2012/13 > Bulgarien 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2012/13 > Bulgarien

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Serbien Rumænien
Makedonien

Bulgarien
 
Grækenland Tyrkiet

Blagoevgrad, Chamber Opera Blagoevgrad  / 

Bastien and Bastienne (Mozart) 23 Apr
Bourgas, State Opera Bourgas  / 
Norma (Bellini) 2 Nov-21 MarD: Ivan Kozhuharov; P: Darina Glavanakov-Bakardzhieva
Madama Butterfly (Puccini) 6 Nov-23 JulD: Ivan Kozhuharov; P: Aleksandar Tekeliev
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 10 Nov-16 AugD: Nayden Todorov; P: Mario Nikolov
Carmen (Bizet) 20 Nov-27 AugD: Ivan Kozhuharov; P: Maya Slavcheva
The Merry Widow (Lehár) 22 Nov-23 AprD: Ivan Kozhuharov; P: Darina Glavanakov-Bakardzhieva
Cavalleria rusticana (Mascagni) 30 Nov-23 JanD: Ivan Kozhuharov; P: Pavel Gerdjikov
Manon Lescaut (Puccini) 20 DecD: Ivan Kozhuharov; P: Aleksandar Tekeliev
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 Jan
Il trovatore (Verdi) 5 Feb-24 Aug
La traviata (Verdi) 8 Feb-19 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Feb-8 Aug
Don Giovanni (Mozart) 15 Feb-11 Jun
La belle Hélène (Offenbach) 21 Feb-18 Jun
Macbeth (Verdi) 27 Feb
Pagliacci (Leoncavallo) 5 Mar
Opera anthology (Verdi) 5 Apr
Rigoletto (Verdi) 8 Maj-7 Jun
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 Maj
Die Zauberflöte (Mozart) 22-30 Maj
La bohème (Puccini) 7 Jun
Boris Godunov (Musorgsky) 3-5 Jul
Otello (Verdi) 12 Jul
Nabucco (Verdi) 16 JulD: Nayden Todorov; P: Pavel Gerdjikov
Aida (Verdi) 19 Jul
Tosca (Puccini) 26 Jul
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Aug
The Gypsy Princess (Kálmán) 16 Aug
Il trovatore (Verdi) 24 Aug
Carmen (Bizet) 27 Aug
Countess Maritza (Kálmán) 5 Sep
Plovdiv, State Opera Plovdiv  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Sep
La traviata (Verdi) 27 Sep
Rigoletto (Verdi) 31 OktD: Alexei Izmirliev; P: Ivanka Daliyska
Tosca (Puccini) 7 DecD: Grigor Palikarov; P: Ivanka Daliyska
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 FebD: Hristo Mihalev; P: Ivanka Daliyska
Il trovatore (Verdi) 21 FebD: Alexei Izmirliev; P: Ivanka Daliyska
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 MajD: Hristo Mihalev; P: Ivanka Daliyska
Rigoletto (Verdi) 28 MajD: Alexei Izmirliev; P: Ivanka Daliyska
Attila (Verdi) 19 JunD: Luciano di Martino; P: Valentina Simeonova
Aida (Verdi) 25 JunD: Grigor Palikarov; P: Ivanka Daliyska
Nabucco (Verdi) 29 Jun-2 Jul
Concert (Verdi) 5 Jul
Ruse, State Opera Rousse  / 
Kaddara (Børresen) 26 AugD: Niels Borksand
La traviata (Verdi) 31 Aug-18 JanD: Vladimir Boshnakov; P: Marco Catena
My Fair Lady (Loewe) 7 Sep-15 FebD: Vladimir Boshnakov; P: Simeon Simeonov
Tosca (Puccini) 14 Sep-23 NovD: Nayden Todorov; P: Ivan Savov
Die Zauberflöte (Mozart) 22 SepD: Nayden Todorov; P: Alexander Tekeliev
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 29 Sep-5 JunD: Jean Yves Gaudin
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-26 OktD: Vesselin Baytchev; P: Simeon Simeonov
Rigoletto (Verdi) 13 Okt-19 JulD: Luciano Di Martino / Vladimir Boshnakov; P: Corinna Boskovsky
Carmina Burana (concert) (Orff) 24 OktD: Nayden Todorov
Nabucco (Verdi) 27 Okt-17 MajD: Nayden Todorov; P: Georgi Parvanov
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 Nov-29 MajD: Nayden Todorov / Vladimir Boshnakov / Katalin Doman; P: Mario Nikolov
Maria Desislava (Hadjiev) 16 Nov-1 FebD: Ivan Kozhuharov; P: Svetozar Donev
Carmen (Bizet) 21 Nov-29 JulD: Nayden Todorov / Konrad Leitner / Grigor Palikarov; P: Cristian Mihăilescu
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Nov-11 AprD: Vesselin Baytchev / Vladimir Boshnakov; P: Ivan Savov
Cain (Denev) 2-4 DecD: Lubomir Denev; P: Lubomir Denev
The Violet of Montmartre (Kálmán) 7 DecD: Edward Papazov; P: Rosen Tchepilski
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 JanD: Nayden Todorov / July Damianov / Vladimir Boshnakov; P: Svetozar Donev
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Feb-8 JunD: Georgi Dimitrov / Vladimir Kiradjiev; P: Ivan Savov
Il trovatore (Verdi) 26 FebD: Nayden Todorov; P: Asen Shopov
Falstaff (Verdi) 21 Mar-13 MajD: Rossen Gergov; P: Ognian Draganoff
Don Carlos (Verdi) 13 Apr-19 JunD: Anthony Gabriele; P: Christian Michailescu
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 AprD: Svilen Dimitrov; P: Nina Naydenova
Madama Butterfly (Puccini) 2 MajD: Predrag Gosta; P: Ognian Draganoff
Aida (Verdi) 21-23 JunD: Nayden Todorov / Ivailo Krinchev; P: Ognian Draganoff
Aida (Verdi) 13-15 AugD: Konrad Leitner; P: Ognian Draganoff
Rigoletto (Verdi) 31 AugD: Nayden Todorov; P: Sarah Elena Ilieva
Carmen (Bizet) 3 Sep-1 OktD: Nayden Todorov; P: Christian Michailescu
Carmina Burana (concert) (Orff) 25 SepD: Nayden Todorov
La bohème (Puccini) 19-21 Okt
The Merry Widow (Lehár) 19 Dec
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Jan
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Feb
Turandot (Puccini) 7 AprD: Nayden Todorov
Otello (Verdi) 13 Maj
Orpheus (Monteverdi) 20 Maj
Norma (Bellini) 9 Jun
Sofia, Софийска опера и балет / Sofia Opera and Ballet  / 
Don Carlos (Verdi) 23 Sep-7 AprD: Svetoslav Borisov; P: Plamen Kartaloff
The Golden Apple (Hadjiev) 28 Sep-17 MarD: Boris Spasov; P: Yulia Krasteva
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Okt-26 AprD: Grigor Palikarov; P: Vera Nemirova
Siegfried (Wagner) 7 Okt-26 JunD: Velizar Genchev; P: Plamen Kartaloff
Aida (Verdi) 6 NovD: Borislav Ivanov; P: Kuzman Popov
Le comte Ory (Rossini) 7 NovD: Didier Talpain; P: Emmanuelle Cordoliani
Ernani (Verdi) 8 NovD: Svetoslav Borisov; P: Kuzman Popov
Werther (Massenet) 7 Dec-31 MarD: Giuseppe Sabbatini
Madama Butterfly (Puccini) 12 JanP: Plamen Kartaloff(original)
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 25 Jan-10 MarD: Yurie Florea / Grigor Palikarov; P: Ion Caramitru
Rigoletto (Verdi) 30 JanD: George Dimitrov; P: Plamen Kartaloff
Gianni Schicchi (Puccini) 16 Feb-6 AprD: Ivan Anguélov
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 Feb-6 AprD: Ivan Anguélov
Bastien and Bastienne (Mozart) 17 Feb-1 Jun
Tosca (Puccini) 28 Feb-4 AprD: Francesco Rosa; P: Plamen Kartaloff
Aladino e la lampada magica (Rota) 9 Mar-1 Jun
Prince Igor (Borodin) 21-22 Mar
Turandot (Puccini) 28 Mar-24 Apr
Götterdämmerung (Wagner) 22 Maj-29 JunD: Erich Wächter / Velizar Genchev; P: Plamen Kartaloff
Das Rheingold (Wagner) 22 JunD: Erich Wächter / Velizar Genchev; P: Plamen Kartaloff
Die Walküre (Wagner) 23 JunD: Erich Wächter / Velizar Genchev; P: Plamen Kartaloff
Don Carlos (Verdi) 5-7 Jul
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 12-14 Jul
Tosca (Puccini) 19-20 Jul
Un ballo in maschera (Verdi) 27-28 Jul
Un ballo in maschera (Verdi) 26 SepD: Boris Spasov
Don Carlos (Verdi) 29 Sep-1 MarD: Francesco Quattrocchi
Aida (Verdi) 15 Okt-9 Feb
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 24-26 Okt
L'elisir d'amore (Donizetti) 25 Okt-2 Mar
La traviata (Verdi) 28 Nov-26 Mar
Stara Zagora, State Opera Stara Zagora  / 
Bulgarians From Olden Times (Karastoyanov) 12 Okt-11 JulD: Krassimir Kashev; P: Nicholas Aprilov
Nabucco (Verdi) 24 Okt-23 Feb
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Nov-14 Dec
La traviata (Verdi) 30 Nov-18 Jun
Rigoletto (Verdi) 15 Feb-4 Maj
La bohème (Puccini) 15 Mar-6 Jun
Turandot (Puccini) 1 Apr-11 JunD: Nayden Todorov
Gianni Schicchi (Puccini) 25-26 Jun
Sister Angelica (Puccini) 25-26 Jun
Don Carlos (Verdi) 10 Jul
Madama Butterfly (Puccini) 20 Sep
Bulgarians From Olden Times (Karastoyanov) 24 Sep
Turandot (Puccini) 26 Sep
Varna, Opera Varna  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 24 Sep-27 MajD: Yuli Damyanov / Stefan Boyadzhiev
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Sep-21 MajD: Svetoslav Borisov; P: Mark Krone
La traviata (Verdi) 12 Okt-17 AprD: Borislav Ivanov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Okt-20 MarD: Grigor Palikarov
Le comte Ory (Rossini) 1 Nov-28 MajD: Didier Talpain; P: Emmanuelle Cordoliani
Aida (Verdi) 6 Nov-22 Feb
Ernani (Verdi) 8 Nov-4 DecD: Svetoslav Borisov; P: Kuzman Popov
Loud Gidiya (Hadjiev) 21 Dec-10 MajD: Borislav Ivanov / Stefan Boyadzhiev; P: Kuzman Popov
Tosca (Puccini) 18 Jan-5 Feb
La bohème (Puccini) 7 Mar-23 MajD: Borislav Ivanov; P: Kuzman Popov
Falstaff (Verdi) 3 Apr-28 JunD: Stefano Seghedoni; P: Giulio Ciabatti
Carmen (Bizet) 30 Apr-29 MajD: Grigor Palikarov; P: Kuzman Popov
Rigoletto (Verdi) 14 MajD: Stefano Seghedoni; P: Kuzman Popov
Un ballo in maschera (Verdi) 17 MajD: Borislav Ivanov
Nabucco (Verdi) 31 MajD: Borislav Ivanov; P: Kuzman Popov
Carmen (Bizet) 3 JulD: Francesco Lanzillotta; P: Kuzman Popov
La traviata (Verdi) 8-11 JulD: Borislav Ivanov; P: Kuzman Popov
Falstaff (Verdi) 16 JulD: Stefano Seghedoni; P: Giulio Ciabatti
Don Carlos (Verdi) 18 JulD: Svetoslav Borisov; P: Kuzman Popov
Il trovatore (Verdi) 24 JulD: Ivan Kozhuharov; P: Kuzman Popov
Requiem (Verdi) 30 JulD: Vito Cristofaro
Aida (Verdi) 13 AugD: Borislav Ivanov; P: Kuzman Popov
Die lustige Witwe (Lehár) 17 AugD: Svetoslav Borisov; P: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 AugD: Grigor Palikarov; P: Antonio Petris
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 20 Sep-28 OktD: Stefan Boyadzhiev
La traviata (Verdi) 23 Sep-29 OktD: Svetoslav Borisov; P: Kuzman Popov
Nabucco (Verdi) 24 SepD: Borislav Ivanov; P: Kuzman Popov
Aida (Verdi) 26 SepD: Borislav Ivanov; P: Kuzman Popov
Rigoletto (Verdi) 17 OktD: Borislav Ivanov; P: Kuzman Popov
Madama Butterfly (Puccini) 23 OktD: Grigor Palikarov; P: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 OktD: Svetoslav Borisov; P: Antonio Petris
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 OktD: Svetoslav Borisov; P: Antonio Petris