2012/13 > Holland 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2012/13 > Holland

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Danmark
Storbritannien

Holland
 
Tyskland
Belgien Luxembourg

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

Les Pêcheurs de perles (Bizet) 8 SepD: Michel Plasson
Requiem (Brahms) 20-21 SepD: Mariss Jansons
Das Lied von der Erde (Mahler) 22 Sep
Andreas weent (Wagemans) 20 OktD: Michael Schønwandt
Iolanta (Tchaikovsky) 8 NovD: Emmanuel Villaume
Die Zauberflöte (Mozart) 17 NovD: René Jacobs
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 24 NovD: Markus Stenz
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 16 FebD: Vladimir Jurowski
Acis and Galatea (Handel) 2 MarD: Leonardo García Alarcón
La scala di seta (Rossini) 23 MarD: Alessandro de Marchi
Dido and Aeneas (Purcell) 24 AprD: Robert King
La bohème (Puccini) 27 AprD: Edo de Waart
Der fliegende Holländer (Wagner) 24-26 MajD: Andris Nelsons
The Gospel According to the Other Mary (Adams) 8 JunD: Markus Stenz
Il trovatore (concert) (Verdi) 14 SepD: Giancarlo Andretta
Alessandro (concert) (Handel) 21 SepD: George Petrou
Requiem (Verdi) 27-29 SepD: Mariss Jansons
Carmina Burana (concert) (Orff) 28 OktD: Tsutomu Matsumura
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 10 NovD: Ago Verdonschot
The Messiah (Handel) 16 NovD: Frank Hameleers
Rinaldo (concert) (Handel) 28 NovD: Wolfgang Katschner
Caligula (Glanert) 14 DecD: Markus Stenz
Stabat Mater (Pergolesi) 19 JanD: Diego Fasolis
Fidelio (concert) (Beethoven) 29 MarD: Gerrit Prießnitz
Rusalka (Dvořák,A) 17 MajD: James Gaffigan
Amsterdam, De Nederlandse Opera  / 
Der Schatzgräber (Schreker) 1-23 SepD: Marc Albrecht; D: Ivo van Hove
Written on Skin (Benjamin) 6-23 OktD: George Benjamin / Franck Ollu; D: Katie Mitchell
Ringetje (Wagner) 7 Okt
Das Rheingold (Wagner) 15-30 NovD: Hartmut Haenchen; D: Pierre Audi
Die Zauberflöte (Mozart) 5-30 DecD: Marc Albrecht; D: Simon McBurney
Einstein on the Beach (Glass) 5-12 JanD: Michael Riesman; D: Robert Wilson
Guillaume Tell (Rossini) 28 Jan-18 FebD: Paolo Carignani; D: Pierre Audi
L'Amour des trois oranges (Prokofiev) 1-21 MarD: Tomáš Netopil; D: Laurent Pelly
Die Walküre (Wagner) 20 Apr-12 MajD: Hartmut Haenchen; D: Pierre Audi
La traviata (Verdi) 6-31 MajD: Giuliano Carella; D: Willy Decker
Sunken Garden (van der Aa) 3-6 JunD: André de Ridder; D: Michel van der Aa
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 4-23 JunD: Marc Albrecht; D: David Alden
Death in Venice (Britten) 3-7 JulD: Edward Gardner; D: Deborah Warner
Siegfried (Wagner) 31 Aug-21 SepD: Hartmut Haenchen; D: Pierre Audi
Armide (Gluck) 6-27 OktD: Ivor Bolton; D: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 14-30 NovD: Hartmut Haenchen; D: Pierre Audi
De speler (Prokofiev) 7-29 DecD: Marc Albrecht; D: Andrea Breth
Das Rheingold (Wagner) 29 Jan-7 FebD: Hartmut Haenchen; D: Pierre Audi
Die Walküre (Wagner) 31 Jan-9 FebD: Hartmut Haenchen; D: Pierre Audi
Siegfried (Wagner) 2-11 FebD: Hartmut Haenchen; D: Pierre Audi
Götterdämmerung (Wagner) 5-14 FebD: Hartmut Haenchen; D: Pierre Audi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Mar-6 AprD: Carlo Rizzi; D: Monique Wagemakers
Arabella (Strauss) 11 Apr-2 MajD: Marc Albrecht; D: Christof Loy
Faust (Gounod) 10-27 MajD: Marc Minkowski; D: Alex Ollé
Laika (Padding) 3-8 JunD: Etienne Siebens; D: Aernout Mik
Falstaff (Verdi) 7-30 JunD: Daniele Gatti; D: Robert Carsen
Enschede, Nationale Reisopera  / 
Götterdämmerung (Wagner) 30 Sep-16 OktD: Ed Spanjaard; D: Antony McDonald
La bohème (Puccini) 5 JanD: Christian Carsten / Hans Schellevis; D: Christian Carsten
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 26 MarD: Hans Schellevis; D: Xander Straat
Tristan und Isolde (Wagner) 22 Sep-1 OktD: Antony Hermus; D: Jakob Peters-Messer
La Tragedie de Carmen (Bizet) 1 NovD: Bas Wiegers; D: Gable Roelofsen,Romy Roelofsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-24 NovD: Antonino Fogliani; D: Laurence Dale
The Fairy Queen (Purcell) 14-16 FebD: Arnaud Oosterbaan; D: Paul Koek
Johannes Passion (Bach,JS) 21-23 MarD: Dale Duesing
Heemstede, Opera Trionfo  / 
Owen Wingrave (Britten) 11 JanD: Ed Spanjaard; D: Floris Visser
Owen Wingrave (Britten) 11 JanD: Ed Spanjaard; D: Floris Visser
Maastricht, Opera Zuid  / 
Manon (Massenet) 16-18 NovD: Ivan Meylemans; D: Lotte de Beer
Pagliacci (Leoncavallo) 22-24 FebD: Per-Otto Johansson; D: Miranda van Kralingen,Nynke van den Bergh
Tosca (Puccini) 25 MajD: Stefan Veselka; D: Nicola Glück
Carmen (Bizet) 15-17 NovD: Ivan Meylemans; D: Leopold Witte, Geert Lageveen
La traviata (Verdi) 24 MajD: Per-Otto Johansson; D: Frank Van Laecke