2012/13 > Slovakiet 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2012/13 > Slovakiet

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tjekkiet Polen

Slovakiet
 
Ukraine
Østrig Ungarn Rumænien

Banska Bystrica, State Opera Banská Bystrica  / 

Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Okt-4 MajD: Ján Procházka; P: Pavol Smolík
Die Tsarevich (Lehar) 14 Dec-16 MajD: Marián Vach; P: Dagmar Hlúbková
Fedora (Giordano) 18 Dec-6 JunD: Marián Vach; P: Michal Tarant
Zigeunerliebe (Lehár) 19 Dec-7 MajD: Igor Bulla; P: Dana Dinková
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 28 Dec-2 MajD: Igor Bulla; P: Jozef Krasula
Die lustige Witwe (Lehár) 10 JanD: Igor Bulla; P: Dana Dinková
My Fair Lady (Loewe) 14 Jan-25 Maj
Nabucco (Verdi) 22 Jan-30 JunD: Marián Vach; P: Michal Babiak
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 15 Mar-23 MajD: Igor Bulla; P: Anna Osipenko
Madama Butterfly (Puccini) 9 AprP: Barbara Klimo
Krútňava (Suchon) 14 MajD: Marian Vach, Ján Procházka; P: Roman Polák
Simon Boccanegra (Verdi) 21 MajD: Igor Bulla; P: Laco Adamik
Così fan tutte (Mozart) 28 MajD: Igor Bulla; P: Jana Andělová Pletichová
Macbeth (Verdi) 23 JunD: Marián Vach; P: Peter Gábor
Macbeth (Verdi) 14 Sep-17 DecD: Marián Vach; P: Peter Gábor
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 17 Sep-2 DecD: Igor Bulla; P: Anna Osipenko
Die lustige Witwe (Lehár) 21 SepD: Igor Bulla, Marián Vach; P: Dana Dinková
Coriolanus (Cikker) 26 SepD: Marián Vach; P: Roman Polák
Der Tsarevich (Lehar) 28 Sep-23 NovD: Marián Vach; P: Dagmar Hlúbková
Nabucco (Verdi) 1 OktD: Marián Vach; P: Michal Babiak
Fedora (Giordano) 3 OktD: Marián Vach; P: Michal Tarant
My Fair Lady (Loewe) 5 Okt
Così fan tutte (Mozart) 29 OktD: Igor Bulla; P: Jana Andělová Pletichová
Zigeunerliebe (Lehár) 9 NovD: Igor Bulla; P: Dana Dinková
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 12 NovP: Jozef Krasula
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 19 NovD: Marián Vach; P: Barbara Klimo
Hrnčiarsky bál (Dusík) 13-31 DecD: Ján Procházka; P: Jaroslav Moravčík
Rusalka (Dvořák,A) 21-22 Mar
Bratislava, Slovenské národné divadlo / Slovak National Theatre  / 
Krútňava (Suchon) 22 Sep-25 AprD: Dušan Štefánek / Ondrej Lenárd; P: Juraj Jakubisko
Manon Lescaut (Puccini) 25 Sep-3 JunD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; P: Jiří Nekvasil
Tosca (Puccini) 26 Sep-17 JunD: Rastislav Štúr; P: Miroslav Fischer
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Sep-30 MajD: Friedrich Haider / Philipp Pointner; P: Miro Grisa
Coriolanus (Cikker) 30 Sep
Turandot (Puccini) 3 Okt-7 MarD: Rastislav Štúr / Ondrej Lenárd / Paolo Gatto; P: Jozef Bednárik
La fille du régiment (Donizetti) 4 Okt-18 MajD: Dušan Štefánek; P: Jozef Bednárik
Aida (Verdi) 5 Okt-25 JunD: Rastislav Štúr / Jaroslav Kyzlink; P: Miroslav Fischer
Maria Theresia (Baumgartner) 11 Okt-20 JunD: Paul Mauffray; P: Ladislav Adamík
La traviata (Verdi) 17 Okt-10 JunD: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Paolo Gatto / Michailo Dutčak a.h. / Friedrich Haider; P: Marián Chudovský
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 19 Okt-5 JunD: Jaroslav Kyzlink; P: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 20 Okt-26 AprD: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; P: Martin Otava
Carmen (Bizet) 22 Okt-24 JunD: Dušan Štefánek; P: Marián Chudovský
Nabucco (Verdi) 25 Okt-13 MajD: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Martin Leginus; P: Zuzana Gilhuus
I puritani (Bellini) 29 Okt-16 MajD: Pavol Selecký / Vinicius Kattah / Philipp Pointner; P: Pavol Smolík
Otello (Verdi) 2 Nov-11 JunD: Martin Leginus / Ondrej Lenárd / Friedrich Haider; P: Josef Průdek
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 Nov-6 MajD: Dušan Štefánek; P: Pavol Smolík
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Nov
Macbeth (Verdi) 14 Nov-13 JunD: Martin Leginus / Sebastiano Rolli / Friedrich Haider; P: Marián Chudovský
Big Doctor's Fairy Tale (Dubovský) 6 Dec-29 Jun
La bohème (Puccini) 9 Jan-28 JunD: Pietro Rizzo; P: Václav Věžník
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Jan-4 JunD: Dušan Štefánek / Martin Leginus / Friedrich Haider; P: Svetozár Sprušanský
Barbier zo Sevilly (Rossini) 8 Feb-15 MajD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; P: Roman Polák
The Bartered Bride (Smetana) 13 Feb-16 AprD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; P: Pavel Mikuláštík
Don Giovanni (Mozart) 13 Apr-18 JunD: Dušan Štefánek; P: Jozef Bednárik
The Little Sweep (Britten) 23 Apr-19 Jun
Lohengrin (Wagner) 24 Maj-15 JunD: Roberto Paternostro; P: Andrejs Zagars
Veľká doktorská rozprávka (Dubovský) 11-29 JunD: Marián Lejava; P: Andrea Hlinková
Svätopluk (Suchon) 7 Sep-28 NovD: Dušan Štefánek; P: Juraj Jakubisko
Manon Lescaut (Puccini) 10 Sep-4 AprD: Martin Leginus / Rastislav Štúr; P: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 12 Sep-16 MajD: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Paolo Gatto / Michailo Dutčak / Friedrich Haider; P: Marián Chudovský
Lohengrin (Wagner) 13 Sep-5 DecD: Martin Leginus / Friedrich Haider; P: Andrejs Žagars
Veľká doktorská rozprávka (Dubovský) 20 Sep-19 MajD: Peter Valentovič; P: Andrea Hlinková
Nabucco (Verdi) 21 Sep-2 MajD: Rastislav Štúr / Pavol Selecký / Martin Leginus; P: Zuzana Gilhuus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Sep-9 MajD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; P: Roman Polák
Carmen (Bizet) 25 Sep-12 MajD: Rastislav Štúr / Dušan Štefánek; P: Marián Chudovský
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 26 Sep-28 MarD: Jaroslav Kyzlink / Peter Valentovič; P: Peter Konwitschny
Rigoletto (Verdi) 4 Okt-11 MarD: Martin Leginus / Friedrich Haider; P: Martin Schüller
Macbeth (Verdi) 16 Okt-15 AprD: Martin Leginus / Sebastiano Rolli / Friedrich Haider; P: Marián Chudovský
Aida (Verdi) 26 Okt-27 MajD: Rastislav Štúr / Jaroslav Kyzlink; P: Miroslav Fischer
Otello (Verdi) 29 Okt-7 FebD: Martin Leginus / Ondrej Lenárd / Friedrich Haider; P: Josef Průdek
Dorian Gray (Čekovská) 8 Nov-5 JunD: Peter Valentovič / Christopher Ward; P: Nicola Raab
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Nov-27 MarD: Dušan Štefánek / Friedrich Haider; P: Miro Grisa
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Dec-10 MajD: Dušan Štefánek / Martin Leginus / Friedrich Haider; P: Svetozár Sprušanský
The Bartered Bride (Smetana) 9 Jan-13 MajD: Rastislav Štúr / Martin Leginus; P: Pavel Mikuláštík
La bohème (Puccini) 31 Jan-30 MajD: Martin Leginus / Friedrich Haider; P: Peter Konwitschny, Verena Graubner
Turandot (Puccini) 21 Feb-15 MajD: Paolo Gatto / Rastislav Štúr / Ondrej Lenárd; P: Jozef Bednárik
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 Feb-14 MajD: Dušan Štefánek; P: Pavol Smolík
La clemenza di Tito (Mozart) 21 Mar-3 MajD: Friedrich Haider; P: Jiří Nekvasil
Don Giovanni (Mozart) 2 Apr-21 MajD: Dušan Štefánek; P: Jozef Bednárik
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Apr-29 MajD: Jaroslav Kyzlink; P: Marián Chudovský
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 Apr-29 MajD: Jaroslav Kyzlink; P: Marián Chudovský
The Queen of Spades (Tchaikovsky) 23-25 MajD: Rastislav Štúr / Pavol Tužinský; P: Marián Chudovský
Kosice, Štátne Divadlo Košice  / 
Orfeus v Podsvětí (Offenbach) 13 Sep-30 JunD: Igor Dohovič; P: Lumír Olšovský
Nabucco (Verdi) 15 Sep-31 MajD: Igor Dohovič / Jakub Žídek; P: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 18 Sep-22 MajD: Karol Kevický / Boris Velat; P: Božena Hanáková
Madama Butterfly (Puccini) 26 Sep-23 AprD: Paolo Gatto / Dušan Štefánek; P: Andrea Hlinková
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 29 Sep-14 JunD: Igor Dohovič / Zdeněk Macháček; P: Imre Halasi
Le nozze di Figaro (Mozart) 18 Okt-25 MajD: Paolo Gatto / Igor Dohovič; P: Gustáv Herényi
Její pastorkyňa (Janáček) 28 Nov-18 JunD: Igor Dohovič / Robert Jindra; P: Michael Tarant
Carmen (Bizet) 27 Dec-16 FebD: Igor Dohovič / Karol Kevický; P: Blažena Hončarivová
Gianni Schicchi (Puccini) 12 Okt-4 JunD: Igor Dohovič / Ondrej Olos; P: Ján Antonín Pitínsky
Il Tabarro (Puccini) 12 Okt-4 JunD: Igor Dohovič / Ondrej Olos; P: Ján Antonín Pitínsky
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22 Mar-5 JunD: Ondrej Olos / Maroš Potokár; P: Linda Keprtová
Rigoletto (Verdi) 10 Maj-25 JunD: Igor Dohovič / Maroš Potokár / Peter Valentovič; P: Peter Gábor
Rigoletto (Verdi) 10 Sep-16 NovD: Igor Dohovič / Maroš Potokár / Peter Valentovič; P: Peter Gábor
Nabucco (Verdi) 18 Sep-31 OktD: Jakub Žídek; P: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 24 SepD: Igor Dohovič; P: Božena Hanáková
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 Okt-15 NovD: Igor Dohovič; P: Imre Halasi
La sonnambula (Bellini) 18 Okt-20 NovD: Marek Prášil; P: Václav Málek
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 29 OktD: Ondrej Olos / Maroš Potokár; P: Linda Keprtová
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-6 NovD: Jakub Žídek; P: Gustáv Herényi
Carmen (Bizet) 9 NovD: Igor Dohovič / Jiří Štrunc; P: Blažena Hončarivová