2017/18 > Tjekkiet 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Tjekkiet

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Polen
Tyskland

Tjekkiet
 
Østrig Slovakiet
Ungarn

Brno, ND Brno  / 

Nabucco (Verdi) 31 Aug-6 JunD: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; I: György Selmeczi
The Devil and Kate (Dvořák,A) 9 Sep-22 JunD: Jakub Klecker / Robert Kružík; I: Jiří Heřman
Le comte Ory (Rossini) 12 Sep-10 MajD: Robert Kružík / Pavel Šnajdr; I: Lenka Flory
Rules for Good Manners in the Modern World (Nejtek) 15 Sep-20 JunD: Pavel Šnajdr; I: Jiří Adámek
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Okt-21 AprD: Ondrej Olos; I: Magdalena Švecová
Powder Her Face (Adès) 2 Nov-25 AprD: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; I: Tomáš Studený
The Kiss (Smetana) 10 Nov-27 AprD: Jakub Klecker; I: Linda Keprtová
Carmen (Bizet) 1 Dec-3 MarD: Ondrej Olos / Robert Kružík; I: Tomáš Pilař
Faust (Gounod) 16 Dec-27 MajD: Marko Ivanović / Pavel Šnajdr; I: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 3-7 JanD: Ondrej Olos / Marko Ivanović; I: Bruno Berger-Gorski
La traviata (Verdi) 5 Jan-28 JulD: Jaroslav Kyzlink / Pavel Šnajdr; I: Zbyněk Srba
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-10 FebD: Ondrej Olos; I: Sandro Santillo
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 17 Feb-23 MajD: Robert Kružík; I: Martin Glaser
Puss in Boots (Teml) 23 Mar-27 JunD: Valeria Maťašová; I: Marek Mokoš
Così fan tutte (Mozart) 18 Maj-8 JunD: Jakub Klecker; I: Anna Petrželková
Libuse (Smetana) 7 Sep-27 NovD: Robert Kružík; I: Jiří Heřman
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 14 Sep-26 FebD: Robert Kružík / Ondrej Olos; I: Martin Glaser
Rules for Good Manners in the Modern World (Nejtek) 15 Sep-22 MajD: Pavel Šnajdr; I: Jiří Adámek
The Devil and Kate (Dvořák,A) 18 Sep-19 MajD: Jakub Klecker / Robert Kružík; I: Jiří Heřman
Le comte Ory (Rossini) 26-29 SepD: Robert Kružík / Pavel Šnajdr; I: Lenka Flory
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Okt-21 MarD: Ondrej Olos / Robert Kružík; I: Magdalena Švecová
Così fan tutte (Mozart) 11 Okt-3 MajD: Jakub Klecker / Robert Kružík; I: Anna Petrželková
La Dafne (Hanzlík) 31 Okt-19 MarD: Ondrej Olos; I: Rocc
Nabucco (Verdi) 6 Nov-23 MajD: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; I: György Selmeczi
Kata Kabanova (Janáček) 11-19 NovD: Ondrej Olos; I: Robert Carsen
The Cunning Little Vixen (Janáček) 17 Nov-18 JunD: Marko Ivanović; I: Jiří Heřman
Puss in Boots (Teml) 4 Dec-20 JunD: Valeria Maťašová; I: Marek Mokoš
Polish Blood (Nedbal) 13 Dec-5 MajD: Jakub Klecker / Ondrej Olos; I: Tomáš Pilař
The Miracles of Mary (Martinů) 19 Dec-16 AprD: Jakub Klecker / Robert Kružík; I: Jiří Heřman
Prodaná nevěsta (Smetana) 29 Dec-4 MajD: Jakub Klecker / Jaroslav Kyzlink; I: Ondřej Havelka
La traviata (Verdi) 3 Jan-28 MajD: Pavel Šnajdr / Jaroslav Kyzlink; I: Zbyněk Srba
Aida (Verdi) 11 Jan-8 JunD: Jaroslav Kyzlink; I: Václav Věžník
Don Carlos (Verdi) 2 Feb-7 AprD: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; I: Martin Glaser
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 5 Feb-13 AprD: Ondrej Olos / Dáša Karasová; I: Tomáš Pilař
Bluebeard's Castle (Bartók) 8-10 FebD: Marko Ivanović; I: David Radok
Erwartung (Schoenberg,A) 8-10 FebD: Marko Ivanović; I: David Radok
Tosca (Puccini) 14-17 MarD: Jakub Klecker / Ondrej Olos; I: Jiří Heřman
Love from afar (Saariaho) 23-29 MarD: Marko Ivanović; I: Jiří Heřman
Faust (Gounod) 27 Mar-2 JunD: Marko Ivanović; I: Jiří Heřman
The Epic of Gilgamesh (Martinů) 4-6 AprD: Marko Ivanović; I: Jiří Heřman
Dido and Aeneas (Purcell) 4-6 AprD: Václav Luks; I: Jiří Heřman
Rusalka (Dvořák,A) 10 Apr-16 MajD: Jaroslav Kyzlink / Ondrej Olos; I: Vladimír Morávek
La Gioconda (Ponchielli) 26 Apr-17 MajD: Jaroslav Kyzlink / Robert Kružík; I: Tomáš Pilař
Carmen (Bizet) 8 Maj-2 JulD: Ondrej Olos / Robert Kružík; I: Tomáš Pilař
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 30 MajD: Ondrej Olos; I: Sandro Santillo
La Voix humaine (Poulenc) 14-26 JunD: Marko Ivanović; I: David Radok
Juliette (Martinů) 14-26 JunD: Marko Ivanović; I: David Radok
Ceské Budějovice, Jihočeské divadlo / South Bohemian Theatre  / 
The Cunning Little Vixen (Janáček) 2-6 AugD: Mario De Rose; I: Lukáš Trpišovský, Martin Kukučka
Rusalka (Dvořák,A) 9-13 AugD: Mario De Rose / Martin Peschík; I: Jiří Heřman
La traviata (Verdi) 20 Okt-18 AprD: Mario De Rose; I: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Das Land des Lächelns (Lehár) 7 Nov-18 DecD: Jan Bubák; I: Dagmar Hlubková
The Mikado (Sullivan,A) 15 Nov-10 MarD: Martin Peschík; I: Dominik Beneš
Il trovatore (Verdi) 25 Nov-28 MarD: Mario De Rose; I: Tomáš Studený
Jenůfa (Janáček) 19 Jan-16 AprD: Mario De Rose; I: Tomáš Studený
L'occasione fa il ladro (Rossini) 17 FebD: Martin Peschík; I: Tomáš Studený
Rusalka (Dvořák,A) 10-15 JulD: Mario De Rose / Martin Peschík; I: Jiří Heřman
Il trovatore (Verdi) 18-29 JulD: Mario De Rose; I: Tomáš Studený
The Cunning Little Vixen (Janáček) 8-11 AugD: Mario De Rose; I: Lukáš Trpišovský, Martin Kukučka
Prodaná nevěsta (Smetana) 12-13 OktD: Mario De Rose; I: Marek Mokoš
La traviata (Verdi) 24 OktI: Veronika Poldauf Riedlbauchová
Jenůfa (Janáček) 31 OktI: Tomáš Studený
Liberec, Divadlo F X Šaldy Liberec  / 
Jenůfa (Janáček) 5 Sep-17 MarD: Martin Doubravský; I: Linda Keprtová
Rigoletto (Verdi) 14 Sep-12 JunD: Martin Doubravský; I: Oldřich Kříž
The Maid of Orleans (Tchaikovsky,P) 22 Sep-9 MajD: Martin Doubravský; I: Linda Keprtová
Thaïs (Massenet) 4 Okt-12 NovD: Martin Doubravský; I: Linda Keprtová
Aida (Verdi) 27 Okt-2 MajD: Martin Doubravský; I: Michael Tarant
Netopýr (Strauss,J) 3 NovD: František Babický; I: Martin Otava
Rusalka (Dvořák,A) 17 Nov-17 DecD: František Babický; I: Martin Otava
The Two Widows (Smetana) 15 Dec-29 MajD: Robert Jindra; I: Jan Antonín Pitínský
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Jan-31 MarD: František Babický; I: Luděk Golat
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 1 Feb-10 JunD: Tvrtko Karlovič; I: Oldřich Kříž
My Fair Lady (Loewe) 15 Feb-14 MajD: Martin Doubravský; I: Jan Kříž
Veselé paničky Windsorské (Nicolai) 24 FebD: František Babický; I: Stano Slovák
La bohème (Puccini) 9 Mar-16 JunD: Martin Doubravský; I: Linda Keprtová
Nabucco (Verdi) 12 MajD: Martin Doubravský; I: Zdeněk Kaloč
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 18 Maj-26 JunI: Dana Dinková
Olomouc, Moravské divadlo / Moravian Theatre Olomouc  / 
The Greek Passion (Martinů) 11 Sep-6 MajD: Petr Šumník / Tomáš Hanák; I: Jan Antonín Pitínský
Das Land des Lächelns (Lehár) 16 Sep-26 JunD: Tomáš Hanák / Miloslav Oswald; I: Dagmar Hlubková
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-16 JunD: Miloslav Oswald / Petr Šumník; I: Roman Vencl, Michaela Doleželová
La bohème (Puccini) 21 Sep-26 JanD: Miloslav Oswald / Petr Šumník; I: Andrea Hlinková
Countess Maritza (Kálmán,E) 30 Sep-29 MarD: Petr Šumník; I: Dagmar Hlubková
Vinobraní (Nedbal) 6 Okt-15 JanD: Tomáš Hanák Petr Šumník; I: Roman Vencl, Michaela Doleželová
Miss Serafinka's Pearls (Piskáček) 11 Okt-12 JanD: Petr Šumník / Tomáš Hanák; I: Dagmar Hlubková
Rigoletto (Verdi) 20 Okt-7 MarD: Petr Šumník / Miloslav Oswald; I: Andrea Hlinková
Ernani (Verdi) 15 Dec-19 JunD: Lubomíra Hellová; I: Karla Štaubertová
Die Fledermaus (Strauss,J) 23 Jan-1 AprD: Tomáš Hanák; I: Zbyněk Brabec
Don Pasquale (Donizetti) 8-18 JunD: Lubomir Hellová; I: Václav Věžník
Opava, Slezské divadlo / Silesian Theatre Opava  / 
Cikánský baron (Strauss,J) 4 Okt-26 JunD: Petr Šumník; I: Dana Dinková
Rusalka (Dvořák,A) 7 Okt-7 DecD: Marek Šedivý; I: Ilja Racek
Falstaff (Verdi) 21 Okt-11 JanD: Marek Šedivý; I: Lubor Cukr
Hraběnka Marica (Kálmán,E) 31 Okt-9 DecD: Marek Prášil; I: Dagmar Hlubková
Arizona Lady (Kálmán,E) 16 Dec-13 FebD: Petr Šumník; I: Dominik Beneš
Ifigénie na Tauridě (Gluck) 18 Feb-14 AprD: Vojtěch Spurný; I: Lubor Cukr
Přihody Lišky Bystroušky (Janáček) 22 Apr-16 JulD: Marek Šedivý; I: Jana Andělová Pletichová
Carmen (Bizet) 12 Maj-28 JunD: Fabrizio Da Ros; I: Jana Andělová Pletichová
Man of La Mancha (Leigh) 17-27 JunD: Josef Štefan; I: Jiří Seydler
Prodaná nevěsta (Smetana) 21 OktD: Vojtech Spurny; I: Lubor Cukr
Aleko (Rakhmaninov) 17 FebD: Petr Šumník; I: Jana Andělová Pletichová
Komedianti (Leoncavallo) 17 FebD: Petr Šumník; I: Jana Andělová Pletichová
Der Freischütz (Weber) 16 JunI: Lubor Cukr
Ostrava, Národní Divadlo Moravskoslezské / National Moravian-Silesian Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Sep-10 MajD: Tomáš Brauner / Marko Ivanović; I: Ondřej Havelka
The Secret (Smetana) 19 Sep-7 OktD: Jakub Klecker / Robert Kružík; I: Tomáš Studený
Zob, Zob, Zoban!!! (Schiffauer) 24 Sep-22 DecD: Adam Sedlický; I: Václav Klemens
Otello (Verdi) 19 Okt-20 AprD: Jakub Klecker / Robert Kružík; I: Ivan Krejčí
Hamlet (Thomas,A) 28 Okt-11 NovD: Tomáš Brauner / Jakub Klecker / David Švec; I: Radovan Lipus
The Bartered Bride (Smetana) 29 Okt-25 MarD: Robert Kružík / Jan Šrubař; I: Ilja Racek
Iphigénie en Aulide (Gluck) 14 Dec-15 JunD: Zdeněk Klauda / František Macek; I: Michał Znaniecki
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 8 Mar-9 JunD: Jakub Klecker / Sander Teepen; I: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 3 Maj-17 JunD: Robert Kružík / Adam Sedlický; I: Bohuslava Kráčmarová
The Rape of Lucretia (Britten) 17-19 MajD: Ondřej Vrabec / Adam Sedlický; I: Jiří Nekvasil
Luci mie traditrici (Sciarrino) 26 JunD: Lilianna Krych; I: Pia Partum
La traviata (Verdi) 4 Sep-5 AprD: Robert Kružík / Adam Sedlický; I: Bohuslava Kráčmarová
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21 Sep-30 MajD: Tomáš Brauner / Marko Ivanović; I: Ondřej Havelka
Lady Macbeth of the Mtsensk District (Shostakovich) 23 Sep-21 JunD: Jakub Klecker / Sander Teepen; I: Jiří Nekvasil
The Bartered Bride (Smetana) 28 Sep-31 MarD: Robert Kružík / Jan Šrubař; I: Ilja Racek
Osud (Janáček) 18 Okt-23 MajD: Jakub Klecker / Adam Sedlický; I: Jiří Nekvasil
Il tabarro (Puccini) 13 Dec-3 MajD: Tomáš Brauner / Adam Sedlický; I: Roman Polák
Suor Angelica (Puccini) 13 Dec-3 MajD: Tomáš Brauner / Adam Sedlický; I: Roman Polák
Gianni Schicchi (Puccini) 13 Dec-3 MajD: Tomáš Brauner / Adam Sedlický; I: Roman Polák
Otello (Verdi) 11 Jan-22 FebD: Jakub Klecker / Robert Kružík; I: Ivan Krejčí
The Secret (Smetana) 2-24 FebD: Jakub Klecker / Robert Kružík; I: Tomáš Studený
Juliette (Martinů) 11 Apr-5 Jun
Robert le diable (Meyerbeer) 13-19 Jun
Plzen, J K Tyl Theatre  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 Sep-9 JunD: Norbert Baxa / Jiří Štrunc; I: Tomáš Pilař
Medea (Cherubini) 5 Sep-26 JunD: Norbert Baxa; I: Martin Otava
La vie parisienne (Offenbach) 6 Sep-22 JunD: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; I: Zbyněk Brabec
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 10 Sep-28 DecD: Jiří Petrdlík / Jakub Zicha; I: Zbyněk Brabec
Madama Butterfly (Puccini) 26 Sep-25 JanD: Norbert Baxa; I: Martin Otava
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Sep-1 NovD: Norbert Baxa; I: Tomáš Pilař
Jakub Jan Ryba (Kubička) 14 Okt-25 AprD: Jiří Štrunc / Jakub Zicha; I: Tomáš Pilař
Libuse (Smetana) 16 NovD: Oliver von Dohnányi / Jiří Štrunc; I: Martin Otava, Tomáš Pilař
West Side Story (Bernstein) 6 Dec-31 MajD: Dalibor Bárta / Kryštof Marek; I: Jerome Robbins
Hamlet (Thomas,A) 20 Jan-20 MajD: Norbert Baxa / Jiří Štrunc; I: Martin Otava
Sweeney Todd (Sondheim) 27 Jan-30 MajD: Jiří Petrdlík / Dalibor Bárta; I: Lumír Olšovský
Bezauberndes Fräulein (Benatzky) 24+ Feb
Fiddler on the Roof (Bock) 10 Mar-19 JunD: Kryštof Marek / Pavel Kantořík
Zápisník zmizelého (Janáček) 20 Apr-11 Jun
Nevěsta messinská (Fibich) 17 Maj-27 JunD: Josef Kurfiřt / Jiří Štrunc; I: Martin Otava
L'orfeo (Monteverdi) 2-3 JunD: Vojtěch Spurný; I: Tomáš Pilař
Turandot (Puccini) 29 Jun
Praha, National Theatre Prague  / 
Aida (Verdi) 26 Aug-11 AprD: Andreas Sebastian Weiser / Richard Hein; I: Petar Selem
Madama Butterfly (Puccini) 27 Aug-10 MajD: Martin Leginus / Jiří Štrunc; I: Jiří Heřman
Don Giovanni (Mozart) 1 Sep-30 JunD: Jan Chalupecký / David Švec; I: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Tosca (Puccini) 1 Sep-17 JunD: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; I: Arnaud Bernard
Lohengrin (Wagner) 2 Sep-10 JunD: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; I: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-22 SepD: Jan Chalupecký / Robert Jindra / Jakub Klecker; I: Josef Průdek
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Sep-2 JunD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; I: Vladimír Morávek
La traviata (Verdi) 8 Sep-19 JunD: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Tomáš Brauner; I: Jana Kališová
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 11 Sep-10 AprD: Jan Chalupecký; I: Michal Caban
Rusalka (Dvořák,A) 13 Sep-14 JunD: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Keri-Lynn Wilson / Robert Jindra; I: Jiří Heřman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Sep-30 DecD: Enrico Dovico / Tomáš Brauner; I: Martin Otava
The Bartered Bride (Smetana) 27 Sep-18 NovD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; I: Magdalena Švecová
Juliette (Martinů) 29 Sep-16 MarD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; I: Zuzana Gilhuus
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Okt-23 JunD: Jaroslav Kyzlink / Jan Chalupecký; I: Dominik Beneš
La Cenerentola (Rossini) 12 Okt-17 MajD: Jan Kučera / David Švec; I: Enikő Eszenyi
Der Mond (Orff) 22 Okt-3 DecD: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; I: Jiří Nekvasil
Die Kluge (Orff) 22 Okt-3 DecD: Zbyněk Müller / Nikol Kraft; I: Jiří Nekvasil
La traviata (Verdi) 24 Okt-8 MajD: Enrico Dovico / Jiří Štrunc; I: Arnaud Bernard
Don Giovanni (Mozart) 27-29 OktD: Plácido Domingo; I: Jiří Nekvasil
The Cunning Little Vixen (Janáček) 28 Okt-8 MajD: Robert Jindra; I: Ondřej Havelka
Carmen (Bizet) 30 Okt-12 JunD: Zbyněk Müller / Robert Jindra; I: Jozef Bednárik
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 3 Nov-6 JunD: Enrico Dovico / Jan Bubák; I: Radim Vizváry
The Devil and Kate (Dvořák,A) 5 Nov-12 MajD: Jan Chalupecký; I: Marián Chudovský
Rusalka (Dvořák,A) 20 Nov-7 MajD: Jiří Štrunc / Andreas Sebastian Weiser; I: Zdeněk Troška
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Nov-26 FebD: Richard Hein; I: Martin Otava
Její pastorkyňa (Janáček) 1-29 DecD: Robert Jindra / Jaroslav Kyzlink; I: Jiří Nekvasil
Don Hrabal (Stedron) 14 Dec-6 FebD: Jan Chalupecký; I: Linda Keprtová
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Dec-21 JanD: David Švec; I: Joël Lauwers
Andrea Chénier (Giordano) 19 Dec-4 MajD: Petr Kofroň / Jan Chalupecký; I: Michal Dočekal
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Dec-29 MajD: Richard Hein / Jiří Štrunc; I: Matěj Forman
Billy Budd (Britten) 18 Jan-27 AprD: Christopher Ward; I: Daniel Špinar
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Feb-13 JunD: Enrico Dovico / Zbyněk Müller; I: Magdalena Švecová
Mefistofele (Boito) 1 Feb-28 AprD: Marco Guidarini / Richard Hein; I: Ivan Krejčí
Lohengrin (Wagner) 9 Feb-4 MajD: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; I: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
Tosca (Puccini) 15 Feb-3 JulD: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; I: Arnaud Bernard
Turandot (Puccini) 20 Feb-18 JunD: Enrico Dovico / Richard Hein; I: Václav Věžník
Výlety páně Broučkovy (Janáček) 22 Mar-29 MajD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; I: Sláva Daubnerová
Sternenhoch (Acher) 7 Apr-13 MajD: Petr Kofroň; I: Michal Dočekal
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 10-14 MajD: Marc Minkowski
Werther (Massenet) 7-26 JunD: Petr Kofroň / Jan Bubák; I: Willy Decker, Stefan Heinrichs
Un ballo in maschera (Verdi) 23 JunD: Jaroslav Kyzlink; I: Dominik Beneš
Nabucco (Verdi) 28 Jun-3 JulD: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; I: José Cura
Mefistofele (Boito) 5 JulD: Marco Guidarini; I: Ivan Krejčí
Le nozze di Figaro (Mozart) 2 Sep-28 JunD: Enrico Dovico / Zbyněk Müller; I: Magdalena Švecová
Rusalka (Dvořák,A) 7 Sep-23 AprD: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller / Keri-Lynn Wilson / Robert Jindra; I: Jiří Heřman
Madama Butterfly (Puccini) 9 Sep-3 MarD: Jiří Štrunc; I: Jiří Heřman
Roméo et Juliette (Gounod) 12 Sep-27 MajD: Richard Hein / Marco Guidarini; I: Sláva Daubnerová
Nabucco (Verdi) 13 Sep-29 JunD: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; I: José Cura
Libuse (Smetana) 14 Sep-12 MajD: Jaroslav Kyzlink; I: Jan Burian
La traviata (Verdi) 14 Sep-19 JunD: Enrico Dovico / Jiří Štrunc; I: Arnaud Bernard
Werther (Massenet) 19 Sep-7 MajD: Petr Kofroň / Jan Bubák; I: Willy Decker, Stefan Heinrichs
Fidelio (Beethoven) 22 Sep-24 AprD: Andreas S Weiser; I: Vera Nemirova
La traviata (Verdi) 26 Sep-6 FebD: Jaroslav Kyzlink / Zbyněk Müller; I: Jana Kališová
The Bartered Bride (Smetana) 6 Okt-22 JunD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; I: Magdalena Švecová
The Devil and Kate (Dvořák,A) 6 Okt-22 JunD: Jan Chalupecký; I: Marián Chudovský
Tosca (Puccini) 7 Okt-3 JulD: Andreas Sebastian Weiser / David Švec; I: Arnaud Bernard
Le convenienze ed inconvenienze teatrali (Donizetti) 13 Okt-17 MarD: Enrico Dovico / Jan Bubák; I: Radim Vizváry
Její pastorkyňa (Janáček) 19 Okt-27 MarD: Jaroslav Kyzlink; I: Jiří Nekvasil
Rusalka (Dvořák,A) 22 Okt-27 JunD: Andreas Sebastian Weiser / Jiří Štrunc; I: Zdeněk Troška
Carmen (Bizet) 25 Okt-1 JulD: Zbyněk Müller / Robert Jindra; I: Jozef Bednárik
Faszination Wagner (Wagner) 25-26 OktD: Matthias Fletzberger; I: Selcuk Cara
Lohengrin (Wagner) 4 Nov-4 MajD: Constantin Trinks / Zbyněk Müller; I: Wolfgang Wagner, Katharina Wagner
La Cenerentola (Rossini) 10 Nov-10 AprD: Jan Kučera / David Švec; I: Enikő Eszenyi
Don Giovanni (Mozart) 16 Nov-30 JunD: Jan Chalupecký / David Švec; I: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
The Bartered Bride (Smetana) 18 NovD: Jaroslav Kyzlink / David Švec; I: Magdalena Švecová
Aida (Verdi) 18 Nov-4 JulD: Andreas Sebastian Weiser; I: Petar Selem
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Nov-5 JunD: Jaroslav Kyzlink / Jan Chalupecký; I: Dominik Beneš
Výlety páně Broučkovy (Janáček) 5 Dec-26 AprD: Jaroslav Kyzlink; I: Sláva Daubnerová
Sternenhoch (Acher) 14 Dec-21 MarD: Petr Kofroň; I: Michal Dočekal
La bohème (Puccini) 20 Jan-1 AprD: Jiří Štrunc / Tomáš Brauner; I: Ondřej Havelka
Jonny spielt auf (Krenek) 24 Jan-20 MarI: David Drábek
The Cunning Little Vixen (Janáček) 3 Feb-3 MajD: Robert Jindra; I: Ondřej Havelka
Don Hrabal (Stedron) 7 Feb-28 MarD: Jan Chalupecký; I: Linda Keprtová
Turandot (Puccini) 19 Feb-18 JunD: Enrico Dovico / Richard Hein; I: Václav Věžník
Andrea Chénier (Giordano) 13 Mar-3 AprI: Michal Dočekal
Letters, Riddles and Writs (Nyman) 4 Apr-28 MajD: David Švec; I: Alice Nellis
The Classical Style (Stucky) 4 Apr-28 MajD: David Švec; I: Alice Nellis
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Apr-26 JunD: Richard Hein / Jiří Štrunc; I: Matěj Forman
Tramvestie (Wajsar) 18 Apr-23 JunI: Marek Bureš
L'Amour des trois oranges (Prokofiev,S) 16 Maj-6 JunD: Christopher Ward; I: Radim Vizváry
Dalibor (Smetana) 27 Jun-4 Jul
Ustí nad Labem, Severočeské divadlo / North Bohemian Theatre of Opera and Ballet  / 
Prodaná nevěsta (Smetana) 12 Sep-16 NovD: Milan Kaňák; I: Zbyněk Brabec
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 21 SepD: Miloš Formáček; I: Andrea Hlinková
La traviata (Verdi) 15 Okt-13 MarD: Miloš Formáček; I: Martin Dubovic
Das Land des Lächelns (Lehár) 21 Okt-10 JulD: Miloš Formáček; I: Andrea Hlinková
Prodaná nevěsta (Smetana) 16 NovD: Milan Kaňák / Miloš Formáček; I: Zbyněk Brabec
Der Vogelhändler (Zeller,C) 22 Dec-5 AprD: Milan Kaňák, Jan Snítil; I: Michal Lieberzeit
Kouzelná flétna (Mozart) 16 Feb-3 MajD: Miloš Formáček / Jan Snítil; I: Martin Otava
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 8 AprD: Miloš Formáček / Milan Kaňák; I: Martin Otava
Nabucco (Verdi) 18 AprD: Milan Kanaks; I: Martin Dubovice
Aida (Verdi) 12 Jul