2017/18 > Østrig 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Østrig

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tyskland Tjekkiet Slovakiet
Liechtenstein
Schweiz

Østrig
 
Ungarn
Italien Slovenien Kroatien

Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 

Don Pasquale (Donizetti) 2-27 FebD: Karsten Januschke; I: Michael Schachermaier
Fidelio (Beethoven) 1 FebD: Karsten Januschke; I: Henry Arnold
Graz, Oper Graz  / 
Il trovatore (Verdi) 30 Sep-3 JunD: Andrea Sanguineti / Robin Engelen; I: Ben Baur
La bohème (Puccini) 1 Okt-26 DecD: Marius Burkert; I: Dietmar Pflegerl(original), Michael Eybl(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Nov-18 MarD: Marco Comin / Marcus Merkel; I: Maximilian von Mayenburg
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 25 Nov-2 MarD: Marius Burkert / Marcus Merkel; I: Peter Langdal(original), Line Kromann
Amahl und die nächtlichen Besucher (Menotti) 10-16 DecD: Marcus Merkel; I: Annette Wolf
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 16 Dec-25 AprD: Oksana Lyniv / Robin Engelen; I: Jetske Mijnssen
Die menschliche Stimme (Poulenc) 20-26 JanD: Stacey Bartsch; I: Juana Ines Cano Restrepo
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 3 Mar-22 AprD: Roland Kluttig / Marius Burkert; I: Nadja Loschky
Candide (concert) (Bernstein) 10 Mar-8 AprD: Marcus Merkel
Il viaggio a Reims (Rossini) 7 Apr-10 JunD: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; I: Bernd Mottl
Apollo e Dafne (Handel) 15-19 MajD: Susanne Scholz; I: Christian Thausing
Mirada antigua (Quislant) 27 Maj-8 JunD: Leonhard Garms; I: Christoph Zauner
Antigone. Und kein Ende (Troiani) 27 Maj-8 JunD: Leonhard Garms; I: Christoph Zauner
Konjiki Yasha (Yokokawa) 27 Maj-8 JunD: Leonhard Garms; I: Christoph Zauner
Rizomas y Madrigueras (Martínez M) 27 Maj-8 JunD: Leonhard Garms; I: Christoph Zauner
María de Buenos Aires (Piazzolla) 14-23 JunD: Marcus Merkel; I: Rainer Vierlinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Sep-16 JunD: Oksana Lyniv; I: Lorenzo Fioroni
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Sep-16 JunD: Oksana Lyniv; I: Lorenzo Fioroni
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 5 Okt-20 DecD: Marcus Merkel; I: Axel Köhler(original), Christian Thausing(revival)
Kiss me, Kate (Porter) 20 Okt-13 AprD: Marcus Merkel / Marius Burkert; I: Lee Blakeley(original), Tess Gibbs(revival)
Salome (Strauss) 10 Nov-8 FebD: Oksana Lyniv / Marius Burkert; I: Florentine Klepper
Polnische Hochzeit (Beer) 8 Dec-24 MarD: Marius Burkert / Marcus Merkel; I: Sebastian Ritschel
Martha (Flotow) 12 Jan-11 AprD: Robin Engelen / Marius Burkert; I: Peter Lund
König Roger (Szymanowski) 14 Feb-4 MajD: Roland Kluttig / Robin Engelen; I: Holger Müller-Brandes
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 Mar-14 JunD: Andrea Sanguineti / Marcus Merkel; I: Verena Stoiber
Mario und der Zauberer (Oliver) 2-13 AprD: Marcus Merkel; I: Christian Thausing
Oberon (concert) (Weber) 9-23 MajD: Oksana Lyniv
Tosca (Puccini) 16 Maj-13 JunD: Oksana Lyniv / Marcus Merkel; I: Alexander Schulin(original), Christian Thausing(revival)
Gold! (Evers) 17 Maj-4 Jun
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23 Sep-26 DecD: Seokwon Hong; I: Thaddeus Strassberger
Orphée et Eurydice (Gluck) 30 Sep-8 NovD: Oliver Imig; I: Enrique Gasa Valga
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 4 Nov-16 FebD: Hansjörg Sofka; I: Thomas Gassner
La Gioconda (Ponchielli) 25 Nov-16 FebD: Francesco Rosa / Seokwon Hong; I: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
West Side Story (Bernstein) 16 Dec-21 MarD: Seokwon Hong; I: Enrique Gasa Valga
Der Konsul (Menotti) 3 Feb-7 JunD: Uwe Sandner; I: René Zisterer
Martha (Flotow) 24 Mar-5 JulD: Seokwon Hong; I: Anette Leistenschneider
Gold! (Evers) 6 Maj-29 JunI: Mareike Zimmermann
Rienzi (Wagner) 19 Maj-7 JulD: Lukas Beikircher; I: Johannes Reitmeier
Souvenir (Temperley) 3 Jun-8 JulI: Dale Albright
Carmen (Bizet) 21 Sep-29 DecD: Andrea Sanguineti; I: Laurence Dale
West Side Story (Bernstein) 3 Okt-29 MarD: Seokwon Hong; I: Enrique Gasa Valga
Gold! (Evers) 11 OktD: Hansjörg Sofka; I: Mareike Zimmermann
The Fall of the House of Usher (Glass) 10 Nov-4 JanD: Seokwon Hong; I: Johannes Reitmeier
Simon Boccanegra (Verdi) 24 Nov-23 MarD: Francesco Rosa; I: Thilo Reinhardt
Hello, Dolly! (Herman) 15 Dec-3 AprD: Hansjörg Sofka; I: Stefan Tilch
Liliom (Doderer) 22 Feb-22 AprD: Stefan Klingele; I: Johannes Reitmeier
Mignon (Thomas,A) 6 Apr-22 JunD: Seokwon Hong; I: Helen Malkowsky
Chicago (Kander) 18 Maj-7 JulD: Hansjörg Sofka; I: Enrique Gasa Valga
Don Giovanni (Mozart) 15 Jun-6 JulI: Kurt Josef Schildknecht
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
La traviata (Verdi) 14 Sep-14 NovD: Giedrė Šlekytė; I: Richard Brunel
Werther (Massenet) 2 Nov-21 DecD: Lorenzo Viotti; I: Vincent Huguet
Don Giovanni (Mozart) 14 Dec-10 FebD: Giedrė Šlekytė; I: Florentine Klepper
Lady Macbeth von Mtsensk (Shostakovich) 1 Mar-14 AprD: Kristiina Poska; I: Immo Karaman
Mutter Courage und ihre Kinder (Dessau) 18 Mar-8 MajD: Boris Fiala; I: Bernd Liepold-Mosser
Der Zauberer von Oz (Arlen) 17 Apr-2 JunD: Günter Wallner / Mitsugu Hoshino; I: Aron Stiehl
Rusalka (Dvořák,A) 13 Sep-20 OktD: Nicholas Carter; I: Eva-Maria Höckmayr
La clemenza di Tito (Mozart) 8 Nov-19 DecD: Nicholas Carter; I: Marco Štorman
La bohème (Puccini) 20 Dec-25 JanD: Lorenzo Viotti; I: Florian Scholz
Pelléas et Mélisande (Debussy) 14 Feb-16 MarD: Nicholas Carter; I: Eric Ruf, Laurent Delvert
Koma (Haas,Georg) 28 Mar-15 MajD: Bas Wiegers; I: Immo Karaman
Evita (Lloyd Webber) 2 Maj-8 JunD: Mitsugu Hoshino; I: Aron Stiehl
Linz, Landestheater Linz  / 
La Rosinda (Cavalli) 16 Sep-2 OktD: Anne Marie Dragosits; I: Gregor Horres
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 30 Sep-17 FebD: Markus Poschner / Marc Reibel; I: Hermann Schneider
Rigoletto (Verdi) 4 Nov-20 MarD: Martin Braun / Leslie Suganandarajah; I: Andreas Baesler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 2 Dec-29 JunD: Marc Reibel; I: Karl Absenger
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-12 JanD: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; I: Rainer Mennicken
La Damnation de Faust (Berlioz) 3 Feb-24 AprD: Markus Poschner; I: David Marton
Unverhofftes Wiedersehen (Bröder) 25 Feb-21 MarD: Takeshi Moriuchi; I: Gregor Horres
Brundibár (Krása) 31 Mar-28 MajD: Martin Braun / Marc Reibel; I: Hermann Schneider
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 14 Apr-28 JunD: Leslie Suganandarajah / Takeshi Moriuchi; I: Gregor Horres
Death in Venice (Britten) 19 Maj-6 JulD: Roland Böer; I: Hermann Schneider
Così fan tutte (Mozart) 10 Jun-6 JulD: Takeshi Moriuchi / Marc Reibel; I: François De Carpentries
Tristan und Isolde (Wagner) 15 Sep-10 FebD: Markus Poschner; I: Heiner Müller, Stephan Suschke
Die Wand (Diendorfer) 16 Sep-21 OktD: Jinie Ka; I: Eva-Maria Melbye
Simon (Stäbler) 30 SepD: Katharina Müllner; I: Gregor Horres
La clemenza di Tito (Mozart) 2 Nov-7 AprD: Martin Braun; I: François De Carpentries
The Transposed Heads (Glanville-Hicks) 24 Nov-29 DecD: Leslie Suganandarajah; I: Gregor Horres
Der Vogelhändler (Zeller,C) 9 Dec-4 JulD: Marc Reibel; I: Karl Absenger
Elektra (Strauss) 19 Jan-26 AprD: Markus Poschner; I: Michael Schulz
Winterreise (Schubert) 20 Jan-24 FebI: Hermann Schneider
Penthesilea (Schoeck) 2 Mar-5 JulD: Leslie Suganandarajah; I: Peter Konwitschny
Polnische Hochzeit (Beer) 16 Mar-28 AprD: Martin Braun; I: Gregor Horres
Médée (Cherubini) 4 Maj-28 JunD: Bruno Weil; I: Guy Montavon
Salzburg, Salzburger Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 23 Sep-13 JanD: Adrian Kelly; I: Alexandra Liedtke
The Sound of Music (Rodgers) 17 Okt-7 AprD: Robin Davis; I: Andreas Gergen
Oedipus rex (Stravinsky) 25 Okt-21 NovD: Dennis Russell Davies; I: Carl Philip von Maldeghem
Le nozze di Figaro (Mozart) 20 Jan-30 MajD: Adrian Kelly; I: Jacopo Spirei
Cardillac (Hindemith) 21 Apr-15 MajD: Robin Davis; I: Amélie Niermeyer
Flüchtling (Gregoretti) 25 Maj-10 JunD: Wolfgang Götz; I: Christina Piegger
Wiener Blut (Strauss,J) 22 Sep-6 MarD: Robin Davis; I: Marco Dott
Manon (Massenet) 21 Okt-17 JanD: Adrian Kelly / Robin Davis; I: Christiane Lutz
Motezuma (Galuppi) 31 Okt-2 NovD: Federico Bardazzi
Meine Stille Nacht (Debney) 24 Nov-18 DecD: John Debney / Robin Davis; I: Andreas Gergen
La gazzetta (Rossini) 20 Jan-17 AprD: Riccardo Minasi; I: Alexandra Liedtke
Der Prozess (Glass) 2 Mar-29 MajD: Robin Davis; I: Carl Philip von Maldeghem
Così fan tutte (Mozart) 7 Apr-2 JunD: Adrian Kelly; I: Jacopo Spirei
Le nozze di Figaro (Mozart) 2-31 MajD: Adrian Kelly; I: Jacopo Spirei
Don Giovanni (Mozart) 18 Maj-1 JunD: Adrian Kelly; I: Jacopo Spirei
Wien, Neue Oper Wien  / 
Die Antilope (Staud) 11-16 NovD: Walter Kobéra; I: Dominique Mentha
Radames (Eötvös) 14-18 JunD: Walter Kobéra / Anna Sushon; I: Leonard Prinsloo
Der Ficus spricht (Schedl,G) 14-18 JunD: Walter Kobéra / Anna Sushon; I: Leonard Prinsloo
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Il trovatore (Verdi) 4-13 SepD: Marco Armiliato; I: Daniele Abbado, Boris Stetka
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-15 SepD: Adam Fischer; I: Jean-Louis Martinoty
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Sep-7 MajD: Marco Armiliato / Jean-Christophe Spinosi / Alexander Soddy; I: Günther Rennert
Chowanschtschina (Musorgsky) 8-17 SepD: Michael Güttler; I: Lev Dodin, Valery Galendeev, Iurii Khamutianskii
Salome (Strauss) 16 Sep-25 NovD: Simone Young; I: Boleslaw Barlog
La traviata (Verdi) 24 Sep-2 OktD: James Gaffigan; I: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
La bohème (Puccini) 30 Sep-6 OktD: Eivind Gullberg Jensen; I: Franco Zeffirelli
Der Spieler (Prokofiev,S) 4-20 OktD: Simone Young; I: Karoline Gruber
Don Giovanni (Mozart) 5 Okt-20 JanD: Sascha Goetzel; I: Jean-Louis Martinoty
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12-21 OktD: Daniel Harding; I: Marco Arturo Marelli
Rusalka (Dvořák,A) 19-28 OktD: Tomáš Hanus; I: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 23 Okt-12 JanD: Jesús López-Cobos; I: Margarethe Wallmann
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 Okt-11 MajD: Evelino Pidò / Guillermo García Calvo / Frédéric Chaslin / Pavel Baleff; I: Otto Schenk
L'italiana in Algeri (Rossini) 26 Okt-2 NovD: Evelino Pidò; I: Jean-Pierre Ponnelle
Katja Kabanova (Janáček) 1-7 NovD: Graeme Jenkins; I: André Engel, Ruth Orthman
Un ballo in maschera (Verdi) 5-11 NovD: Jesús López-Cobos / Graeme Jenkins; I: Gianfranco de Bosio
Adriana Lecouvreur (Cilea) 9-18 NovD: Evelino Pidò; I: David McVicar
Madama Butterfly (Puccini) 21-24 NovD: Jonathan Darlington; I: Josef Gielen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23-29 NovD: Jeffrey Tate; I: Sven-Eric Bechtolf
Don Pasquale (Donizetti) 27 Nov-19 MajD: Evelino Pidò; I: Irina Brook
Daphne (Strauss) 1-7 DecD: Simone Young; I: Nicolas Joël
Lulu (Berg) 3-15 DecD: Ingo Metzmacher; I: Willy Decker
Elektra (Strauss) 5-11 DecD: Ingo Metzmacher; I: Uwe Eric Laufenberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 10-19 DecD: Adam Fischer; I: Otto Schenk
Arabella (Strauss) 14-21 DecD: Patrick Lange; I: Sven-Eric Bechtolf
Die Zauberflöte (Mozart) 22-29 DecD: Adam Fischer; I: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Dec-2 JanD: Patrick Lange; I: Adrian Noble
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanD: Cornelius Meister; I: Otto Schenk
I puritani (Bellini) 4-10 JanD: Evelino Pidò; I: John Dew
La Fille du régiment (Donizetti) 11-19 JanD: Evelino Pidò; I: Laurent Pelly
Carmen (Bizet) 23-29 JanD: Jean-Christophe Spinosi; I: Franco Zeffirelli
Faust (Gounod) 25 Jan-2 FebD: Frédéric Chaslin; I: Nicolas Joël(original), Stéphane Roche(revival)
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 9 FebD: Michael Güttler
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-18 FebD: Sascha Goetzel; I: Jean-Louis Martinoty
La Cenerentola (Rossini) 16-22 FebD: Jean-Christophe Spinosi; I: Sven-Eric Bechtolf
Ariodante (Handel) 24 Feb-8 MarD: William Christie; I: David McVicar
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Feb-3 MarD: Louis Langrée; I: Falk Richter
Macbeth (Verdi) 27 Feb-5 MarD: Giampaolo Bisanti; I: Christian Rath
Otello (Verdi) 12-22 MarD: Graeme Jenkins; I: Christine Mielitz
La bohème (Puccini) 14-20 MarD: Speranza Scappucci; I: Franco Zeffirelli
Madama Butterfly (Puccini) 19-28 MarD: Ramón Tebar; I: Josef Gielen
Dantons Tod (Einem) 24 Mar-9 AprD: Susanna Mälkki; I: Josef Ernst Köpplinger
Parsifal (Wagner) 29 Mar-5 AprD: Semyon Bychkov; I: Alvis Hermanis
Das Rheingold (Wagner) 4 AprD: Adam Fischer; I: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 8-22 AprD: Adam Fischer; I: Sven-Eric Bechtolf
Turandot (Puccini) 10-20 AprD: Frédéric Chaslin; I: Marco Arturo Marelli
Siegfried (Wagner) 11 AprD: Adam Fischer; I: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 15 AprD: Adam Fischer; I: Sven-Eric Bechtolf
Fidelio (Beethoven) 21-27 AprD: Adam Fischer; I: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 23 Apr-2 MajD: Marco Armiliato; I: Otto Schenk
Aida (Verdi) 25 Apr-1 MajD: Evelino Pidò; I: Nicolas Joël
Simon Boccanegra (Verdi) 6-13 MajD: Evelino Pidò; I: Peter Stein
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 12-28 MajD: Marco Armiliato; I: Alexandra Liedtke
Capriccio (Strauss) 17-27 MajD: Michael Boder; I: Marco Arturo Marelli
La traviata (Verdi) 26 Maj-1 JunD: Marco Armiliato; I: Jean-François Sivadier, Véronique Timsit
Rigoletto (Verdi) 31 Maj-10 JunD: Marco Armiliato; I: Pierre Audi
Der Freischütz (Weber) 11-28 JunD: Tomáš Netopil; I: Christian Rath
Tosca (Puccini) 13-19 JunD: Marco Armiliato; I: Margarethe Wallmann
Lohengrin (Wagner) 15-26 JunD: Sebastian Weigle; I: Andreas Homoki
Falstaff (Verdi) 21-27 JunD: James Conlon; I: David McVicar
Carmen (Bizet) 6-12 SepD: Frédéric Chaslin; I: Franco Zeffirelli
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-13 SepD: Patrick Lange; I: Sven-Eric Bechtolf
Der Freischütz (Weber) 8-14 SepD: Sebastian Weigle; I: Christian Rath
La traviata (Verdi) 16 Sep-4 FebD: Evelino Pidò / Marco Armiliato; I: Jean-François Sivadier
Werther (Massenet) 22-28 SepD: Frédéric Chaslin; I: Andrei Serban
Don Pasquale (Donizetti) 29 Sep-14 JunD: Evelino Pidò / Enrique Mazzola; I: Irina Brook
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Okt-21 MajD: Jean-Christophe Spinosi / Michael Güttler / Evelino Pidò; I: Günther Rennert
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-13 OktD: Louis Langrée; I: Falk Richter
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Okt-9 MarD: Sascha Goetzel / Sascha Goetzel; I: Jean-Louis Martinoty
Les Troyens (Berlioz) 14 Okt-4 NovD: Alain Altinoglu; I: David McVicar
Elektra (Strauss) 16-25 OktD: Michael Boder; I: Uwe Eric Laufenberg
Lohengrin (Wagner) 23 Okt-7 NovD: Simone Young; I: Andreas Homoki
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Okt-3 NovD: Giampaolo Bisanti; I: Gianfranco de Bosio
L'elisir d'amore (Donizetti) 31 Okt-25 JunD: Speranza Scappucci / Marco Armiliato / Guillermo García Calvo; I: Otto Schenk
Madama Butterfly (Puccini) 6 Nov-7 DecD: Jonathan Darlington / Jader Bignamini; I: Josef Gielen
Don Giovanni (Mozart) 14 Nov-17 MarD: Adam Fischer / Antonello Manacorda; I: Jean-Louis Martinoty
Rusalka (Dvořák,A) 15-22 NovD: Eivind Gullberg Jensen; I: Sven-Eric Bechtolf
La bohème (Puccini) 23 Nov-15 AprD: Speranza Scappucci; I: Franco Zeffirelli
La Cenerentola (Rossini) 25 Nov-6 FebD: Jean-Christophe Spinosi / Speranza Scappucci; I: Sven-Eric Bechtolf
Nabucco (Verdi) 6-12 DecD: Paolo Carignani; I: Günter Krämer
Die Weiden (Staud) 8-20 DecD: Ingo Metzmacher; I: Andrea Moses
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13-23 DecD: Axel Kober; I: Adrian Noble
Die Zauberflöte (Mozart) 15-30 DecD: Adam Fischer; I: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-5 JanD: Sascha Goetzel; I: Otto Schenk
Andrea Chénier (Giordano) 6 Jan-31 MajD: Frédéric Chaslin / Marco Armiliato; I: Otto Schenk
Das Rheingold (Wagner) 8 JanD: Axel Kober; I: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 12 JanD: Axel Kober; I: Sven-Eric Bechtolf
Tosca (Puccini) 14 Jan-23 JunD: Evelino Pidò / Marco Armiliato; I: Margarethe Wallmann
Siegfried (Wagner) 16 JanD: Axel Kober; I: Sven-Eric Bechtolf
Götterdämmerung (Wagner) 20 JanD: Axel Kober; I: Sven-Eric Bechtolf
Falstaff (Verdi) 23-30 JanD: James Conlon; I: David McVicar
Arabella (Strauss) 2-8 FebD: Axel Kober; I: Sven-Eric Bechtolf
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-21 FebD: Evelino Pidò; I: Laurent Pelly
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 16-22 FebD: Tomáš Netopil; I: Kasper Holten
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 1 MarD: Michael Güttler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 11-23 MarD: Giacomo Sagripanti; I: Jean-Pierre Ponnelle
Pagliacci (Leoncavallo) 11-23 MarD: Giacomo Sagripanti; I: Jean-Pierre Ponnelle
Der Rosenkavalier (Strauss) 21-30 MarD: Adam Fischer; I: Otto Schenk
Simon Boccanegra (Verdi) 22 Mar-1 AprD: Philippe Auguin; I: Peter Stein
Orest (Trojahn) 31 Mar-13 AprD: Michael Boder; I: Marco Arturo Marelli
Turandot (Puccini) 6-16 AprD: Domingo Hindoyan; I: Marco Arturo Marelli
Parsifal (Wagner) 18-24 AprD: Valery Gergiev; I: Alvis Hermanis
Salome (Strauss) 22-28 AprD: Michael Boder; I: Boleslaw Barlog
Fidelio (Beethoven) 23 Apr-2 MajD: Adam Fischer; I: Otto Schenk
Rigoletto (Verdi) 1-16 MajD: Giampaolo Bisanti; I: Pierre Audi
Macbeth (Verdi) 5-14 MajD: James Conlon; I: Christian Rath
Dantons Tod (Einem) 22-29 MajD: Michael Boder; I: Josef Ernst Köpplinger
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 25 Maj-10 JunD: Christian Thielemann; I: Vincent Huguet
Manon (Massenet) 1-13 JunD: Frédéric Chaslin; I: Andrei Serban
Aida (Verdi) 19-29 JunD: Marco Armiliato; I: Nicolas Joël
Otello (Verdi) 20-30 JunD: Myung-Whun Chung; I: Adrian Noble
Wien, Theater an der Wien  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 17-28 SepD: René Jacobs; I: Torsten Fischer
Ottone, re di Germania (concert) (Handel) 24 SepD: George Petrou
Ariadne auf Naxos (Porpora) 27 Sep-10 OktD: Markellos Chryssicos; I: Sergej Morozov
Wozzeck (Berg) 15-27 OktD: Leo Hussain; I: Robert Carsen
Don Pasquale (Donizetti) 24 Okt-12 DecD: Tscho Theissing; I: Marcos Darbyshire
Leonore (concert) (Beethoven) 24 OktD: René Jacobs
Die Ring Trilogie - Hagen (Wagner) 1-29 DecD: Constantin Trinks; I: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Siegfried (Wagner) 2-30 DecD: Constantin Trinks; I: Tatjana Gürbaca
Die Ring Trilogie - Brünnhilde (Wagner) 3-31 DecD: Constantin Trinks; I: Tatjana Gürbaca
Egmont (Beethoven) 15 DecD: Laurence Equilbey; I: Séverine Chavrier
Maria Stuarda (Donizetti) 19-30 JanD: Paolo Arrivabeni; I: Christof Loy
Publio Cornelio Scipione (concert) (Handel) 24 JanD: Markellos Chrissikos
Giulietta e Romeo (concert) (Zingarelli) 27 JanD: George Petrou
Pelléas et Mélisande (Debussy) 12 Feb-9 MarD: Thomas Guggeis / Claire Levacher; I: Thomas Jonigk
Saul (Handel) 16-27 FebD: Laurence Cummings; I: Claus Guth
Armida (concert) (Haydn) 21 FebD: René Jacobs
Der Besuch der alten Dame (Einem) 16-28 MarD: Michael Boder; I: Keith Warner
Fidelio (concert) (Beethoven) 19 MarD: Giovanni Antonini
A Quiet Place (Bernstein) 22 Mar-2 AprD: Walter Kobéra; I: Philipp M Krenn
Die Schuldigkeit des ersten Gebots (concert) (Mozart) 27 MarD: Stefan Gottfried
A Midsummer Night's Dream (Britten) 15-25 AprD: Antonello Manacorda; I: Damiano Michieletto
Radamisto (concert) (Handel) 20 AprD: Martin Haselböck
Così fan tutte (Mozart) 15 Maj-12 JunD: Stefan Vladar / Raphael Schlusselberg; I: Valentin Schwarz
Alcina (Handel) 15-26 SepD: Stefan Gottfried; I: Tatjana Gürbaca
Gismondo (concert) (Vinci) 25 SepD: Martyna Pastuszka
Die Zauberinsel (Purcell) 29 Sep-19 OktD: Markellos Chryssicos; I: Jean Renshaw
Guillaume Tell (Rossini) 13-27 OktD: Diego Matheuz; I: Torsten Fischer
Serse (concert) (Handel) 22 OktD: Maxim Emelyanychev
Teseo (Handel) 14-25 NovD: René Jacobs; I: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Tarare (concert) (Salieri) 24 NovD: Christophe Rousset
Don Carlos (reduction) (Verdi) 28 Nov-27 DecD: Matteo Pais; I: Sébastien Dutrieux
Euryanthe (Weber) 12-31 DecD: Constantin Trinks; I: Christof Loy
The Messiah (concert) (Handel) 16 DecD: Robert King
King Arthur (Purcell) 17-30 JanD: Stefan Gottfried; I: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Peter Schmoll (concert) (Weber) 23 JanD: Roberto Paternostro
Elias (Mendelssohn) 16-27 FebD: Jukka-Pekka Saraste; I: Calixto Bieito
Mazeppa (concert) (Tchaikovsky,P) 21 FebD: Evgeny Brazhnik
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 22 FebD: Evgeny Brazhnik
Undine (concert) (Tchaikovsky,P) 22 FebD: Evgeny Brazhnik
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 26 Feb-15 MarD: Raphael Schluesselberg; I: Barbora Horáková Joly
Olympia (Offenbach) 26 Feb-15 MarD: Raphael Schluesselberg; I: Barbora Horáková Joly
Die Jungfrau von Orleans (Tchaikovsky,P) 16-27 MarD: Oksana Lyniv; I: Lotte de Beer
Der Freischütz (concert) (Weber) 22 MarD: Laurence Equilbey
Orlando furioso (concert) (Vivaldi) 26 MarD: George Petrou
Orlando (Handel) 14-28 AprD: Giovanni Antonini; I: Claus Guth
Rinaldo (concert) (Handel) 27 AprD: Jean-Christophe Spinosi
Candide (Bernstein) 30 Apr-20 MajD: Benjamin Bayl; I: Christoph Zauner
Oberon (Weber) 13-19 MajD: Thomas Guggeis; I: Nikolaus Habjan
Wien, Volksoper Wien  / 
Der Bettelstudent (Millöcker) 3-18 SepD: Guido Mancusi; I: Anatol Preissler
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Sep-9 JunD: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz / Wolfram-Maria Märtig / Guido Mancusi / Andreas Schüller; I: Helmuth Lohner
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Sep-29 JunD: Guido Mancusi / Gerrit Prießnitz / Thomas Rösner / Alexander Joel / Alfred Eschwé; I: Heinz Zednik
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 20 Sep-16 OktD: Wolfram-Maria Märtig; I: Josef Ernst Köpplinger
Die Räuber (Verdi) 14 Okt-11 DecD: Jac van Steen / Felix Lemke; I: Alexander Schulin
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Okt-2 DecD: Alfred Eschwé / Michael Tomaschek; I: Marco Arturo Marelli
Pinocchio (Valtinoni) 19 Nov-19 AprD: Guido Mancusi / Christoph Huber; I: Philipp M Krenn
Roméo et Juliette (Berlioz) 7-27 DecD: Gerrit Prießnitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Dec-7 JanD: Christof Perick; I: Karl Dönch
My Fair Lady (Loewe) 21 Dec-19 JanD: Michael Tomaschek; I: Robert Herzl
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 26 Dec-31 JanD: Lorenz C Aichner; I: Peter Lund
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 5-28 JanD: Anja Bihlmaier; I: Marco Arturo Marelli
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Jan-9 FebD: Thomas Rösner / Wolfram-Maria Märtig; I: Hinrich Horstkotte
The Sound of Music (Rodgers) 14 Jan-1 MajD: Wolfram-Maria Märtig; I: Renaud Doucet
Vivaldi - Die fünfte Jahreszeit (Kolonovits) 27 Jan-1 MarD: Christian Kolonovitz; I: Robert Meyer
Der Opernball (Heuberger) 17 Feb-24 MarD: Alfred Eschwé / Lorenz C Aichner; I: Axel Köhler
La traviata (Verdi) 19 Feb-14 MarD: Nicholas Milton / Wolfram-Maria Märtig; I: Hans Gratzer
Carousel (Rodgers) 15 Mar-22 AprD: Joseph Olefirowicz / Ansi Verwey; I: Henry Mason
Rusalka (Dvořák,A) 25 Mar-23 AprD: Alfred Eschwé; I: Renaud Doucet
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 31 Mar-21 MajD: Alfred Eschwé / Karsten Januschke; I: Thomas Enzinger
Marilyn forever (Bryars) 14 Apr-2 MajD: Wolfram-Maria Märtig; I: Christoph Zauner
Der Zauberer von Oz (Arlen) 29 Apr-8 JunD: Wolfram-Maria Märtig; I: Henry Mason
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 5-28 MajD: Gerrit Prießnitz; I: Renaud Doucet
Gasparone (Millöcker) 2-30 JunD: Andreas Schüller; I: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 12-21 JunD: Joseph Olefirowicz; I: Matthias Davids
La Wally (Catalani) 17-27 JunD: Marc Piollet; I: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 2 Sep-31 MajD: Gerrit Prießnitz / Alfred Eschwé; I: Heinz Zednik
Die Zauberflöte (Mozart) 3 Sep-1 JunD: Wolfram-Maria Märtig; I: Helmuth Lohner
Gasparone (Millöcker) 4 Sep-2 NovD: Andreas Schüller; I: Olivier Tambosi
Sweeney Todd (Sondheim) 7-19 SepD: Joseph Olefirowicz; I: Matthias Davids
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 16 Sep-26 DecD: Alfred Eschwé / Laszlo Gyüker; I: Peter Lund
Zar und Zimmermann (Lortzing) 13 Okt-2 DecD: Christof Perick; I: Hinrich Horstkotte
Der Mantel (Puccini) 27 Okt-29 JanD: Lorenz C Aichner; I: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Okt-29 JanD: Lorenz C Aichner; I: Robert Meyer
Der Opernball (Heuberger) 3 Nov-19 DecI: Axel Köhler
Die Räuber (Verdi) 4-7 DecI: Alexander Schulin
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-6 JanI: Karl Dönch
Wonderful Town (Bernstein) 9 Dec-11 MarD: James Holmes; I: Matthias Davids
Don Giovanni (Mozart) 20 Dec-2 JanI: Achim Freyer
My Fair Lady (Loewe) 30 Dec-11 AprI: Robert Herzl
Pinocchio (Valtinoni) 8 Jan-30 JunI: Philipp M Krenn
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 1-17 FebI: Hinrich Horstkotte
Der Mann von La Mancha (Leigh) 3 Feb-13 MarI: Olivier Tambosi
Porgy and Bess (concert) (Gershwin) 10-25 FebD: Joseph Olefirowicz
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 Mar-2 AprD: Marc Piollet; I: Aron Stiehl
Axel an der Himmelstür (Benatzky) 15 Mar-8 AprI: Peter Lund
Meine Schwester und ich (Benatzky) 6 Apr-13 MajD: Guido Mancusi; I: Robert Meyer
The Sound of Music (Rodgers) 13 Apr-21 MajI: Renaud Doucet
Powder Her Face (Adès) 13-28 AprD: Lorenz C Aichner; I: Martin G Berger
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Apr-7 MajI: Renaud Doucet
Carousel (Rodgers) 20 Maj-28 JunI: Henry Mason
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 2-25 JunI: Helmut Baumann
La traviata (Verdi) 5-23 JunI: Hans Gratzer