2018/19 > França 
*Lloc públic   >Operabase Professional 
2018/19 > França

 Estrena mundial
 Raresa
 Nova producció
 Nova producció d'aquesta companyia

  
Regne Unit
Bèlgica
Alemanya
Luxemburg

França
 
Suïssa
Espanya Mònaco
Itàlia

Avignon, Opéra Grand Avignon  / 

Le nozze di Figaro (Mozart) 21-23 OctDir: Carlos Aragón; Dir Esc: Stephan Grögler, Bénédicte Debilly
Requiem (Fauré) 4 NovDir: Samuel Coquard
L'Opéra de quat'sous (Weill) 25 NovDir: Jean-Robert Lay; Dir Esc: Jean Lacornerie
Orphée aux enfers (Offenbach) 28-31 DesDir: Dominique Trottein; Dir Esc: Nadine Duffaut
La bohème (Puccini) 18-20 GenDir: Samuel Jean; Dir Esc: Frédéric Roels
Il mondo alla roversa (Galuppi) 2-3 FebDir: Françoise Lasserre; Dir Esc: Vincent Tavernier
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 16-17 MarDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre-André Weitz
La petite messe solennelle (Rossini) 31 MarDir: Pierre Guiral
Les saltimbanques (Ganne) 27-28 AbrDir: Alexandre Piquion; Dir Esc: Mireille Larroche, Francesca Bonato
L'elisir d'amore (Donizetti) 19-21 MaiDir: Samuel Jean; Dir Esc: Fanny Gioria
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La Périchole (Offenbach) 13-16 OctDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Romain Gilbert, Emilie Valantin
Anna Bolena (Donizetti) 5-18 NovDir: Paul Daniel; Dir Esc: Marie-Louise Bischofberger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-13 FebDir: Marc Leroy-Calatayud; Dir Esc: Laurent Pelly
Messe en si mineur (Bach,JS) 16-17 MarDir: Raphaël Pichon
Manon (Massenet) 5-14 AbrDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Olivier Py, Daniel Izzo
Miranda (Purcell) 3-6 MaiDir: Raphaël Pichon; Dir Esc: Katie Mitchell
Die Walküre (Wagner) 17-23 MaiDir: Paul Daniel; Dir Esc: Julia Burbach, Tal Rösner
Carmina Burana (Orff) 20 Jun
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-12 OctDir: William Christie; Dir Esc: Robert Carsen
Madame Butterfly (Puccini) 17-20 GenDir: Amaury du Closel; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
Marc'Antonio e Cleopatra (concert) (Hasse) 29 GenDir: Antonio Florio
La vie parisienne (Offenbach) 9-10 FebDir: Gaspard Brécourt; Dir Esc: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 2 AbrDir: Benjamin Perrot / Florence Bolton; Dir Esc: Raphaël de Angelis
Orphée et Eurydice (Gluck) 7-9 MaiDir: Patrice Couineau; Dir Esc: Pierre Thirion-Vallet
Compiegne, Théâtre Français de la Musique  / 
Atys en folie (Lully) 11 OctDir: Arnaud Marzorati; Dir Esc: Jean-Philippe Desrousseaux
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23-24 NovDir: Julien Chauvin; Dir Esc: Christophe Rulhes
Amadigi (Handel) 8 MarDir: Jérôme Correas; Dir Esc: Bernard Lévy
La Chauve-souris (Strauss,J) 26 AbrDir: Fayçal Karoui; Dir Esc: Célie Pauthe
La Tragédie de Carmen (Bizet) 17-19 MaiDir: Romain Louveau; Dir Esc: Florent Siaud
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Jenůfa (Janáček) 26-30 SetDir: Stefan Veselka; Dir Esc: Yves Lenoir
Nabucco (Verdi) 15-24 NovDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
La finta pazza (Sacrati) 5-10 FebDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Les Boréades (Rameau) 22-28 MarDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Barrie Kosky
Lille, Opéra de Lille  / 
Rodelinda (Handel) 4-14 OctDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Jean Bellorini
Coraline (Turnage) 7-11 NovDir: Arie van Beek; Dir Esc: Aletta Collins
Pygmalion (Rameau) 16-24 GenDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Robyn Orlin
L'Amour et Psyché (Mondonville) 16-24 GenDir: Emmanuelle Haïm; Dir Esc: Robyn Orlin
Faust (Berlioz) 25 GenDir: Fiona Monbet; Dir Esc: Jacques Perconte
Trois Contes (Pesson) 6-14 MarDir: Georges-Elie Octors; Dir Esc: David Lescot
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Abr-18 MaiDir: Eivind Gullberg Jensen; Dir Esc: Romeo Castellucci
Limoges, Opéra de Limoges  / 
A Midsummer Night's Dream (Mendelssohn) 14 SetDir: Paul Daniel; Dir Esc: Juliette Deschamps
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 7-9 OctDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre-André Weitz
Die tote Stadt (Korngold) 25-27 GenDir: Pavel Baleff; Dir Esc: Sandrine Anglade
Macbeth (Verdi) 10-14 AbrDir: Robert Tuohy; Dir Esc: Jean-Louis Martinoty, Frédérique Lombart
Les Amants magnifiques (Lully) 16-18 MaiDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Vincent Tavernier
Phèdre (Lemoyne) 4 JunDir: Julien Chauvin; Dir Esc: Marc Paquien
Lyon, Opéra de Lyon  / 
Mefistofele (Boito) 11-23 OctDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Alex Ollé
Nabucco (concert) (Verdi) 5-7 NovDir: Daniele Rustioni
L'Heure espagnole (Ravel) 17-21 NovDir: Jonathan Stockhammer; Dir Esc: James Bonas
Rodelinda (Handel) 15 Des-1 GenDir: Stefano Montanari; Dir Esc: Claus Guth
De la maison des morts (Janáček) 21 Gen-2 FebDir: Alejo Pérez; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Roméo et Juliette (Blacher) 8-15 FebDir: Emmanuel Calef; Dir Esc: Jean Lacornerie
L'Enchanteresse (Tchaikovsky,P) 15-31 MarDir: Daniele Rustioni; Dir Esc: Andriy Zholdak
Un Didon et Enée (Kalima) 16-30 MarDir: Pierre Bleuse; Dir Esc: David Marton
Remember me (Kalima) 16-30 MarDir: Pierre Bleuse; Dir Esc: David Marton
Didon et Enée (Purcell) 16-30 MarDir: Pierre Bleuse; Dir Esc: David Marton
Le Retour d'Ulysse (Monteverdi) 29 Mar-3 AbrDir: Philippe Pierlot; Dir Esc: William Kentridge, Luc de Wit
Les Enfants du Levant (Aboulker) 6-13 AbrDir: Karine Locatelli; Dir Esc: Pauline Laidet
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 14-26 MaiDir: Alexandre Bloch; Dir Esc: Katie Mitchell
Barbe-bleue (Offenbach) 14 Jun-1 JulDir: Michele Spotti; Dir Esc: Laurent Pelly
Marseille, Opéra de Marseille  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 2-9 OctDir: Paolo Arrivabeni; Dir Esc: Leo Nucci
Candide (Bernstein) 14 OctDir: Robert Tuohy
La belle de Cadix (Lopez,F) 27-28 OctDir: Bruno Conti; Dir Esc: Jack Gervais
La donna del lago (concert) (Rossini) 10-18 NovDir: José Miguel Pérez-Sierra
La fille de Madame Angot (Lecocq) 24-25 NovDir: Emmanuel Trenque; Dir Esc: Jack Gervais
Un de la canebière (Scotto) 8-9 DesDir: Bruno Membrey; Dir Esc: Jacques Duparc
La traviata (Verdi) 23 Des-2 GenDir: Nader Abbassi; Dir Esc: Renée Auphan
La Veuve joyeuse (Lehár) 19-20 GenDir: Bruno Membrey; Dir Esc: Olivier Lepelletier
Faust (Gounod) 10-21 FebDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Nadine Duffaut
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 23-24 FebDir: Bruno Conti; Dir Esc: Jack Gervais
Le Petit Faust (Hervé) 16-17 MarDir: Bruno Membrey; Dir Esc: Jean-François Vinciguerra
Le nozze di Figaro (Mozart) 24 Mar-3 AbrDir: Mark Shanahan; Dir Esc: Vincent Boussard
Turandot (Puccini) 27 Abr-5 MaiDir: Roberto Rizzi-Brignoli; Dir Esc: Charles Roubaud
Irma la Douce (Monnot) 27-28 AbrDir: Christian Mornet / André Mornet; Dir Esc: Jacques Duparc
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 25-26 MaiDir: Bruno Conti; Dir Esc: Jack Gervais
Rigoletto (Verdi) 1-11 JunDir: Lawrence Foster; Dir Esc: Charles Roubaud
Massy, Opéra de Massy  / 
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 9-11 NovDir: David Reiland; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Phi-Phi (Christiné) 2 DesDir: Gaël Darchen; Dir Esc: Anne-Sophie Lépinay
Les noces de Figaro (Mozart) 14-18 DesDir: Constantin Rouits; Dir Esc: Eric Perez
Into the Woods (Sondheim) 19-20 GenDir: Samuel Sené; Dir Esc: Olivier Bénézech
The Beggar's Opera (Pepusch) 2-3 FebDir: Florian Carré; Dir Esc: Robert Carsen
Amadigi (Handel) 16-17 FebDir: Jérôme Correas; Dir Esc: Bernard Lévy
Orphée et Eurydice (Gluck) 16-17 MarDir: Sébastien Rouland; Dir Esc: Yvan Alexandre
Madame Butterfly (Puccini) 11-14 AbrDir: Dominique Rouits; Dir Esc: Roberta Mattelli
Rigoletto (Verdi) 17-19 MaiDir: José Miguel Pérez-Sierra; Dir Esc: Jean-Louis Grinda
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
Faust (Gounod) 19-23 OctDir: Cyril Englebert; Dir Esc: Nadine Duffaut
Nous sommes éternels (Bartholomée) 16-20 NovDir: Patrick Davin; Dir Esc: Vincent Goethals
Tosca (Puccini) 1-5 FebDir: José Miguel Pérez-Sierra; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Orphée et Eurydice (Gluck) 15-19 MarDir: Nathalie Marmeuse; Dir Esc: Gabriela Gómez Abaitua
Les parapluies de Cherbourg (Legrand) 18-19 MaiDir: Patrick Leterme; Dir Esc: Mohamed Yamani
Carmen (Bizet) 15-22 JunDir: José Miguel Pérez-Sierra; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 23-25 NovDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre-André Weitz
Fantasio (Offenbach) 21 Des-6 GenDir: Pierre Dumoussaud; Dir Esc: Thomas Jolly(original), Katja Krüger(revival)
Tristan et Isolde (concert) (Wagner) 17-20 GenDir: Michael Schønwandt
Un barbier (Rossini) 25-27 GenDir: Adrien Perruchon; Dir Esc: Damien Robert
Don Pasquale (Donizetti) 20-26 FebDir: Michele Spotti; Dir Esc: Valentin Scharwz
Le Songe d'une nuit d'été (Britten) 8-12 MaiDir: Tito Muñoz; Dir Esc: Ted Huffman
Simon Boccanegra (Verdi) 16-18 JunDir: Michael Schønwandt; Dir Esc: David Hermann
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Aida (Verdi) 25 Set-4 OctDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Staffan Valdemar Holm
La Belle Hélène (Offenbach) 14-23 DesDir: Laurent Campellone; Dir Esc: Bruno Ravella
7 Minuti (Battistelli) 1-7 FebDir: Francesco Lanzillotta; Dir Esc: Michel Didym
La divisione del mondo (Legrenzi) 20-27 MarDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Jetske Mijnssen
Les Hauts de Hurlevent (Herrmann,B) 2-12 MaiDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Orpha Phelan
Madama Butterfly (Puccini) 23 Jun-2 JulDir: Modestas Pitrenas; Dir Esc: Emmanuelle Bastet
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Set-3 OctDir: Andrey Galanov
Aleko (Rakhmaninov) 30 Set-3 OctDir: Andrey Galanov
La Passion de Simone (Saariaho) 7-8 OctDir: Clément Mao-Takacs; Dir Esc: Aleksi Barrière
San Giovanni Battista (Stradella) 9-10 NovDir: Damien Guillon; Dir Esc: Vincent Tavernier
Cendrillon (Massenet) 25 Nov-4 DesDir: Claude Schnitzler; Dir Esc: Ezio Toffolutti
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-14 DesDir: William Christie / Florian Carré / Marie Van Rhijn; Dir Esc: Robert Carsen
Un Bal masqué (Verdi) 13-21 MarDir: Pietro Mianiti; Dir Esc: Waut Koeken
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 5-13 JunDir: Rudolf Piehlmayer; Dir Esc: Rebecca Blankenship, Beverly Blankenship
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 23-27 NovDir: Giuseppe Finzi; Dir Esc: Bernard Pisani
Don Giovanni (Mozart) 18-24 GenDir: György Györiványi Ráth; Dir Esc: Daniel Benoin
The Rake's Progress (Stravinsky) 1-5 MarDir: Roland Böer; Dir Esc: Jean de Pange
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 22-24 MarDir: John Nelson
Faust (Gounod) 22-28 MaiDir: Giuliano Carella; Dir Esc: Nadine Duffaut
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Rigoletto (concert) (Verdi) 3 OctDir: Gustavo Gimeno
Fidelio (concert) (Beethoven) 6 OctDir: Giovanni Antonini
Candide (concert) (Bernstein) 17 OctDir: Robert Tuohy
Requiem (concert) (Mozart) 19 OctDir: Philippe Herreweghe
Serse (concert) (Handel) 24 OctDir: Maxim Emelyanychev
La bohème (concert) (Puccini) 27 OctDir: Gianandrea Noseda
Nabucco (concert) (Verdi) 9 NovDir: Daniele Rustioni
La traviata (Verdi) 28 Nov-9 DesDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Deborah Warner
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 6 DesDir: Speranza Scappucci
Rodelinda (concert) (Handel) 10 DesDir: Emmanuelle Haïm
L'enfance du Christ (concert) (Berlioz) 14 DesDir: Emmanuel Krivine
Don Giovanni (concert) (Mozart) 10 GenDir: Giovanni Antonini
Arabella (concert) (Strauss) 11 GenDir: Constantin Trinks
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 18 FebDir: Julien Chauvin
Ariane à Naxos (Strauss) 21-30 MarDir: Jérémie Rhorer; Dir Esc: Katie Mitchell
La Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 29 MarDir: Hans-Christoph Rademann
Armide (concert) (Lully) 1 AbrDir: Hervé Niquet
Semele (concert) (Handel) 3 AbrDir: Harry Bicket
Manon (concert) (Massenet) 6 AbrDir: Frédéric Chaslin
Stabat Mater (concert) (Pergolesi) 14 AbrDir: Jean-Claude Malgoire
La Passion selon Saint Matthieu (concert) (Bach,JS) 19 AbrDir: Václav Luks
Hippolyte et Aricie (concert) (Rameau) 20 MaiDir: Emmanuelle Haïm
L'occasion fait le larron (concert) (Rossini) 26 MaiDir: Jean-Claude Malgoire
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 28 MaiDir: Emiliano Gonzalez Toro
Agrippina (concert) (Handel) 29 MaiDir: Maxim Emelyanychev
Maître Péronilla (concert) (Offenbach) 1 JunDir: Markus Poschner
Paris, Opéra-Comique  / 
Et in arcadia ego (Rameau) 1-11 FebDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Phia Ménard, Jean-Luc Beaujault
Le mystère de l'écureuil bleu (Dupin) 23-25 FebDir: Marc-Olivier Dupin; Dir Esc: Ivan Grinberg
La Princesse légère (Cruz) 9-11 MarDir: Jean Deroyer; Dir Esc: Jos Houben, Emily Wilson
Le domino noir (Auber) 26 Mar-5 AbrDir: Patrick Davin; Dir Esc: Valérie Lesort, Christian Hecq
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 23-29 AbrDir: Marc Minkowski; Dir Esc: Jérôme Deschamps
La Nonne sanglante (Gounod) 2-10 JunDir: Laurence Equilbey; Dir Esc: David Bobée
Bohème, notre jeunesse (Puccini) 9-17 JulDir: Marc-Olivier Dupin; Dir Esc: Pauline Bureau
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-24 OctDir: Raphaël Pichon; Dir Esc: Aurélien Bory
Pelléas et Mélisande (concert) (Debussy) 23 Oct
Donnerstag aus Licht (Stockhausen) 15-19 NovDir: Maxime Pascal; Dir Esc: Benjamin Lazar
Hamlet (Thomas,A) 17-29 DesDir: Louis Langrée; Dir Esc: Cyril Teste
Paris, Opéra National de Paris  / 
Tristan et Isolde (Wagner) 11 Set-9 OctDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Peter Sellars
Les Huguenots (Meyerbeer) 28 Set-24 OctDir: Michele Mariotti / Lukasz Borowicz; Dir Esc: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 29 Set-29 DesDir: Giacomo Sagripanti / Karel Mark Chichon; Dir Esc: Benoît Jacquot
Bérénice (Jarrell) 29 Set-17 OctDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Claus Guth
L'Élixir d'amour (Donizetti) 25 Oct-25 NovDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Nov-13 DesDir: Fabio Luisi; Dir Esc: Calixto Bieito
La Cenerentola (Rossini) 23 Nov-26 DesDir: Evelino Pidò; Dir Esc: Guillaume Gallienne
Cain, overo Il primo omicidio (Scarlatti,A) 24 Gen-23 FebDir: René Jacobs; Dir Esc: Romeo Castellucci
Les Troyens (Berlioz) 25 Gen-12 FebDir: Philippe Jordan; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 29 Gen-13 FebDir: Susanna Mälkki; Dir Esc: Robert Carsen
Otello (Verdi) 7 Mar-7 AbrDir: Bertrand de Billy; Dir Esc: Andrei Serban
Die Fledermaus (Strauss,J) 13-23 MarDir: Fayçal Karoui; Dir Esc: Célie Pauthe
Don Pasquale (Donizetti) 22 Mar-16 AbrDir: Michele Mariotti; Dir Esc: Damiano Michieletto
Lady Macbeth de Mzensk (Shostakovich) 6-25 AbrDir: Ingo Metzmacher; Dir Esc: Krzysztof Warlikowski
Carmen (Bizet) 11 Abr-23 MaiDir: Lorenzo Viotti; Dir Esc: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Abr-15 JunDir: Henrik Nánási; Dir Esc: Robert Carsen
Iolanta (Tchaikovsky,P) 9-24 MaiDir: Tomáš Hanus; Dir Esc: Dmitri Tcherniakov
Tosca (Puccini) 16 Mai-23 JunDir: Dan Ettinger; Dir Esc: Pierre Audi
La forza del destino (Verdi) 6 Jun-9 JulDir: Nicola Luisotti; Dir Esc: Jean-Claude Auvray
Don Giovanni (Mozart) 11 Jun-13 JulDir: Philippe Jordan / Guillermo García Calvo; Dir Esc: Ivo van Hove
La traviata (Verdi) 12 Set-16 Oct
Les Indes galantes (Rameau) 27 Set-15 Oct
Prince Igor (Borodin) 28 Nov-26 Des
Reims, Opéra de Reims  / 
Faust (Gounod) 5-7 OctDir: Cyril Englebert; Dir Esc: Nadine Duffaut
Into the Woods (Sondheim) 16-17 NovDir: Samuel Sené; Dir Esc: Olivier Bénézech
Un barbier (Rossini) 21 DesDir: Adrien Perruchon; Dir Esc: Damien Robert
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-15 GenDir: Roberto Forés Veses; Dir Esc: Emmanuelle Cordoliani
Il mondo alla roversa (Galuppi) 8 FebDir: Françoise Lasserre; Dir Esc: Vincent Tavernier
Macbeth (Verdi) 28-30 AbrDir Esc: Frédérique Lombart
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 18-19 MaiDir: Cyril Englebert; Dir Esc: Paul-Émile Fourny
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 27-28 SetDir: Andrey Galanov
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 27-28 SetDir: Andrey Galanov
San Giovanni Battista (Stradella) 13 NovDir: Damien Guillon; Dir Esc: Vincent Tavernier
Le comte Ory (Rossini) 29 Des-5 GenDir: Erki Pehk; Dir Esc: Pierre-Emmanuel Rousseau
The Beggar's Opera (Pepusch) 16-19 GenDir: William Christie / Florian Carré / Marie Van Rhijn; Dir Esc: Robert Carsen
Passion selon Saint Jean (concert) (Bach,JS) 17-18 MarDir: Damien Guillon
Un Bal masqué (Verdi) 31 Mar-4 AbrDir: Pietro Mianiti; Dir Esc: Waut Koeken
Le Vaisseau fantôme (Wagner) 3-11 MaiDir: Rudolf Piehlmayer; Dir Esc: Rebecca Blankenship, Beverly Blankenship
Rouen, Opéra de Rouen Normandie  / 
Madama Butterfly (Puccini) 25 Set-7 OctDir: Pierre Dumoussaud; Dir Esc: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Faust (Berlioz) 15-16 NovDir: Fiona Monbet; Dir Esc: Jacques Perconte
Mamselle Nitouche (Herve) 30 Nov-2 DesDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre-André Weitz
Les parapluies de Cherbourg (Legrand) 18-22 DesDir: Patrick Leterme; Dir Esc: Emmanuel Dell'Erba, Patrick Leterme
Le comte Ory (Rossini) 20-26 GenDir: Luciano Acocella; Dir Esc: Pierre-Emmanuel Rousseau
Le Journal d'un disparu (Janáček) 7-8 FebDir Esc: Ivo van Hove
Carmen (adaptation) (Bizet) 24 Feb-2 Mar
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 24-28 MaiDir: Antony Hermus; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
Saint-Etienne, Opéra de Saint-Étienne  / 
Hérodiade (Massenet) 14-18 NovDir: Jean-Yves Ossonce; Dir Esc: Jean-Louis Pichon
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Des-2 GenDir: Michele Spotti; Dir Esc: Pierre-Emmanuel Rousseau
Così fan tutte (Mozart) 1-5 FebDir: José Luis Domínguez Mondragón; Dir Esc: Christophe Gayral
Dante (Godard) 8-12 MarDir: Mihhail Gerts; Dir Esc: Jean-Romain Vesperini
Cendrillon (Isouard) 3-5 MaiDir: Julien Chauvin; Dir Esc: Marc Paquien
Carmen (Bizet) 12-16 JunDir: Alain Guingal; Dir Esc: Nicola Berloffa
Strasbourg, Opéra National du Rhin  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-28 SetDir: Michele Gamba; Dir Esc: Pierre-Emmanuel Rousseau
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-27 OctDir: Franck Ollu; Dir Esc: Barrie Kosky
Barkouf (Offenbach) 7-23 DesDir: Jacques Lacombe; Dir Esc: Mariame Clément
Le Garçon et le poisson magique (Evers) 19-21 DesDir Esc: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
La divisione del mondo (Legrenzi) 8-16 FebDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Jetske Mijnssen
Beatrix Cenci (Ginastera) 17-25 MarDir: Marko Letonja; Dir Esc: Mariano Pensotti
Der Freischütz (Weber) 17-29 AbrDir: Patrick Lange; Dir Esc: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La Princesse arabe (Arriaga) 26 MaiDir: Alexandra Cravero; Dir Esc: Benoît De Leersnyder
Don Giovanni (Mozart) 15-27 JunDir: Christian Curnyn; Dir Esc: Marie-Eve Signeyrole
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Rigoletto (Verdi) 5-9 OctDir: Daniel Montané; Dir Esc: Elena Barbalich
Requiem (concert) (Mozart) 9-11 NovDir: Jurjen Hempel
Le Barbier de Séville (Rossini) 28-31 DesDir: Jurjen Hempel; Dir Esc: Adriano Sinivia
Turandot (Puccini) 25-29 GenDir: Jurjen Hempel; Dir Esc: Federico Grazzini
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-26 MarDir: Valerio Galli; Dir Esc: Stefano Mazzonis di Pralafera
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-26 MarDir: Valerio Galli; Dir Esc: Stefano Mazzonis di Pralafera
The Telephone (Menotti) 26-28 AbrDir: Jurjen Hempel; Dir Esc: Sylvie Laligne
The Telephone (Menotti) 26-28 AbrDir: Jurjen Hempel; Dir Esc: Sylvie Laligne
Amélie va au bal (Menotti) 26-28 AbrDir: Jurjen Hempel; Dir Esc: Sylvie Laligne
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 24-28 MaiDir: Dalia Stasevska; Dir Esc: Alain Garichot
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
La traviata (Verdi) 26 Set-7 OctDir: George Petrou; Dir Esc: Pierre Rambert
La Ville morte (Korngold) 22 Nov-4 DesDir: Leo Hussain; Dir Esc: Philipp Himmelmann
Kopernikus (Vivier) 11-13 DesDir Esc: Peter Sellars
Lucrezia Borgia (Donizetti) 24 Gen-3 FebDir: Giacomo Sagripanti; Dir Esc: Emilio Sagi
Ariane à Naxos (Strauss) 1-10 MarDir: Evan Rogister; Dir Esc: Michel Fau
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 4-14 AbrDir: Pascal Rophé; Dir Esc: Stefano Poda
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 11-19 MaiDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre-André Weitz
Werther (Massenet) 20 Jun-2 JulDir: Jean-François Verdier; Dir Esc: Nicolas Joël
Tours, Opéra de Tours  / 
Les Fées du Rhin (Offenbach) 28 Set-2 OctDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Pierre-Emmanuel Rousseau
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 27-31 DesDir: Christophe Grapperon; Dir Esc: Pierre-André Weitz
L'italienne à Alger (Rossini) 1-5 FebDir: Sesto Quatrini; Dir Esc: David Hermann
La flûte enchantée (Mozart) 8-14 MarDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Bérénice Collet
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 26-28 AbrDir: Pierre Bleuse; Dir Esc: Frédéric Bélier-Garcia
Les sept péchés capitaux (Weill) 26-28 AbrDir: Pierre Bleuse; Dir Esc: Frédéric Bélier-Garcia
Andrea Chénier (Giordano) 24-28 MaiDir: Benjamin Pionnier; Dir Esc: Pier Francesco Maestrini
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Issé (concert) (Destouches) 13 OctDir: Louis-Noël Bestion de Camboulas
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 6 NovDir: François-Xavier Roth
Tarare (concert) (Salieri) 22 NovDir: Christophe Rousset
Actéon (Charpentier,M) 30 Nov-2 DesDir: David Fallis; Dir Esc: Marshall Pynkoski
Pygmalion (Rameau) 30 Nov-2 DesDir: David Fallis; Dir Esc: Marshall Pynkoski
King Arthur (Purcell) 7-9 DesDir: Hervé Niquet; Dir Esc: Corinne Benizio, Gilles Benizio
The Beggar's Opera (Pepusch) 11-13 GenDir: William Christie; Dir Esc: Robert Carsen, Christophe Gayral
Il trionfo del tempo e del disinganno (concert) (Handel) 27 GenDir: Sébastien d'Hérin
La finta pazza (Sacrati) 16-17 MarDir: Leonardo García Alarcón; Dir Esc: Jean-Yves Ruf
Rinaldo (Handel) 4-7 AbrDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Nathalie Spinosi, Jean-Christophe Spinosi
Rinaldo (Handel) 7 AbrDir: Jean-Christophe Spinosi; Dir Esc: Nathalie Spinosi, Jean-Christophe Spinosi
La divisione del mondo (Legrenzi) 13-14 AbrDir: Christophe Rousset; Dir Esc: Jetske Mijnssen
Le Retour d'Ulysse dans sa patrie (Monteverdi) 18-19 AbrDir: Philippe Pierlot; Dir Esc: William Kentridge
Didon et Enée (Purcell) 15-16 JunDir: Avi Stein; Dir Esc: Mary Birnbaum
Le Devin du village (Rousseau) 21-22 JunDir: Sébastien d'Hérin; Dir Esc: Caroline Mutel
Les Arts Florissants (Charpentier,M) 7 JulDir: Gaétan Jarry