2017/18 > Itàlia 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2017/18 > Itàlia

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
França
Mònaco
Suïssa
Àustria
Eslovènia

Itàlia
 
Croàcia
Malta Grècia

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Carmen (Bizet) 22-24 SetDir: Guillaume Tourniaire; Dir Esc: Francesco Saponaro
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13-15 OctDir: José Miguel Pérez-Sierra; Dir Esc: Matteo Mazzoni
Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 6 OctDir: Jacopo Rivani; Dir Esc: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 27-29 OctDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Cécile Roussat(original), Julien Lubek(original), Giorgia Guerra(revival)
Il borgomastro di Saardam (Donizetti) 24 Nov-2 DesDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Davide Ferrario
Che originali! (Mayr) 25 Nov-3 DesDir: Gianluca Capuano; Dir Esc: Roberto Catalano
Pigmalione (Donizetti) 25 Nov-3 DesDir: Gianluca Capuano; Dir Esc: Roberto Catalano
Messa da Requiem in memoria Vincenzo Bellini (concert) (Donizetti) 29 NovDir: Corrado Rovaris
La Cenerentola (Rossini) 7-9 DesDir: Yi-Chen Lin; Dir Esc: Arturo Cirillo
Rigoletto (Verdi) 15-17 DesDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Elena Barbalich
Rita (Donizetti) 16 JunDir: Roberto Frattini; Dir Esc: Luis Ernesto Doñas
Il viaggio a Reims (Rossini) 5-7 OctDir: Michele Spotti; Dir Esc: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 19-21 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Andrea Cigni
Enrico di Borgogna (Donizetti) 23 Nov-1 DesDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Silvia Paoli
Il castello di Kenilworth (Donizetti) 24 Nov-2 DesDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Maria Pilar Pérez Aspa
La creazione (Haydn) 29 NovDir: Corrado Rovaris; Dir Esc: Francesco Micheli
Falstaff (Verdi) 7-9 DesDir: Marcello Mottadelli; Dir Esc: Roberto Catalano
Bolzano, Fondazione Haydn di Bolzano e Trento  / 
Die Antilope (Staud) 2-3 DesDir: Walter Kobéra; Dir Esc: Dominique Mentha
Ettore Majorana (Vetrano) 20-21 GenDir: Jacopo Rivani; Dir Esc: Stefano Simone Pintor
Gaia (Kerschbaumer) 22-24 FebDir: Leonhard Garms; Dir Esc: Hannes Kerschbaumer, Gina Mattiello, Natascha Maraval
La traviata (Verdi) 21-22 AbrDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Andrea Bernard
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 17-30 MaiDir: Philipp von Steinaecker; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
Brescia, Teatro Grande di Brescia  / 
La Cenerentola (Rossini) 29 Set-1 OctDir: Yi-Chen Lin; Dir Esc: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 13-15 OctDir: Jacopo Rivani; Dir Esc: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 10-12 NovDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 24-26 NovDir: Carlo Goldstein; Dir Esc: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 30 Nov-2 DesDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Elena Barbalich
Tosca (Puccini) 28-30 SetDir: Valerio Galli; Dir Esc: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 16-18 NovDir: Marcello Mottadelli; Dir Esc: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 30 Nov-2 DesDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Jacopo Spirei
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 28-30 SetDir: Jacopo Rivani; Dir Esc: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 3-5 NovDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 23-25 NovDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Elena Barbalich
La Cenerentola (Rossini) 14-16 DesDir: Yi-Chen Lin; Dir Esc: Arturo Cirillo
Carmen (Bizet) 19-21 GenDir: Carlo Goldstein; Dir Esc: Frédéric Roels
Otello (Verdi) 28 Jun-3 JulDir: Jacopo Rivani; Dir Esc: Silvia Paoli
Il viaggio a Reims (Rossini) 27-29 SetDir: Michele Spotti; Dir Esc: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 12-14 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 9-11 NovDir: Marcello Mottadelli; Dir Esc: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 23-25 NovDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23-25 NovDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Emma Dante
Rinaldo (Handel) 11-13 GenDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Jacopo Spirei
Cremona, Teatro Ponchielli di Cremona  / 
La Cenerentola (Rossini) 6-8 OctDir: Yi-Chen Lin; Dir Esc: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 19-20 OctDir: Jacopo Rivani; Dir Esc: Stefano Simone Pintor
Carmen (Bizet) 17-19 NovDir: Carlo Goldstein; Dir Esc: Frédéric Roels
Die Zauberflöte (Mozart) 1-3 DesDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 6-10 DesDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Elena Barbalich
La patienza di Socrate con due moglie (Draghi) 21-22 JunDir: Roberto Perata; Dir Esc: Ilaria Sainato
Tosca (Puccini) 5-7 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Andrea Cigni
Il viaggio a Reims (Rossini) 19-21 OctDir: Michele Spotti; Dir Esc: Michał Znaniecki
Rinaldo (Handel) 23-25 NovDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Jacopo Spirei
Falstaff (Verdi) 30 Nov-2 DesDir: Marcello Mottadelli; Dir Esc: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 6-8 DesDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 DesDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Emma Dante
Fano, Teatro della Fortuna  / 
La bohème (Puccini) 1-3 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Leo Muscato
Il trovatore (Verdi) 6 OctDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Valentina Carrasco
Così fan tutte (Mozart) 24 NovDir: Marco Moresco; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Falstaff (Verdi) 9 FebDir Esc: Roberto Catalano
Ferrara, Teatro Comunale di Ferrara  / 
La traviata (Verdi) 9-11 FebDir: Francesco Ommassini; Dir Esc: Alessio Pizzech
Il tabarro (Puccini) 3-4 MarDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 3-4 MarDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 3-4 MarDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Esther (Handel) 20 AbrDir: Nicola Valentini; Dir Esc: Marco Bellussi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 MaiDir: Sergio Alapont; Dir Esc: Francesco Bellotto
Firenze, Fondazione del Teatro del Maggio Musicale Fiorentino  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-21 SetDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Fabio Ceresa
La bohème (Puccini) 14-30 SetDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Bruno Ravella
Tosca (Puccini) 22 Set-1 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Federico Bertolani
La rondine (Puccini) 17-25 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-26 OctDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Pier Francesco Maestrini
The WAM Game (Mozart) 7 Nov-23 FebDir: Andrea Basevi; Dir Esc: Manu Lalli
Il giocatore (Cherubini) 18-25 NovDir: Enrico Lombardi; Dir Esc: Anna Tereshchenko
La sonnambula (Bellini) 18-29 NovDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 19 Nov-2 DesDir: John Axelrod / Sebastiano Rolli; Dir Esc: Alfredo Corno
Carmen (Bizet) 7-18 GenDir: Ryan McAdams; Dir Esc: Leo Muscato
La donna di Siviglia (Bizet) 25 Gen-1 FebDir: Giuseppe La Malfa; Dir Esc: Manu Lalli
La favorite (Donizetti) 22 Feb-3 MarDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Ariel García Valdès, Derek Gimpel
Requiem (concert) (Mozart) 2-4 MarDir: Leonardo García Alarcón
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20-29 MarDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Damiano Michieletto
Alceste (Gluck) 21-30 MarDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Tutti mi chiamano (Rossini) 19-21 AbrDir: Giuseppe La Malfa; Dir Esc: Manu Lalli
Cardillac (Hindemith) 5-15 MaiDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Valerio Binasco
La battaglia di Legnano (Verdi) 22-31 MaiDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Marco Tullio Giordana
Paulus (concert) (Mendelssohn) 29 MaiDir: Fabio Luisi
Infinita tenebra di luce (Guarnieri,A) 3-8 JunDir: Pietro Borgonovo; Dir Esc: Giancarlo Cauteruccio
Il prigioniero (Dallapiccola) 19-23 JunDir: Michael Boder; Dir Esc: Virgilio Sieni
Quattro Pezzi Sacri (Verdi) 19-23 JunDir: Michael Boder
La Dafne (Gagliano) 25-29 JunDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Gianmaria Aliverta
Macbeth (concert) (Verdi) 11-13 JulDir: Riccardo Muti
Il trovatore (Verdi) 13-22 SetDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Francesco Micheli
Rigoletto (Verdi) 15-29 SetDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Fancesco Micheli
La traviata (Verdi) 21-30 SetDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Francesco Micheli
Le Villi (Puccini) 16-28 OctDir: Marco Angius; Dir Esc: Francesco Saponaro
Ehi Giò (Montalti) 16-28 OctDir: Marco Angius; Dir Esc: Francesco Saponaro
La Cenerentola (Rossini) 7-14 NovDir: Giuseppe Grazioli; Dir Esc: Manu Lalli
Un lampo, un sogno, un gioco (Rossini) 17 Nov-9 DesDir: Giuseppe La Malfa; Dir Esc: Manu Lalli
The Rossini Game (Rossini) 17 Nov-9 DesDir Esc: Manu Lalli
Carmen (Bizet) 25 Nov-6 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Leo Muscato
La traviata (Verdi) 29 Nov-9 DesDir: Enrico Calesso; Dir Esc: Francesco Micheli
West Side Story (Bernstein) 13-22 DesDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Federico Bellone
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-17 GenDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Paul Curran
Un Mari à la porte (Offenbach) 12-21 FebDir: Valerio Galli; Dir Esc: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-21 FebDir: Valerio Galli; Dir Esc: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 22-27 FebDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Fabio Ceresa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19-28 MarDir: Michele Gamba; Dir Esc: Damiano Michieletto
La clemenza di Tito (Mozart) 20-27 MarDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Roberto Andò
La leggenda dell'Olandese volante (Wagner) 3-5 AbrDir: Giuseppe La Malfa; Dir Esc: Manu Lalli
Lear (Reimann) 2-9 MaiDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Calixto Bieito
La straniera (Bellini) 14-19 MaiDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Marco Tullio Giordana
Le leggi base della stupidità umana (Montalti) 25-30 MaiDir: Fabio Maestri; Dir Esc: Giancarlo Cauteruccio
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-21 JunDir Esc: Sonia Bergamasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-27 JunDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Valentino Villa
Madama Butterfly (Puccini) 5-13 JulDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-25 JulDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Pier Francesco Maestrini
La traviata (Verdi) 18-26 JulDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Francesco Micheli
Pagliacci (Leoncavallo) 13+ SetDir: Valerio Galli; Dir Esc: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Noi, due, quattro (Panfili) 13+ SetDir: Valerio Galli; Dir Esc: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
La traviata (Verdi) 14-26 SetDir: Sebastaino Rolli; Dir Esc: Francesco Micheli
Fernand Cortez (Spontini) 12-23 OctDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Cecilia Ligorio
Carmen (Bizet) 13-25 OctDir: Sesto Quatrini; Dir Esc: Leo Muscato
Gianni Schicchi (Puccini) 15-23 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Denis Krief
Il tabarro (Puccini) 15-23 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Denis Krief
Suor Angelica (Puccini) 15-23 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Denis Krief
Rigoletto (Verdi) 16-27 NovDir: Renato Palumbo; Dir Esc: Francesco Micheli
La bohème (Puccini) 14 Des-5 GenDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Bruno Ravella
Risurrezione (Alfano) 17-23 GenDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Rosetta Cucchi
Don Pasquale (Donizetti) 21 Feb-4 MarDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Andrea Bernard
La traviata (Verdi) 22 Feb-2 AbrDir: Sebastiano Rolli / Manlio Benzi; Dir Esc: Francesco Micheli
Rinaldo (Handel) 22 Mar-3 AbrDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Otello (Verdi) 30 Abr-9 MaiDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Valerio Binasco
Così fan tutte (Mozart) 5-16 MaiDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Elena Bucci
Jeanne d'Arc (Vacchi) 23-29 MaiDir: Alessandro Cadario; Dir Esc: Federico Tiezzi
Turandot (Puccini) 13-27 JunDir: Juraj Valčuha; Dir Esc: Zhang Yimou
Euridice (Peri) 18-25 JunDir: Federico Maria Sardelli
Genova, Opera di Genova  / 
West Side Story (Bernstein) 19-29 OctDir: Wayne Marshall; Dir Esc: Federico Bellone
Waiting (Tariverdiev) 25-26 NovDir: Dario Bonuccelli; Dir Esc: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 25-26 NovDir: Antonio Tappero Merlo; Dir Esc: Lorenza Codignola
Rigoletto (Verdi) 6-29 DesDir: Francesco Ivan Ciampa / Dorian Wilson; Dir Esc: Rolando Panerai
Norma (Bellini) 24-31 GenDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Miseria e nobiltà (Tutino) 23 Feb-1 MarDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Rosetta Cucchi
La rondine (Puccini) 21-25 MarDir: Giuseppe Acquaviva / Alvise Casellati; Dir Esc: Giorgio Gallione
La traviata (Verdi) 2-6 MaiDir: Daniel Smith; Dir Esc: Giorgio Gallione
Don Pasquale (Donizetti) 4 MaiDir: Giorgio Bruzzone; Dir Esc: Luca Baracchini
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Mai-5 JunDir: Andriy Yurkevych; Dir Esc: Lorenzo Mariani
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 JulDir: Alvise Casellati; Dir Esc: Vivien Hewitt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27-29 JulDir: Daniel Smith; Dir Esc: Vivien Hewitt
An American in Paris (Gershwin) 12-21 OctDir: Daniel Smith; Dir Esc: Federico Bellone
Abai (Zhubanov) 8 NovDir: Alan Buribayev; Dir Esc: Giancarlo Del Monaco
Aida (Verdi) 2-16 DesDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Alfonso Antoniozzi
West Side Story (Bernstein) 1-5 GenDir: Alpesh Chauhan; Dir Esc: Federico Bellone
Simon Boccanegra (Verdi) 15-19 FebDir: Andriy Yurkevych; Dir Esc: Andrea De Rosa
Don Pasquale (Donizetti) 8-14 MarDir: Alvise Casellati; Dir Esc: Renaud Doucet
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 12-14 AbrDir: George Jackson; Dir Esc: Federico Bellone
Tosca (Puccini) 2-12 MaiDir: Valerio Galli; Dir Esc: Davide Livermore
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24-30 MaiDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Pagliacci (Leoncavallo) 24-30 MaiDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 14-20 Jun
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
Il colore del sole (Gregoretti) 8 SetDir: Gabriele Bonolis; Dir Esc: Cristian Taraborrelli
Il noce di Benevento (Balducci) 2 SetDir: Alessandro Benigni; Dir Esc: Davide Garattini Raimondi
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 22 SetDir: Giuseppe Montesano; Dir Esc: Bepi Morassi
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Rigoletto (Verdi) 12-14 GenDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Elena Barbalich
Il trovatore (Verdi) 26-28 OctDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Valentina Carrasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-11 NovDir: Sergio Alapont; Dir Esc: Maurizio Scaparro(original), Alessio Pizzech
Opera anthology (Rossini) 12-16 Des
Livorno, Teatro Goldoni  / 
Nabucco (Verdi) 24-26 NovDir: Marco Severi; Dir Esc: Matteo Anselmi
Iris (Mascagni) 16-17 DesDir: Daniele Agiman; Dir Esc: Hiroki Ihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 20-21 GenDir: Christopher Franklin; Dir Esc: Andrea Cigni
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 MarDir: James Meena; Dir Esc: Ivan Stefanutti
L'elisir d'amore (Donizetti) 26-28 OctDir: Marco Severi; Dir Esc: Luděk Golat
(Mascagni) 23-25 NovDir: Valerio Galli; Dir Esc: Vivien Hewitt
La bohème (Puccini) 19-20 GenDir: Gianna Fratta; Dir Esc: Bruno Ravella
Madama Butterfly (Puccini) 29-31 MarDir: Stefano Romani
Lucca, Teatro del Giglio  / 
La fanciulla del West (Puccini) 18-19 NovDir: James Meena; Dir Esc: Ivan Stefanutti
La Wally (Catalani) 19-21 GenDir: Marco Balderi; Dir Esc: Nicola Berloffa
Iris (Mascagni) 10-11 FebDir: Daniele Agiman; Dir Esc: Iroki Hihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 17 MarDir: Christopher Franklin; Dir Esc: Andrea Cigni
Il tabarro (Puccini) 5 JulDir: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 5 JulDir: Massimo Morelli
Gianni Schicchi (Puccini) 5 JulDir: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 19-21 OctDir: Marco Guidarini; Dir Esc: Denis Krief
Gianni Schicchi (Puccini) 19-21 OctDir: Marco Guidarini; Dir Esc: Denis Krief
Otello (Verdi) 18-20 GenDir: Nicola Paskowski; Dir Esc: Cristina Mazzavillani Muti
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-24 Feb
La bohème (Puccini) 16-17 Mar
Mantova, Teatro Sociale di Mantova  / 
Nabucco (Verdi) 14 GenDir: Riccardo Leòn Boeretto; Dir Esc: Vittorio Zambon
Il flauto magico (Mozart) 20 AbrDir: Enrico Saverio Pagano; Dir Esc: Andrea Bandel
Messina, Teatro Vittorio Emanuele di Messina  / 
Carmen (Bizet) 9-13 FebDir: Carlo Palleschi; Dir Esc: Renato Bonajuto
La traviata (Verdi) 4-8 MaiDir: Andrea Licata; Dir Esc: Franco Zeffirelli
Milano, Teatro alla Scala  / 
Andrea Chénier (Giordano) 7-31 DesDir: Riccardo Chailly; Dir Esc: Mario Martone
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 Gen-11 FebDir: Zubin Mehta; Dir Esc: Cornelius Obonya, Carolin Pienkos
Simon Boccanegra (Verdi) 8 Feb-4 MarDir: Myung-Whun Chung; Dir Esc: Federico Tiezzi
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Feb-17 MarDir: Michele Mariotti; Dir Esc: John Fulljames, Hofesh Shechter
Don Pasquale (Donizetti) 3-28 AbrDir: Riccardo Chailly; Dir Esc: Davide Livermore
Francesca da Rimini (Zandonai) 15 Abr-13 MaiDir: Fabio Luisi; Dir Esc: David Pountney
Il barbiere di Siviglia per i bambini (Rossini) 15 Abr-7 MaiDir: Pietro Mianiti; Dir Esc: Grischa Asagaroff
Aida (Verdi) 8 Mai-3 JunDir: Nello Santi; Dir Esc: Franco Zeffirelli(original), Marco Gandini(revival)
Fierrabras (Schubert) 5-30 JunDir: Daniel Harding; Dir Esc: Peter Stein
Fidelio (Beethoven) 18 Jun-7 JulDir: Myung-Whun Chung; Dir Esc: Deborah Warner
Il pirata (Bellini) 29 Jun-19 JulDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Emilio Sagi
L'elisir d'amore per i bambini (Donizetti) 4-10 JulDir: Pietro Mianiti; Dir Esc: Grischa Asagaroff
Ali Baba (Cherubini) 1-27 SetDir: Paolo Carignani; Dir Esc: Liliana Cavani
Ernani (Verdi) 29 Set-25 OctDir: Adam Fischer; Dir Esc: Sven-Eric Bechtolf
La finta giardiniera (Mozart) 8-29 OctDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Frederic Wake-Walker
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 10-15 OctDir: Adam Fischer
Elektra (Strauss) 4-29 NovDir: Christoph von Dohnányi; Dir Esc: Patrice Chéreau
Fin de partie (Kurtag) 15-25 NovDir: Markus Stenz; Dir Esc: Pierre Audi
Attila (Verdi) 7 DesDir: Riccardo Chailly; Dir Esc: Davide Livermore
Attila (Verdi) 11 Des-8 GenDir: Riccardo Chailly; Dir Esc: Davide Livermore
La traviata (Verdi) 11 Gen-17 MarDir: Myung-Whun Chung; Dir Esc: Liliana Cavani
La Cenerentola (Rossini) 10 Feb-5 AbrDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Chovanscina (Musorgsky) 27 Feb-29 MarDir: Valery Gergiev; Dir Esc: Mario Martone
Manon Lescaut (Puccini) 31 Mar-27 AbrDir: Riccardo Chailly; Dir Esc: David Pountney
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23 Abr-22 JunDir: Franz Welser-Möst; Dir Esc: Frederic Wake-Walker
Idomeneo (Mozart) 16 Mai-5 JunDir: Christoph von Dohnányi; Dir Esc: Matthias Hartmann
Die tote Stadt (Korngold) 28 Mai-17 JunDir: Alan Gilbert; Dir Esc: Graham Vick
I masnadieri (Verdi) 18 Jun-7 JulDir: Michele Mariotti; Dir Esc: David McVicar
Prima la musica, poi le parole (Salieri) 6-19 JulDir: Adam Fischer; Dir Esc: Nicola Raab
Gianni Schicchi (Puccini) 6-19 JulDir: Adam Fischer; Dir Esc: Woody Allen(original), Kathleen Smith Belcher(revival)
Rigoletto (Verdi) 2-22 SetDir: Nello Santi; Dir Esc: Gilbert Deflo
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Set-10 OctDir: Michele Gamba; Dir Esc: Grischa Asagaroff
Quartett (Francesconi) 5-22 OctDir: Maxime Pascal; Dir Esc: Alex Ollé
Giulio Cesare (Handel) 18 Oct-7 NovDir: Giovanni Antonini; Dir Esc: Robert Carsen
Die ägyptische Helena (Strauss) 9-29 NovDir: Franz Welser-Möst; Dir Esc: Sven-Eric Bechtolf
Modena, Teatro Comunale di Modena  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 5 SetDir: Stefano Ranzani
Il colore del sole (Gregoretti) 27-29 OctDir: Gabriele Bonolis; Dir Esc: Cristian Taraborrelli
Il trovatore (Verdi) 3-5 NovDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 1-3 DesDir: Jean-Luc Tingaud; Dir Esc: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 26-28 GenDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 26-28 GenDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 26-28 GenDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
La fanciulla del West (Puccini) 22-25 FebDir: James Meena; Dir Esc: Ivan Stefanutti
The Medium (Menotti) 16-18 MarDir: Flavio Emilio Scogna; Dir Esc: Stefano Monti
The Telephone (Menotti) 16-18 MarDir: Flavio Emilio Scogna; Dir Esc: Stefano Monti
La Gioconda (Ponchielli) 23-25 MarDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Federico Bertolani
La vedova allegra (Lehár) 12-13 JulDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Il corsaro (Verdi) 26-28 OctDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti Puggelli
Satyricon (Maderna) 9-11 NovDir: Pietro Borgonovo; Dir Esc: Georg Schmiedleitner
Le Villi (Puccini) 23-25 NovDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Il castello incantato (Taralli) 16 Des
La forza del destino (Verdi) 25-27 GenDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 15-17 FebDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 4-7 AbrDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Gabriele Vacis
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Pulcinella (Stravinsky) 18-19 NovDir: Maurizio Agostini; Dir Esc: Francesco Nappa
La fanciulla del West (Puccini) 9-17 DesDir: Juraj Valčuha; Dir Esc: Hugo De Ana
La bohème (Puccini) 11-16 GenDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Mario Pontiggia
My Fair Lady (Loewe) 6-14 FebDir: Donato Renzetti / Maurizio Agostini; Dir Esc: Paul Curran
La traviata (Verdi) 27 Feb-4 MarDir: Daniel Oren / Maurizio Agostini; Dir Esc: Lorenzo Amato
Mosè in Egitto (Rossini) 15-20 MarDir: Stefano Montanari / Maurizio Agostini; Dir Esc: David Pountney
Lady Macbeth del distretto di Mzensk (Shostakovich) 15-22 AbrDir: Juraj Valčuha; Dir Esc: Martin Kušej
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 11-13 MaiDir: Valerio Galli; Dir Esc: Elena Barbalich
La traviata (Verdi) 20 Mai-20 JunDir: Jordi Bernàcer / Maurizio Agostini; Dir Esc: Lorenzo Amato
Il campanello dello speziale (Donizetti) 30 Jun-1 JulDir: Giuseppe Montesano; Dir Esc: Riccardo Canessa
Tosca (Puccini) 12-24 JulDir: Juraj Valčuha; Dir Esc: Leo Muscato
La Dirindina (Scarlatti,D) 13 JulDir: Maurizio Agostini; Dir Esc: Riccardo Canessa
Rigoletto (Verdi) 14-25 JulDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Leo Muscato
9. Sinfonie (Beethoven) 2 SetDir: Zubin Mehta
Nabucco (Verdi) 9-14 OctDir: Nello Santi; Dir Esc: Jean-Paul Scarpitta
Siroe re di Persia (Vinci) 3-6 NovDir: Antonio Florio; Dir Esc: Elena Barbalich
Don Checco (De Giosa) 17-24 NovDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Lorenzo Amato
Così fan tutte (Mozart) 25 Nov-2 DesDir: Riccardo Muti; Dir Esc: Chiara Muti
Kát'a Kabanová (Janáček) 15-20 DesDir: Juraj Valčuha; Dir Esc: Willy Decker
La bohème (Puccini) 16-22 GenDir: Alessandro Palumbo; Dir Esc: Francesco Saponaro
Lady, be good (Gershwin) 3-9 FebDir: Nick Davies; Dir Esc: Emilio Sagi
Un ballo in maschera (Verdi) 22-28 FebDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Leo Muscato
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17-24 MarDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Laurent Pelly(original), Agathe Mélinand(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 16-20 AbrDir: Gabriele Ferro; Dir Esc: Ferzan Ozpetek
Die Walküre (Wagner) 11-18 MaiDir: Juraj Valčuha; Dir Esc: Federico Tiezzi
Madama Butterfly (Puccini) 25 Mai-1 JunDir: Gabriele Ferro; Dir Esc: Ferzan Ozpetek
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-14 JulDir: Juraj Valčuha; Dir Esc: Pippo Delbono
La traviata (Verdi) 20 Set-5 OctDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Lorenzo Amato
Ermione (Rossini) 7-12 NovDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Jacopo Spirei
Pagliacci (Leoncavallo) 20-26 NovDir: Jordi Bernàcer; Dir Esc: Daniele Finzi Pasca, Julie Hamelin
Novara, Teatro Coccia  / 
Carmen (Bizet) 6-8 OctDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Sergio Rubini
Delitto e Dovere (Colla) 27 OctDir: Marco Alibrando; Dir Esc: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
Don Giovanni (Mozart) 15-17 DesDir: Matthew Aucoin; Dir Esc: Giorgio Ferrara
La vedova allegra (Lehár) 13-14 GenDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Renato Bonajuto, Andrea Merli
Nabucco (Verdi) 23-25 FebDir: Gianna Fratta; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Requiem (concert) (Mozart) 5 AbrDir: Matteo Beltrami
Rigoletto (Verdi) 5-7 OctDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
La cambiale di matrimonio (Rossini) 17 OctDir: Margherita Colombo; Dir Esc: Laura Cosso
The Beggar's Opera (Pepusch) 27-28 OctDir: Florian Carré; Dir Esc: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 16-18 NovDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Lorenzo Maria Mucci
Gianni Schicchi (Puccini) 14-16 DesDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Davide Garattini Raimondi
Fantasio (Testoni) 21 DesDir: Balázs Kocsár
Fortunio (Testoni) 21 DesDir: Balázs Kocsár
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-17 FebDir: Erina Yashima; Dir Esc: Giorgio Ferrara
La traviata (Verdi) 3-5 MaiDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Renato Bonajuto
Padova, Teatro Verdi  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 OctDir: Alberto Veronesi; Dir Esc: Filippo Tonon
La vedova allegra (Lehár) 29-31 DesDir: Jordi Bernàcer; Dir Esc: Hugo De Ana
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 AgoDir: Nicola Simoni; Dir Esc: Yamal Das Irmich
Parma, Teatro Regio di Parma  / 
Jérusalem (Verdi) 28 Set-20 OctDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Hugo De Ana
La traviata (Verdi) 29 Set-18 OctDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Andrea Bernard
Stiffelio (Verdi) 30 Set-21 OctDir: Guillermo García Calvo; Dir Esc: Graham Vick
Falstaff (Verdi) 1-22 OctDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Jacopo Spirei
Messa da Requiem (Verdi) 7-19 OctDir: Daniele Callegari
Il piccolo principe (Melozzi) 6-9 DesDir: Stefano Franceschini; Dir Esc: Stefano De Luca
Rigoletto (Verdi) 12-21 GenDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Elisabetta Brusa
Roberto Devereux (Donizetti) 15-25 MarDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Alfonso Antoniozzi
La traviata (Verdi) 23-31 MarDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Andrea Bernard
Tosca (Puccini) 27 Abr-6 MaiDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Joseph Franconi Lee
Macbeth (Verdi) 27 Set-21 OctDir: Philippe Auguin; Dir Esc: Daniele Abbado
Un giorno di regno (Verdi) 28 Set-19 OctDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi, Massimo Gasparòn
Le Trouvère (Verdi) 29 Set-20 OctDir: Roberto Abbado; Dir Esc: Robert Wilson, Nicola Panzer
Attila (Verdi) 30 Set-19 OctDir: Gianluigi Gelmetti; Dir Esc: Andrea De Rosa
Un ballo in maschera (Verdi) 12-20 GenDir: Sebastiano Rolli; Dir Esc: Marina Bianchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-31 MarDir: Alessandro D'Agostini; Dir Esc: Renato Bonajuto(original), Beppe De Tomasi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 5-7 AbrDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Nicola Berloffa
Requiem (concert) (Mozart) 3-5 MaiDir: Carlo Montanaro
Pavia, Teatro Fraschini di Pavia  / 
L'inganno felice (Rossini) 30 SetDir: Jacopo Brusa; Dir Esc: Beppe Soggetti
Rigoletto (Verdi) 3-5 NovDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Elena Barbalich
Ettore Majorana (Vetrano) 16-18 NovDir: Jacopo Rivani; Dir Esc: Stefano Simone Pintor
La Cenerentola (Rossini) 1-3 DesDir: Yi-Chen Lin; Dir Esc: Arturo Cirillo
Die Zauberflöte (Mozart) 9-11 DesDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 12-14 GenDir: Carlo Goldstein; Dir Esc: Frédéric Roels
La traviata (Verdi) 17 MarDir: Jacopo Brusa; Dir Esc: Roberto Catalano
Il viaggio a Reims (Rossini) 12-14 OctDir: Michele Spotti; Dir Esc: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 26-28 OctDir: Valerio Galli; Dir Esc: Andrea Cigni
La Voix humaine (Poulenc) 15-17 NovDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 NovDir: Francesco Cilluffo; Dir Esc: Emma Dante
Falstaff (Verdi) 14-16 DesDir: Marcello Mottadelli; Dir Esc: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 18-20 GenDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Jacopo Spirei
Piacenza, Teatro Municipale di Piacenza  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 13-15 OctDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Leo Nucci, Salvo Piro
Faust (Gounod) 15-17 DesDir: Jean-Luc Tingaud; Dir Esc: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 2-4 FebDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 2-4 FebDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 2-4 FebDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
La Cenerentola (Rossini) 16-18 FebDir: Erina Yashima; Dir Esc: Aldo Tarabella
La Gioconda (Ponchielli) 16-18 MarDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Federico Bertolani
Il corsaro (Verdi) 4-6 MaiDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pagliacci (Leoncavallo) 4-7 OctDir: Vladimir Ovodok; Dir Esc: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 19-23 DesDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Leo Nucci, Salvo Piro
La forza del destino (Verdi) 18-20 GenDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 22-24 FebDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Nicola Berloffa
Tosca (Puccini) 15-17 MarDir: Sesto Quatrini; Dir Esc: Alberto Fassini, Joseph Franconi Lee
Kiss me, Kate (Porter) 31 MarDir: Maria Galantino; Dir Esc: Corrado Abbati
Serse (Handel) 12-14 AbrDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Gabriele Vacis
Opera anthology (Monteverdi) 25-27 OctDir: Michele Gamba; Dir Esc: Federico Bertolani
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Pia de'Tolomei (Donizetti) 14-15 OctDir: Christopher Franklin; Dir Esc: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 10-12 NovDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Stefano Vizioli
Il Girello (Melani,J) 3 DesDir: Carlo Ipata; Dir Esc: Eugenio Monti Colla
Iris (Mascagni) 13-14 GenDir: Daniele Agiman; Dir Esc: Iroki Hihara
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 FebDir: James Meena; Dir Esc: Ivan Stefanutti
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-11 MarDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Stefano Vizioli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 JunDir: Mario Menicagli; Dir Esc: Alberto Paloscia
The Beggar's Opera (Pepusch) 20-21 OctDir: Marie van Rhijn; Dir Esc: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 9-11 NovDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Lorenzo Maria Mucci
La vedova ingegnosa (Selitto) 9 DesDir: Carlo Ipata; Dir Esc: Marco Castagnoli
Il maestro di musica (Pergolesi) 9 DesDir: Carlo Ipata; Dir Esc: Marco Castagnoli
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-20 GenDir: Michael Güttler; Dir Esc: Stefano Vizioli
La bohème (Puccini) 16-17 FebDir: Gianna Fratta; Dir Esc: Bruno Ravella
Edipo Re (concert) (Leoncavallo) 1-3 MarDir: Daniele Agiman
La Voix humaine (Poulenc) 1-3 MarDir: Daniele Agiman; Dir Esc: Emma Dante
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri di Ravenna  / 
Don Giovanni (Mozart) 12-14 GenDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
La fanciulla del West (Puccini) 16-18 FebDir: James Meena; Dir Esc: Ivan Stefanutti
Simon Boccanegra (Verdi) 2-4 MarDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Leo Nucci, Salvo Piro
Reggio Emilia, I Teatri di Reggio Emilia  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 OctDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 7-10 DesDir: Jean-Luc Tingaud; Dir Esc: Simone Derai
Suor Angelica (Puccini) 25-27 FebDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Il tabarro (Puccini) 25-27 FebDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 25-27 FebDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Cristina Pezzoli
La Gioconda (Ponchielli) 6-8 AbrDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Federico Bertolani
Tosca (Puccini) 22-24 NovDir: Valerio Galli; Dir Esc: Andrea Cigni
Le Villi (Puccini) 29 Nov-2 DesDir: Pier Giorgio Morandi; Dir Esc: Cristina Pezzoli
La forza del destino (Verdi) 1-3 FebDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 1-3 MarDir: Aldo Sisillo; Dir Esc: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 29-31 MarDir: Ottavio Dantone; Dir Esc: Gabriele Vacis
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 12-23 DesDir: Daniele Gatti; Dir Esc: Damiano Michieletto
I masnadieri (Verdi) 20 Gen-4 FebDir: Roberto Abbado; Dir Esc: Massimo Popolizio
La sonnambula (Bellini) 18 Feb-3 MarDir: Speranza Scappucci; Dir Esc: Giorgio Barberio Corsetti
La traviata (Verdi) 24 Feb-4 MarDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Sofia Coppola
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 25 Feb-3 MarDir: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; Dir Esc: Fabio Cherstich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5-15 AbrDir: Carlo Rizzi; Dir Esc: Pippo Delbono
Pagliacci (Leoncavallo) 5-15 AbrDir: Carlo Rizzi; Dir Esc: Pippo Delbono
Tosca (Puccini) 7 Abr-18 NovDir: Jordi Bernàcer / Stefano Ranzani; Dir Esc: Alessandro Talevi
Don Giovanni (reduction) (Mozart) 5-12 MaiDir: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; Dir Esc: Fabio Cherstich
Billy Budd (Britten) 8-15 MaiDir: James Conlon; Dir Esc: Deborah Warner
La bohème (Puccini) 14-24 JunDir: Henrik Nánási / Pietro Rizzo; Dir Esc: Alex Ollé
Rigoletto (reduction) (Verdi) 18 Jun-9 JulDir: Carlo Donadio / Roberto De Maio; Dir Esc: Fabio Cherstich
La traviata (Verdi) 3-20 JulDir: Yves Abel; Dir Esc: Lorenzo Mariani
Carmen (Bizet) 14 Jul-2 AgoDir: Ryan McAdams; Dir Esc: Valentina Carrasco
Die Zauberflöte (Mozart) 9-17 OctDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Oct-11 NovDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Graham Vick
Rigoletto (Verdi) 2-18 DesDir: Daniele Gatti; Dir Esc: Daniele Abbado
Tosca (Puccini) 7 Des-26 JunDir: Stefano Ranzani / Jordi Bernàcer; Dir Esc: Alessandro Talevi
La traviata (Verdi) 12-26 GenDir: Pietro Rizzo; Dir Esc: Sofia Coppola
Anna Bolena (Donizetti) 20 Feb-1 MarDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Andrea De Rosa
Orfeo ed Euridice (Gluck) 15-22 MarDir: Gianluca Capuano; Dir Esc: Robert Carsen
La vedova allegra (Lehár) 14-20 AbrDir: Constantin Trinks; Dir Esc: Damiano Michieletto
L'angelo di fuoco (Prokofiev,S) 23 Mai-1 JunDir: Alejo Pérez; Dir Esc: Emma Dante
La Cenerentola (Rossini) 8-13 JunDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Emma Dante
Don Giovanni (Mozart) 27 Set-6 OctDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Graham Vick
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 8-16 NovDir: Michele Mariotti; Dir Esc: Robert Carsen
Un romano a Marte (Montalti) 22-24 NovDir: John Axelrod; Dir Esc: Fabio Cherstich
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
La Doriclea (Stradella) 2 SetDir: Andrea De Carlo; Dir Esc: Guillaume Bernardi
Re Ruggero (Szymanowski) 5-9 OctDir: Antonio Pappano
Vier letzte Lieder (concert) (Strauss) 22 DesDir: Antonio Pappano
Anna e Zef (Krüs) 27-30 GenDir: Gabriele Bonolis; Dir Esc: Cesare Scarton
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 26-30 MarDir: Mikko Franck
Rovigo, Teatro Sociale di Rovigo  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-5 NovDir: Alessandro Cedrone; Dir Esc: Massimo Pizzi, Gasparon Contarini
Tosca (Puccini) 13-17 DesDir: Simon Krečič; Dir Esc: Artemio Cabassi
La traviata (Verdi) 16-18 FebDir: Francesco Ommassini; Dir Esc: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24-25 MarDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Stefano Vizioli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Turandot (Puccini) 13-15 OctDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Filippo Tonon
Brundibár (Krása) 27-28 OctDir: Andrea Solinas; Dir Esc: Giovanni Scandella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-19 NovDir: Giulio Plotino; Dir Esc: Giulio Ciabatti
Tosca (Puccini) 8-10 DesDir: Guillaume Tourniaire; Dir Esc: Giulio Ciabatti
L'italiana in Algeri (Rossini) 12-14 OctDir: Sergio La Stella; Dir Esc: Stefano Vizioli
La cambiale di matrimonio (Rossini) 27-28 OctDir: Andrea Solinas; Dir Esc: Matelda Cappelletti, Maria Paola Cordella
Rigoletto (Verdi) 9-11 NovDir: Matteo Beltrami; Dir Esc: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
Carmina Burana (Orff) 17-18 NovDir: Jordi Bernàcer
La bohème (Puccini) 7-9 DesDir: Michael Balke; Dir Esc: Matteo Mazzoni
Savona, Opera Giocosa  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-14 OctDir: Giancarlo De Lorenzo; Dir Esc: Primo Antonio Petris
L'attesa (Tariverdiev) 23 NovDir Esc: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 23 NovDir: Antonio Tappero Merlo; Dir Esc: Lorenza Codignola
La vedova allegra (Lehár) 7-8 JulDir: Giovanni Di Stefano; Dir Esc: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale di Spoleto  / 
Mahagonny Songspiel (Weill) 11-12 AgoDir Esc: Giorgio Sangati
Fammi udire la tua voce (Guarnieri,A) 8-10 SetDir: Marco Angius; Dir Esc: Federico Grazzini
L'impresario delle Canarie (Sarro) 15-17 SetDir: Pierfrancesco Borrelli; Dir Esc: Giorgio Bongiovanni
Carmen (Bizet) 19-30 SetDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Stefano Monti
Ba-ta-clan (Offenbach) 10-11 AgoDir: Mariachiara Grilli; Dir Esc: Giorgio Bongiovanni
Lontano da qui (Perocco) 7-9 SetDir: Marco Angius; Dir Esc: Claudia Sorace, Muta Imago
La furba e lo sciocco (Sarro) 14-16 SetDir: Pierfrancesco Borrelli; Dir Esc: Andrea Stanisci
La traviata (Verdi) 21-23 SetDir: Carlo Palleschi; Dir Esc: Giorgio Bongiovanni
Torino, Teatro Regio di Torino  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 10-22 OctDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Claus Guth(original), Arturo Gama(revival)
Falstaff (Verdi) 15-26 NovDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Daniele Abbado, Boris Stetka
Turandot (Puccini) 16-25 GenDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Stefano Poda
Salome (Strauss) 15-25 FebDir: Gianandrea Noseda; Dir Esc: Laurie Feldman Santoliquido
L'orfeo (Monteverdi) 13-21 MarDir: Antonio Florio; Dir Esc: Alessio Pizzech
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-25 MarDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Vittorio Borrelli
Tutti dal Barbiere! (Rossini) 22-24 MarDir: Giulio Laguzzi; Dir Esc: Vittorio Borrelli, Anna Maria Bruzzese
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 17-28 AbrDir: Michele Mariotti; Dir Esc: Stefano Mazzonis di Pralafera
Evita (Lloyd Webber) 4-9 MaiDir: David Steadman; Dir Esc: Bob Tomson, Bill Kenwright
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 16-27 MaiDir: Diego Matheuz; Dir Esc: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 16-27 MaiDir: Diego Matheuz; Dir Esc: Ludovic Lagarde
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Jun-6 JulDir: Speranza Scappucci; Dir Esc: Elena Barbalich
Don Giovanni (Mozart) 27 Jun-7 JulDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Michele Placido(original), Vittorio Borrelli(revival)
Così fan tutte (Mozart) 28 Jun-8 JulDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Ettore Scola(original), Vittorio Borrelli(revival)
Il trovatore (Verdi) 10-23 OctDir: Pinchas Steinberg; Dir Esc: Paul Curran
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-24 NovDir: Michele Gamba; Dir Esc: Fabio Sparvoli
La traviata (Verdi) 14-23 DesDir: Donato Renzetti; Dir Esc: Henning Brockhaus
Madama Butterfly (Puccini) 10-20 GenDir: Daniel Oren; Dir Esc: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 6-17 FebDir: Renato Palumbo; Dir Esc: John Turturro
Agnese (Paer) 12-24 MarDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Leo Muscato
Pinocchio (Valtinoni) 22-23 MarDir Esc: Luca Valentino
La sonnambula (Bellini) 10-20 AbrDir: Maurizio Benini; Dir Esc: Mauro Avogadro
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-28 MaiDir: Alessandro De Marchi; Dir Esc: Vittorio Borrelli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-22 JunDir: Andrea Battistoni; Dir Esc: Gabriele Lavia
Porgy and Bess (Gershwin) 2-7 JulDir: William Barkhymer; Dir Esc: Baayork Lee
Treviso, Teatro Comunale di Treviso  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 OctDir: Sergio Alapont; Dir Esc: Francesco Bellotto
Atlas 101 (Mancuso) 17 NovDir: Giovanni Mancuso; Dir Esc: Chiara Tarabotti
La Cecchina (Piccinni) 15-17 DesDir: Eddi De Nadai; Dir Esc: Martin Ruis
La traviata (Verdi) 26-30 GenDir: Francesco Ommassini; Dir Esc: Alessio Pizzech
Trieste, Teatro Verdi di Trieste  / 
Evgenij Onegin (Tchaikovsky,P) 17-25 NovDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Vera Petrova
La prova di un'opera seria (Gnecco) 29 Nov-24 JulDir: Leonardo Catalanotto / Takayuki Yamasaki; Dir Esc: Carlo Antonio De Lucia
Il trovatore (Verdi) 19-27 GenDir: Francesco Pasqualetti; Dir Esc: Filippo Tonon
La Fille du régiment (Donizetti) 16-24 FebDir: Simon Krečič; Dir Esc: Sarah Schinasi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-31 MarDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Giulio Ciabatti
Così fan tutte (Mozart) 20-28 AbrDir: Oleg Caetani; Dir Esc: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
L'italiana in Algeri (Rossini) 25 Mai-3 JunDir: George Petrou; Dir Esc: Stefano Vizioli
La traviata (Verdi) 22-30 JunDir: Pedro Halffter Caro; Dir Esc: Giulio Ciabatti
La prova di un'opera seria (Gnecco) 4 Set-21 OctDir: Takayuki Yamasaki; Dir Esc: Carlo Antonio De Lucia
I puritani (Bellini) 16-24 Nov
Nabucco (Verdi) 18-26 GenDir: Christopher Franklin; Dir Esc: Andrea Cigni
Il Principe Igor (Borodin) 8-16 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-23 MarDir: Simon Krečič
Madama Butterfly (Puccini) 12-20 AbrDir: Niksa Bareza; Dir Esc: Alberto Triola
Andrea Chénier (Giordano) 17-26 MaiDir: Fabrizio Maria Carminati; Dir Esc: Sarah Schinasi
Carmen (Bizet) 21-29 JunDir: Oleg Caetani; Dir Esc: Carlo Antonio De Lucia
Venezia, La Fenice  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Nov-3 DesDir: Myung-Whun Chung; Dir Esc: Gianmaria Aliverta
La traviata (Verdi) 6 Des-10 GenDir: Enrico Calesso / Marco Paladin; Dir Esc: Robert Carsen
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 19-27 GenDir: Gianluca Capuano; Dir Esc: Bepi Morassi
Die lustige Witwe (Lehár) 2-13 FebDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-18 FebDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Bepi Morassi
Zenobia, regina de' Palmireni (Albinoni) 22-24 FebDir: Francesco Erle; Dir Esc: Francesco Bellotto
La bohème (Puccini) 16-25 MarDir: Myung-Whun Chung; Dir Esc: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 6-24 AbrDir: Manlio Benzi; Dir Esc: Alex Rigola
Orlando furioso (Vivaldi) 13-21 AbrDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Abr-5 JunDir: Riccardo Frizza / Sesto Quatrini; Dir Esc: Bepi Morassi
Il signor Bruschino (Rossini) 27 Abr-4 MaiDir: Alvise Casellati; Dir Esc: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 5 Mai-1 JunDir: Francesco Ivan Ciampa / Marco Paladin; Dir Esc: Robert Carsen
Norma (Bellini) 13-19 MaiDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Kara Walker
Il regno della luna (Piccinni) 17-19 MaiDir: Maurizio Dini Ciacci; Dir Esc: Davide Garattini Raimondi
Richard III (Battistelli) 29 Jun-7 JulDir: Tito Ceccherini; Dir Esc: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Ago-30 OctDir: Gregory Kunde / Sesto Quatrini; Dir Esc: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 Ago-9 OctDir: Sesto Quatrini; Dir Esc: Robert Carsen
Madama Butterfly (Puccini) 6-29 SetDir: Renato Balsadonna; Dir Esc: Alex Rigola
Semiramide (Rossini) 19-27 OctDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Cecilia Ligorio
Macbeth (Verdi) 23 Nov-1 DesDir: Myung-Whun Chung; Dir Esc: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 4 Gen-3 FebDir: Sesto Quatrini; Dir Esc: Robert Carsen
Werther (Massenet) 25 Gen-2 FebDir: Guillaume Tourniaire; Dir Esc: Rosetta Cucchi
Il sogno di Scipione (Mozart) 8-16 FebDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Elena Barbalich, Dominique Pitoiset
Il re pastore (Mozart) 15-27 FebDir: Federico Maria Sardelli; Dir Esc: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24 Feb-5 MarDir: Giancarlo Andretta; Dir Esc: Bepi Morassi
La statira (Albinoni) 7-9 MarDir Esc: Francesco Bellotto
Pimpinone (Albinoni) 21-23 MarDir: Giovanni Battista Rigon
Otello (Verdi) 22 Mar-7 AbrDir: Myung-Whun Chung; Dir Esc: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 27 Mar-6 AbrDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Robert Carsen
Dorilla in Tempe (Vivaldi) 23 Abr-5 MaiDir: Diego Fasolis; Dir Esc: Fabio Ceresa
Turandot (Puccini) 10-29 MaiDir: Daniele Callegari
Aida (Verdi) 18 Mai-1 JunDir: Riccardo Frizza; Dir Esc: Mauro Bolognini(original), Bepi Morassi(revival)
Don Giovanni (Mozart) 18-30 JunDir: Jonathan Webb; Dir Esc: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Ago-9 OctDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Bepi Morassi
Tosca (Puccini) 25 Ago-19 SetDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Serena Sinigaglia
Madama Butterfly (Puccini) 31 Ago-5 OctDir: Daniele Callegari; Dir Esc: Alex Rigola(original), Cecilia Ligorio(revival)
Luci mie traditrici (Sciarrino) 13-24 SetDir: Tito Ceccherini; Dir Esc: Valentino Villa
La scala di seta (Rossini) 20 Set-8 OctDir: Alvise Casellati; Dir Esc: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 24 Oct-3 NovDir: Stefano Ranzani; Dir Esc: Robert Carsen
Verona, Via dei Mutilati 4  / 
La vedova allegra (Lehár) 17-31 DesDir: Sergio Alapont; Dir Esc: Gino Landi
Otello (Verdi) 4-11 FebDir: Antonino Fogliani; Dir Esc: Francesco Micheli
Manon Lescaut (Puccini) 4-11 MarDir: Francesco Ivan Ciampa; Dir Esc: Graham Vick
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 Mar-8 AbrDir: Sesto Quatrini; Dir Esc: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 29 Abr-6 MaiDir: Jordi Bernàcer; Dir Esc: Graham Vick
Petite Messe Solennelle (Rossini) 19 MaiDir: Vito Lombardi
Salome (Strauss) 20-27 MaiDir: Michael Balke; Dir Esc: Gabriele Lavia