2011/12 > Italien 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2011/12 > Italien

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Frankrig
Monaco
Schweiz
Østrig
Slovenien

Italien
 
Kroatien
Malta Grækenland

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Le nozze di Figaro (Mozart) 27-29 JanD: Guillaume Tourniaire; D: Pier Luigi Pizzi
Bari, Fondazione Lirico Sinfonica Petruzzelli  / 
Götterdämmerung (Wagner) 21-25 OktD: Stefan Anton Reck; D: Walter Pagliaro
Carmen (Bizet) 20-30 JanD: Lorin Maazel; D: William Kerley
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-25 AprD: Lorin Maazel
Tosca (Puccini) 24-31 MajD: Alberto Veronesi; D: Michele Mirabella
Don Giovanni (Mozart) 10-16 SepD: Roberto Abbado; D: NN
West Side Story (Bernstein) 10-14 OktD: Boris Brott
War Requiem (Britten) 17-19 NovD: Jonathan Webb
Bergamo, Teatro Donizetti  / 
Gemma di Vergy (Donizetti) 16-18 SepD: Roberto Rizzi Brignoli; D: Laurent Gerber
Maria di Rohan (Donizetti) 7-9 OktD: Gregory Kunde; D: Roberto Recchia
La Cecchina (Piccinni) 18-20 NovD: Stefano Montanari; D: Francesco Bellotto
Madama Butterfly (Puccini) 25-27 NovD: NN; D: Massimo Pezzuti
Bologna, Teatro Comunale  / 
La Tragedie de Carmen (Bizet) 8-13 AugD: Marco Boni; D: Franco Ripa di Meana
Turandot (Puccini) 19-31 JanD: Fabio Mastrangelo; D: Mariusz Trelinski
La traviata (Verdi) 22 Feb-11 MarD: Michele Mariotti; D: Alfonso Antoniozzi
Jakob Lenz (Rihm) 12-15 AprD: Marco Angius; D: Henning Brockhaus
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-19 MajD: Paolo Olmi; D: Francesco Esposito
Le nozze di Figaro (Mozart) 17-28 JunD: Michele Mariotti; D: Mario Martone
Pagliacci (Leoncavallo) 9-17 OktD: Alberto Veronesi; D: Liliana Cavani
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9-17 OktD: Alberto Veronesi; D: Liliana Cavani
Il trovatore (Verdi) 18-30 DecD: Renato Palumbo; D: Paul Curran
Bolzano, Nuovo Teatro Comunale  / 
Roméo et Juliette (Gounod) 28-29 OktD: Yves Abel; D: Manfred Schweigkofler
Salome (Strauss) 25-26 JanD: Niksa Bareza; D: Manfred Schweigkofler
The Tyrant (Dresher) 8-11 FebD: Peter Valentovic; D: Michael Hunt
La traviata (Verdi) 30-31 MarD: Pietro Rizzo; D: Rosetta Cucchi
Brescia, Teatro Grande  / 
Rigoletto (Verdi) 7-9 OktD: Marco Guidarini; D: Massimo Gasparon, Matteo Mazzoni
I puritani (Bellini) 20-22 OktD: Antonio Pirolli; D: Carmelo Rifici
Roméo et Juliette (Gounod) 11-13 NovD: Michael Balke; D: Andrea Cigni
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 2-4 DecD: Giovanni Di Stefano; D: Elena Barbalich
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-18 DecD: Matteo Beltrami; D: Federico Grazzini
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Rigoletto (Verdi) 30 Sep-2 OktD: Marco Guidarini; D: Massimo Gasparon
I puritani (Bellini) 4-6 NovD: Antonio Pirolli; D: Carmelo Rifici
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-3 DecD: Matteo Beltrami; D: Federico Grazzini
Roméo et Juliette (Gounod) 13-15 JanD: Michael Balke; D: Andrea Cigni
Cremona, Teatro Ponchielli  / 
I puritani (Bellini) 14-16 OktD: Antonio Pirolli; D: Carmelo Rifici
Rigoletto (Verdi) 21-25 OktD: Marco Guidarini; D: Massimo Gasparon
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 4-6 NovD: Giovanni Di Stefano; D: Elena Barbalich
Roméo et Juliette (Gounod) 18-20 NovD: Michael Balke; D: Andrea Cigni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-11 DecD: Matteo Beltrami; D: Federico Grazzini
Tosca (Puccini) 17-21 OktD: Giampaolo Bisanti; D: Elena Barbalich
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 26-28 OktD: Francesco Pasqualetti; D: Sam Brown
Ernani (Verdi) 23-25 NovD: Antonio Pirolli; D: Andrea Cigni
L'italiana in Algeri (Rossini) 30 Nov-2 DecD: Josè Luis Gomez-Rios; D: Pierluigi Pizzi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 DecD: Matteo Beltrami; D: Henning Brockhaus
Genova, Opera di Genova  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Okt-17 NovD: Johannes Wildner; D: Daniele Abbado(original), Boris Stetka(revival)
Gianni Schicchi (Puccini) 11 Nov-4 FebD: Valerio Galli; D: Rolando Panerai
Il campanello di notte (Donizetti) 11 Nov-4 FebD: Valerio Galli; D: Rolando Panerai
La bohème (Puccini) 16 Dec-5 FebD: Marco Guidarini; D: Augusto Fornari
Roméo et Juliette (Gounod) 22 Feb-4 MarD: Fabio Luisi / Marcello Rota; D: Jean-Louis Grinda
L'opera da tre soldi (Weill) 15-18 MarD: Francesco Lanzillotta; D: Luca De Fusco
Turandot (Puccini) 19 Apr-12 JunD: Giuliano Montaldo
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 Maj-7 Jun
Che fine ha fatto la piccola Irene? (Betta) 18 Maj-7 Jun
Mantova, Teatro Sociale  / 
Tosca (Puccini) 24 Mar
Nabucco (Verdi) 22 Apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Maj
Messina, Teatro Vittorio Emanuele di Messina  / 
Norma (Bellini) 13-17 DecD: Andrea Licata; D: Federico Tiezzi
L'elisir d'amore (Donizetti) 27-31 MarD: Alberto Veronesi; D: Francesco Torrigiani
La rondine (Puccini) 29-31 MajD: Hirofumi Yoshida; D: Stefano Vizioli
Rigoletto (Verdi) 27 Nov-1 DecD: Christopher Franklin; D: Alessio Pizzech
Milano, Teatro alla Scala  / 
Don Giovanni (Mozart) 7 Dec-14 JanD: Daniel Barenboim / Karl Heinz Steffens; D: Robert Carsen
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 15 Jan-5 FebD: Marko Letonja; D: Robert Carsen
Aida (Verdi) 14 Feb-10 MarD: Omer Meir Wellber; D: Franco Zeffirelli
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 11-27 MarD: Semyon Bychkov; D: Claus Guth
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Mar-17 AprD: Andrea Battistoni; D: Giorgio Strehler(original), Marina Bianchi(revival)
Tosca (Puccini) 22 Apr-15 MajD: Nicola Luisotti; D: Luc Bondy
Peter Grimes (Britten) 19 Maj-7 JunD: Robin Ticciati; D: Richard Jones
Luisa Miller (Verdi) 6-23 JunD: Gianandrea Noseda / Daniele Rustioni; D: Mario Martone
Manon (Massenet) 19 Jun-7 JulD: Fabio Luisi; D: Laurent Pelly
Don Pasquale (Donizetti) 30 Jun-14 JulD: Enrique Mazzola; D: Jonathan Miller
La bohème (Puccini) 26 Sep-26 OktD: Daniele Rustioni; D: Franco Zeffirelli
Siegfried (Wagner) 23 Okt-22 NovD: Daniel Barenboim; D: Guy Cassiers
Rigoletto (Verdi) 6-17 NovD: Gustavo Dudamel; D: Luc Bondy
Modena, Teatro Comunale  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 27-30 OktD: Gianluigi Gelmetti; D: Massimo Gasparon
Roméo et Juliette (Gounod) 18-20 NovD: Yves Abel; D: Manfred Schweigkofler
La bohème (Puccini) 27-29 JanD: Aldo Sisillo; D: Boyko Bogdanov, Vera Petrova
Salome (Strauss) 11-12 FebD: Niksa Bareza; D: Manfred Schweigkofler
La traviata (Verdi) 14-18 MarD: Pietro Rizzo; D: Rosetta Cucchi
Aida (Verdi) 27 Mar-1 AprD: Antonino Fogliani; D: Joseph Franconi Lee
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Semiramide (Rossini) 18-27 NovD: Gabriele Ferro; D: Luca Ronconi
Il marito disperato (Cimarosa) 6-16 DecD: Christophe Rousset; D: Paolo Rossi
Porgy and Bess (Gershwin) 10-15 JanD: William Barkhymer; D: Baayork Lee, Larry Marshall
L'opera da tre soldi (Weill) 17-21 JanD: Francesco Lanzillotta; D: Luca De Fusco
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10-18 FebD: Nello Santi; D: Gianni Amelio
La cantata e disfida di Don Trastullo (Jommelli) 2-11 MarD: Maurizio Agostini; D: Riccardo Canessa
I masnadieri (Verdi) 21-31 MarD: Nicola Luisotti; D: Gabriele Lavia
La furba e lo sciocco (Sarro) 4-13 MajD: Bruno Praticò
Il maestro di cappella (Cimarosa) 4-13 MajD: Bruno Praticò
La bohème (Puccini) 18-31 MajD: Andrea Battistoni; D: Lorenzo Amato
Les pêcheurs de perles (Bizet) 16-25 OktD: Gabriele Ferro; D: Fabio Sparvoli
Padova, Teatro Verdi  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21-23 OktD: Francesco Rosa; D: Stefano Poda
La bohème (Puccini) 23-29 DecD: Stefano Romani; D: Ivan Stefanutti
Parma, Fondazione Teatro Regio di Parma  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 1-23 OktD: Gianluigi Gelmetti; D: Pierluigi Samaritani, Massimo Gasparon
Messa da Requiem (Verdi) 6-8 OktD: Yuri Temirkanov
Falstaff (Verdi) 10-25 OktD: Andrea Battistoni; D: Stephen Medcalf
Aida (Verdi) 27 Jan-11 FebD: Antonino Fogliani; D: Alberto Fassini(original), Joseph Franconi Lee(revival)
Stiffelio (Verdi) 15-24 AprD: Andrea Battistoni; D: Guy Montavon
Pavia, Teatro Fraschini  / 
Rigoletto (Verdi) 13-15 OktD: Marco Guidarini; D: Massimo Gasparon
I puritani (Bellini) 28-30 OktD: Antonio Pirolli; D: Carmelo Rifici
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24-26 NovD: Matteo Beltrami; D: Federico Grazzini
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 9-10 DecD: Giovanni Di Stefano; D: Elena Barbalich
Roméo et Juliette (Gounod) 19-21 JanD: Michael Balke; D: Andrea Cigni
Piacenza, Teatro Municipale  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 27-30 OktD: Gianluigi Gelmetti; D: Massimo Gasparon
Roméo et Juliette (Gounod) 18-20 NovD: Yves Abel; D: Manfred Schweigkofler
La bohème (Puccini) 27-29 JanD: Aldo Sisillo; D: Boyko Bogdanov(original), Vera Petrova(revival)
Salome (Strauss) 4-5 FebD: Niksa Bareza; D: Manfred Schweigkofler
La traviata (Verdi) 14-18 MarD: Pietro Rizzo; D: Rosetta Cucchi
Aida (Verdi) 27 Mar-1 AprD: Antonino Fogliani; D: Joseph Franconi Lee
Pisa, Teatro Comunale Verdi  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 29-30 OktD: Jonathan Webb; D: Alessio Pizzech
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29-30 OktD: Jonathan Webb; D: Alessio Pizzech
Madama Butterfly (Puccini) 12-13 NovD: Roberto Zarpellon; D: Vivien Hewitt
Aida (Verdi) 29-30 NovD: Tulio Gagliardo; D: Antoine Selva
Rigoletto (Verdi) 16-18 DecD: Giuseppe Acquaviva; D: Ivan Stefanutti
La bohème (Puccini) 14-15 JanD: NN; D: Marco Gandini
L'opera da tre soldi (Weill) 11-12 FebD: Nathalie Marin; D: David Haughton
Mozart e Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-26 FebD: Francesco Pasqualetti; D: Gianluca Floris
Zanetto (Mascagni) 25-26 FebD: Francesco Pasqualetti; D: Gianluca Floris
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri  / 
La bohème (Puccini) 29 JanD: Francisco Bonnin; D: Marco Gandini
L'opera da tre soldi (Weill) 21-23 FebD: Francesco Lanzillotta; D: Luca De Fusco
Il piccolo spazzacamino (Britten) 11 MarD: Erasmo Gaudiomonte; D: Piero Fenati
Rinaldo (Handel) 20-22 AprD: Ottavio Dantone; D: Pier Luigi Pizzi
Sancta Susanna (Hindemith) 6-7 JulD: Riccardo Muti; D: Chiara Muti
Reggio Emilia, Teatro Municipale Valli  / 
L'occasione fa il ladro (Rossini) 26-27 NovD: Daniele Rustioni; D: Jean-Pierre Ponnelle(original), Sonja Frisell(revival)
Aida (Verdi) 24-26 FebD: Antonino Fogliani; D: Joseph Alberto Fassini(original), Franconi Lee(revival)
Einstein on the Beach (Glass) 24-25 Mar
Rinaldo (Handel) 27-29 AprD: Ottavio Dantone; D: Pier Luigi Pizzi
Roma, Teatro dell'Opera  / 
Macbeth (Verdi) 27 Nov-11 DecD: Riccardo Muti; D: Peter Stein
Candide (Bernstein) 18-24 JanD: Wayne Marshall; D: Lorenzo Mariani
Madama Butterfly (Puccini) 21-28 FebD: Pinchas Steinberg; D: Giorgio Ferrara
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Mar-1 AprD: Erik Nielsen; D: David McVicar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18-26 AprD: Bruno Campanella; D: Ruggero Cappuccio
Attila (Verdi) 25 Maj-5 JunD: Riccardo Muti; D: Pier Luigi Pizzi
A Midsummer Night's Dream (Britten) 19-26 JunD: James Conlon; D: Paul Curran
La Gioconda (Ponchielli) 23-31 OktD: Roberto Abbado; D: Pier Luigi Pizzi
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Norma (Bellini) 14-18 OktD: Sergio Alapont; D: Andrea Cigni
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-6 NovD: Francesco Pasqualetti; D: Paolo Panizza
I due timidi (Rota) 19-20 NovD: Francesco Lanzillotta; D: Marco Spada
La notte di un nevrastenico (Rota) 19-20 NovD: Francesco Lanzillotta; D: Marco Spada
Ernani (Verdi) 7-11 DecD: Maurizio Barbacini; D: Jun Aguni
Savona, Opera Giocosa  / 
Il signor Bruschino (Rossini) 14-15 OktD: Giuseppe La Malfa; D: Elisabetta Courir
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 10-13 NovD: Giovanni Di Stefano; D: Elena Barbalich
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale  / 
Lo sgambetto (Marocchini) 9-11 Sep
Un grido di voce (Vacca) 9-11 Sep
Ragaaazziii! (Cera) 9-11 SepD: Marco Angius; D: Marco Carniti
Pipa e Barlafuso (Caldara) 16-18 SepD: Francesco Massimi; D: Giorgio Bongiovanni
La zingaretta (Leo) 16-18 SepD: Francesco Massimi; D: Giorgio Bongiovanni
Madama Butterfly (Puccini) 23-25 SepD: Carlo Palleschi; D: Andrea Stanisci
Torino, Teatro Regio  / 
Fidelio (Beethoven) 9-18 DecD: Gianandrea Noseda; D: Mario Martone
Tosca (Puccini) 10-22 JanD: Gianandrea Noseda; D: Jean-Louis Grinda
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19-26 FebD: Alessandro Galoppini; D: Vittorio Borrelli
Madama Butterfly (Puccini) 21-28 FebD: Daniele Rustioni; D: Damiano Michieletto
La bohème (Puccini) 6-17 MarD: Massimo Zanetti; D: Vittorio Borrelli(original), Giuseppe Patroni Griffi(revival)
Rigoletto (Verdi) 14-20 MarD: Daniele Rustioni; D: Fabio Banfo
Così fan tutte (Mozart) 10-22 AprD: Christopher Franklin; D: Ettore Scola
Norma (Bellini) 16-30 MajD: Michele Mariotti; D: Joseph Franconi Lee(original), Alberto Fassini(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 19 Jun-1 JulD: Renato Palumbo; D: Lorenzo Mariani
Treviso, Teatro Comunale  / 
Don Pasquale (Donizetti) 9-15 NovD: Sergio Alapont; D: Italo Nunziata
L'occasione fa il ladro (Rossini) 3-4 DecD: Daniele Rustioni; D: Jean-Pierre Ponnelle(original), Sonja Frisell(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 9-15 JanD: Nicola Marasco; D: Fabio Ceresa
The Telephone (Menotti) 15-19 FebD: Claudio Desderi; D: Sandro Pasqualetto
La voix humaine (Poulenc) 15-19 FebD: Claudio Desderi; D: Sandro Pasqualetto
Trieste, Teatro Verdi  / 
La battaglia di Legnano (Verdi) 25 Feb-3 MarD: Boris Brott; D: Ruggero Cappuccio
Rigoletto (Verdi) 17-27 MarD: Corrado Rovaris; D: Michele Mirabella
La bohème (Puccini) 13-26 AprD: Donato Renzetti; D: Marco Gandini
L'amico Fritz (Mascagni) 17-26 MajD: Fabrizio Maria Carminati; D: Daniele Salvo
C'est ainsi (Berls) 28 Jun-4 JulD: NN; D: Antonio Calenda
Verona, Teatro Filarmonico  / 
Rigoletto (Verdi) 17-26 NovD: Andrea Battistoni; D: Arnaud Bernard
La vedova allegra (Lehár) 13 Dec-2 JanD: Julian Kovatchev; D: Federico Tiezzi
Falstaff (Verdi) 15-31 DecD: Daniele Rustioni; D: Luca Guadagnino
The Messiah (concert) (Handel) 16 DecD: Daniele Rustioni
Pagliacci (Leoncavallo) 27 Jan-5 FebD: Julian Kovatchev; D: Franco Zeffirelli
Iris (Mascagni) 16-25 MarD: Gianluca Martinenghi; D: Federico Tiezzi
La gazza ladra (Rossini) 22-29 AprD: Giovanni Battista Rigon; D: Damiano Michieletto
Aida (Verdi) 9-18 NovD: Fabio Mastrangelo; D: Hugo De Ana