2013/14 > Schweiz 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2013/14 > Schweiz

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tyskland
Frankrig
Monaco

Schweiz
 
Liechtenstein
Østrig
Italien

Basel, Theater Basel  / 

Tosca (Puccini) 11 Sep-1 JanD: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; P: Jette Steckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Sep-26 OktD: Rolando Garza; P: Ulrike Jühe
Lohengrin (Wagner) 20 Okt-15 JunD: Axel Kober / Giuliano Betta; P: Vera Nemirova
Votre Faust (Pousseur) 8-9 NovD: Gerhardt Müller-Goldboom; P: Aliénor Dauchez
Anschlag (Wertmüller) 10 NovD: Titus Engel; P: Georges Delnon, Marie-Thérèse Jossen
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Jan-17 MajD: Giuliano Betta / Joseph Trafton; P: Corinna von Rad
Schneewittchen (Holliger) 20 Feb-15 AprD: Heinz Holliger; P: Achim Freyer, Sebastian Hirn
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 29+ MarD: Rolando Garza; P: Barbara Horáková-Joly
The Indian Queen (Purcell) 30 Apr-27 JunD: Andrea Marcon; P: Joachim Schloemer
La Damnation de Faust (Berlioz) 25 Maj-29 JunD: Enrico Delamboye / Giuliano Betta; P: Arpad Schilling
Bern, Stadttheater Bern  / 
Der Freischütz (Weber) 20 Okt-18 JanD: Mario Venzago; P: Michael Simon
La traviata (Verdi) 17 Nov-16 FebD: Mirga Gražinyte-Tyla; P: Jetske Mijnssen
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Jan-30 MarD: Mirga Gražinyte-Tyla; P: Markus Bothe
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Mar-20 MajD: Kevin John Edusei; P: Mara Kurotschka
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Apr-25 MajD: Kevin John Edusei; P: Lydia Steier
Peter Grimes (Britten) 6-22 JunD: Kevin John Edusei; P: Ludger Engels
Biel, Theater Biel Solothurn  / 
Il turco in Italia (Rossini) 20 Sep-7 JanD: Marco Zambelli; P: Pierre-Emmanuel Rousseau
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Nov-6 MarD: Harald Siegel; P: Paul Suter
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23-24 NovD: Hans Urbanek; P: Andreas Rosar
Un ballo in maschera (Verdi) 13 Dec-8 FebD: Franco Trinca; P: Paul-Emile Fourny
Figaro¿ (Henking) 28 Feb-12 JunD: Jürg Henneberger; P: Andreas Zimmermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Apr-15 JunD: Benjamin Pionnier; P: Georg Rootering
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 9-11 JunD: Kaspar Zehnder
Colombier, L'Avant-Scène Opéra  / 
La vie parisienne (Offenbach) 14-16 MarD: Sylvain Jaccard; P: Christiane Georgi
La flûte enchantée (Mozart) 23-25 Maj
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Le voyage dans la lune (Offenbach) 30 Dec-12 JanD: Laurent Gendre; P: Olivier Desbordes
Genève, Grand Théâtre de Genève  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-19 SepD: Stefan Soltesz; P: Guy Joosten
Sigurd (concert) (Reyer) 6-10 OktD: Frédéric Chaslin
Die Walküre (Wagner) 7-16 NovD: Ingo Metzmacher; P: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Chauve-souris (Strauss,J) 13-31 DecD: Theodor Guschlbauer; P: Stephen Lawless
Siegfried (Wagner) 30 Jan-8 FebD: Ingo Metzmacher; P: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Nabucco (Verdi) 28 Feb-10 MarD: John Fiore; P: Roland Aeschlimann
Delusion of the Fury (Partch) 28-29 MarP: Heiner Goebbels
Winterreise (Schubert) 30 Mar
Götterdämmerung (Wagner) 23 Apr-2 MajD: Ingo Metzmacher; P: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
Der Ring des Nibelungen (Wagner) 13-25 MajD: Ingo Metzmacher; P: Dieter Dorn, Heinz Wanitschek
La Wally (Catalani) 18-28 JunD: Evelino Pidò; P: Cesare Lievi
Rigoletto (Verdi) 3-16 SepD: Alexander Joel; P: Robert Carsen(original), Olivier Fredj(revival)
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 9-19 OktD: Michail Jurowski; P: Robert Carsen(original), Paula Scozzi(revival)
Capuleti e Montecchi (concert) (Bellini) 30 NovD: Karel Mark Chichon
La Grande duchesse de Gerolstein (Offenbach) 15-31 DecD: Franck Villard; P: Laurent Pelly
Le Petit Prince (Levinas) 6-10 JanD: Arie van Beek; P: Lilo Baur
Iphigenie en Tauride (Gluck) 25 Jan-4 FebD: Hartmut Haenchen; P: Lukas Hemleb
Porgy and Bess (Gershwin) 13-24 FebD: William Barkhymer; P: Baayork Lee
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 8-13 MarD: Semyon Bychkov
Medea (Cherubini) 9-24 AprD: Marko Letonja; P: Christof Loy
Fidelio (Beethoven) 10-25 JunD: Pinchas Steinberg; P: Matthias Hartmann
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Lakmé (Delibes) 4-13 OktD: Miquel Ortega; P: Lilo Baur
L'orfeo (concert) (Monteverdi) 27 OktD: Gabriel Garrido
Les mousquetaires au couvent (Varney) 22-31 DecD: Philippe Béran; P: Jérôme Deschamps
Le voyage dans la lune (Offenbach) 7-19 JanD: Laurent Gendre; P: Olivier Desbordes
Hansel et Gretel (Humperdinck) 5-12 FebD: Laurent Gay; P: Julie Beauvais
Luisa Miller (Verdi) 21-30 MarD: Roberto Rizzi-Brignoli; P: Giancarlo Del Monaco
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-7 MajD: Carlos Vieu; P: Adriano Sinivia
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6-15 JunD: Frank Beermann; P: David Hermann
Manon (Massenet) 3-12 OktD: Jesús López-Cobos; P: Arnaud Bernard
Le Petit Prince (Levinas) 5-12 NovD: Arie van Beek; P: Lilo Baur
La Veuve joyeuse (Lehár) 21-31 DecD: Cyril Diederich; P: Jérôme Savary, Frédérique Lombart
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16-18 JanD: Laurent Gendre; P: Tom Ryser
La traviata (Verdi) 6-15 FebD: Corrado Rovaris; P: Jean-Louis Grinda
Tancredi (Rossini) 20-29 MarD: Ottavio Dantone; P: Emilio Sagi
Solaris (Fujikura) 24-26 AprD: Erik Nielsen; P: Saburo Teshigawara
Die Zauberflöte (Mozart) 5-14 JunD: Diego Fasolis; P: Pet Halmen
Luzern, Luzerner Theater  / 
Pnima...ins innere (Czernowin) 29 Aug-8 SepD: Howard Arman; P: David Hermann
La cenerentola (Rossini) 14 Sep-26 DecD: Howard Arman; P: Sam Brown
Kiss me, Kate (Porter) 31 Okt-17 MajD: Florian Pestell; P: Dominique Mentha
Alcina (Handel) 11 Jan-19 AprD: Howard Arman; P: Nadja Loschky
The Boatswain's Mate (Smyth) 15-26 FebD: Andrew Dunscombe; P: Hersilie Ewald
Carmen (Bizet) 23 Feb-14 JunD: Howard Arman; P: Tobias Kratzer
Don Pasquale (Donizetti) 27 Apr-13 JunD: Michael Wendeberg; P: Johannes Pölzgutter
Der satanarchäolügenialkohöllische Wunschpunsch (Naske) 5-15 JunD: Michael Wendeberg; P: Dominique Mentha
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Don Giovanni (Mozart) 6 Sep-30 DecD: Otto Tausk / Attilio Tomasello; P: Guy Joosten
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Okt-28 JanD: Modestas Pitrenas / Attilio Tomasello; P: Alexander Nerlich
Ariadne auf Naxos (Strauss) 10 Nov-15 DecD: Otto Tausk; P: Aron Stiehl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 30 Nov-25 JanD: Stéphane Fromageot; P: Cusch Jung
Der Messias (Handel) 20 DecD: Paul Goodwin
La Gioconda (Ponchielli) 1 Feb-23 MajD: Pietro Rizzo / Attilio Tomasello; P: Rosetta Cucchi
Rigoletto (Verdi) 14 Feb-4 MajD: Stéphane Fromageot; P: Rosetta Cucchi
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19 Feb-16 MarD: Attilio Tomasello; P: Nicola Raab
Die tote Stadt (Korngold) 10 Maj-7 JunD: Otto Tausk; P: Jan Schmidt-Garre
La favorita (Donizetti) 20 Jun-4 JulD: Attilio Tomasello; P: Guy Montavon
Winterthur, Theater am Stadtgarten  / 
Tosca (Puccini) 26 Sep-6 OktD: Yordan Kamdzhalov; P: Andrea Schwalbach
Die lustige Witwe (Lehár) 11-13 OktD: Wolfgang Kluge; P: Johannes Zametzer
Dido and Aeneas (Purcell) 19-22 NovD: Hans Huyssen; P: Heike Hanefeld
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 10-15 DecD: Johannes Knapp; P: Tom Ryser
La cage aux folles (Herman) 31 Dec-5 JanD: Inga Hilsberg; P: Bernd Schaarmann
Il turco in Italia (Rossini) 21-26 JanD: Mario Zambelli; P: Pierre-Emmanuel Rousseau
Das schlaue Füchslein (Janáček) 11-13 MarD: Mirga Gražinyte-Tyla; P: Markus Bothe
Kiss me, Kate (Porter) 18-20 MarD: Peter Christian Feigel; P: Holger Hauer
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MajD: Riccardo Minasi; P: Cordula Däuper
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
Three Decembers (Heggie) 19-26 OktD: Charl de Villiers; P: Matthias Flückiger
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Alexandre Bis (Martinů) 21 SepD: Thomas Barthel; P: Jan Essinger
Die Soldaten (Zimmermann,B) 22 Sep-26 OktD: Marc Albrecht; P: Calixto Bieito
Don Giovanni (Mozart) 25 Sep-11 OktD: Robin Ticciati; P: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 27 Sep-21 JunD: Fabio Luisi / Stefan Blunier; P: Tatjana Gürbaca
La straniera (Bellini) 28 Sep-22 OktD: Fabio Luisi; P: Christof Loy
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 5 Okt-11 MajP: Anja Horst
Otello (Verdi) 13 Okt-1 NovD: Friedemann Layer; P: Graham Vick
Faust (Gounod) 3 Nov-11 DecD: Patrick Lange; P: Jan Philipp Gloger
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10-24 NovD: Sebastian Weigle; P: Harry Kupfer
Jenůfa (Janáček) 22 Nov-7 DecD: Patrick Lange; P: Dmitri Tcherniakov
Das Gespenst von Canterville (Lange) 23 Nov-28 JunD: Michael Zlabinger; P: Jasmina Hadziahmetovic
Fidelio (Beethoven) 8 Dec-11 JanD: Fabio Luisi / Thomas Rösner; P: Andreas Homoki
Sale (Handel) 14 Dec-5 JanD: Laurence Cummings; P: Christoph Marthaler, Marie-Eve Signeyrole
La bohème (Puccini) 22 Dec-3 JanD: Nello Santi; P: Philippe Sireuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Jan-1 FebD: Patrick Fournillier; P: Jens Daniel Herzog
Alcina (Handel) 26 Jan-25 FebD: Giovanni Antonini; P: Christof Loy
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebD: Tomas Netopil; P: Sven-Eric Bechtolf
Così fan tutte (Mozart) 6-16 FebD: Tomas Netopil; P: Sven-Eric Bechtolf
Don Carlos (Verdi) 15 Feb-1 MarD: Fabio Luisi; P: Sven-Eric Bechtolf
Aida (Verdi) 2 Mar-1 AprD: Fabio Luisi; P: Tatjana Gürbaca
Der fliegende Holländer (Wagner) 11-23 MarD: Constantin Trinks; P: Andreas Homoki
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 21 Mar-2 AprD: Fabio Luisi / Patrick Furrer; P: Grischa Asagaroff
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6 Apr-18 MajD: Jiri Belohlavek; P: Robert Carsen
Andrea Chénier (Giordano) 12 Apr-10 MajD: Nello Santi; P: Grischa Asagaroff
Salome (Strauss) 19 Apr-4 MajD: Alain Altinoglu; P: Sven-Eric Bechtolf
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 9-17 MajD: Riccardo Minasi; P: Cordula Däuper
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 17 Maj-14 JunD: Ivor Bolton; P: Willy Decker
Peter Grimes (Britten) 24-31 MajD: Erik Nielsen; P: David Pountney
La fanciulla del West (Puccini) 22 Jun-13 JulD: Marco Armiliato; P: Barrie Kosky
Roberto Devereux (Donizetti) 27 Jun-13 JulD: Andriy Yurkevych; P: Giancarlo Del Monaco
Carmen (Bizet) 29 Jun-12 JulD: Vasily Petrenko; P: Matthias Hartmann