2017/18 > Bulgarien 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Bulgarien

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Serbien Rumænien
Makedonien

Bulgarien
 
Grækenland Tyrkiet

Bourgas, State Opera Bourgas  / 

Madama Butterfly (Puccini) 5 Okt-10 MajD: Chris McCracken; I: Aleksandar Tekeliev
Nabucco (Verdi) 18 Okt
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 25 Okt-28 NovD: Chris McCracken; I: Aleksandar Tekeliev
Wiener Blut (Strauss,J) 30 Nov
Rigoletto (Verdi) 6 Feb-19 JunD: Ivan Kozhuharov; I: Aleksandar Tekeliev
La traviata (Verdi) 16 Feb-3 MajD: Ivan Kozhuharov; I: Aleksandar Tekeliev
Aida (Verdi) 5 Jun
Ball at the Savoy (Abraham) 5 Sep
La traviata (Verdi) 16 Okt
Plovdiv, State Opera Plovdiv  / 
La traviata (Verdi) 19 Okt-17 NovI: Nina Naydenova
Carmen (Bizet) 28 Okt-2 FebD: Konstantin Dobroikov; I: Maria Elena Mexia
Il trovatore (Verdi) 25 Nov-16 FebD: Niksha Bareza; I: Ursula Horner
My Fair Lady (Loewe) 24 Feb-13 AprD: Konstantin Dobroikov; I: Nina Naydenova
L'elisir d'amore (Donizetti) 19 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 23 JunD: Jacopo Sipari di Pescasseroli
Il trovatore (Verdi) 7 JulD: Luciano Di Martino
Otello (Rossini) 21 JulD: Dian Tchobanov
Carmen (Bizet) 28 JulD: Grzegorz Nowak
La traviata (Verdi) 30 AugD: Jacopo Sipari di Pescasseroli; I: Nina Naydenova
Ruse, State Opera Rousse  / 
Gianni Schicchi (Puccini) 25 AugD: Nayden Todorov; I: Tatjana Sokolova
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 14 SepD: Nicholas McRoberts; I: Boyko Bogdanov
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 SepD: Nicholas McRoberts
La traviata (Verdi) 21-25 SepD: Nicholas McRoberts; I: Georgi Dimitrov
Il maestro di musica (Pergolesi) 18 Okt-9 NovD: Federico Marchionda; I: Plamen Beykov
Man of La Mancha (Leigh) 12 Nov-10 DecD: Gancho Ganchev; I: Boris Pankin
Rigoletto (Verdi) 15 NovD: Georgi Dimitrov; I: Pavel Gerdjikov
Suor Angelica (Puccini) 18 NovD: Massimo Testa; I: Tatiana Sokolova
Carmen (Bizet) 22 Nov-28 FebD: Yuri Ilinov; I: Cristian Mihăilescu
Turandot (Puccini) 30 NovD: David Crescenzi; I: Nina Naydenova
Don Giovanni (Mozart) 5 DecD: Viliana Valtcheva; I: Ivan Savov
Tosca (Puccini) 14 DecD: Georgi Dimitrov; I: Ognian Draganoff
Madama Butterfly (Puccini) 31 Jan-13 AprD: Yuri Ilinov; I: Aleksandar Tekeliev
Il trovatore (Verdi) 2 FebD: Georgi Dimitrov; I: Asen Shopov
Nabucco (Verdi) 19 AprD: Dimitar Kossev
Aida (Verdi) 7 JunD: Viliana Valtcheva; I: Marko Katena
Princess Czardas (Kálmán,E) 5 Aug
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Sep
Sofia, Софийска опера и балет / Sofia Opera and Ballet  / 
Il tabarro (Puccini) 4-6 Aug
Gianni Schicchi (Puccini) 4-6 AugI: Plamen Kartaloff
Parsifal (Wagner) 1 OktD: Ira Levin; I: Plamen Kartaloff
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 6 Okt-25 FebD: Zhorzh Dimitrov; I: Yuliya Krasteva
La Cenerentola (Rossini) 7 Okt-13 JanD: Zhorzh Dimitrov; I: Vera Petrova
Norma (Bellini) 13-15 OktD: Grigor Palikarov; I: Hugo De Ana
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 20 Okt-19 NovD: Velizar Genchev; I: Yuliya Krasteva
Don Carlo (Verdi) 20-22 OktD: Ira Levin; I: Plamen Kartaloff
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Okt-11 MarD: Boris Spasov / Zhorzh Dimitrov; I: Krasimir Tsanovski
Carmen (Bizet) 3 Nov-26 JunD: Keitaro Harada / Grigor Palikarov; I: Plamen Kartaloff
Tosca (Puccini) 8 Dec-5 AugD: Grigor Palikarov; I: Plamen Kartaloff
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 22-26 DecI: Ylia Krasteva
Turandot (Puccini) 12 Jan-27 JunD: Grigor Palikarov; I: Plamen Kartaloff
La traviata (Verdi) 19-21 Jan
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Jan-1 JunD: Zhorzh Dimitrov; I: Vera Petrova
Rigoletto (Verdi) 26 Jan-31 MajD: Georghi Dimitrov; I: Plamen Kartaloff
Un ballo in maschera (Verdi) 15-16 FebD: Iurie Florea
Lakmé (Delibes) 22 Feb-24 MarD: Francesco Rosa
Yana's Nine Brothers (Pipkov) 22-30 MarD: Zhorzh Dimitrov / Grigor Palikarov; I: Plamen Kartaloff
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5 Apr
Gianni Schicchi (Puccini) 5 AprI: Plamen Kartaloff
Siegfried (Wagner) 21 Maj-8 Jul
Aida (Verdi) 8-10 JunD: Erich Wächter / Velizar Genchev / Borislav Ivanov; I: Hugo De Ana
Das Rheingold (Wagner) 5-14 Jul
Die Walküre (Wagner) 6 Jul
Siegfried (Wagner) 8 Jul
Götterdämmerung (Wagner) 8 Jul
Götterdämmerung (Wagner) 10 Jul
Das Rheingold (Wagner) 14 Jul
Il trovatore (Verdi) 20-22 Jul
Simon Boccanegra (Verdi) 17 Nov-10 Mar
Carmen (Bizet) 1 Dec-8 Jun
La traviata (Verdi) 12-13 Dec
Don Carlo (Verdi) 23 DecI: Plamen Kartaloff
Parsifal (Wagner) 3 Jan-12 JulI: Plamen Kartaloff
La Cenerentola (Rossini) 6 Jan-2 Jun
Don Pasquale (Donizetti) 12 Jan-30 Mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 10 FebI: Vera Petrova
Il trovatore (Verdi) 23-28 Feb
Rigoletto (Verdi) 20-21 MarI: Plamen Kartaloff
Don Giovanni (Mozart) 18-21 Apr
Tosca (Puccini) 25 AprI: Plamen Kartaloff
Madama Butterfly (Puccini) 10 MajI: Plamen Kartaloff(original), Yulia Krasteva(revival)
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Maj
Lakmé (Delibes) 5 Jun
Prince Igor (Borodin) 13-15 Jun
Tristan et Isolde (Wagner) 7-10 Jul
Stara Zagora, State Opera Stara Zagora  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Okt-11 Nov
La vie parisienne (Offenbach) 10 Okt
Don Carlos (Verdi) 19 Okt-31 JulD: Ivailo Krinchev; I: Slavcho Nikolov
Tosca (Puccini) 8 Nov-31 Jul
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Nov-31 JulD: Tommaso Placidi; I: Ognian Draganoff
Norma (Bellini) 28 Nov
L'orfeo (Monteverdi) 30 Nov
Alcina (Handel) 7 DecD: Niels Muus; I: Dmitry Bertman, Helena Sturm
9. Sinfonie (Beethoven) 9 DecD: Slavil Dimitrov
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 13-28 Dec
La bohème (Puccini) 16 Dec-31 JulD: Alberto Veronesi; I: Ognian Draganoff
Carmen (Bizet) 10 FebD: Amir Shiff; I: Ognian Draganoff
La traviata (Verdi) 17 Mar-29 JunD: Tommaso Placidi; I: Frank-Bernd Gottschalk
Turandot (Puccini) 29 Mar-12 AprD: Vladimir Boshnakov; I: Ognian Draganoff
Die sieben Todsünden (Weill) 14 AprD: Nicola Colafelice; I: Morten Royce
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 14 AprD: Nicola Colafelice; I: Morten Royce
Hin und zurück (Hindemith) 14 AprD: Nicola Colafelice; I: Morten Royce
Rigoletto (Verdi) 10 MajD: Nicola Colafelice; I: Frank-Bernd Gottschalk
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Jun
Die sieben Todsünden (Weill) 13 SepI: Morten Royce
Hin und zurück (Hindemith) 13 SepI: Morten Royce
Pagliacci (Leoncavallo) 18 SepI: Ognian Draganoff
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 SepI: Ognian Draganoff
La Belle Hélène (Offenbach) 26 Okt
Varna, State Opera Varna  / 
The Count of Monte Cristo (Dessca) 2 NovD: Stratsimir Pavlov; I: Petko Bonev
Carmen (Bizet) 28 SepD: Grigor Palikarov / Borislav Ivanov; I: Kuzman Popov
Die lustige Witwe (Lehár) 6 OktD: Igor Bogdanov; I: Mark Krone
La traviata (Verdi) 3 OktD: Borislav Ivanov; I: Kuzman Popov
Rigoletto (Verdi) 24 OktD: Stratsimir Pavlov; I: Kuzman Popov
Norma (Bellini) 31 OktD: Viliana Valtcheva; I: Kuzman Popov
La traviata (Verdi) 3 OktD: Borislav Ivanov; I: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3 NovD: Grigor Palikarov; I: Kuzman Popov
Il trovatore (Verdi) 8 NovD: Dario Macellari; I: Kuzman Popov
Cats (Lloyd Webber) 13 Nov-24 MarD: Stratsimir Pavlov; I: Svetozar Donev
Nabucco (Verdi) 15 NovD: Borislav Ivanov; I: Kuzman Popov
The Three Musketeers (Dunayevsky,M) 18 Nov-19 FebD: Stratsimir Pavlov; I: Nikolay Aprilov
Turandot (Puccini) 21 NovD: Jan Van Maanen; I: Kuzman Popov
Andrea Chénier (Giordano) 24 NovD: Jan Van Maanen; I: Kuzman Popov
Aida (Verdi) 12 DecD: Borislav Ivanov / Jan Van Maanen; I: Kuzman Popov, Franco Dragone
Die lustige Witwe (Lehár) 24 JanD: Igor Bogdanov; I: Mark Krone
Attila (Verdi) 26 JanD: Jan Van Maanen; I: Dejan Miladinović
The Count of Monte Cristo (Dessca) 29 JanD: Stratsimir Pavlov; I: Petko Bonev
Rigoletto (Verdi) 2 FebD: Stratsimir Pavlov; I: Kuzman Popov
Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat (Lloyd Webber) 15 FebD: Stratsimir Pavlov; I: Svetozar Donev
Manon Lescaut (Puccini) 17 FebD: Jan Van Maanen; I: Aleksandar Tekeliev
Madama Butterfly (Puccini) 23 FebD: Borislav Ivanov; I: Kuzman Popov
Bulgarians From Olden Times (Karastoyanov) 2 MarD: Stefan Boyadzhiev; I: Nikolay Aprilov
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 MarD: Tsvetan Krumov; I: Nina Naydenova
Tosca (Puccini) 9 MarD: Svetoslav Borisov; I: Kuzman Popov
Carmen (Bizet) 16 MarD: Jan Van Maanen; I: Kuzman Popov
La Cenerentola (Rossini) 29-30 MarD: Nicoletta Conti; I: Yekta Kara
Singin' in the Rain (Brown,I) 4 Apr-17 AugD: Stratsimir Pavlov; I: Boris Pankin
Turandot (Puccini) 11 AprD: Dejan Savić; I: Kuzman Popov
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 Apr-12 JulD: Jan Van Maanen; I: Ivana Maricic
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8 MajD: Jan Van Maanen; I: Nina Naydenova
Pagliacci (Leoncavallo) 8 MajD: Jan Van Maanen; I: Nina Naydenova
Norma (Bellini) 12 MajD: Ivan Kozhuharov; I: Kuzman Popov
Il trovatore (Verdi) 15 MajD: Stefan Boyadzhiev; I: Kuzman Popov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 MajD: Ivan Kozhuharov; I: Primo Antonio Petris
La traviata (Verdi) 21 MajD: Borislav Ivanov; I: Kuzman Popov
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 26 Maj-14 AugD: Tsvetan Krumov; I: Alexander Mutafchiyski
Cats (Lloyd Webber) 8 JunD: Stratsimir Pavlov; I: Svetozar Donev
Falstaff (Verdi) 14 JunD: Stefano Seghedoni; I: Giulio Ciabatti
Carmen (Bizet) 2 JulD: Jan Van Maanen; I: Kuzman Popov
La Cenerentola (Rossini) 4 JulD: Nicoletta Conti; I: Yekta Kara
Tosca (Puccini) 7 JulD: Dejan Savić; I: Kuzman Popov
La Gioconda (Ponchielli) 7 AugD: Grigor Palikarov; I: Kuzman Popov
La traviata (Verdi) 20 AugD: Paolo Olmi; I: Kuzman Popov
Nabucco (Verdi) 5 OktD: Borislav Ivanov; I: Kuzman Popov
La Cenerentola (Rossini) 12 OktD: Nicoletta Conti; I: Yekta Kara
Madama Butterfly (Puccini) 18 OktD: Nicoletta Conti; I: Kuzman Popov
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 19 OktD: Tsvetan Krumov; I: Alexandar Mutafchiyski
Singin' in the Rain (Brown,I) 25 OktD: Stratsimir Pavlov; I: Boris Pankin
Norma (Bellini) 26 OktD: Ivan Kozhuharov; I: Kuzman Popov