bach,JS) 11 AbrDir: Hans-Christoph Rademann
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Mai-2 JunDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Robert Carsen
Grande Messe en ut mineur (Mozart) 30 MaiDir: Masaaki Suzuki
Rinaldo (concert) (Handel) 5 JunDir: Christophe Rousset
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12-15 JunDir: Bertrand de Billy
Faust (concert) (Gounod) 14 JunDir: Christophe Rousset
La Cenerentola (concert) (Rossini) 16 JunDir: Enrique Mazzola
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 JunDir: Michele Mariotti
Paris, Cité de la musique  / 
Falstaff (concert) (Verdi) 29 Set-1 OctDir: Daniel Harding
Leonore (concert) (Beethoven) 7 NovDir: René Jacobs
Résurrection (Mahler) 10 NovDir: Mikko Franck
Requiem (Duruflé) 26 NovDir: Leonard Slatkin
Elektra (concert) (Strauss) 15 DesDir: Mikko Franck
Les Saisons (Haydn) 16 DesDir: Douglas Boyd
Le Messie (Handel) 17 DesDir: Jordi Savall
Oratorio de Noel (Bach,JS) 18 DesDir: Marc Minkowski
Paris, Opéra-Comique  / 
Miranda (Purcell) 25 Set-5 OctDir: Raphaël Pichon; Dir Esc: Katie Mitchell
Kein Licht (Manoury) 18-22 OctDir: Julien Leroy; Dir Esc: Nicolas Stemann
La flûte enchantée (Mozart) 6-14 NovDir: Kevin John Edusei; Dir Esc: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Le comte Ory (Rossini) 19-31 DesDir: Louis Langrée; Dir Esc: Denis Podalydès
Et in arcadia ego (Rameau) 1-11 FebDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Phia Ménard, Jean-Luc Beaujault
Le mystère de l'écureuil bleu (Dupin) 23-25 FebDir: Marc-Olivier Dupin; Dir Esc: Ivan Grinberg
La Nonne sanglante (Berlioz) 2-10 JunDir: Laurence Equilbey; Dir Esc: David Bobée
Paris, Opéra National de Paris  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 9 Set-21 OctDir: Jakub Hrůša / Marius Stieghorst; Dir Esc: Jorge Lavelli
Così fan tutte (Mozart) 12 Set-21 OctDir: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; Dir Esc: Anne Teresa De Keersmaeker
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19 Set-6 OctDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Robert Wilson
Don Carlos (Verdi) 10 Oct-11 NovDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Falstaff (Verdi) 26 Oct-16 NovDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Christophe Pitoiset
La Ronde (Boesmans) 2-11 NovDir: Jean Deroyer; Dir Esc: Christiane Lutz
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Nov-25 DesDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Willy Decker
De la maison des morts (Janáček) 18 Nov-2 DesDir: Esa-Pekka Salonen; Dir Esc: Patrice Chéreau
La bohème (Puccini) 1-31 DesDir: Gustavo Dudamel / Manuel López-Gómez; Dir Esc: Claus Guth
Jephtha (Handel) 13-30 GenDir: William Christie; Dir Esc: Claus Guth
Un ballo in maschera (Verdi) 16 Gen-10 FebDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Gilbert Deflo
Only the sound remains (Saariaho) 23 Gen-7 FebDir: Ernest Martínez; Dir Esc: Peter Sellars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Gen-16 FebDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 2-28 FebDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Benoît Jacquot
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 17 Mar-11 AbrDir: Ingo Metzmacher; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
La Voix humaine (Poulenc) 17 Mar-11 AbrDir: Ingo Metzmacher; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Benvenuto Cellini (Berlioz) 20 Mar-14 AbrDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Terry Gilliam, Leah Hausman
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Mar-6 AbrDir: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; Dir Esc: Pina Bausch
Parsifal (Wagner) 27 Abr-23 MaiDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Richard Jones
L'Heure espagnole (Ravel) 17 Mai-17 JunDir: Maxime Pascal; Dir Esc: Laurent Pelly
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Mai-17 JunDir: Maxime Pascal; Dir Esc: Laurent Pelly
Boris Godounov (Musorgsky) 7 Jun-12 JulDir: Vladimir Jurowski / Damian Iorio; Dir Esc: Ivo van Hove
Don Pasquale (Donizetti) 9 Jun-12 JulDir: Evelino Pidò; Dir Esc: Damiano Michieletto
Il trovatore (Verdi) 20 Jun-14 Jul
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Rinaldo (Handel) 18-19 GenDir: Bertrand Cuiller; Dir Esc: Claire Dancoisne
Reims, Opéra de Reims  / 
Così fan tutte (Mozart) 13-15 OctDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Frédéric Roels
Bataclan (Offenbach) 28-29 NovDir Esc: Laurent Lévy, Rémy Berthier
Richard Coeur de Lion (Grétry) 19 GenDir: Pauline Warnier; Dir Esc: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 11 FebDir: Martin Matalon; Dir Esc: Jorge Lavelli
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 23-24 FebDir: Paolo Zanzu; Dir Esc: Clément Hervieu-Léger
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-18 MarDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Pénélope Bergeret
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 20 AbrDir: Jérôme Correas; Dir Esc: Dan Jemmett
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 MaiDir: Robert Tuohy; Dir Esc: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Le médecin malgré lui (Gounod) 21-26 NovDir: Gildas Pungier; Dir Esc: Vincent Tavernier
Kátia Kabanová (Janáček) 5-11 FebDir: Jaroslav Kyzlink; Dir Esc: Frank Van Laecke
Le nain (Zemlinsky) 25-29 MarDir: Franck Ollu; Dir Esc: Daniel Jeanneteau
Norma (Bellini) 28 Mai-5 JunDir: Rudolf Piehlmayer; Dir Esc: Nicola Berloffa
Rouen, Opéra de Rouen Normandie  / 
Norma (Bellini) 29 Set-7 OctDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Frédéric Roels
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 15-17 DesDir: Adrien Perruchon; Dir Esc: Damien Robert
Fantasio (Offenbach) 26-30 GenDir: Jean-Pierre Haeck; Dir Esc: Thomas Jolly
L'ébloui (Musseau) 13 FebDir: Philippe Nahon; Dir Esc: Xavier Legasa
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-10 AbrDir: Antony Hermus; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 14-15 AbrDir: Andreas Spering; Dir Esc: Pierre Audi
Médée (Cherubini) 22-27 MaiDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Saint-Etienne, Opéra de Saint-Étienne  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7-12 NovDir: David Reiland; Dir Esc: Nicola Berloffa
Requiem (Verdi) 8-12 DesDir: David Reiland
L'enfant et les sortilèges (adaptation) (Ravel) 21 DesDir: Edwige Herchenroder / Nicolas Meyer; Dir Esc: Bénédicte Budan
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-28 GenDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Davide Livermore
Semiramide (Rossini) 2-6 MarDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Nicola Raab
Siegfried (reduction) (Wagner) 23-25 MarDir: Laurent Touche; Dir Esc: Julien Ostini
Fando et Lis (Menut) 2-6 MaiDir: Daniel Kawka; Dir Esc: Kristian Frédric
Faust (Gounod) 8-12 JunDir: David Reiland; Dir Esc: Julien Ostini
Strasbourg, Opéra National du Rhin  / 
Kein Licht (Manoury) 22-25 SetDir: Julien Leroy; Dir Esc: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-30 OctDir: Patrick Davin; Dir Esc: Ludovic Lagarde
Francesca da Rimini (Zandonai) 8-28 DesDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Nicola Raab
Werther (Massenet) 9-17 FebDir: Ariane Matiakh; Dir Esc: Tatjana Gürbaca
Le Pavillon d'or (Mayuzumi) 21 Mar-3 AbrDir: Paul Daniel; Dir Esc: Amon Miyamoto
Sindbad (Moody) 4 AbrDir: Howard Moody; Dir Esc: Sébastien Dutrieux
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 20-28 MaiDir: Roland Kluttig; Dir Esc: David Pountney
Mahagonny Songspiel (Weill) 20-28 MaiDir: Roland Kluttig; Dir Esc: David Pountney
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20-28 MaiDir: Roland Kluttig; Dir Esc: David Pountney
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-26 JunDir: Marko Letonja; Dir Esc: Frederic Wake-Walker
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 13-15 OctDir: Jean-Pierre Haeck; Dir Esc: Pierre-André Weitz
Madama Butterfly (Puccini) 17-21 NovDir: Valerio Galli; Dir Esc: Daniel Benoin
La flûte enchantée (Mozart) 27-31 DesDir: Alexander Briger; Dir Esc: René Koering
Wonderful Town (Bernstein) 26-30 GenDir: Larry Blank; Dir Esc: Olivier Bénézech
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 MarDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Henning Brockhaus
L'italienne à Alger (Rossini) 13-17 AbrDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Nicola Berloffa
Nabucco (Verdi) 3-8 JunDir: Jurjen Hempel; Dir Esc: Jean-Christophe Mast
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tiefland (d'Albert) 29 Set-8 OctDir: Claus Peter Flor; Dir Esc: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 17-26 NovDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Nicolas Joël
La Walkyrie (Wagner) 30 Gen-11 FebDir: Claus Peter Flor; Dir Esc: Nicolas Joël
Orphée et Eurydice (concert) (Gluck) 23-25 FebDir: Christophe Rousset
Carmen (Bizet) 6-19 AbrDir: Andrea Molino; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Macbeth (Verdi) 18-29 MaiDir: Daniel Oren; Dir Esc: Jean-Louis Martinoty(original), Frédérique Lombart(revival)
La Clémence de Titus (Mozart) 22 Jun-1 JulDir: Attilio Cremonesi; Dir Esc: David McVicar, Marie Lambert
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23-27 MarDir: Jean-Claude Malgoire; Dir Esc: Christian Schiaretti
La Voix humaine (Poulenc) 8-10 AbrDir: Jean-Claude Malgoire; Dir Esc: Christian Schiaretti
Tours, Opéra de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 6-10 OctDir: Bruno Ferrandis; Dir Esc: François De Carpentries
My Fair Lady (Loewe) 26-31 DesDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Philémon et Baucis (Gounod) 16-20 FebDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Julien Ostini
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-20 MarDir: Samuel Jean; Dir Esc: Adriano Sinivia
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-17 AbrDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Jacques Vincey
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-29 MaiDir: Vladislav Karklin; Dir Esc: Dieter Kaegi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-29 MaiDir: Vladislav Karklin; Dir Esc: Dieter Kaegi
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Così fan tutte (Mozart) 8-12 NovDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Ivan Alexandre
L'Europe galante (concert) (Campra) 16 NovDir: Sébastien d'Hérin
Serse (concert) (Handel) 19 NovDir: Maxim Emelyanychev
Erismena (Cavalli) 2-3 DesDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Jean Bellorini
Alceste (Lully) 10 DesDir: Christophe Rousset
Carmen (concert) (Bizet) 19 DesDir: Jean-Christophe Spinosi
Le comte Ory (Rossini) 12-14 GenDir: Louis Langrée; Dir Esc: Denis Podalydès
Giasone (concert) (Cavalli) 9-10 MarDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Serena Sinigaglia
Le Tremblement de terre (Draghi) 28 MarDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Benjamin Lazar
King Arthur (concert) (Purcell) 11 AbrDir: Paul McCreesh
Phaëton (Lully) 30 Mai-3 JunDir: Vincent Dumestre; Dir Esc: Benjamin Lazar
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-10 JunDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Robert Carsen
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 JunDir: Jean-Christophe Spinosi
Vichy, Opéra de Vichy  / 
Don Giovanni (Mozart) 23-24 SetDir: Roberto Forés Veses; Dir Esc: Eric Vigié