2011/12 > Schweiz 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2011/12 > Schweiz

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tyskland
Frankrig
Monaco

Schweiz
 
Liechtenstein
Østrig
Italien

Basel, Theater Basel  / 

Wozzeck (Berg) 17 Sep-3 JanD: Dennis Russell Davies / Gabriel Feltz; P: Elmar Goerden
Rusalka (Dvořák,A) 22 Okt-11 FebD: Giuliano Betta; P: Jurate Vansk
My Fair Lady (Loewe) 29 Okt-28 MajD: David Cowan; P: Tom Ryser
Lo stimolatore cardiaco (Marthaler) 25 Nov-9 AprD: Bendix Dethleffsen / Giuliano Betta; P: Christoph Marthaler
Carmen (Bizet) 18 Dec-17 JunD: Gabriel Feltz / Giuliano Betta; P: Calixto Bieito
La vida breve (Falla) 17 Feb-30 MarD: Rolando Garza; P: Ulrike Jühe
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Mar-27 AprD: Gabriel Feltz; P: Elmar Goerden
Ariodante (Handel) 13+ MajD: Andrea Marcon; P: Stefan Pucher
Bern, Stadttheater Bern  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 4 Sep-28 DecD: Srboljub Dinic / Dorian Keilhack; P: Dieter Kaegi
Der Wunsch, Indianer zu werden (Dick) 10-15 SepD: Titus Engel; P: Leo Dick, Tassilo Tesche
Semele (Handel) 1 Okt-3 DecD: George Petrou; P: Jakob Peters-Messer
The Rake's Progress (Stravinsky) 15 Okt-18 JanD: Srboljub Dinic; P: Marc Adam
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 29 Dec-22 AprD: Dorian Keilhack / Johannes Pell / Enrico Delamboye / Srboljub Dinic; P: Laura Scozzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Jan-16 MajD: Srboljub Dinic / Kevin John Edusei / Walter E Gugerbauer; P: Kay Kuntze
Così fan tutte (Mozart) 11 Mar-20 JunD: Judith Kubitz; P: Daniel Karasek
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Antigona (Myslivecek) 10 Sep-14 AprD: Moritz Caffier; P: Andreas Rosar
Don Giovanni (Mozart) 28 Okt-29 AprD: Franco Trinca; P: Gerd Heinz
La belle Hélène (Offenbach) 16 Dec-18 MarD: Harald Siegel; P: Vincent Tavernier
I puritani (Bellini) 2 Mar-3 AprD: Franco Trinca; P: Georg Rootering
Zar und Zimmermann (Lortzing) 20 Apr-8 JunD: Harald Siegel; P: Beat Wyrsch
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Madame Butterfly (Puccini) 26 Jan-7 FebD: Laurent Gendre; P: Olivier Desbordes, Patrice Gouron
Genève, Grand Théâtre  / 
Andrea Chénier (Giordano) 7-22 SepD: John Fiore; P: John Dew
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16-27 NovD: Jonathan Darlington; P: Mira Bartov
Le comte Ory (Rossini) 18-31 DecD: Paolo Arrivabeni; P: Giancarlo Del Monaco
Richard III (Battistelli) 22 Jan-1 FebD: Zoltan Pesko; P: Robert Carsen
Le Devin du village (Rousseau) 27-31 JanD: Jean-Marie Curti; P: Ivo Guerra
La serva padrona (Pergolesi) 27-31 JanD: Jean-Marie Curti; P: Ivo Guerra
Juliette (Martinů) 24 Feb-5 MarD: Jirí Belohlávek; P: Richard Jones
Der Rosenkavalier (Strauss) 29 Mar-12 AprD: Jiri Kout; P: Otto Schenk
Mignon (Thomas,A) 9-20 MajD: Frédéric Chaslin; P: Jean-Louis Benoît
Macbeth (Verdi) 13-26 JunD: Ingo Metzmacher; P: Christof Loy
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Norma (Bellini) 28 Okt-2 NovD: Roberto Rizzi Brignoli; P: Massimo Gasparon
Farnace (Vivaldi) 11 DecD: Diego Fasolis
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 26 Dec-2 JanD: Cyril Diederich; P: Omar Porras
Alcina (Handel) 19-26 FebD: Ottavio Dantone; P: Marco Santi
Falstaff (Verdi) 23-28 MarD: Nir Kabaretti; P: Arnaud Bernard
Croquefer (Offenbach) 15-17 JunD: Philippe Béran; P: Eric Vigié
M Choufleuri (Offenbach) 15-17 JunD: Philippe Béran; P: Eric Vigié
Luzern, Luzerner Theater  / 
La Périchole (Offenbach) 3 Sep-15 OktD: Mark Foster; P: Andreas Herrmann
A Midsummer Night's Dream (Britten) 9 Sep-15 OktD: Howard Arman / Michael Wendeberg; P: Alexander Schulin
West Side Story (Bernstein) 14 Sep-27 MajD: Rick Stengårds; P: Tatjana Gürbaca
Im weißen Rößl (Benatzky) 30 Okt-12 MajD: Howard Arman / Michael Wendeberg / Lev Vernik; P: Dominique Mentha
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Dec-25 MarD: James Gaffigan; P: Susanne Øglænd
The Stolen Smells (Wills) 29 Jan-18 MarD: Simon Wills; P: Dominique Mentha
The Beggar's Opera (Britten) 15+ FebD: Andrew Dunscombe; P: Christine Cyris
Le Toreador (Adam,A) 31 Mar-19 MajD: Florian Pestell; P: Johannes Pölzgutter
Noahs Flut (Britten) 25 Apr-5 MajD: Howard Arman; P: Dominique Mentha
Orlando (Handel) 25 Maj-17 JunD: Michael Wendeberg; P: Eva-Maria Höckmayr
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Manon (Massenet) 7 Sep-11 DecD: David Stern / Jeremy Carnall; P: Jan Schmidt-Garre
Der Tod und das Madchen (Zwicker) 17 Sep-2 NovD: Jonathan Stockhammer; P: Nicola Raab
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Sep-15 MarD: Stefan Klieme / Jeremy Carnall / Stéphane Fromageot; P: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Nov-30 DecD: Jeremy Carnall; P: Hansjörg Hack
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Dec-2 JunD: Jeremy Carnall; P: Bernd Mottl
Un ballo in maschera (Verdi) 28 Jan-12 AprD: Henrik Nánási; P: Jim Lucassen
The Fairy Queen (Purcell) 10 Mar-6 JunD: Robert Howarth; P: Johannes Schmid
Das Herz bebt im Stillen (Schubert) 20 MarD: Michael Vogel; P: Serge Honegger
Salome (Strauss) 5 Maj-6 JunD: Modestas Pitrenas; P: Vincent Boussard
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
The Bear (Walton) 19-23 OktD: Charl de Villiers; P: Matthias Flückiger
O mon bel inconnu (Hahn) 19-27 Okt
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Les pêcheurs de perles (Bizet) 4-9 SepD: Carlo Rizzi; P: Jens-Daniel Herzog
La scala di seta (Rossini) 7-17 SepD: Zsolt Hamar; P: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 11 Sep-1 MajD: Nello Santi; P: Gilbert Deflo
Die Nase (Shostakovich) 17 Sep-8 OktD: Ingo Metzmacher; P: Peter Stein
Parsifal (Wagner) 2 OktD: Daniele Gatti; P: Claus Guth
La fanciulla del West (Puccini) 7-21 OktD: Carlo Rizzi; P: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 Okt-10 NovD: Nello Santi; P: Cesare Lievi
Otello (Verdi) 20 Okt-24 JunD: Daniele Gatti; P: Graham Vick
Don Pasquale (Donizetti) 28 Okt-5 NovD: Nello Santi; P: Grischa Asagaroff
Die Stadt der Blinden (Schreier) 12 Nov-4 DecD: Zsolt Hamar; P: Stephan Müller
Turandot (Puccini) 18 Nov-1 FebD: Massimo Zanetti; P: Giancarlo del Monaco
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-16 DecD: David Zinman; P: Grischa Asagaroff
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 4 Dec-24 JunD: Thomas Barthel; P: Ulrich Peter
Palestrina (Pfitzner) 10 Dec-12 JanD: Ingo Metzmacher; P: Jens-Daniel Herzog
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-17 DecD: Nello Santi; P: Grischa Asagaroff
I pazzi per progetto (Donizetti) 27 Dec-3 JunD: Paolo Carignani; P: Martin Kusej
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 27 Dec-3 JunD: Paolo Carignani; P: Martin Kusej
Le comte Ory (Rossini) 31 Dec-15 JanD: Muhai Tang; P: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 22 Jan-18 FebD: Daniele Gatti; P: Harry Kupfer
Otello (Rossini) 10 Feb-6 MarD: Muhai Tang; P: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-23 FebD: Peter Schneider.cond; P: Claus Guth
Don Carlos (Verdi) 4 Mar-9 AprD: Zubin Mehta; P: Sven-Eric Bechtolf
Simon Boccanegra (Verdi) 7 Mar-3 JulD: Carlo Rizzi; P: Giancarlo del Monaco
Così fan tutte (Mozart) 9-23 MarD: Theodor Guschlbauer; P: Sven-Eric Bechtolf
Carmen (Bizet) 14 Mar-4 JulD: Zsolt Hamar / Placido Domingo; P: Matthias Hartmann
Ein Sommernachtstraum (Britten) 31 Mar-15 AprD: Thomas Barthel; P: Gudrun Hartmann
Guillaume Tell (Rossini) 1-20 AprD: Gianluigi Gelmetti; P: Adrian Marthaler
Prince Igor (Borodin) 15-29 AprD: Vladimir Fedoseyev; P: David Pountney
Der Rosenkavalier (Strauss) 18-24 AprD: Peter Schneider.cond; P: Sven-Eric Bechtolf
Il re pastore (Mozart) 5-17 MajD: William Christie; P: Grischa Asagaroff
Poliuto (Donizetti) 6 Maj-9 JunD: Nello Santi; P: Damiano Michieletto
Un ballo in maschera (Verdi) 17-31 MajD: Nello Santi; P: David Pountney
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 26 Maj-7 JulD: Adam Fischer; P: Thomas Langhoff
Mathis der Maler (Hindemith) 16 Jun-5 JulD: Daniele Gatti; P: Matthias Hartmann
Salome (Strauss) 17-22 JunD: Christoph von Dohnányi; P: Sven-Eric Bechtolf
Falstaff (Verdi) 30 Jun-8 JulD: Daniele Gatti; P: Sven-Eric Bechtolf