2012/13 > USA 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2012/13 > USA

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  

Abilene, Abilene Opera Association  / 

The Hotel Casablanca (Pasatieri) 28 Feb-2 Mar
The Magic Flute (Mozart) 28 Feb-4 Mar
Albuquerque, Opera Southwest  / 
Otello (Rossini) 28 Okt-4 NovD: Anthony Barrese; D: David Bartholomew
Madama Butterfly (Puccini) 17-24 MarD: Anthony Barrese; D: David Bartholomew
Don Giovanni (Mozart) 20-27 OktD: Anthony Barrese; D: David Bartholomew
The Pearl Fishers (Bizet) 23-30 MarD: Roger Melone; D: David Bartholomew
Amarillo, Amarillo Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 29-30 Sep
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 9-11 Nov
Candide (Bernstein) 6-7 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 5-6 OktD: Michael Ching; D: Marc Astafan
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 8-10 Nov
The Threepenny Opera (Weill) 5-6 AprD: Braden Toan; D: Walker Lewis
Anchorage, Anchorage Opera  / 
Mrs President (Bond) 5-7 OktD: Victoria Bond; D: Lemuel Wade
Tosca (Puccini) 25-27 JanD: NN; D: Marc Astafan
My Fair Lady (Loewe) 5-7 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8-10 Nov
La cambiale di matrimonio (Rossini) 17-26 Jan
Die Fledermaus (Strauss,J) 4-6 Apr
Annapolis, Annapolis Opera  / 
Aida (Verdi) 27 Okt
Little Red Riding Hood (Barab) 2 Feb
Rigoletto (Verdi) 15-17 Mar
The Magic Flute (Mozart) 1 Feb
La bohème (Puccini) 14-16 Mar
Atlanta, Atlanta Opera  / 
Carmen (Bizet) 10-18 NovD: Arthur Fagen; D: Jeffrey Buchman
La traviata (Verdi) 2-10 MarD: Joseph Rescigno; D: David Gately
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 27 Apr-5 MajD: Arthur Fagen; D: Chris Alexander
Tosca (Puccini) 5-13 OktD: Arthur Fagen; D: Tomer Zvulun
Faust (Gounod) 8-16 MarD: Arthur Fagen; D: Francesca Zambello(original), Louisa Muller(revival)
The Barber of Seville (Rossini) 26 Apr-4 MajD: Craig Kier; D: José Maria Condemi
Austin, Austin Lyric Opera  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 10-18 Nov
The Marriage of Figaro (Mozart) 31 Jan-3 Feb
Faust (Gounod) 25-28 Apr
Don Carlos (Verdi) 16-24 Nov
Tosca (Puccini) 30 Jan-2 Feb
The Elixir of Love (Donizetti) 1-4 Maj
Baltimore, Lyric Opera Baltimore  / 
La bohème (Puccini) 2-4 NovD: Steven White; D: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 17-19 MajD: Richard Buckley; D: John Hoomes
Tosca (Puccini) 1-3 NovD: Steven White; D: James Harp
Dialogues of the Carmelites (Poulenc) 15-17 Nov
Nabucco (Verdi) 9-11 MajD: James Meena; D: Bernard Uzan
Binghamton, Tri-cities Opera  / 
La bohème (Puccini) 26-28 OktD: John Mario Di Costanzo
Il trovatore (Verdi) 8-10 FebD: John Mario Di Costanzo
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26-28 AprD: John Mario Di Costanzo
Pagliacci (Leoncavallo) 26-28 AprD: John Mario Di Costanzo
Birmingham AL, Opera Birmingham  / 
Madame Butterfly (Puccini) 25-27 JanD: Israel Gursky; D: Dona D Vaughn
The Magic Flute (Mozart) 15-17 MarD: Israel Gursky; D: Marc Astafan
Rigoletto (Verdi) 24-26 Jan
Pagliacci (Leoncavallo) 14-16 Mar
Suor Angelica (Puccini) 14-16 Mar
Bloomington, Indiana University Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 14-22 SepD: Arthur Fagen; D: James Marvel
The Merry Widow (Lehár) 18-21 OktD: Dale Rieling; D: Vincent Liotta
Cendrillon (Massenet) 8-11 NovD: Ronald Zollman; D: Albert-Andre Lheureux
Xerxes (Handel) 1-9 FebD: Gary Thor Wedow; D: Tom Diamond
Akhnaten (Glass) 8-9 MarD: Arthur Fagen; D: Candace Evans
Falstaff (Verdi) 5-13 AprD: Constantine Kitsopoulos; D: Robin Guarino
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-28 Sep
Werther (Massenet) 25 Okt-2 Nov
Hansel and Gretel (Humperdinck) 15-23 Nov
HMS Pinafore (Sullivan,A) 28 Feb-8 Mar
La traviata (Verdi) 11-19 Apr
Boise, Opera Idaho  / 
Falstaff (Verdi) 26-28 OktD: Steve Crawford; D: David Cox
Hansel and Gretel (Humperdinck) 28-30 DecD: Sean Rogers; D: Mark Junkert
Pagliacci (Leoncavallo) 1-3 MarD: Timm Rolek
Susannah (Floyd) 17-19 MajD: Sara Jobin; D: Elise Sandell
The Sound of Music (concert) (Rodgers) 19 JulD: Stuart Weiser; D: Keith Hazen-Diehm
The Marriage of Figaro (Mozart) 8-10 NovD: Steven Crawford; D: David Cox
Carmen (Bizet) 28 Feb-2 Mar
Gianni Schicchi (Puccini) 11-13 Apr
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-13 Apr
Boston, Boston Lyric Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 2-11 NovD: Andrew Bisantz; D: Lillian Groag
Clemency (MacMillan) 6-11 FebD: David Angus; D: Andrew Eggert
Così fan tutte (Mozart) 15-24 MarD: David Angus; D: Thomas Allen
The Flying Dutchman (Wagner) 26 Apr-5 MajD: David Angus; D: Michael Cavanagh
The Magic Flute (Mozart) 4-13 OktD: David Angus; D: Leon Major
Lizzie Borden (Beeson) 20-24 NovD: David Angus; D: Christopher Alden
Rigoletto (Verdi) 14-23 MarD: Christopher Franklin; D: Tomer Zvulun
I puritani (Bellini) 2-11 MajD: David Angus; D: Crystal Manich
Boston, Handel and Haydn Society  / 
Jephtha (Handel) 3-5 MajD: Harry Christophers
The Messiah (concert) (Handel) 29 Nov-1 DecD: Harry Christophers
Samson (concert) (Handel) 2-4 MajD: Harry Christophers
Acis and Galatea (concert) (Handel) 15-18 MajD: Nicholas McGegan
Cedar Rapids, Cedar Rapids Opera Theatre  / 
La bohème (Puccini) 18-20 Jan
Carmen (Bizet) 17-19 JanD: Daniel Kleinknecht; D: Bill Farrar
The Mikado (Sullivan,A) 19-21 Jun
Charlotte, Opera Carolina  / 
Tosca (Puccini) 13-21 OktD: James Meena; D: Jay Lesenger
The Magic Flute (Mozart) 19-27 JanD: James Meena; D: Harry Silverstein(original), Garnett Bruce(revival)
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-21 AprD: Emmanuel Joel-Hornak; D: Bernard Uzan
Aida (Verdi) 19-27 OktD: James Meena; D: Brian Deedrick
Il Trittico (Puccini) 18-26 JanD: James Meena; D: Jay Lesenger
The Flying Dutchman (Wagner) 22-30 MarD: James Meena; D: Bernard Uzan
Chicago, Lyric Opera of Chicago  / 
Elektra (Strauss) 6-30 OktD: Andrew Davis; D: David McVicar
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Okt-9 NovD: Andrew Davis; D: Elijah Moshinsky
Werther (Massenet) 11-26 NovD: Andrew Davis; D: Francisco Negrin
Don Pasquale (Donizetti) 25 Nov-15 DecD: Stephen Lord; D: Thomas Allen
Hansel and Gretel (Humperdinck) 7 Dec-19 JanD: Ward Stare; D: Richard Jones(original), Eric Einhorn(revival)
La bohème (Puccini) 21 Jan-9 MarD: Emmanuel Villaume; D: Louisa Muller
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8 Feb-3 MarD: Andrew Davis; D: David McVicar(original), Marie Lambert(revival)
Rigoletto (Verdi) 25 Feb-14 MarD: Evan Rogister; D: NN
A Streetcar named Desire (Previn) 26 Mar-6 AprD: Evan Rogister; D: Brad Dalton
Otello (Verdi) 5 Okt-2 NovD: Bertrand de Billy; D: Peter Hall, Ashley Dean
Madama Butterfly (Puccini) 15 Okt-26 JanD: Marco Armiliato; D: Michael Grandage, Louisa Muller
Parsifal (Wagner) 13-29 NovD: Andrew Davis; D: John Caird
La traviata (Verdi) 20 Nov-20 DecD: Massimo Zanetti; D: Arin Arbus
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 Dec-18 JanD: Ward Stare; D: E Loren Meeker
The Barber of Seville (Rossini) 1-28 FebD: Michele Mariotti; D: Rob Ashford
Rusalka (Dvořák,A) 22 Feb-16 MarD: Andrew Davis; D: David McVicar
La clemenza di Tito (Mozart) 5-23 MarD: Andrew Davis; D: David McVicar, Marie Lambert
Columbus, Opera Columbus  / 
The Magic Flute (Mozart) 27-28 Apr
HMS Pinafore (Sullivan,A) 8-9 Jun
Madama Butterfly (Puccini) 22-24 Nov
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 8-9 Mar
Carmen (concert) (Bizet) 9-10 Maj
Dallas, The Dallas Opera  / 
Aida (Verdi) 26 Okt-11 NovD: Graeme Jenkins; D: John Copley
Doctor Miracle (Bizet) 10 Nov-27 Apr
Bon Appetit! (Hoiby) 9 Feb
Turandot (Puccini) 5-21 AprD: Marco Zambelli; D: Garnett Bruce
The Aspern Papers (Argento) 12-28 AprD: Graeme Jenkins; D: Tim Albery
Carmen (Bizet) 25 Okt-10 NovD: Emmanuel Villaume; D: Chris Alexander
Death and the Powers (Machover) 12-16 FebD: Nicole Paiement; D: Diane Paulus
Die tote Stadt (Korngold) 21 Mar-6 AprD: Sebastian Lang-Lessing; D: Mikael Melbye
The Barber of Seville (Rossini) 28 Mar-13 AprD: Giuliano Carella; D: John Copley
Dayton, Dayton Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26-28 OktD: Joseph Mechavich; D: Kathleen Clawson
Opera anthology (Wagner) 22-24 Feb
The Marriage of Figaro (Mozart) 5-7 AprD: Neal Gittleman; D: Gary Briggle
Tosca (Puccini) 22-24 NovD: Joseph Mechavich; D: David Roth
Hansel and Gretel (Humperdinck) 21-23 FebD: Jeffrey Powell; D: Gary Briggle
Aida (Verdi) 2-4 MajD: Neal Gittleman; D: Kathleen Clawson
Denver, Opera Colorado  / 
Romeo and Juliet (Gounod) 9-17 FebD: Robert Wood; D: Bill Murray
Don Giovanni (Mozart) 30 Mar-7 AprD: Ari Pelto; D: Kevin Newbury
Rigoletto (Verdi) 15-23 MarD: Leonardo Vordoni; D: Bernard Uzan
Carmen (Bizet) 3-11 Maj
Detroit, Michigan Opera Theatre  / 
The Barber of Seville (Rossini) 13-21 OktD: Suzanne Mallare Acton; D: Mario Coraddi
Julius Caesar (Handel) 10-18 NovD: Howard Arman; D: Michael Shell
Fidelio (Beethoven) 13-21 AprD: Christian Badea; D: John Pascoe
Aida (Verdi) 11-19 MajD: Steven Mercurio; D: Bliss Hebert
The Flying Dutchman (Wagner) 19-27 OktD: Steven Mercurio; D: Bernard Uzan
La traviata (Verdi) 16-24 NovD: Leonardo Vordoni; D: Mario Corradi
A View from the Bridge (Bolcom) 5-13 AprD: Suzanne Mallare Acton; D: Tazewell Thompson
Turandot (Puccini) 10-18 MajD: Valerio Galli; D: Garnett Bruce
El Paso, El Paso Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 25-28 OktD: Benjamin Loeb; D: David Grabarkewitz
The Barber of Seville (Rossini) 14-16 MarD: Karl Shymanovitz; D: David Grabarkewitz
Eugene, Eugene Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 28-31 DecD: Andrew Bisantz; D: Mark Beudert
Dead Man Walking (Heggie) 15-17 Mar
La traviata (Verdi) 31 Dec-5 Jan
The Girl of the Golden West (Puccini) 14-16 Mar
Fairfield, North Bay Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 4-5 MajD: Philip Kuttner; D: Ross Halper
Fargo, Fargo-Moorhead Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 12-14 Apr
Moby Dick (Heggie) 1-3 OktD: Joseph Mechavich
The Merry Widow (Lehár) 25-27 OktD: Stephen Sulich
Buried Alive (Myers) 28-30 Maj
Embedded (Soluri) 28-30 Maj
Fort Lee, New Jersey Association of Verismo Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 7 OktD: Anthony Morss; D: Evelyn la Quaif
Gianni Schicchi (Puccini) 21 AprD: Anthony Morss; D: Evelyn la Quaif
Pagliacci (Leoncavallo) 21 AprD: Anthony Morss; D: Evelyn la Quaif
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 OktD: Anthony Morss; D: Giovanni Simone
Suor Angelica (Puccini) 20 OktD: Anthony Morss; D: Evelyn La Quaif
Grand Rapids, Opera Grand Rapids  / 
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 2-3 NovD: Robert Lyall; D: Robert Lyall
Don Giovanni (Mozart) 8-9 FebD: Robert Lyall; D: Matthew Lata
La traviata (Verdi) 3-4 MajD: Robert Lyall; D: Joshua Major
A Streetcar named Desire (Previn) 1-2 NovD: Robert Lyall; D: Brad Dalton
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 7-8 MarD: Robert Lyall; D: James Marvel
Madama Butterfly (Puccini) 9-10 MajD: Robert Lyall; D: Carroll Freeman
Honolulu, Hawaii Opera Theatre  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 12-16 OktD: Robert Wood; D: Henry Akina
Dialogues of the Carmelites (Poulenc) 15-19 FebD: Christopher Larkin; D: Karen Tiller
Tosca (Puccini) 26-30 AprD: Steven Osgood; D: Jay Lesenger
Turandot (Puccini) 11-15 OktD: Christopher Larkin; D: Karen Tiller
Pagliacci (Leoncavallo) 28 Mar-1 AprD: Hal France; D: Roy Rallo
Carmina Burana (Orff) 28 Mar-1 AprD: Hal France; D: Roy Rallo
The Mikado (Sullivan,A) 13-22 JunD: Tim Shaindlin; D: Henry Akina
Houston, Opera in the Heights  / 
Otello (Rossini) 27 Sep-7 OktD: Keith Chapman; D: Erica Miller
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 8-18 NovD: Keith Chapman; D: Carlos Conde
Macbeth (Verdi) 1-10 FebD: Keith Chapman; D: Lynda Keith McKnight
Falstaff (Verdi) 25 Apr-5 MajD: Keith Chapman; D: David Ward
La traviata (Verdi) 4-13 Okt
Don Pasquale (Donizetti) 15-24 Nov
Don Giovanni (Mozart) 31 Jan-9 Feb
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Mar-6 Apr
Houston, Houston Grand Opera  / 
La bohème (Puccini) 19 Okt-10 NovD: Evan Rogister / Eric Melear; D: John Caird
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 26 Okt-11 NovD: Carlo Rizzi; D: Joan Font
Show Boat (Kern) 18 Jan-9 FebD: Patrick Summers; D: Francesca Zambello
Don Giovanni (Mozart) 25 Jan-10 FebD: Trevor Pinnock; D: Harry Silverstein
To Cross the Face of the Moon (Martinez) 21-24 MarD: David Hanlon; D: Leonard Foglia
Tristan and Isolde (Wagner) 18 Apr-5 MajD: Patrick Summers; D: Christof Loy
Il trovatore (Verdi) 26 Apr-11 MajD: Patrick Summers; D: Stephen Lawless
Aida (Verdi) 18 Okt-9 NovD: Antonino Fogliani; D: José Maria Condemi
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Okt-10 NovD: Thomas Rösner / Craig Kier; D: Lindy Hume, Daniel Pelzig
The Passenger (Weinberg) 18 Jan-2 FebD: Patrick Summers; D: David Pountney
Rigoletto (Verdi) 24 Jan-9 FebD: Patrick Summers; D: Harry Silverstein
A Little Night Music (Sondheim) 7-23 MarD: Eric Melear; D: Isaac Mizrahi(original), Matthew Ozawa(revival)
A Coffin in Egypt (Gordon) 14-21 MarD: Timothy Myers; D: Leonard Foglia
Das Rheingold (Wagner) 11-26 AprD: Patrick Summers; D: Carlus Padrissa
Carmen (Bizet) 25 Apr-10 MajD: Rory Macdonald; D: Rob Ashford
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-17 MajD: Craig Kier; D: Lindy Hume, Daniel Pelzig
Indianapolis, Indianapolis Opera  / 
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 7-16 DecD: James Caraher; D: Joachim Schamberger
Akhnaten (Glass) 8-9 MarD: Arthur Fagen; D: Candace Evans
The Flying Dutchman (Wagner) 10-12 Maj
The Threepenny Opera (Weill) 11-20 OktD: James Caraher; D: Bill Fabris
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 6-15 DecD: James Caraher; D: Joachim Schamberger
The Girl of the Golden West (Puccini) 21-23 MarD: James Caraher; D: John Hoomes
Albert Herring (Britten) 25 Apr-4 MajD: James Caraher; D: Joachim Schamberger
Jackson, Mississippi Opera  / 
Così fan tutte (Mozart) 27 Apr
Kansas City, Lyric Opera of Kansas City  / 
Madama Butterfly (Puccini) 15-23 SepD: Ward Holmquist; D: Mark Streshinsky
Il trovatore (Verdi) 3-11 NovD: John Keenan; D: Kathleen Smith Belcher
The Flying Dutchman (Wagner) 2-10 MarD: Ward Holmquist; D: Bernard Uzan
The Mikado (Sullivan,A) 20-28 AprD: Mark Ferrell; D: William Theisen
The Capulets and the Montagues (Bellini) 21-29 SepD: Kevin Newbury
The Magic Flute (Mozart) 9-17 NovD: Harry Silverstein
La bohème (Puccini) 15-23 MarD: Ursula Brovsky
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Apr-4 MajD: Ward Holmquist; D: Tomer Zvulun
Knoxville, Knoxville Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 26-28 OktD: Brian Deedrick
The Girl of the Golden West (Puccini) 8-10 Feb
Cinderella (Rossini) 26-28 AprD: Brian Salesky; D: James Marvel
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 25-27 OktD: Keturah Stickann
The Elixir of Love (Donizetti) 14-16 FebD: Brian Deedrick
Norma (Bellini) 11-13 AprD: Candace Evans
Long Beach, Long Beach Opera  / 
The Paper Nautilus (Bryars) 7-9 SepD: Andreas Mitisek; D: Andreas Mitisek
The Fall of the House of Usher (Glass) 27 Jan-3 FebD: Andreas Mitisek; D: Ken Cazan
Only the Truth (Ortiz) 24-30 MarD: Andreas Mitisek; D: Mario Espinosa
Van Gogh (Gordon,M) 11-19 MajD: Andreas Mitisek; D: Andreas Mitisek
The Tell-Tale Heart (Copeland) 11-19 MajD: Andreas Mitisek / Ben Makino; D: Andreas Mitisek
Macbeth (Bloch) 15-23 JunD: Andreas Mitisek / Ben Makino; D: Andreas Mitisek
Queenie Pie (Ellington) 26 Jan-2 Feb
The Death of Klinghoffer (Adams) 16-22 Mar
A Fiddler's Tale (Marsalis) 4-10 Maj
The Soldier's Tale (Stravinsky) 4-10 Maj
The Difficulty of Crossing a Field (Lang,D) 22-29 Jun
Los Angeles, LA Opera  / 
The Two Foscari (Verdi) 15 Sep-9 OktD: James Conlon; D: Thaddeus Strassberger
Don Giovanni (Mozart) 22 Sep-14 OktD: James Conlon / Plácido Domingo; D: Gregory A Fortner
Madama Butterfly (Puccini) 17 Nov-9 DecD: Grant Gershon; D: Ron Daniels
The Flying Dutchman (Wagner) 9-30 MarD: James Conlon; D: Nikolaus Lehnhoff
Cinderella (Rossini) 23 Mar-13 AprD: James Conlon; D: Joan Font
Tosca (Puccini) 18 Maj-8 JunD: Plácido Domingo; D: John Caird
Carmen (Bizet) 21 Sep-6 OktD: Plácido Domingo / Grant Gershon; D: Emilio Sagi
Einstein on the Beach (Glass) 11-13 OktD: Michael Reisman; D: Robert Wilson
Falstaff (Verdi) 9 Nov-1 DecD: James Conlon; D: Lee Blakeley
The Magic Flute (Mozart) 23 Nov-15 DecD: James Conlon; D: Peter Hall(original)
Billy Budd (Britten) 22 Feb-16 MarD: James Conlon; D: Francesca Zambello
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15 Mar-6 AprD: James Conlon
Thaïs (Massenet) 17 Maj-7 JunD: Patrick Fournillier; D: Nicola Raab
Los Angeles, LA Phil  / 
Where the Wild Things Are (Knussen) 11-14 OktD: Gustavo Dudamel; D: Netia Jones
The Marriage of Figaro (Mozart) 17-25 JulD: Gustavo Dudamel; D: Christopher Alden
Aida (concert) (Verdi) 11 AugD: Gustavo Dudamel
Requiem (Verdi) 13-15 AugD: Gustavo Dudamel
Così fan tutte (Mozart) 23-31 MajD: Gustavo Dudamel; D: Christopher Alden
Louisville, Kentucky Opera  / 
Tosca (Puccini) 21-28 SepD: Joe Mechavich; D: David Roth
Cinderella (Massenet) 2-8 NovD: Emmanuel Plasson; D: John de los Santos
Don Giovanni (Mozart) 15-17 FebD: Joseph Mechavich; D: Kristine McIntyre
La bohème (Puccini) 20-22 SepD: Joseph Mechavich; D: David Roth
Danse Russe (Moravec) 11-12 OktD: Kimcherie Lloyd; D: Michael Ramach
The King's Man (Moravec) 11-12 OktD: Kimcherie Lloyd; D: Michael Ramach
Simon Boccanegra (Verdi) 15-17 NovD: J David Jackson; D: David Lefkowich
Roméo et Juliette (Gounod) 14-16 FebD: Emmanuel Plasson; D: Danny Pelzig
Madison, Madison Opera  / 
A Masked Ball (Verdi) 26-28 OktD: John DeMain; D: Kristine McIntyre
Acis and Galatea (Handel) 10-13 JanD: John DeMain; D: David Lefkowich
Don Giovanni (Mozart) 26-28 AprD: Joseph Mechavich; D: Elise Sandell
Tosca (Puccini) 1-3 NovD: John DeMain; D: A Scott Parry
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 7-9 FebD: John DeMain; D: David Lefkowich
Dead Man Walking (Heggie) 25-27 AprD: John DeMain; D: Kristine McIntyre
Medford, Rogue Opera  / 
Madame Butterfly (Puccini) 28 Apr-5 Maj
Memphis, Opera Memphis  / 
La bohème (Puccini) 9-11 NovD: Ari Pelto
The Elixir of Love (Donizetti) 2-5 FebD: David Hayes
The Rape of Lucretia (Britten) 4-6 AprD: Steven Osgood
Bon Appetit! (Hoiby) 5-7 AprD: Steven Osgood
This Is the Rill Speaking (Hoiby) 5-7 AprD: Steven Osgood
Rigoletto (Verdi) 3-5 OktD: Ari Pelto; D: Keturah Stickann
The Mikado (Sullivan,A) 14-18 Jan
The Impresario (Mozart) 5-12 Apr
Le 66 (Offenbach) 5-12 Apr
The Medium (Menotti) 9-13 Apr
Miami, Florida Grand Opera  / 
La bohème (Puccini) 17 Nov-2 DecD: Ramon Tebar; D: David Gately
The Magic Flute (Mozart) 26 Jan-16 FebD: Andrew Bisantz; D: Jeffrey Marc Buchman
La sonnambula (Bellini) 9-17 FebD: Ramon Tebar; D: Renata Scotto
Tango (Rodríguez) 21-24 MarD: Ramon Tebar; D: José Maria Condemi
María de Buenos Aires (Piazzolla) 21-24 MarD: Ramon Tebar; D: José Maria Condemi
La traviata (Verdi) 20-27 AprD: Ramon Tebar; D: Bliss Hebert
Mourning Becomes Electra (Levy) 16-23 NovD: Ramón Tebar; D: Kevin Newbury
Nabucco (Verdi) 25 Jan-1 FebD: Ramón Tebar; D: Thaddeus Strassberger
Tosca (Puccini) 29 Mar-5 AprD: Ramón Tebar; D: José Maria Condemi
Thaïs (Massenet) 3-10 MajD: Ramón Tebar; D: Renaud Doucet
Milwaukee, Florentine Opera  / 
Carmen (Bizet) 26-28 OktD: Joseph Rescigno; D: Dean Anthony
Albert Herring (Britten) 8-17 MarD: Christopher Larkin; D: William Florescu
The Marriage of Figaro (Mozart) 10-12 MajD: Joseph Rescigno; D: Candace Evans
La traviata (Verdi) 8-10 NovD: Joseph Mechavich; D: William Florescu
Julius Caesar (Handel) 28-30 MarD: William Boggs; D: Eric Einhorn
La bohème (Puccini) 9-11 MajD: Joseph Rescigno; D: William Florescu
Milwaukee, Skylight Music Theatre  / 
The Sound of Music (Rodgers) 16 Nov-31 DecD: Jamie Johns; D: Molly Rhode
Porgy and Bess (Gershwin) 17 Maj-9 JunD: Richard Carsey; D: Bill Theisen
Fidelio (Beethoven) 20 Sep-6 OktD: Viswa Subbaraman; D: Viswa Subbaraman
El Cimarron (Henze) 3-12 JanD: Viswa Subbaraman; D: Eugenia Arsenis
Minneapolis, Minnesota Opera  / 
Nabucco (Verdi) 22-30 SepD: Michael Christie; D: Thaddeus Strassberger
Anna Bolena (Donizetti) 10-18 NovD: Michael Christie; D: Kevin Newbury
Doubt (Cuomo) 26 Jan-3 FebD: Christopher Franklin; D: Kevin Newbury
Hamlet (Thomas,A) 2-10 MarD: Christopher Franklin; D: Thaddeus Strassberger
Turandot (Puccini) 13-21 AprD: Michael Christie; D: Renaud Doucet
La bohème (concert) (Puccini) 14 JunD: Leonardo Vordoni
Manon Lescaut (Puccini) 21-29 SepD: Michael Christie; D: Michael Cavanagh
Arabella (Strauss) 9-17 NovD: Michael Christie; D: Tim Albery
Macbeth (Verdi) 25 Jan-2 FebD: Michael Christie; D: Joel Ivany
The Dream of Valentino (Argento) 1-9 MarD: Christoph Campestrini; D: Eric Simonson
The Magic Flute (Mozart) 12-27 AprD: Aaron Breid; D: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Mobile, Mobile Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 2-4 Nov
La fanciulla del West (Puccini) 22-24 Mar
The Mikado (Sullivan,A) 25-27 Okt
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 Mar
Modesto, Townsend Opera Players  / 
La traviata (Verdi) 1-3 FebD: Ryan Murray; D: Joseph Wiggett
Cinderella (Rossini) 19-21 Apr
Nashville, Nashville Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 11-13 OktD: William Boggs; D: John Hoomes
The Difficulty of Crossing a Field (Lang,D) 9-11 NovD: Dean Williamson; D: John Hoomes
Cinderella (Rossini) 25-29 JanD: Dean Williamson; D: John Hoomes
The Magic Flute (Mozart) 11-13 AprD: Andy Anderson; D: John Hoomes
The Pearl Fishers (Bizet) 10-12 OktD: William Boggs; D: John Hoomes
The Man who Mistook his Wife for a Hat (Nyman) 8-10 NovD: Dean Williamson; D: John Hoomes
The Barber of Seville (Rossini) 30 Jan-1 FebD: Dean Williamson; D: John Hoomes
Otello (Verdi) 11-15 AprD: Chris Larkin; D: John Hoomes
New Orleans, New Orleans Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 16-18 NovD: Robert Lyall; D: Matthew Lata
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 15-17 MarD: Robert Lyall; D: Robert Lyall
Madama Butterfly (Puccini) 12-14 AprD: Robert Lyall; D: Tomer Zvulun
Der Vampyr (Marschner) 11-13 OktD: Robert Lyall; D: Matthew Lata
Noye's Fludde (concert) (Britten) 15-17 NovD: Robert Lyall; D: Robert Lyall
Cendrillon (Massenet) 14-16 Feb
La bohème (Puccini) 4-6 Apr
New York, Brooklyn Academy of Music  / 
David et Jonathas (Charpentier,M) 17-21 AprD: William Christie; D: Andreas Homoki
Anna Nicole (Turnage) 17-28 SepD: Steven Sloane; D: Richard Jones
New York, Chelsea Opera  / 
The Mark of Cain (Harris,M) 8-10 NovD: Steven M Crawford; D: Lynne Hayden-Findlay
A Distant Love (Fagin) 14-15 JunD: Jorge Parodi; D: Lynne Hayden-Findlay
Winners (Wargo) 11-12 OktD: Steven M Crawford; D: Lynne Hayden-Findlay
La pizza con funghi (Barab) 11-12 OktD: Steven M Crawford; D: Lynne Hayden-Findlay
The Tender Land (Copland) 13-14 Jun
New York, Dicapo Opera Theatre  / 
The Martyrs (Pasatieri) 8-18 NovD: Daphne Malfitano
Marrying Mozart (Mozart) 13-16 Dec
New York, Gotham Chamber Opera  / 
Eliogabalo (Cavalli) 15-29 MarD: Grant Herreid; D: James Marvel
La hija de Rappaccini (Catán) 17-24 JunD: Neal Goren; D: Rebecca Taichman
Mahagonny Songspiel (Weill) 23-29 OktD: Neal Goren; D: Paul Curran
L'Enlèvement d'Europe (Milhaud) 23-29 OktD: Neal Goren; D: Paul Curran
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 23-29 OktD: Neal Goren; D: Paul Curran
Hin und zurück (Hindemith) 23-29 OktD: Neal Goren; D: Paul Curran
La descente d'Orphée aux Enfers (Charpentier,M) 1-5 JanD: Neal Goren; D: Andrew Eggert
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 26-27 FebD: Neal Goren; D: Robin Guarino
I Have No Stories to Tell You (Beecher) 26-27 FebD: Neal Goren; D: Robin Guarino
The Raven (Hosokawa) 28-31 MajD: Neal Goren; D: Luca Veggetti
New York, Teatro Grattacielo  / 
La nave (Montemezzi) 31 OktD: Israel Gursky
Sakùntala (concert) (Alfano) 19 NovD: Israel Gursky
New York, The Juilliard School  / 
Così fan tutte (Mozart) 14-19 NovD: Alan Gilbert; D: Stephen Wadsworth
Curlew River (Britten) 9-13 Dec
Riders to the Sea (Vaughan Williams) 9-13 Dec
Don Pasquale (Donizetti) 13-17 Feb
The Cunning Little Vixen (Janáček) 28 Apr-2 Maj
New York, Little Opera Theatre of New York  / 
L'Ivrogne corrigé (Gluck) 16-24 MarD: Richard Owen; D: Philip Shneidman
New York, The Metropolitan Opera  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Sep-9 FebD: Maurizio Benini; D: Bartlett Sher
Turandot (Puccini) 26 Sep-10 JanD: Dan Ettinger; D: Franco Zeffirelli
Carmen (Bizet) 28 Sep-1 MarD: Michele Mariotti; D: Richard Eyre(original), Tomer Zvulun(revival)
Il trovatore (Verdi) 29 Sep-24 JanD: Daniele Callegari; D: David McVicar
Otello (Verdi) 9 Okt-30 MarD: Semyon Bychkov / Alain Altinoglu; D: Elijah Moshinsky
The Tempest (Adès) 23 Okt-17 NovD: Thomas Adès; D: Robert Lepage
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Okt-17 NovD: David Robertson; D: Jonathan Miller
Un ballo in maschera (Verdi) 8 Nov-14 DecD: Fabio Luisi; D: David Alder
La clemenza di Tito (Mozart) 16 Nov-10 DecD: Harry Bicket; D: Jean-Pierre Ponnelle
Aida (Verdi) 23 Nov-28 DecD: Fabio Luisi; D: Sonja Frisell
Don Giovanni (Mozart) 28 Nov-20 DecD: Edward Gardner; D: Michael Grandage
Les troyens (Berlioz) 13 Dec-5 JanD: Fabio Luisi; D: Francesca Zambello
The Barber of Seville (Rossini) 18 Dec-5 JanD: Yves Abel; D: Bartlett Sher
Maria Stuarda (Donizetti) 31 Dec-26 JanD: Maurizio Benini; D: David McVicar
La rondine (Puccini) 11-26 JanD: Ion Marin; D: Stephen Barlow
Le comte Ory (Rossini) 17 Jan-5 FebD: Maurizio Benini; D: Bartlett Sher
Rigoletto (Verdi) 28 Jan-1 MajD: Michele Mariotti / Marco Armiliato; D: Michael Mayer
Parsifal (Wagner) 15 Feb-8 MarD: Daniele Gatti / Asher Fisch; D: François Girard
Don Carlos (Verdi) 22 Feb-16 MarD: Lorin Maazel; D: Nicholas Hytner
Francesca da Rimini (Zandonai) 4-22 MarD: Marco Armiliato; D: Piero Faggioni
La traviata (Verdi) 14 Mar-6 AprD: Yannick Nézet-Séguin; D: Willy Decker
Faust (Gounod) 21 Mar-5 AprD: Alain Altinoglu; D: Des McAnuff
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 4 Apr-10 MajD: Harry Bicket; D: David McVicar
Das Rheingold (Wagner) 6 Apr-4 MajD: Fabio Luisi; D: Robert Lepage, Neilson Vignola
Die Walküre (Wagner) 13 Apr-6 MajD: Fabio Luisi; D: Robert Lepage,Neilson Vignola
Siegfried (Wagner) 20 Apr-8 MajD: Fabio Luisi; D: Robert Lepage,Neilson Vignola
Götterdämmerung (Wagner) 23 Apr-11 MajD: Fabio Luisi; D: Robert Lepage,Neilson Vignola
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 4-11 MajD: Louis Langrée; D: John Dexter
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 23 Sep-12 DecD: Valery Gergiev / Alexander Vedernikov; D: Fiona Shaw
Così fan tutte (Mozart) 24 Sep-8 MajD: James Levine; D: Lesley Koenig
The Nose (Shostakovich) 28 Sep-26 OktD: Valery Gergiev; D: William Kentridge(original), William Kentridge(revival)
Norma (Bellini) 30 Sep-1 NovD: Riccardo Frizza; D: John Copley
A Midsummer Night's Dream (Britten) 11-31 OktD: James Conlon; D: Tim Albery
Two Boys (Muhly) 21 Okt-14 NovD: David Robertson; D: Bartlett Sher
Tosca (Puccini) 29 Okt-28 DecD: Riccardo Frizza / Marco Armiliato; D: Luc Bondy
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7-26 NovD: Vladimir Jurowski; D: Herbert Wernicke
Rigoletto (Verdi) 11 Nov-7 DecD: Pablo Heras-Casado; D: Michael Mayer
Der Rosenkavalier (Strauss) 22 Nov-13 DecD: Edward Gardner; D: Nathaniel Merrill
Falstaff (Verdi) 6 Dec-11 JanD: James Levine; D: Robert Carsen
The Magic Flute (Mozart) 16 Dec-4 JanD: Jane Glover; D: Julie Taymor
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-22 FebD: Adam Fischer; D: Jeremy Sams
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 Jan-1 FebD: Maurizio Benini; D: Bartlett Sher
La bohème (Puccini) 14 Jan-18 AprD: Stefano Ranzani; D: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 16 Jan-9 MajD: Philippe Auguin / Marco Armiliato / Fabio Luisi; D: Anthony Minghella(original), Carolyn Choa(revival)
Rusalka (Dvořák,A) 23 Jan-15 FebD: Yannick Nézet-Séguin; D: Otto Schenk
Prince Igor (Borodin) 6 Feb-8 MarD: Gianandrea Noseda; D: Dmitri Tcherniakov
Werther (Massenet) 18 Feb-15 MarD: Alain Altinoglu; D: Richard Eyre
Wozzeck (Berg) 6-22 MarD: James Levine; D: Mark Lamos
La Sonambula (Bellini) 14 Mar-1 AprD: Marco Armiliato; D: Mary Zimmerman
Andrea Chénier (Giordano) 24 Mar-12 AprD: Gianandrea Noseda; D: Nicolas Joël
Arabella (Strauss) 3-24 AprD: Philippe Auguin; D: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 17 Apr-10 MajD: Michele Mariotti; D: Sandro Sequi
La cenerentola (Rossini) 21 Apr-10 MajD: Fabio Luisi; D: Cesare Lievi
New York, Manhattan School of Music  / 
Thaïs (Massenet) 5-9 Dec
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 23-29 Jun
The Mother of Us All (Thomson) 11-15 DecD: Steven Osgood; D: Dona D Vaughn
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18-20 Dec
La Doriclea (Cavalli) 26-29 MarD: Jorge Parodi; D: Dona D Vaughn
Orlando paladino (Haydn) 30 Apr-4 MajD: Christian Capocaccia; D: Robin Guarino
New York, New York City Opera  / 
Powder her face (Adès) 15-23 FebD: Jonathan Stockhammer; D: Jay Scheib
The Turn of the Screw (Britten) 24 Feb-2 MarD: Jayce Ogren; D: Sam Buntrock
Moses in Egypt (Rossini) 14-20 AprD: Jayce Ogren; D: Michael Counts
La Périchole (Offenbach) 21-27 AprD: Emmanuel Plasson; D: Christopher Alden
Anna Nicole (Turnage) 17-28 SepD: Steven Sloane; D: Richard Jones
New York, Opera Orchestra of New York  / 
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 6 JanD: Alberto Veronesi
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 8 AprD: Eve Queler
New York, Taconic Opera  / 
Mefistofele (Boito) 19-21 Okt
La fille du régiment (Donizetti) 3-12 Maj
Norma (Bellini) 20 Okt
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 24 Nov
L'italiana in Algeri (Rossini) 8-9 Mar
Newark, New Jersey State Opera  / 
Requiem (Verdi) 4 Aug
Norfolk, Virginia Opera  / 
The Pearl Fishers (Bizet) 29 Sep-7 OktD: Anne Manson; D: Tazewell Thompson
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-18 NovD: Gary Thor Wedow; D: Dorothy Danner
A Streetcar named Desire (Previn) 16-24 FebD: Ari Pelto; D: Sam Helfrich
The Marriage of Figaro (Mozart) 6-14 AprD: Steven Smith; D: Lillian Groag
Falstaff (Verdi) 27 Sep-1 OktD: Joseph Rescigno; D: Stephen Lawless
The Magic Flute (Mozart) 8-12 NovD: Mark Russell Smith; D: Michael Shell
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-11 FebD: Garrett Keast; D: Sam Helfrich
Carmen (Bizet) 21-25 MarD: John DeMain; D: Tazewell Thompson
Omaha, Opera Omaha  / 
La traviata (Verdi) 5-7 OktD: Joseph Rescigno; D: James De Blasis
The Magic Flute (Mozart) 22-24 FebD: Nicholas Cleobury; D: Garnett Bruce
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 19-21 AprD: Hal France; D: Andrew Eggert
Carmen (Bizet) 1-3 Nov
Agrippina (Handel) 14-16 Feb
Cinderella (Rossini) 25-27 Apr
Palo Alto, West Bay Opera  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 12-21 OktD: José Luis Moscovich; D: Ragnar Conde
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 15-24 FebD: Michel Singher; D: David F Ostwald
Otello (Verdi) 24-26 MajD: José Luis Moscovich; D: Daniel Helfgot
Pensacola, Pensacola Opera  / 
Sweeney Todd (Sondheim) 19-21 OktD: Jerome Shannon; D: Dugg McDonough
The Barber of Seville (Rossini) 25-27 Jan
Tosca (Puccini) 15-17 Mar
Philadelphia, Academy of Vocal Arts Opera Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-17 Nov
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 15-22 Jan
Don Quichotte (Massenet) 2-14 Mar
Così fan tutte (Mozart) 2-9 Nov
Pique Dame (Tchaikovsky) 18-25 Jan
La traviata (Verdi) 15-22 Feb
Manon (Massenet) 26 Apr-3 Maj
Philadelphia, Central City Opera Theater  / 
La traviata (Verdi) 2-5 Maj
Philadelphia, ConcertOPERA  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 17 MarD: Yoonhak Baek; D: Leland Kimball
Philadelphia, Curtis Institute of Music  / 
Rinaldo (Handel) 25-28 AprD: Andrea Marchiol; D: Chas Rader-Shieber
Philadelphia, Opera Philadelphia  / 
La bohème (Puccini) 28 Sep-7 OktD: Corrado Rovaris; D: Davide Livermore
Silent Night (Puts) 8-17 FebD: Michael Christie; D: Eric Simonson
Owen Wingrave (Britten) 13-17 MarD: George Manahan; D: Daniel Fish
The Magic Flute (Mozart) 19-28 AprD: Corrado Rovaris; D: Diane Paulus, Ashlie Corcoran
Powder her face (Adès) 7-16 JunD: Corrado Rovaris; D: William Kerley
Nabucco (Verdi) 27 Sep-6 OktD: Corrado Rovaris; D: Thaddeus Strassberger
Ainadamar (Golijov) 7-16 FebD: Corrado Rovaris; D: Luis de Tavira
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 5-9 AprD: Corrado Rovaris; D: Emma Griffin
Don Giovanni (Mozart) 25 Apr-4 MajD: George Manahan; D: Nicholas Muni
Salome (Strauss) 8-10 MajD: Yannick Nézet-Séguin; D: Kevin Newbury
A Coffin in Egypt (Gordon) 6-15 JunD: Timothy Myers; D: Leonard Foglia
Phoenix, Arizona Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 12-14 OktD: Steven White; D: Fenlon Lamb
Roméo et Juliette (Gounod) 16-18 NovD: James Meena; D: Candace Evans
Tosca (Puccini) 25-27 JanD: Joel Revzen; D: Bernard Uzan
Il trovatore (Verdi) 1-3 MarD: Joel Revzen; D: John Hoomes
The Marriage of Figaro (Mozart) 5-7 AprD: Joel Revzen; D: Kelly Robinson
HMS Pinafore (Sullivan,A) 11-13 OktD: Rob Fisher; D: Tara Faircloth
The Flying Dutchman (Wagner) 15-17 NovD: Joseph Rescigno; D: Bernard Uzan
La bohème (Puccini) 24-26 JanD: Joel Revzen; D: Candace Evans
La traviata (Verdi) 28 Feb-2 MarD: Steven White; D: John Hoomes
Don Pasquale (Donizetti) 2-19 AprD: Gary Wedow; D: Chuck Hudson
Pittsburgh, Pittsburgh Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 6-14 OktD: Antony Walker; D: Linda Brovsky
Don Giovanni (Mozart) 3-11 NovD: Antony Walker; D: Justin Way
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 26 Jan-3 FebD: Sara Jobin; D: Stephanie Havey
Madama Butterfly (Puccini) 16-24 MarD: Jean-Luc Tingaud; D: Crystal Manich
La cenerentola (Rossini) 27 Apr-5 MajD: Antony Walker; D: Kristine McIntyre
Aida (Verdi) 12-20 OktD: Antony Walker; D: Crystal Manich
The Magic Flute (Mozart) 9-17 NovD: Antony Walker; D: NN
Dark Sisters (Muhly) 25 Jan-2 FebD: Glenn Lewis; D: Daniel Rigazzi
La bohème (Puccini) 29 Mar-6 AprD: Antony Walker; D: Tomer Zvulun
Orphée (Glass) 26 Apr-4 MajD: Antony Walker; D: Sam Helfrich
Pittsburgh, Opera Theatre of Pittsburgh  / 
Shining Brow (Hagen) 11-19 JulD: Robert Frankenberry; D: Jonathan Eaton
La finta giardiniera (Mozart) 14-20 JulD: Maria Sensi Sellner; D: Michelle Sutherland
Portland OR, Portland Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 2-10 NovD: George Manahan; D: Christopher Alden
Tosca (Puccini) 1-9 FebD: Joseph Colaneri; D: David Kneuss
Rinaldo (Handel) 15-23 MarD: Gary Wedow; D: Chas Rader-Schieber
Falstaff (Verdi) 10-18 MajD: George Manahan; D: Christopher Mattaliano
Salome (Strauss) 1-9 NovD: George Manahan; D: Stephen Lawless
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Jan-8 FebD: George Manahan; D: James Robinson(original), Doug Scholz-Carlson(revival)
Postcard from Morocco (Argento) 21-29 MarD: Kevin Newbury
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 9-17 MajD: Daniel Gary Busby; D: Bill Rauch
Raleigh, North Carolina Opera  / 
Aida (Verdi) 5 MajD: Timothy Myers
Così fan tutte (Mozart) 3-6 OktD: Timothy Myers; D: Michael Shell
La bohème (Puccini) 24-26 JanD: Robert Moody
Rusalka (Dvořák,A) 30 MarD: Timothy Myers
Reno, Nevada Opera  / 
Sweeney Todd (Sondheim) 28-30 Sep
Don Giovanni (Mozart) 17-19 MajD: Ken Merrill; D: Paul Aberasturi
Carmen (Bizet) 20-23 SepD: Joachim Schamberger
Pagliacci (Leoncavallo) 13-16 Mar
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13-16 Mar
Roanoke, Opera Roanoke  / 
The Flying Dutchman (Wagner) 21-23 SepD: Steven White; D: Crystal Manich
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 25-26 AprD: Scott Williamson
The Magic Flute (Mozart) 18-20 Okt
Julius Caesar (Handel) 21-23 Mar
Sacramento, Sacramento Opera  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-18 Nov
Gianni Schicchi (Puccini) 22-24 Feb
Il trovatore (Verdi) 28 Feb-2 Mar
Salt Lake City, Utah Opera  / 
Il trovatore (Verdi) 13-21 OktD: Robert Tweten; D: Kevin Newbury
Florencia en el Amazonas (Catán) 19-27 JanD: James Lowe; D: Jose Maria Condemi
The Magic Flute (Mozart) 16-24 Mar
The Barber of Seville (Rossini) 11-19 MajD: Jerry Steichen; D: Tara Faircloth
Salome (Strauss) 18-20 OktD: Stewart Robertson; D: Kevin Newbury
La traviata (Verdi) 18-26 JanD: Robert Tweten; D: Jose Maria Condemi
Turandot (Puccini) 15-23 MarD: David Agler; D: Renaud Doucet
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 10-18 MajD: Gary Thor Wedow; D: Chas Rader-Shieber
San Diego, San Diego Opera  / 
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 26 Jan-3 FebD: Yves Abel; D: Emilio Sagi
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 16-24 FebD: Karen Keltner; D: Lesley Koenig
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez) 16 MarD: Leonard Foglia
Murder in the Cathedral (Pizzetti) 30 Mar-7 AprD: Donato Renzetti; D: Ian Campbell
Aida (Verdi) 20-28 AprD: Daniele Callegari; D: Andrew Sinclair
Pagliacci (Leoncavallo) 25 Jan-2 FebD: Yves Abel; D: Andrew Sinclair
The Elixir of Love (Donizetti) 15-23 FebD: Karen Kamensek; D: Stephen Lawless
A Masked Ball (Verdi) 8-16 MarD: Massimo Zanetti; D: Lesley Koenig
Requiem (Verdi) 20 MarD: Massimo Zanetti
Don Quixote (Massenet) 5-13 AprD: Karen Keltner; D: Keturah Stickann
San Francisco, Opera Parallèle  / 
Ainadamar (Golijov) 15-17 FebD: Nicole Paiement; D: Brian Staufenbiel
A Hand of Bridge (Barber,S) 26-28 AprD: Nicole Paiement; D: Brian Staufenbiel
Trouble in Tahiti (Bernstein) 26-28 AprD: Nicole Paiement; D: Brian Staufenbiel
At the Statue of Venus (Heggie) 24 Okt
Mahagonny Songspiel (Weill) 25-27 AprD: Nicole Paiement; D: Brian Staufenbiel
Les mamelles de Tirésias (Poulenc) 25-27 AprD: Nicole Paiement; D: Brian Staufenbiel
Anya 17 (Gorb) 20-22 JunD: Nicole Paiement; D: Brian Staufenbiel
San Francisco, Pocket Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 3 Mar
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 14 Apr
Orlando (Handel) 5 Maj
Romeo and Juliet (Gounod) 2 Jun
The Merry Wives of Windsor (Nicolai) 7 Jul
San Francisco, San Francisco Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 7-30 SepD: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; D: Harry Silverstein
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 29 Sep-19 OktD: Riccardo Frizza; D: Vincent Boussard
Moby-Dick (Heggie) 10 Okt-2 NovD: Patrick Summers; D: Leonard Foglia
Lohengrin (Wagner) 20 Okt-9 NovD: Nicola Luisotti; D: Daniel Slater
Tosca (Puccini) 15 Nov-2 DecD: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; D: Jose Maria Condemi
The Secret Garden (Gasser) 1-10 MarD: Sara Jobin; D: Jose Maria Condemi
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 5 Jun-6 JulD: Patrick Fournillier; D: Laurent Pelly
Così fan tutte (Mozart) 9 Jun-1 JulD: Nicola Luisotti; D: Jose Maria Condemi
The Gospel of Mary Magdalene (Adamo) 19 Jun-7 JulD: Michael Christie; D: Kevin Newbury
Mephistopheles (Boito) 6 Sep-2 OktD: Nicola Luisotti; D: Robert Carsen(original), Laurie Feldman Santoliquido(revival)
Dolores Claiborne (Picker) 18 Sep-4 OktD: George Manahan; D: James Robinson
Falstaff (Verdi) 8 Okt-2 NovD: Nicola Luisotti; D: Olivier Tambosi
The Flying Dutchman (Wagner) 22 Okt-15 NovD: Patrick Summers; D: Petrika Ionesco
Requiem (concert) (Verdi) 25 OktD: Nicola Luisotti
The Barber of Seville (Rossini) 13 Nov-1 DecD: Giuseppe Finzi; D: Emilio Sagi
Show Boat (Kern) 1 Jun-2 JulD: John DeMain; D: Francesca Zambello
La traviata (Verdi) 11 Jun-13 JulD: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; D: John Copley(original), Laurie Feldman Santoliquido
Madame Butterfly (Puccini) 15 Jun-9 JulD: Nicola Luisotti / Giuseppe Finzi; D: Leslie Swackhamer(original)
San Jose CA, Opera San José  / 
The Pearl Fishers (Bizet) 8-23 Sep
Die Fledermaus (Strauss,J) 10-25 Nov
Il trovatore (Verdi) 9-24 Feb
Suor Angelica (Puccini) 13-28 Apr
Gianni Schicchi (Puccini) 13-28 Apr
Falstaff (Verdi) 7-22 SepD: Andrew Whitfield; D: Jose Maria Condemi
Hansel and Gretel (Humperdinck) 16 Nov-1 DecD: Joseph Marcheso; D: Layna Chianakas
Madama Butterfly (Puccini) 15 Feb-2 MarD: David Rohrbaugh; D: Brad Dalton
Don Giovanni (Mozart) 19 Apr-4 MajD: George Cleve; D: Daniel Witzke
Santa Barbara, Opera Santa Barbara  / 
Madama Butterfly (Puccini) 2-4 NovD: Sara Jobin; D: Keturah Stickann
Aida (Verdi) 1-3 MarD: Valéry Ryvkin; D: Francesca Zambello(original), Michael Rau(revival)
Don Pasquale (Donizetti) 26-28 AprD: Francesco Milioto; D: Jose Maria Condemi
Tosca (Puccini) 8-10 NovD: Christopher Larkin; D: Jose Maria Condemi
Falstaff (Verdi) 7-9 MarD: Ramón Tebar; D: Jose Maria Condemi
The Consul (Menotti) 25-27 AprD: Jonathan Fox
Sarasota, Sarasota Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 26 Okt-12 NovD: Victor DeRenzi; D: Stephanie Sundine
Little Nemo in Slumberland (Hagen) 10-11 NovD: Steven Osgood; D: Martha Collins
Turandot (Puccini) 9 Feb-23 MarD: Victor De Renzi; D: Stephanie Sundine
The Pearl Fishers (Bizet) 16 Feb-22 MarD: Robert Tweten; D: Keturah Stickann
King for a Day (Verdi) 2-24 MarD: Victor De Renzi; D: Martha Collins
Of Mice and Men (Floyd) 9-23 MarD: David Neely; D: Michael Unger
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-15 NovD: Victor DeRenzi; D: Stephanie Sundine
The Little Sweep (Britten) 9-10 NovD: Jesse Martins; D: Martha Collins
Il trovatore (Verdi) 8 Feb-22 MarD: Victor DeRenzi; D: Stephanie Sundine
The Barber of Seville (Rossini) 15 Feb-21 MarD: Marcello Cormio; D: William Gustafson
The Flying Dutchman (Wagner) 1-23 MarD: David Neely
Jerusalem (Verdi) 8-22 MarD: Victor DeRenzi; D: Martha Collins
Seattle, Seattle Opera  / 
Turandot (Puccini) 4-18 AugD: Asher Fisch; D: Renaud Doucet
Fidelio (Beethoven) 13-27 OktD: Asher Fisch; D: Chris Alexander
La cenerentola (Rossini) 12-26 JanD: Giacomo Sagripanti; D: Joan Font
La bohème (Puccini) 23 Feb-9 MarD: Carlo Montanaro; D: Tomer Zvulun
La Voix humaine (Poulenc) 4-18 MajD: Patrick Fournillier; D: Bernard Uzan
Suor Angelica (Puccini) 4-18 MajD: Patrick Fournillier; D: Bernard Uzan
Das Rheingold (Wagner) 4-20 AugD: Asher Fisch; D: Stephen Wadsworth
Die Walküre (Wagner) 5-21 AugD: Asher Fisch; D: Stephen Wadsworth
Siegfried (Wagner) 7-23 AugD: Asher Fisch; D: Stephen Wadsworth
Götterdämmerung (Wagner) 9-25 AugD: Asher Fisch; D: Stephen Wadsworth
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 19 Okt-2 NovD: Yves Abel; D: Emilio Sagi
Rigoletto (Verdi) 11-25 JanD: Riccardo Frizza; D: Linda Brovsky
The Consul (Menotti) 22 Feb-7 MarD: Carlo Montanaro; D: Peter Kazaras
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 3-17 MajD: Yves Abel; D: Chris Alexander
Shreveport, Shreveport Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 27 Okt
Pagliacci (Leoncavallo) 16 FebD: Jerome Shannon; D: Dean Anthony
Rigoletto (Verdi) 13 Apr
The Elixir of Love (Donizetti) 9 Nov
The Mikado (Sullivan,A) 15 Feb
Turandot (Puccini) 26 Apr
Syracuse, Syracuse Opera  / 
Tosca (Puccini) 19-21 Okt
Sweeney Todd (Sondheim) 8-17 Feb
The Marriage of Figaro (Mozart) 26-28 Apr
The Tragedy of Carmen (Bizet) 11-20 Okt
María de Buenos Aires (Piazzolla) 31 Jan-9 Feb
Porgy and Bess (Gershwin) 6 Apr
Tacoma, Tacoma Opera  / 
Così fan tutte (Mozart) 2-4 NovD: Keith Clark; D: Noel Koran
La Tragedie de Carmen (Bizet) 8-10 FebD: Bernard Kwiram; D: Barry Johnson
La traviata (Verdi) 15-17 MarD: Keith Clark; D: Noel Koran
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 25-27 Okt
The Barber of Seville (Rossini) 7-9 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 11-13 Apr
Tampa, Opera Tampa  / 
A Masked Ball (Verdi) 7-10 FebD: Daniel Lipton; D: Robert Tannenbaum
La bohème (Puccini) 7-10 MarD: Daniel Lipton; D: Frank Van Laecke
Porgy and Bess (Gershwin) 17-19 Jan
The Magic Flute (Mozart) 7-9 FebD: Daniel Lipton
Carmen (Bizet) 14-16 MarD: Daniel Lipton
Toledo, Toledo Opera  / 
La bohème (Puccini) 5-7 OktD: James Meena; D: Michael Capasso
Don Giovanni (Mozart) 15-17 FebD: Stefan Sanderling; D: Brian Deedrick
Aida (Verdi) 4-6 OktD: James Meena; D: Brian Deedrick
Faust (Gounod) 25-27 AprD: James Meena; D: Bernard Uzan
Trenton, Bohème Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 8-10 Feb
Faust (Gounod) 20-21 Apr
Tucson, Arizona Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20-21 OktD: Steven White; D: Fenlon Lamb
Roméo et Juliette (Gounod) 10-11 NovD: James Meena; D: Candace Evans
Tosca (Puccini) 2-3 FebD: Joel Revzen; D: Bernard Uzan
Il trovatore (Verdi) 9-10 MarD: Joel Revzen; D: John Hoomes
The Marriage of Figaro (Mozart) 13-14 AprD: Joel Revzen; D: Kelly Robinson
HMS Pinafore (Sullivan,A) 19-20 OktD: Rob Fisher; D: Tara Faircloth
The Flying Dutchman (Wagner) 23-24 NovD: Joseph Rescigno; D: Bernard Uzan
La bohème (Puccini) 1-2 FebD: Joel Revzen; D: Candace Evans
La traviata (Verdi) 8-9 MarD: Steven White; D: John Hoomes
Tulsa, Tulsa Opera  / 
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 13-21 OktD: Kostis Protopapas; D: Tara Faircloth
The Most Happy Fella (Loesser) 23 Feb-3 MarD: Kostis Protopapas; D: Dorothy Danner
Aida (Verdi) 20-28 AprD: Kostis Protopapas; D: Stanley M Garner
The Marriage of Figaro (Mozart) 18-20 Okt
Elmer Gantry (Aldridge) 28 Feb-2 Mar
Carmen (Bizet) 2-4 Maj
Washington, Opera Camerata of Washington  / 
Don Giovanni (Mozart) 8 Sep
The Magic Flute (Mozart) 27 Apr
Pagliacci (Leoncavallo) 8 JunD: Gregory Buchalter
La traviata (Verdi) 28 Sep
La bohème (Puccini) 16 Nov
Washington, Washington Concert Opera  / 
La sonnambula (concert) (Bellini) 16 SepD: Antony Walker
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 7 AprD: Antony Walker
I masnadieri (concert) (Verdi) 22 SepD: Antony Walker
Il corsaro (concert) (Verdi) 9 MarD: Antony Walker
Washington, Opera Lafayette  / 
Lalla-Roukh (David) 26 JanD: Ryan Brown; D: Bernard Deletré
Acteon (Charpentier,M) 1-2 MajD: Ryan Brown; D: Seán Curran
Così fan tutte (Mozart) 18-19 OktD: Ryan Brown; D: Nick Olcott
Les Femmes vengées (Philidor) 17 JanD: Ryan Brown; D: Nick Olcott
Washington, Washington National Opera  / 
Anna Bolena (Donizetti) 15 Sep-6 OktD: Antonello Allemandi; D: Stephen Lawless
Don Giovanni (Mozart) 20 Sep-13 OktD: Philippe Auguin; D: John Pascoe
Hansel and Gretel (Humperdinck) 21-23 DecD: David Gately
Manon Lescaut (Puccini) 2-23 MarD: Philippe Auguin; D: John Pascoe
Norma (Bellini) 9-24 MarD: Daniele Rustioni; D: Anne Bogart
Show Boat (Kern) 4-26 MajD: John DeMain; D: Francesca Zambello
Approaching Ali (Sparr) 8-9 JunD: Steven Jarvi; D: Nicole A Watson
Tristan and Isolde (Wagner) 15-27 SepD: Philippe Auguin; D: Neil Armfield
The Force of Destiny (Verdi) 12-26 OktD: Xian Zhang; D: Francesca Zambello
The Lion, the Unicorn, and Me (Tesori) 14-22 DecD: Kimberly Grigsby; D: Francesca Zambello
Moby-Dick (Heggie) 22 Feb-8 MarD: Evan Rogister; D: Leonard Foglia
Der Rosenkavalier (concert) (Strauss) 8 MarD: Christoph Eschenbach
The Elixir of Love (Donizetti) 20-29 MarD: Ward Stare; D: Stephen Lawless
The Magic Flute (Mozart) 3-18 MajD: Philippe Auguin; D: Harry Silverstein
West Palm Beach, Palm Beach Opera  / 
La traviata (Verdi) 18-20 JanD: Renata Scotto
La cenerentola (Rossini) 15-17 FebD: Will Crutchfield; D: Mario Corradi
Salome (Strauss) 15-17 MarD: Roberto Paternostro; D: Renaud Doucet
The Turn of the Screw (Britten) 12-14 AprD: Greg Ritchey; D: Doug Scholz-Carlson
Macbeth (Verdi) 24-26 JanD: David Stern; D: Bernard Uzan
The Barber of Seville (Rossini) 21-23 FebD: Patrick Fournillier; D: Chris Mattaliano
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 21-23 MarD: Jay Lesenger
Wichita, Wichita Grand Opera  / 
Otello (Verdi) 19 JanD: Martin Mazik; D: Shayna Leahy
Don Pasquale (Donizetti) 8 FebD: Ken Hakoda; D: William Powers
The Marriage of Figaro (Mozart) 16 MarD: Steven Mercurio; D: John Stephens
William Tell (Rossini) 22 FebD: Nayden Todorov; D: Chuck Hudson
Tosca (Puccini) 26 AprD: Edward Lada; D: Stanley M Garner
The Barber of Seville (Rossini) 31 MajD: Ken Hakoda; D: Margaret Ann Pent(original), James Marvel(revival)
Wilmington, OperaDelaware  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-10 NovD: John Baril; D: Joe Banno
Pagliacci (Leoncavallo) 4-10 NovD: John Baril; D: Joe Banno
Macbeth (Verdi) 5-11 MajD: David Lawton; D: Cindy Du Pont Tobias
L'elisir d'amore (Donizetti) 11-13 OktD: Jerome Shannon; D: Dean Anthony
Il trovatore (Verdi) 2-4 MajD: Giovanni Reggioli; D: Marc Astafan
Winston Salem, Piedmont Opera  / 
Carmen (Bizet) 26-30 Okt
The Barber of Seville (Rossini) 15-19 Mar
The Flying Dutchman (Wagner) 25-29 Okt
South Pacific (Rodgers) 14-18 Mar