2013/14 > Slovakiet 
*Officiel hjemmeside     >Operabase Professional 
2013/14 > Slovakiet

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tjekkiet Polen

Slovakiet
 
Ukraine
Østrig Ungarn Rumænien

Banska Bystrica, State Opera Banská Bystrica  / 

Macbeth (Verdi) 14 Sep-28 JunD: Marián Vach; D: Peter Gábor
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 17 Sep-5 MajD: Igor Bulla; D: Anna Osipenko
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Sep-25 JanD: Igor Bulla, Marián Vach; D: Dana Dinková
Coriolanus (Cikker) 26 SepD: Marián Vach; D: Roman Polák
Der Tsarevich (Lehar) 28 Sep-10 MajD: Marián Vach; D: Dagmar Hlúbková
Nabucco (Verdi) 1 Okt-1 MarD: Marián Vach; D: Michal Babiak
Fedora (Giordano) 3 Okt-15 MajD: Marián Vach; D: Michal Tarant
Così fan tutte (Mozart) 29 Okt-27 MarD: Igor Bulla; D: Jana Andělová Pletichová
Zigeunerliebe (Lehár) 9 Nov-5 AprD: Igor Bulla; D: Dana Dinková
Die Herzogin von Chicago (Kálmán) 12 Nov-17 MajD: Jozef Krasula
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 19 Nov-11 FebD: Marián Vach; D: Barbara Klimo
Hrnčiarsky bál (Dusík) 13 Dec-1 AprD: Ján Procházka; D: Jaroslav Moravčík
Rusalka (Dvořák,A) 14 Mar-13 MajD: Marián Vach; D: Jana Pletichová Andělová
Krútňava (Suchon) 3 AprD: Marián Vach, Ján Procházka; D: Roman Polák
Messa di Gloria (concert) (Puccini) 20 Apr
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 JunD: Igor Bulla; D: Andrea Hlinková
Maria di Rohan (concert) (Donizetti) 24 JunD: Ondrej Olos; D: Barbara Klimo
Tancredi (concert) (Rossini) 27 Jun
Bratislava, Slovenské národné divadlo / Slovak National Theatre  / 
Svätopluk (Suchon) 7 Sep-28 NovD: Dušan Štefánek; D: Juraj Jakubisko
Manon Lescaut (Puccini) 10 Sep-4 AprD: Martin Leginus / Rastislav Stur; D: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 12 Sep-16 MajD: Rastislav Stur / Pavol Selecký / Paolo Gatto / Michailo Dutčak / Friedrich Haider; D: Marián Chudovský
Lohengrin (Wagner) 13 Sep-5 DecD: Martin Leginus / Friedrich Haider; D: Andrejs Žagars
Veľká doktorská rozprávka (Dubovský) 20 Sep-19 MajD: Peter Valentovic; D: Andrea Hlinková
Nabucco (Verdi) 21 Sep-23 JunD: Rastislav Stur / Pavol Selecký / Martin Leginus; D: Zuzana Gilhuus
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Sep-18 JunD: Rastislav Stur / Martin Leginus; D: Roman Polák
Carmen (Bizet) 25 Sep-12 MajD: Rastislav Stur / Dušan Štefánek; D: Marián Chudovský
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Sep-25 JunD: Jaroslav Kyzlink / Peter Valentovic; D: Peter Konwitschny
Rigoletto (Verdi) 4 Okt-10 JunD: Martin Leginus / Friedrich Haider; D: Martin Schüler
Macbeth (Verdi) 16 Okt-15 AprD: Martin Leginus / Sebastiano Rolli / Friedrich Haider; D: Marián Chudovský
Aida (Verdi) 26 Okt-17 JunD: Rastislav Stur / Jaroslav Kyzlink; D: Miroslav Fischer
Otello (Verdi) 29 Okt-7 FebD: Martin Leginus / Ondrej Lenárd / Friedrich Haider; D: Josef Průdek
Dorian Gray (Čekovská) 8 Nov-5 JunD: Peter Valentovic / Christopher Ward; D: Nicola Raab
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Nov-27 MarD: Dušan Štefánek / Friedrich Haider; D: Miro Grisa
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Dec-10 MajD: Dušan Štefánek / Martin Leginus / Friedrich Haider; D: Svetozár Sprušanský
The Bartered Bride (Smetana) 9 Jan-13 MajD: Rastislav Stur / Martin Leginus; D: Pavel Mikuláštík
La bohème (Puccini) 31 Jan-12 JunD: Martin Leginus / Friedrich Haider; D: Peter Konwitschny, Verena Graubner
Turandot (Puccini) 21 Feb-3 JunD: Paolo Gatto / Rastislav Stur / Ondrej Lenárd; D: Jozef Bednárik
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 Feb-14 MajD: Dušan Štefánek; D: Pavol Smolík
La clemenza di Tito (Mozart) 21 Mar-16 JunD: Friedrich Haider; D: Jiří Nekvasil
Don Giovanni (Mozart) 2 Apr-28 JunD: Dušan Štefánek; D: Jozef Bednárik
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Apr-26 JunD: Jaroslav Kyzlink; D: Marián Chudovský
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 Apr-26 JunD: Jaroslav Kyzlink; D: Marián Chudovský
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 23 Maj-20 JunD: Rastislav Stur / Pavol Tužinský; D: Marián Chudovský
The Little Sweep (Britten) 1-25 JunD: Dušan Štefánek / Pavol Tužinský; D: Ján Uličiansky
Simon Boccanegra (Verdi) 8 JunD: Jaroslav Kyzlink; D: David Pountney
Punch and Judy (Birtwistle) 9 Jun
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 11 Jun
Mirandolina (Martinů) 15 Jun
Salome (Strauss) 14 Nov-14 FebD: Friedrich Haider; D: Hans-Joachim Ruckhäberle
Das Land des Lächelns (Lehár) 17 Jan-14 JunD: Peter Valentovic; D: Juraj Nvota
Romeo a Julia (Gounod) 6 Mar-20 JunD: Rastislav Stur; D: Diego de Brea
I gioielli della Madonna (Wolf-Ferrari) 29 Maj-27 JunD: Friedrich Haider
Il re Teodoro in Venezia (Paisiello) 24-26 JunD: Marián Lejava; D: Lenka Horinková
Kosice, Štátne Divadlo Košice  / 
Rigoletto (Verdi) 10 Sep-7 AprD: Igor Dohovič / Maroš Potokár / Peter Valentovic; D: Peter Gábor
Nabucco (Verdi) 18 Sep-29 MajD: Jakub Žídek; D: Václav Věžník
La traviata (Verdi) 24 Sep-20 MajD: Igor Dohovič; D: Božena Hanáková
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 Okt-29 AprD: Igor Dohovič; D: Imre Halasi
La sonnambula (Bellini) 18 Okt-2 JunD: Marek Prášil / Peter Valentovic; D: Václav Málek
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 29 Okt-16 AprD: Ondrej Olos / Maroš Potokár; D: Linda Keprtová
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-6 NovD: Jakub Žídek; D: Gustáv Herényi
Carmen (Bizet) 9 Nov-8 FebD: Igor Dohovič / Jiří Štrunc; D: Blažena Hončarivová
Jenůfa (Janáček) 10 DecD: Igor Dohovič / Robert Jindra; D: Michael Tarant
Orfeus v Podsvětí (Offenbach) 28 DecD: Igor Dohovič; D: Lumír Olšovský
Il tabarro (Puccini) 18 JanD: Igor Dohovič / Ondrej Olos; D: Ján Antonín Pitínský
Gianni Schicchi (Puccini) 18 JanD: Igor Dohovič / Ondrej Olos; D: Ján Antonín Pitínský
Madama Butterfly (Puccini) 28 Jan-27 MajD: Jiří Štrunc; D: Andrea Hlinková
Ariadne auf Naxos (Strauss) 14 Mar-5 JunD: Konrad Leitner / Igor Dohovič; D: Linda Keprtová
Cavalleria rusticana (Mascagni) 16 Maj-21 JunD: Igor Dohovič / Peter Valentovic; D: Michael Tarant
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Maj-21 JunD: Igor Dohovič / Peter Valentovic; D: Michael Tarant