2012/13 > Tyskland 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2012/13 > Tyskland

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Danmark Sverige
Holland
Belgien
Luxembourg

Tyskland
 
Polen
Tjekkiet
Frankrig Schweiz Østrig

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 26 Sep-22 NovD: Ludger Singer; P: Bernadette Sonnenbichler
Carmen (Bizet) 7 Okt-30 MarD: Kazem Abdullah; P: Michael Helle
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-14 MarD: Kazem Abdullah; P: Ewa Teilmans
Superflumina (Sciarrino) 4 Dec-10 MarD: Péter Halász; P: Ludger Engels, Ric Schachtebeck
Ariodante (Handel) 3 Feb-12 MajD: Péter Halász; P: Jarg Pataki
Simon Boccanegra (Verdi) 7 Apr-11 JulD: Kazem Abdullah; P: Nadja Loschky
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Maj-13 JulD: Kazem Abdullah; P: Ewa Teilmans
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Jun-14 JulD: Volker Hiemeyer; P: Joan Anton Rechi
Fidelio (Beethoven) 15 Sep-26 FebD: Kazem Abdullah; P: Alexander Charim
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Sep-1 MarD: Volker Hiemeyer; P: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Okt-19 MarD: Kazem Abdullah; P: Ewa Teilmans
Rusalka (Dvořák,A) 3 Nov-20 FebD: Kazem Abdullah; P: Ewa Teilmans
Prinzessin im Eis (Schreier) 8 Dec-22 FebD: Kazem Abdullah; P: Anna Malunat
Don Carlos (Verdi) 9 Feb-18 MajD: Kazem Abdullah; P: Michael Helle
Alcina (Handel) 6 Apr-10 JulD: Péter Halász; P: Jarg Pataki
Die Banditen (Offenbach) 8 Jun-9 JulD: Péter Halász; P: Ludger Engels
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 20 Sep-10 FebD: Jens Troester; P: Ansgar Weigner
Carmen (Bizet) 11 Nov-22 JanD: Jens Troester; P: Kay Kuntze
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10 JanD: Takahiro Nagasaki; P: Cornelia Poppe
Anatevka (Bock) 13 Jan-4 AprD: Thomas Wicklein; P: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 31 MarD: Thomas Wicklein; P: Steffen Piontek
Du bist ich (Simons) 5 Maj-24 JunD: Jens Troester; P: Bernhard Stengele
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Sep-26 MarD: Thomas Wicklein; P: Roland Schwab
Du bist ich (Simons) 1 NovD: Jens Troester; P: Götz Hellriegel
Werther (Massenet) 9 Feb-16 MarD: Laurent Wagner; P: Roland Schwab
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 13-18 AprD: Reter Aderhold; P: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 AprD: Jens Troester; P: Sabine Schramm
Iphigenie auf Tauris (Gluck) 1-6 JunP: Nicolas Brieger
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 22 Sep-7 MarD: Kajsa Boström; P: Birgit Eckenweber
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Sep-3 MajD: Naoshi Takahashi; P: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 30 Sep-26 AprD: Dieter Klug; P: Reinhard Schwalbe
Götz von Berlichingen (Goldmark) 13 Okt-25 JanD: Naoshi Takahashi; P: Ingolf Huhn
Kiss me, Kate (Porter) 4 Nov-19 AprD: Dieter Klug; P: Birgit Eckenweber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-25 DecD: Dieter Klug; P: Hans-Hermann Krug
Der Freischütz (Weber) 13 Jan-21 Mar
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 19 Jan-2 Maj
Der Studentenprinz (Romberg) 24 Feb-10 Apr
Der Löwe von Venedig (Gast) 7 Apr-19 Maj
Gasparone (Millöcker) 11 Aug-1 SepD: Dieter Klug; P: Hans-Hermann Krug
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 30 Aug-13 OktD: Florian Kießling; P: Urs Alexander Schleiff
Der Studentenprinz (Romberg) 26 Sep-29 DecP: Ingolf Huhn
Der Freischütz (Weber) 12 Okt-11 NovD: Naoshi Takahashi / Fabian Enders; P: Ingolf Huhn
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-16 Mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Nov-28 MarD: Naoshi Takahashi; P: Ingolf Huhn
Amahl und die Heiligen Drei Könige (Menotti) 1-28 Dec
Figaros Hochzeit (Mozart) 26 Jan-11 Maj
Die Blume von Hawaii (Abraham) 9 Mar-5 Apr
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 9 Apr-6 Maj
Tanhäuser (Mangold) 27 Apr-18 Maj
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 30 Sep-12 JanD: Dirk Kaftan; P: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 4 Nov-5 FebD: Carolin Nordmeyer / Rune Bergmann; P: Markus Trabusch
L'étoile (Chabrier) 2 Dec-2 MarD: Carolin Nordmeyer; P: Aron Stiehl
La bohème (Puccini) 19 Jan-7 MajD: Gerrit Prießnitz; P: Thorleifur Örn Arnarsson
Elektra (Strauss) 9 Mar-26 MajD: Dirk Kaftan; P: Lorenzo Fioroni
Ritter Blaubart (Reznicek) 23 Mar-4 MajD: Dirk Kaftan; P: Manfred Weiß
Der Ring des Polykrates (Korngold) 31 Maj-16 JunD: Rune Bergmann; P: Markus Trabusch
Violanta (Korngold) 31 Maj-16 JunD: Rune Bergmann; P: Markus Trabusch
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 Jul-3 AugD: Klaus Straube; P: Hans Oebels
Die Zauberflöte (Mozart) 20-27 JulD: Klaus Straube; P: Andrea Berlet-Scherer
Intolleranza 1960 (Nono) 27 Sep-12 OktD: Dirk Kaftan; P: Ludger Engels
Rigoletto (Verdi) 26 Okt-10 AprD: Lancelot Fuhry; P: Patrick Kinmonth
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 7 Dec-2 Mar
La bohème (Puccini) 6 Jan-4 AprD: Dirk Kaftan; P: Thorleifur Örn Arnarsson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Mar-5 JunD: Roland Techet; P: Yona Kim
Lohengrin (Wagner) 3-29 Maj
My Fair Lady (Loewe) 21+ Jun
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
La straniera (concert) (Bellini) 24 NovD: Pietro Rizzo
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Mar-1 AprD: Simon Rattle; P: Robert Carsen
Cendrillon (Viardot) 27-31 MarD: Stanley Dodds
Don Giovanni (Mozart) 17-26 MajD: Thomas Hengelbrock; P: Philipp Himmelmann
Gräfin Mariza (Kálmán) 18-20 OktD: László Makláry; P: Agnes Gyarmathy
Stabat Mater (Pergolesi) 17 JanD: Diego Fasolis
Manon Lescaut (Puccini) 12-21 AprD: Simon Rattle; P: Richard Eyre
Johannespassion (Bach,JS) 13-18 AprD: Simon Rattle; P: Peter Sellars
Faust (Gounod) 6-12 JunD: Thomas Hengelbrock; P: Bartlett Sher
Don Carlos (Verdi) 3-5 JulD: Valery Gergiev; P: Giorgio Barberio Corsetti
Requiem (Verdi) 4 JulD: Valery Gergiev
Die Entführung aus dem Serail (concert) (Mozart) 21-27 JulD: Yannick Nézet-Séguin
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
La traviata (Verdi) 11-26 JanD: Eckehard Stier; P: Sebastian Ritschel
Anatevka (Bock) 22 Mar-11 MajD: Manuel Pujol; P: Sebastian Ritschel
Carmina Burana (Orff) 18 Okt-30 MarP: Reiner Feistel
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Jan-2 FebD: Andrea Sanguineti
Tannhäuser (Wagner) 29 Mar-31 MajD: Ulrich Kern
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Mädchen mit den Schwefelhölzern (Lachenmann) 15-23 SepD: Lothar Zagrosek / Matthias Hermann; P: David Hermann
Parsifal (Wagner) 21 Okt-1 AprD: Donald Runnicles; P: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Turandot (Puccini) 27 Okt-3 NovD: Jesús López Cobos; P: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Nov-3 MajD: Moritz Gnann / Ivan Repusic; P: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 6 Nov-25 AprD: Jacques Lacombe / William Spaulding; P: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 Nov-11 AprD: Enrique Mazzola / Moritz Gnann; P: Katharina Thalbach
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 16-29 NovD: Matthias Foremny; P: Carl Hegemann
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 Nov-28 DecD: Tomas Hanus; P: Katharina Thalbach
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 9 Dec-13 AprD: Steven Sloane; P: Robert Carsen
La traviata (Verdi) 10 Dec-26 AprD: Ivan Repusic; P: Götz Friedrich
Tannhäuser (Wagner) 16 Dec-30 MarD: Ulf Schirmer; P: Kirsten Harms
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Dec-11 JanD: Guillermo García Calvo; P: Filippo Sanjust
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5-18 JanD: Sebastian Lang-Lessing; P: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Tosca (Puccini) 9 Jan-9 MarD: Donald Runnicles; P: Boleslaw Barlog
Don Giovanni (Mozart) 17-30 JanD: Guillermo García Calvo; P: Roland Schwab
Peter Grimes (Britten) 25 Jan-15 FebD: Donald Runnicles; P: David Alden
Ein Maskenball (Verdi) 27 Jan-8 FebD: Ivan Repusic; P: Götz Friedrich
Madama Butterfly (Puccini) 29 Jan-14 FebD: Alexander Joel / Moritz Gnann; P: Pier Luigi Samaritani
Lohengrin (Wagner) 10 Feb-21 MarD: Donald Runnicles; P: Kasper Holten
Les troyens (Berlioz) 21 Feb-3 MarD: Donald Runnicles; P: David Pountney
Otello (Verdi) 27 Feb-6 MarD: Donald Runnicles; P: Andreas Kriegenburg
Tristan und Isolde (Wagner) 14-23 MarD: Donald Runnicles; P: Graham Vick
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 22 Mar-7 AprD: Donald Runnicles; P: Götz Friedrich
Rigoletto (Verdi) 21-30 AprD: Pablo Heras-Casado / Moritz Gnann; P: Jan Bosse
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 27 Apr-1 MajD: Andriy Yurkevych
Messa da Requiem (Verdi) 2-4 MajD: William Spaulding; P: Achim Freyer
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 27 MajD: Donald Runnicles
Le Vaisseau fantôme (concert) (Dietsch) 4 JunD: Enrique Mazzola
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 5 JunD: Guillermo García Calvo
Attila (concert) (Verdi) 19-21 JunD: Pinchas Steinberg
Himmelsmechanik (Kagel) 22-26 AugP: Sven Sören Beyer
Nabucco (Verdi) 8 Sep-22 DecD: Andrea Battistoni / William Spaulding; P: Keith Warner
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Sep-16 AprP: Jakop Ahlbom
Das Rheingold (Wagner) 21 Sep-8 JanD: Simon Rattle / Donald Runnicles; P: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 22 Sep-9 JanD: Simon Rattle; P: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 27 Sep-10 JanD: Simon Rattle; P: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 29 Sep-12 JanD: Simon Rattle / Donald Runnicles; P: Götz Friedrich
Macbeth (Verdi) 6 Okt-26 NovD: Paolo Arrivabeni; P: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Okt-2 MajD: Ivan Repusic / Moritz Gnann; P: Günter Krämer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Okt-22 FebD: Guillermo García Calvo / Moritz Gnann; P: Katharina Thalbach
La traviata (Verdi) 20 Okt-27 AprD: Gérard Korsten / Ivan Repusic; P: Götz Friedrich
Così fan tutte (Mozart) 25-27 OktP: Michael von zur Mühlen / Margo Zalite / Clara Hinterberger
Don Carlos (Verdi) 31 Okt-24 NovD: Donald Runnicles; P: Marco Arturo Marelli
Otello (Verdi) 9-28 NovD: Donald Runnicles; P: Andreas Kriegenburg
Falstaff (Verdi) 17 Nov-4 JanD: Donald Runnicles; P: Christof Loy
Rigoletto (Verdi) 23 Nov-26 AprD: Roberto Rizzi Brignoli; P: Jan Bosse
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 30 Nov-11 DecP: Annechien Koerselman
Carmen (Bizet) 8 Dec-4 MajD: Giuseppe Finzi; P: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
La bohème (Puccini) 12-31 DecD: Karel Mark Chichon / Ivan Repusic; P: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 13 Dec-21 MajD: Ivan Repusic / Matthias Foremny; P: Boleslaw Barlog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DecD: Moritz Gnann; P: Andreas Homoki
La Gioconda (Ponchielli) 19 Jan-6 FebD: Jesús López Cobos; P: Filippo Sanjust
Jenůfa (Janáček) 9-18 FebD: Donald Runnicles; P: Christof Loy
Fausts Verdammnis (Berlioz) 23 Feb-1 JunD: Donald Runnicles; P: Christian Spuck
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Feb-7 MarD: Matthias Foremny; P: Götz Friedrich
Der Bajazzo (Leoncavallo) 14-26 MarD: Cornelius Meister; P: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 14-26 MarD: Cornelius Meister; P: David Pountney
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Mar-16 MajD: Guillermo García Calvo / Ivan Repusic; P: Filippo Sanjust
Don Giovanni (Mozart) 20 Mar-8 JunD: Friedemann Layer; P: Roland Schwab
Das Marchen von der Zauberflote (Mozart) 21-22 MarD: Kevin McCutcheon; P: Gerlinde Pelkowski
Die Trojaner (Berlioz) 30 Mar-6 AprD: Paul Daniel; P: David Pountney
Parsifal (Wagner) 5-21 AprD: Axel Kober; P: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Liebestrank (Donizetti) 25 Apr-10 MajD: Roberto Rizzi Brignoli; P: Irina Brook
Tristan und Isolde (Wagner) 14-25 MajD: Donald Runnicles; P: Graham Vick
Billy Budd (Britten) 22 Maj-6 JunD: Donald Runnicles; P: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 4-7 JunD: Paolo Arrivabeni
Werther (concert) (Massenet) 16-19 JunD: Donald Runnicles
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 16 Sep-7 JulD: André de Ridder; P: Barrie Kosky
Der Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 16 Sep-6 JulD: André de Ridder; P: Barrie Kosky
Orpheus (Monteverdi) 16 Sep-5 JulD: André de Ridder; P: Barrie Kosky
American Lulu (Neuwirth) 30 Sep-30 JunD: Johannes Kalitzke; P: Kirill Serebrennikov
Xerxes (Handel) 7 Okt-4 DecD: Konrad Junghänel; P: Stefan Herheim
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 Okt-6 JanD: Peter Christian Feigel / Koen Schoots; P: Sebastian Baumgarten
La traviata (Verdi) 31 Okt-13 JanD: Ivan Repušić; P: Hans Neuenfels
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 3 Nov-26 DecD: Kristiina Poska; P: Matthias Davids
Der Freischütz (Weber) 10 Nov-3 JanD: Mihkel Kütson; P: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Nov-7 FebD: Henrik Nanasi / Kristiina Poska; P: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
La bohème (Puccini) 30 Nov-16 FebD: Kristiina Poska; P: Andreas Homoki
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 Dec-3 FebD: Stefan Blunier; P: Andreas Homoki
Die Bajadere (Kalman) 23 DecD: Stefan Soltesz
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Jan-17 FebD: Henrik Nanasi; P: Andreas Homoki
Der Kuhhandel (Weill) 18-22 JanD: Antony Hermus
Die sieben Todsünden (Weill) 21 Jan-26 FebD: Kristiina Poska; P: Barrie Kosky
Kiss me, Kate (Porter) 9 Feb-10 MarD: Koen Schoots; P: Barrie Kosky
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 Feb-2 JulD: Henrik Nanasi; P: Ivo van Hove
Mikropolis (Jost) 27 Feb-24 AprD: Christian Jost; P: Nadja Loschky
Carmen (Bizet) 6 Mar-20 AprD: Nicholas Milton; P: Sebastian Baumgarten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Mar-28 JunD: Kristiina Poska; P: Reinhard von der Thannen
Don Giovanni (Mozart) 7 Apr-18 MajD: Uwe Sandner; P: Peter Konwitschny
Le grand macabre (Ligeti) 21 Apr-1 JunD: Baldur Brönnimann; P: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1-23 MajD: Kristiina Poska; P: Calixto Bieito
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Maj-16 JunD: Henrik Nanasi; P: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 9 Jun-3 JulD: Adam Benzwi; P: Barrie Kosky
Ein Sommernachtstraum (Britten) 15 Sep-8 JulD: Kristiina Poska; P: Viestur Kairish
Orpheus (Monteverdi) 19 Sep-23 NovD: André de Ridder; P: Barrie Kosky
Ball im Savoy (Abraham) 28 Sep-10 NovD: Adam Benzwi; P: Barrie Kosky
Des Kaisers neue Kleider (Vacek) 13 Okt-21 FebD: Uwe Sandner; P: Lydia Steier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Okt-23 FebD: Kristiina Poska; P: Reinhard von der Thannen
Die sieben Todsünden (Weill) 1 Nov-2 DecD: Kristiina Poska; P: Barrie Kosky
Così fan tutte (Mozart) 3 Nov-28 JunD: Henrik Nánási; P: Alvis Hermanis
West Side Story (Bernstein) 24 Nov-13 JulD: Koen Schoots; P: Barrie Kosky
Rusalka (Dvořák,A) 29 Nov-11 JanD: Henrik Nánási; P: Barrie Kosky
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-26 JanD: Stefan Soltesz; P: Andreas Homoki
Die Herzogin von Chicago (concert) (Kálmán) 22-30 DecD: János Kovács
Der feurige Engel (Prokofiev) 19 Jan-10 JulD: Henrik Nánási; P: Benedict Andrews
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 22 Jan-19 FebD: Mihkel Kütson; P: Andreas Homoki
Xerxes (Handel) 1 Feb-11 AprD: Konrad Junghänel; P: Stefan Herheim
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Feb-10 MajP: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Ali Baba und die 40 Räuber (Akyol) 21 Feb-2 AprD: Kristiina Poska; P: Matthias Davids
Clivia (Dostal) 8 Mar-7 JulD: Kai Tietje; P: Stefan Huber
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Mar-30 AprD: Nicholas Milton; P: Thilo Reinhardt
Carmen (Bizet) 9 Apr-9 JunD: Henrik Nánási; P: Sebastian Baumgarten
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Maj-13 JunD: Henrik Nánási; P: Barrie Kosky
Castor et Pollux (Rameau) 11 Maj-12 JulD: Christian Curnyn; P: Barrie Kosky
La traviata (Verdi) 23 Maj-4 JulD: NN; P: Hans Neuenfels
Die Soldaten (Zimmermann,B) 15 Jun-9 JulD: Gabriel Feltz; P: Calixto Bieito
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 15 Sep-7 OktD: Klaus Kirbach; P: Heidi Kirbach
Wir gratulieren! (Weinberg) 23-25 SepD: Vladimir Stoupel; P: Titus Selge
Berlin, Staatsoper im Schiller Theater  / 
Tosca (Puccini) 9 Sep-8 FebD: Julien Salemkour / Leo Hussain; P: Carl Riha
R. Hot bzw. die Hitze (Goldmann) 22 Sep-8 OktD: Max Renne; P: Isabel Ostermann
Siegfried (Wagner) 3 Okt-18 AprD: Daniel Barenboim; P: Guy Cassiers
Die Walküre (Wagner) 4 Okt-14 AprD: Daniel Barenboim; P: Guy Cassiers
La traviata (Verdi) 5 Okt-15 JunD: Stefano Ranzani / Massimo Zanetti; P: Peter Mussbach
Der gestiefelte Kater (Cui) 20 Okt-17 NovD: Boris Anifantakis / Vinzenz Weissenburger; P: Isabel Ostermann
Madama Butterfly (Puccini) 26 Okt-8 MarD: Antonello Allemandi / Wolfram-Maria Märtig; P: Eike Gramss
Don Carlos (Verdi) 28 Okt-10 NovD: Massimo Zanetti; P: Philipp Himmelmann
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-24 MajD: Alexander Soddy / Julien Salemkour; P: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 24 Nov-19 AprD: Christopher Moulds; P: Hans Neuenfels
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 1-30 DecP: Maximilian von Mayenburg
La bohème (Puccini) 2-30 DecD: Andris Nelsons / Julien Salemkour; P: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 11-23 DecD: Simon Rattle; P: Nicolas Brieger
Der Freischütz (Weber) 11 Jan-20 AprD: Julien Salemkour; P: Nikolaus Lehnhoff
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15-24 JanD: Günther Albers; P: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Maria Stuarda (Donizetti) 17-28 JanD: Friedrich Haider; P: Karsten Wiegand
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Jan-23 FebD: Michele Rovetta; P: Ruth Berghaus
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 26 Jan-9 FebD: Felix Krieger; P: Mascha Pörzgen
Matsukaze (Hosokawa) 1-3 FebD: David Robert Coleman; P: Sasha Waltz
Aida (Verdi) 17 Feb-7 MarD: Leo Hussain; P: Pet Halmen
Götterdämmerung (Wagner) 3 Mar-21 AprD: Daniel Barenboim; P: Guy Cassiers
The Rake's Progress (Stravinsky) 9-16 MarD: David Robert Coleman; P: Krzysztof Warlikowski
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-22 MarD: Andriy Yurkevych; P: Percy Adlon
Vanitas (Sciarrino) 15 Mar-3 AprP: Beate Baron
Das Rheingold (Wagner) 23 Mar-13 AprD: Daniel Barenboim; P: Guy Cassiers
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Apr-22 MajD: Daniel Harding; P: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Der Neinsager (Bredemeyer) 2-21 MajP: Aniara Amos
Der Jasager (Weill) 2-21 MajP: Aniara Amos
Agrippina (Handel) 2-9 MajD: René Jacobs; P: Vincent Boussard
Le vin herbé (Martin,F) 25 Maj-13 JunD: Franck Ollu; P: Katie Mitchell
The Fairy Queen (Purcell) 16-28 JunD: Michael Boder, Benjamin Bayl; P: Claus Guth
Recitations (Aperghis) 20-30 JunP: Elisabeth Stöppler
Hanjo (Hosokawa) 22-30 JunD: Günther Albers; P: Calixto Bieito
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Sep-10 OktD: Massimo Zanetti; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Vertrauenssache (Krenek) 21 Sep-6 OktD: Günther Albers; P: Neco Çelik
Die Zarenbraut (Rimsky-Korsakov) 3 Okt-1 NovD: Daniel Barenboim / Alexander Vitlin; P: Dmitri Tcherniakov
Wozzeck (Berg) 4-12 OktD: Daniel Barenboim; P: Andrea Breth
Don Giovanni (Mozart) 18 Okt-3 NovD: Daniel Barenboim; P: Claus Guth
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 25 Okt-17 NovD: Vinzenz Weissenburger; P: Eva-Maria Weiss
La traviata (Verdi) 6 Nov-4 MarD: Domingo Hindoyan; P: Peter Mussbach
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Nov-8 MarD: Wolfram-Maria Märtig; P: August Everding
La finta giardiniera (Mozart) 28 Nov-5 DecD: Christopher Moulds; P: Hans Neuenfels
Il trovatore (Verdi) 29 Nov-22 DecD: Daniel Barenboim; P: Philipp Stölzl
Rotkäppchen (Aperghis) 30 Nov-22 DecP: Thomas Fiedler
Der fliegende Holländer (Wagner) 12-29 DecD: Daniel Harding; P: Philipp Stölzl(original), Mara Kurotschka(revival)
La bohème (Puccini) 20 Dec-19 JanD: Josep Caballé-Domenech; P: Lindy Hume
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Dec-12 JanD: Günther Albers; P: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Jan-7 FebD: Michele Rovetta; P: Ruth Berghaus
Katja Kabanowa (Janáček) 25 Jan-16 FebD: Simon Rattle; P: Andrea Breth
Lezioni di tenebra (Ronchetti) 30 Jan-29 JunD: Max Renne
Salome (Strauss) 2-13 FebD: Zubin Mehta; P: Harry Kupfer
Aida (Verdi) 15-22 FebD: Zubin Mehta; P: Pet Halmen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-8 MarD: Ursula Stigloher; P: Neco Çelik
Tosca (Puccini) 28 Feb-1 JunD: Stefano Ranzani; P: Carl Riha
Rein Gold (Stemann) 9-29 MarD: Markus Poschner; P: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-6 AprD: Christopher Moulds; P: Thomas Langhoff
Die Blinden (Dittrich) 30 Mar-11 Apr
Die Verwandlung (Dittrich) 30 Mar-11 Apr
Tannhäuser (Wagner) 12-27 AprD: Daniel Barenboim; P: Sasha Waltz
Simon Boccanegra (Verdi) 13-17 AprD: Daniel Barenboim; P: Federico Tiezzi
Le vin herbé (Martin,F) 22-26 AprD: Franck Ollu; P: Katie Mitchell, Joseph W Alford
Rappresentazione di anima e di corpo (Cavalieri) 4-11 MajD: René Jacobs; P: Achim Freyer, Tilman Hecker
Dido and Aeneas (Purcell) 6-17 MajD: Christopher Moulds; P: Sasha Waltz
Punch and Judy (Birtwistle) 16-31 MajD: Christopher Moulds; P: Derek Gimpel
Don Carlos (Verdi) 18-30 MajD: Massimo Zanetti; P: Philipp Himmelmann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 6-25 JunD: Wayne Marshall; P: Vincent Boussard
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 7-11 JunD: Marc Minkowski; P: Jürgen Flimm, Gudrun Hartmann
Lohengrin (Sciarrino) 14-21 JunP: Ingo Kerkhof
Neither (Feldman) 22-29 JunD: François Xavier Roth; P: Katie Mitchell
Aschemond oder The Fairy Queen (Oehring) 23-28 JunD: Michael Boder; P: Claus Guth
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Rigoletto (Verdi) 2 Sep-26 DecD: Alexander Kalajdzic; P: Roman Hovenbitzer
Saul (Handel) 7 Okt-4 JanD: Alexander Kalajdzic; P: Jörg Behr
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Dec-8 MajD: Elisa Gogou; P: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 Jan-19 MajD: Alexander Kalajdzic; P: Helen Malkowsky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Mar-11 MajD: Alexander Kalajdzic; P: Lotte de Beer
City of Angels (Coleman) 18 Maj-16 JunD: William Ward Murta; P: Thomas Winter
Orlando (Grütter) 15 Jun-7 JulD: Aurélien Bello; P: Bettina Geyer, Christian Grammel, Michael E Kleine
Die Hexen von Eastwick (Rowe) 20 Sep-31 DecD: William Ward Murta; P: Jens Göbel
Giovanna d'Arco (Verdi) 12 Okt-29 JanD: Alexander Kalajdzic; P: Sabine Hartmannshenn
The Last Five Years (Brown) 22-30 OktD: William Ward Murta; P: Thomas Winter
Così fan tutte (Mozart) 7 Dec-27 AprD: Alexander Kalajdzic; P: Julia Hölscher
Symphony 9 (Beethoven) 24-26 JanD: Alexander Kalajdzic
Tosca (Puccini) 22 Feb-12 JunD: Alexander Kalajdzic; P: Sebastian Bauer
Ringetje (Wagner) 15-23 MarD: Merijn van Driesten; P: Lotte de Beer
Medea (Cherubini) 4 Maj-20 JunD: Elisa Gogou; P: Florian Lutz
The Rape of Lucretia (Britten) 24 Maj-2 JulD: Elisa Gogou; P: Andrea Schwalbach
Belshazzar's Feast (Walton) 13 JunD: Nicholas Kok
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
SnoWhite (Nimsgern) 2 Sep-27 AprD: Frank Nimsgern; P: Elmar Ottenthal
Peer Gynt (Grieg) 16 Sep-7 OktD: Ekaterina Klewitz; P: Jens Kerbel
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 23 Sep-14 DecD: Stefan Blunier / Thomas Wise; P: Klaus Weise
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 23 Sep-14 DecD: Stefan Blunier / Thomas Wise; P: Klaus Weise
Sancta Susanna (Hindemith) 23 Sep-14 DecD: Stefan Blunier / Thomas Wise; P: Klaus Weise
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Okt-30 DecD: Robin Engelen / Christopher Sprenger; P: Franziska Severin
Norma (Bellini) 28 Okt-9 JulD: Robin Engelen / Christopher Sprenger; P: Florian Lutz
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Nov-12 JulD: Robin Engelen; P: Klaus Weise
Jephtha (Handel) 9 Dec-10 JulD: Andreas Spering; P: Dietrich Hilsdorf
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20 Jan-11 JulD: Robin Engelen / Thomas Wise; P: Philipp Himmelmann
La traviata (Verdi) 23 Feb-20 JulD: Hendrik Vestmann / Christopher Sprenger; P: Andreas Homoki
Nocturno (Haas,Georg) 23 MarD: Christopher Sprenger; P: Florian Lutz
Tristan und Isolde (Wagner) 28 Apr-13 JulD: Stefan Blunier; P: Vera Nemirova
Oh, wie schon ist Panama (Kraus-Hübner) 15 Maj-9 JunD: Ekaterina Klewitz; P: Bärbel Stenzenberger
Satyagraha (Glass) 9 Jun-14 JulD: Ulrich Windfuhr; P: Silviu Purcarete
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 15 Jun-20 JulD: Ekaterina Klewitz; P: Jens Kerbel
Don Giovanni (Mozart) 23 Jun-21 JulD: Robin Engelen; P: Klaus Weise
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 28 Sep-6 OktD: Ekaterina Klewitz; P: Jens Kerbel
Written on Skin (Benjamin) 29 Sep-5 DecD: Hendrik Vestmann / Thomas Wise; P: Magdolna Parditka, Alexandra Szemerédy
Dido and Aeneas (Purcell) 1 NovD: Thomas Wise; P: Mark Daniel Hirsch
Tosca (Puccini) 3 Nov-27 MarD: Hendrik Vestmann / Stefan Blunier / Johannes Pell; P: Philipp Kochheim
Pinocchios Abenteuer (Dove) 1 Dec-29 MarD: Johannes Pell; P: Martin Duncan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-20 DecD: Johannes Pell; P: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Aida (Verdi) 16 Feb-29 JunD: Will Humburg / Stefan Blunier; P: Dietrich W Hilsdorf
Die Bremer Stadtmusikanten (Gladkov) 8 MarD: Ekaterina Klewitz; P: Bärbel Stenzenberger
Der Traum ein Leben (Braunfels) 30 Mar-30 MajD: Will Humburg; P: Jürgen R Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Apr-8 JunD: Hendrik Vestmann; P: Jürgen Rose
Thaïs (Massenet) 18 Maj-27 JunD: Stefan Blunier / Thomas Wise; P: Francisco Negrin
Das Kind und der Zauberspuk (Ravel) 24 MajD: Ekaterina Klewitz
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Frau Luna (Lincke) 30 Dec-1 MajD: Hannes Ferrand; P: Sarah Kohrs
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 12-13 JanD: Christian Möbius; P: Martin Schüler
Frauen am Rande des Nervenzusammenbruchs (Yazbek) 8-9 FebD: Ferdinand von Seebach; P: Stefan Huber
Carmen (Bizet) 11-13 AprD: Marc Niemann; P: Matthias Oldag
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 7 Sep-1 NovD: Alexander Joel; P: Balázs Kovalik
Aida (Verdi) 7 Okt-16 JanD: Alexander Joel; P: Konstanze Lauterbach
Der Bettelstudent (Millöcker) 13 Okt-18 DecD: Georg Menskes; P: Detlef Soelter
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 28 Okt-19 JanD: Sebastian Beckedorf; P: Paul Esterhazy
Die Nachtigall (Stravinsky) 28 Okt-19 JanD: Sebastian Beckedorf; P: Paul Esterhazy
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 1 Dec-10 FebD: Georg Menskes; P: Hardy Rudolz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7-29 DecD: Sebastian Beckedorf / Alexander Joel; P: Michael Talke
Ernani (concert) (Verdi) 1 Feb-24 MarD: Georg Menskes
Tristan und Isolde (Wagner) 3-30 MarD: Alexander Joel; P: Yona Kim
Saul (Handel) 16 Mar-17 MajD: Nicolas Kok; P: Elisabeth Stöppler
Così fan tutte (Mozart) 28 Apr-14 JunD: Sebastian Beckedorf; P: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Maj-20 JunD: Christopher Hein / György Mészáros; P: Aniara Amos
Salome (Strauss) 1-18 JunD: Alexander Joel; P: Michael Simon
La traviata (Verdi) 10-25 AugD: Alexander Joël; P: Walter Sutcliffe
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Sep-26 OktD: Georg Menskes; P: Hardy Rudolz
Parsifal (Wagner) 5-13 OktD: Alexander Joel; P: Yona Kim
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 12-19 OktD: Georg Menskes; P: Detlef Soelter
Salome (Strauss) 20-31 OktD: Alexander Joel; P: Michael Simon
Die Reise des Edgar Allan Poe (Argento) 30+ NovD: Sebastian Beckedorf; P: Thaddeus Strassberger
Così fan tutte (Mozart) 13+ DecD: Sebastian Beckedorf; P: Lotte De Beer
Die Zauberflöte (Mozart) 30+ DecD: Christopher Hein; P: Aniara Amos
Anna Karenina (Hubay) 15+ FebD: Sebastian Beckedorf; P: Philipp Kochheim
L'elisir d'amore (Donizetti) 29+ MarD: Christopher Hein; P: Alfonso Romero Mora
Farnace (Vivaldi) 16+ MajP: Roland Schwab
West Side Story (Bernstein) 5+ JulD: Georg Menskes; P: Philipp Kochheim
Bremen, Theater Bremen  / 
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 16 Sep-17 JanD: Daniel Mayr; P: John Fulljames
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 7 Okt-29 JunD: Markus Poschner; P: Benedikt von Peter
Die Banditen (Offenbach) 21 Okt-24 MarD: Titus Engel; P: Herbert Fritsch
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 Nov-4 AprD: Clemens Heil; P: Anna-Sophie Mahler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Dec-27 MarD: Daniel Mayr; P: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 30 Dec-13 JunD: Markus Poschner; P: Vera Nemirova
Der Freischütz (Weber) 23 Mar-19 JunD: Markus Poschner; P: Sebastian Baumgarten
Così fan tutte (Mozart) 5 Maj-20 JunP: Laurent Chétouane
Tannhäuser (Wagner) 20 Maj-23 JunD: Markus Poschner; P: Tobias Kratzer
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Sep-13 DecD: Markus Poschner / Clemens Heil; P: Sebastian Baumgarten
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 DecD: Daniel Mayr; P: Sebastian Baumgarten
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Okt-25 DecD: Olof Boman; P: Anna-Sophie Mahler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 18 Okt-29 DecD: Daniel Mayr; P: Benedikt von Peter
La traviata (Verdi) 24 Nov-31 DecD: Clemens Heil; P: Benedikt von Peter
La bohème (Puccini) 26+ JanD: Markus Poschner; P: Benedikt von Peter
Juliette (Martinů) 29+ MarD: Clemens Heil; P: John Fulljames
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Mefistofele (Boito) 15 Sep-30 NovD: Stefan Veselka; P: Philipp Kochheim
Der Leuchtturm (Maxwell Davies) 23 Sep-28 NovD: Stephan Tetzlaff; P: Ulrich Mokrusch
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 27 Okt-25 AprD: Volker M Plangg; P: Dirk Böhling
La traviata (Verdi) 11 Nov-14 DecD: Stefan Veselka; P: Kirsten Uttendorf
Don Giovanni (Mozart) 25 Dec-1 MarD: Stefan Veselka; P: Ralf Nürnberger
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 2 Feb-20 MajD: Hartmut Brüsch; P: Roland Hüve
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 16 Mar-10 MajD: Stephan Tetzlaff; P: Christian von Götz
Die verkaufte Braut (Smetana) 20 Apr-27 JunD: Stefan Veselka; P: Hinrich Horstkotte
Love and Other Demons (Eötvös) 1-21 JunD: Stephan Tetzlaff; P: Andrej Woron
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 17 Sep-27 OktD: Hartmut Brüsch; P: Martin Philipp
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Nov-9 FebD: Stefan Veselka; P: Christian von Götz
Otello (Verdi) 25 Dec-5 MarD: Stephan Tetzlaff; P: Bruno Berger-Gorski
Gräfin Mariza (Kálmán) 15 Feb-23 MarD: Hartmut Brüsch; P: Ansgar Weigner
Kommilitonen! (Davies,PM) 29+ MarD: Stephan Tetzlaff; P: Ulrich Mokrusch
Der Freischütz (Weber) 10+ MajD: Stefan Veselka; P: Andrej Woron
Der gewaltige Hahnrei (Goldschmidt) 21+ JunD: Stephan Tetzlaff; P: Hinrich Horstkotte
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Nabucco (Verdi) 23 Sep-12 AprD: Eckart Manke; P: Michael Heinicke
Madama Butterfly (Puccini) 20 Okt-4 JulD: Lukas Beikircher / Anja Bihlmaier; P: Anja Krietsch
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Okt-30 JunD: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; P: Dominik Wilgenbus
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1-26 DecD: Friedrich Suckel; P: Steffen Piontek
Das Feuerwerk (Burkhard) 8 Dec-4 JunD: Anja Bihlmaier; P: Karl Absenger
My Fair Lady (Loewe) 10 Dec-22 MarD: Heinz Meißner; P: Michael Heinicke
L'Africaine (Meyerbeer) 2 Feb-15 JunD: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; P: Jakob Peters-Messer
Swanhunter (Dove) 12 Feb-9 AprD: Thomas-Michael Gribow; P: Jürgen R Weber
Die Herzogin von Malfi (Rasch) 23 Mar-8 JunD: Frank Beermann; P: Dietrich W Hilsdorf
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Mar-28 JunD: NN; P: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 30 MajD: Frank Beermann; P: Michael Heinicke
Parsifal (Wagner) 1-9 JunD: Frank Beermann; P: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 2 JunD: Frank Beermann; P: Michael Heinicke
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 JunD: Frank Beermann / Anja Bihlmaier; P: Dominik Wilgenbus
Die Dreigroschenoper (Weill) 14 JunD: Anja Bihlmaier; P: Philip Tiedemann
Le grand macabre (Ligeti) 28 Sep-18 JanD: Frank Beermann; P: Walter Sutcliffe
Aida (John,E) 3 Okt-12 DecD: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; P: Matthias Winter
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13-15 OktD: Tom Bitterlich; P: Sabine Sterken
My Fair Lady (Loewe) 25 Okt-7 MarD: Heinz Meißner; P: Michael Heinicke
Das Feuerwerk (Burkhard) 2 Nov-4 JulD: Tom Bitterlich / Thomas-Michael Gribow; P: Karl Absenger
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Nov-30 MarD: Frank Beermann; P: Dominik Wilgenbus
Don Giovanni (Mozart) 30 Nov-24 MajD: Felix Bender; P: Michael Heinicke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 DecD: Felix Bender / Arnaud Arbet; P: Steffen Piontek
Die schweigsame Frau (Strauss) 13 Dec-21 AprD: Frank Beermann; P: Gerd Heinz
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 5-7 JanD: Tom Bitterlich; P: Sabine Sterken
Don Carlos (Verdi) 1 Feb-4 MajD: Frank Beermann; P: Helen Malkowsky
Norma (Bellini) 8 Mar-3 JunD: Felix Bender; P: Christopher Alden
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Apr-24 MajD: Felix Bender; P: Michael Heinicke
Tannhäuser (Wagner) 18 AprD: Frank Beermann; P: Michael Heinicke
Tristan und Isolde (Wagner) 19 AprD: Frank Beermann; P: Michael Heinicke
Funny Girl (Styne) 3 Maj-13 JunD: Tom Bitterlich; P: Stefan Huber
Der Mond (Orff) 7 Jun-12 JulD: NN; P: Holger Pototzki
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Don Giovanni (Mozart) 22 Sep-13 JanD: Roland Kluttig; P: Søren Schuhmacher
Rinaldo (Handel) 9 Okt-9 DecD: Anna-Sophie Brüning; P: Jakob Peters-Messer
The Turn of the Screw (Britten) 10 Nov-15 DecD: Roland Kluttig / Hans Stähli; P: Urte Regler
Me and My Girl (Gay) 17 Nov-9 JunD: Lorenzo Da Rio; P: Holger Hauer
Madame Pompadour (Fall) 2 Dec-9 JanD: Hans Stähli; P: François De Carpentries
Madama Butterfly (Puccini) 19 Jan-20 AprD: Roland Kluttig; P: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 Feb-21 JunD: Roland Fister; P: Holger Hauer
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 2 Mar-4 MajD: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; P: Birgit Kronshage
María de Buenos Aires (Piazzolla) 6 Apr-22 JunD: Roland Fister
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 27 Apr-3 JulD: Anna-Sophie Brüning; P: Alessandro Talevi
Dorian Gray (Fister) 8 Jun-10 JulD: Roland Fister; P: Bodo Busse
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 29 Jun-17 JulD: Roland Kluttig; P: Konstanze Lauterbach
Der Liebestrank (Donizetti) 21 Sep-11 FebD: Anna-Sophie Brüning / Lorenzo Da Rio; P: Jean Renshaw
Dorian Gray (Fister) 29 Sep-14 NovD: Roland Fister; P: Bodo Busse
Ein Maskenball (Verdi) 26 Okt-29 JanD: Roland Kluttig; P: Volker Vogel
Madama Butterfly (Puccini) 10-16 NovD: Roland Kluttig; P: Magdolna Parditka, Alexandra Szemeredy
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Dec-6 AprD: Roland Fister; P: François De Carpentries
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10-26 JanD: Roland Kluttig; P: Konstanze Lauterbach
Lohengrin (Wagner) 23 Feb-16 JulD: Roland Kluttig; P: Carlos Wagner
Lohengrin (Sciarrino) 15-22 MarD: Roland Kluttig; P: Bodo Busse
Im weißen Rößl (Benatzky) 29 Mar-26 JunD: Lorenzo Da Rio; P: Tobias Materna
Pelleas und Melisande (Debussy) 19 Apr-1 JulD: Roland Kluttig; P: Jakob Peters-Messer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 10 Maj-15 JulD: Roland Fister; P: Pascale-Sabine Chevroton
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Jun-17 JulD: Anna-Sophie Brüning; P: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Savîtrî (Holst) 22 Jun-17 JulD: Anna-Sophie Brüning; P: Magdolna Parditka / Alexandra Szemerédy
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 7 Sep-17 JanD: Marc Niemann; P: Jo Fabian
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 23 Sep-23 FebD: Evan Christ; P: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 3 Okt-13 FebD: Evan Christ; P: Ralf Nürnberger
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 10-11 OktD: Christian Georgi; P: Hauke Tesch
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 27 Okt-11 AprD: Evan Christ; P: Martin Schüler
Das Geheimnis der Wolfsschlucht (Weber) 30 Okt-17 DecD: Frank Bernard; P: Hauke Tesch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Nov-25 DecD: Marc Niemann; P: Martin Schüler
Aida (Verdi) 6-28 DecD: Evan Christ; P: Ralf Nürnberger
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Dec-30 AprD: Evan Christ; P: Hauke Tesch
Madame Pompadour (Fall) 26 Jan-10 FebD: Marc Niemann; P: Bernd Mottl
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 Feb-7 MarD: Marc Niemann; P: Martin Schüler
Anatevka (Bock) 22 Mar-5 JunD: Marc Niemann; P: Giorgio Madia
Götterdämmerung (Wagner) 30 Mar-28 AprD: Evan Christ; P: Martin Schüler
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Maj-2 JunD: Marc Niemann; P: Martin Schüler
Das Rheingold (concert) (Wagner) 24-26 MajD: Evan Christ
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 14-22 JunD: Marc Niemann; P: Thomas Fiedler
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Sep-22 DecD: Evan Christ; P: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 28 Sep-20 DecD: Evan Christ; P: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 11 Okt-19 JanD: Marc Niemann; P: Matthias Oldag
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20 Okt-12 DecD: Evan Christ; P: Hauke Tesch
Voss (Meale) 22 OktD: Bo-Kyoung Kim; P: Martin Schüler
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 22 Nov-16 FebD: Marc Niemann; P: Jo Fabian
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DecD: Marc Niemann; P: Martin Schüler
Madame Pompadour (Fall) 31 Dec-15 FebD: Marc Niemann; P: Bernd Mottl
Peer Gynt (Egk) 25 Jan-3 MajD: Evan Christ; P: Martin Schüler
Götterdämmerung (Wagner) 2 Feb-16 MarD: Evan Christ; P: Martin Schüler
Wie einst im Mai (Kollo) 21+ MarD: Frank Bernard; P: Matthias Winter
La traviata (Verdi) 29 Mar-22 JunD: Evan Christ; P: Manfred Schweigkofler
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17 Apr-20 MajD: Marc Niemann; P: Martin Schüler
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 29 Sep-16 MarD: Bartholomew Berzonsky; P: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 6 Okt-12 MarD: Elias Grandy / Martin Lukas Meister; P: John Dew
Die Macht des Schicksals (Verdi) 20 Okt-16 FebD: Martin Lukas Meister; P: René Zisterer
My Fair Lady (Loewe) 22 Okt-2 DecD: Wolfgang Wengenroth; P: Iris Gerath-Prein
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 26 Okt-25 DecD: Michael Cook / Elias Grandy; P: John Dew
Die Opernprobe (Lortzing) 28 OktD: Eberhard Bäumler; P: Barbara Esser, Jürgen Esser
Das Rheingold (Wagner) 3 Nov-4 MajD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Die Walküre (Wagner) 4 Nov-5 MajD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Siegfried (Wagner) 11 Nov-8 MajD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 18 Nov-9 MajD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Cavalleria rusticana (Mascagni) 1 Dec-28 MarD: Michael Cook; P: Michiel Dijkema
Der Bajazzo (Leoncavallo) 1 Dec-28 MarD: Michael Cook; P: Michiel Dijkema
Jakob Lenz (Rihm) 17 Jan-1 JunD: Michael Cook; P: Lothar Krause
Don Pasquale (Donizetti) 19 Jan-20 AprD: Elias Grandy; P: Italo Nunziata
Die Trojaner (Berlioz) 9 Mar-23 JunD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Salome (Strauss) 27 Apr-5 JulD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
La sonnambula (Bellini) 8 Jun-4 JulD: Elias Grandy; P: John Dew
La sonnambula (Bellini) 21 Sep-30 NovD: Elias Grandy; P: John Dew
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Sep-23 JanD: Elias Grandy; P: Michael Schulz
Wozzeck (Berg) 27 Okt-18 JanD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Wozzeck (Gurlitt) 27 Okt-18 JanD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
La traviata (Verdi) 7 Dec-31 JanD: Elias Grandy; P: John Dew
La bohème (Puccini) 14 Dec-11 JanD: Elias Grandy; P: John Dew
Tristan und Isolde (Wagner) 25+ JanD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
The Turn of the Screw (Britten) 15+ FebP: Lothar Krause
Otello (Verdi) 15+ MarP: Gerhard Hess
Parsifal (Wagner) 13-18 AprD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Gianni Schicchi (Puccini) 1+ JunD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Der Mantel (Puccini) 1+ JunD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Schwester Angelica (Puccini) 1+ JunD: Martin Lukas Meister; P: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Aida (Verdi) 15 Sep-12 MajD: Antony Hermus; P: Christian von Götz
Bastien und Bastienne (Mozart) 23 SepD: Boris Cepeda; P: Jana Eimer
Faust (Gounod) 5 Okt-5 JanD: Daniel Carlberg; P: Hinrich Horstkotte
West Side Story (Bernstein) 19 Okt-3 MarD: Daniel Carlberg; P: Christian von Götz
Peer Gynt (Grieg) 21 Okt-30 NovD: Antony Hermus; P: Niklas Ritter
Die lustige Witwe (Lehár) 3 Nov-7 JunD: Wolfgang Kluge; P: Wolfgang Maria Bauer
La bohème (Puccini) 29 Nov-19 JanD: Antony Hermus; P: Roman Hovenbitzer
Siegfried (Wagner) 30 Mar-9 JunD: Antony Hermus; P: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 26 Maj-29 JunD: Daniel Carlberg; P: Roman Hovenbitzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 5-7 JulD: Daniel Carlberg; P: Jana Eimer
L'elisir d'amore (Donizetti) 14 Sep-11 MajD: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; P: Jana Eimer
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Sep-3 NovD: Wolfgang Kluge; P: Johannes Zametzer
Norma (Bellini) 4 Okt-18 AprD: Daniel Carlberg; P: André Bücker
Esclarmonde (Massenet) 1 Dec-1 JunD: Daniel Carlberg / Wolfgang Kluge; P: Roman Hovenbitzer
Les Pêcheurs de perles (concert) (Bizet) 7 Dec-14 MarD: Antony Hermus
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 18 Jan-9 MajD: Wolfgang Kluge; P: Wolfgang Dosch
Ledi Makbet Mcenkogo uezda (Shostakovich) 29 Mar-15 JunD: Antony Hermus; P: Hinrich Horstkotte
Tosca (Puccini) 17 Maj-28 JunD: Antony Hermus; P: Hans Peter Cloos
Casanova (Kanyar) 4-6 JulD: Daniel Carlberg; P: Christian von Götz
Die Walküre (Wagner) 27+ Sep
Das Rheingold (Wagner) 30+ Jan
Das Rheingold (Wagner) 13 Maj
Die Walküre (Wagner) 14 Maj
Siegfried (Wagner) 15 Maj
Götterdämmerung (Wagner) 17 Maj
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Irma la Douce (Monnot) 23 Aug-31 DecD: Thomas Wolter; P: Tatjana Rese
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Aug-2 DecD: Matthias Wegele; P: Christian Jérôme Timme
Carmen (Bizet) 14 Sep-19 OktD: Erich Wächter; P: Kay Metzger
Der Vogelhändler (Zeller,C) 2 Nov-22 MarD: Matthias Wegele; P: Uwe Drechsel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Nov-23 DecD: Erich Wächter / Matthias Wegele; P: Thomas Mittmann
Parsifal (Wagner) 15 Dec-29 MarD: Erich Wächter; P: Kay Metzger
Weiße Rose (Zimmermann,U) 18 Jan-3 FebD: Matthias Wegele; P: Sebastian Gruner
Kiss me, Kate (Porter) 25 Jan-18 MarD: Mathias Mönius; P: Peter Rein
Macbeth (Verdi) 29 JanD: Jörg Pitschmann; P: Kay Metzger
Jenůfa (Janáček) 7 Feb-18 JunD: Lutz Rademacher; P: Dirk Schmeding
Il trovatore (Verdi) 15 Mar-19 AprD: Erich Wächter; P: Dirk Schmeding
Tristan und Isolde (Wagner) 12 Maj-2 JunD: Erich Wächter; P: Kay Metzger
Il trovatore (Verdi) 28 Aug-28 SepD: Erich Wächter / Matthias Wegele; P: Dirk Schmeding
Carmen (Bizet) 4 Sep-16 NovD: Lutz Rademacher; P: Kay Metzger
West Side Story (Bernstein) 13 Sep-19 MajD: Matthias Wegele; P: Kay Metzger
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Okt-1 NovD: Lutz Rademacher; P: Kay Metzger
Gianni Schicchi (Puccini) 18 Okt-28 MarD: Lutz Rademacher; P: Ernö Weil
Il Tabarro (Puccini) 18 Okt-28 MarD: Lutz Rademacher; P: Ernö Weil
Suor Angelica (Puccini) 18 Okt-28 MarD: Lutz Rademacher; P: Ernö Weil
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ NovD: Lutz Rademacher; P: Thomas Mittmann
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Dec-30 MajD: Matthias Wegele; P: Holger Pototzki
Written on Skin (Benjamin) 11 Apr-24 MajD: Lutz Rademacher; P: Kay Metzger
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-11 JunD: Matthias Wegele; P: Christian Poewe
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Boris Godunow (Musorgsky) 30 Sep-23 DecD: Jac van Steen; P: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 3 Okt-18 DecD: Michael Hönes; P: Ronny Jakubaschk
La bohème (Puccini) 7 Okt-26 DecD: Motonori Kobayashi; P: Katharina Thoma
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 1 Dec-25 JanD: Fausto Nardi; P: Jens Daniel Herzog
Manon (concert) (Massenet) 16 Dec-13 JanD: Lancelot Fuhry
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 12 Jan-26 JunD: Philipp Armbruster; P: Ricarda Regina Ludigkeit
Il trovatore (Verdi) 2 Feb-14 AprD: Lancelot Fuhry; P: Katharina Thoma
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Feb-14 JulD: Jac van Steen; P: Mariame Clément
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Apr-29 JunD: Motonori Kobayashi; P: Christian Tschirner
Anna Nicole (Turnage) 27 Apr-29 MajD: Jac van Steen / Philipp Armbruster; P: Jens Daniel Herzog
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 25 Maj-10 JulD: Michael Hönes; P: Svenja Tiedt
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Sep-26 DecD: Jac van Steen / Motonori Kobayashi; P: Mariame Clément
Don Carlos (Verdi) 29 Sep-8 DecD: Gabriel Feltz; P: Jens-Daniel Herzog
Anatevka (Bock) 19 Okt-24 JanD: Philipp Armbruster; P: NN
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 27 Okt-22 DecD: Michael Hönes; P: Ronny Jakubaschk
Tannhäuser (Wagner) 1 Dec-11 MajD: Gabriel Feltz; P: Kay Voges
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Jan-4 MajD: Philipp Armbruster; P: Thomas Enzinger
Carmen (Bizet) 1 Feb-5 JulD: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; P: Katharina Thoma
Der kleine Barbier (Rossini) 23 Feb-6 AprD: Michael Hönes; P: Ronny Jakubaschk
Aschenputtel (Rossini) 22 Mar-3 JulP: Erik Petersen
Die Jahreszeiten (Haydn) 27 Apr-21 JunD: Motonori Kobayashi; P: Jens-Daniel Herzog
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 17 Maj-4 JulP: Jens-Daniel Herzog
Das Geheimnis der schwarzen Spinne (Weir) 2-3 JulD: Michael Hönes; P: Alexander Becker
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4 Sep-15 MajD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; P: Matthias Oldag
Pariser Leben (Offenbach) 6 Sep-22 MajD: Ernst Theis; P: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 26 Sep-5 AprD: Peter Christian Feigel; P: Holger Hauer
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 4 Okt-10 MajD: Christian Garbosnik / Ernst Theis; P: Michiel Dijkema
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Okt-14 AprD: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; P: Winfried Schneider
Gasparone (Millöcker) 26 Okt-14 JunD: Christian Garbosnik; P: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 16 Nov-23 AprD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; P: Winfried Schneider
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-23 DecD: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; P: Jasmin Solfaghari
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 29 Jan-7 AprD: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; P: Rita Schaller
My Fair Lady (Loewe) 9 Feb-16 JunD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Mar-9 JunD: Ernst Theis / Christian Garbosnik; P: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Mar-5 JunD: Ernst Theis / Christian Garbosnik; P: Peter Kube
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 19 Apr-28 JunD: Andreas Schüller; P: Jasmin Solfaghari
Das Spitzentuch der Königin (Strauss,J) 3 MajD: Ernst Theis
Der Carneval in Rom (Strauss,J) 7 MajD: Ernst Theis
Prinz Methusalem (Strauss,J) 9 MajD: Christian Garbosnik / Ernst Theis; P: Adriana Altaras
Giuditta (Lehár) 21-30 JunD: Christian Garbosnik; P: Robert Lehmeier
Giuditta (Lehár) 14 Sep-28 MajD: Christian Garbosnik; P: Robert Lehmeier
Pariser Leben (Offenbach) 19 Sep-29 NovD: Ernst Theis / Christoph Lichdi; P: Jasmin Solfaghari
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 21 Sep-22 JunD: Andreas Schüller / Christoph Lichdi; P: Jasmin Solfaghari
Gasparone (Millöcker) 25 Sep-20 JunD: Christoph Lichdi / Christian Garbosnik; P: Matthias Oldag
Hello, Dolly! (Herman) 28 Sep-8 NovD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; P: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Okt-20 AprD: Peter Christian Feigel / Ernst Theis / Christian Garbosnik; P: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-22 DecD: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; P: Jasmin Solfaghari
Kiss me, Kate (Porter) 1 Mar-1 JunD: Peter Christian Feigel; P: Holger Hauer
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Mar-13 JunD: Peter Christian Feigel / Ernst Theis; P: Peter Kube
My Fair Lady (Loewe) 5 Apr-8 JunD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel
Die verkaufte Braut (Smetana) 2 Maj-6 JunD: Andreas Schüller; P: Arne Böge
Evita (Lloyd Webber) 27 Jun-12 JulD: Peter Christian Feigel; P: Winfried Schneider
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 Sep-4 NovD: Pier Giorgio Morandi; P: Michael Schulz
Wir erreichen den Fluss (Henze) 13-29 SepD: Erik Nielsen; P: Elisabeth Stöppler
Fidelio (Beethoven) 14 Sep-13 OktD: Ádám Fischer; P: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 15 Sep-6 AprD: Pier Giorgio Morandi / Andrea Battistoni; P: Christine Mielitz
Tosca (Puccini) 23 Sep-7 OktD: Julian Kovatchev; P: Johannes Schaaf
El Cimarron (Henze) 29-30 SepP: Michael Kerstan
Don Carlos (Verdi) 4 Okt-28 JanD: Pier Giorgio Morandi; P: Eike Gramss
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 Okt-1 NovD: Josep Caballe Domenech; P: Grischa Asagaroff
Das Geheime Konigreich (Krenek) 20 Okt-22 JanD: Mihkel Kütson; P: Manfred Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Okt-8 JunD: Julia Jones / Rainer Mühlbach / Stefan Klingele; P: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Nov-8 FebD: Constantin Trinks; P: David Mouchtar-Samorai
Der Rosenkavalier (Strauss) 18 Nov-16 JunD: Christian Thielemann; P: Uwe Eric Laufenberg
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29 Nov-17 DecD: Julia Jones; P: Michael Schulz
Madama Butterfly (Puccini) 30 Nov-2 JanD: Henrik Nanasi; P: Annette Jahns
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-26 DecD: Mihkel Kütson; P: Katharina Thalbach
Dorina e Nibbio (Sarro) 16 Dec-30 JunD: Felice Venanzoni; P: Axel Köhler
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Dec-11 JanD: Carlo Montanaro; P: Elisabeth Stöppler
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Dec-10 JanD: Alexander Joel; P: Günter Krämer
Lohengrin (Wagner) 13-20 JanD: Christian Thielemann; P: Christine Mielitz
Orlando (Handel) 27 Jan-6 JunD: Jonathan Darlington; P: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 6 Feb-9 MarD: Julian Kovatchev / Paolo Arrivabeni; P: Andreas Homoki
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Feb-4 AprD: Jonathan Darlington; P: Bettina Bruinier
Manon Lescaut (Puccini) 2 Mar-27 JunD: Christian Thielemann; P: Stefan Herheim
Alcina (Handel) 17 Mar-1 AprD: Rainer Mühlbach; P: Jan Philipp Gloger
Rigoletto (Verdi) 28 Mar-20 AprD: Asher Fisch; P: Nikolaus Lehnhoff
La cenerentola (Rossini) 15 Apr-31 MajD: Henrik Nanasi; P: Steffen Piontek
Don Giovanni (Mozart) 27 Apr-9 MajD: Alexander Joel; P: Willy Decker
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 27 Apr-9 JunD: Johannes Wulff-Woesten; P: Valentina Simeonova
La juive (Halévy) 12 Maj-2 JulD: Tomáš Netopil; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Jun-7 JulD: Constantin Trinks; P: Florentine Klepper
La vestale (concert) (Spontini) 30 Jun-6 JulD: Gabriele Ferro
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Aug-13 OktD: Josep Caballé-Domenech; P: David Mouchtar-Samorai
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Aug-2 JulD: Constantin Trinks; P: Florentine Klepper
La cenerentola (Rossini) 29 Aug-20 OktD: Giacomo Sagripanti; P: Steffen Piontek
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Sep-21 AprD: Henrik Nanasi; P: Achim Freyer
King Arthur (Purcell) 13 Sep-3 DecD: Felice Venanzoni; P: Tilmann Köhler
Macbeth (Verdi) 14 Sep-4 OktD: Paolo Arrivabeni; P: Philipp Himmelmann
La juive (Halévy) 15-29 SepD: Tomáš Netopil; P: Jossi Wieler
Carmen (Bizet) 28 Sep-25 AprD: Josep Caballé-Domenech; P: Axel Köhler
Der Rosenkavalier (Strauss) 3-10 OktD: Christian Thielemann; P: Uwe Eric Laufenberg
Tannhäuser (Wagner) 31 Okt-17 NovD: Constantin Trinks; P: Peter Konwitschny
La bohème (Puccini) 2 Nov-1 JulD: Julian Kovatchev; P: Christine Mielitz
Rigoletto (Verdi) 6 Nov-1 DecD: Pier Giorgio Morandi; P: Nikolaus Lehnhoff
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Nov-14 DecD: Asher Fisch; P: Marco Arturo Marelli
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-20 DecD: Constantin Trinks; P: Katharina Thalbach
Madama Butterfly (Puccini) 16 Dec-2 JanD: Pier Giorgio Morandi; P: Annette Jahns
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Dec-16 JanD: Alexander Joel; P: Jérôme Savary
La traviata (Verdi) 4-21 JanD: Pier Giorgio Morandi; P: Andreas Homoki
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Jan-4 JulD: Josep Caballé-Domenech / Matteo Beltrami; P: Grischa Asagaroff
Elektra (Strauss) 19 Jan-29 JunD: Christian Thielemann; P: Barbara Frey
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Jan-2 FebD: Constantin Trinks; P: Axel Köhler
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Feb-2 AprD: Mikhail Agrest; P: Christine Mielitz
Guntram (concert) (Strauss) 23 Feb-2 MarD: Omer Meir Wellber
Idomeneo re di Creta (Mozart) 27 Feb-14 MarD: Julia Jones; P: Michael Schulz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Mar-18 AprD: Omer Meir Wellber; P: Marco Arturo Marelli
Salome (Strauss) 21-27 MarD: Cornelius Meister; P: Peter Mussbach
Così fan tutte (Mozart) 22 Mar-12 JunD: Omer Meir Wellber; P: Andreas Kriegenburg
L'impresario delle Canarie (Martini,G) 6 Apr-1 JunD: Felice Venanzoni; P: Axel Köhler
Alcina (Handel) 28 Apr-7 JunD: Rainer Mühlbach; P: Jan Philipp Gloger
Jakub Flugelbunt (Srnka) 4-14 MajD: Tomáš Hanus
Prinz Bussel (Wulff-Woesten) 23 Maj-3 JunD: Johannes Wulff-Woesten; P: Valentina Simeonova
Simon Boccanegra (Verdi) 30 Maj-15 JunD: Christian Thielemann; P: Jan Philipp Gloger
Feuersnot (Strauss) 7-10 JunD: Stefan Klingele
Turandot (Puccini) 16 Jun-6 JulD: Pier Giorgio Morandi; P: Andreas Homoki
Karl May (Tsangaris) 20 Jun-5 JulD: Erik Nielsen; P: Manfred Weiß
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Tosca (Puccini) 16 Sep-16 DecD: Enrico Dovico / NN; P: Dietrich Hilsdorf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 13 Okt-17 MajD: Wolfram Koloseus; P: Joan Anton Rechi
La bohème (Puccini) 21-30 NovD: Giordano Bellincampi; P: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-30 DecD: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; P: Andreas Meyer-Hanno
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Dec-29 JunD: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; P: Michael Hampe
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 7-27 DecD: Patrick Francis Chestnut; P: Svenja Tiedt
Carmen (Bizet) 19 Dec-5 MajD: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; P: Carlos Wagner
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 12 Jan-7 MajD: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; P: Svenja Tiedt
The Rake's Progress (Stravinsky) 6-27 AprD: Wen-Pin Chien; P: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 3-18 MajD: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; P: Tatjana Gürbaca
Die Walküre (Wagner) 26 Maj-16 JunD: Axel Kober; P: Kurt Horres
Rigoletto (Verdi) 12-22 JunD: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; P: David Hermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Jun-21 JulP: Claus Guth
Luisa Miller (Verdi) 4-20 JulD: Giordano Bellincampi; P: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 20 Sep-21 JunD: Lukas Beikircher; P: Karoline Gruber
Arche Noah (Britten) 21 Sep-6 OktD: Karoline Philippi; P: Volker Böhm
La traviata (Verdi) 8 Okt-8 DecD: Lukas Beikircher; P: Andreas Homoki
Peter Grimes (Britten) 26 Okt-1 NovD: Wen-Pin Chien; P: Immo Karaman
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 27 Nov-25 JunP: Barbara Klimo
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-23 DecD: Christoph Altstaedt; P: Andreas Meyer-Hanno
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Dec-12 JunD: Axel Kober / Wen-Pin Chien; P: Barrie Kosky
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-24 FebD: Wen-Pin Chien; P: András Fricsay Kali Son
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 14 Feb-31 MajD: Lukas Beikircher; P: Johannes Schmid
Tosca (Puccini) 8 Mar-27 MajD: Enrico Dovico; P: Dietrich Hilsdorf
Der Ring an einem Abend (Wagner) 26 Mar-9 AprD: Axel Kober
Norma (Bellini) 10-21 AprD: Giordano Bellincampi; P: Werner Schroeter
Die Walküre (Wagner) 19 Apr-4 MajD: Lukas Beikircher; P: Kurt Horres
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Apr-17 MajD: Enrico Dovico; P: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 25 Apr-17 MajD: Enrico Dovico; P: Christof Loy
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8 Maj-19 JunD: Patrick Francis Chestnut; P: Joan Anton Rechi
Lohengrin (Wagner) 24 Maj-15 JunD: Axel Kober; P: Sabine Hartmannshenn
Der Troll (Berheide) 20-29 JunD: Wen-Pin Chien; P: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 3-6 JulD: Lukas Beikircher; P: Immo Karaman
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Elektra (Strauss) 22 Sep-7 OktD: Axel Kober; P: Christof Nel
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 13-19 OktD: Patrick Francis Chestnut; P: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 14 Okt-4 NovD: Giordano Bellincampi; P: Robert Carsen
Pagliacci (Leoncavallo) 18 Okt-2 NovD: Enrico Dovico; P: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 Okt-2 NovD: Enrico Dovico; P: Christof Loy
Salome (Strauss) 1 Nov-23 MarD: Georg Fritzsch / Wen-Pin Chien; P: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 18 Nov-19 DecD: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; P: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 Nov-20 AprD: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; P: András Fricsay Kali Son
Carmen (Bizet) 22 Nov-9 MarD: Christoph Altstaedt / Ralf Lange / Benjamin Bayl; P: Carlos Wagner
Don Giovanni (Mozart) 7 Dec-28 AprD: Friedemann Layer / Ralf Lange; P: Karoline Gruber
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9 Dec-14 JunD: Axel Kober; P: Guy Joosten
Die Nachtigall (Stravinsky) 18-20 DecD: Wen-Pin Chien; P: Svenja Tiedt
Rigoletto (Verdi) 5 Jan-18 JulD: Wen-Pin Chien / Patrick Francis Chestnut; P: David Hermann
Xerxes (Handel) 26 Jan-17 FebD: Konrad Junghänel; P: Stefan Herheim
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Jan-11 AprD: Axel Kober / Ralf Lange; P: Guy Joosten
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Jan-11 JulP: Claus Guth
Tosca (Puccini) 8 Feb-2 MarD: Enrico Dovico / NN; P: Dietrich Hilsdorf
SehnSuchtMeer (Oehring) 8-28 MarD: Axel Kober; P: Claus Guth
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 14 Mar-17 JulD: Christoph Altstaedt / Christoph Stöcker; P: Svenja Tiedt
Falstaff (Verdi) 21-30 MarD: Axel Kober; P: Michael Hampe
Die Walküre (Wagner) 31 Mar-7 AprD: Axel Kober; P: Kurt Horres
Tannhäuser (Wagner) 4 Maj-2 JunD: Axel Kober; P: Burkhard C Kosminski
Un ballo in maschera (Verdi) 11 Maj-23 JunD: Peter Hirsch; P: Stein Winge
Der fliegende Holländer (Wagner) 16 Maj-27 JunD: Marc Piollet; P: Adolf Dresen
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 15 Jun-21 JulD: Jonathan Darlington; P: Barbara Klimo
Elektra (Strauss) 11-15 SepD: Axel Kober; P: Christof Nel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 14-29 SepP: Barbara Klimo
Luisa Miller (Verdi) 28 Sep-2 NovD: Giordano Bellincampi; P: Carlos Wagner
Carmen (Bizet) 1 Okt-20 DecD: Wen-Pin Chien; P: Carlos Wagner
Tosca (Puccini) 20 Okt-28 DecD: Enrico Dovico; P: Dietrich Hilsdorf
Billy Budd (Britten) 8-21 NovD: Peter Hirsch; P: Immo Karaman
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Nov-19 FebD: Christoph Altstaedt; P: Andreas Meyer-Hanno
The Turn of the Screw (Britten) 22 Nov-8 DecD: Wen-Pin Chien; P: Immo Karaman
Peter Grimes (Britten) 24-29 NovD: Wen-Pin Chien; P: Immo Karaman
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 7 Dec-26 AprD: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; P: Joan Anton Rechi
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10 Dec-18 MajD: Christoph Stöcker; P: Svenja Tiedt
Don Giovanni (Mozart) 5-31 JanD: Lukas Beikircher; P: Karoline Gruber
Lohengrin (Wagner) 18 Jan-16 FebD: Axel Kober; P: Sabine Hartmannshenn
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Feb-2 JulD: Christoph Altstaedt; P: Michael Hampe
La traviata (Verdi) 22 Feb-4 JulD: Lukas Beikircher; P: Andreas Homoki
Der Rosenkavalier (Strauss) 1-16 MarD: Axel Kober; P: Otto Schenk
Der Ring an einem Abend (Wagner) 29 MarD: Axel Kober
Werther (Massenet) 25 Apr-5 JulD: Christoph Altstaedt; P: Joan Anton Rechi
Norma (Bellini) 2 Maj-8 JunD: Giordano Bellincampi; P: Werner Schroeter
Death in Venice (Britten) 14-29 JunD: Lukas Beikircher; P: Immo Karaman
Vom Mädchen, das nicht schlafen wollte (Lange) 27 Jun-6 JulD: Lukas Beikircher; P: Johannes Schmid
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
The Rape of Lucretia (Britten) 8 Dec-28 FebD: Carlos Domínguez-Nieto; P: Alexandra Kieser
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Mar-26 MajD: Philippe Bach; P: Rudolf Frey
Im weißen Rößl (Benatzky) 5 Okt-29 MarD: Carlos Domínguez-Nieto; P: Tobias Rott
Der Bettelstudent (Millöcker) 7 Dec-27 FebD: Carlos Domínguez-Nieto; P: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 15 Feb-4 MajD: Leo McFall; P: Bernd-Dieter Müller
Rigoletto (Verdi) 10 Maj-13 JunD: Philippe Bach; P: Ansgar Haag
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Carmen (Bizet) 30 Sep-7 AprD: Joel Revzen; P: Bernard Uzan
Die Zauberin (Tchaikovsky) 26 Okt-2 DecD: Johannes Pell; P: Tatjana Gürbaca
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 3 Nov-1 MarD: Samuel Bächli; P: Stephen Lawless
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 8 Nov-3 JanD: Samuel Bächli; P: Eva Maria Abelein
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 9-30 NovD: Samuel Bächli; P: Bettina Lell
Der Corregidor (Wolf,H) 11 NovD: Ralph Neubert
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Dec-23 MarD: Johannes Pell; P: Guy Montavon
Die Frauen der Toten (Bröder) 2 Feb-14 AprD: Johannes Pell; P: Gabriele Rech
Der Ring an einem Abend (Wagner) 7 Feb-14 MajD: Samuel Bächli; P: Christian Georg Fuchs
Die Medici (Leoncavallo) 16 Mar-14 JunD: James Meena; P: Roman Hovenbitzer
Anatevka (Bock) 20 Apr-7 JunD: Francesco Bottigliero; P: Michael Heinicke
Simon Boccanegra (Verdi) 28 Apr-9 JunD: Samuel Bächli; P: Christiane Küppers
Die Schatzinsel (Schwemmer) 25 Maj-16 JunD: Johannes Pell; P: Eva-Maria Abelein
Don Carlos (Verdi) 21 SepD: Manlio Benzi; P: Stefano Poda
Gräfin Mariza (Kálmán) 25 Sep-1 FebD: Johannes Pell; P: Guy Montavon
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10 Okt-8 Feb
Die Schatzinsel (Schwemmer) 16 OktD: Johannes Pell; P: Eva-Maria Abelein
Der Ring an einem Abend (Wagner) 22 Okt-1 NovD: Samuel Bächli; P: Christian Georg Fuchs
Anatevka (Bock) 2 Nov-9 MarD: Francesco Bottigliero; P: Michael Heinicke
Evita (Lloyd Webber) 9 Nov-17 MarD: Francesco Bottigliero; P: Nicole Claudia Weber
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 20 NovD: Samuel Bächli; P: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Nov-28 Dec
Carmen (Bizet) 30 Nov-19 JanD: Joel Revzen / Johannes Pell; P: Bernard Uzan
La cenerentola (Rossini) 21 Dec-7 FebD: Samuel Bächli; P: Lynne Hockney
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 14 Feb-20 JunD: Peter Feranec; P: Hermann Schneider
Joseph Süß (Glanert) 22 Mar-21 JunD: Samuel Bächli; P: Guy Montavon
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Apr-18 MajD: Samuel Bächli; P: NN
Rufen Sie Herrn Plim! (Spoliansky) 8 Maj-12 JunD: Ralph Neubert; P: Hank Irwin Kittel
Otello (Verdi) 24 Maj-22 JunD: Tyrone Paterson; P: Guy Montavon
Essen, Aalto Theater  / 
Die Macht des Schicksals (Verdi) 8 Sep-14 OktD: Giacomo Sagripanti / Volker Perplies; P: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 23 Sep-31 MajD: Christoph Poppen / Volker Perplies; P: Jetske Mijnssen
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 29 Sep-9 MarD: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; P: Dietrich Hilsdorf
La traviata (Verdi) 30 Sep-6 MarD: Stefan Soltesz / Volker Perplies; P: Josef Ernst Köpplinger
Pelléas et Mélisande (Debussy) 6 Okt-1 NovD: Stefan Soltesz; P: Nikolaus Lehnhoff
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 17 Okt-4 JulD: Srboljub Dinić / Wolfram-Maria Märtig; P: Michael Sturminger
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Okt-8 MarD: Stefan Soltesz / Volker Perplies / Thomas Rösner; P: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11-24 NovD: Stefan Soltesz / Volker Perplies; P: Ezio Toffolutti
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1 Dec-22 FebD: Stefan Soltesz / Volker Perplies; P: Michael Sturminger
La bohème (Puccini) 13 Dec-12 JanD: Volker Perplies / Alexander Joel; P: Silviu Purcarete
Hercules (Handel) 19 Jan-22 MarD: Alexander Eberle; P: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 30 Jan-14 JulD: Stefan Soltesz / Volker Perplies; P: Christine Mielitz
Madama Butterfly (Puccini) 16 Feb-5 MajD: Stefan Soltesz / Wolfram-Maria Märtig; P: Tilman Knabe
Parsifal (Wagner) 17 Mar-30 JunD: Stefan Soltesz; P: Joachim Schloemer
Aida (Verdi) 30 Mar-9 MajD: Srboljub Dinic / Volker Perplies; P: Dietrich Hilsdorf
Figaros Hochzeit (Mozart) 14 Apr-11 MajD: Wolfram-Maria Märtig; P: Johannes Schaaf
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 MajD: Stefan Soltesz; P: Barrie Kosky
Die Räuber (Verdi) 8 Jun-20 JulD: Srboljub Dinić; P: Dietrich Hilsdorf
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 12 JulD: Stefan Soltesz; P: Fred Berndt
Macbeth (Verdi) 19 Okt-4 DecD: Tomáš Netopil / Yannis Pouspourikas; P: David Hermann
Tristan und Isolde (Wagner) 10-23 NovD: Peter Schneider; P: Barrie Kosky
Werther (Massenet) 30 Nov-5 AprD: Sébastien Rouland, Yannis Pouspourikas; P: Carlos Wagner
La bohème (Puccini) 6-29 DecD: Yannis Pouspourikas; P: Silviu Purcarete
Die Zauberflöte (Mozart) 8-27 DecD: Yannis Pouspourikas; P: Ezio Toffolutti
Fidelio (Beethoven) 26 Dec-17 JanD: Stefan Klingele; P: Dietrich W Hilsdorf
La traviata (Verdi) 5-31 JanD: Giacomo Sagripanti; P: Josef Ernst Köpplinger
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Jan-8 FebD: Matteo Beltrami; P: Andreas Baesler
Der fliegende Holländer (Wagner) 24 Jan-21 FebD: Tomáš Netopil; P: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 Jan-20 MarD: Srboljub Dinic; P: Michael Sturminger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13-23 FebD: Wolfram-Maria Märtig; P: Michael Sturminger
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 19 Feb-23 MarD: Yannis Pouspourikas; P: Johannes Schaaf
La straniera (Bellini) 2 Mar-13 AprD: Josep Caballé-Domenech; P: Christof Loy
Ariodante (Handel) 19 Apr-18 JunD: Matthew Halls; P: Jim Lucassen
Jenůfa (Janáček) 24 Maj-19 JunD: Tomáš Netopil; P: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 30 Maj-5 JulD: Yannis Pouspourikas; P: Dietrich W Hilsdorf
Don Giovanni (Mozart) 15-28 JunD: Tomáš Netopil; P: Stefan Herheim
Madama Butterfly (Puccini) 27 Jun-6 JulD: Antony Hermus; P: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
My Fair Lady (Loewe) 8 Sep-16 JanD: Anna Skryleva; P: Peter Grisebach
Evita (Lloyd Webber) 14 Sep-17 NovD: Rebecca Hicks; P: Peter Grisebach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 28 Sep-26 JanD: Peter Sommerer; P: Markus Hertel
La bohème (Puccini) 24 Nov-24 MarD: Peter Sommerer; P: Markus Hertel
Anything Goes (Porter) 2 Feb-24 AprD: Stefan Diederich; P: Markus Hertel
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 30 Mar-1 MajD: Anna Skryleva; P: Reinhard Göber
Don Quichotte (Massenet) 25 Maj-21 JunD: Peter Sommerer; P: Markus Hertel
Sigurd der Drachentöter (Pape) 15 Sep-11 NovD: Peter Geilich; P: Markus Hertel
Madama Butterfly (Puccini) 28 Sep-7 FebD: Peter Sommerer; P: Matthias Schönfeldt
Don Quichotte (Massenet) 26 Okt-19 DecD: Peter Sommerer; P: Markus Hertel
Ein Sommernachtstraum (Britten) 22 Feb-29 Maj
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Apr-10 Jul
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
La bohème (Puccini) 26 Aug-13 OktD: José Luis Gómez / Eun Sun Kim; P: Alfred Kirchner
Vanessa (Barber,S) 2-28 SepD: Jonathan Darlington; P: Katharina Thoma
Adriana Lecouvreur (Cilea) 7 Sep-11 NovD: Mark Shanahan / Sebastian Zierer; P: Vincent Boussard
Königskinder (Humperdinck) 30 Sep-27 OktD: Sebastian Weigle; P: David Bösch
Chowanschtschina (Musorgsky) 12 Okt-2 NovD: Lawrence Foster; P: Christian Pade
Pelléas et Mélisande (Debussy) 4 Nov-8 DecD: Friedemann Layer; P: Claus Guth
L'étoile (Chabrier) 9 Nov-15 MarD: Sebastian Zierer / Karsten Januschke / Hartmut Keil; P: David Alden
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 14-16 NovD: Pier Giorgio Morandi
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 2 Dec-11 MajD: Erik Nielsen; P: Johannes Erath
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 Dec-4 AprD: Constantin Trinks / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; P: Guillaume Bernardi
La traviata (Verdi) 15 Dec-6 JanD: Omer Meir Wellber / Karsten Januschke; P: Axel Corti
Der Spieler (Prokofiev) 13 Jan-24 FebD: Sebastian Weigle; P: Harry Kupfer
Das Rheingold (Wagner) 25 Jan-6 FebD: Sebastian Weigle; P: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 27 Jan-8 FebD: Sebastian Weigle; P: Vera Nemirova(original), Hans Walter Richter (revival)
Siegfried (Wagner) 1-10 FebD: Sebastian Weigle; P: Vera Nemirova
Götterdämmerung (Wagner) 3-13 FebD: Sebastian Weigle; P: Vera Nemirova
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Feb-14 AprD: Roland Böer / Karsten Januschke / Hartmut Keil / Sebastian Zierer; P: Christof Loy
Otello (Verdi) 23 Feb-7 JulD: Riccardo Frizza / Sebastian Weigle; P: Johannes Erath
Idoménée (Mozart) 17 Mar-28 AprD: Julia Jones / Karsten Januschke; P: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 29 Mar-1 MajD: Bertrand de Billy / Hartmut Keil; P: Jens Daniel Herzog
Idomeneo re di Creta (Mozart) 6-16 AprD: Sebastian Zierer; P: Tobias Heyder
Don Carlos (Verdi) 13 Apr-5 JulD: Carlo Montanaro / Karsten Januschke; P: David McVicar, Caterina Panti Liberovici
Landschaft mit entfernten Verwandten (Goebbels) 1-9 MajD: Franck Ollu; P: Heiner Goebbels
La fanciulla del West (Puccini) 12 Maj-15 JunD: Sebastian Weigle; P: Christof Loy
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 17-20 MajD: Sebastian Weigle
Un ballo in maschera (Verdi) 18 Maj-28 JunD: Stamatia Karampini; P: Claus Guth
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Maj-20 JunD: Steven Sloane; P: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 25 Maj-20 JunD: Steven Sloane; P: Barrie Kosky
Teseo (Handel) 30 Maj-9 JunD: Felice Venanzoni; P: Tilmann Köhler
La fanciulla del West (Puccini) 1 JunD: Sebastian Zierer; P: Hans Walter Richter
Les vêpres siciliennes (Verdi) 16 Jun-6 JulD: Pablo Heras-Casado; P: Jens Daniel Herzog
Das Spiel von Seele und Körper (Cavalieri) 29 Jun-7 JulD: Michael Form; P: Hendrik Müller
Les vêpres siciliennes (Verdi) 1 Sep-11 OktD: Giuliano Carella; P: Jens-Daniel Herzog
Rusalka (Dvořák,A) 12 Sep-28 JunD: Sebastian Weigle / Johannes Debus; P: Jim Lucassen
Idomeneo re di Creta (Mozart) 20 Sep-6 OktD: Roland Böer; P: Jan Philipp Gloger
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5 Okt-4 JanD: Sebastian Weigle / Hartmut Keil; P: Brigitte Fassbaender
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Okt-29 DecD: Sebastian Zierer / Hartmut Keil / Sebastian Weigle / Karsten Januschke; P: Alfred Kirchner
Tannhäuser (Wagner) 19 Okt-9 NovD: Constantin Trinks; P: Vera Nemirova
Ezio (Gluck) 10 Nov-7 DecD: Christian Curnyn; P: Vincent Boussard
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 16 Nov-15 DecD: Constantinos Carydis; P: Barrie Kosky
Dido and Aeneas (Purcell) 16 Nov-15 DecD: Constantinos Carydis; P: Barrie Kosky
Oedipe (Enescu) 8 Dec-5 JanD: Alexander Liebreich; P: Hans Neuenfels
Tosca (Puccini) 11 Dec-26 JanD: Leo Hussain / Mark Shanahan; P: Andreas Kriegenburg
The Tempest (Adès) 11 Jan-7 FebD: Sian Edwards; P: Keith Warner
Werther (Massenet) 15 Jan-8 FebD: Maurizio Barbacini; P: Willy Decker
Die Gespenstersonate (Reimann) 29 Jan-8 FebD: Karsten Januschke; P: Walter Sutcliffe
Falstaff (Verdi) 9 Feb-30 MajD: Bertrand de Billy / Carlo Franci; P: Keith Warner
Orlando furioso (Vivaldi) 12 Feb-14 MarD: Felice Venanzoni; P: David Bösch
Edgar (concert) (Puccini) 18 FebD: Marc Soustrot
Daphne (Strauss) 28 Feb-22 MarD: Stefan Blunier; P: Claus Guth
Così fan tutte (Mozart) 7 Mar-10 JunD: Hartmut Keil / Sebastian Zierer; P: Christof Loy
La gazza ladra (Rossini) 30 Mar-4 MajD: Henrik Nánási; P: David Alden
La fanciulla del West (Puccini) 5 Apr-18 MajD: Pier Giorgio Morandi; P: Christof Loy
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Apr-10 MajD: Constantinos Carydis; P: Christof Nel
Don Giovanni (Mozart) 11 Maj-27 JunD: Sebastian Weigle / Karsten Januschke / Sebastian Zierer; P: Christof Loy
Orpheus (Telemann) 25 Maj-8 JunD: Titus Engel; P: Florentine Klepper
Tiefland (d'Albert) 31 Maj-14 JunD: Sebastian Weigle; P: Anselm Weber
Die Liebe der Danae (concert) (Strauss) 15-19 JunD: Sebastian Weigle
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 22 Jun-12 JulD: Paul Daniel; P: Eva-Maria Höckmayr
Der goldene Drache (Eötvös) 29 Jun-11 JulD: Péter Eötvös / Hartmut Keil; P: Elisabeth Stöppler
Die Ausflüge des Herrn Broucek (Janáček) 5-13 JulD: Johannes Debus; P: Axel Weidauer
Freiberg, Theater Freiberg  / 
My Fair Lady (Loewe) 22 Sep-31 DecD: Ido Arad; P: Jürgen Pöckel
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 21 OktD: Jan Michael Horstmann; P: Manfred Straube
Sturmhöhe (Floyd) 9-23 NovD: Jan Michael Horstmann; P: Judica Semler
Tannhäuser (Wagner) 1 Dec-26 MarD: Jan Michael Horstmann; P: Ralf-Peter Schulze
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30+ MarD: Ido Arad
Charlotte Corday (Ferrero) 27 Apr-5 MajD: Jan Michael Horstmann; P: Judica Semler
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 Jun-18 JulP: Manfred Straube
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 27 Sep-24 NovD: Raoul Grüneis; P: Arila Siegert
My Fair Lady (Loewe) 6 Okt-20 NovP: Jürgen Pöckel
Tannhäuser (Wagner) 15-27 OktD: Jan Michael Horstmann; P: Ralf-Peter Schulze
Gräfin Mariza (Kálmán) 2 Nov-14 DecD: Raoul Grüneis; P: Manfred Straube
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-29 Dec
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Nabucco (Verdi) 6 Okt-28 MarD: Fabrice Bollon / Johannes Knapp; P: Michael Sturm
Rinaldo (Handel) 18 Okt-15 MarD: Norbert Kleinschmidt; P: Tom Ryser
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24 Nov-22 MarD: Gerhard Markson; P: Jörg Behr
Lohengrin (Wagner) 12 Jan-1 JunD: Fabrice Bollon; P: Frank Hilbrich
King Arthur (Purcell) 9 Feb-21 JunD: Clemens Flick; P: Robert Schuster
Pique Dame (Tchaikovsky) 9 Mar-7 JunD: Fabrice Bollon; P: Eva-Maria Höckmayr
Parsifal (Wagner) 21 Apr-22 JunD: Fabrice Bollon; P: Frank Hilbrich
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 8 Jun-10 JulD: Johannes Knapp; P: Tom Ryser
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Okt-7 FebD: Gerhard Markson; P: Frank Hilbrich
Nabucco (Verdi) 10 Okt-12 JanD: Johannes Knapp; P: Michael Sturm
I vespri siciliani (Verdi) 2 Nov-16 FebD: Fabrice Bollon; P: Michael Sturm
Oscar und die Dame in Rosa (Bollon) 5 Jan-21 MarD: David Parry; P: Clemens Bechtel
Tannhäuser (Wagner) 22 Feb-23 MarD: Fabrice Bollon; P: Eva-Maria Höckmayr
Gegen die Wand (Vollmer) 29 Mar-12 JulD: Bernhard Epstein; P: Michael Sturm
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 26 Apr-19 JunD: Fabrice Bollon; P: Jörg Behr
Der Mantel (Puccini) 26 Apr-19 JunD: Fabrice Bollon; P: Jörg Behr
Das geopferte Leben (Parra) 27-31 MajD: Peter Tilling; P: Vera Nemirova
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 11-27 JanD: Friedemann Seitzer; P: Georg Blüml
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Street Scene (Weill) 22 Sep-15 DecD: Heiko Mathias Förster; P: Gil Mehmert
Sprung in die Leere (Leuschner) 6-31 OktD: Dirk Erdelkamp; P: Ulla Theißen
Le nozze di Figaro (Mozart) 17 Nov-8 MarD: Valtteri Rauhalammi; P: Peter Hailer
Don Carlos (Verdi) 22 Dec-7 JulD: Rasmus Baumann; P: Stephan Märki
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 9 Feb-12 MajD: Rasmus Baumann / Valtteri Rauhalammi; P: Michael Schulz
Anatevka (Bock) 23 Feb-21 AprD: Bernhard Stengel; P: Peter Hailer
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Mar-24 MajD: Valtteri Rauhalammi; P: Michaela Dicu
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 7-19 AprD: Dirk Erdelkamp; P: Carsten Kirchmeier
Der Zigeunerbaron (concert) (Strauss,J) 20 Apr-26 MajD: Rasmus Baumann
Der Rosenkavalier (Strauss) 2 Jun-4 JulD: Rasmus Baumann; P: Philipp Harnoncourt
Cabaret (Kander) 15 Sep-2 MajD: Wolfgang Wilger; P: Sandra Wissmann
L'italiana in Algeri (Rossini) 28 Sep-25 DecD: Valtteri Rauhalammi; P: David Hermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 20 Okt-29 NovD: Rasmus Baumann; P: Philipp Harnoncourt
Don Quichotte (Massenet) 7 Dec-15 FebD: Valtteri Rauhalammi; P: Elisabeth Stöppler
La bohème (Puccini) 11-18 JanD: Rasmus Baumann; P: Michael Schulz
Stadt der 1000 Feuer (Augst) 21-28 FebP: Oliver Augst, John Birke
Jenůfa (Janáček) 22 Mar-14 JunD: Rasmus Baumann; P: Michael Schulz
Das Land des Lächelns (Lehár) 30 Mar-15 JunD: Rasmus Baumann
Simon das Findelkind (Zebeljan) 26 Apr-7 JunD: Valtteri Rauhalammi; P: NN
Pique Dame (Tchaikovsky) 22 JunD: Rasmus Baumann; P: Dietrich Hilsdorf
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Anatevka (Bock) 23 Sep-15 DecD: Thomas Wicklein; P: Matthias Winter
Frau Luna (Lincke) 28 Sep-19 FebD: Thomas Wicklein; P: Steffen Piontek
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 17 Okt-19 NovD: Takahiro Nagasaki; P: Cornelia Poppe
Werther (Massenet) 1 Dec-29 MarD: Laurent Wagner; P: Roland Schwab
Carmen (Bizet) 1 Feb-13 AprD: Jens Troester; P: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 8 Feb-26 MajD: Peter Aderhold / Gerrit Prießnitz; P: Kay Kuntze
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 Mar-17 MajD: Jens Troester; P: Ansgar Weigner
Noahs Flut (Britten) 4-6 JulD: Thomas Wicklein; P: Felix Eckerle
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 OktD: Takahiro Nagasaki / Miao Liu; P: Cornelia Poppe
Carmen (Bizet) 23 Okt-15 NovD: Jens Troester; P: Kay Kuntze
Die Feuersbrunst (Haydn) 26 OktD: Jens Troester; P: Sabine Schramm
Du bist ich (Simons) 8 Nov-29 DecD: Jens Troester; P: Götz Hellriegel
Babytalk (Zaufke) 30 NovD: Thomas Wicklein / Takahiro Nagasaki; P: Cornelia Poppe
La bohème (Puccini) 7 Dec-30 MarP: Anthony Pilavachi
Werther (Massenet) 25 JanD: Laurent Wagner; P: Roland Schwab
Anatevka (Bock) 14 MarD: Thomas Wicklein; P: Matthias Winter
Peter Grimes (Britten) 21 Mar-19 AprP: Kay Kuntze
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 28 MarD: Peter Aderhold; P: Kay Kuntze
Nuit des hommes (Nørgård) 28 JunD: Thomas Wicklein; P: Kay Kuntze
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Der Freischütz (Weber) 15 Sep-25 DecD: Michael Hofstetter; P: Nigel Lowery
Acis und Galatea (Handel) 23 Sep-28 DecD: Jan Hoffmann; P: Stephanie Kuhlmann
Cabaret (Kander) 26 Okt-15 FebD: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; P: Cathérine Miville
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 17 Nov-18 JanD: Florian Ziemen; P: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Oberto (concert) (Verdi) 1-30 DecD: Michael Hofstetter
Fosca (Gomes) 2 Feb-27 AprD: Florian Ziemen; P: Thomas Oliver Niehaus
Agrippina (Handel) 23 Mar-19 MajD: Michael Hofstetter; P: Balázs Kovalik
Kommilitonen! (Maxwell Davies) 5 Maj-20 JunD: Michael Hofstetter; P: Cathérine Miville
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Sep-25 DecD: Florian Ziemen; P: Helmut Polixa
Die oberen Zehntausend (Kerker) 30 Nov-11 Jan
Idomeneo re di Creta (Mozart) 18 Jan-19 Apr
Cabaret (Kander) 8 Feb-4 JulD: Andreas Kowalewitz / Wolfgang Wels; P: Cathérine Miville
Mirandolina (Martinů) 30 Mar-6 Jul
Die Eroberung von Granada (Arrieta) 24 Maj-11 Jul
Requiem (Mozart) 20-22 Jun
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
Anatevka (Bock) 21 Okt-21 JunD: Manuel Pujol; P: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-10 MajD: Manuel Pujol; P: Egon Baumgarten
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 11 Nov-26 DecD: Ulrich Kern; P: Sebastian Ritschel
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 24 Nov-3 MajD: Ulrich Kern; P: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 7-30 JanD: Olga Dribas; P: Claus Kiesewetter
La traviata (Verdi) 11 Jan-26 MajD: Eckehard Stier / Andrea Sanguineti / Dorian Wilson / Christopher Ward / Ulrich Kern; P: Sebastian Ritschel
Tod eines Bankers (Kersting) 12 Apr-17 MajD: Ulrich Kern; P: Klaus Arauner
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 Maj-13 AugD: Eckehard Stier; P: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 20 JunD: Steffan Claußner; P: Sebastian Ritschel
My Fair Lady (Loewe) 1 Sep-3 AprD: Manuel Pujol; P: Egon Baumgarten
Anatevka (Bock) 11 Okt-18 AprD: Manuel Pujol; P: Sebastian Ritschel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Okt-9 JunD: Ulrich Kern; P: Rebekka Stanzel
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 12 Okt-9 Jun
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 22 Nov-21 JanD: Olga Dribas; P: Claus Kiesewetter
Tannhäuser (Binder) 23 Nov-15 JunD: Ulrich Kern; P: Klaus Arauner
Salon Pitzelberger (Offenbach) 13 Feb-8 JunD: Manuel Pujol; P: Rita Schaller
Jenůfa (Janáček) 2 Maj-1 JunD: Andrea Sanguineti; P: Klaus Arauner
Sweeney Todd (Sondheim) 10-29 JunD: Ulrich Kern; P: Sebastian Ritschel
Orpheus und Euridike (Gluck) 3-19 JulD: Steffan Claußner; P: Sebastian Ritschel
Hagen, Theater Hagen  / 
Cabaret (Kander) 1-30 SepD: Steffen Müller-Gabriel; P: Thilo Borowczak
Don Giovanni (Mozart) 7 Okt-31 JanD: Florian Ludwig; P: Norbert Hilchenbach
Don Carlos (Verdi) 10 Nov-7 AprD: Florian Ludwig; P: Philipp Kochheim
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 12 Jan-2 JulD: Steffen Müller-Gabriel; P: Roman Hovenbitzer
Der Wildschütz (Lortzing) 2 Mar-7 JulD: Florian Ludwig; P: Annette Wolf
Stabat Mater (concert) (Dvořák,A) 19 MarD: Florian Ludwig
Selma Jezková (Ruders) 13 Apr-13 JulD: David Marlow; P: Gregor Horres
Carmen (Bizet) 8 Jun-10 JulD: Florian Ludwig; P: Anthony Pilavachi
Die Dreigroschenoper (Weill) 23 Jun-12 JulD: Alexander Ruef; P: Thomas Weber-Schallauer
Carmen (Bizet) 13 Sep-3 NovD: Florian Ludwig; P: Anthony Pilavachi
Das Feuerwerk (Burkhard) 28 Sep-28 FebD: Steffen Müller-Gabriel; P: Nicola Glück
Don Pasquale (Donizetti) 16 Nov-2 MarD: David Marlow; P: Annette Wolf
Lola rennt (Vollmer) 8 Mar-3 JulD: David Marlow; P: Norbert Hilchenbach
Don Quichotte (Massenet) 26 Apr-22 JunD: Florian Ludwig; P: Gregor Horres
Otello (Verdi) 7 Jun-2 JulD: Florian Ludwig; P: NN
Halle, Oper Halle  / 
My Fair Lady (Loewe) 3 Okt-18 JunD: Kay Stromberg; P: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Okt-2 NovD: Robbert van Steijn; P: Matthias Hüstebeck
Alcina (Handel) 26 Okt-17 MajD: Bernhard Forck; P: Andrej Woron, Martin Stiefermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Nov-9 AprD: Andreas Henning; P: Axel Köhler
Die Walküre (Wagner) 13 Jan-23 MarD: Karl-Heinz Steffens; P: Hansgünther Heyme
Der geduldige Sokrates (Telemann) 26 Jan-28 JunD: Wolfgang Katschner; P: Axel Köhler
Götterdämmerung (Wagner) 23 Feb-23 MarD: Karl Heinz-Steffens; P: Hansgünther Heyme
Das Rheingold (Wagner) 3 MarD: Andreas Henning; P: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 7 MarD: Karl-Heinz Steffens; P: Hansgünther Heyme
Gräfin Mariza (Kálmán) 24 Mar-24 MajD: Kay Stromberg; P: Axel Köhler
Nabucco (Verdi) 5 Apr-30 JunD: Andreas Henning; P: Christian Schuller
Salon Pitzelberger (Offenbach) 1-26 MajD: Ingo Martin Stadtmüller; P: Axel Köhler
Almira (Handel) 7-14 JunD: Andreas Spering; P: Axel Köhler
Macbeth (Verdi) 8-21 JunD: Andreas Henning; P: Axel Köhler
Martha (Flotow) 15 Sep-5 OktD: Kay Stromberg; P: Michael McCaffery
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Sep-27 OktD: Ingo Martin Stadtmüller; P: Fred Bernd
Sky Disc (Humet) 2 Okt-24 NovD: Andreas Henning; P: G H Seebach
Nabucco (Verdi) 9 Okt-21 DecD: Andreas Henning; P: Christian Schuller
Macbeth (Verdi) 11 OktD: Andreas Henning; P: Axel Köhler
Almira (Handel) 17 Nov-12 AprD: Andreas Spering; P: Axel Köhler
Schahrazade (Sekles) 30 Nov-29 JunD: Josep Caballé Domenech; P: Axel Köhler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 DecD: Robbert van Steijn; P: Matthias Hüstebeck
Die Zauberflöte (Mozart) 25-29 JanD: Andreas Henning; P: Axel Köhler
Das Rheingold (Wagner) 14 FebD: Andreas Henning; P: Hansgünther Heyme
Die Walküre (Wagner) 16 FebD: Andreas Henning; P: Hansgünther Heyme
Siegfried (Wagner) 21 FebD: Andreas Henning; P: Hansgünther Heyme
Götterdämmerung (Wagner) 23 FebD: Andreas Henning; P: Hansgünther Heyme
Pique Dame (Tchaikovsky) 9+ MajD: Robbert van Steijn / Christian Schuller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18+ MajD: Kay Stromberg; P: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 29+ MajD: Andreas Henning; P: Christian Schuller
Arminio (Handel) 6+ JunD: Bernhard Forck; P: Nigel Lowery
Der Vampyr (Marschner) 3+ JulD: Josep Caballé Domenech; P: Wolf Widder
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Don Pasquale (Donizetti) 14 Sep-14 OktD: Fabian Dobler; P: Werner Pichler
Der Bajazzo (Leoncavallo) 30 Okt-9 JunD: Fabian Dobler; P: Andreas Franz
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-10 FebD: Fabian Dobler; P: Oswald Lipfert
Lauter Verrückte! (Mayr) 27 Feb-8 JunD: Fabian Dobler; P: Philipp Kochheim
Die Italienerin in Algier (Rossini) 30 Okt-30 NovD: Fabian Dobler; P: Andreas Franz
Hamburg, Opernloft  / 
Carmen (Bizet) 1 Dec-5 JulD: Markus Bruker; P: Inken Rahardt
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Dec-14 JunD: Markus Bruker; P: Natascha Ursuliak
La traviata (Verdi) 4 Apr-29 JunD: Markus Bruker; P: Rainer Holzapfel
Rigoletto (Verdi) 4 AprD: Markus Bruker; P: Rainer Holzapfel
Thaïs (Massenet) 6 Apr-6 JunD: Markus Bruker; P: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 Apr-7 JunD: Markus Bruker; P: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 5 MajD: Markus Bruker; P: Inken Rahardt
Tristan und Isolde (Wagner) 31 Maj-4 JulD: Markus Bruker; P: Inken Rahardt
Tolomeo (Handel) 9 AugD: Markus Bruker; P: Inken Rahardt
Figaros Hochzeit (Mozart) 10 AugD: Markus Bruker; P: Inken Rahardt
La traviata (Verdi) 23 Aug-14 SepD: Markus Bruker; P: Rainer Holzapfel
Tosca (Puccini) 30 Aug
Tristan und Isolde (Wagner) 30 Aug-20 SepD: Markus Bruker; P: Sebastian Ritschel
Manon (Massenet) 21 Sep
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
West Side Story (Bernstein) 2-26 Aug
Fürst Igor (Borodin) 15 Sep-5 OktD: Simone Young; P: David Pountney
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 Sep-19 OktD: Stefan Soltesz; P: Johannes Schaaf
Tannhäuser (Wagner) 7 Okt-22 MajD: Simone Young; P: Harry Kupfer
Don Giovanni (Mozart) 10 Okt-20 MarD: Constantin Trinks / Alexander Soddy; P: Doris Dörrie
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 Okt-29 JanD: Constantin Trinks / Stefan Soltesz; P: Christian Stückl
Falstaff (Verdi) 24 Okt-6 NovD: Carlo Montanaro; P: Marco Arturo Marelli
I am your opus (Reimann) 4-30 NovD: Samuel Hogarth; P: Petra Müller
Madama Butterfly (Puccini) 11 Nov-5 DecD: Alexander Joel; P: Vincent Boussard
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Nov-15 MajD: Marcus Bosch / Simone Young; P: Marco Arturo Marelli
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Nov-10 JanD: Nicholas Carter / Gregor Bühl; P: Achim Freyer
Vanitas (Sciarrino) 24-30 NovD: Rupert Burleigh; P: NN
Manon Lescaut (Puccini) 6 Dec-25 JanD: Asher Fisch; P: Philipp Himmelmann
Flavius Bertaridus (Telemann) 8-13 DecD: Alessandro De Marchi; P: Jens Daniel Herzog
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-18 DecD: Nicholas Carter; P: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Dec-15 FebD: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; P: Hans Hollmann
Rienzi, der letzte der Tribunen (concert) (Wagner) 13-18 JanD: Simone Young
Don Carlos (Verdi) 20 Jan-10 FebD: Alexander Joel; P: Peter Konwitschny
La cenerentola (Rossini) 22 Jan-30 AprD: Florian Csizmadia / Alessandro De Marchi; P: Renaud Doucet
La bohème (Puccini) 31 Jan-27 FebD: Kirill Karabits / Matthias Foremny; P: Guy Joosten
Tosca (Puccini) 1-22 FebD: Markus Poschner; P: Robert Carsen
Eloise und die Vampire (Jenkins) 3-24 FebD: Benjamin Gordon; P: Kerstin Steeb
La traviata (Verdi) 17 Feb-4 MajD: Patrick Lange / Matthias Foremny; P: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 19 Feb-5 MarD: Jonas Alber; P: Marco Arturo Marelli
Gloriana (Britten) 24 Mar-6 AprD: Simone Young; P: Richard Jones
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 Apr-17 MajD: Simone Young; P: Peter Konwitschny
Faust (Gounod) 16 Apr-7 JunD: Alexander Soddy / Alfred Eschwé; P: Andreas Homoki
La fille du régiment (Donizetti) 11-18 MajD: Alfred Eschwé; P: Alexander von Pfeil
Lohengrin (Wagner) 12 MajD: Simone Young; P: Peter Konwitschny
Tristan und Isolde (Wagner) 14 MajD: Simone Young; P: Ruth Berghaus
Parsifal (Wagner) 19 MajD: Simone Young; P: Robert Wilson
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Maj-6 JunD: Ivan Repusic; P: Jean-Pierre Ponnelle
Das Rheingold (Wagner) 26 MajD: Simone Young; P: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 28 MajD: Simone Young; P: Claus Guth
Siegfried (Wagner) 31 MajD: Simone Young; P: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 2 JunD: Simone Young; P: Claus Guth
Seven Angels (Bedford) 21-30 JunD: Alexander Winterson; P: Heiko Hentschel
Der Meister und Margarita (Höller) 14 Sep-4 OktD: Marcus Bosch; P: Jochen Biganzoli
La traviata (Verdi) 20 Sep-10 AprD: Alexander Joel; P: Johannes Erath
Otello (Verdi) 29 Sep-5 OktD: Henrik Nánási; P: August Everding
La battaglia di Legnano (Verdi) 20 Okt-20 NovD: Simone Young; P: David Alden
I due Foscari (Verdi) 27 Okt-21 NovD: Simone Young; P: David Alden
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10-28 NovD: Simone Young; P: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 NovD: Axel Kober; P: Christian Stückl
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-25 DecD: Constantin Trinks; P: Achim Freyer
Peter Grimes (Britten) 24 Nov-5 DecD: Simone Young; P: Sabine Hartmannshenn
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Nov-4 DecD: Nicholas Carter; P: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-21 DecD: Nicholas Carter; P: Peter Beauvais
Die Fledermaus (Strauss,J) 20-31 DecD: Alexander Soddy; P: Hans Hollmann
Lohengrin (Wagner) 22 Dec-12 JanD: Simone Young; P: Peter Konwitschny
Madama Butterfly (Puccini) 3 Jan-19 AprD: Carlo Montanaro; P: Vincent Boussard
Carmen (Bizet) 19 Jan-12 FebD: Alexander Soddy; P: Jens-Daniel Herzog
Rigoletto (Verdi) 21 Jan-1 JunD: Ivan Repusic; P: Andreas Homoki
Manon Lescaut (Puccini) 1-14 FebD: Matthias Foremny; P: Philipp Himmelmann
Zwerg Nase (Hogarth) 2-23 FebD: Benjamin Gordon; P: Nicola Panzer
Fidelio (Beethoven) 8-22 FebD: Jun Märkl; P: Hans Neuenfels
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-26 JunD: Stefan Soltesz; P: Doris Dörrie
Il turco in Italia (Rossini) 20 Feb-4 MarD: Alfred Eschwé; P: Christof Loy
Das schlaue Füchslein (Janáček) 9 Mar-5 AprD: Lawrence Foster; P: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 11 Mar-25 JunD: Nicholas Carter; P: Marco Arturo Marelli
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 26 Mar-3 AprD: Pietro Rizzo
La bohème (Puccini) 2-12 AprD: Matthias Foremny; P: Guy Joosten
Salome (Strauss) 11-25 AprD: Sebastian Weigle; P: Willy Decker
Fürst Igor (Borodin) 21-30 AprP: David Pountney
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-8 MajD: Alfred Eschwé; P: Gilbert Deflo
Lear (Reimann) 4-17 MajD: Simone Young; P: Karoline Gruber
Almira (Handel) 25 Maj-19 JunD: Alessandro De Marchi; P: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 Maj
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Maj-9 JunD: Joana Mallwitz; P: Jean-Pierre Ponnelle
Arabella (Strauss) 30 Maj-13 JunD: Stefan Soltesz; P: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 5-24 JunD: Lothar Zagrosek; P: Willy Decker
Orontea (Cesti) 5-13 JulD: Nicholas Carter; P: Anja Krietsch
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
Kiss me, Kate (Porter) 8 Sep-3 OktD: Benjamin Reiners; P: Bernd Mottl
L'opera seria (Gassmann) 9 Sep-2 OktD: Mark Rohde; P: Michiel Dijkema
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 21 Okt-7 DecD: Karen Kamensek; P: Frank Hilbrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Okt-1 FebD: Benjamin Reiners / Ivan Repušić; P: Alexander Charim
Vor dem Aufstand (Various) 2 Nov-5 MarD: Siegmund Weinmeister; P: Andrea Schwalbach
Freunde! (Androsch) 9 Nov-2 DecD: Toshiaki Murakami; P: Tobias Ribitzki
Madame Butterfly (Puccini) 11 Nov-11 JanD: Mark Rohde; P: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Die Reise nach Reims (Rossini) 29 Nov-7 FebD: Benjamin Reiners; P: Matthias Davids
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Dec-5 JanD: Mark Rohde; P: Steffen Tiggeler
Così fan tutte (Mozart) 22 Dec-28 JunD: Karen Kamensek; P: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 18 Jan-10 FebD: Mark Rohde; P: Christof Nel
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 3 Feb-15 Maj
Orest (Trojahn) 8 Feb-16 AprD: Gregor Bühl; P: Enrico Lübbe
La traviata (Verdi) 16 Feb-20 AprD: Benjamin Reiners; P: Benedikt von Peter
My Fair Lady (Loewe) 13 Mar-13 AprD: Siegmund Weinmeister; P: Bernd Mottl
Im Schatten des Maulbeerbaums (Rushton) 6 Apr-9 Jun
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 14 Apr-19 JunD: Ivan Repušić; P: Ingo Kerkhof
Il Tabarro (Puccini) 27 Apr-19 MajD: Karen Kamensek; P: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 27 Apr-19 MajD: Karen Kamensek; P: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Apr-19 MajD: Karen Kamensek; P: Sebastian Baumgarten
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8-26 JunD: Karen Kamensek; P: Benedikt von Peter
Carmen (Bizet) 14-25 JunD: Ivan Repušić; P: Monique Wagemakers
Rigoletto (Verdi) 20-27 JunD: Benjamin Reiners; P: Karsten Wiegand
L'opera seria (Gassmann) 24 Aug-8 SepD: Mark Rohde; P: Michiel Dijkema
Ein Maskenball (Verdi) 14 Sep-13 JunD: Mark Rohde; P: Olivier Tambosi
Rigoletto (Verdi) 17 Sep-8 NovD: Benjamin Reiners; P: Karsten Wiegand
Carmen (Bizet) 29 Sep-14 DecD: Anja Bihlmaier; P: Monique Wagemakers
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Okt-19 JulD: Karen Kamensek; P: Olivier Tambosi
Street Scene (Weill) 30 Okt-5 FebD: Benjamin Reiners; P: Bernd Mottl
La bohème (Puccini) 17 Nov-5 JanD: Benjamin Reiners; P: Chris Alexander
Kiss me, Kate (Porter) 27 Nov-25 JanD: Benjamin Reiners; P: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-28 DecD: Mark Rohde / Siegmund Weinmeister; P: Steffen Tiggele(original), Charles Ebert(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 10 Jan-5 AprD: Karen Kamensek; P: Philipp Himmelmann
Cavalleria rusticana (Mascagni) 10 Jan-5 AprD: Karen Kamensek; P: Philipp Himmelmann
Così fan tutte (Mozart) 15 Jan-6 AprD: Siegmund Weinmeister; P: Alexander Charim
Don Carlos (Verdi) 24 Jan-9 FebD: Mark Rohde; P: Christof Nel
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Feb-10 AprD: Anja Bihlmaier; P: Elisabeth Stöppler
La traviata (Verdi) 2 Mar-8 AprD: Benjamin Reiners; P: Benedikt von Peter
Die Schöne und das Tier (Grétry) 13 Mar-19 JunD: Anja Bihlmaier; P: Zuzana Masaryk
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Mar-3 JulD: Karen Kamensek; P: Michiel Dijkema
My Fair Lady (Loewe) 24 Apr-18 MajD: Siegmund Weinmeister; P: Bernd Mottl
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 14 Maj-2 JulD: Kaling Khouw; P: Markus Michael Tschubert
Don Giovanni (Mozart) 17 Maj-25 JulD: Benjamin Reiners; P: Benedikt von Peter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 30 Maj-13 JulD: Anja Bihlmaier; P: Ingo Kerkhof
Castor et Pollux (Rameau) 28 Jun-22 JulD: Howard Arman; P: Alexander Charim
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 24 Nov-29 JanD: Yordan Kamdzhalov; P: Elisabeth Stöppler
Polifemo (Porpora) 7 Dec-28 JanD: Wolfgang Katschner; P: Karoline Gruber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22 Dec-24 MajD: Mirga Gražinytė; P: Nadja Loschky
Dionysos (Rihm) 8 Feb-19 AprD: Yordan Kamdzhalov; P: Ingo Kerkhof
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 Apr-20 MajD: Dietger Holm / Jan Schweiger; P: Antoine Uitdehaag
Un ballo in maschera (Verdi) 2 Jun-8 JulD: Dietger Holm; P: Yona Kim
Tosca (Puccini) 14 Sep-16 FebD: Yordan Kamdzhalov / Dietger Holm / Gad Kadosh; P: Andrea Schwalbach
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Sep-13 OktD: Róbert Farkas; P: Nadja Loschky
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Okt-25 JanD: Gad Kadosh; P: Antoine Uitdehaag
Iphigenie auf Tauris (Traetta) 21 Dec-13 FebD: Wolfgang Katschner; P: Rudolf Frey
Un ballo in maschera (Verdi) 23 Jan-13 JulD: Dietger Holm; P: Yona Kim
Rumor (Jost) 28 Mar-18 MajD: Yordan Kamdzhalov; P: Lorenzo Fioroni
Così fan tutte (Mozart) 10 Maj-4 JulD: Yordan Kamdzhalov; P: Nadja Loschky
Akhnaten (Glass) 6 Jun-20 JulD: Dietger Holm; P: Nanine Linning
Der Studentenprinz (Romberg) 18+ JulD: Dietger Holm
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 7 Okt-27 JanD: Mirga Gražinyte; P: Nadja Loschky
Martha (Flotow) 17 Jan-18 Maj
Saul (Handel) 9 Feb-14 AprD: Andreas Spering; P: Lydia Steier
Minsk (Wilson,I) 3-22 MarD: Ruben Gazarian; P: Christian Marten-Molnár
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 6 Okt-10 NovD: Timo Handschuh; P: Matthias Kaiser
Hello, Dolly! (Herman) 19 Nov-6 FebD: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; P: Winfried Schneider
Otello (Verdi) 3 Apr-12 JulD: Roger Epple; P: Niklaus Helbling
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Pills or Serenades (Mello) 23 MarP: Adeline Rosenstein, Yvonne Harder
Weiße Rose (concert) (Zimmermann,U) 5 OktD: Dominik Beykirch
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Don Pasquale (Donizetti) 8 Sep-3 MarD: Leif Klinkhardt; P: Axel Heil
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 13 Okt-4 MarD: Werner Seitzer; P: Hans-Peter Lehmann
Ein Walzertraum (Straus) 19 Okt-17 JanD: Achim Falkenhausen; P: Werner Pichler
La bohème (Puccini) 28 Okt-21 DecD: Leif Klinkhardt; P: Heinz Lukas-Kindermann
Das Land des Lächelns (Lehár) 1-22 DecD: Leif Klinkhardt; P: Benjamin Sahler(original), Ute Stöckmann(revival)
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 9 Feb-3 MajD: Achim Falkenhausen; P: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Mar-17 JunD: Werner Seitzer; P: Karsten Barthold
Falstaff (Verdi) 21 Sep-14 MarD: Werner Seitzer; P: Ansgar Weigner
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1 Okt-31 DecD: Achim Falkenhausen; P: Wolfgang Quetes
Der fliegende Holländer (Wagner) 3 Okt-29 JanD: Werner Seitzer; P: Karsten Barthold
Noah und die Flut (Britten) 19 Okt-23 NovD: Achim Falkenhausen; P: Sascha Mink
Peter Grimes (Britten) 9 Nov-19 AprD: Leif Klinkhardt; P: Frank Van Laecke
Iphigenia in Aulis (concert) (Gluck) 25-26 JanD: Werner Seitzer
La cage aux folles (Herman) 15 Feb-20 JulD: Leif Klinkhardt; P: Katja Buhl
Der Zarewitsch (Lehár) 22 Mar-11 JulP: Klaus-Dieter Köhler
Fidelio (Beethoven) 17 Maj-13 JulD: Werner Seitzer
Hof, Theater Hof  / 
Fidelio (Beethoven) 21 Sep-25 DecD: Arn Goerke; P: Christian Tombeil
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 26 Okt-6 AprD: Kai Tietje; P: Roland Hüve
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 30 Nov-12 MajD: Arn Goerke; P: Holger Seitz
Winterreise (Schubert) 3 Dec
Die tote Stadt (Korngold) 8 Mar-21 AprD: Arn Goerke; P: Jens Pesel
Der Liebestrank (Donizetti) 8 Jun-14 JulD: Ivo Hentschel; P: Ulrich Peters
Aida (Verdi) 20 Sep-25 NovD: Arn Goerke; P: Klaus Kusenberg
La cage aux folles (Herman) 25 Okt-16 MarD: Ivo Hentschel; P: Reinhardt Friese
Frau Luna (Lincke) 20 Dec-25 MajD: Roland Vieweg; P: Karsten Jesgarz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 Mar-16 JulD: Ivo Hentschel; P: Peter Kupke
Fräulein Julie (Bibalo) 27 Apr-21 JunD: Roland Vieweg; P: Uwe Drechsel
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 Jun-19 JulD: Arn Goerke; P: François de Carpentries
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 22 Sep-15 DecD: Uwe Sandner; P: Urs Häberli
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Nov-7 AprD: Rodrigo Tomillo; P: Holger Pototzki
Nabucco (Verdi) 19 Jan-9 MajD: Markus Bieringer; P: Kerstin Maria Pöhler
Wozzeck (Berg) 2 Mar-13 AprD: Uwe Sandner; P: Urs Häberli
Messa da Requiem (Verdi) 24-28 MarD: Uwe Sandner
Così fan tutte (Mozart) 20 Apr-7 JulD: Markus Bieringer; P: Andreas Bronkalla
Aida (John,E) 18 Maj-5 JulD: Markus Bieringer; P: Johannes Reitmeier
Tod in Venedig (Britten) 14 Jun-6 JulD: Uwe Sandner; P: Alvaro Schoeck
Regina (Lortzing) 21 Sep-27 DecD: Uwe Sandner; P: Hansgünther Heyme
Aida (John,E) 29 Sep-25 DecD: Markus Bieringer; P: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26 Okt-25 MajD: Rodrigo Tomillo; P: Reto Lang
Da kommt noch wer (Vaage) 2 Nov-25 JanD: Markus Bieringer; P: Bruno Berger-Gorski
Ein Mond aus kochender Milch (Kerger) 2 Nov-25 JanD: Markus Bieringer; P: Bruno Berger-Gorski
Viva la Mamma (Donizetti) 21 Dec-13 JunD: Rodrigo Tomillo; P: Anatol Preissler
Iphigenia in Aulis (Gluck) 22 Feb-3 MajD: Markus Bieringer; P: Benjamin Schad
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 6 Apr-4 JulD: Uwe Sandner; P: Urs Häberli
Manon Lescaut (Puccini) 17 Maj-10 JulD: Uwe Sandner; P: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 14 Jun-13 JulD: Markus Bieringer; P: Cusch Jung
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
Ritter Blaubart (Offenbach) 23 Sep-9 NovD: Markus Bieringer; P: Aron Stiehl
Tannhäuser (Wagner) 7 Okt-9 JunD: Justin Brown; P: Aron Stiehl
Rigoletto (Verdi) 10-27 OktD: Johannes Willig; P: Jim Lucassen
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 14 Okt-30 DecD: Justin Brown; P: Arila Siegert
Wallenberg (Tüür) 26 Okt-30 NovD: Johannes Willig; P: Tobias Kratzer
Carmen (Bizet) 3 Nov-23 AprD: Johannes Willig; P: Achim Thorwald
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Nov-23 JanD: Ulrich Wagner; P: Achim Thorwald
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 8 Dec-28 JunD: Florian Ziemen; P: Bernd Mottl
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-6 AprD: Christoph Gedschold; P: Ulrich Peters
Die Trojaner (Berlioz) 13 Jan-2 FebD: Justin Brown; P: David Hermann
Die Vestalin (Spontini) 26 Jan-26 MajD: Johannes Willig; P: Aron Stiehl
Der Sieg von Schönheit und Täuschung (Barry) 16-23 FebD: Richard Baker; P: Sam Brown
Der Sieg von Zeit und Wahrheit (Handel) 16-23 FebD: Richard Baker; P: Sam Brown
Alessandro (Handel) 20-24 FebD: Michael Form; P: Alexander Fahima
Robin Hood (Schwemmer) 3+ MarP: Nelly Danker
Tosca (Puccini) 9 Mar-7 AprD: Christoph Gedschold; P: John Dew
Das Rheingold (Wagner) 27 MarD: Justin Brown; P: Denis Krief
Die Walküre (Wagner) 28 MarD: Justin Brown; P: Denis Krief
Siegfried (Wagner) 30 MarD: Justin Brown; P: Denis Krief
Götterdämmerung (Wagner) 1 AprD: Justin Brown; P: Denis Krief
Border (Vollmer) 17 Apr-18 JulD: Steven Moore; P: Ulrike Stöck
Die Regimentstochter (Donizetti) 20 Apr-3 JulD: Johannes Willig; P: Aurelia Eggers
Die Passagierin (Weinberg) 18 Maj-14 JulD: Christoph Gedschold; P: Holger Müller-Brandes
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 22 Jun-19 JulP: Pavel Fieber
Peter Grimes (Britten) 6-18 JulD: Justin Brown; P: Christopher Alden
Peter Grimes (Britten) 15 Sep-30 NovD: Justin Brown; P: Christopher Alden
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 21 Sep-17 JanD: Johannes Willig; P: Pavel Fieber
Die Regimentstochter (Donizetti) 3 Okt-27 NovD: Justus Thorau; P: Aurelia Eggers
Ein Maskenball (Verdi) 12 Okt-27 JunD: Johannes Willig / Christoph Gedschold; P: Aron Stiehl
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Okt-10 JanD: Christoph Gedschold; P: Achim Thorwald
Rigoletto (Verdi) 3 Nov-9 MarD: Johannes Willig; P: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-28 DecD: Ulrich Wagner; P: Achim Thorwald
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 JulD: Justin Brown; P: Lorenzo Fioroni
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Jan-28 JunD: Christoph Gedschold; P: Ulrich Peters
Doctor Atomic (Adams) 25 Jan-25 MajD: Johannes Willig; P: Yuval Sharon
Tannhäuser (Wagner) 9 Feb-20 AprD: Justin Brown; P: Aron Stiehl
Riccardo Primo (Handel) 21-27 FebD: Michael Hofstetter; P: Benjamin Lazar
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 23 Feb-23 AprD: Christoph Gedschold; P: Annette Weber
Die Passagierin (Weinberg) 21 Mar-16 MajD: Christoph Gedschold; P: Holger Müller-Brandes
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 27 Apr-12 JulD: Justin Brown; P: Tobias Kratzer
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 14 Jun-22 JulD: Christoph Gedschold; P: Tobias Heyder
Die Nachtigall (Stravinsky) 14 Jun-22 JulD: Christoph Gedschold; P: Tim Plegge
Boris Godunow (Musorgsky) 19-26 JulD: Justin Brown; P: David Hermann
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Orpheus (Henze) 15 Sep-30 OktD: Patrik Ringborg; P: Johannes Wieland
Fidelio (Beethoven) 22 Sep-18 MajD: Yoel Gamzou; P: Elmar Gehlen
A Midsummer Night's Dream (Britten) 26 Sep-10 NovD: Alexander Hannemann; P: Nadja Loschky
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Okt-31 MajD: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; P: Dominique Mentha
Das tapfere Schneiderlein (Mitterer) 3 Nov-16 FebD: Giulia Glennon; P: Espen Fegran
Così fan tutte (Mozart) 8 Dec-22 MajD: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; P: Patrick Schlösser
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Dec-13 JanD: Patrik Ringborg; P: Elmar Gehlen
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Jan-7 AprD: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; P: Katharina Thoma
Evita (Lloyd Webber) 26 Jan-4 JulD: Yoel Gamzou / Thomas Rimes / Xin Tan; P: Tom Ryser
Otello (Verdi) 2 Feb-31 MarD: Yoel Gamzou; P: Volker Schmalöer
L'olimpiade (Vivaldi) 9 Mar-30 MajD: Jörg Halubek; P: Dominique Mentha
Tannhäuser (Wagner) 16 Apr-22 JunD: Patrik Ringborg; P: Lorenzo Fioroni
The Turn of the Screw (Britten) 15 Jun-6 JulD: Alexander Hannemann; P: Paul Esterhazy
Tosca (Puccini) 21 Sep-19 AprD: Yoel Gamzou / Patrik Ringborg; P: Adriana Altaras
La bohème (Puccini) 27 Sep-31 JanD: Alexander Hannemann / Thomas Rimes; P: Philipp Kochheim
The Turn of the Screw (Britten) 4-27 OktD: Alexander Hannemann; P: Paul Esterhazy
Samson und Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12 Okt-17 NovD: Yoel Gamzou
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-11 JulD: Patrik Ringborg / Yoel Gamzou / Alexander Hannemann; P: Volker Schmalöer
Saul (Handel) 14 Dec-27 MarD: Jörg Halubek; P: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Dec-4 JanD: Patrik Ringborg; P: Elmar Gehlen
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 1 Feb-13 JulD: Marco Zeiser Celesti; P: Patrick Schlösser
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Feb-4 MajD: Alexander Hannemann / Xin Tan; P: Katharina Thoma
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1 Mar-5 JunD: Alexander Hannemann; P: Stephan Müller
La Voix humaine (Poulenc) 1 Mar-5 JunD: Alexander Hannemann; P: Stephan Müller
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 24 Maj-28 JunD: Patrik Ringborg; P: Michael Schulz
Rigoletto (Verdi) 5-12 JulD: Yoel Gamzou; P: Sonja Trebes
Kiel, Theater Kiel  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 Sep-12 JunD: Michael Nündel; P: Thomas Enzinger
La traviata (Verdi) 29 Sep-9 JunD: Leo Siberski; P: Thomas Wünsch
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Okt-4 JanD: Mariano Rivas; P: Lars Peter
La Voix humaine (Poulenc) 5 Nov-3 DecD: Mzia Jajanidze; P: Tobias Ribitzki
Agrippina (Handel) 10 Nov-15 JunD: Rubén Dubrovsky; P: Arila Siegert
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 Jan-17 MajD: Georg Fritzsch; P: Carlos Wagner
Sekretärinnen (Wittenbrink) 30 Jan-9 MajD: Michael Nündel; P: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Don Giovanni (Mozart) 9 Mar-20 JunD: Leo Siberski; P: Dariusch Yazdkhasti
Pit und Paula - Frisch versalzen (Wilden,B) 5-26 AprD: Michael Nündel; P: Nele Tippelmann
Schachnovelle (Halffter) 18 Maj-19 JunD: Georg Fritzsch; P: Daniel Karasek
Der Troubadour (Verdi) 17-25 AugD: Georg Fritzsch; P: Daniel Karasek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Sep-29 Dec
Sekretärinnen (Wittenbrink) 8 Sep-21 AprD: Michael Nündel; P: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
La traviata (Verdi) 14 Sep-27 DecD: Leo Siberski; P: Uwe Schwarz
Jenůfa (Janáček) 28 Sep-28 NovD: Leo Siberski; P: Arila Siegert
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Nov-20 FebD: Michael Nündel; P: Michiel Dijkema
Madama Butterfly (Puccini) 14 Dec-19 FebD: Leo Siberski; P: Matthias von Stegmann
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Dec-26 Jan
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Jan-9 JunD: Georg Fritzsch; P: Daniel Karasek
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 15 Mar-22 MajD: Leo Siberski; P: Adriana Altaras
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Maj-25 JunD: Georg Fritzsch; P: Roman Hovenbitzer
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Nov-10 FebD: Enrico Delamboye; P: Gabriele Wiesmüller
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18 Nov-27 JanD: Karsten Huschke; P: Marcus Lobbes
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Dec-16 JanD: Enrico Delamboye; P: Cordula Däuper
Evita (Lloyd Webber) 29 Dec-12 MajD: Christopher Bruckman; P: Markus Dietze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Feb-5 MajD: Enrico Delamboye; P: Kathrin Prick
Weiße Rose (Zimmermann,U) 26 Mar-22 MajD: Arno Waschk; P: Anja Nicklich
Die Dreigroschenoper (Weill) 13 Apr-24 MajD: Karsten Huschke; P: Markus Dietze
Rigoletto (Verdi) 27 Apr-23 JunD: Leslie Suganandarajah; P: Gabriele Wiesmüller
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 1-15 JunD: Enrico Delamboye
Der Freischütz (Weber) 21 Sep-20 FebD: Enrico Delamboye; P: Philipp Kochheim
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-27 JunD: Enrico Delamboye; P: Cordula Däuper
Die Zauberflöte (Mozart) 5-25 Dec
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26-29 Dec
Die verkaufte Braut (Smetana) 18 Jan-26 MajD: Joseph Bousso; P: Thomas Münstermann
Abu Hassan (Weber) 8 Mar-10 MajD: NN; P: Doris Schumacher
Salome (Strauss) 22 Mar-29 JunD: Enrico Delamboye; P: Markus Dietze
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Maj-6 JulD: Leslie Suganandarajah; P: Beate Baron
Köln, Oper Köln  / 
La forza del destino (Verdi) 16 Sep-3 OktD: Will Humburg; P: Olivier Py
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Okt-4 NovD: Konrad Junghänel; P: Uwe Eric Laufenberg
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-31 DecD: Andreas Schüller; P: Dietrich W Hilsdorf
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 27 Okt-21 DecD: Raimund Laufen; P: Eike Ecker
Fidelio (Beethoven) 18 Nov-7 DecD: Markus Poschner
Così fan tutte (Mozart) 24 Nov-3 JanD: Konrad Junghänel; P: Uwe Eric Laufenberg
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Dec-6 JanD: Konrad Junghänel; P: Uwe Eric Laufenberg
L'Artaserse (concert) (Vinci) 19-27 DecD: Diego Fasolis
Anna Bolena (Donizetti) 17 Feb-10 MarD: Alessandro De Marchi; P: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 8 Mar-12 AprD: Raimund Laufen; P: Brigitta Gillessen
The Turn of the Screw (Britten) 17 Mar-6 AprD: Raimund Laufen; P: Benjamin Schad
Parsifal (Wagner) 29 Mar-14 AprD: Markus Stenz; P: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
Die Gezeichneten (Schreker) 20 Apr-18 MajD: Markus Stenz; P: Patrick Kinmonth
Schwester Angelica (Puccini) 9-30 MajD: Dirk Kaftan; P: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Der Mantel (Puccini) 9-30 MajD: Dirk Kaftan; P: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Gianni Schicchi (Puccini) 9-30 MajD: Dirk Kaftan; P: Sabine Hartmannshenn, Eva-Maria Höckmayr, Gabriele Rech
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9-29 JunD: Konrad Junghänel; P: Uwe Eric Laufenberg
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 14-30 JunD: Raimund Laufen; P: Elena Tzavara
Attila (Verdi) 21-23 JunD: Claude Schnitzler
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 14 Sep-26 NovD: Rainer Mühlbach; P: Eike Ecker
Tosca (Puccini) 15-28 SepD: Markus Stenz; P: Thilo Reinhardt
Wozzeck (Berg) 29 Sep-12 OktD: Markus Stenz; P: Ingo Kerkhof
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 20 Okt-3 NovD: Marc Piollet; P: Dietrich W Hilsdorf
Alcina (Handel) 26 Okt-31 NovD: Konrad Junghänel; P: Ingo Kerkhof
Rigoletto (Verdi) 24 Nov-1 DecD: Gerrit Prießnitz; P: Katharina Thalbach
Musik (Langemann) 7-22 DecD: Walter Kobéra; P: Helene Hegemann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DecD: Markus Stenz; P: Jürgen Rose
Die Fledermaus (Strauss,J) 29 Dec-4 JanD: Gerrit Prießnitz
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17-31 JanD: Rainer Mühlbach; P: Elena Tzavara
La forza del destino (Verdi) 18-26 JanD: Will Humburg; P: Olivier Py
Schneewittchen (Lange) 13-27 MarD: Rainer Mühlbach; P: Elena Tzavara
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 16-23 MarD: Claude Schnitzler; P: Tilman Knabe
Jakob Lenz (Rihm) 22 Mar-13 AprD: Alejo Perez; P: Beatrice Lachaussée
Winterreise (Schubert) 4 Apr
Der Freischütz (Weber) 12-27 AprD: Markus Stenz; P: Viesturs Kairišs
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 26 Apr-11 JunD: Rainer Mühlbach
Otello (Verdi) 18 Maj-1 JunD: Will Humburg; P: Johannes Schaaf
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Jun-6 JulD: Andreas Schüller; P: Bernd Mottl
Les Enfants Terribles (Glass) 25 JunD: Rainer Mühlbach; P: Anna Horn, Elena Tzavara, Götz Leineweber
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Mazeppa (Tchaikovsky) 3 Nov-28 DecD: Mihkel Kütson / Alexander Steinitz; P: Helen Malkowsky
Lustigen Nibelungen (Straus) 6 Nov-5 AprD: Andreas Fellner; P: Hinrich Horstkotte
Das Land des Lächelns (Lehár) 8 Dec-15 MarD: Alexander Steinitz; P: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 15 Dec-7 MajD: Andreas Fellner; P: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 Jan-27 MarD: Karsten Seefing; P: Jürgen Pöckel
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 2 Feb-16 JulD: Alexander Steinitz; P: Kobie van Rensburg
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 9 Mar-24 MajD: Mihkel Kütson; P: Matthias Oldag
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Okt-29 DecD: Alexander Steinitz; P: Jakob Peters-Messer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 13 Okt-11 MarD: Alexander Steinitz; P: Andreas Baesler
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Nov-18 JanD: Andreas Fellner; P: Reinhardt Friese
Manon (Massenet) 1 Mar-3 JulD: Mihkel Kütson; P: François de Carpentries
Don Giovanni (Mozart) 10 Maj-5 JulD: Alexander Steinitz; P: Kobie van Rensburg
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 Sep-31 DecD: Matthias Foremny / Ulf Schirmer; P: Karoline Gruber
Tosca (Puccini) 3 Okt-15 JunD: Anthony Bramall; P: Michiel Dijkema
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Okt-14 JunD: William Lacey / Joongbae Jee; P: Volker Vogel
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Okt-14 MarD: William Lacey / Matthias Foremny / Milko Milev; P: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 13 Okt-24 MarD: Matthias Foremny; P: Anthony Pilavachi
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 17 OktD: Bo Price; P: Anna Evans
My Fair Lady (Loewe) 19 Okt-9 JulD: Roland Seiffarth; P: Karl Zugowski
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 24 Okt-5 JulD: Stefan Diederich; P: Cusch Jung
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 Okt-10 FebD: Anthony Bramall / William Lacey; P: Claus Guth
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 Nov-14 JulD: Roland Seiffarth; P: Franziska Severin
Das schlaue Füchslein (Janáček) 10 Nov-2 JunD: Matthias Foremny; P: Lotte de Beer
Macbeth (Verdi) 11 Nov-21 DecD: Matthias Foremny; P: Peter Konwitschny
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 Nov-31 MajD: William Lacey; P: Kerstin Polenske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-20 DecD: Ulf Schirmer / Anthony Bramall; P: Birgit Eckenweber
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 1 Dec-3 MarD: Roland Seiffarth; P: Günter Lohse
La bohème (Puccini) 9 Dec-25 JanD: William Lacey; P: Peter Konwitschny
Nabucco (Verdi) 6 Jan-9 JunD: Anthony Bramall; P: Dietrich W Hilsdorf
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 13 Jan-19 MajD: Ulf Schirmer; P: Jochen Biganzoli
Der Ring für Kinder (Wagner) 19 Jan-21 MajD: Stefan Diederich; P: Jasmin Solfaghari
Così fan tutte (Mozart) 26 Jan-22 JunD: Anthony Bramall; P: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 13 Feb-20 MajD: Ulf Schirmer; P: Roland Aeschlimann
Die Feen (Wagner) 16 Feb-24 MajD: Ulf Schirmer; P: Renaud Doucet
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 2 Mar-25 MajD: Matthias Foremny; P: Nicolas Joel
Pinocchio (Valtinoni) 16 Mar-7 JunD: Matthias Foremny; P: Gundula Nowack
Der Wildschütz (Lortzing) 29 Mar-21 JunD: Stefan Diederich; P: Volker Vogel
Crazy For You (Gershwin) 6 Apr-7 JunD: Stefan Diederich; P: Kerstin Polenske
Der Zarewitsch (Lehár) 13 Apr-28 JunD: Roland Seiffarth; P: Volker Vogel
Das Fürstenkind (Lehár) 26 Apr-30 JunD: Stefan Diederich; P: Volker Vogel
Das Rheingold (Wagner) 4 Maj-16 JunD: Ulf Schirmer; P: Rosamund Gilmore
Der fliegende Holländer (Wagner) 26 MajD: Anthony Bramall; P: Johanna Mangold, Anthony Bramall
Frau Luna (Lincke) 1 Jun-12 JulD: Stefan Diederich; P: Dominik Wilgenbus
Das Rheingold (Wagner) 22 Sep-10 NovD: Ulf Schirmer; P: Rosamund Gilmore
Das Liebesverbot (Wagner) 29 Sep-28 MajD: Matthias Foremny / Jeremy Carnall; P: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 5 Okt-20 FebD: Roland Seiffarth; P: Franziska Severin
Die Zauberflöte (Mozart) 6 Okt-15 MarD: Jeremy Carnall; P: Ralf Nürnberger
Rigoletto (Verdi) 10 Okt-21 MarD: Matthias Foremny; P: Anthony Pilavachi
Nabucco (Verdi) 18 Okt-22 MarD: Anthony Bramall; P: Dietrich W Hilsdorf
Tosca (Puccini) 19 Okt-3 MajD: Anthony Bramall; P: Michiel Dijkema
Dornröschen (Humperdinck) 26 Okt-28 FebD: Anthony Bramall
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 29 Okt-16 MajD: Margherita Colombo; P: Gundula Nowack
Frau Luna (Lincke) 31 Okt-31 DecD: Stefan Diederich / Christoph-Johannes Eichhorn; P: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 2 Nov-29 MajD: NN; P: Andreas Homoki
Der Wildschütz (Lortzing) 9 Nov-2 FebD: Stefan Diederich; P: Volker Vogel
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 14 Nov-18 JanD: Stefan Diederich; P: Cusch Jung
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Nov-4 AprD: Roland Seiffarth; P: Volker Vogel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-27 DecD: Ulf Schirmer; P: Birgit Eckenweber
Die Walküre (Wagner) 7 Dec-11 JanD: Ulf Schirmer; P: Rosamund Gilmore
Pinocchio (Valtinoni) 11 Dec-8 MajP: Gundula Nowack
La bohème (Puccini) 20 Dec-1 JanD: Matthias Foremny; P: Peter Konwitschny
Elektra (Strauss) 12 Jan-31 MajD: Ulf Schirmer; P: Peter Konwitschny
Der Ring für Kinder (Wagner) 8 Feb-22 JunD: Stefan Diederich; P: Jasmin Solfaghari
Don Pasquale (Donizetti) 8 Feb-11 MajD: Anthony Bramall; P: Lindy Hume
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Feb-8 JunD: Ulf Schirmer; P: Alfred Kirchner(original), Gundula Nowack(revival)
My Fair Lady (Loewe) 19 Feb-17 JunD: Stefan Diederich / Frank-Michael Erben; P: Karl Zugowski
Manon Lescaut (Puccini) 22 Feb-10 MajD: Anthony Bramall; P: Giancarlo del Monaco
Der Graf von Monte Christo (Wildhorn) 27 Feb-29 MajD: Stefan Diederich; P: Cusch Jung
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Mar-13 JulD: Stefan Diederich / Georg Fritzsch; P: Volker Vogel
Parsifal (Wagner) 30 Mar-18 AprD: Ulf Schirmer; P: Roland Aeschlimann
The Rake's Progress (Stravinsky) 6 Apr-18 MajD: Anthony Bramall; P: Damiano Michieletto
Die Feen (Wagner) 20 Apr-27 JunD: Matthias Foremny; P: Renaud Doucet
Der Opernball (Heuberger) 10 Maj-8 JulD: Stefan Diederich; P: Volker Vogel
Der Waffenschmied (Lortzing) 24 Maj-15 JunD: Stefan Diederich; P: Stefan Petraschewsky
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 14-28 JunD: Ulf Schirmer; P: Balázs Kovalik
Messa da Requiem (Verdi) 29 JunD: Anthony Bramall
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Le cinesi (Gluck) 9 SepD: Werner Ehrhardt; P: Igor Folwill
Leinen aus Smyrna (Rushton) 24-25 NovD: Herbert Götz; P: Gabriele Rech
Peters Bryllup (Schultz) 16 JunD: Werner Ehrhardt
Serse (Handel) 21 SepD: Wolfgang Katschner; P: André Bücker
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 3 NovD: Werner Ehrhardt
La Dirindina (Scarlatti,D) 25-26 AprD: Werner Ehrhardt; P: Kay Link
La serva padrona (Pergolesi) 25-26 AprD: Werner Ehrhardt; P: Kay Link
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Parsifal (Wagner) 2 Sep-5 MajD: Roman Brogli-Sacher; P: Anthony Pilavachi
Elektra (Strauss) 12 Okt-14 MarD: Roman Brogli-Sacher; P: Reto Nickler
My Fair Lady (Loewe) 17 Okt-24 MajD: Ludwig Pflanz; P: Jürgen Pöckel
La vida breve (Falla) 18 Okt-8 DecD: Roman Brogli-Sacher; P: Rosetta Cucchi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 Okt-8 DecD: Roman Brogli-Sacher; P: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 26 Okt-15 DecD: NN; P: Wolf Widder
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 Nov-12 JunD: Ludwig Pflanz; P: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Dec-5 JanD: Ludwig Pflanz; P: Herbert Adler
Macbeth (Verdi) 11 Jan-7 JunD: NN; P: Alberto Triola
Idomeneo re di Creta (Mozart) 22 Feb-9 JunD: Giuseppe Finzi; P: Rosetta Cucchi
Evita (Lloyd Webber) 8 Mar-8 JunD: Ludwig Pflanz; P: Jörg Fallheier
Die tote Stadt (Korngold) 5 Apr-15 JunD: Brian Schembri; P: Dieter Kaegi
Thaïs (Massenet) 17 Maj-13 JunD: Daniel Inbal; P: Marc Adam
Der Mann von La Mancha (Leigh) 23 Aug-19 AprD: Ludwig Pflanz; P: Pascale Chevroton
Idomeneo re di Creta (Mozart) 13 Sep-21 NovD: Andreas Wolf; P: Rosetta Cucchi
Siegfried für Kinder (Wagner) 22 Sep-25 Feb
Tristan und Isolde (Wagner) 6 Okt-11 MajD: Roman Brogli-Sacher; P: Anthony Pilavachi
Thaïs (Massenet) 18 Okt-9 FebD: Andreas Wolf; P: Marc Adam
Don Carlos (Verdi) 8 Nov-22 MarD: Ryusuke Numajiri; P: Sandra Leupold
Rigoletto für Jugendliche (Verdi) 9 Nov-18 Feb
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Dec-6 FebD: Ludwig Pflanz; P: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Dec-5 JanD: Ludwig Pflanz; P: Herbert Adler
Der Wildschütz (Lortzing) 17 Jan-22 JunD: NN; P: Anthony Pilavachi
Armide (Gluck) 28 Feb-26 JunD: Christoph Spering; P: Michael Wallner
My Fair Lady (Loewe) 7 Mar-27 JunD: Ludwig Pflanz; P: Jürgen Pöckel
Madama Butterfly (Puccini) 21 Mar-13 JunD: Ryusuke Numajiri; P: Jürgen Pöckel
Der Zwerg (Zemlinsky) 8 Apr-14 JunD: Ryusuke Numajiri; P: Bernd Reiner Krieger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 8 Apr-14 JunD: Ryusuke Numajiri; P: Bernd Reiner Krieger
La cenerentola (Rossini) 30 Maj-28 JunD: Ryusuke Numajiri; P: Cordula Däuper
The Brothers (Antheil) 5-19 Jun
Venus in Africa (Antheil) 5-19 Jun
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22 Sep-25 DecD: Gernot Sahler / Nezih Seckin / Urs-Michael Theus; P: Hajo Fouquet
Die chinesische Nachtigall (Hilsberg) 29 Sep-22 DecD: Deborah Coombe; P: Nilufar K Münzing
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Okt-30 JanD: Nezih Seckin; P: Iris Ini Gerath
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17 Nov-13 DecD: Nezih Seckin; P: Friedrich von Mansberg
Julius Caesar (Handel) 11 Jan-7 MarD: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; P: Friedrich von Mansberg
Madama Butterfly (Puccini) 2 Mar-29 MajD: Urs-Michael Theus; P: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22-30 JunD: Nezih Seckin; P: Iris Ini Gerath
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Sep-25 DecD: Thomas Dorsch; P: Hajo Fouquet
Zar und Zimmermann (Lortzing) 3 Okt-1 MarD: Nezih Seckin; P: Iris Ini Gerath
Werther (Massenet) 12 DecD: Thomas Dorsch; P: Friedrich von Mansberg
Max und Moritz (Hilsberg) 19 JanD: Deborah Coombe; P: Nilufar K Münzing
Carmina Burana (Orff) 8 Mar-11 JunD: Thomas Dorsch / Joachim Vogelsänger / Henning Voss; P: Hajo Fouquet
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Jun-6 JulD: Thomas Dorsch; P: Iris Ini Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Don Carlos (Verdi) 15 Sep-25 NovD: Michael Balke / Hermann Dukek; P: Bruno Berger-Gorski
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 6 Okt-19 JanD: Kimbo Ishii-Eto; P: Christian Poewe
Carmina Burana (Orff) 7 Okt-26 MajD: Michael Balke; P: Gonzalo Galguera
Die Dreigroschenoper (Weill) 20 Okt-15 DecD: Maria Hinze; P: Jan Jochymski
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-6 JanD: Michael Balke / Pawel Poplawski; P: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 17 Nov-9 MajD: David Levi; P: Leonard Prinsloo
Hello, Dolly! (Herman) 6 Dec-20 MajD: Martin Wagner; P: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 7 Dec-5 JanD: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; P: Olivia Fuchs
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 Jan-17 MarD: Michael Balke / Kimbo Ishii-Eto; P: Karen Stone
Ein Sommernachtstraum (Britten) 26 Jan-6 AprD: Pawel Poplawski; P: Aniara Amos
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 7 Feb-7 AprD: Pawel Poplawski; P: Christian von Götz
Kiss me, Kate (Porter) 16 Mar-2 JunD: Kimbo Ishii-Eto; P: Walter Sutcliffe
El rey de Harlem (Henze) 12 AprD: Hermann Dukek; P: Johannes Bergmann
Maria Stuarda (Donizetti) 13 Apr-4 JunD: Michael Balke; P: Karen Stone
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Maj-1 JunD: Kimbo Ishii-Eto; P: Stephen Lawless
Les Miserables (Schoenberg,C) 21 Jun-20 JulD: Pawel Poplawski / Hermann Dukek; P: Gil Mehmert
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Sep-12 JanD: Michael Balke; P: Karen Stone
Kiss me, Kate (Porter) 20 Sep-26 JanD: Kimbo Ishii-Eto / Martin Wagner; P: Walter Sutcliffe
Don Giovanni (Mozart) 22 Sep-20 OktD: Pawel Poplawski / Michael Balke; P: Oliver Knopik
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 OktD: Hermann Dukek; P: Lucas Simon
Macbeth (Verdi) 2 Nov-27 AprD: Kimbo Ishii-Eto; P: Volker Lösch
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 16 Nov-2 MarD: Michael Balke; P: Therese Schmidt
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-14 DecD: Kimbo Ishii-Eto; P: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-30 DecD: Michael Balke; P: Karen Stone
Sweeney Todd (Sondheim) 18 Dec-30 MajD: David Levi; P: Leonard Prinsloo
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Jan-31 MajD: Michael Balke / Pawel Poplawski; P: Christian von Götz
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 Feb-10 MajD: Kimbo Ishii-Eto / Michael Balke; P: Olivia Fuchs
Otto (Handel) 15-22 MarD: Stephan Schultz; P: Arila Siegert
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-23 MajD: Pawel Poplawski; P: Nico Rabenald
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Elektra (Strauss) 7 Sep-25 JanD: Hermann Bäumer; P: Tilman Knabe
Così fan tutte (Mozart) 9 Okt-2 AprD: Andreas Hotz; P: Johannes Schütz
Fatinitza (Suppé) 2 Nov-8 MarD: Florian Csizmadia; P: Lydia Steier
Der Prinz von Homburg (Henze) 12 Jan-3 MajD: Hermann Bäumer; P: Christof Nel
Stabat Mater (Pergolesi) 31 Jan-12 MajD: Stephan Zilias; P: Georg Schütky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 Mar-26 MajD: Florian Csizmadia; P: Johannes Erath
Tristan und Isolde (Wagner) 20 Apr-9 MajD: Hermann Bäumer; P: Tilman Knabe
Gerusalemme liberata (Pallavicino) 17 Maj-20 JunD: Wolfgang Katschner; P: Sandra Leupold
Macbeth (Verdi) 9-26 JunD: Hermann Bäumer; P: Tatjana Gürbaca
Mefistofele (Boito) 6 Sep-25 OktD: Hermann Bäumer; P: Lorenzo Fioroni
Macbeth (Verdi) 19 Sep-3 OktD: Hermann Bäumer; P: Tatjana Gürbaca
Rinaldo (Handel) 31 Okt-30 NovD: Hermann Bäumer; P: Tatjana Gürbaca
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 10+ NovD: Florian Csizmadia; P: Johannes Erath
La traviata (Verdi) 11+ JanD: Florian Csizmadia; P: Vera Nemirova
Don Giovanni (Mozart) 22+ MarD: Hermann Bäumer; P: Tilman Knabe
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Temistocle (Bach,JC) 21 Sep-20 JulD: Joseph Trafton; P: Joachim Schlömer, Sebastian Bauer
Lohengrin (Wagner) 28 Sep-1 NovD: Alois Seidlmeier; P: Tilman Knabe
Turandot (Puccini) 30 Sep-18 JanD: Joseph Trafton; P: Regula Gerber
The Outcast (Neuwirth) 14 Okt-5 DecD: Joseph Trafton; P: Michael Simon
La fanciulla del West (Puccini) 20 Okt-5 JunD: Alois Seidlmeier; P: Tilman Knabe
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Okt-9 JunD: Joseph Trafton; P: Joachim Schlömer
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Nov-6 JulD: Alois Seidlmeier; P: Friedrich Meyer-Oertel
Werther (Massenet) 17 Nov-20 MarD: Alois Seidlmeier; P: David Mouchtar-Samorai
Un ballo in maschera (Verdi) 18 Nov-13 JanD: Joseph Trafton; P: Werner Schroeter
Siegfried (Wagner) 1 Dec-4 JulD: Dan Ettinger; P: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Dec-1 FebD: Joseph Trafton; P: Wolfgang Blum
Tosca (Puccini) 12 Dec-12 MajD: Dan Ettinger; P: Renate Ackermann
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Jan-18 MajD: Alois Seidlmeier; P: Monique Wagemakers
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Jan-20 MajD: Joseph Trafton; P: Regula Gerber
Don Carlos (Verdi) 2 Feb-23 JulD: Alois Seidlmeier; P: Jens Daniel Herzog
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Feb-4 MajD: Joseph Trafton; P: Christian Pade
Götterdämmerung (Wagner) 22 Mar-7 JulD: Dan Ettinger; P: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 29 Mar-19 MajD: Alois Seidlmeier; P: Hans Schüler
Das Rheingold (Wagner) 11 Apr-28 JunD: Dan Ettinger; P: Achim Freyer
Die Walküre (Wagner) 25 Apr-30 JunD: Dan Ettinger; P: Achim Freyer
Der Idiot (Weinberg) 5 Maj-17 JulD: Thomas Sanderling; P: Regula Gerber
Szenen aus Goethes Faust (concert) (Schumann) 15 Maj-14 JulD: Joseph Trafton
Otello (Verdi) 29 Maj-16 JulD: Dan Ettinger; P: Chris Alexander
Neumond (Ronchetti) 4-6 JunD: Joseph Trafton; P: Christian Pade
Company (Sondheim) 15 Jun-21 JulD: William Ward; P: Roland Hüve
The Turn of the Screw (Britten) 12-24 JulD: Joseph Trafton; P: Frank Hilbrich
Simon Boccanegra (Verdi) 25 JulD: Alois Seidlmeier; P: David Mouchtar-Samorai
The Turn of the Screw (Britten) 20 Sep-4 AprD: Joseph Trafton; P: Frank Hilbrich
Company (Sondheim) 21 Sep-22 MarD: Christiaan Crans; P: Roland Hüve
Simon Boccanegra (Verdi) 25 Sep-5 JanD: Alois Seidlmeier; P: David Mouchtar-Samorai
Madama Butterfly (Puccini) 2 Okt-15 FebD: Joseph Trafton; P: Wolfgang Blum
Der Freischütz (Weber) 25 Okt-27 JunD: Alois Seidlmeier; P: Armin Holz
My Fair Lady (Loewe) 26-29 OktD: Joseph Trafton; P: Helmut Baumann, Jürg Burth
La scala di seta (Rossini) 7 Nov-19 JanD: Alois Seidlmeier; P: Lukas Hemleb
Carmina Burana (concert) (Orff) 22 Nov-7 FebD: Dan Ettinger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 NovD: Joseph Trafton; P: Wolfgang Blum
Falstaff (Verdi) 14 Dec-4 JunD: Dan Ettinger; P: Christof Nel
Don Carlos (Verdi) 29 Dec-29 JunD: Alois Seidlmeier; P: Jens-Daniel Herzog
Der Idiot (Weinberg) 12 Jan-22 FebD: Thomas Sanderling; P: Regula Gerber
Der Sturm (Purcell) 18+ JanP: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 9 FebD: Joseph Trafton; P: Joachim Schloemer
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14 Feb-30 JulD: Dan Ettinger; P: Cordula Däuper
Elektra (Strauss) 14-27 MarD: Dan Ettinger; P: Ruth Berghaus
Stiffelio (Verdi) 29 Mar-5 JunD: Alois Seidlmeier; P: Regula Gerber
Der Rosenkavalier (Strauss) 7 Maj-22 JunD: Alois Seidlmeier; P: Oliver Tambosi
Böse Geister (Hölszky) 31 Maj-29 JulP: Joachim Schlömer
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13 JulD: Dennis Russell Davies; P: Nicolas Brieger
Opera anthology (Mozart) 13 Jul
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Sep-24 MarD: Sierd Quarré / Gregor Rot; P: Rudolf Frey
Ein Maskenball (Verdi) 27 OktD: Philippe Bach; P: Ansgar Haag
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-22 FebD: Philippe Bach; P: Rudolf Frey
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Jan-2 JunD: Gregor Rot; P: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 2 Feb-22 MajD: Philippe Bach; P: Ansgar Haag
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Mar-21 JunD: Philippe Bach; P: Gerd Heinz
Der Bettelstudent (Millöcker) 10 Maj-14 JulD: Gregor Rot; P: Wolfgang Quetes
I puritani (Bellini) 5-13 JulD: Leo McFall; P: Bernd-Dieter Müller
I puritani (Bellini) 15 Sep-9 MajD: Leo McFall; P: Bernd-Dieter Müller
Der Bettelstudent (Millöcker) 28 Sep-6 JulD: Gregor Rot; P: Wolfgang Quetes
Rigoletto (Verdi) 18 Okt-29 JunD: Philippe Bach; P: Ansgar Haag
Requiem (Verdi) 26 OktD: Leo McFall
Tristan und Isolde (Wagner) 1 Nov-9 JanD: Philippe Bach; P: Gerd Heinz
Anya 17 (Gorb) 28 Nov-8 FebD: Leo McFall; P: Mareike Zimmermann
Der Zarewitsch (Lehár) 24 Jan-7 JunD: Gregor Rot; P: Lars Wernecke
Die Zauberflöte (Mozart) 9 Feb-17 JulD: Philippe Bach; P: Rudolf Frey
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Apr-16 JulD: Philippe Bach; P: Rudolf Frey
Gianni Schicchi (Puccini) 20 Jun-5 JulD: Leo McFall; P: Gerd Heinz
Der Bajazzo (Leoncavallo) 20 Jun-5 JulD: Leo McFall; P: Gerd Heinz
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Norma (Bellini) 29 Sep-12 DecD: Andreas Fellner; P: Thomas Wünsch
Le Villi (Puccini) 20+ JanD: Mihkel Kütson; P: Beverly Blankenship
Suor Angelica (Puccini) 20+ JanD: Mihkel Kütson; P: Beverly Blankenship
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ FebD: Andreas Fellner; P: Reinhardt Friese
Maskerade (Nielsen,C) 12 Apr-17 JulD: Alexander Steinitz; P: Aron Stiehl
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 22 Jun-27 JulD: Alexander Steinitz; P: Andreas Baesler
Stiffelio (Verdi) 28 Sep-7 MarD: Mihkel Kütson; P: Helen Malkowsky
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20 Okt-28 DecD: Mihkel Kütson; P: Matthias Oldag
My Fair Lady (Loewe) 17 Nov-30 MarD: Andreas Fellner; P: Roland Hüve
Das Land des Lächelns (Lehár) 13 Jan-24 AprD: Alexander Steinitz; P: Jakob Peters-Messer
Mazeppa (Tchaikovsky) 13 Jan-24 AprD: Mihkel Kütson; P: Helen Malkowsky
München, Bayerische Staatsoper  / 
Tannhäuser (Wagner) 23 Sep-2 OktD: Kent Nagano; P: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 Sep-30 OktD: Eivind Gullberg Jensen; P: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 OktD: Carlo Montanaro; P: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 Okt-10 NovD: Kent Nagano; P: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 Okt-4 NovD: Kent Nagano; P: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 NovD: Mikhail Tatarnikov; P: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 NovD: Lothar Koenigs; P: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 Nov-1 DecD: Marco Armiliato; P: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-8 DecD: Asher Fisch; P: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 DecD: Paolo Carignani; P: Otto Schenk
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 12-16 DecD: Pietro Rizzo
Rigoletto (Verdi) 15-30 DecD: Marco Armiliato; P: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 DecD: Kazushi Ono; P: Herbert List
Aida (Verdi) 23 Dec-4 JanD: Paolo Carignani; P: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 DecD: Paolo Carignani; P: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 JanD: Kent Nagano; P: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 JanD: Kent Nagano; P: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 JanD: Kent Nagano; P: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 JanD: Paolo Arrivabeni; P: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 JanD: Kent Nagano; P: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 JanD: Manlio Benzi; P: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 Jan-6 FebD: Asher Fisch; P: Lina Wertmüller
I due Foscari (concert) (Verdi) 3-10 FebD: Massimiliano Murrali
Sigurd der Drachentöter (Pape) 7 Feb-30 MarD: Christopher Ward; P: Sam Brown
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 FebD: Riccardo Frizza; P: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Feb-2 MarD: Kent Nagano; P: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 FebD: Yves Abel; P: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 MarD: Kent Nagano; P: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 MarD: Tomáš Hanus; P: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 MarD: Lothar Koenigs; P: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Mar-4 AprD: Tomáš Hanus; P: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 MarD: Kent Nagano; P: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 AprD: Paolo Carignani; P: Francesca Zambello
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-19 AprD: Patrick Lange; P: Martin Duncan
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 AprD: Asher Fisch; P: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Apr-4 MajD: Leo Hussain; P: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 MajD: Adam Fischer; P: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 MajD: Francesco Angelico; P: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 MajD: Massimo Zanetti; P: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Maj-8 JunD: Emmanuel Villaume; P: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 MajD: Dan Ettinger; P: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 JunD: Bertrand de Billy; P: Dmitri Tcherniakov
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Sep-24 MajD: Carlo Montanaro; P: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 22-29 SepD: Louis Langrée; P: Stephan Kimmig
Le nozze di Figaro (Mozart) 27 Sep-11 OktD: Ivor Bolton / Dan Ettinger; P: Dieter Dorn
Wozzeck (Berg) 3-9 OktD: Lothar Koenigs; P: Andreas Kriegenburg
Rigoletto (Verdi) 12 Okt-9 MajD: Stefano Ranzani; P: Árpád Schilling
Der Zwerg (Zemlinsky) 20-27 OktD: Martyn Brabbins; P: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 20-27 OktD: Martyn Brabbins; P: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 28 Okt-3 NovD: Mark Wigglesworth; P: Dieter Dorn
Rusalka (Dvořák,A) 29 Okt-8 NovD: Tomáš Hanus; P: Martin Kušej
Il trovatore (Verdi) 9-20 NovD: Paolo Carignani; P: Olivier Py
Die Zauberflöte (Mozart) 14-27 NovD: Ivor Bolton; P: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 21 Nov-7 DecD: Kirill Petrenko; P: Krzysztof Warlikowski
Tosca (Puccini) 6-13 DecD: Kirill Petrenko; P: Luc Bondy
La bohème (Puccini) 15 Dec-10 MajD: Asher Fisch / Marco Armiliato; P: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21-29 DecD: Tomáš Hanus; P: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
La forza del destino (Verdi) 22 Dec-11 JanD: Asher Fisch; P: Martin Kušej
La traviata (Verdi) 31 Dec-25 AprD: Dan Ettinger / Paolo Carignani / Pietro Rizzo; P: Günter Krämer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-10 JanD: Kirill Petrenko; P: Krzysztof Warlikowski
La Calisto (Cavalli) 12-21 JanD: Ivor Bolton; P: David Alden
Der fliegende Holländer (Wagner) 17-23 JanD: Gabriel Feltz; P: Peter Konwitschny
Babylon (Widmann) 25-31 JanD: Kent Nagano; P: Carlus Padrissa
Turandot (Puccini) 30 Jan-5 FebD: Asher Fisch; P: Carlus Padrissa
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 8-14 FebD: Constantin Trinks; P: Richard Jones
La clemenza di Tito (Mozart) 10-26 FebD: Kirill Petrenko; P: Jan Bosse
Il turco in Italia (Rossini) 13-24 FebD: Maurizio Benini; P: Christof Loy
Der Rosenkavalier (Strauss) 2-18 MarD: Kirill Petrenko / NN; P: Jürgen Rose, Otto Schenk
La cenerentola (Rossini) 4-12 MarD: Riccardo Frizza; P: Jean-Pierre Ponnelle
Madama Butterfly (Puccini) 11-19 MarD: Keri-Lynn Wilson; P: Wolf Busse
Boris Godunow (Musorgsky) 16-31 MarD: Kirill Petrenko; P: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Mar-2 AprD: Asher Fisch; P: William Friedkin
Carmen (Bizet) 27 Mar-3 AprD: Carlo Montanaro; P: Lina Wertmüller
Simon Boccanegra (Verdi) 14-24 AprD: Bertrand de Billy; P: Dmitri Tcherniakov
Parsifal (Wagner) 16-20 AprD: Asher Fisch; P: Peter Konwitschny
The Rake's Progress (Stravinsky) 30 Apr-11 Maj
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16-22 MajD: Asher Fisch; P: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Maj-7 JunD: Antonello Allemandi; P: Ferruccio Soleri
Die Soldaten (Zimmermann,B) 25 Maj-6 JunD: Kirill Petrenko; P: Andreas Kriegenburg
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 11 Okt-31 DecD: Michael Brandstätter; P: Josef E Köpplinger
Don Pasquale (Donizetti) 25 Okt-10 NovD: Marco Comin; P: Brigitte Fassbaender
Johanna auf dem Scheiterhaufen (Honegger) 12-19 DecD: Marco Comin; P: NN
Anything Goes (Porter) 28 Feb-22 MarD: Michael Brandstätter; P: Josef E Köpplinger
Der Bettelstudent (Millöcker) 12 Apr-12 MajD: Michael Brandstätter; P: Emmy Werner
Der Präsident (Cerha) 1-14 JunD: Marco Comin; P: Josef E Köpplinger
Der Mann von La Mancha (Leigh) 2-19 OktD: Andreas Kowalewitz; P: Josef E Köpplinger, Nicole Claudia Weber
Semele (Handel) 24 Okt-7 NovD: Marco Comin; P: Karoline Gruber
Der Flaschengeist (Hiller,W) 24 Jan-28 FebD: Michael Brandstätter; P: Nicole Claudia Weber
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Jan-5 MarD: Marco Comin; P: Stephanie Mohr
Yolanta (concert) (Tchaikovsky) 15-20 FebD: Marco Comin
Don Pasquale (Donizetti) 29 Mar-12 AprD: Michael Brandstätter; P: Brigitte Fassbaender
Aida (Verdi) 18-29 JunD: Marco Comin; P: Torsten Fischer
Die Zirkusprinzessin (Kálmán) 19-30 JulD: Michael Brandstätter; P: Josef E Köpplinger
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8 Sep-25 DecD: Fabrizio Ventura / Hendrik Vestmann; P: Aron Stiehl
La traviata (Verdi) 19 Okt-24 NovD: Hendrik Vestmann / Fabrizio Ventura; P: Axel Kresin
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Nov-10 MarD: Hendrik Vestmann; P: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 19 Jan-5 JulD: Fabrizio Ventura; P: Achim Thorwald
Neues vom Tage (Hindemith) 2 Mar-11 JunD: Hendrik Vestmann; P: Ansgar Weigner
Flüchtling (Gregoretti) 13-27 AprD: Thorsten Schmid-Kapfenburg; P: Jakob Seidl
Salome (Strauss) 18 Maj-13 JulD: Fabrizio Ventura; P: Georg Köhl
Der Troubadour (Verdi) 5 Okt-20 AprD: Fabrizio Ventura; P: Georg Rootering
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Nov-13 JunD: Fabrizio Ventura; P: Kobie van Rensburg
Benvenuto Cellini (Berlioz) 15 Feb-4 JunD: Fabrizio Ventura; P: Aron Stiehl
The Black Rider (Waits) 1 Mar-24 JunD: Michael Barfuß; P: Frank Behnke
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 29 Mar-29 JunD: NN; P: Holger Seitz
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Maj-4 JulD: Fabrizio Ventura; P: Ulrich Peters
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Evita (Lloyd Webber) 26 Sep-24 FebD: Frank Obermair; P: Reinhardt Friese
Rigoletto (Verdi) 28 Sep-2 DecD: Romely Pfund; P: Igor Folwill
Undine (Lortzing) 20 Okt-25 JanD: Romely Pfund; P: Wolfgang Lachnitt
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 Nov-28 DecD: Frank Obermair / Emiliano Greizerstein; P: Stefan Haufe
La cage aux folles (Herman) 30 Nov-29 DecD: Romely Pfund; P: Reinhardt Friese
Madame Pompadour (Fall) 19 Jan-11 MajD: Frank Obermair; P: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Mar-19 AprD: Romely Pfund; P: Markus Kopf
Der Konsul (Menotti) 27 Apr-25 MajD: Romely Pfund; P: Wolfgang Lachnitt
Gräfin Mariza (Kálmán) 21 Jun-14 JulD: Karl Prokopetz / Romely Pfund; P: Wolfgang Lachnitt
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Sep-26 DecD: Romely Pfund; P: Markus Kopf
Die Dame von Monte-Carlo (Poulenc) 18 Okt-28 DecD: Emiliano Greizerstein; P: Fabian von Matt
Die menschliche Stimme (Poulenc) 18 Okt-28 DecD: Emiliano Greizerstein; P: Fabian von Matt
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Okt-27 MarD: Romely Pfund; P: Benedikt Borrmann
Madame Pompadour (Fall) 30 Okt-23 DecD: Jörg Pitschmann; P: Wolfgang Lachnitt
Die Sternstunde des Josef Bieder (Streul) 9 Nov-15 DecP: Wolfgang Lachnitt
Evita (Lloyd Webber) 27 Nov-30 JanD: Jörg Pitschmann; P: Reinhardt Friese
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Dec-21 AprD: Jörg Pitschmann
My Fair Lady (Loewe) 25 Jan-28 MajD: Jörg Pitschmann; P: Wolfgang Lachnitt
La cenerentola (Rossini) 22 Mar-26 AprD: Jörg Pitschmann; P: Wolfgang Lachnitt
Madame Butterfly (Puccini) 10 Maj-1 JunD: Jörg Pitschmann; P: Jürgen Pöckel
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 4-27 JulD: Jörg Pitschmann; P: Wolfgang Lachnitt
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Sep-2 JanD: Markus L Frank; P: Bianca Sue Henne
Prinzessin Anna (Vinje) 16 Okt-16 DecD: Ayako Matuschka; P: Bianca Sue Henne
Casanova (Lincke) 20 Okt-21 DecD: Oliver Weder; P: Wolfgang Dosch
West Side Story (Bernstein) 26 Okt-30 DecD: Markus L Frank; P: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 16 Nov-8 MarD: Michael Ellis Ingram; P: Wolfgang Dosch
Mein Zauberflötchen (Mozart) 17 Nov-23 DecD: Ayako Matuschka; P: Babette Peiker
André Chénier (Giordano) 25 Jan-21 AprD: Markus L Frank; P: Toni Burkhardt
Aida (John,E) 2 Mar-2 JunD: Michael Ellis Ingram; P: Iris Limbarth
Die heimliche Ehe (Cimarosa) 3 Maj-1 JunD: Markus L Frank; P: Tilman Hecker
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 Jun-20 JulD: Markus L Frank; P: Toni Burkhardt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 Sep-1 DecD: Markus L Frank; P: Kay Link
Aida (John,E) 18 Okt-28 DecD: Michael Ellis Ingram; P: Iris Limbarth
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Okt-13 DecD: Michael Ellis Ingram; P: Wolfgang Dosch
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 Nov-8 MarD: Michael Ellis Ingram; P: Achim Lenz
Tiefland (d'Albert) 17 Jan-22 MarD: Markus L Frank; P: Toni Burkhardt
Rigoletto (Verdi) 6 Maj-7 Jun
My Fair Lady (Loewe) 27 Jun-19 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Il trovatore (Verdi) 30 Sep-11 JanD: Guido Johannes Rumstadt; P: Balázs Kovalik
La fille du régiment (Donizetti) 13 Okt-13 DecD: Gábor Káli; P: Andreas Baesler
Tristan und Isolde (Wagner) 21 Okt-20 JanD: Marcus Bosch; P: Monique Wagemakers
Vec Makropulos (Janáček) 23 Okt-23 NovD: Marcus Bosch; P: Robert Carsen
Der kleine Barbier (Rossini) 4 Nov-18 MarD: Christian Hutter; P: Ulrich Proschka
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 10 Nov-11 FebD: Gábor Káli; P: Laura Scozzi
Aida (Verdi) 25 Nov-8 JanD: Philipp Pointner / Gábor Káli; P: Jens Daniel Herzog
Don Giovanni (Mozart) 26 Jan-21 AprD: Marcus Bosch; P: Georg Schmiedleitner
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 Feb-24 MarD: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt / Robbert van Steijn; P: Helen Malkowsky
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Mar-29 JunD: Gábor Káli; P: Thomas Enzinger
Andrea Chénier (Giordano) 30 Mar-17 JulD: Philipp Pointner; P: Guy Montavon
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 7 Apr-30 MajD: Marcus Bosch / Guido Johannes Rumstadt; P: David Mouchtar-Samorai
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Apr-17 JunD: Guido Johannes Rumstadt; P: Waut Koeken
Rusalka (Dvořák,A) 12 Maj-13 JulD: Marcus Bosch; P: Dieter Kaegi
Platée (Rameau) 8 Jun-26 JulD: Hervé Niquet; P: Mariame Clément
Carmen (Bizet) 15 Jun-27 JulD: Guido Johannes Rumstadt; P: Laurent Laffargue
Otello (Verdi) 5 Sep-31 JanD: Guido Johannes Rumstadt; P: Gabriele Rech
Im weißen Rößl (Benatzky) 6 Okt-6 DecD: Gábor Káli; P: Thomas Enzinger
Platée (Rameau) 12 Okt-3 NovD: Hervé Niquet / Gábor Káli; P: Mariame Clément
Funny Girl (Styne) 2 Nov-3 MarD: Jürgen Grimm / Gábor Káli; P: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Nov-7 DecD: Peter Tilling; P: Immo Karaman
Das Rheingold (Wagner) 30 Nov-2 MarD: Marcus Bosch; P: Georg Schmiedleitner
Cherubino mischt sich ein (Mozart) 11 Jan-3 JunD: Andreas Paetzold / Matteo Pirola; P: Lutz Schwarz
Arabella (Strauss) 1 Feb-7 MajD: Marcus Bosch; P: Andreas Baesler
And The Trains Kept Coming... (Navok) 23 Feb-8 AprD: Peter Tilling; P: Stefan Otteni
Judas Maccabaeus (Handel) 23 Feb-8 AprD: Peter Tilling; P: Stefan Otteni
La traviata (Verdi) 8-30 MarD: Marcus Bosch; P: Peter Konwitschny
Die Walküre (Wagner) 5 Apr-6 JulD: Marcus Bosch; P: Georg Schmiedleitner
Les Huguenots (Meyerbeer) 15 Jun-20 JulD: Guido Johannes Rumstadt; P: Tobias Kratzer
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Salome (Strauss) 11 Okt-31 JanD: Roger Epple; P: KD Schmidt
Saul (Handel) 20 OktD: Thomas Bönisch; P: Lydia Steier
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Nov-27 JanD: Thomas Dorsch; P: Niklaus Helbling
Carmina Burana (concert) (Orff) 9 Nov-31 DecD: Thomas Dorsch; P: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 24 Nov-15 MarD: Roger Epple; P: Lorenzo Fioroni
Anoia (Kampe) 21 Dec-6 JanD: Paul-Johannes Kirschner; P: Alexander Müller-Elmau
Otello (Verdi) 17 Jan-10 MajD: Roger Epple; P: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2 Mar-22 MajD: Jason Weaver; P: Ronny Jakubaschk
The Rake's Progress (Stravinsky) 31 Maj-20 JunD: Thomas Dorsch; P: Markus Bothe
Tristan und Isolde (Wagner) 5 Okt-29 DecD: Roger Epple; P: Alexander Müller-Elmau
Carmina Burana (Orff) 12 Okt-10 DecD: Thomas Bönisch; P: Sebastian Ukena
La bohème (Puccini) 13 Okt-26 DecD: Roger Epple; P: Marco Fiorini
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Okt-13 DecD: NN; P: Niklaus Helbling
Die Fledermaus (Strauss,J) 30+ NovD: Paul-Johannes Kirschner; P: K D Schmidt
The Rake's Progress (Stravinsky) 7+ DecD: NN; P: Markus Bothe
Otello (Verdi) 17+ JanD: Roger Epple; P: Niklaus Helbling
Lohengrin (Sciarrino) 25+ JanD: NN; P: Thomas Fiedler
Così fan tutte (Mozart) 31+ JanD: Roger Epple; P: Niklaus Helbling
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15+ FebD: Thomas Bönisch; P: Ronny Jakubaschk
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 28+ MarD: NN; P: Julia Hölscher
Albert Herring (Britten) 6+ JunD: Robin Davis; P: Lydia Steier
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Sieg der Schönheit (Telemann) 31 Okt-9 MarD: Michael Schneider / An-Hoon Song; P: Markus Bothe
Die Macht des Schicksals (Verdi) 3 Nov-26 JanD: Andreas Hotz / Daniel Inbal; P: Robert Lehmeier
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 Dec-8 JunD: Daniel Inbal; P: Walter Sutcliffe
Anatevka (Bock) 5 Dec-20 MajD: An-Hoon Song; P: Adriana Altaras
Der Liebestrank (Donizetti) 19 Jan-16 MajD: Daniel Inbal / An-Hoon Song; P: Guillermo Amaya
Das grosse Heft (Corbett) 16 Mar-2 MajD: Andreas Hotz; P: Alexander May
Der aus der Lowengrube errettete Daniel (Telemann) 21 AprD: Daniel Inbal; P: Jan David Schmitz
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 15-28 JunD: Andreas Hotz; P: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 15-28 JunD: Andreas Hotz; P: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 15-28 JunD: Andreas Hotz; P: Jochen Biganzoli
Evita (Lloyd Webber) 24 Aug-12 JanD: An-Hoon Song; P: Marcel Keller
Das Nusch-Nuschi (Hindemith) 14 Sep-17 OktD: Andreas Hotz; P: Jochen Biganzoli
Mörder, Hoffnung der Frauen (Hindemith) 14 Sep-17 OktD: Andreas Hotz; P: Jochen Biganzoli
Sancta Susanna (Hindemith) 14 Sep-17 OktD: Andreas Hotz; P: Jochen Biganzoli
La bohème (Puccini) 28 Sep-5 MarD: Andreas Hotz; P: Floris Visser
Anatevka (Bock) 16 Okt-2 NovP: Adriana Altaras
Der Vogelhändler (Zeller,C) 23 Nov-10 JulD: An-Hoon Song; P: Marcel Keller
Johannes-Passion (Bach,JS) 18 Jan-18 AprD: Andreas Hotz; P: Andrej Woron
Vanda (Dvořák,A) 15 Mar-8 MajD: Daniel Inbal; P: Robert Lehmeier
Der Liebestrank (Donizetti) 5+ AprD: Daniel Inbal / An-Hoon Song / Mino Marani; P: Guillermo Amaya
Die Vögel (Braunfels) 21 Jun-11 JulD: Andreas Hotz; P: Yona Kim
Passau, Landestheater Niederbayern (Landshut, Passau, Straubing)  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 27 Okt-28 JunD: Kai Röhrig; P: Utz
Beatrice di Tenda (Bellini) 3 Nov-9 DecD: Basil H E Coleman; P: Sebastian von Kerssenbrock
La finta giardiniera (Mozart) 15 Dec-17 MarD: Kai Röhrig; P: Stephen Medcalf
L'orfeo (Monteverdi) 23 Mar-27 AprD: Wolfgang Katschner; P: Kobie van Rensburg
Manon (Massenet) 4 Maj-2 JunD: Basil H E Coleman; P: Stefan Tilch
Rigoletto (Verdi) 15-30 JunD: Basil H E Coleman; P: Nilufar K Münzing
Gräfin Mariza (Kálmán) 5 Okt-9 JunD: Kai Röhrig; P: Sebastian von Kerssenbrock
Rigoletto (Verdi) 18 Okt-14 FebD: Basil H E Coleman; P: Nilufar K Münzing
Il pirata (Bellini) 30 Nov-24 JanD: Basil H E Coleman; P: Alberto Jona, Jenaro Meléndrez Chas
Carousel (Rodgers) 23 Feb-18 MajD: Basil H E Coleman; P: Stefan Tilch
Die schöne und getreue Ariadne (Conradi) 12 Apr-30 MajD: Kai Röhrig; P: Jonathan Lunn
La traviata (Verdi) 14-29 JunD: Basil H E Coleman; P: Amir Hosseinpour
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Don Giovanni (Mozart) 14 Sep-31 MarD: Markus Huber; P: Wolf Widder
Der Vogelhändler (Zeller,C) 29 Sep-26 DecD: Martin Hannus; P: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-4 JanD: Martin Hannus; P: Wolf Widder
Manon (Massenet) 17 Nov-12 MarD: Martin Hannus; P: Sven Severin
Dracula (Wildhorn) 31 Dec-31 MajD: Tobias Leppert; P: Wolf Widder
La cenerentola (Rossini) 16 Feb-14 JulD: Martin Hannus; P: Bettina Lell
Das Feuerwerk (Burkhard) 23 Mar-10 JulD: Tobias Leppert; P: Wolfgang Dosch
Der Fall des Hauses Usher (Glass) 9 Maj-12 JulD: Markus Huber; P: Bettina Lell
Ein Maskenball (Verdi) 21 Sep-11 MarD: Markus Huber; P: Wolf Widder
Così fan tutte (Mozart) 9 Nov-14 MarD: Martin Hannus; P: Toni Burkhardt
Gräfin Mariza (Kálmán) 31 Dec-19 JunD: Martin Hannus; P: Wolf Widder
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 1 Mar-13 JulD: Markus Huber; P: Bettina Lell
Frau Luna (Lincke) 23 Maj-17 JulD: Tobias Leppert; P: Bettina Lell
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
My Fair Lady (Loewe) 27 OktD: André Cipowicz; P: Rainer Wenke
Ball im Savoy (Abraham) 31 Okt-12 MajD: Tobias Engeli / André Cipowicz; P: Wolfgang Dosch
Così fan tutte (Mozart) 3 Nov-27 AprD: Lutz de Veer; P: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Jan-3 MarD: Lutz de Veer; P: Arila Siegert
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 8-22 JunD: Tobias Engeli; P: Tim Heilmann
Der Freischütz (Weber) 12-20 JulD: Tobias Engeli; P: Rainer Wenke
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Sep-22 DecD: Tobias Engeli; P: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 11 Okt-5 JanD: Tobias Engeli / André Cipowicz; P: Wolfgang Dosch
Tannhäuser (Wagner) 30 Nov-3 MajD: Lutz de Veer; P: Roland May
Così fan tutte (Mozart) 17 DecD: Lutz de Veer; P: Søren Schuhmacher
Carmen (Bizet) 12 Apr-13 MajD: Tobias Engeli; P: Søren Schuhmacher
Anatevka (Bock) 29 AprD: Thomas Wicklein; P: Matthias Winter
Joseph Süß (Glanert) 10 Maj-10 JunD: Lutz de Veer; P: Thilo Reinhardt
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Nov-12 JanD: Michele Carulli / Hans-Peter Preu; P: Annette Jahns
Hexen (Ashkenasi) 25 NovD: Thomas Gläser; P: Wolf-Dieter Gööck
Das Liebesverbot (Wagner) 8 Dec-20 MajD: Jan Michael Horstmann / Christian Voß; P: Hinrich Horstkotte
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-23 DecD: Matthias Mücksch / Hee-Chuhn Choi; P: Helen Malkowsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 JanP: Wolfgang Dosch
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 8 Mar-6 AprD: Michele Carulli; P: Horst Otto Kupich
L'orfeo (Monteverdi) 16 Mar-16 MajD: Jan Michael Horstmann; P: Jan Michael Horstmann
Frau Luna (Lincke) 5-26 Maj
Das Liebesverbot (Wagner) 15 Sep-14 Nov
Frau Luna (Lincke) 19 Sep-5 Jan
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 12 Okt-11 Maj
L'orfeo (Monteverdi) 22 Nov-7 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11-22 Dec
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Jan-1 Mar
Ariadne auf Naxos (Strauss) 30 Mar-4 Maj
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Orpheus und Eurydike (Gluck) 22 Sep-25 NovD: Tetsuro Ban; P: Peter Lund
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Okt-24 NovD: Philip van Buren; P: Thomas Enzinger
Aida (Verdi) 8 DecD: Tetsuro Ban; P: Michael Helle
Lola rennt (Vollmer) 28 Feb-10 MajD: Arne Willimczik; P: Schirin Khodadadian
West Side Story (Bernstein) 16 Mar-22 JunD: Philip van Buren; P: Andrea Schwalbach
Kátia Kabanová (Janáček) 5 Maj-19 JulD: Tetsuro Ban; P: Brigitte Fassbaender
The Fairy Queen (Purcell) 15 Jun-21 JulD: Jörn Hinnerk Andresen; P: Lydia Steier
The Rake's Progress (Stravinsky) 21 Sep-17 DecD: Tetsuro Ban; P: Elias Perrig
The Fairy Queen (Purcell) 28 Sep-26 DecD: Jörn Hinnerk Andresen; P: Lydia Steier
West Side Story (Bernstein) 12 Okt-5 FebD: Alistair Lilley; P: Andrea Schwalbach
Frau Luna (Lincke) 26 Okt-24 JunD: György Mészáros / Alistair Lilley; P: Thomas Enzinger
La bohème (Puccini) 7 Dec-29 MajD: Tetsuro Ban; P: Johannes Pölzgutter
Die Feen (Wagner) 25 Jan-19 JunD: Tetsuro Ban; P: Florian Lutz
Anatevka (Bock) 22 Mar-8 JunP: Andrea Schwalbach
Die Kaffeekantate (Bach,JS) 12+ AprP: Christina Schmidt
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 12+ AprD: Christina Schmidt
Nichtung (Moussa) 17 Maj-18 JulD: Samy Moussa; P: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Jun-20 JulP: Matthias Reichwald
Remscheid, Theater der Stadt Remscheid  / 
Glückliche Reise (Künneke) 31 OktD: Eva Caspari; P: Johannes Weigand
Nabucco (Verdi) 22 MarD: Stefano Seghedoni; P: Giovanni Rico
Gräfin Mariza (Kálmán) 17 Apr
Evita (Lloyd Webber) 1 JunD: Tobias Deutschmann; P: Pascale-Sabine Chevroton
Kiss me, Kate (Porter) 22 Jun
My Fair Lady (Loewe) 6 NovD: Inga Hilsberg; P: Lajos Wenzel
La bohème (Puccini) 19 NovD: Tamas Bolberitz
Tosca (Puccini) 16 FebD: Silvano Frontalini
La traviata (Verdi) 24 MajD: Peter Kuhn; P: Igor Folwill
West Side Story (Bernstein) 8 JunP: Kay Metzger
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
West Side Story (Bernstein) 16-28 SepD: Peter Leonard; P: Babette Bartz
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 23 Sep-6 AprD: Florian Krumpöck; P: Jasmin Solfaghari
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 27 Okt-29 DecD: Manfred Hermann Lehner; P: Rainer Wenke
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Nov-26 MajD: Manfred Hermann Lehner; P: Rainer Wenke
Die Zauberflöte (Mozart) 13-26 DecD: Manfred Hermann Lehner; P: Babette Bartz
Happy Birthday, Mr. President (Russman) 27 Jan-24 MajD: Peter Leonard; P: Albert Sherman
Nabucco (Verdi) 28 Apr-31 MajD: Florian Krumpöck; P: Babette Bartz
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Aug-30 SepP: Babette Bartz
Anatevka (Bock) 1 Sep-17 OktD: Manfred Hermann Lehner; P: Jürgen Pöckel
Nabucco (Verdi) 14 Sep-19 OktD: Florian Krumpöck; P: Babette Bartz
Madama Butterfly (Puccini) 6-30 OktD: Manfred Hermann Lehner / Peter Leonard; P: Jay Lesenger
Die Fledermaus (Strauss,J) 3+ NovD: Manfred Hermann Lehner; P: Rainer Wenke
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14+ DecD: Manfred Hermann Lehner; P: Rainer Wenke
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 Sep-2 FebD: Alexander Drčar; P: Olivier Tambosi, Christiane Boesiger
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 22 Sep-7 NovD: Andreas Wolf; P: Immo Karaman
Aladin und die Wunderlampe (Rota) 20 Okt-27 FebD: Thomas Peuschel; P: Sebastian Welker
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Nov-25 DecD: Toshiyuki Kamioka; P: Andreas Gergen
Fausts Verdammnis (Berlioz) 15 Dec-17 FebD: Andreas Wolf; P: Frank Hilbrich
La petite messe solennelle (Rossini) 15 Mar-21 AprD: Martin Straubel; P: Gaetano Franzese
Rigoletto (Verdi) 27 Apr-2 JunD: Toshiyuki Kamioka; P: Dagmar Schlingmann
The Turn of the Screw (Britten) 8 Jun-6 JulD: Thomas Peuschel; P: Beate Baron
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Sep-25 OktD: Thomas Peuschel; P: Dagmar Schlingmann
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 22 Sep-10 NovD: Gregor Bühl; P: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 24 Nov-26 MarD: Will Humburg; P: Dagmar Schlingmann
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Dec-5 JanD: Toshiyuki Kamioka; P: Andreas Gergen
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-5 AprD: Thomas Peuschel; P: Ralf Nürnberger
Werther (Massenet) 22 Feb-31 MajD: Thomas Peuschel; P: Jetske Mijnssen
Macbeth (Verdi) 12 Apr-20 JulD: Marzio Conti; P: Sebastian Welker
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Apr-28 JunD: Thomas Peuschel; P: Dagmar Schlingmann
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Jun-26 JulD: Toshiyuki Kamioka; P: Dominik Neuner
La finta giardiniera (Mozart) 5-24 JulD: NN; P: Tom Ryser
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 9 Sep-21 DecD: Martin Schelhaas / Paolo Bressan; P: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 16 Sep-11 DecD: Daniel Huppert; P: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 28 Sep-19 MajD: Paolo Bressan; P: Stefan Haufe
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26 Okt-11 MajD: Daniel Huppert; P: Peter Dehler
Der Musikfeind (Genée) 11 Nov-11 MajD: Ewald Donhoffer; P: Anke Rauthmann
Die Opernprobe (Lortzing) 11 Nov-11 MajD: Ewald Donhoffer; P: Anke Rauthmann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 DecD: Martin Schelhaas; P: Arturo Gama
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Jan-19 JunD: Manfred Mayrhofer; P: Hendrik Müller
Death Knocks (Jost) 2 Mar-28 AprD: Martin Schelhaas; P: Anke Rauthmann
Der arme Matrose (Milhaud) 2 Mar-17 MajD: Martin Schelhaas; P: Anke Rauthmann
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 12 Apr-9 JunD: Daniel Huppert; P: Georg Rootering
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Maj
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Jun-21 JulD: Daniel Huppert; P: Peter Dehler
Sigurd der Drachentöter (Pape) 12 Sep-11 OktD: Friedemann Braun; P: Markus Wünsch
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 25 Sep-11 JanD: Daniel Huppert; P: Peter Dehler
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 6 Okt-9 JanD: Manfred Mayrhofer; P: Hendrik Müller
La bohème (Puccini) 22 Nov-23 MajD: Daniel Huppert; P: Gregor Horres
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 15 Dec-4 MajD: Daniel Huppert; P: Georg Rootering
Dead Man Walking (Heggie) 24 Jan-7 MajD: Gregor Rot; P: David Freeman
Die Opernprobe (Lortzing) 23 Mar-15 JunD: Ewald Donhoffer; P: Anke Rauthmann
Der Musikfeind (Genée) 23 Mar-15 JunD: Ewald Donhoffer; P: Anke Rauthmann
Die verkaufte Braut (Smetana) 16-30 MajP: Frank-Bernd Gottschalk
Nabucco (Verdi) 27 Jun-31 Jul
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Prinzessin Anna oder Wie man einen Helden findet (Vinje) 16 SepD: Egbert Funk; P: Rainer Holzapfel
Don Giovanni (Mozart) 20 SepD: Golo Berg; P: Horst Kupich
Der Zarewitsch (Lehár) 1 DecD: Egbert Funk; P: Susanne Knapp
Kleider machen Leute (Zemlinsky) 9 MarD: Golo Berg; P: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 18 MajD: Golo Berg; P: Dirk Löschner
Glückliche Reise (Künneke) 30 JunD: Egbert Funk; P: Horst Kupich
Rigoletto (Verdi) 22+ SepD: Golo Berg; P: Dirk Löschner
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 19-26 OktD: Egbert Funk; P: Wolfgang Dosch
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24+ NovD: Egbert Funk; P: Horst Kupich
Lohengrin (Wagner) 7+ DecD: Golo Berg; P: Dirk Löschner
Die verkaufte Braut (Smetana) 12+ AprD: Golo Berg; P: Horst Kupich
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10+ MajD: Golo Berg
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
Don Giovanni (Mozart) 28 Sep-10 JanD: Antony Hermus; P: Andrea Moses
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Okt-16 NovD: Simon Hewett; P: Phillip Stölzl
Iphigenie in Aulis (Gluck) 1 Nov-19 JanD: Christoph Poppen; P: Andrea Moses
Norma (Bellini) 6 Nov-6 DecD: Ivan Anguélov; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der Schaum der Tage (Denisov) 1 Dec-21 JulD: Sylvain Cambreling; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Dec-27 JanD: Uwe Sandner; P: Peter Konwitschny
Alcina (Handel) 7 Jan-15 FebD: Sébastien Rouland; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Götterdämmerung (Wagner) 20 Jan-17 FebD: Marc Soustrot; P: Peter Konwitschny
Wozzeck (Berg) 22 Jan-28 FebD: Michael Schønwandt / Titus Engel; P: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Feb-12 AprD: Giuliano Carella; P: Rudolf Frey
Tosca (Puccini) 27 Feb-2 MajD: Marko Letonja / Simon Hewett; P: Willy Decker
Parsifal (Wagner) 1 Apr-12 MajD: Sylvain Cambreling; P: Calixto Bieito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 10 Apr-10 MajD: Sylvain Cambreling; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Schicksal (Janáček) 10 Apr-10 MajD: Sylvain Cambreling; P: Jossi Wieler,Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 13 Apr-7 JunD: Gabriele Ferro; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Apr-14 MajD: Simon Hewett / Josè Luis Gomez-Rios / Timo Handschuh / Titus Engel; P: Calixto Bieito
Ariadne auf Naxos (Strauss) 20 Maj-29 JunD: Michael Schønwandt / Uwe Sandner; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 26 Maj-20 JunD: Kwamé Ryan / Willem Wentzel; P: Andrea Moses
Platée (Rameau) 4 Jun-15 JulD: Christian Curnyn; P: Calixto Bieito
La cenerentola (Rossini) 30 Jun-22 JulD: Josè Luis Gomez-Rios; P: Andrea Moses
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 19-20 JulD: Sylvain Cambreling
La cenerentola (Rossini) 20 Sep-17 DecD: José Luis Gómez Ríos; P: Andrea Moses
Don Giovanni (Mozart) 21 Sep-16 NovD: Andrés Orozco-Estrada; P: Andrea Moses
L'Écume des jours (Denisov) 22 Sep-11 OktD: Sylvain Cambreling; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Falstaff (Verdi) 20 Okt-2 JanD: Sylvain Cambreling; P: Andrea Moses
Nabucco (Verdi) 24 Okt-22 JanD: Simon Hewett; P: Rudolf Frey
La Damnation de Faust (Berlioz) 17 Nov-6 JanD: Kwamé Ryan; P: Andrea Moses
Peter Pan (Ayres) 19 Dec-10 AprD: Roland Kluttig; P: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Dec-1 FebD: Uwe Sandner; P: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 25 Jan-28 FebD: Giuliano Carella; P: Ruth Berghaus
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Jan-8 MarD: Michael Schønwandt; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 7 Feb-21 MajD: Simon Hewett; P: Waltraud Lehner
Wunderzaichen (Andre,M) 2-25 MarD: Sylvain Cambreling; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Siegfried (Wagner) 23 Mar-27 AprD: Marc Soustrot; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
La sonnambula (Bellini) 29 Mar-11 JunD: Gabriele Ferro; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Apr-5 JunD: Michael Hofstetter; P: Herbert Wernicke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 4 Maj-26 JulD: Nicholas Kok; P: Christian Spuck
Tosca (Puccini) 18 Maj-8 JulD: Simon Hewett; P: Willy Decker
La bohème (Puccini) 30 Maj-22 JulD: Simon Hewett; P: Andrea Moses
Tristan und Isolde (Wagner) 20-27 JulD: Sylvain Cambreling; P: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Iphigenie en Aulide (Gluck) 25-30 JulD: Willem Wentzel; P: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
Evita (Lloyd Webber) 31 Aug-30 AprD: Valtteri Rauhalammi; P: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13 Okt-22 FebD: Victor Puhl; P: Birgit Scherzer
Gräfin Mariza (Kálmán) 26 Jan-21 AprD: Joongbae Jee; P: Klaus-Dieter Köhler
Die Kluge (Orff) 30 Mar-9 JunD: Victor Puhl / Joongbae Jee; P: Sven Grützmacher
Die spanische Stunde (Ravel) 30 Mar-9 JunD: Victor Puhl / Joongbae Jee; P: Sven Grützmacher
My Fair Lady (Loewe) 24 Maj-5 JulD: Christoph Jung; P: Marc Pierre Liebermann
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 Jun-14 JulD: Joongbae Jee; P: Thomas Münstermann
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-21 FebD: Victor Puhl / Joongbae Jee; P: Bruno Berger-Gorski
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Nov-9 MarD: Victor Puhl / Joongbae Jee; P: Klaus-Dieter Köhler
The Fly (Shore) 18 Jan-8 MarD: Joongbae Jee; P: Sebastian Welker
Der Wildschütz (Lortzing) 15 Mar-18 MajD: Joongbae Jee / Christoph Jung; P: Matthias Kaiser
Orfeo ed Euridice (Gluck) 24 Maj-19 JulD: Victor Puhl / Joongbae Jee; P: Birgit Scherzer
Ulm, Ulmer Theater  / 
Gianni Schicchi (Puccini) 8 Okt-3 MarD: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; P: Matthias Kaiser
Il Tabarro (Puccini) 8 Okt-3 MarD: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; P: Matthias Kaiser
Suor Angelica (Puccini) 8 Okt-3 MarD: Timo Handschuh / Nils Schweckendiek; P: Matthias Kaiser
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Dec-7 AprD: Michael Weiger; P: Igor Folwill
Herrengedeck (Müller,A) 11 Jan-20 MajD: Ariane Müller; P: Ariane Müller
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 Feb-11 MajD: Timo Handschuh; P: Matthias Kaiser
Messa da Requiem (Verdi) 28 Mar-12 JulD: Timo Handschuh; P: Matthias Kaiser
Don Pasquale (Donizetti) 16 Maj-18 JulD: Nils Schweckendiek; P: Corinna Tetzel
Der Bettelstudent (Millöcker) 1-22 JunD: Girard Rhoden; P: Benjamin Künzel
Der Ring an einem Abend (Wagner) 13 Jun-21 JulD: Nils Schweckendiek; P: Benjamin Künzel
Otello (Verdi) 26 Sep-2 FebD: Timo Handschuh; P: Matthias Kaiser
Ghetto (Lackerschmid) 29 SepD: Hendrik Haas; P: Andreas von Studnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7 Nov-25 JanD: Daniel Montané; P: Benjamin Künzel
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Jan-11 MajD: Timo Handschuh; P: Matthias Kaiser
Friederike (Lehár) 8 Feb-30 MajP: Benjamin Künzel
Iphigenie en Tauride (Gluck) 6 Mar-31 MajD: Daniel Montané; P: Igor Folwill
Serse (Handel) 8 Maj-20 JulD: Daniel Montané; P: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 26 Jun-18 JulD: Michael Weiger; P: Philipp Jescheck
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-8 JunD: Felix Bender; P: Gabriele Rech
La traviata (Verdi) 28 Sep-6 JulD: Stefan Solyom / Martin Hoff; P: Karsten Wiegand
Falstaff (Verdi) 20 Okt-31 MajD: Stefan Solyom; P: Sabine Hartmannshenn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Dec-6 JanD: Martin Hoff; P: Karsten Wiegand / Valentin Schwarz
Die erleuchtete Fabrik (Nono) 8 Dec-31 JanD: Felix Bender; P: Julia Hübner
Béatrice et Bénédict (Berlioz) 16 Feb-14 JunD: Benjamin Shwartz / Felix Bender; P: Gabriele Wiesmüller
Rigoletto (Verdi) 7 Mar-20 MajD: Stefan Solyom; P: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 8 Mar-29 JunD: Andre Kassel; P: Gabriele Wiesmüller
Faust (Gounod) 30 Mar-2 JunD: Felix Bender; P: Karsten Wiegand
Ein Traumspiel (Lidholm) 20 Apr-15 JunD: Stefan Solyom; P: Christian Sedelmayer
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 24 Maj-5 JulD: Vanda Albota; P: Valentin Schwarz
Madama Butterfly (Puccini) 22 Jun-4 JulD: Martin Hoff; P: Eva-Maria Höckmayr
Lohengrin (Wagner) 7 Sep-18 AprD: Stefan Solyom; P: Tobias Kratzer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Okt-29 JanD: Stefan Klingele / Martin Virin; P: Elisabeth Stöppler
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 22+ NovD: Martin Virin; P: Nina Gühlstorff
Werther (Massenet) 18-23 JanD: Martin Hoff; P: Michael Talke
Jonny spielt auf (Krenek) 29+ MajD: Martin Hoff; P: Frank Hilbrich
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Aida (Verdi) 8 Sep-20 MarD: Zsolt Hamar; P: Immo Karaman
Der Vogelhändler (Zeller,C) 16 Sep-31 MarD: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; P: Ansgar Weigner
Don Pasquale (Donizetti) 28 Sep-22 DecD: Wolfgang Wengenroth, Christoph Stiller; P: Markus Bothe
Anatevka (Bock) 30 Sep-18 DecD: Bartholomew Berzonsky; P: John Dew
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Okt-27 JunD: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; P: Iris Ini Gerath
La traviata (Verdi) 14 Okt-7 AprD: Wolfgang Ott / Zsolt Hamar; P: Göran Järvefelt
Turandot (Puccini) 21 Okt-6 AprD: Christoph Stiller, Wolfgang Ott; P: Cesare Lievi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24 Nov-21 MarD: Zsolt Hamar, Christoph Stiller; P: Konstanze Lauterbach
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Dec-25 JanD: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; P: Heinz Peters
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Dec-26 JunD: Christoph Stiller; P: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 26 Jan-29 JunD: Wolfgang Ott; P: Michiel Dijkema
Lohengrin (Wagner) 3 Feb-20 MajD: Zsolt Hamar / Fabrice Bollon; P: Kirsten Harms
Ariadne auf Naxos (Strauss) 9 Mar-4 JulD: Zsolt Hamar; P: Philippe Arlaud
Wozzeck (Berg) 29 Mar-5 MajD: Zsolt Hamar; P: Manfred Beilharz
The Full Monty (Yazbek) 13-14 AprD: Frank Bangert; P: Iris Limbarth
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 27 Apr-3 JulD: Zsolt Hamar; P: Manfred Beilharz
Büchners Frauen (Schäffer) 24-25 MajD: Vimbayi Kaziboni; P: Teresa Reiber
Alessandro (Handel) 25 MajD: George Petrou; P: Lucinda Childs
Simon Boccanegra (Verdi) 14 Jun-6 JulD: Christoph Stiller; P: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 7 Sep-31 OktD: Zsolt Hamar; P: Michiel Dijkema
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Sep-23 OktD: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; P: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Sep-25 OktD: Wolfgang Wengenroth; P: Cesare Lievi
Evita (Lloyd Webber) 5-7 OktD: Wolfgang Wengenroth; P: Pascale-Sabine Chevroton
Die lustige Witwe (Lehár) 20+ OktD: Benjamin Schneider / Wolfgang Wengenroth; P: Iris Ini Gerath
La bohème (Puccini) 3+ NovD: Wolfgang Ott; P: Wolfgang Quetes
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 30+ NovD: Zsolt Hamar; P: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15+ DecD: Wolfgang Ott / Wolfgang Wengenroth; P: Heinz Peters
La forza del destino (Verdi) 25+ JanD: Wolfgang Ott; P: Immo Karaman
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 31+ JanD: Zsolt Hamar; P: Manfred Beilharz
La Calisto (Cavalli) 8-9 MarD: Sébastien Rouland; P: Teresa Reiber
Aida (Verdi) 16+ MarD: Zsolt Hamar / Christoph Stiller; P: Immo Karaman
Madama Butterfly (Puccini) 6+ AprD: Martin Lukas Meister / Elias Grandy; P: John Dew
Elegie für junge Liebende (Henze) 1+ MajD: Zsolt Hamar; P: Dietrich W Hilsdorf
Falstaff (Verdi) 9+ JunD: Zsolt Hamar; P: Christian Spuck
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der Freischütz (Weber) 14 Sep-5 JanD: Florian Frannek; P: Andrea Schwalbach
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Okt-6 JanD: Florian Frannek; P: Johannes Weigand
Vom guten ton - die welt ist voll geplapper (Beimel) 21 Okt-16 DecD: Detlef Tewes; P: Cornelie Müller
Glückliche Reise (Künneke) 31 Okt-21 MarD: Eva Caspari; P: Johannes Weigand
Bluthochzeit (Fortner) 13 Jan-17 MarD: Hilary Griffiths; P: Christian von Götz
Der Barbier von Barmen (Giménez) 27 Jan-12 MajD: Boris Brinkmann; P: Björn Reinke
Ein Maskenball (Verdi) 24 Feb-22 JunD: Florian Frannek; P: Johannes Weigand
Don Quichotte (Massenet) 13 Apr-30 JunD: Tobias Deutschmann; P: Jakob Peters-Messer
Evita (Lloyd Webber) 24 Maj-7 JulD: Tobias Deutschmann; P: Aurelia Eggers
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-21 JulD: Hilary Griffiths; P: Jakob Peters-Messer
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Sep-15 NovD: Florian Frannek; P: Johannes Weigand
Evita (Lloyd Webber) 5 Okt-2 MarD: Tobias Deutschmann; P: Aurelia Eggers
Die Irrfahrten des Odysseus (Terzakis) 17 OktD: Eva Caspari
Maria egiziaca (Respighi) 2-16 Nov
Le Toreador (Adam,A) 19+ JanD: Tobias Deutschmann; P: Björn Reinke
Alcina (Handel) 23 Mar-13 AprP: Johannes Weigand
König Roger (Szymanowski) 14-28 JunD: Florian Frannek; P: Jakob Peters-Messer
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Orfeo ed Euridice (Gluck) 30 Sep-14 JanD: Enrico Calesso; P: Bernhard Stengele
Macbeth (Verdi) 14 Okt-3 FebD: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; P: Stephan Suschke
Refidim Junction (Wolf,M) 10-24 NovD: Ulrich Pakusch; P: Kai Christian Moritz
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Nov-17 MajD: Andrea Sanguineti; P: Georg Rootering
Der lustige Krieg (Strauss,J) 1 Dec
Il re Lear (Cagnoni) 26 Jan
Brundibár (Krása) 13 FebD: Martin Berger; P: Hermann Schneider
Des Teufels Lustschloss (Schubert) 16 Feb-26 MajD: Enrico Calesso; P: Peter P Pachl
Der Graf von Gleichen (Schubert) 23 Mar
Wozzeck (Berg) 13 Apr-14 JunD: Enrico Calesso; P: Hermann Schneider
La traviata (Verdi) 19-20 AprD: Enrico Calesso
Leonce und Lena (Zeisl) 8 Jun
Don Giovanni (Mozart) 22 Jun-16 JulD: Andrea Sanguineti; P: François De Carpentries
Lohengrin (Wagner) 29 Sep-31 JanD: Enrico Calesso; P: Kurt Josef Schildknecht
Don Giovanni (Mozart) 18 Okt-26 JanD: Gerd Müller-Lorenz; P: Francois de Carpentries
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 8 Nov-20 AprD: Frank Obermair; P: Ivan Alboresi
Die diebische Elster (Rossini) 15 Feb-25 AprD: NN; P: Andreas Beuermann
Salome (Strauss) 5 Apr-20 JunD: Enrico Calesso; P: Alexander von Pfeil
La sonnambula (Bellini) 19-21 AprD: Enrico Calesso
The Rake's Progress (Stravinsky) 28 Jun-23 JulD: Enrico Calesso; P: Stephan Suschke
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Hello Dolly! (Herman) 7 SepD: Tobias Engeli; P: Rainer Wenke
My Fair Lady (Loewe) 11-26 NovD: Tobias Engeli / André Cipowicz; P: Rainer Wenke
Così fan tutte (Mozart) 30 Nov-10 MarD: Lutz de Veer; P: Søren Schuhmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 11 Jan-6 AprD: Lutz de Veer; P: Arila Siegert
Ball im Savoy (Abraham) 27 Feb-5 AprD: Tobias Engeli / André Cipowicz; P: Wolfgang Dosch
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 15 Mar-26 MajD: Tobias Engeli; P: Tim Heilmann
Tannhäuser (Wagner) 24 Maj-2 JunD: Lutz de Veer; P: Roland May
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Sep-21 AprD: Tobias Engeli; P: Tim Heilmann
Ball im Savoy (Abraham) 19 Okt-10 JanD: Tobias Engeli / André Cipowicz; P: Wolfgang Dosch
Joseph Süß (Glanert) 1 Nov-20 JunD: Lutz de Veer; P: Thilo Reinhardt
Così fan tutte (Mozart) 4 Dec-14 MarD: Lutz de Veer; P: Søren Schuhmacher
Madame Pompadour (Fall) 17 Jan-6 AprD: Lutz de Veer; P: Valentina Simeonova
Tannhäuser (Wagner) 22 Jan-25 AprD: Lutz de Veer; P: Roland May
Carmen (Bizet) 1+ JunD: Tobias Engeli; P: Søren Schuhmacher