2017/18 > Schweiz 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Schweiz

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Tyskland
Frankrig
Monaco

Schweiz
 
Liechtenstein
Østrig
Italien

Basel, Theater Basel  / 

Lucio Silla (Mozart) 14 Sep-27 NovD: Erik Nielsen / Björn Huestege; I: Hans Neuenfels
Alcina (Handel) 16 Sep-3 DecD: Andrea Marcon; I: Lydia Steier
Die Blume von Hawaii (Abraham) 28 Sep-19 JanD: Jürg Henneberger; I: Frank Hilbrich
La traviata (Verdi) 21 Okt-9 FebD: Titus Engel; I: Daniel Kramer
La Cenerentola (Rossini) 15 Dec-30 AprD: Daniele Squeo; I: Antonio Latella
Elektra (Strauss) 12 Jan-23 AprD: Erik Nielsen / Hartmut Keil; I: David Bösch
Die Dreigroschenoper (Weill) 8 Feb-21 JunD: Johannes Kalitzke; I: Dani Levy
Der Goldkäfer (Fujikura) 9-25 MarD: Stephen Delaney; I: Julia Hölscher
Der Spieler (Prokofiev) 10 Mar-17 JunD: Modestas Pitrenas / Björn Huestege; I: Vasily Barkhatov
The Rake's Progress (Stravinsky) 18 Maj-24 JunD: Kristiina Poska / Ansi Verwey; I: Lydia Steier
King Arthur (Purcell) 13 Sep-16 DecD: Christopher Moulds; I: Stephan Kimmig
Pelléas et Mélisande (Debussy) 28 Sep-11 NovD: Erik Nielsen; I: Barbora Horáková Joly
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 Okt-27 JanD: Giampaolo Bisanti; I: Olivier Py
Ein Käfig voller Narren (Herman) 14 Dec-29 MajI: Martin G Berger
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 8 FebD: Stephen Delaney; I: Maria-Magdalena Kwaschik
Diodati. Unendlich (Wertmüller) 21 Feb-8 AprD: Titus Engel; I: Lydia Steier
Madama Butterfly (Puccini) 30 Mar-19 JunD: Antonello Allemandi; I: Vasily Barkhatov
Didone abbandonata (Jommelli) 7-23 JunD: Daniela Dolci; I: Lotte de Beer
Bern, Konzert Theater Bern  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 10 Sep-26 DecD: Hans Christoph Bünger / Zsolt Czetner; I: Lisa Katharina Holzberg
Don Giovanni (Mozart) 14 Okt-17 AprD: Kevin John Edusei / Jochem Hochstenbach / Hans Christoph Bünger; I: Matthew Wild
Anna Karenina (Hubay) 26 Nov-17 FebD: Jochem Hochstenbach; I: Adriana Altaras
Alzheim (Dayer) 1 Dec-13 JanD: Jochem Hochstenbach; I: Ludger Engels
Il trovatore (Verdi) 27 Jan-20 AprD: Jochem Hochstenbach; I: Markus Bothe
The Medium (Menotti) 2 Feb-16 MajD: Anne Hinrichsen; I: Alexander Kreuselberg
Die Formel (Rasch) 2 Mar-14 AprD: Jonathan Stockhammer; I: Gerd Heinz
Carmen (Bizet) 7 Apr-21 JunD: Mario Venzago; I: Stephan Märki
Katja Kabanova (Janáček) 19 Maj-27 JunD: Kevin John Edusei; I: Florentine Klepper
Das Schloss Dürande (concert) (Schoeck) 31 Maj-2 JunD: Mario Venzago
Love Life (Weill) 31 Aug-11 SepD: Daniel Carter; I: Joan Anton Rechi
Alcina (Handel) 14-18 SepD: Markus Märkl; I: Nikolaus Habjan
Così fan tutte (Mozart) 14 Okt-23 AprD: Kevin John Edusei; I: Maximilian von Mayenburg
La bohème (Puccini) 24 Nov-19 MajD: Ivo Hentschel; I: Matthew Wild
Fierrabras (Schubert) 27 Jan-11 JunD: Mario Venzago; I: Elmar Goerden
Lotario (Handel) 24 Feb-18 JunD: Christian Curnyn; I: Carlos Wagner
Humanoid (Evers) 14 Mar-20 AprD: Sebastian Schwab; I: Cordula Däuper
Reigen (Boesmans) 31 Mar-4 JunD: Kevin John Edusei; I: Markus Bothe
Tristan und Isolde (Wagner) 25 Maj-30 JunD: Kevin John Edusei; I: Stephan Märki
Biel, Theater Orchester Biel Solothurn  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15 Sep-20 JanD: Franco Trinca; I: Joël Lauwers
Marie und Robert (Meier) 3 Nov-19 JanD: Kaspar Zehnder; I: Reto Nickler
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Dec-9 MarD: Jérôme Pillement; I: Olivier Tambosi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 9 Feb-15 AprD: Alexander Mikhailovich Anissimov; I: Dieter Kaegi
Mitridate, re di Ponto (Mozart) 13 Apr-6 JunD: Predrag Gosta; I: Francesco Bellotto
Fribourg, Opéra de Fribourg  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 29 Dec-14 JanD: Laurent Gendre; I: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Genève, Grand-Théâtre de Genève  / 
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 27 AugD: Teodor Currentzis
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12-24 SepD: Jonathan Nott; I: Sam Brown
Le nozze di Figaro (Mozart) 13-25 SepD: Marko Letonja; I: Tobias Richter
Figaro Gets a Divorce (Langer) 14-26 SepD: Justin Brown; I: David Pountney
Fantasio (Offenbach) 3-20 NovD: Gergely Madaras; I: Thomas Jolly
Ascanio (concert) (Saint-Saëns) 24-26 NovD: Guillaume Tourniaire
Le Baron tzigane (Strauss,J) 15 Dec-6 JanD: Stefan Blunier; I: Christian Rath
Faust (Gounod) 1-18 FebD: Michel Plasson; I: Georges Lavaudant
Szenen aus Goethes Faust (concert) (Schumann) 25 Feb-3 MarD: Ira Levin
Pagliacci (Leoncavallo) 17-29 MarD: Alexander Joel; I: Serena Sinigaglia
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17-29 MarD: Alexander Joel; I: Emma Dante
King Arthur (Purcell) 26 Apr-9 MajD: Leonardo García Alarcón; I: Marcial Di Fonzo Bo
Don Giovanni (Mozart) 1-17 JunD: Stefan Soltesz; I: David Bösch
Carmen (Bizet) 10-27 SepD: John Fiore; I: Reinhild Hoffmann
The Beggar's Opera (Pepusch) 3-7 OktD: William Christie; I: Robert Carsen
Boris Godounov (Musorgsky) 28 Okt-15 NovD: Paolo Arrivabeni; I: Matthias Hartmann
Viva la Mamma (Donizetti) 21-31 DecD: Gergely Madaras; I: Laurent Pelly, Julien Chavaz
Das Rheingold (Wagner) 12 Feb-12 MarD: Georg Fritzsch; I: Dieter Dorn
Die Walküre (Wagner) 13 Feb-13 MarD: Georg Fritzsch; I: Dieter Dorn
Siegfried (Wagner) 15 Feb-15 MarD: Georg Fritzsch; I: Dieter Dorn
Götterdämmerung (Wagner) 17 Feb-17 MarD: Georg Fritzsch; I: Dieter Dorn
Il pirata (concert) (Bellini) 22-24 Feb
Médée (Charpentier,M) 3-11 MajD: Leonardo García Alarcón; I: David McVicar
Un ballo in maschera (Verdi) 4-22 JunD: Pinchas Steinberg; I: Giancarlo Del Monaco
Lausanne, Opéra de Lausanne  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Sep-8 OktD: Jesús López-Cobos; I: Stefano Poda
Amahl et les visiteurs du soir (Menotti) 8-15 NovD: Hervé Klopfenstein; I: Gérard Demierre
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 22-31 DecD: Cyril Diederich; I: Emilio Sagi
La sonnambula (Bellini) 9-11 FebD: Giampaolo Bisanti
La clemenza di Tito (Mozart) 18-28 MarD: Diego Fasolis; I: Fabio Ceresa
La donna del lago (Rossini) 22-29 AprD: George Petrou; I: Max Emanuel Cencic
Simon Boccanegra (Verdi) 3-10 JunD: Stefano Ranzani; I: Arnaud Bernard
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 28-30 SepI: Alex Ollé
Così fan tutte (Mozart) 28 Okt-7 NovD: Joshua Weilerstein; I: Jean Liermier
Cendrillon (Viardot) 23-28 NovD: Didier Puntos; I: Gilles Rico
La Chauve-souris (Strauss,J) 21-31 DecD: Frank Beermann; I: Adriano Sinivia
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 10-13 JanD: Christophe Grapperon; I: Pierre-André Weitz
Anna Bolena (Donizetti) 3-13 FebD: Roberto Rizzi-Brignoli; I: Stefano Mazzonis di Pralafera
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-24 MarD: Frank Beermann; I: David Hermann
Orphée et Eurydice (Gluck) 2-12 JunD: Diego Fasolis; I: Aurélien Bory
Luzern, Luzerner Theater  / 
Le Grand Macabre (Ligeti) 8 Sep-20 OktD: Clemens Heil; I: Herbert Fritsch
La traviata (Verdi) 13 Sep-5 FebD: Clemens Heil; I: Benedikt von Peter
Manon (Massenet) 12 Nov-14 JanD: Yoel Gamzou; I: Marco Štorman
Die Zauberflöte (Mozart) 2-26 DecD: Clemens Heil; I: Wouter Van Looy
Falstaff (Verdi) 27 Jan-17 JunD: Clemens Heil; I: Benedikt von Peter
Flow My Tears (Dowland) 2 Mar-8 AprD: Vincent Flückiger; I: Wouter Van Looy
Faust-Szenen (Schumann) 24 Mar-17 MajD: Clemens Heil; I: Benedikt von Peter
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Apr-27 MajD: Rolando Garza Rodríguez; I: Benedikt von Peter, Friederike Schubert
St Gallen, Theater St Gallen  / 
Die Gezeichneten (Schreker) 16 Sep-25 NovD: Michael Balke; I: Antony McDonald
Nabucco (Verdi) 27 Sep-19 MarD: Hermes Helfricht / Stéphane Fromageot; I: Emilio Sagi, Javier Ulacia
La bohème (Puccini) 21 Okt-4 MarD: Hermes Helfricht / Stéphane Fromageot; I: Renaud Doucet
On the Town (Bernstein) 9 Dec-30 MajD: Michael Brandstätter / Stéphane Fromageot; I: Josef Ernst Köpplinger
Der Zaubertrank (Martin,F) 2-16 FebD: Hermes Helfricht; I: Polly Graham
Fidelio (Beethoven) 15 Mar-16 JunD: Otto Tausk / Hermes Helfricht; I: Jan Schmidt-Garre
Il pirata (Bellini) 28 Apr-10 JunD: Pietro Rizzo; I: Ben Baur
Edgar (Puccini) 29 Jun-13 JulD: Leo Hussain; I: Tobias Kratzer
Die Jahreszeiten (Haydn) 22 Sep-8 Dec
Don Carlo (Verdi) 27 Sep-28 FebI: Nicola Berloffa
Norma (Bellini) 17 Jan-1 AprD: Michael Balke; I: Nicola Berloffa
Die Nachtigall (Stravinsky) 2 Feb-2 AprI: Dirk Schmeding
Der unsterbliche Kaschtschei (Rimsky-Korsakov) 2 Feb-2 AprI: Dirk Schmeding
Cinderella (Davies,PM) 15-30 MarI: Holger Liebig
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 Mar-13 JunD: Pietro Rizzo / Stéphane Fromageot; I: Ulrich Wiggers
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 11 Maj-15 JunI: Alexander Nerlich
Il trovatore (Verdi) 28 Jun-12 JulI: Aron Stiehl
Winterthur, Theaterstrasse 4  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22-30 SepD: Dietger Holm; I: Clara Kalus
Die verkaufte Braut (Smetana) 15-17 DecD: Oliver von Dohnányi; I: Jana Kališová
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 29 Dec-2 JanD: Inga Hilsberg; I: Wolfgang Lachnitt
Don Giovanni (Mozart) 1-3 FebD: Elias Grandy / Dietger Holm / Olivier Pols / Davide Perniceni; I: Lorenzo Fioroni
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 8-11 MarD: György Mészáros; I: Wolf Widder
La finta giardiniera (Mozart) 5-18 MajD: Gianluca Capuano; I: Tatjana Gürbaca
Zurich, Oper im Knopfloch  / 
Geneviève de Brabant (Offenbach) 8 Sep
The Little Café (Caryll) 21-29 Okt
Marie Stuart (Niedermeyer) 20-27 OktD: Kateryna Tereshchenko; I: Jordi Vilardaga
Zurich, Opernhaus Zürich  / 
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Sep-28 OktD: Stanislav Kochanovsky; I: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Sep-15 OktD: Karina Canellakis; I: Tatjana Gürbaca
Salome (Strauss) 28 Sep-15 OktD: Ulf Schirmer; I: Sven-Eric Bechtolf
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-11 OktD: Enrique Mazzola; I: Cesare Lievi
Tosca (Puccini) 21 Okt-4 NovD: Paolo Carignani; I: Robert Carsen
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 5-24 NovD: Fabio Luisi; I: Sebastian Baumgarten
Ronja Räubertochter (Arnecke) 18 Nov-25 JanD: Carrie-Ann Matheson; I: Marie-Eve Signeyrole
Fidelio (Beethoven) 26 Nov-13 DecD: Simone Young; I: Andreas Homoki
Der Traum von Dir (Dayer) 2-9 DecD: Michael Richter; I: Nina Russi
Madama Butterfly (Puccini) 10 Dec-10 JanD: Daniele Rustioni; I: Ted Huffman
La Fille du régiment (concert) (Donizetti) 16-22 DecD: Speranza Scappucci
La fanciulla del West (Puccini) 21 Dec-12 JanD: Marco Armiliato; I: Barrie Kosky
Le comte Ory (Rossini) 31 Dec-9 JanD: Diego Fasolis; I: Moshe Leiser, Patrice Caurier
L'Heure espagnole (Ravel) 19 Jan-1 FebD: Pavel Baleff; I: Jan Eßinger
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 19 Jan-1 FebD: Pavel Baleff; I: Jan Eßinger
Idomeneo (Mozart) 4 Feb-2 MarD: Giovanni Antonini; I: Jetske Mijnssen
La scala di seta (Rossini) 9-24 FebD: Ottavio Dantone; I: Damiano Michieletto
Parsifal (Wagner) 25 Feb-11 MarD: Simone Young; I: Claus Guth
Lunea (Holliger) 4-25 MarD: Heinz Holliger; I: Andreas Homoki
Der fliegende Holländer (Wagner) 18-31 MarD: Markus Poschner; I: Andreas Homoki
Maria Stuarda (Donizetti) 8 Apr-12 MajD: Enrique Mazzola; I: David Alden
Luisa Miller (Verdi) 12-29 AprD: Riccardo Frizza; I: Damiano Michieletto
Werther (Massenet) 10-29 MajD: Lorenzo Viotti; I: Tatjana Gürbaca
Turandot (Puccini) 19 Maj-3 JunD: Giampaolo Bisanti; I: Giancarlo Del Monaco
La forza del destino (Verdi) 27 Maj-28 JunD: Fabio Luisi; I: Andreas Homoki
Das Land des Lächelns (Lehár) 10-29 JunD: Fabio Luisi; I: Andreas Homoki
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Jun-12 JulD: Ottavio Dantone; I: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 1-14 JulD: Eun Sun Kim; I: Matthias Hartmann
La traviata (Verdi) 6-15 JulD: Fabio Luisi; I: David Hermann
Häuptling Abendwind (Offenbach) 22 Sep-3 MarD: Thomas Barthel; I: Rüdiger Burbach
Die Gezeichneten (Schreker) 23 Sep-23 OktD: Vladimir Jurowski / Giedrė Šlekytė; I: Barrie Kosky
La verita in cimento (Vivaldi) 25 Sep-4 OktD: Ottavio Dantone; I: Jan Philipp Gloger
Macbeth (Verdi) 27 Sep-19 OktD: Francesco Lanzillotta; I: Barrie Kosky
La bohème (Puccini) 29 Sep-14 OktD: Speranza Scappucci; I: Ole Anders Tandberg
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 21 Okt-3 NovD: Riccardo Minasi; I: David Hermann
Così fan tutte (Mozart) 4 Nov-1 DecD: Cornelius Meister; I: Kirill Serebrennikov
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 18 Nov-25 AprD: Markus Poschner / Michael Richter / Fabio Luisi; I: Robert Carsen
Madama Butterfly (Puccini) 25 Nov-14 DecD: Fabio Luisi; I: Ted Huffman
Sweeney Todd (Sondheim) 9 Dec-11 JanD: David Charles Abell; I: Andreas Homoki
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 16 Dec-1 FebD: Pavel Baleff; I: Jens Daniel Herzog
Semele (Handel) 31 Dec-8 JanD: William Christie; I: Robert Carsen
Rigoletto (Verdi) 17 Jan-8 FebD: Gustavo Gimeno; I: Tatjana Gürbaca
Le Grand Macabre (Ligeti) 3 Feb-2 MarD: Fabio Luisi; I: Tatjana Gürbaca
Der Rosenkavalier (Strauss) 15 Feb-3 MarD: Fabio Luisi; I: Sven-Eric Bechtolf
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Feb-19 MarD: Nello Santi; I: Damiano Michieletto
Tannhäuser (Wagner) 23 Mar-5 AprD: Axel Kober; I: Harry Kupfer
Manon (Massenet) 7 Apr-15 MajD: Marco Armiliato; I: Floris Visser
Il turco in Italia (Rossini) 28 Apr-29 MajD: Enrique Mazzola; I: Jan Philipp Gloger
La sonnambula (concert) (Bellini) 5-12 MajD: Maurizio Benini
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-25 MajD: Antonino Fogliani; I: Johannes Pölzgutter
Hippolyte et Aricie (Rameau) 19 Maj-14 JunD: Emmanuelle Haïm; I: Jetske Mijnssen
Norma (Bellini) 2-20 JunD: Fabio Luisi; I: Robert Wilson
Le nozze di Figaro (Mozart) 10 Jun-6 JulD: Ottavio Dantone; I: Sven-Eric Bechtolf
Nabucco (Verdi) 23 Jun-12 JulD: Fabio Luisi; I: Andreas Homoki
Last Call (Pelzel) 28 Jun-6 JulD: Jonathan Stockhammer; I: Isabel Ostermann
La forza del destino (Verdi) 30 Jun-13 JulD: Fabio Luisi; I: Andreas Homoki
Elektra (Strauss) 7-14 JulD: Simone Young; I: Martin Kušej