2017/18 > Tyskland 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Tyskland

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Danmark Sverige
Holland
Belgien
Luxembourg

Tyskland
 
Polen
Tjekkiet
Frankrig Schweiz Østrig

Aachen, Theater Aachen  / 

L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Sep-19 JanD: Justus Thorau; I: Jarg Pataki
Anatevka (Bock) 17 Okt-7 JanD: Karl Shymanovitz; I: Ewa Teilmans
Katja Kabanowa (Janáček) 12 Nov-23 FebD: Justus Thorau / Ido Arad / Christopher Ward / Per-Otto Johansson; I: Tibor Torell
La traviata (Verdi) 10 Dec-14 JunD: Karl Shymanovitz / Justus Thorau; I: Ewa Teilmans
Don Giovanni (Mozart) 11 Feb-7 JulD: Justus Thorau; I: Joan Anton Rechi
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 15 Apr-1 JunD: Justus Thorau; I: Ute M Engelhardt
Maria Stuarda (Donizetti) 10 Jun-15 JulD: Karl Shymanovitz; I: Ludger Engels
Das schlaue Füchslein (Janáček) 30 Jun-12 JulD: Raimund Laufen; I: Tamara Heimbrock
La forza del destino (Verdi) 9 Sep-11 NovD: Christopher Ward; I: Jarg Pataki
La traviata (Verdi) 26 SepD: Justus Thorau; I: Ewa Teilmans
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 28 Okt-19 DecD: Justus Thorau; I: Ludger Engels
Roméo et Juliette (Gounod) 9 Dec-25 JanD: Christopher Ward; I: Ewa Teilmans
Trouble in Tahiti (Bernstein) 10 Feb-11 AprD: Christopher Ward; I: Nina Russi
A Quiet Place (Bernstein) 10 Feb-11 AprD: Christopher Ward; I: Nina Russi
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 31 Mar-6 JunD: Karl Shymanovitz; I: Joan Anton Rechi
Così fan tutte (Mozart) 2 Jun-7 JulD: Justus Thorau; I: Ute M Engelhardt
Elegie für junge Liebende (Henze) 23 JunD: Herbert Görtz; I: Ramona Bartsch
Annaberg-Buchholz, Winterstein-Theater Annaberg  / 
Saison in Salzburg (Raymond) 24 Sep-30 DecD: Dieter Klug; I: Urs Alexander Schleiff
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 29 Okt-25 DecD: Dieter Klug; I: Ingolf Huhn
Peter Pan (Wecker) 16 Nov-27 DecD: Dieter Klug; I: Birgit Eckenweber
Der Obersteiger (Zeller,C) 8 Dec-9 MarD: Dieter Klug; I: Ingolf Huhn
Der Bajazzo (Leoncavallo) 21 Jan-23 MarD: Naoshi Takahashi; I: Tamara Korber
Gianni Schicchi (Puccini) 21 Jan-23 MarD: Naoshi Takahashi; I: Tamara Korber
Blossom Time (Romberg) 18 Mar-20 Apr
Blossom Time (Romberg) 18 Mar-20 Apr
Blossom time (Romberg) 18 Mar-20 AprD: Dieter Klug; I: Ingolf Huhn
Martha (Flotow) 29 Apr-13 MajD: Naoshi Takahashi; I: Jasmin Solfaghari
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Der Freischütz (Weber) 1 Okt-10 FebD: Domonkos Héja; I: Hinrich Horstkotte
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 9 Dec-7 JunD: Lancelot Fuhry; I: Martin G Berger
Prima Donna (Wainwright) 3 Feb-22 AprD: Lancelot Fuhry; I: Hans Peter Cloos
La forza del destino (Verdi) 24 Mar-25 MajD: Domonkos Héja; I: André Bücker
Solaris (Fujikura) 18 Maj-16 JunD: Lancelot Fuhry; I: Dirk Schmeding
Herz aus Gold (Kanyar) 30 Jun-28 JulD: Domonkos Héja; I: Holger Hauer
Dalibor (Smetana) 14+ OktD: Domonkos Héja; I: Roland Schwab
Die Zauberflöte (Mozart) 2+ DecD: Lancelot Fuhry; I: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2+ FebD: Domonkos Héja; I: André Bücker
JFK (Little) 24+ MarD: Lancelot Fuhry; I: Roman Hovenbitzer
Die Walküre (concert) (Wagner) 20 AprD: Domonkos Héja
Don Pasquale (Donizetti) 25+ MajD: Domonkos Héja; I: Corinna von Rad
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 29+ JunD: Ivan Demidov; I: Cusch Jung
Baden-Baden, Festspielhaus Baden-Baden  / 
Leonore (concert) (Beethoven) 3 NovD: René Jacobs
La bohème (Puccini) 10-12 NovD: Teodor Currentzis; I: Philipp Himmelmann
Der Messias (Handel) 17 DecD: Robert King
Parsifal (Wagner) 24 Mar-2 AprD: Simon Rattle; I: Dieter Dorn
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 25 Mar-1 AprD: Simon Rössler; I: Christian Carsten
Ritter Parceval (Albrecht,H) 26-31 MarD: Stanley Dodds; I: Kirsten Uttendorf
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 18 MajD: Valery Gergiev
Die Zauberflöte (Mozart) 8-14 JulD: Yannick Nézet-Séguin
Adriana Lecouvreur (Cilea) 20-23 JulD: Valery Gergiev; I: Isabelle Partiot-Pieri
Hoffmanns Erzählungen (concert) (Offenbach) 25 NovD: Marc Minkowski
Missa Solemnis (Beethoven) 1 DecD: Jan Caeyers
King Arthur (Purcell) 20 JanD: Paul McCreesh
Das Lied von der Erde (Mahler) 20 JanD: Jochen Rieder
Otello (Verdi) 13-22 AprD: Daniele Gatti; I: Robert Wilson
Requiem (Verdi) 14-20 AprD: Riccardo Muti
Clara (Bond) 14-21 AprD: Michael Hasel
Der Kleine und Otello (Verdi) 16-20 AprD: Raphael Haeger
h-Moll-Messe (Bach,JS) 10 JunD: Philippe Herreweghe
Bautzen, Deutsch-Sorbisches Volkstheater Bautzen  / 
Frau Luna (Lincke) 12 Jan-4 Mar
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
La traviata (Verdi) 30 Aug-19 MajD: Ido Arad / Carlo Montanaro; I: Götz Friedrich
Die Zauberflöte (Mozart) 31 Aug-14 JunD: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; I: Günter Krämer
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Sep-18 OktD: Donald Runnicles / Marcus Bosch / John Fiore; I: Christian Spuck
Lohengrin (Wagner) 10 Sep-17 DecD: Donald Runnicles / Axel Kober; I: Kasper Holten
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 SepD: Ivan Repušić; I: Filippo Sanjust
Aida (Verdi) 23 Sep-7 OktD: Giampaolo Bisanti; I: Benedikt von Peter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 1 Okt-13 JanD: Ido Arad / Nikolas Maximilian Nägele; I: Katharina Thalbach
L'Invisible (Reimann) 8-31 OktD: Donald Runnicles; I: Vasily Barkhatov
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 14-28 OktD: Nicholas Carter; I: Robert Carsen
Elektra (Strauss) 19-30 OktD: Donald Runnicles; I: Kirsten Harms
Tosca (Puccini) 21 Okt-24 MarD: Giampaolo Bisanti / John Fiore; I: Boleslaw Barlog
Nabucco (Verdi) 29 Okt-24 MajD: Roberto Rizzi-Brignoli / Paolo Arrivabeni; I: Keith Warner
Tannhäuser (Wagner) 11 Nov-8 AprD: Michael Boder / Donald Runnicles; I: Kirsten Harms
Le prophète (Meyerbeer) 26 Nov-7 JanD: Enrique Mazzola; I: Olivier Py
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 6-12 DecD: Kevin McCutcheon; I: Gerlinde Pelkowski
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10-28 DecD: Nicholas Carter; I: Götz Friedrich
La bohème (Puccini) 20 Dec-2 JanD: Nicholas Carter; I: Götz Friedrich
Carmen (Bizet) 20 Jan-16 JunD: Ivan Repušić / Nikolas Maximilian Nägele; I: Ole Anders Tandberg
Così fan tutte (Mozart) 26 Jan-17 FebD: Nicholas Milton; I: Robert Borgmann
Salome (Strauss) 28 Jan-3 FebD: Evan Rogister; I: Claus Guth
Der Troubadour (Verdi) 11 Feb-12 MajD: Giacomo Sagripanti; I: Hans Neuenfels
L'arlesiana (concert) (Cilea) 21-24 FebD: Paolo Arrivabeni
Madama Butterfly (Puccini) 25 Feb-10 MarD: Carlo Rizzi; I: Pier Luigi Samaritani
Turandot (Puccini) 3-17 MarD: Alexander Vedernikov; I: Lorenzo Fioroni
Das Wunder der Heliane (Korngold) 18 Mar-6 AprD: Marc Albrecht; I: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Mar-13 AprD: Stefano Ranzani; I: David Pountney
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Mar-13 AprD: Stefano Ranzani; I: David Pountney
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 7-20 AprD: Donald Runnicles; I: Ole Anders Tandberg
Don Giovanni (Mozart) 15-29 AprD: Donald Runnicles; I: Roland Schwab
Die Fledermaus (Strauss,J) 28 Apr-8 JunD: Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; I: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 3-17 MajD: Guillermo García Calvo; I: Jan Bosse
Ein Maskenball (Verdi) 6-13 MajD: Donald Runnicles; I: Götz Friedrich
Don Carlo (Verdi) 18-27 MajD: Donald Runnicles / Ido Arad; I: Marco Arturo Marelli
Maria Stuarda (concert) (Donizetti) 28-31 MajD: Francesco Ivan Ciampa
Il viaggio a Reims (Rossini) 15 Jun-5 JulD: Giacomo Sagripanti; I: Jan Bosse
Faust (Gounod) 23 Jun-6 JulD: Jacques Lacombe; I: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
La Gioconda (Ponchielli) 28 Jun-7 JulD: Pinchas Steinberg; I: Filippo Sanjust
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Aug-1 JunD: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; I: Günter Krämer
La traviata (Verdi) 30 Aug-16 DecD: Stephan Zilias / Donald Runnicles / Nikolas Maximilian Nägele; I: Götz Friedrich
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 31 Aug-20 MajD: Nikolas Maximilian Nägele / Stephan Zilias; I: Katharina Thalbach
Roméo und Juliette (Berlioz) 6-10 SepD: Thomas Søndergård; I: Sasha Waltz
Nabucco (Verdi) 8 Sep-28 DecD: Roberto Rizzi-Brignoli; I: Keith Warner
Tristan und Isolde (Wagner) 23 Sep-3 OktD: Donald Runnicles; I: Graham Vick
Tosca (Puccini) 30 Sep-20 AprD: Pier Giorgio Morandi / Ivan Repušić / Oksana Lyniv; I: Boleslaw Barlog
Wozzeck (Berg) 5 Okt-15 NovD: Donald Runnicles; I: Ole Anders Tandberg
Fausts Verdammnis (Berlioz) 12-20 OktD: Donald Runnicles; I: Christian Spuck
Messa da Requiem (Verdi) 18 Okt-9 NovD: Benjamin Reiners; I: Achim Freyer
Don Giovanni (Mozart) 25 Okt-1 NovD: Daniel Cohen; I: Roland Schwab
Lohengrin (Wagner) 28 Okt-12 MajD: Justin Brown / Donald Runnicles; I: Kasper Holten
Die Sache Makropulos (Janáček) 10-22 NovD: Marko Letonja; I: David Hermann
Die Fledermaus (Strauss,J) 18 Nov-3 JanD: Nikolas Maximilian Nägele / Donald Runnicles / Stephan Zilias; I: Rolando Villazón
Andrea Chénier (Giordano) 28 Nov-5 DecD: Giampaolo Bisanti; I: John Dew
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 1 Dec-12 JanD: Enrique Mazzola; I: Laurent Pelly
Das Märchen von der Zauberflöte (Mozart) 11-12 DecD: Kevin McCutcheon; I: Gerlinde Pelkowski
Das schlaue Füchslein (Janáček) 20 Dec-4 JanD: Moritz Gnann; I: Katharina Thalbach
Carmen (Bizet) 6 Jan-22 JunD: Stephan Zilias / Jacques Lacombe; I: Ole Anders Tandberg
Tannhäuser (Wagner) 13 Jan-11 MajD: Sebastian Weigle / Stefan Blunier; I: Kirsten Harms
La sonnambula (Bellini) 26 Jan-25 MajD: Diego Fasolis; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Boris Godunow (Musorgsky) 31 Jan-9 MarD: Kirill Karabits; I: Richard Jones
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 4-15 FebD: Jacques Lacombe; I: Filippo Sanjust
Rigoletto (Verdi) 6 Feb-30 AprD: Stephan Zilias / Nicholas Carter; I: Jan Bosse
La rondine (Puccini) 12-23 FebD: Stefano Ranzani; I: Rolando Villazón
Turandot (Puccini) 23 Feb-23 MajD: Andrea Battistoni / John Fiore; I: Lorenzo Fioroni
Salome (Strauss) 24 Feb-2 MarD: Stefan Blunier; I: Claus Guth
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 7-23 MarD: Alexander Vedernikov; I: Götz Friedrich
Der Zwerg (Zemlinsky) 24 Mar-12 AprD: Donald Runnicles; I: Tobias Kratzer
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 5 Apr-10 MajD: Evan Rogister; I: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Parsifal (Wagner) 14-21 AprD: Donald Runnicles; I: Philipp Stölzl
Oceane (Glanert) 28 Apr-24 MajD: Donald Runnicles; I: Robert Carsen
Der fliegende Holländer (Wagner) 1-9 MajD: Axel Kober; I: Christian Spuck
Don Quichotte (Massenet) 30 Maj-18 JunD: Emmanuel Villaume; I: Jakop Ahlbom
Delirio (Moultaka) 4-13 JunI: Wolfgang Nägele
Otello (Verdi) 8-20 JunD: Paolo Arrivabeni; I: Andreas Kriegenburg
Manon Lescaut (Puccini) 9-15 JunD: Simon Rattle; I: Gilbert Deflo
Hamlet (concert) (Thomas,A) 24-29 JunD: Yves Abel
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Sep-28 JanD: Jordan de Souza; I: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 23 Sep-4 NovD: Adam Benzwi; I: Barrie Kosky
Die Bremer Stadtmusikanten (Sendil) 24 Sep-26 DecD: Ivo Hentschel; I: Tobias Ribitzki
Die schöne Helena (Offenbach) 1 Okt-25 DecD: Stefan Soltesz; I: Barrie Kosky
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15 Okt-12 JulD: Jordan de Souza; I: Barrie Kosky
Satyagraha (Glass) 27 Okt-10 NovD: Jonathan Stockhammer; I: Sidi Larbi Cherkaoui
Anatevka (Bock) 3 Dec-15 JulD: Koen Schoots; I: Barrie Kosky
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Dec-20 JanD: Ivo Hentschel / Jordan de Souza; I: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Don Giovanni (Mozart) 6 Jan-9 MarD: Anthony Bramall / Ivo Hentschel; I: Herbert Fritsch
Die Gezeichneten (Schreker) 21 Jan-11 JulD: Stefan Soltesz; I: Calixto Bieito
Schneewittchen und die 77 Zwerge (Kats-Chernin) 25 Jan-17 AprD: Ivo Hentschel; I: Christian von Götz
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 31 Jan-30 MarD: Adam Benzwi; I: Barrie Kosky
Xerxes (Handel) 9 Feb-20 MarD: Konrad Junghänel; I: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 17 Mar-13 JulD: Clemens Flick; I: Stefan Herheim
Blaubart (Offenbach) 23 Mar-13 JulD: Stefan Soltesz / Ivo Hentschel; I: Stefan Herheim
Jewgeni Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Mar-19 MajD: Jordan de Souza; I: Barrie Kosky
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Apr-21 MajD: Maurizio Barbacini; I: Kirill Serebrennikov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13-28 AprD: Ivo Hentschel; I: Calixto Bieito
Semele (Handel) 12 Maj-10 JulD: Konrad Junghänel; I: Barrie Kosky
My Fair Lady (Loewe) 2 Jun-7 JulD: Peter Christian Feigel; I: Andreas Homoki
Die Nase (Shostakovich) 16 Jun-14 JulD: Ainars Rubikis; I: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 23 Jun-8 JulD: Hendrik Vestmann; I: Sebastian Baumgarten
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Sep-4 NovD: Ainars Rubikis; I: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Anatevka (Bock) 15 Sep-7 FebD: Koen Schoots; I: Barrie Kosky
Die tote Stadt (Korngold) 30 Sep-28 JunD: Ainars Rubikis; I: Robert Carsen
Blaubart (Offenbach) 3 Okt-9 DecD: Stefan Soltesz; I: Stefan Herheim
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 13 Okt-16 DecD: Ainars Rubikis; I: Andreas Homoki
Der Zauberer von Oz (Valtinoni) 28 Okt-26 DecD: Ivo Hentschel; I: Felix Seiler
Cendrillon (Massenet) 2 Nov-28 DecD: Ainars Rubikis; I: Damiano Michieletto
Candide (Bernstein) 24 Nov-30 JunD: Jordan de Souza; I: Barrie Kosky
Die Perlen der Cleopatra (Straus) 6 Dec-20 JanD: Adam Benzwi; I: Barrie Kosky
Viktoria und ihr Husar (concert) (Abraham) 23-30 DecD: Stefan Soltesz
My Fair Lady (Loewe) 5 Jan-1 MajD: Peter Christian Feigel; I: Andreas Homoki
Eine Frau, die weiss, was sie will! (Straus) 13 Jan-31 MarD: Adam Benzwi; I: Barrie Kosky
La bohème (Puccini) 27 Jan-29 JunD: Jordan de Souza; I: Barrie Kosky
West Side Story (Bernstein) 10 Feb-18 MajD: Koen Schoots; I: Barrie Kosky, Otto Pichler
Poro (Handel) 16 Mar-25 JunD: Jörg Halubek; I: Harry Kupfer
Ball im Savoy (Abraham) 21 Mar-16 JunD: Adam Benzwi; I: Barrie Kosky
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 10 Apr-11 JunD: Gabriel Feltz; I: Suzanne Andrade, Esme Appleton
M - Eine Stadt sucht einen Mörder (Eggert) 5 Maj-26 Jun
Der Jahrmarkt von Sorotschinzi (Musorgsky) 9 Maj-12 JunD: Jordan de Souza; I: Barrie Kosky
Roxy und ihr Wunderteam (Abraham) 31 Maj-27 JunD: Kai Tietje; I: Stefan Huber
Der Rosenkavalier (Strauss) 8-23 JunD: Henrik Nánási; I: Andreas Homoki
Berlin, Konzerthaus Berlin  / 
Giovanna d'Arco (Verdi) 5 MarD: Felix Krieger; I: Thilo Reinhardt
Ein deutsches Requiem (Brahms) 31 MarD: Michael Sanderling
Berlin, Staatsoper Unter den Linden  / 
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 3 Okt-17 DecD: Daniel Barenboim; I: Jürgen Flimm
Rivale (Ronchetti) 8-22 OktD: Max Renne; I: Isabel Ostermann
Der unglaubliche Spotz (Svoboda,M) 24 Nov-20 DecD: Adrian Heger; I: Marcin Lakomicki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-29 DecD: Sebastian Weigle; I: Achim Freyer
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 9 Dec-14 JulD: Diego Fasolis; I: Eva-Maria Höckmayr
La bohème (Puccini) 22 Dec-17 JanD: Julien Salemkour; I: Lindy Hume
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Dec-12 AprD: Julien Salemkour / Daniel Cohen; I: August Everding
Don Giovanni (Mozart) 7 Jan-2 FebD: Alessandro De Marchi; I: Claus Guth
Ariadne auf Naxos (Strauss) 12-19 JanD: Eun Sun Kim; I: Hans Neuenfels
La traviata (Verdi) 28 Jan-3 JunD: Massimo Zanetti / Domingo Hindoyan; I: Dieter Dorn
Sommertag (Brass) 10 Feb-3 MarD: Max Renne; I: Eva-Maria Weiss
Tristan und Isolde (Wagner) 11 Feb-18 MarD: Daniel Barenboim; I: Dmitri Tcherniakov
Salome (Strauss) 4-17 MarD: Zubin Mehta / Thomas Guggeis; I: Hans Neuenfels
Falstaff (Verdi) 25 Mar-1 AprD: Daniel Barenboim; I: Mario Martone
Parsifal (Wagner) 30 Mar-2 AprD: Daniel Barenboim; I: Dmitri Tcherniakov
The Turn of the Screw (Britten) 8-22 AprD: Daniel Cohen; I: Claus Guth
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-28 AprD: Victorien Vanoosten; I: Wim Wenders
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Apr-24 MajD: Daniel Cohen; I: Ruth Berghaus
King Arthur (Purcell) 6-21 MajD: René Jacobs; I: Sven-Eric Bechtolf, Julian Crouch
Pelléas et Mélisande (Debussy) 27 Maj-14 JunD: Daniel Barenboim; I: Ruth Berghaus
Tosca (Puccini) 2-16 JunD: Simone Young; I: Alvis Hermanis, Gudrun Hartmann
Macbeth (Verdi) 17 Jun-2 JulD: Daniel Barenboim; I: Harry Kupfer
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Jun-6 JulD: Domingo Hindoyan; I: Jürgen Flimm
Ti vedo, ti sento, mi perdo (Sciarrino) 7-15 JulD: Maxime Pascal; I: Jürgen Flimm
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 16 Sep-14 OktD: Simone Young; I: Claus Guth
Der Freischütz (Weber) 22 Sep-6 OktD: Marc Minkowski; I: Michael Thalheimer
Medea (Cherubini) 7-28 OktD: Daniel Barenboim; I: Andrea Breth
Usher (Van Parys) 12-30 OktD: Marit Strindlund; I: Philippe Quesne
Le nozze di Figaro (Mozart) 13-26 OktD: Alessandro De Marchi; I: Jürgen Flimm
Il trovatore (Verdi) 27 Okt-11 NovD: Eun Sun Kim; I: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
L'orfeo (Monteverdi) 17-30 NovD: Leonardo García Alarcón; I: Sasha Waltz
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 24 Nov-1 DecD: Diego Fasolis; I: Eva-Maria Höckmayr
Hippolyte et Aricie (Rameau) 25 Nov-8 DecD: Sir Simon Rattle; I: Aletta Collins
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 26 Nov-1 DecD: Diego Fasolis; I: Eva-Maria Höckmayr
Fidelio (Beethoven) 7-19 DecD: Karl Heinz Steffens; I: Harry Kupfer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14 Dec-12 JanD: Christopher Moulds / Thomas Guggeis; I: Achim Freyer
Falstaff (Verdi) 20 Dec-1 JanD: Daniel Barenboim; I: Mario Martone
Violetter Schnee (Furrer) 13-31 JanD: Matthias Pintscher; I: Claus Guth
Kopernikus (Vivier) 18 Jan-2 FebD: Errico Fresis; I: Wouter Van Looy
Don Giovanni (Mozart) 20 Jan-12 FebD: Lahav Shani; I: Claus Guth
Elektra (Strauss) 27 Jan-24 FebD: Daniel Barenboim; I: Patrice Chéreau
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Feb-8 MajD: Stefano Ranzani; I: Ruth Berghaus
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Feb-16 MarD: Franz Welser-Möst; I: Yuval Sharon
Babylon (Widmann) 9-24 MarD: Daniel Barenboim; I: Andreas Kriegenburg
Schneewittchen (Mitterer) 13 Mar-7 AprI: Constanze Albert
La traviata (Verdi) 15-30 MarD: Massimo Zanetti; I: Dieter Dorn
Die Verlobung im Kloster (Prokofiev) 13-22 AprD: Daniel Barenboim; I: Dmitri Tcherniakov
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 14-21 AprD: Daniel Barenboim; I: Andrea Moses
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Apr-1 MajD: Thomas Guggeis; I: August Everding
Tosca (Puccini) 3-12 MajD: Domingo Hindoyan; I: Alvis Hermanis
Macbeth (Verdi) 23-30 MajD: Daniel Barenboim; I: Harry Kupfer
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Maj-7 JunD: Maxime Pascal; I: Ruth Berghaus
Rigoletto (Verdi) 2-29 JunD: Andrés Orozco-Estrada; I: Bartlett Sher
Tristan und Isolde (Wagner) 15-28 JunD: Daniel Barenboim; I: Dmitri Tcherniakov
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Otello (Verdi) 7 Okt-25 MarD: Alexander Kalajdzic; I: Paul-Georg Dittrich
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Okt-2 FebD: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; I: Andrea Schwalbach
Werther (Massenet) 2 Dec-18 MarD: Alexander Kalajdzic; I: Alexander Charim
Benzin (Rezniček) 13 Jan-8 AprD: Gregor Rot; I: Cordula Däuper
Das Rheingold (Wagner) 3 Mar-6 MajD: Alexander Kalajdzic; I: Mizgin Bilmen
Anne und Zef (Krüs) 22 MarD: Wilko Jordens; I: Michael Britsch
Orlando paladino (Haydn) 27 Apr-5 JulD: Merijn van Driesten; I: Julia Hölscher
Jakob Lenz (Rihm) 9 Jun-7 JulD: Gregor Rot; I: Nadja Loschky
My Fair Lady (Loewe) 21 Sep-31 MajD: William Ward Murta; I: Thomas Winter
La traviata (Verdi) 6 Okt-12 AprD: Alexander Kalajdzic; I: Nadja Loschky
Die Zauberflöte (Mozart) 20 OktD: Alexander Kalajdzic / Gregor Rot; I: Andrea Schwalbach(original), Nick Westbrock(revival)
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Dec-16 FebD: Alexander Kalajdzic; I: Jan Eßinger
Dead Man Walking (Heggie) 13 Jan-29 MarD: Gregor Rot; I: Wolfgang Nägele
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 2-31 MarD: Alexander Kalajdzic; I: Andrea Schwalbach
Amadis de Gaule (Bach,JC) 27 Apr-20 JunD: Merijn van Driesten; I: Maximilian von Mayenburg
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 7 Jun-6 JulD: Gregor Rot; I: Nadja Loschky
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Penthesilea (Schoeck) 15 Okt-14 DecD: Dirk Kaftan; I: Peter Konwitschny
Carmen (Bizet) 5 Nov-20 AprD: Jacques Lacombe; I: Carlos Wagner
Geisterritter (Reynolds) 3 Dec-4 MarD: Daniel Mayr; I: Erik Petersen
Madama Butterfly (Puccini) 8 Dec-31 MarD: Stephan Zilias; I: Mark Daniel Hirsch
Gianni Schicchi (Puccini) 1 Jan-18 FebD: Jacques Lacombe; I: Mark Daniel Hirsch
Il tabarro (Puccini) 1 Jan-18 FebD: Jacques Lacombe; I: Mark Daniel Hirsch
Le nozze di Figaro (Mozart) 28 Jan-30 JunD: Dirk Kaftan / Stephan Zilias / Marcus Merkel / Hermes Helfricht; I: Aron Stiehl
Echnaton (Glass) 11 Mar-28 JunD: Stephan Zilias; I: Laura Scozzi
La traviata (Verdi) 24 Mar-21 MajD: Dirk Kaftan; I: Andreas Homoki
Evita (Lloyd Webber) 11 Apr-8 JulD: Jürgen Grimm; I: Gil Mehmert(original), Sandra Wissmann(revival)
I due Foscari (Verdi) 6 Maj-12 JulD: Will Humburg; I: Philipp Kochheim
Turandot (Puccini) 27 Maj-22 JunD: Stephan Zilias; I: Silviu Purcărete
Oberst Chabert (Waltershausen) 17 Jun-13 JulD: Jacques Lacombe; I: Roland Schwab
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 7 Sep-26 OktD: Hermes Helfricht / Stephan Zilias; I: Seollyeon Konwitschny
Kiss me, Kate (Porter) 15 Sep-5 JanD: Daniel Mayr; I: Martin Duncan
Xerxes (Handel) 7 Okt-13 MarD: Rubén Dubrovsky; I: Leo Muscato
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Okt-20 DecD: Hermes Helfricht / Daniel Mayr; I: Jürgen Rose(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Lohengrin (Wagner) 4 Nov-14 AprD: Dirk Kaftan / Hermes Helfricht; I: Marco Arturo Marelli
Requiem (Verdi) 9 NovD: Dirk Kaftan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Nov-25 DecD: Daniel Mayr; I: Franziska Severin(original), Mark Daniel Hirsch
Marx in London (Dove) 9 Dec-14 FebD: David Parry / Daniel Mayr; I: Jürgen R Weber
La Gioconda (Ponchielli) 1 Jan-8 JunD: Hermes Helfricht
Die Schneekönigin (Lange) 27 Jan-18 MajD: Daniel Mayr; I: Johannes Schmid
Jérusalem (Verdi) 10 Feb-3 MajD: Will Humburg; I: Francisco Negrín(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
Elektra (Strauss) 10 Mar-13 JunD: Dirk Kaftan; I: Enrico Lübbe
Die Sache Makropulos (Janáček) 7 Apr-19 JunD: Hermes Helftricht; I: Christopher Alden
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 25 Maj-5 JulD: Will Humburg; I: David Pountney
Don Giovanni (Mozart) 14 Jun-4 JulD: Dirk Kaftan; I: Jakob Peters-Messer(original), Mark Daniel Hirsch(revival)
West Side Story (Bernstein) 1+ Sep
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 OktI: Josef Ernst Köpplinger
Cavalleria rusticana (Mascagni) 3 Nov
Pagliacci (Leoncavallo) 3 Nov
Iwein (Eggert) 5 Apr
La forza del destino (Verdi) 3 Maj
Brandenburg, Brandenburger Theater  / 
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 12 OktD: Saessak Shin; I: Winfried Schneider
Ritter Blaubart (Offenbach) 12-14 JanD: Ivo Hentschel; I: Steffen Piontek
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 23-24 MarD: Alexanders Merzyn; I: Klaus Seiffert
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Don Carlo (Verdi) 9 Sep-2 FebD: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; I: Andrea Moses
Werther (Massenet) 22 Sep-22 DecD: Iván López Reynoso / Samuel Emanuel; I: Benjamin Prins
Tosca (Puccini) 1 Okt-7 DecD: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; I: Roland Schwab
Rivale (Ronchetti) 29 Okt-27 JunD: Max Renne; I: Isabel Ostermann
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-26 DecD: Iván López Reynoso / Christopher Lichtenstein; I: Brigitte Fassbaender
Europeras I and II (Cage) 25 Nov-24 JunD: Christopher Lichtenstein; I: Isabel Ostermann
How to Kill Your Mother. Projekt Elektra (Salvatori) 26 Nov-23 JanD: Samuel Emanuel; I: Till Kleine-Möller
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Jan-22 JunD: Iván López Reynoso; I: Aniara Amos
La porta della legge (Sciarrino) 12 Jan-22 JunD: Alexis Agrafiotis / Iván López Reynoso; I: Aniara Amos
La clemenza di Tito (Mozart) 17 Feb-11 MajD: Srboljub Dinić / Iván López Reynoso; I: Jürgen Flimm
Elektra (Strauss) 16 Mar-1 JunD: Srboljub Dinić; I: Adriana Altaras
Elektra (Strauss) 16 Mar-1 JunD: Srboljub Dinić; I: Adriana Altaras
La Voix humaine (Poulenc) 11 Apr-3 JunD: Günther Albers; I: Isabel Ostermann
Tagebuch eines Verschollenen (Janáček) 11 Apr-3 JunD: Günther Albers; I: Isabel Ostermann
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 19-31 MajD: Iván López Reynoso; I: Neco Çelik
Carmen (Bizet) 18 Aug-5 SepD: Srboljub Dinić; I: Philipp M Krenn
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21 Sep-20 OktD: Iván López Reynoso; I: Neco Çelik
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Okt-2 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Nov-25 DecD: Iván López Reynoso; I: Brigitte Fassbaender
La bohème (Puccini) 1 Dec-24 Mar
The Turn of the Screw (Britten) 11 Jan-10 Mar
Die lustige Witwe (Lehár) 22 Feb-9 Jun
Die Passagierin (Weinberg) 6 Apr-5 Jun
Bremen, Theater Bremen  / 
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Sep-21 AprD: Yoel Gamzou / Valery Kirianov; I: Armin Petras
Candide (Bernstein) 14 Okt-24 MarD: Christopher Ward; I: Marco Štorman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Okt-1 FebD: Olof Boman / Hartmut Keil; I: Michael Talke
Rusalka (Dvořák,A) 11 Nov-18 MarD: Hartmut Keil / Winston Dan Vogel / Killian Farrell; I: Anna-Sophie Mahler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-26 DecD: Israel Gursky; I: Alexander Riemenschneider
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Dec-1 AprD: Israel Gursky; I: Chris Alexander
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Jan-26 JunD: Olof Boman / Israel Gursky; I: Paul-Georg Dittrich
Wahlverwandtschaften (Kürstner) 24 Feb-26 MajD: Clemens Heil; I: Stephan Kimmig
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Mar-24 JunD: Yoel Gamzou; I: Felix Rothenhäusler
Carmen (Bizet) 13 Apr-17 MajD: Yoel Gamzou; I: Anna-Sophie Mahler
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 28 Apr-13 JunD: Clemens Heil; I: Tatjana Gürbaca
The Rake's Progress (Stravinsky) 27 Maj-28 JunD: Hartmut Keil; I: Michael Talke
Fidelio (Beethoven) 16 Sep-10 JanD: Yoel Gamzou; I: Paul-Georg Dittrich
Un ballo in maschera (Verdi) 21 Okt-19 JanD: Marco Comin; I: Michael Talke
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 1 Dec-21 MarD: Hartmut Keil; I: Alexander Riemenschneider
Lulu (Berg) 27 Jan-24 MarD: Hartmut Keil; I: Marco Štorman
L'étoile (Chabrier) 30 Mar-30 JunD: Yoel Gamzou; I: Tom Ryser
Die tote Stadt (Korngold) 12 Maj-13 JunD: Yoel Gamzou; I: Armin Petras
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
Rigoletto (Verdi) 4 Nov-9 DecD: Marc Niemann / Ektoras Tartanis; I: Andrzej Woron
Fidelio (Beethoven) 25 Dec-10 MarD: Marc Niemann; I: Robert Lehmeier
Frau Luna (Lincke) 30 Jan-10 JunD: Hartmut Brüsch / Tonio Shiga; I: Holger Seitz
Frau Luna (Lincke) 3+ FebD: Hartmut Brüsch; I: Holger Seitz
Der Konsul (Menotti) 17 Mar-27 MajD: Marc Niemann; I: Matthias Oldag
Der Liebestrank (Donizetti) 28 Apr-20 JunD: Ektoras Tartanis / Tonio Shiga; I: Ansgar Weigner
Der Untermieter (Tate) 2-21 JunD: Ektoras Tartanis; I: Sam Brown
Chemnitz, Theater Chemnitz  / 
Hochzeit mit Hindernissen (Morrison,G) 16 Sep-19 MajD: Jakob Brenner; I: Stefan Huber
Chess (Andersson,BT) 29 Sep-20 MajD: Jakob Brenner; I: Thomas Winter
Der Rosenkavalier (Strauss) 30 Sep-19 JanD: Felix Bender; I: Paul Esterházy
9. Sinfonie (concert) (Beethoven) 3 OktD: Clemens Schuldt
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 6 Okt-1 MarD: Felix Bender; I: Helen Malkowsky
Emil und die Detektive (Schubring) 14 Okt-18 MajD: Jakob Brenner; I: Michael Schilhan
Turandot (Puccini) 22 Okt-28 DecD: Felix Bender; I: Hinrich Horstkotte
Non(n)sens (Goggin) 28 Okt-21 MajD: Jakob Brenner; I: Matthias Winter
Ein Maskenball (Verdi) 2 Dec-10 MajD: Guillermo García Calvo / Stefan Politzka / Attilio Tomasello; I: Arila Siegert
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-25 DecD: Guillermo García Calvo / Felix Bender / Stefan Politzka; I: Steffen Piontek
9. Sinfonie (Beethoven) 31 DecD: Felix Bender
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 13 Jan-10 MarD: Felix Bender; I: Helen Malkowsky
Rinaldo (Handel) 20 Jan-9 MajD: Felix Bender; I: Kobie van Rensburg
Das Rheingold (Wagner) 3 Feb-28 AprD: Guillermo García Calvo / Felix Bender; I: Verena Stoiber
Tannhäuser (Wagner) 4 Mar-1 AprD: Gerrit Prießnitz; I: Michael Heinicke
Der Sängerkrieg der Heidehasen (Wilhelm) 23 Mar-26 MajD: Jakob Brenner; I: Jasna Žarić
Die Walküre (Wagner) 24 Mar-27 MajD: Felix Bender / Guillermo García Calvo; I: Monique Wagemakers
Parsifal (Wagner) 30 Mar-29 AprD: Guillermo García Calvo; I: John Dew
Don Pasquale (Donizetti) 12 Maj-15 JunD: Stefan Politzka; I: Nils Braun
Die Fledermaus (Strauss,J) 2-16 JunD: Guillermo García Calvo; I: Johannes Pölzgutter
Die Fledermaus (Strauss,J) 15 Sep-22 MarD: Guillermo García Calvo; I: Johannes Pölzgutter
Don Pasquale (Donizetti) 23 Sep-29 DecD: Stefan Politzka / Kevin Griffiths; I: Nils Braun
Siegfried (Wagner) 29 Sep-8 JunD: Felix Bender / Guillermo García Calvo; I: Sabine Hartmannshenn
Amleto (Faccio) 3 Nov-5 MajD: Gerrit Prießnitz; I: Olivier Tambosi
Götterdämmerung (Wagner) 1 Dec-10 JunD: Guillermo García Calvo; I: Elisabeth Stöppler
Das Rheingold (Wagner) 5 Jan-30 MajD: Guillermo García Calvo; I: Verena Stoiber
Die Walküre (Wagner) 12 Jan-1 JunD: Felix Bender / Guillermo García Calvo; I: Monique Wagemakers
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Feb-28 MajD: Jakob Brenner; I: Michael Schilhan
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Feb-31 MarD: Guillermo García Calvo; I: Paul Esterházy
Ein Maskenball (Verdi) 5-18 AprI: Arila Siegert
Der Teufel auf Erden (von Suppé) 27 Apr-2 JunD: Jakob Brenner; I: Hinrich Horstkotte
Fidelio (Beethoven) 25 Maj-23 JunD: Guillermo García Calvo; I: Robert Lehmeier
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 17 Sep-18 JanD: Johannes Braun; I: Susanne Lietzow
Tosca (Puccini) 30 Sep-28 JanD: Roland Kluttig; I: Hans Walter Richter
Das Land des Lächelns (Lehár) 2 Dec-1 AprD: Johannes Braun; I: Magdalena Fuchsberger
La Cenerentola (Rossini) 3 Feb-29 MarD: Johannes Braun; I: Tibor Torell
High Society (Porter) 24 Feb-8 JulD: Roland Fister; I: Matthias Straub
Pinocchio (Valtinoni) 10 Mar-6 MajD: Paul Willot-Förster; I: Erik Petersen
Rusalka (Dvořák,A) 22 Apr-27 JunD: Roland Kluttig; I: Tobias Heyder
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 22 Jun-11 JulD: Roland Kluttig; I: Konstanze Lauterbach
Die Zauberflöte (Mozart) 29+ SepD: Johannes Braun; I: Philipp Westerbarkei
Into the Woods (Sondheim) 8+ DecD: Roland Fister; I: Joan Anton Rechi
Peter Grimes (Britten) 26 Jan-9 AprD: Roland Kluttig; I: Alexander Charim
Wunderland (Schreier) 1-17 MarD: Paul Willot-Förster; I: Ilaria Lanzino
Neues vom Tage (Hindemith) 30 Mar-23 MajD: Roland Fister; I: Tibor Torell
Peter Grimes (Britten) 13 AprD: Roland Kluttig; I: Alexander Charim
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 5 Maj-23 JunD: Roland Fister; I: Jörg Behr
Carmen (Bizet) 2 Jun-10 JulD: Roland Kluttig; I: Alexander Müller-Elmau
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Sugar (Styne) 1 Sep-1 JanD: Ivo Hentschel; I: Klaus Seiffert
Turandot (Puccini) 23 Sep-10 JunD: Evan Christ; I: Martin Schüler
Wozzeck (Berg) 1 Okt-5 NovD: Evan Christ; I: Christiane Lutz
Ritter Blaubart (Offenbach) 16 Nov-13 MajD: Ivo Hentschel; I: Steffen Piontek
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-29 DecD: Ivo Hentschel; I: Martin Schüler
Sekretärinnen (Wittenbrink) 26 Jan-2 JunD: Frank Bernard; I: Thomas Weber-Schallauer
Don Carlo (Verdi) 4 Feb-14 AprD: Evan Christ; I: Martin Schüler
Don Giovanni (Mozart) 24 Feb-7 JunD: Evan Christ; I: Martin Schüler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Mar-16 JunD: Evan Christ; I: Matthias Oldag
Macbeth (Verdi) 21 Apr-26 JunD: Evan Christ; I: Martin Schüler
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 23 Jun-7 JulD: Alexander Merzyn
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Sep-10 FebD: Will Humburg / Michael Nündel; I: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Sep-27 DecD: Will Humburg; I: Eva-Maria Höckmayr
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 29 Okt-8 AprD: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel / Karsten Januschke; I: Emmanuelle Bastet
Schubert's Winterreise (Zender) 11 Nov-13 JanD: Michael Nündel
Die Fledermaus (Strauss,J) 9 Dec-8 JunD: Michael Nündel; I: Nicole Claudia Weber
Simon Boccanegra (Verdi) 27 Jan-20 MajD: Will Humburg; I: Dirk Schmeding
Die Sache Makropulos (Janáček) 10 Mar-10 MajD: Will Humburg; I: Eva-Maria Höckmayr
Orango (Shostakovich) 13-14 MajD: Will Humburg; I: Ines Krome
Così fan tutte (Mozart) 19 Maj-16 JunD: Michael Nündel; I: Dietrich Hilsdorf
Die Dreigroschenoper (Weill) 31 Maj-20 JunD: Michael Nündel; I: Philip Tiedemann
L'orfeo (Monteverdi) 8 Sep-27 DecD: Joachim Enders; I: Andreas Bode
Saint François d'Assise (Messiaen) 9 Sep-11 NovD: Johannes Harneit; I: Karsten Wiegand
Die Dreigroschenoper (Weill) 28 Sep-2 MarD: Michael Nündel; I: Philip Tiedemann
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Okt-12 MajD: Rubén Dubrovsky / Michael Nündel; I: Karsten Wiegand
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 NovD: Michael Nündel; I: Nicole Claudia Weber
Ein Maskenball (Verdi) 8 Dec-13 AprI: Valentin Schwarz
Kiss me, Kate (Porter) 2 Feb-23 MajD: Michael Nündel; I: Erik Petersen
Rusalka (Dvořák,A) 23 Mar-8 JunI: Luise Kautz
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Apr-21 JunD: Johannes Harneit; I: Christian Weise
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Otello (Verdi) 16 Sep-24 MarD: Markus L Frank; I: Roman Hovenbitzer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Sep-22 DecD: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; I: Holger Potocki
A Santa Lucia (Tasca) 29 Sep-22 DecD: Markus L Frank / Wolfgang Kluge; I: Holger Potocki
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 Okt-14 AprD: Elisa Gogou; I: Benjamin Prins
Lady Hamilton (Künneke) 26 Nov-31 Dec
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1 Dec-6 JanD: Wolfgang Kluge; I: Johannes Weigand
Kiss me, Kate (Porter) 19 Jan-10 JunD: Wolfgang Kluge; I: Johannes Weigand
Die Dreigroschenoper (Weill) 2 Mar-1 JunD: Markus L Frank; I: Ezio Toffolutti
Manon Lescaut (Puccini) 5 Apr-8 JunD: Markus L Frank; I: Katharina Thoma
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 27 Apr-16 JunD: Markus L Frank; I: Hinrich Horstkotte
Fürst Igor (concert) (Borodin) 25 Maj-2 JunD: Elisa Gogou
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 8-23 JunD: Markus L Frank; I: Matthias Oldag
King Arthur (Purcell) 21 Sep-12 MajD: Elisa Gogou; I: Mario Holetzeck
Der Freischütz (Weber) 26 Okt-22 JunD: Markus L Frank; I: Saskia Kuhlmann
Im weißen Rößl (Benatzky) 22 Feb-4 MajD: Wolfgang Kluge; I: Johannes Weigand
Katja und der Teufel (Dvořák,A) 25 Maj-16 JunD: Elisa Gogou; I: Jakob Peters-Messer
Nabucco (concert) (Verdi) 27-30 JunD: Elisa Gogou
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Sep-3 MarD: Lutz Rademacher; I: Kay Metzger
Elegie für junge Liebende (Henze) 4 Okt-25 NovD: Lutz Rademacher; I: Kay Metzger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 7 Okt-23 FebD: György Mészáros; I: Wolf Widder
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20 Okt-4 FebD: György Mészáros; I: Guta G N Rau
Dracula (Wildhorn) 1 Dec-14 JunD: Mathias Mönius; I: Lars Helmer
Powder her face (Adès) 9 Feb-7 AprD: Lutz Rademacher; I: Christian Poewe
Tosca (Puccini) 13 Apr-22 JunD: Lutz Rademacher; I: Ernö Weil
Così fan tutte (Mozart) 1-8 JunD: György Mészáros; I: Holger Potocki
Faust (Gounod) 7 Sep
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 26+ Okt
Martha (Flotow) 7+ Dec
The Addams Family (Lippa) 15+ Feb
Luisa Miller (Verdi) 5+ Apr
Dortmund, Theater Dortmund  / 
Arabella (Strauss) 24 Sep-26 NovD: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; I: Jens Daniel Herzog
La traviata (Verdi) 6 Okt-28 DecD: Motonori Kobayashi / Ingo Martin Stadtmüller; I: Tina Lanik
Wunderland (Schreier) 22 Okt-6 MarD: Ingo Martin Stadtmüller; I: Ilaria Lanzino
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Dec-28 JanD: Gabriel Feltz / Philipp Armbruster; I: Tina Lanik
Frau Luna (Lincke) 13 Jan-30 MajD: Philipp Armbruster / Ingo Martin Stadtmüller; I: Erik Petersen
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Jan-8 JunD: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; I: Stefan Huber
Nabucco (Verdi) 10 Mar-10 JunD: Motonori Kobayashi; I: Jens Daniel Herzog
Die Schneekönigin (Lange) 8 Apr-3 JunD: Ingo Martin Stadtmüller; I: Johannes Schmid
Aida (Verdi) 5 Okt-13 JanD: Gabriel Feltz; I: Jacopo Spirei
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Okt-2 MarD: Motonori Kobayashi; I: Martin G Berger
Romeo und Zeliha (Merkies) 10 Nov-4 DecD: Ingo Martin Stadtmüller; I: Justo Moret
West Side Story (Bernstein) 24 Nov-22 AprD: Philipp Armbruster; I: Gil Mehmert
Das Land des Lächelns (Lehár) 12 Jan-2 JunD: Gabriel Feltz; I: Thomas Enzinger
Turandot (Puccini) 9 Feb-3 MajD: Gabriel Feltz / Motonori Kobayashi; I: Tomo Sugao
Fin de partie (Kurtag) 18 Apr-17 MajD: Johannes Kalitzke / Arnaud Arbet; I: Ingo Kerkhof
Echnaton (Glass) 24 Maj-29 JunD: Motonori Kobayashi; I: Demis Volpi
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 9 Sep-28 DecD: Andreas Schüller; I: Arne Böge
Wonderful Town (Bernstein) 13 Sep-15 AprD: Peter Christian Feigel; I: Matthias Davids
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Sep-16 MajD: Andreas Schüller / Christian Garbosnik; I: Axel Köhler
Die lustige Witwe (Lehár) 30 Sep-31 DecD: Andreas Schüller; I: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 3 Nov-14 JanD: Christian Garbosnik; I: Winfried Schneider
Das Märchen vom Zaren Saltan (Rimsky-Korsakov) 18 Nov-9 FebD: Andreas Schüller; I: Arne Böge
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-23 DecD: Andreas Schüller; I: Jasmin Solfaghari
Frau Luna (Lincke) 27 Jan-6 JulD: Andreas Schüller / Yura Yang; I: Andy Hallwaxx
Candide (Bernstein) 3 Mar-8 JulD: Andreas Schüller; I: Winfried Schneider
María de Buenos Aires (Piazzolla) 21 Mar-27 Maj
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Mar-19 MajD: Peter Christian Feigel; I: Radek Stopka
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Apr-17 JunD: Andreas Schüller; I: Peter Kube
Die Dreigroschenoper (Weill) 27 Apr-13 JulD: Christian Garbosnik; I: Sebastian Ritschel
Ein Käfig voller Narren (Herman) 9 Maj-10 JunD: Christian Garbosnik; I: Andreas Gergen
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Jun-15 JulD: Peter Christian Feigel; I: Axel Köhler
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Sep-30 NovD: Christian Garbosnik; I: Winfried Schneider
Die Dreigroschenoper (Weill) 15 Sep-5 FebD: Christian Garbosnik; I: Sebastian Ritschel
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Sep-7 AprD: Peter Christian Feigel; I: Axel Köhler
Candide (Bernstein) 5 Okt-15 JanD: Andreas Schüller; I: Winfried Schneider
Die schöne Galathée (von Suppé) 27 Okt-30 JunD: Andreas Schüller; I: Axel Köhler
Gianni Schicchi (Puccini) 27 Okt-30 JunD: Andreas Schüller; I: Axel Köhler
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Nov-27 Mar
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8-23 DecD: Andreas Schüller; I: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 26 Jan-10 JulD: Christian Garbosnik; I: Sebastian Ritschel
Frau Luna (Lincke) 9 Feb-3 JulD: Andreas Schüller; I: Andy Hallwaxx
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Mar-22 MajD: Andreas Schüller; I: Axel Köhler
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28 Mar-19 MajD: Peter Christian Feigel; I: Radek Stopka
Der Mann mit dem Lachen (Nimsgern) 27 Apr-11 JunD: Peter Christian Feigel; I: Andreas Gergen
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Maj-6 JulD: Christian Garbosnik; I: Sebastian Ritschel
Ein Hauch von Venus (Weill) 22 Jun-14 JulD: Peter Christian Feigel; I: Matthias Davids
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
La traviata (Verdi) 26 Aug-12 OktD: Ivan Repušić / Domingo Hindoyan; I: Andreas Homoki
La bohème (Puccini) 27 Aug-16 JunD: John Fiore / Giampaolo Bisanti / Pietro Rizzo; I: Christine Mielitz
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Aug-27 MajD: Moritz Gnann / Stefan Klingele / Christoph Gedschold; I: Achim Freyer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 6-23 SepD: Frédéric Chaslin; I: Johannes Erath
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22 Sep-2 AprD: Alessandro De Marchi / Jonathan Darlington; I: Grischa Asagaroff
Trouble in Tahiti (Bernstein) 30 Sep-14 OktD: Franz Brochhagen; I: Manfred Weiss
Carmen (Bizet) 2 Okt-7 JulD: Antonino Fogliani / Alejo Pérez / Daniele Callegari; I: Axel Köhler
Les Troyens (Berlioz) 3 Okt-3 NovD: John Fiore; I: Lydia Steier
Salome (Strauss) 4-17 OktD: Omer Meir Wellber; I: Michael Schulz
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 20 Okt-13 NovD: Christopher Moulds; I: Michiel Dijkema
Schneewitte (Joneleit) 25 Okt-19 NovD: Clemens Jüngling; I: Andrea Kramer
Götterdämmerung (Wagner) 29 Okt-4 FebD: Christian Thielemann; I: Willy Decker
Rigoletto (Verdi) 12 Nov-8 JunD: Lorenzo Viotti / Eun Sun Kim / Francesco Lanzillotta; I: Nikolaus Lehnhoff
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Nov-6 AprD: Giampaolo Bisanti / Pietro Rizzo; I: Dietrich Hilsdorf
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 2-13 DecD: Johannes Wulff-Woesten; I: Christiane Lutz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-26 DecD: Moritz Gnann; I: Katharina Thalbach
Die tote Stadt (Korngold) 16 Dec-2 FebD: Jeffrey Tate; I: David Bösch
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 19-27 DecD: Omer Meir Wellber; I: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 1-12 JanD: Marius Stieghorst; I: Günter Krämer
Das Rheingold (Wagner) 13-29 JanD: Christian Thielemann; I: Willy Decker
Die Walküre (Wagner) 14-30 JanD: Christian Thielemann; I: Willy Decker
Siegfried (Wagner) 18 Jan-1 FebD: Christian Thielemann; I: Willy Decker
Der Freischütz (Weber) 10 Feb-5 MarD: Alexander Soddy / Christoph Gedschold; I: Axel Köhler
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Feb-2 JulD: Asher Fisch; I: Florentine Klepper
Otello (Verdi) 3 Mar-30 AprD: Daniele Callegari / John Fiore / Pietro Rizzo; I: Vincent Boussard
L'elisir d'amore (Donizetti) 11 Mar-1 AprD: Antonello Allemandi; I: Michael Schulz
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Mar-19 JunD: Ido Arad; I: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 22 Apr-3 MajD: Christian Thielemann; I: Johannes Schaaf
La forza del destino (Verdi) 28 Apr-19 MajD: Mark Wigglesworth; I: Keith Warner
Fidelio (Beethoven) 4-17 MajD: Adam Fischer; I: Christine Mielitz
Das Rätsel der gestohlenen Stimmen (Wulff-Woesten) 13-23 MajD: Johannes Wulff-Woesten; I: Tom Quaas
Alles Schwindel (Spoliansky) 9-20 JunD: Max Renne; I: Malte C Lachmann
Don Giovanni (Mozart) 17-23 JunD: Jonathan Darlington; I: Andreas Kriegenburg
Il prigioniero (Dallapiccola) 30 Jun-11 JulD: NN; I: Elisabeth Stöppler
Oedipus rex (Stravinsky) 30 Jun-11 JulD: Erik Nielsen; I: Elisabeth Stöppler
La forza del destino (Verdi) 31 Aug-14 SepD: Mark Wigglesworth; I: Keith Warner
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Sep-4 MarD: Kristiina Poska; I: Johannes Erath
Rigoletto (Verdi) 2-7 SepD: Stefano Ranzani; I: Nikolaus Lehnhoff
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Sep-17 NovD: Christopher Moulds; I: Michiel Dijkema
Fidelio (Beethoven) 15 Sep-12 OktD: Jonathan Darlington; I: Christine Mielitz
Moses und Aron (Schoenberg,A) 29 Sep-15 OktD: Alan Gilbert; I: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 1 Okt-8 JunD: Antonino Fogliani; I: Axel Köhler
Satyricon (Maderna) 13-20 OktD: Pietro Borgonovo; I: Georg Schmiedleitner
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Okt-6 JunD: Nikolaj Znaider / Felix Krieger / Christoph Gedschold / Moritz Gnann; I: Achim Freyer
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 27 Okt-7 NovD: Stefano Ranzani; I: Dietrich Hilsdorf
Das Rätsel der gestohlenen Stimmen (Wulff-Woesten) 27 Okt-7 NovD: Johannes Wulff-Woesten; I: Tom Quaas
Pelléas et Mélisande (Debussy) 9 Nov-1 DecD: Mikko Franck; I: Alex Ollé
La traviata (Verdi) 23 Nov-19 JanD: Giampaolo Bisanti / Stefano Ranzani; I: Andreas Homoki
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-14 DecD: Christian Thielemann; I: David Hermann
Arabella (Strauss) 7-13 DecD: Asher Fisch; I: Florentine Klepper
Häuptling Abendwind (Offenbach) 14 Dec-26 JanD: Thomas Leo Cadenbach; I: Manfred Weiss
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-26 DecD: Asher Fisch; I: Katharina Thalbach
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 20 Dec-20 JanD: Ekkehard Klemm; I: Manfred Weiss
Cabaret (Kander) 21 Dec-8 JanD: Max Renne; I: Manfred Weiss
La bohème (Puccini) 27 Dec-12 JulD: Daniele Callegari / Speranza Scappucci; I: Christine Mielitz
Der fliegende Holländer (Wagner) 11 Jan-1 MarD: Christian Thielemann / John Fiore; I: Florentine Klepper
Die lustige Witwe (Lehár) 18 Jan-8 FebD: Stefan Soltesz; I: Jérôme Savary
Tannhäuser (Wagner) 17 Feb-10 MarD: Omer Meir Wellber; I: Peter Konwitschny
Die verkaufte Braut (Smetana) 8 Mar-2 MajD: Tomáš Netopil; I: Mariame Clément
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Mar-20 AprD: Alessandro De Marchi; I: Grischa Asagaroff
Tosca (Puccini) 14 Mar-7 JunD: Ivan Repušić; I: Johannes Schaaf
Trouble in Tahiti (Bernstein) 15-24 MarD: Franz Brochhagen; I: Manfred Weiss
Platée (Rameau) 6-29 AprD: Paul Agnew; I: Rolando Villazón
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 13-21 AprD: Alessandro De Marchi; I: Jens Daniel Herzog
4.48 Psychosis (Venables) 26 Apr-10 MajD: Max Renne; I: Isabel Ostermann
Der Rosenkavalier (Strauss) 27 Apr-5 MajD: Omer Meir Wellber; I: Uwe Eric Laufenberg
Don Giovanni (Mozart) 22 Maj-20 JunD: Omer Meir Wellber; I: Andreas Kriegenburg
Nabucco (Verdi) 25 Maj-21 JunD: Omer Meir Wellber; I: David Bösch
Die tote Stadt (Korngold) 31 Maj-4 JunD: Dmitri Jurowski; I: David Bösch
Les Huguenots (Meyerbeer) 29 Jun-13 JulD: Alexander Vedernikov; I: Peter Konwitschny
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
La Cenerentola (Rossini) 17 Sep-15 AprD: Antonino Fogliani; I: Jean-Pierre Ponnelle
Turandot (Puccini) 23 Sep-1 OktD: Aziz Shokhakimov; I: Huan-Hsiung Li
Gullivers Reise (Resch) 3 Okt-11 JulD: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut; I: Marcelo Diaz
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Okt-17 JunD: Axel Kober / Christoph Stöcker; I: Suzanne Andrade / Barrie Kosky
Suor Angelica (Puccini) 5 Okt-8 NovD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Il tabarro (Puccini) 5 Okt-8 NovD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Gianni Schicchi (Puccini) 5 Okt-8 NovD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Okt-12 JunD: Johannes Wildner / Antonino Fogliani; I: András Fricsay
Wozzeck (Berg) 20 Okt-26 NovD: Axel Kober; I: Stefan Herheim
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 28 Okt-10 DecD: Antonino Fogliani / Wen-Pin Chien; I: Christof Loy
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Okt-19 JunD: David Crescenzi / Stefan Klingele; I: Michael Hampe
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 31 Okt-18 JanD: David Crescenzi / Antonino Fogliani; I: Christof Loy
Das Rheingold (Wagner) 4 Nov-21 DecD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Madama Butterfly (Puccini) 18 Nov-13 JulD: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; I: Joan Anton Rechi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Nov-14 JanD: Lukas Beikircher / Patrick Francis Chestnut / Wen-Pin Chien / Axel Kober; I: Esther Mertel, Andreas Meyer-Hanno
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Dec-16 JunD: Lukas Beikircher; I: Guy Joosten
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 19 Dec-11 FebD: Patrick Francis Chestnut / Lukas Beikircher; I: Jens Daniel Herzog
Tosca (Puccini) 30 Dec-9 JanD: Wen-Pin Chien / Aziz Shokhakimov; I: Dietrich Hilsdorf
Don Pasquale (Donizetti) 3 Jan-1 JulD: Wen-Pin Chien / Jesse Wong / Jonathan Brandani; I: Rolando Villazón
Un ballo in maschera (Verdi) 7-21 JanD: Lukas Beikircher / Aziz Shokhakimov; I: Stein Winge
Madama Butterfly (Puccini) 20-30 JanD: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; I: Joan Anton Rechi
Die Walküre (Wagner) 28 Jan-31 MarD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 4 Feb-3 JulD: Jesse Wong; I: Philipp Westerbarkei
Aida (Verdi) 17 Feb-22 JunD: Wen-Pin Chien; I: Philipp Himmelmann
Don Pasquale (Donizetti) 22 Feb-2 JunD: Jonathan Brandani / David Crescenzi / Jesse Wong; I: Rolando Villazón
Rigoletto (Verdi) 23 Feb-31 MajD: Lukas Beikircher; I: David Hermann
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 9 Mar-21 MajD: Marc Piollet; I: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Mar-9 MajD: Lukas Beikircher / Stefan Klingele; I: Dietrich Hilsdorf
Gold! (Evers) 1-25 Apr
Siegfried (Wagner) 7 Apr-10 MajD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Pagliacci (Leoncavallo) 7-29 AprD: Antonino Fogliani; I: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-29 AprD: Antonino Fogliani; I: Christof Loy
Pygmalion (Donizetti) 22 Apr-20 MajD: Ville Enckelmann; I: Volker Böhm
Ariadne (Martinů) 22 Apr-20 MajD: Jesse Wong; I: Kinga Szilágyi
Peter Grimes (Britten) 6-8 MajD: Wen-Pin Chien; I: Immo Karaman
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Maj-23 JunD: Axel Kober; I: Otto Schenk
Die Walküre (Wagner) 31 Maj-24 JunD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 14 Jun-4 JulD: Aziz Shokhakimov; I: Adolf Dresen
La traviata (Verdi) 14 Sep-6 OktD: Antonino Fogliani; I: Andreas Homoki
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-23 MajD: Axel Kober; I: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Arabella (Strauss) 21 Sep-3 OktD: Axel Kober; I: Tatjana Gürbaca
Die Schneekönigin (Lange) 21 Sep-29 NovD: Ville Enckelmann; I: Johannes Schmid
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Sep-18 DecD: Axel Kober / David Crescenzi; I: Michael Hampe
Tosca (Puccini) 29 Sep-5 AprD: David Crescenzi / Antonino Fogliani / Aziz Shokhakimov; I: Dietrich Hilsdorf
Rigoletto (Verdi) 30 Sep-21 OktD: Lukas Beikircher; I: David Hermann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 13 Okt-14 NovD: Stefan Klingele; I: András Fricsay
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 13 Okt-14 NovD: Lukas Beikircher / Marc Piollet; I: Suzanne Andrade, Esme Appleton
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Okt-13 NovD: Ville Enckelmann
Götterdämmerung (Wagner) 27 Okt-23 JunD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Cavalleria rusticana (Mascagni) 31 Okt-17 FebD: David Crescenzi; I: Christof Loy
Pagliacci (Leoncavallo) 31 Okt-17 DecD: David Crescenzi; I: Christof Loy
La Cenerentola (Rossini) 3 Nov-7 MarD: Antonino Fogliani; I: Jean-Pierre Ponnelle
Otello (Verdi) 15 Nov-12 DecD: Antonino Fogliani; I: Michael Thalheimer
Don Giovanni (Mozart) 17 Nov-21 DecD: Antonino Fogliani; I: Karoline Gruber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-29 DecD: Lukas Beikircher; I: Andreas Meyer-Hanno(original), Esther Mertel(revival)
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Dec-20 JunD: Benjamin Reiners; I: Axel Köhler
Maria Stuarda (Donizetti) 9 Dec-9 FebD: Antonino Fogliani; I: Guy Joosten
Xerxes (Handel) 17-31 JanD: Konrad Junghänel; I: Stefan Herheim
Don Pasquale (Donizetti) 18 Jan-3 FebD: Antonino Fogliani; I: Rolando Villazón
Wo die wilden Kerle wohnen (Knussen) 24 Jan-7 AprD: Jesse Wong; I: Philipp Westerbarkei
Siegfried (Wagner) 26 Jan-30 MajD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15 Feb-2 JunD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Schade, dass sie eine Hure war (Schreier) 16 Feb-17 MarD: Lukas Beikircher; I: David Hermann
Falstaff (Verdi) 24 Feb-3 AprD: David Crescenzi; I: Michael Hampe
Der feurige Engel (Prokofiev) 9-31 MarD: Kimbo Ishii; I: Immo Karaman
Roméo et Juliette (Gounod) 30 Mar-26 MajD: David Crescenzi; I: Philipp Westerbarkei
Gold! (Evers) 1-25 AprI: Ilaria Lanzino
Madama Butterfly (Puccini) 21 Apr-8 JulD: Wen-Pin Chien; I: Joan Anton Rechi
Don Carlo (Verdi) 10 Maj-5 JulD: Nicholas Carter; I: Guy Joosten
Das Rheingold (Wagner) 23 MajD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 25 Maj-14 JulD: Aziz Shokhakimov; I: Lydia Steier
Geisterritter (Reynolds) 19 Jun-10 JulD: Patrick Francis Chestnut; I: Eric Petersen
Die Walküre (Wagner) 26 JunD: Axel Kober; I: Dietrich Hilsdorf
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 30 Nov-11 FebD: Mario Hartmuth; I: Lars Wernecke
Così fan tutte (Mozart) 5 Maj-8 JunD: Mario Hartmuth; I: Anthony Pilavachi
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Der Troubadour (Verdi) 10-27 AugD: Samuel Bächli; I: Jürgen R Weber
Pariser Leben (Offenbach) 2-14 SepD: Peter Leipold; I: Samuel Bächli
Roméo et Juliette (Gounod) 17 Sep-18 OktD: Samuel Bächli; I: Federico Grazzini
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Sep-31 MarD: Joana Mallwitz / Samuel Bächli; I: Sandra Leupold
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6 Okt-27 DecD: Zoi Tsokanou; I: Ester Ambrosino
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Okt-19 DecD: Peter Leipold; I: Lutz Schwarz
Medea (Cherubini) 11 Nov-21 DecD: Samuel Bächli; I: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 16 Dec-23 MarD: Joana Mallwitz / Chanmin Chung; I: Axel Köhler
West Side Story (Bernstein) 5 Jan-21 FebD: Chanmin Chung; I: Pascale-Sabine Chevroton
La Calisto (Cavalli) 1 Mar-12 MajD: Chanmin Chung; I: Samuel Bächli
Der fliegende Holländer (Wagner) 17 Mar-20 MajD: Xu Zhong / Chanmin Chung / Andrea Sanguineti; I: Guy Montavon
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 18 Apr-17 MajD: Ralph Neubert; I: Fernando Blumenthal
Agnes von Hohenstaufen (Spontini) 1-10 JunD: Zoi Tsokanou; I: Marc Adam
Carmen (Bizet) 3-26 AugD: Samuel Bächli / Chanmin Chung / Myron Michailidis; I: Guy Montavon
Fra Diavolo (Auber) 6 Okt-26 DecD: Chanmin Chung; I: Hendrik Müller
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Okt-4 JanD: Samuel Bächli; I: Sandra Leupold
Im weißen Rößl (Benatzky) 15 Dec-22 AprD: Samuel Bächli; I: Guy Montavon
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Jan-16 MarD: Myron Michailidis; I: Axel Köhler
Dead Man Walking (Heggie) 23 Mar-14 Apr
Es liegt in der Luft (Spoliansky) 5 Apr-24 MajD: Ralph Neubert; I: Fernando Blumenthal
Aida (Verdi) 27 Apr-15 WildMsgNo!
Essen, Aalto-Musiktheater Essen  / 
Die verkaufte Braut (Smetana) 14 Okt-18 JanD: Tomáš Netopil / Johannes Witt / Golo Berg; I: Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský
Rigoletto (Verdi) 21 Okt-19 NovD: Matteo Beltrami; I: Frank Hilbrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5 Nov-7 JanD: Friedrich Haider / Johannes Witt; I: Marie-Helen Joël
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Nov-9 DecD: Friedrich Haider; I: Ezio Toffolutti
Il trovatore (Verdi) 2 Dec-9 JunD: Giacomo Sagripanti / Friedrich Haider / Matteo Beltrami; I: Patrice Caurier, Moshe Leiser
La bohème (Puccini) 8 Dec-5 JanD: Friedrich Haider; I: Silviu Purcărete
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-11 FebD: Johannes Witt / Volker Perplies; I: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 19 Jan-2 MarD: Friedrich Haider; I: Tobias Hoheisel, Imogen Kogge
Turandot (Puccini) 2 Feb-1 AprD: Ed Spanjaard; I: Tilman Knabe
Hans Heiling (Marschner) 24 Feb-22 JunD: Frank Beermann; I: Andreas Baesler
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4 Mar-6 AprD: Tomáš Netopil; I: Jetske Mijnssen
Salome (Strauss) 31 Mar-1 JulD: Tomáš Netopil / Georg Fritzsch; I: Mariame Clément
Lohengrin (Wagner) 8 Apr-6 MajD: Tomáš Netopil; I: Tatjana Gürbaca
La traviata (Verdi) 21 Apr-26 MajD: Friedrich Haider; I: Josef Ernst Köpplinger
Madama Butterfly (Puccini) 5 Maj-24 JunD: Giuseppe Finzi; I: Tilman Knabe
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 3 Jun-13 JulD: Johannes Witt; I: Bruno Klimek
Die Walküre (Wagner) 30 Jun-8 JulD: Tomáš Netopil; I: Dietrich Hilsdorf
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 14 Sep-31 DecD: Johannes Witt; I: Bruno Klimek
Carmen (Bizet) 13 Okt-17 MarD: Sébastien Rouland; I: Lotte de Beer
Aida (Verdi) 20 Okt-17 NovD: Friedrich Haider; I: Dietrich Hilsdorf
La bohème (Puccini) 2 Nov-15 DecD: Andrea Sanguineti; I: Silviu Purcărete
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Nov-21 AprD: Friedrich Haider / Johannes Witt; I: Ezio Toffolutti
Der Freischütz (Weber) 8 Dec-7 JunD: Tomáš Netopil / Robert Jindra; I: Tatjana Gürbaca
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-6 JanD: Friedrich Haider; I: Marie-Helen Joël
Salome (Strauss) 19 Jan-10 MarD: Tomáš Netopil; I: Mariame Clément
Otello (Verdi) 2 Feb-28 JunD: Matteo Beltrami; I: Roland Schwab
Don Giovanni (Mozart) 9 Feb-28 AprD: Christopher Moulds; I: Stefan Herheim
Der Ring an einem Abend (Wagner) 24 Feb-5 JulD: Robert Jindra
Medea (Reimann) 23 Mar-10 MajD: Robert Jindra; I: Kay Link
Luisa Miller (Verdi) 30 Mar-5 MajD: Marco Comin; I: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 13 Apr-14 JulD: Robert Jindra; I: Christine Mielitz
Die Märchenwelt zur Kur bestellt (Feckler) 30 Apr-19 JunD: Heribert Feckler; I: Marie-Helen Joël
Così fan tutte (Mozart) 1 Jun-13 JulD: Tomáš Netopil; I: Stephen Lawless
Rusalka (Dvořák,A) 15 Jun-7 JulD: Tomáš Netopil; I: Lotte de Beer
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 4 Nov-15 JunD: Peter Sommerer; I: Peter Grisebach
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Jan-24 JunD: Peter Sommerer; I: Markus Hertel
Pagliacci (Leoncavallo) 20 Jan-24 JunD: Peter Sommerer; I: Markus Hertel
Madame Pompadour (Fall) 10 Mar-21 JunD: Marc Niemann; I: Arne Böge
Le Grand Macabre (Ligeti) 5 Maj-29 JunD: Peter Sommerer; I: Markus Hertel
Le grand macabre (Ligeti) 5 Maj-29 JunD: Peter Sommerer; I: Markus Hertel
La petite messe solennelle (Rossini) 15 MajD: Peter Sommerer
Singin' in the Rain (Brown,I) 29 SepD: Ingo Martin Stadtmüller; I: Markus Hertel
Der fliegende Holländer (Wagner) 27 OktD: Peter Sommerer; I: Wolfram Apprich
Aschenputtel (Rossini) 4 NovD: Peter Geilich; I: Cecilia Ward
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 19 JanI: Markus Hertel
Manon Lescaut (Puccini) 16 MarD: Peter Sommerer; I: Peter Grisebach
Vanessa (Barber) 4 MajD: Peter Sommerer; I: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Aug-26 DecD: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; I: Christof Loy(original), Ute M Engelhardt(revival)
Il trovatore (Verdi) 10 Sep-13 JanD: Jader Bignamini; I: David Bösch
Vanessa (Barber) 15 Sep-5 OktD: Rasmus Baumann; I: Katharina Thoma
Rinaldo (Handel) 16 Sep-3 OktD: Simone Di Felice; I: Ted Huffman
Peter Grimes (Britten) 8-27 OktD: Sebastian Weigle; I: Keith Warner
Dido and Aeneas (Purcell) 13 Okt-4 NovD: Karsten Januschke; I: Barrie Kosky
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 13 Okt-4 NovD: Karsten Januschke; I: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 20 Okt-19 NovD: Sebastian Weigle / Nikolai Petersen; I: Dorothea Kirschbaum
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 23-30 Okt
Der Mieter (Herrmann,A) 12 Nov-7 DecD: Kazushi Ono / Karsten Januschke; I: Johannes Erath
Così fan tutte (Mozart) 17 Nov-1 JanD: Rory Macdonald / Nikolai Petersen; I: Christof Loy
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 26 Nov-16 DecD: Stefan Soltesz; I: Jens Daniel Herzog
Werther (Massenet) 8 Dec-7 JanD: Lorenzo Viotti; I: Willy Decker
Capriccio (Strauss) 14 Jan-18 FebD: Sebastian Weigle; I: Brigitte Fassbaender
Iwan Sussanin (Glinka) 19-27 JanD: Justin Brown; I: Harry Kupfer
Enrico (Trojahn) 21 Jan-4 FebD: Roland Böer; I: Tobias Heyder
Roberto Devereux (Donizetti) 2-4 FebD: Giuliano Carella
Rigoletto (Verdi) 3 Feb-8 MarD: Alexander Prior / Simone Di Felice; I: Hendrik Müller
L'Africaine (Meyerbeer) 20 Feb-2 AprD: Antonello Manacorda; I: Tobias Kratzer
Il serpente di bronzo (Zelenka) 22 Feb-5 MarD: Franck Ollu; I: Corinna Tetzel
A Wintery Spring (Haddad) 22 Feb-5 MarD: Franck Ollu; I: Corinna Tetzel
Die Passagierin (Weinberg) 3-30 MarD: Leo Hussain; I: Anselm Weber
La Cenerentola (Rossini) 10 Mar-14 AprD: Vlad Iftinca; I: Keith Warner
Aus einem Totenhaus (Janáček) 1-29 AprD: Tito Ceccherini; I: David Hermann
Das Rheingold (Wagner) 13 Apr-6 MajD: Sebastian Weigle; I: Vera Nemirova
La sonnambula (Bellini) 20 Apr-12 MajD: Eun Sun Kim; I: Tina Lanik
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Maj-25 JunD: Joana Mallwitz; I: Claus Guth
Billy Budd (Britten) 19 Maj-9 JunD: Erik Nielsen; I: Richard Jones
Adriana Lecouvreur (Cilea) 26 Maj-24 JunD: Steven Sloane; I: Vincent Boussard
Norma (Bellini) 10-27 JunD: Antonino Fogliani; I: Christof Loy
Otello (Verdi) 19 Aug-16 SepD: Henrik Nánási; I: Johannes Erath
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Aug-25 DecD: Simone Di Felice / Sebastian Weigle / Florian Erdl; I: Alfred Kirchner
Tri Sestri (Eötvös) 9 Sep-3 OktD: Dennis Russell Davies, Nikolai Petersen; I: Dorothea Kirschbaum
Lost Highway (Neuwirth) 12-23 SepD: Karsten Januschke; I: Yuval Sharon
Tosca (Puccini) 22 Sep-20 OktD: Lorenzo Viotti; I: Andreas Kriegenburg
Rusalka (Dvořák,A) 28 Sep-27 OktD: Sebastian Weigle; I: Jim Lucassen
Capriccio (Strauss) 6 Okt-4 NovD: Lothar Koenigs; I: Brigitte Fassbaender
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Okt-1 DecD: Sebastian Weigle; I: Lydia Steier
Oedipus rex (Stravinsky) 28 Okt-1 DecD: Sebastian Weigle; I: Lydia Steier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-30 NovD: Christoph Gedschold; I: Brigitte Fassbaender
Il corsaro (concert) (Verdi) 7-9 NovD: Francesco Lanzillotta
I puritani (Bellini) 2 Dec-18 JanD: Tito Ceccherini; I: Vincent Boussard
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-30 DecD: David Afkham; I: Keith Warner
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Dec-20 JanD: Hartmut Keil; I: Claus Guth
Xerxes (Handel) 5 Jan-2 FebD: Constantinos Carydis; I: Tilmann Köhler
Rinaldo (Handel) 12-23 JanD: Simone Di Felice; I: Ted Huffman
La forza del destino (Verdi) 27 Jan-26 MajD: Jader Bignamini / Gaetano Soliman; I: Tobias Kratzer
Daphne (Strauss) 1-20 FebD: Sebastian Weigle; I: Claus Guth
Mina (Dierksen) 2-6 FebD: Uwe Dierksen; I: Ute M Engelhardt
Dalibor (Smetana) 24 Feb-30 MarD: Stefan Soltesz; I: Florentine Klepper
Carmen (Bizet) 1 Mar-4 AprD: Leo Hussain; I: Barrie Kosky
Wozzeck (Berg) 9 Mar-12 AprD: Gabriel Feltz; I: Christof Loy
Der ferne Klang (Schreker) 31 Mar-11 MajD: Sebastian Weigle / Florian Erdl; I: Damiano Michieletto
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-22 AprD: Lawrence Foster; I: Guillaume Bernardi
Die Walküre (Wagner) 21 Apr-8 MajD: Sebastian Weigle; I: Vera Nemirova
Rodelinda (Handel) 12 Maj-8 JunD: Andrea Marcon; I: Claus Guth
Król Roger (Szymanowski) 2-29 JunD: Sylvain Cambreling; I: Johannes Erath
Norma (Bellini) 7-28 JunI: Christof Loy
The Medium (Menotti) 15-29 JunD: Nikolai Petersen; I: Hans Walter Richter
Satyricon (Maderna) 15-29 JunD: Simone Di Felice; I: Nelly Danker
La Damnation de Faust (Berlioz) 16-30 JunD: Roland Böer; I: Harry Kupfer
Freiberg, Mittelsächsisches Theater  / 
Anatevka (Bock) 8 Sep-29 DecD: Alexander Livenson; I: Arila Siegert
Romeo und Julia (Bellini) 11-15 OktD: Juheon Han; I: Ralf-Peter Schulze
Die verkaufte Braut (Smetana) 11 Nov-8 MajD: Raoul Grüneis; I: Judica Semler
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 25 Nov-27 DecD: Raoul Grüneis; I: Ralf-Peter Schulze
Arabella (Strauss) 19 Jan-6 FebD: Raoul Grüneis; I: Judica Semler
Così fan tutte (Mozart) 28 Apr-2 JunD: Raoul Grüneis; I: Judica Semler
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 17 Jun-22 Jul
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Okt-25 MarD: Fabrice Bollon / Daniel Carter / Johannes Knapp; I: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Love Life (Weill) 9 Dec-6 AprD: James Holmes / Daniel Carter / Johannes Knapp; I: Joan Anton Rechi
Katja Kabanowa (Janáček) 27 Jan-2 JunD: Fabrice Bollon / Daniel Carter; I: Tilman Knabe
Angels in America (Eötvös) 10 Mar-3 JunD: Daniel Carter; I: Ingo Kerkhof
La bohème (Puccini) 21 Apr-20 JulD: Daniel Carter / Johannes Knapp; I: Frank Hilbrich
The Black Forest Chainsaw Opera (Günther,I) 5 Maj-14 JulI: Stef Lernous
Coraline (Turnage) 9 Jun-21 JulD: Fabrice Bollon; I: Aletta Collins
Coraline (Turnage) 23 SepD: Fabrice Bollon; I: Aletta Collins
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Sep-17 MarD: Fabrice Bollon; I: Peter Carp
La bohème (Puccini) 14 OktI: Frank Hilbrich
Wunderland (Schreier) 4 Nov-13 JanI: Jörg Behr
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Nov-20 Dec
Hulda (Franck) 16 Feb-23 Mar
Don Giovanni (Mozart) 12 Apr-9 Maj
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Maj-5 Jun
Fuerth, Stadttheater Fürth  / 
Tosca (Puccini) 31 OktD: Roland Kluttig; I: Hans Walter Richter
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 27 JanD: Elisa Gogou; I: Benjamin Prins
Jenůfa (Janáček) 22 MarD: Martin Doubravský; I: Linda Keprtová
Der Vogelhändler (Zeller,C) 15 MajD: Miloš Formáček; I: Rudolf Pfister
Die Macht des Schicksals (Verdi) 30 OktD: Domonkos Héja; I: André Bücker
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 FebD: Milan Kañák; I: Martin Otava
Peter Grimes (Britten) 13 AprD: Roland Kluttig; I: Alexander Charim
Carmen (Bizet) 4 JunD: Philippe Bach; I: Jasmina Hadziahmetovic
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3-24 SepD: Giuliano Betta; I: Michiel Dijkema
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-5 JanD: Yura Yang / Thomas Rimes; I: Michiel Dijkema
Mathis der Maler (Hindemith) 28 Okt-30 DecD: Rasmus Baumann / Alexander Binder; I: Michael Schulz
Der Messias (Handel) 16-31 DecD: Askan Geisler
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 23 DecD: Heribert Feckler; I: Michael Schulz
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 27 Jan-29 AprD: Rasmus Baumann / Gabor Hontvári; I: Ben Baur
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 9 Feb-25 MarD: Thomas Rimes; I: Rahel Thiel
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 31 Mar-31 MajD: Stefan Malzew / Bernhard Stengel; I: Dominique Horwitz
L'elisir d'amore (Donizetti) 5 Maj-7 JulD: Thomas Rimes / Yura Yang; I: Michael Schulz
Nabucco (Verdi) 16 Jun-8 JulD: Giuliano Betta; I: Sonja Trebes
Nabucco (Verdi) 16 Sep-18 NovD: Giuliano Betta; I: Sonja Trebes
Mass (Bernstein) 6 Okt-20 JanD: Rasmus Baumann; I: Richard Siegal
Königskinder (Humperdinck) 24 Nov-3 MarD: Rasmus Baumann; I: Tobias Ribitzki
Die Perlenfischer (Bizet) 22 Dec-27 AprD: Giuliano Betta; I: Manuel Schmitt
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 26 Jan-4 MajD: Thomas Rimes; I: Jan Peter
Das Rheingold (Wagner) 11 Maj-30 JunD: Giuliano Betta; I: Michael Schulz
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 15 Jun-7 JulD: Giuliano Betta; I: Michiel Dijkema
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 22 JunD: Giuliano Betta; I: Michiel Dijkema
Gera, Theater und Philharmonie Thüringen  / 
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 24 Sep-22 JunD: Thomas Wicklein; I: Michael Wallner
Rigoletto (Verdi) 6 Okt-13 JanD: Laurent Wagner; I: Kay Kuntze
Der Freischütz (Weber) 8-14 OktD: Laurent Wagner; I: Bruno Berger-Gorski
Don Pasquale (Donizetti) 20 Okt-28 JanD: Laurent Wagner; I: Axel Köhler
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 12 Nov-8 DecD: Takahiro Nagasaki; I: Roland Schwab
Saul in Ein Dor (Tal) 19 Nov-21 JanD: Laurent Wagner; I: Michael Dissmeier
Die Jugend Abrahams (Gnessin) 19 Nov-21 JanD: Laurent Wagner; I: Michael Dissmeier
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 9 Feb-2 AprD: Laurent Wagner; I: Kobie van Rensburg
Weiße Rose (Zimmermann,U) 10 Feb-17 MarD: Takahiro Nagasaki; I: Juliane Stephan
Mazepa (Tchaikovsky,P) 11 Mar-15 AprD: Laurent Wagner; I: Kay Kuntze
Oedipe (Enescu) 13 Apr-18 MajD: Laurent Wagner; I: Kay Kuntze
Die verkaufte Braut (Smetana) 27 Maj-17 JunD: Takahiro Nagasaki; I: Kay Kuntze
Cabaret (Kander) 28+ SepD: Olav Kröger; I: Lydia Bunk
Der Vogelhändler (Zeller,C) 30+ SepD: Thomas Wicklein; I: Bernhard Stengele
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 30+ NovD: Laurent Wagner; I: Kay Kuntze
Die Passagierin (Weinberg) 8+ MarD: Laurent Wagner; I: Kay Kuntze
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 4+ Maj
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
Don Giovanni (Mozart) 16 Sep-25 FebD: Michael Hofstetter; I: Wolfgang Hofmann
Häuptling Abendwind (Offenbach) 21 Sep-18 FebD: Wolfgang Wels; I: Wolfgang Hofmann
Ein Herbstmanöver (Kálmán,E) 28 Okt-24 JunD: Michael Hofstetter; I: Balázs Kovalik
Ariadne auf Naxos (Strauss) 16 Dec-26 MajD: Michael Hofstetter; I: Hans Hollmann
La forza del destino (Verdi) 3 Mar-7 AprD: Michael Hofstetter
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 24 Mar-29 JunD: Jan Hoffmann; I: Cathérine Miville
Mala vita (Giordano) 15 SepD: Michael Hofstetter; I: Wolfgang Hofmann
Le nozze di Figaro (Mozart) 22 DecD: Michael Hofstetter; I: Thomas Goritzki
Königskinder (concert) (Humperdinck) 10 FebD: Michael Hofstetter
La resurrezione (Handel) 16 MarD: Michael Hofstetter; I: Balázs Kovalik
Alp Arslan (van Schoor) 4 Maj
Goerlitz, Gerhart-Hauptmann-Theater  / 
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 7 Okt-26 MajD: Ulrich Kern; I: Steffen Piontek
Der Konsul (Menotti) 18 Nov-8 AprD: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; I: Dorotty Szalma
The Producers (Brooks) 30 DecD: Albert Seidl; I: Sebastian Ritschel
Frau Luna (Lincke) 12 Jan-4 MarD: Albert Seidl; I: Steffen Piontek
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MajD: Andrea Sanguineti / Ulrich Kern; I: François De Carpentries
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Apr-1 JunD: Ulrich Kern; I: Birgit Scherzer
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Sep-28 AprD: Ulrich Kern; I: Steffen Piontek
Der Zauberer von Oz (Arlen) 7 Okt-24 MarD: Albert Seidl; I: Sabine Sterken
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 17 Nov-23 MarD: Ewa Strusińska; I: Sabine Sterken
Wiener Blut (Strauss,J) 23 Nov-31 MarD: Albert Seidl; I: Steffen Piontek
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 16 MarD: Albert Seidl; I: Birgit Scherzer
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 30 Mar-26 MajD: Ulrich Kern; I: Ansgar Weigner
Fidelio (Beethoven) 11 Maj-16 JunD: Ewa Strusińska; I: Jasmin Solfaghari
Die Dreigroschenoper (Weill) 22 Jun-14 JulD: Ulrich Kern; I: Dorotty Szalma
Hagen, Theater Hagen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 10 Sep-16 DecD: Joseph Trafton; I: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Tosca (Puccini) 28 Okt-11 MarD: Joseph Trafton; I: Roman Hovenbitzer
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 5 Nov-9 JanD: Andrey Doynikov; I: Corinna Jarosch
Frau Luna (Lincke) 2 Dec-20 MajD: Rodrigo Tomillo; I: Holger Potocki
Ritter Roland (Haydn) 3 Feb-3 JunD: Joseph Trafton; I: Dominik Wilgenbus
Aida (Verdi) 3 Mar-5 JulD: Rodrigo Tomillo; I: Thilo Borowczak
Das schlaue Füchslein (Janáček) 23 Mar-24 JunD: Joseph Trafton; I: Mascha Pörzgen
Everest (Talbot) 5 Maj-1 JulD: Joseph Trafton; I: Johannes Erath
Kiss me, Kate (Porter) 16 Jun-8 JulD: Steffen Müller-Gabriel; I: Roland Hüve
Kiss me, Kate (Porter) 9 Sep-9 FebD: Steffen Müller-Gabriel; I: Roland Hüve
Simon Boccanegra (Verdi) 29 Sep-2 MajD: Joseph Trafton; I: Magdalena Fuchsberger
Pariser Leben (Offenbach) 27 Okt-12 MajD: Rodrigo Tomillo; I: Holger Potocki
Rusalka (Dvořák,A) 1 Dec-10 MajD: Joseph Trafton; I: Nina Kupczyk
Il turco in Italia (Rossini) 2 Feb-30 JunD: Steffen Müller-Gabriel
Tristan und Isolde (Wagner) 7 Apr-10 JunD: Joseph Trafton; I: Jochen Biganzoli
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (concert) (Monteverdi) 18-20 AprD: Andrey Doynikov; I: Francis Hüsers
Halle, Oper Halle  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 26-30 AugD: Kay Stromberg; I: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 27 Aug-1 OktD: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; I: Christian Schuller
Fidelio (Beethoven) 15 Sep-5 JanD: Christopher Sprenger; I: Florian Lutz
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Sep-14 OktD: Josep Caballé Domenech / Christopher Sprenger; I: Florian Lutz
Jephtha (Handel) 20 Okt-24 NovD: Christoph Spering; I: Tatjana Gürbaca
Luther (Strasnoy) 22-23 OktD: Michael Wendeberg; I: Andreas Morell
Anna Bolena (concert) (Donizetti) 1-8 NovD: Michael Wendeberg
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26 Nov-12 JanD: Christopher Sprenger; I: Daniel Bonilla-Torres
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-22 DecD: Michael Wendeberg / Christopher Sprenger; I: Matthias Hüstebeck
Aida (Verdi) 20 Jan-20 AprD: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; I: Michael von zur Mühlen
Die Dreigroschenoper (Weill) 18 Feb-17 JunD: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; I: Henriette Hörnigk
Sweeney Todd (Sondheim) 11 Mar-24 JunD: Josep Caballé Domenech / Peter Schedding; I: Martin Miotk
Adriana Lecouvreur (Cilea) 16 Mar-25 MajD: Josep Caballé Domenech; I: Ulrich Peters
Tosca (Puccini) 18 Mar-23 JunD: Josep Caballé Domenech / Michael Wendeberg; I: Jochen Biganzoli
Mein Staat als Freund und Geliebte (Kreidler) 27 Apr-22 JunD: Christopher Sprenger; I: Johannes Kreidler
Così fan tutte (Mozart) 20-21 MajD: Kay Stromberg; I: Axel Köhler
Berenice (Handel) 25 Maj-7 JunD: Jörg Halubek; I: Jochen Biganzoli
Jephta (Handel) 1-10 JunD: Christoph Spering; I: Tatjana Gürbaca
Jephtha (Handel) 1-10 JunD: Christoph Spering; I: Tatjana Gürbaca
Messa da Requiem (Verdi) 14 Sep-5 JulD: Christopher Sprenger; I: Florian Lutz
L'Africaine (Meyerbeer) 29 Sep-7 JulD: Michael Wendeberg; I: Thomas Goerge, Lionel Somé
Die Dreigroschenoper (Weill) 12+ OktD: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; I: Henriette Hörnigk
Berenice (Handel) 20+ OktD: Jörg Halubek; I: Jochen Biganzoli
María de Buenos Aires (Piazzolla) 2 NovD: Christopher Sprenger; I: Daniel Bonilla-Torres
Annie (Strouse) 3+ NovD: Peter Schedding; I: Peter Dehler
Die Dreigroschenoper (Weill) 10+ NovD: Michael Wendeberg / Kay Stromberg; I: Henriette Hörnigk
Berenice (Handel) 18+ NovD: Jörg Halubek; I: Jochen Biganzoli
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 24+ NovD: Christopher Sprenger; I: Tobias Kratzer
Bastien und Bastienne (Mozart) 24 Nov-22 MajD: Christopher Sprenger; I: Tobias Kratzer
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 8 Dec-12 MajD: Kay Stromberg; I: Annegret Hahn
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22 Feb-10 MajD: Michael Wendeberg; I: Paul-Georg Dittrich
Im Stein (Muntendorf) 26 Apr-7 JunD: Michael Wendeberg; I: Michael von zur Mühlen
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 28+ AprD: Kax Stromberg; I: Michael McCaffery
Der Freischütz (Weber) 5+ MajD: Josep Caballé Domenech; I: Christian Schuller
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 31 Maj-6 JunD: Michael Hofsetter; I: Peter Konwitschny
Berenice (Handel) 5 JunD: Jörg Halubek; I: Jochen Biganzoli
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
La gazzetta (Rossini) 6 Okt-24 JunD: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; I: Alfonso Romero Mora
La rondine (Puccini) 15 Dec-26 MajD: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; I: Ini Gerath
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 9-18 FebD: Ulrich Windfuhr
Orlando furioso (Vivaldi) 23 Feb-29 AprD: Ettore Prandi / Martynas Stakionis; I: Andreas Franz
Rigoletto (Verdi) 21 Sep-30 NovD: Ettore Prandi; I: Roman Hovenbitzer
Die lustige Witwe (Lehár) 7-31 DecD: Ettore Prandi; I: Stefan Haufe
Die Lustige Witwe (Lehar) 7 Dec-27 JanD: Ettore Prandi; I: Stefan Haufe
Adina (Rossini) 15 Feb-28 AprD: Ettore Prandi; I: Alfonso Romero Mora
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10-19 MajD: Ulrich Windfuhr; I: Marius Adam
Offenbachs Traum (Husmann) 24 Maj-20 JunD: Ettore Prandi; I: Andreas Franz
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Parsifal (Wagner) 16 Sep-3 OktD: Kent Nagano; I: Achim Freyer, Sebastian Bauer
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Sep-12 OktD: Josep Caballé Domenech; I: Giancarlo Del Monaco
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Sep-12 OktD: Josep Caballé Domenech; I: Giancarlo Del Monaco
Der Freischütz (Weber) 1-13 OktD: Christof Perick / Christoph Gedschold; I: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 6 Okt-22 MarD: Christoph Gedschold; I: Johannes Erath
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Okt-2 NovD: Christoph Gedschold; I: Claus Guth
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 29 Okt-11 NovD: Václav Luks; I: Willy Decker(original), Jan Eßinger(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 12 Nov-16 MarD: Kent Nagano / Carlo Rizzari; I: Vincent Boussard
Isoldes Abendbrot (Marthaler) 18-26 NovD: Bendix Dethleffsen; I: Christoph Marthaler
Wozzeck (Berg) 19 Nov-1 DecD: Kent Nagano; I: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-10 MajD: Adrian Müller; I: Jette Steckel
La bohème (Puccini) 2-19 DecD: Stefano Ranzani; I: Guy Joosten
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 17-27 DecD: Adrian Müller; I: Peter Beauvais
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 20 Dec-1 JanD: Alessandro De Marchi
La Belle Hélène (Offenbach) 25 Dec-19 JanD: Nathan Brock; I: Renaud Doucet
Die Walküre (Wagner) 7-20 JanD: Kent Nagano; I: Claus Guth
Manon Lescaut (Puccini) 7 Jan-16 NovD: Christoph Gedschold; I: Philipp Himmelmann
Lulu (Berg) 27 Jan-8 FebD: Kent Nagano; I: Christoph Marthaler
Fidelio (Beethoven) 28 Jan-9 MajD: Kent Nagano; I: Georges Delnon
Stilles Meer (Hosokawa) 31 Jan-7 FebD: Kent Nagano; I: Oriza Hirata
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10-22 FebD: Christoph Gedschold; I: Adolf Dresen
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-28 FebD: Wolf Tobias Maximilian Müller; I: Anja Krietsch
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11-17 FebD: Carlo Rizzari; I: Gilbert Deflo
Der fliegende Holländer (Wagner) 13 Feb-2 MarD: Johannes Fritzsch; I: Marco Arturo Marelli
Rigoletto (Verdi) 23 Feb-10 MarD: Carlo Rizzari; I: Andreas Homoki
Senza sangue (Eötvös) 25 Feb-9 MarD: Peter Eötvös; I: Dmitri Tcherniakov
Messa da Requiem (Verdi) 11-31 MarD: Kevin John Edusei; I: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 21 Mar-17 AprD: Pier Giorgio Morandi; I: Robert Carsen
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Mar-9 AprD: Peter Eötvös; I: Dmitri Tcherniakov
Aida (Verdi) 25 Mar-14 AprD: Renato Palumbo; I: Guy Joosten
I.th.Ak.A. (Penderbayne) 6-19 AprD: Barbara Kler; I: Paul-Georg Dittrich
Faust (Gounod) 15-28 AprD: Christopher Ward; I: Andreas Homoki
Das Rheingold (Wagner) 18-29 MajD: Christof Perick; I: Claus Guth
Frankenstein (Dvorak,J) 20-27 MajD: Johannes Harneit; I: Philipp Stölzl, Philipp M Krenn
Benjamin (Ruzicka) 3-16 JunD: Peter Ruzicka; I: Yona Kim
Otello (Verdi) 5-20 JunD: Paolo Carignani; I: Calixto Bieito
Le nozze di Figaro (Mozart) 14-21 JunD: Nathan Brock; I: Stefan Herheim
Miriways (Telemann) 29 Jun-7 JulD: Volker Krafft; I: Holger Liebig
Così fan tutte (Mozart) 8-29 SepD: Sébastien Rouland; I: Herbert Fritsch
Luisa Miller (Verdi) 22 Sep-11 OktD: Alexander Joel; I: Andreas Homoki
Alcina (Handel) 30 Sep-9 OktD: Riccardo Minasi; I: Christof Loy
Die tote Stadt (Korngold) 2-13 OktD: Roland Kluttig; I: Karoline Gruber
Il turco in Italia (Rossini) 12-23 OktD: Roberto Rizzi-Brignoli; I: Christof Loy
Benjamin (Ruzicka) 14-19 OktD: Peter Ruzicka / Seitaro Ishikawa; I: Yona Kim
Szenen aus Goethes Faust (Schumann) 28 Okt-17 NovD: Kent Nagano; I: Achim Freyer, Eike Mann
Das Rheingold (Wagner) 30 Okt-4 NovD: Kent Nagano; I: Claus Guth
Die Walküre (Wagner) 11-16 NovD: Kent Nagano; I: Claus Guth
Manon Lescaut (Puccini) 13 Nov-29 MarD: Christoph Gedschold; I: Philipp Himmelmann
Siegfried (Wagner) 18-23 NovD: Kent Nagano; I: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 25 Nov-2 DecD: Kent Nagano; I: Claus Guth
Tosca (Puccini) 28 Nov-15 DecD: Pier Giorgio Morandi; I: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1 Dec-30 MarD: Carlo Rizzari / Diego Fasolis; I: Gilbert Deflo
Weihnachtsoratorium (Bach,JS) 19-25 DecD: Gianluca Capuano
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Dec-4 JanD: Kent Nagano; I: Jette Steckel
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 26 Dec-9 JanD: Kent Nagano; I: Andreas Kriegenburg
Messa da Requiem (Verdi) 8-18 JanD: Paolo Arrivabeni; I: Calixto Bieito
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Jan-1 FebD: Václav Luks; I: Willy Decker, Jan Eßinger
Orphée et Eurydice (Gluck) 3 Feb-23 JunD: Alessandro De Marchi; I: John Neumeier
Carmen (Bizet) 7 Feb-16 AprD: Lorenzo Viotti; I: Jens Daniel Herzog
Le nozze di Figaro (Mozart) 23 Feb-5 MarD: Volker Krafft; I: Stefan Herheim
Nabucco (Verdi) 10 Mar-4 AprD: Paolo Carignani; I: Kirill Serebrennikov
Rigoletto (Verdi) 12-15 MarD: Carlo Rizzari; I: Andreas Homoki
La traviata (Verdi) 14-19 MarD: Roberto Rizzi-Brignoli; I: Johannes Erath
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Mar-6 AprD: Stefano Ranzani; I: Alexander Schulin
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 7-20 AprD: Kent Nagano; I: Katie Mitchell
Fidelio (Beethoven) 9-24 AprD: Kent Nagano; I: Georges Delnon
Parsifal (Wagner) 19 Apr-12 MajD: Kent Nagano; I: Achim Freyer, Sebastian Bauer
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 Apr-3 MajD: Nicolas André; I: Jean-Pierre Ponnelle
La fanciulla del West (Puccini) 7-19 MajD: Josep Caballé Domenech; I: Vincent Boussard
La Belle Hélène (Offenbach) 14-24 MajD: Nathan Brock; I: Renaud Doucet
Thérèse (Maintz) 18-22 MajD: Nicolas André; I: Georges Delnon
Don Carlos (Verdi) 26 Maj-9 JunD: Pier Giorgio Morandi; I: Peter Konwitschny
Daphne (Strauss) 31 Maj-12 JunD: Michael Boder; I: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-13 JunD: Nathan Brock; I: Adolf Dresen
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 21-29 JunD: Rupert Burleigh; I: Vera Nemirova, Sonja Nemirova
Hannover, Staatsoper Hannover  / 
Der Junge Lord (Henze) 2 Sep-19 OktD: Mark Rohde; I: Bernd Mottl
La traviata (Verdi) 3 Sep-12 JanD: Gregor Bühl; I: Benedikt von Peter
Oh, wie schön ist Panama (Hanke) 14 Sep-6 DecD: Cameron Burns; I: Tobias Ribitzki
L'elisir d'amore (Donizetti) 15 Sep-14 FebD: Daniel Klein / Cameron Burns; I: Tobias Ribitzki
West Side Story (Bernstein) 29 Sep-1 AprD: Joseph Olefirowicz / Mark Rohde; I: Matthias Davids
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Sep-23 NovD: Ivan Repušić / Mark Rohde; I: Bernd Mottl
Manon Lescaut (Puccini) 18 Okt-24 NovD: Valtteri Rauhalammi; I: Olivier Tambosi
Wilhelm Tell (concert) (Rossini) 31 Okt-6 JanD: Alessandro De Marchi; I: Neil Barry Moss
Salome (Strauss) 18 Nov-3 FebD: Ivan Repušić; I: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2-30 DecD: Marc Albrecht / Cameron Burns / Daniel Klein / Siegmund Weinmeister; I: Steffen Tiggeler
Die Zauberflöte (Mozart) 13 Jan-19 MajD: Valtteri Rauhalammi; I: Frank Hilbrich
Don Carlo (Verdi) 28 Jan-18 FebD: Mark Rohde; I: Christof Nel
Der Freischütz (Weber) 6 Mar-1 MajD: Valtteri Rauhalammi; I: Kay Voges
Candide (Bernstein) 14 Mar-27 AprD: Cameron Burns; I: Matthias Davids
Aida (Verdi) 14 Apr-29 JunD: Ivan Repušić; I: Kay Voges
Die verkaufte Braut (Smetana) 6 Maj-26 JunD: Daniel Klein; I: Martin G Berger
Dialoge der Karmeliterinnen (Poulenc) 2-28 JunD: Valtteri Rauhalammi / Cameron Burns; I: Dietrich Hilsdorf
Die Reise nach Reims (Rossini) 12-27 JunD: Gregor Bühl; I: Matthias Davids
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Sep-22 DecD: Ivan Repušić; I: Stephen Langridge
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-12 MajD: Cameron Burns / Valtteri Rauhalammi / Siegmund Weinmeister; I: Frank Hilbrich
My Fair Lady (Loewe) 28 Sep-6 NovD: Siegmund Weinmeister / Florian Groß; I: Bernd Mottl
Madama Butterfly (Puccini) 20 Okt-12 DecD: David Crescenzi; I: Peter Brenner
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 26 Okt-6 JunD: Cameron Burns; I: Karsten Barthold
König Karotte (Offenbach) 4 Nov-21 JunD: Valtteri Rauhalammi; I: Matthias Davids
West Side Story (Bernstein) 9 Nov-10 JunD: Mark Rohde / Joseph Olefirowicz; I: Matthias Davids
Was ihr wollt (Trojahn) 8 Dec-20 JanD: Mark Rohde / Cameron Burns; I: Balázs Kovalik
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9-30 DecD: Valtteri Rauhalammi / Cameron Burns / Siegmund Weinmeister; I: Steffen Tiggeler
La traviata (Verdi) 15 Dec-24 JanD: Gregor Bühl; I: Benedikt von Peter
Aida (Verdi) 21 Dec-16 JanD: Valtteri Rauhalammi / Ivan Repušić; I: Kay Voges
Ein Sommernachtstraum (Britten) 29 Jan-30 MarD: Cameron Burns; I: Michiel Dijkema
Fausts Verdammnis (Berlioz) 16 Feb-11 AprD: Ivan Repušić / Mark Rohde; I: Marie-Eve Signeyrole
Iphis (Kats-Chernin) 29 Mar-20 MajD: Siegmund Weinmeister; I: Claudia Isabel Martin
Die Gezeichneten (Schreker) 6 Apr-18 JunD: Mark Rohde; I: Johannes von Matuschka
Oedipus rex (concert) (Stravinsky) 27 Apr-12 JunD: Valtteri Rauhalammi
Der fliegende Holländer (Wagner) 4 Maj-4 JulD: Mark Rohde; I: Bernd Mottl
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 7 Jun-2 JulD: Howard Arman; I: Ingo Kerkhof
Heidelberg, Theater und Orchester Heidelberg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Sep-30 DecD: Olivier Pols; I: Maximilian von Mayenburg
Don Giovanni (Mozart) 21 Okt-7 JulD: Elias Grandy / Dietger Holm / Olivier Pols; I: Lorenzo Fioroni
Mitridate (Porpora) 29 Nov-9 FebD: Felice Venanzoni / Davide Perniceni; I: Jacopo Spirei
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-25 DecD: Dietger Holm; I: Clara Kalus
Don Pasquale (Donizetti) 26 Jan-30 JunD: Davide Perniceni / Johannes Zimmermann / Olivier Pols; I: Andrea Schwalbach
Faust (Gounod) 16 Mar-8 JunD: Elias Grandy / Dietger Holm / Olivier Pols; I: Martin G Berger
Writing to Vermeer (Andriessen) 11 Maj-9 JunD: Dietger Holm / Olivier Pols; I: Johannes von Matuschka
Anatevka (Bock) 16 Jun-28 JulD: Olivier Pols; I: Pascale-Sabine Chevroton
Rigoletto (Verdi) 22 Sep-2 FebD: Elias Grandy; I: Alexandra Szemerédy, Magdolna Parditka
Don Pasquale (Donizetti) 17 Okt-23 NovD: Johannes Zimmermann; I: Andrea Schwalbach
Idomeneo (Mozart) 16 Nov-15 MarD: Dietger Holm; I: Peter Konwitschny
La verita in cimento (Vivaldi) 30 Nov-25 JanD: Davide Perniceni; I: Yona Kim
Die Zauberflöte (Mozart) 12-30 DecD: Ines Kaun; I: Maximilian von Mayenburg
Benjamin (Ruzicka) 9 Feb-8 AprD: Elias Grandy; I: Ingo Kerkhof
Die lustige Witwe (Lehár) 6 Apr-6 JulD: Dietger Holm; I: Holger Schultze
Katja Kabanova (Janáček) 24 Maj-24 JunD: Elias Grandy; I: Andrea Schwalbach
Anatevka (Bock) 4 JulD: Johannes Zimmermann; I: Pascale-Sabine Chevroton
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Der Freischütz (Weber) 18 Okt-12 NovD: Domonkos Héja; I: Hinrich Horstkotte
La clemenza di Tito (Mozart) 2-27 FebD: Gianluca Capuano; I: Patrick Kinmonth
La Cenerentola (Rossini) 19 Apr-7 JulI: Urs Häberli
Sweeney Todd (Sondheim) 7-10 JunD: Carlos Vázquez; I: Michael Moxham
Hildesheim, Theater für Niedersachsen  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 23 Sep-12 JunD: Florian Ziemen / Gabriel Venzago; I: Hans Hollmann
Der Freischütz (Weber) 3 Okt-8 AprD: Werner Seitzer / Achim Falkenhausen / Sergei Kiselev; I: Dominik Wilgenbus
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 8 Okt-28 DecD: Achim Falkenhausen; I: Frank-Bernd Gottschalk
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Okt-17 DecD: Gabriel Venzago / Achim Falkenhausen; I: Guillermo Amaya
Orpheus (Telemann) 2 Dec-30 JunD: Florian Ziemen / Gabriel Venzago / Sergei Kiselev; I: Sigrid T'Hooft
Adelia (Donizetti) 10 Mar-1 JunD: Florian Ziemen / Sergei Kiselev / Achim Falkenhausen; I: Guillermo Amaya
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 28 Mar-25 MajD: Sergei Kiselev; I: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 5 Maj-18 JunD: Florian Ziemen; I: Hans Walter Richter
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 15+ SepD: Florian Ziemen; I: Wolfgang Nägele
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 6 OktD: Sergei Kiselev; I: Thomas Barthol
Die Blume von Hawaii (Abraham) 14 OktD: Florian Ziemen; I: Hans Walter Richter
Orpheus (Telemann) 28+ OktD: Florian Ziemen; I: Sigrid T'Hooft
Pantöffelchen (Tchaikovsky,P) 9+ DecD: Florian Ziemen; I: Anna Katharina Bernreitner
Die Prinzessin von Trapezunt (Offenbach) 3+ MarD: Adam Benzwi / Sergei Kiselev; I: Max Hopp
Tod in Venedig (Britten) 20+ AprD: Achim Falkenhausen; I: Felix Seiler
Hof, Theater Hof  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Sep-19 NovD: Walter E Gugerbauer; I: Reinhardt Friese
Die Großherzogin von Gerolstein (Offenbach) 22 Dec-29 JanD: Walter E Gugerbauer; I: Ansgar Weigner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25 Dec
Ein Traumspiel (Reimann) 17 Mar-11 MajD: Walter E Gugerbauer; I: Lothar Krause
Alcina (Handel) 16 Jun-15 JulD: Daniel Spaw; I: Hinrich Horstkotte
Rigoletto (Verdi) 22+ SepD: Walter E Gugerbauer; I: Lothar Krause
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 15+ DecD: Daniel Spaw; I: Tobias Materna
Schattenspiele (Gefors) 16 MarD: Daniel Spaw; I: Uwe Drechsel
Der Leuchtturm (Davies,PM) 16 MarD: Daniel Spaw; I: Uwe Drechsel
Gold! (Evers) 12+ Apr
Kiss me, Kate (Porter) 27+ AprD: Daniel Spaw; I: Kurt Schrepfer
Madame Butterfly (Puccini) 15+ JunD: Walter E Gugerbauer; I: François De Carpentries, Karin Van Hercke
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 16 Sep-25 DecD: Uwe Sandner; I: Kerstin Maria Pöhler
Anatevka (Bock) 23 Sep-18 NovD: Gad Kadosh / Frank Kersting; I: Anatol Preissler
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 21 Okt-4 FebD: Anton Legkii; I: Sebastian Welker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4 Nov-28 DecD: Daniel Spaw / Johannes Witt / Olivier Pols; I: Andreas Bronkalla
La Cenerentola (Rossini) 10 Feb-29 MarD: Anton Legkii; I: Urs Häberli
The Rake's Progress (Stravinsky) 24 Mar-22 JunD: Uwe Sandner; I: Tilman Gersch
Sweeney Todd (Sondheim) 5 Maj-30 JunD: Uwe Sandner; I: Axel Stöcker
Die Welt auf dem Monde (Haydn) 6 Maj-23 JunD: Frank Kersting; I: Lilly Lee
El gato montés (Penella) 26 Maj-9 JunD: Rodrigo Tomillo; I: Alfonso Romero Mora
Faust (Gounod) 29+ SepD: Olivier Pols; I: Michael Sturm
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 20 OktD: Uwe Sandner; I: Andreas Bronkalla
Tell Me on a Sunday (Lloyd Webber) 25 Okt
Das Land des Lächelns (Lehár) 12+ Dec
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 26 Jan
Jenůfa (Janáček) 9+ Feb
Cabaret (Kander) 6+ Apr
Rienzi (Wagner) 4+ Maj
Karlsruhe, Badisches Staatstheater Karlsruhe  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 20 Sep-1 DecD: Daniele Squeo; I: Jacopo Spirei
Adriana Lecouvreur (Cilea) 22 Sep-16 JanD: Johannes Willig / Daniele Squeo; I: Katharina Thoma
La clemenza di Tito (Mozart) 24 Sep-12 JanD: Gianluca Capuano / Dominic Limburg; I: Patrick Kinmonth
Götterdämmerung (Wagner) 15 Okt-12 MajD: Justin Brown; I: Tobias Kratzer
La traviata (Verdi) 19 Okt-13 JanD: Johannes Willig; I: Achim Thorwald
Siegfried (Wagner) 3 Dec-10 MajD: Justin Brown; I: Thorleifur Örn Arnarsson
Lustigen Nibelungen (Straus) 15 Dec-21 JulD: Dominic Limburg; I: Johannes Pölzgutter
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Jan-12 JunD: Ulrich Wagner; I: Ulrich Peters
Simon Boccanegra (Verdi) 20 Jan-7 JulD: Johannes Willig; I: David Hermann
Gold! (Evers) 27 Jan-24 FebI: Anja Kühnhold
Das Rheingold (Wagner) 3 Feb-5 MajD: Justin Brown; I: David Hermann
Roméo et Juliette (Gounod) 11 Feb-23 JunD: Daniele Squeo
Alcina (Handel) 16-27 FebD: Andreas Spering; I: James Darrah
Semele (Handel) 23-28 FebD: Christopher Moulds; I: Floris Visser
Wahnfried (Dorman) 23 Mar-8 MajD: Justin Brown; I: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 29 Mar-31 MajD: Justin Brown; I: Yuval Sharon
Anna Bolena (Donizetti) 3 Jun-14 JulD: Daniele Squeo; I: Irina Brown
Lucio Silla (Mozart) 8-19 JulD: Johannes Willig; I: Tobias Kratzer
Götterdämmerung (Wagner) 30 Sep-3 FebD: Justin Brown; I: Tobias Kratzer
Anna Bolena (Donizetti) 7 Okt-12 JanD: Daniele Squeo; I: Irina Brown
Der Freischütz (Weber) 13-19 OktD: Johannes Willig; I: Verena Stoiber
Tosca (Puccini) 18 Okt-1 NovD: Johannes Willig; I: John Dew
Simon Boccanegra (Verdi) 27 OktD: Johannes Willig; I: David Hermann
My Fair Lady (Loewe) 28+ OktD: Steven Moore / Ulrich Wagner; I: Sam Brown
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10+ NovD: Ulrich Wagner; I: Achim Thorwald
Das schlaue Füchslein (Janáček) 16+ DecD: Justin Brown; I: Yuval Sharon
Lustigen Nibelungen (Straus) 9+ JanD: Dominic Limburg; I: Johannes Pölzgutter
Elektra (Strauss) 26 Jan-16 MarD: Justin Brown; I: Keith Warner
Serse (Handel) 15-26 FebD: George Petrou; I: Max Emanuel Cencic
Alcina (Handel) 23+ FebD: Andreas Spering; I: James Darrah
Roberto Devereux (Donizetti) 23 Mar-4 MajD: Daniele Squeo; I: Harry Fehr
Die Zauberflöte (Mozart) 4 AprD: Ulrich Wagner; I: Ulrich Peters
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 8+ JunD: Constantin Trinks; I: Floris Visser
Pelleas und Melisande (Debussy) 29+ JunD: Johannes Willig; I: Benjamin Lazar
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
Andrea Chénier (Giordano) 9 Sep-14 JanD: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; I: Michael Schulz
Antigona (Traetta) 15 Sep-5 JanD: Jörg Halubek; I: Stephan Müller
La bohème (Puccini) 30 Sep-25 DecD: Francesco Angelico; I: Philipp Kochheim
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Okt-3 JunD: Anja Bihlmaier / Xin Tan; I: Sonja Trebes
Venus and Adonis (concert) (Blow) 28 Okt-6 NovD: Jörg Halubek
Lucio Silla (Mozart) 9 Dec-17 MarD: Jörg Halubek; I: Stephan Müller
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Dec-6 JanD: Deniola Kuraja; I: Elmar Gehlen
West Side Story (Bernstein) 20 Jan-20 JunD: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; I: Philipp Rosendahl
Jenůfa (Janáček) 10 Feb-21 JunD: Francesco Angelico; I: Markus Dietz
The Rakes Progress (Stravinsky) 24 Mar-7 JunD: Alexander Hannemann; I: Paul Esterházy
Die Zauberflöte (Mozart) 22 Apr-8 JunD: Joakim Unander; I: Katharina Thoma
Tristan und Isolde (Wagner) 26 Maj-23 JunD: Constantin Trinks; I: Stephan Müller
Eloise (Jenkins) 9-21 JunD: Maria Radzikhovskiy; I: Janis Knorr
Das Rheingold (Wagner) 1 Sep-10 FebD: Francesco Angelico; I: Markus Dietz
West Side Story (Bernstein) 8 Sep-22 JunD: Alexander Hannemann / Deniola Kuraja; I: Philipp Rosendahl
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 9 Sep-26 OktD: Francesco Angelico
Turandot (Puccini) 23 Sep-1 DecD: Joakim Unander; I: Markus Dietz
Falstaff (Verdi) 13 Okt-29 JunD: Francesco Angelico / Alexander Hannemann; I: Adriana Altaras
Madama Butterfly (Puccini) 8 Dec-21 JunD: Joakim Unander; I: Lorenzo Fioroni
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Dec-25 JanD: Alexander Hannemann; I: Elmar Gehlen
Anfang und Ende - B.A.C.H. 61 (Bach,JS) 26 Jan-12 MajD: Jörg Halubek; I: Aniara Amos
Die Walküre (Wagner) 9 Mar-28 AprD: Francesco Angelico; I: Markus Dietz
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6 Apr-14 JunD: NN; I: Adriana Altaras
Der Wildschütz (Lortzing) 25 Maj-30 JunD: Hannemann / Deniola Kuraja; I: Tom Ryser
Brundibár (Krása) 15-27 JunD: Maria Radzikhovskiy; I: Franziska Schumacher
Siegfried (Wagner) 14 Sep-26 OktD: Francesco Angelico; I: Markus Dietz
Götterdämmerung (Wagner) 7 Mar-4 AprD: Francesco Angelico; I: Markus Dietz
Kiel, Theater Kiel  / 
Wilhelm Tell (Rossini) 15 Okt-11 AprD: Daniel Carlberg; I: Fabio Ceresa
My Fair Lady (Loewe) 20 Okt-28 DecD: Lam Tran Dinh; I: Ricarda Regina Ludigkeit
Arabella (Strauss) 9 Dec-16 MajD: Georg Fritzsch; I: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14 Jan-17 JunD: Sunyeo Kim; I: Jörg Diekneite
Ein Maskenball (Verdi) 27 Jan-10 JunD: Daniel Carlberg; I: Pier Francesco Maestrini
Götterdämmerung (Wagner) 10 Mar-1 JulD: Georg Fritzsch; I: Daniel Karasek
Das Rheingold (Wagner) 23 Mar-26 JunD: Georg Fritzsch; I: Daniel Karasek
Die Walküre (Wagner) 14 Apr-27 JunD: Georg Fritzsch; I: Daniel Karasek
Aleko (Rakhmaninov) 28 Apr-8 JulD: Daniel Carlberg; I: Valentina Carrasco
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 28 Apr-8 JulD: Daniel Carlberg; I: Valentina Carrasco
Rigoletto (Verdi) 3-11 MajD: Moritz Caffier; I: Fabio Ceresa
Siegfried (Wagner) 26-29 MajD: Georg Fritzsch; I: Daniel Karasek
Die Aufteilung der Welt (Legrenzi) 2+ SepD: Alessandro Quarta; I: Ulrich Waller
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22+ SepD: Georg Fritzsch; I: Fabio Ceresa
Pagliacci (Leoncavallo) 22+ SepD: Georg Fritzsch; I: Fabio Ceresa
Falscher Verrat (Tutino) 3+ NovD: Georg Fritzsch; I: Daniel Karasek
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 8+ DecD: Daniel Carlberg; I: Pier Francesco Maestrini
My Fair Lady (Loewe) 18+ DecI: Ricarda Ludigkeit
Sweeney Todd (Sondheim) 26+ JanD: Moritz Caffier; I: Ricarda Regina Ludigkeit, Jörg Diekneite
Das Rheingold (Wagner) 1+ FebD: Georg Fritzsch / Daniel Carlberg; I: Daniel Karasek
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 9+ Mar
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 30+ Mar
Die Walküre (Wagner) 6+ AprD: Georg Fritzsch; I: Daniel Karasek
Eloise (Jenkins) 13+ AprD: Moritz Caffier; I: Nele Tippelmann
Sekretärinnen (Wittenbrink) 14+ AprD: Sunyeo Kim; I: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Die Stumme von Portici (Auber) 27+ AprD: Daniel Carlberg
Evita (Lloyd Webber) 3+ MajI: Ricarda Ludigkeit
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 9+ JunI: Serena Sinigaglia
Siegfried (Wagner) 14+ JunD: Georg Fritzsch; I: Daniel Karasek
Götterdämmerung (Wagner) 16+ JunD: Georg Fritzsch; I: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
La bohème (Puccini) 16 Sep-28 DecD: Enrico Delamboye; I: Bettina Geyer
Ball im Savoy (Abraham) 28 Okt-18 MarD: Daniel Spogis; I: Ansgar Weigner
Tosca (concert) (Puccini) 2-25 DecD: Enrico Delamboye
My Fair Lady (Loewe) 16-30 DecD: Daniel Spogis; I: Anja Nicklich
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Jan-15 AprD: Mino Marani; I: Markus Dietze
Das schlaue Füchslein (Janáček) 3 Mar-21 MajD: Enrico Delamboye; I: Alexander von Pfeil
Der goldene Drache (Eötvös) 19 Maj-23 JunD: Mino Marani; I: Elmar Goerden
Köln, Oper Köln  / 
Tannhäuser (Wagner) 24 Sep-1 NovD: François-Xavier Roth; I: Patrick Kinmonth
La traviata (Verdi) 15 Okt-3 DecD: Matthias Foremny; I: Benjamin Schad
Das Rheingold für Kinder (Wagner) 5-29 NovD: Rainer Mühlbach; I: Brigitta Gillessen
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Nov-31 DecD: Marcus Bosch; I: Petra Luisa Meyer
Rigoletto (Verdi) 17 Dec-7 JanD: Gabriel Feltz / Arne Willimczik; I: Katharina Thalbach
Carmina Burana (Orff) 23-30 DecD: Leo Hussain
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-19 JanD: Rainer Mühlbach; I: Elena Tzavara
Don Giovanni (Mozart) 18 Feb-3 MarD: Nicholas Collon; I: Emmanuelle Bastet
Der Kaiser von Atlantis (Ullmann) 24 Feb-10 MarD: Rainer Mühlbach; I: Eike Ecker
Manon (Massenet) 4 Mar-2 AprD: Claude Schnitzler; I: Johannes Erath
Gli uccellatori (Gassmann) 18 Mar-7 AprD: Gianluca Capuano; I: Jean Renshaw
Mosè in Egitto (Rossini) 8-28 AprD: David Parry; I: Lotte de Beer
Die Soldaten (Zimmermann,B) 29 Apr-20 MajD: François-Xavier Roth; I: Carlus Padrissa
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Maj-3 JunD: Rubén Dubrovsky; I: Emmanuelle Bastet
The Rape of Lucretia (Britten) 20 Maj-9 JunD: Rainer Mühlbach; I: Kai Anne Schuhmacher
Falstaff (Verdi) 31 Maj-4 JulD: Will Humburg; I: Dietrich Hilsdorf
Pollicino (Henze) 23-30 JunD: Rainer Mühlbach; I: Saskia Kuhlmann
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 24 Jun-15 JulD: Gianluca Capuano; I: Renaud Doucet
Turandot (Puccini) 16 Sep-25 OktD: Claude Schnitzler; I: Lydia Steier
Mare Nostrum (Kagel) 23 Sep-3 OktD: Arnaud Arbet; I: Valentin Schwarz
Ijob (Hiller,W) 2 OktD: Arne Willimczik; I: Béatrice Lachaussée
Salome (Strauss) 14 Okt-18 NovD: François-Xavier Roth; I: Ted Huffman
Die Walküre für Kinder (Wagner) 21 Okt-1 DecD: Rainer Mühlbach; I: Brigitta Gillessen
Peter Grimes (Britten) 25 Nov-8 DecD: Nicholas Collon; I: Frederic Wake-Walker
Im weißen Rößl (Benatzky) 9 Dec-27 JanD: Uwe Theimer; I: Eike Ecker
La forza del destino (Verdi) 23 Dec-11 JanD: Will Humburg; I: Olivier Py
Hoffmanns Erzählungen für Kinder (Offenbach) 6-26 JanD: Rainer Mühlbach; I: Kai Anne Schuhmacher
Rusalka (Dvořák,A) 10 Mar-7 AprD: Christoph Gedschold; I: Nadja Loschky
Fidelio (Beethoven) 17-29 MarD: Stefan Soltesz; I: Michael Hampe
La scuola de' gelosi (Salieri) 31 Mar-21 AprD: Rainer Mühlbach; I: Jean Renshaw
Szenen aus dem Leben der Heiligen Johanna (Braunfels) 14 Apr-4 MajD: Stefan Soltesz; I: Tatjana Gürbaca
Street Scene (Weill) 28 Apr-18 MajD: Tim Murray; I: John Fulljames
My Fair Lady (Loewe) 19 Maj-8 JunD: Hilary Griffiths; I: Dietrich Hilsdorf
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 25 Maj-28 JunD: Rainer Mühlbach; I: Brigitta Gillessen
La Grande-Duchesse de Gérolstein (Offenbach) 9 Jun-12 JulD: François-Xavier Roth; I: Renaud Doucet
Tosca (Puccini) 30 Jun-14 JulD: Alfred Eschwé; I: Thilo Reinhardt
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Princess Nefertiti (Dostal) 10 Sep-31 DecD: Stefan Klingele; I: Franziska Severin
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Sep-26 DecD: Tobias Engeli; I: Volker Vogel
Lobgesang (Mendelssohn) 23 Sep-3 OktD: Christoph Gedschold
My Fair Lady (Loewe) 24 Sep-18 MajD: Stefan Klingele; I: Karl Zugowski
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Sep-27 AprD: Christoph Gedschold / José Miguel Escandi / Marius Stieghorst / Daniel Huppert; I: Ralf Nürnberger
Don Carlo (Verdi) 30 Sep-24 FebD: Anthony Bramall / Felix Bender; I: Jakob Peters-Messer
Tosca (Puccini) 1 Okt-26 JanD: Marcus Bosch / Andrea Sanguineti / Tobias Engeli / Christoph Gedschold; I: Michiel Dijkema
Knusper, Knupser, Knäuschen (Humperdinck) 4 Okt-23 FebD: Christian Hornef; I: Gundula Nowack
Der Freischütz (Weber) 7 Okt-28 JunD: Marcus Bosch / Christoph Gedschold; I: Christian von Götz
Le nozze di Figaro (Mozart) 12 Okt-21 JanD: Matthias Foremny; I: Gil Mehmert
Die grosse Sünderin (Künneke) 14 Okt-11 FebD: Stefan Klingele; I: Alexandra Frankmann
Salome (Strauss) 14 Okt-10 MarD: Ulf Schirmer; I: Aron Stiehl
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 22 Okt-17 JunD: Tobias Engeli; I: Cusch Jung
Johannes-Passion (Bach,JS) 27 Okt-10 JunD: Paul Jeremy Goodwin
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Nov-1 AprD: Anthony Bramall; I: Katharina Thalbach
La Cenerentola (Rossini) 8 Dec-9 MarD: Anthony Bramall / Laurent Wagner; I: Lindy Hume
Rusalka (Dvořák,A) 9 Dec-1 JunD: Christoph Gedschold; I: Michiel Dijkema
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10-21 DecD: Matthias Foremny; I: Birgit Eckenweber
Madama Butterfly (Puccini) 12 Dec-18 MarD: Christoph Gedschold; I: Aron Stiehl
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Dec-1 AprD: Stefan Klingele; I: Volker Vogel
Turandot (Puccini) 17 Dec-23 JunD: Matthias Foremny; I: Balázs Kovalik
Das Rheingold (Wagner) 6 Jan-10 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Jan-11 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Siegfried (Wagner) 13 Jan-12 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Jan-13 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Der Rebell des Königs (Gounod) 20 Jan-20 JunD: David Reiland; I: Anthony Pilavachi
Freischütz für Kinder (Weber) 3 Feb-29 AprD: Stefan Klingele; I: Jasmin Solfaghari
Nabucco (Verdi) 9 Feb-20 AprD: Marius Stieghorst / Daniel Huppert; I: Dietrich Hilsdorf
Zar und Zimmermann (Lortzing) 17 Feb-18 MarD: Stefan Klingele; I: Dominik Wilgenbus
La traviata (Verdi) 23 Feb-22 JunD: Andrea Sanguineti / José Miguel Escandi; I: Andreas Homoki
Sekretärinnen (Wittenbrink) 3 Mar-13 MajD: Susanne Fiedler; I: Anna Evans
Tannhäuser (Wagner) 17 Mar-27 MajD: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; I: Katharina Wagner
Parsifal (Wagner) 30 MarD: Anthony Bramall; I: Roland Aeschlimann
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 7 Apr-9 JunD: Christoph Gedschold; I: Philipp J Neumann
Pagliacci (Leoncavallo) 7 Apr-9 JunD: Christoph Gedschold; I: Anthony Pilavachi
West Side Story (Bernstein) 18-21 MajD: Christoph Gedschold; I: Mario Schröder
Casanova (Lortzing) 2-30 JunD: Stefan Klingele; I: Cusch Jung
Lulu (Berg) 16 Jun-1 JulD: Ulf Schirmer; I: Lotte de Beer
Mein Freund Bunbury (Natschinski) 9 Sep-31 DecD: Christoph-Johannes Eichhorn / Karl-Heinz Müller
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Sep-25 JanD: Matthias Foremny; I: Gil Mehmert
Sekretärinnen (Wittenbrink) 12 Sep-14 OktI: Anna Evans
Casanova (Lortzing) 15 Sep-7 OktD: Stefan Klingele; I: Cusch Jung
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 22 Sep-4 OktD: Stefan Klingele
Tosca (Puccini) 28 Sep-17 MarD: Christoph Gedschold; I: Michiel Dijkema
La fanciulla del West (Puccini) 29 Sep-2 DecD: Ulf Schirmer; I: Cusch Jung
Rigoletto (Verdi) 5 Okt-25 MajD: Christoph Gedschold; I: Anthony Pilavachi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Okt-26 JanD: Christoph Gedschold; I: Claus Guth
Der Freischütz (Weber) 19 Okt-20 AprD: Felix Bender; I: Christian von Götz
Die Herzogin von Chicago (Kálmán,E) 20 Okt-20 Jan
Nabucco (Verdi) 21 Okt-24 MajD: Matthias Foremny; I: Dietrich Hilsdorf
Turandot (Puccini) 2 Nov-16 MarD: Felix Bender; I: Balázs Kovalik
Elektra (Strauss) 3 Nov-28 AprD: Ulf Schirmer; I: Peter Konwitschny
Tannhäuser (Wagner) 18 Nov-9 DecD: Felix Bender; I: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Nov-9 JunD: Christoph Gedschold; I: Ralf Nürnberger
Carmen (Bizet) 30 Nov-23 MarD: Matthias Foremny; I: Lindy Hume
La bohème (Puccini) 7-26 DecI: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12-20 DecD: Matthias Foremny; I: Birgit Eckenweber
Der Rosenkavalier (Strauss) 6 Jan-26 AprD: Ulf Schirmer; I: Alfred Kirchner
Salome (Strauss) 13 Jan-27 AprD: Ulf Schirmer; I: Aron Stiehl
Don Carlo (Verdi) 19 Jan-10 MajD: Felix Bender; I: Jakob Peters-Messer
La traviata (Verdi) 20 Jan-7 JunD: Enrico Calesso; I: Andreas Homoki
On the Town (Bernstein) 26 Jan-19 Maj
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 17 Feb-22 MarD: Anthony Bramall; I: Katharina Thalbach
Schneewittchen (Lange) 9 Mar-2 JunI: Patrick Rohbeck
Prinzessin Nofretete (Dostal) 9-31 MarD: Tobias Engeli
Der fliegende Holländer (Wagner) 30 Mar-10 JunD: Ulf Schirmer / Christoph Gedschold; I: Michiel Dijkema
Das Rheingold (Wagner) 6 Apr-1 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Die Walküre (Wagner) 7 Apr-2 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Das Feuerwerk (Burkhard) 13 Apr-21 Jun
Siegfried (Wagner) 13 Apr-4 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Götterdämmerung (Wagner) 14 Apr-5 MajD: Ulf Schirmer; I: Rosamund Gilmore
Rusalka (Dvořák,A) 18 Maj-27 JunD: Christoph Gedschold; I: Michiel Dijkema
Madame Pompadour (Fall) 1-25 Jun
Die verkaufte Braut (Smetana) 15-30 JunD: Christoph Gedschold; I: Christian von Götz
Im weißen Rößl (Benatzky) 16-28 JunD: Tobias Engeli
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
Orfeo 2.0 (concert) (Toni) 23 SepD: Massimiliano Toni
Lubeck, Theater Lübeck  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 9 Sep-24 MarD: Andreas Wolf; I: Clara Kalus
Carmina Burana (Orff) 9 Sep-24 MarD: Andreas Wolf; I: Clara Kalus
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Sep-25 DecD: Ryusuke Numajiri; I: Aniara Amos
Ariodante (Handel) 17 Sep-23 NovD: Panagiotis Papadopoulos; I: Wolf Widder
Der ferne Klang (Schreker) 21 Okt-15 AprD: Andreas Wolf; I: Jochen Biganzoli
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 7 Dec-5 AprD: Ludwig Pflanz / Ulrich Stöcker; I: Michael Wallner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-29 DecD: Adrian Pavlov; I: Herbert Adler
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 26 Jan-16 JunD: Ryusuke Numajiri / Adrian Pavlov / Francesco Pasqualetti; I: Pier Francesco Maestrini, Joshua Held
Luci mie traditrici (Sciarrino) 16 Mar-24 JunD: Dietger Holm; I: Sandra Leupold
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Apr-15 JunD: Andreas Wolf; I: Tom Ryser
Otello (Verdi) 1-17 JunD: Andreas Wolf; I: Bernd Reiner Krieger
Drachenreiter (Pezold) 22-30 JunD: Jan-Michael Krüger; I: Jennifer Toelstede
Ball im Savoy (Abraham) 1+ SepD: Adrian Pavlov; I: Michael Wallner
Die Zauberflöte (Mozart) 20+ SepD: Stefan Vladar; I: Tom Ryser
Oliver! (Bart) 23+ SepD: Adrian Pavlov; I: Wolf Widder
Der Freischütz (Weber) 12+ OktD: Andreas Wolf; I: Jochen Biganzoli
Otello (Verdi) 18+ OktD: Andreas Wolf; I: Bernd Reiner Krieger
Werther (Massenet) 16+ NovI: Sandra Leupold
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8+ DecD: Jan-Michael Krüger; I: Herbert Adler
Boris Godunow (Musorgsky) 25+ JanD: Ryusuke Numajiri; I: Peter Konwitschny
Der fliegende Holländer für Kinder (Wagner) 27+ Jan
A Quiet Place (Bernstein) 8+ MarI: Effi Méndez
Das Wunder der Heliane (concert) (Korngold) 24+ MarD: Andreas Wolf
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 4+ AprD: Ludwig Pflanz; I: Michael Wallner
West Side Story (Bernstein) 11+ AprD: Adrian Pavlov; I: Wolf Widder
La traviata (Verdi) 14+ JunI: Lorenzo Fioroni
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 16 Sep-6 JanD: Thomas Dorsch; I: Michael Sturm
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Sep-24 FebD: Urich Stöcker; I: Christian Firmbach
Sugar (Styne) 11 Nov-27 MajD: Ulrich Stöcker; I: Olaf Schmidt
Carmen (Bizet) 3 Mar-23 MajD: Thomas Dorsch; I: Hajo Fouquet
Wiener Blut (Strauss,J) 16-24 JunD: Ulrich Stöcker; I: Hajo Fouquet
La bohème (Puccini) 22 Sep-11 JanD: Thomas Dorsch; I: Hajo Fouquet, Oliver Hennes
Wiener Blut (Strauss,J) 5 Okt-13 JanD: Ulrich Stöcker; I: Hajo Fouquet
Jephtha (Handel) 26 Okt-1 NovD: Henning Voss; I: Friedrich von Mansberg
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Mar-17 MajD: Thomas Dorsch; I: Hajo Fouquet
Gold! (Evers) 5 Apr-26 MajD: Clemens Bütje; I: Kerstin Steeb
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Rusalka (Dvořák,A) 9 Sep-29 DecD: Pawel Poplawski; I: Stephen Lawless
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 19 Okt-17 JanD: Anna Grinberg; I: Sebastian Gruner
Aida (Verdi) 21 Okt-8 AprD: Svetoslav Borisov; I: Oliver Mears
Der kleine Horrorladen (Menken) 11 Nov-9 MajD: Damian Omansen; I: Ulrich Wiggers
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 19 Nov-25 MarD: Svetoslav Borisov / Kimbo Ishii; I: Otto Pichler
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Dec-6 JanD: Svetoslav Borisov; I: Karen Stone
Dantons Tod (Einem) 20 Jan-21 AprD: Kimbo Ishii; I: Karen Stone
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 10 Feb-1 JunD: Svetoslav Borisov; I: Erik Petersen
Tosca (Puccini) 17 Feb-19 MajD: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; I: Karen Stone
Richard Löwenherz (Handel) 10-17 MarD: David Stern; I: Michael McCarthy
Powder Her Face (Adès) 31 Mar-25 MajD: Hans Rotman; I: Magdalena Fuchsberger
Cabaret (Kander) 14 Apr-13 MajD: Damian Omansen; I: Sebastian Ritschel
Salome (Strauss) 5 Maj-3 JunD: Kimbo Ishii; I: Ulrich Schulz
Die Entführung aus dem Serail für Kinder (Mozart) 1-12 JunD: Pawel Poplawski; I: Sebastian Gruner
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 15 Jun-8 JulD: Damian Omansen; I: Sebastian Ritschel
Die Walküre (Wagner) 8 Sep-23 NovD: Kimbo Ishii; I: Jakob Peters-Messer
Salome (Strauss) 14 Sep-7 DecD: Kimbo Ishii / Svetoslav Borisov; I: Ulrich Schulz
Der kleine Horrorladen (Menken) 15 Sep-21 AprD: Damian Omansen; I: Ulrich Wiggers
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 20 Okt-3 MarD: Pawel Poplawski; I: Oliver Klöter
Don Pasquale (Donizetti) 10 Nov-10 MarD: Svetoslav Borisov / Pawel Poplawski; I: Christian Poewe
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Dec-6 JanD: Pawel Poplawski; I: Holger Potocki
La bohème (Puccini) 22 Dec-23 FebD: Kimbo Ishii; I: Karen Stone
Vanessa (Barber) 19 Jan-31 MarD: Svetoslav Borisov; I: Karen Stone
Otello (Verdi) 16 Feb-1 JunD: Kimbo Ishii; I: Olivia Fuchs
Xerxes (Handel) 9 Mar-9 JunD: Nicholas Kok; I: Tobias Heyder
La cage aux folles (Herman) 15 Mar-24 MajI: Cornelia Crombholz
Die wahre Geschichte von King Kong (Ching,J) 16 Mar-25 MajI: Roscha A Säidow
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 13 Apr-31 MajD: Pawel Poplawski; I: Erik Petersen
Anatevka (Bock) 4-30 MajD: Damian Omansen; I: Erik Petersen
Hoffmanns Erzählungen (adaptation) (Offenbach) 3-12 JunI: Thomas Schmidt-Ehrenberg
Chicago (Kander) 14 Jun-7 JulD: Damian Omansen; I: Ulrich Wiggers
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Saul (Handel) 9 Sep-19 JanD: Andreas Spering; I: Lydia Steier
La bohème (Puccini) 15 Sep-21 DecD: Paul-Johannes Kirschner / Hermann Bäumer; I: Monique Wagemakers
La cage aux folles (Herman) 14 Okt-16 JunD: Paul-Johannes Kirschner; I: Christopher Tölle
A Midsummer Night's Dream (Britten) 22 Okt-27 NovD: Hermann Bäumer; I: Niklaus Helbling
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Dec-20 JanD: Paul-Johannes Kirschner / Sebastian Hernandez-Laverny; I: Peter Jordan, Leonhard Koppelmann
Norma (Bellini) 5 Jan-31 MarD: Hermann Bäumer; I: Elisabeth Stöppler
La clemenza di Tito (Mozart) 27 Jan-11 MajD: Samuel Hogarth; I: Katrin Sedlbauer
Don Carlos (Verdi) 17+ MarD: Hermann Bäumer; I: Elisabeth Stöppler
Don Carlo (Verdi) 17 Mar-27 MajD: Hermann Bäumer / Hossein Pishkar; I: Elisabeth Stöppler
Der Ring an einem Abend (Wagner) 9 SepD: Hermann Bäumer
Le nozze di Figaro (Mozart) 29+ SepD: Valtteri Rauhalammi; I: Elisabeth Stöppler
Märchen im Grand-Hotel (Abraham) 25+ NovD: Samuel Hogarth; I: Peter Jordan, Leonhard Koppelmann
Katja Kabanova (Janáček) 18+ JanD: Paul-Johannes Kirschner; I: Lydia Steier
Saul (Handel) 25+ JanD: Andreas Spering; I: Lydia Steier
Avis de Tempête (Aperghis) 9+ MarD: Hermann Bäumer; I: Anselm Dalferth
Kannst du pfeifen, Johanna? (Kampe) 19+ MarD: Paul-Johannes Kirschner; I: Ronny Jakubaschk
Simon Boccanegra (Verdi) 23+ AprI: Frank Hilbrich
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 18+ MajD: Hermann Bäumer; I: Joan Antoni Rechi
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 17 Sep-5 JanD: Benjamin Reiners; I: Markus Dietz
Ein Maskenball (Verdi) 20 Sep-25 NovD: Benjamin Reiners; I: Werner Schroeter
Der Ring an einem Abend (Wagner) 23 Sep-11 NovD: Wolfgang Wengenroth
Wie werde ich reich und glucklich? (Spoliansky) 6 Okt-8 JulD: Matthew Toogood; I: Thomas Fiedler, Jan Dvořák
Norma (Bellini) 14 Okt-12 JanD: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; I: Markus Bothe
Aschenputtel (Rossini) 1 Nov-8 AprD: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; I: Cordula Däuper
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Nov-18 FebD: Alexander Soddy; I: Olivier Tambosi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 26 Nov-15 AprD: Benjamin Reiners / Alexander Soddy / Matthew Toogood; I: Roland Velte
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Nov-15 AprD: Benjamin Reiners / Alexander Soddy / Matthew Toogood; I: Roland Velte
Fidelio (Beethoven) 9 Dec-21 MajD: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; I: Roger Vontobel
Aida (Verdi) 14 Dec-10 FebD: Alexander Soddy / Matthew Toogood; I: Roger Vontobel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Dec-28 JanD: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; I: Wolfgang Blum
Turandot (Puccini) 18 Jan-30 AprD: Alexander Soddy / Matthew Toogood; I: Regula Gerber
Jolanthe (concert) (Tchaikovsky,P) 25 Jan-18 MajD: Benjamin Reiners
Hercules (Handel) 3 Feb-12 MajD: Bernhard Forck; I: Nigel Lowery
Ernani (Verdi) 24 Feb-1 JulD: Benjamin Reiners; I: Yona Kim
My Fair Lady (Loewe) 3 Mar-6 JulD: Matthew Toogood; I: Helmut Baumann, Jürg Burth
Pelleas und Melisande (Debussy) 25 Mar-12 MajD: Lorenzo di Toro; I: Luise Kautz
Parsifal (Wagner) 30 Mar-31 MajD: Alexander Soddy; I: Hans Schüler
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 12 Apr-6 JunD: Jörg Halubek; I: Lorenzo Fioroni
Tannhäuser (Wagner) 21 Apr-14 JunD: Alexander Soddy; I: Chris Alexander
La traviata (Verdi) 19 Maj-22 JulD: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; I: Achim Freyer
Vespertine (Björk) 26 Maj-25 JulD: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; I: Kirsten Dehlholm, Jon R Skulberg
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Jun-23 JulD: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; I: Joachim Schloemer
Don Giovanni (Mozart) 14-26 JulD: Alexander Soddy; I: Ekaterina Vasileva
Don Giovanni (Mozart) 16 Sep-20 NovD: Alexander Soddy / Matthew Toogood; I: Ekaterina Vasilyova
La Cenerentola (Rossini) 21 Sep-30 DecD: Attilio Cremonesi / Matthew Toogood; I: Cordula Däuper(original), Claudia Plaßwich(revival)
Werther (Massenet) 23 Sep-8 DecD: Wolfgang Wengenroth; I: David Mouchtar-Samorai
Rigoletto (Verdi) 28 Sep-1 DecD: Benjamin Reiners; I: Alexander Schulin
Madama Butterfly (Puccini) 7 Okt-1 MarD: Benjamin Reiners / Wolfgang Wengenroth; I: Wolfgang Blum(original), Maren Schäfer(revival)
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 28 Okt-2 FebD: Alexander Soddy; I: Nigel Lowery
Der Ring an einem Abend (Wagner) 18 Nov-17 MarD: Benjamin Reiners
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Dec-13 JanD: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth; I: Wolfgang Blum
Marienvesper (Monteverdi) 15 Dec-13 JunD: Jörg Halubek; I: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 21 Dec-22 FebD: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; I: Friedrich Meyer-Oertel
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 6 Jan-21 MarD: Alexander Soddy / Matthew Toogood; I: Cordula Däuper
Fidelio (Beethoven) 15 Jan-27 AprD: Alexander Soddy / Wolfgang Wengenroth; I: Roger Vontobel
Carmina Burana (concert) (Orff) 1 Feb-28 JunD: Matthew Toogood / Wolfgang Wengenroth
Der gute Ehemann (Benda) 10+ FebD: Robin Phillips; I: Marco Misgaiski
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 10+ FebD: Robin Phillips; I: Marco Misgaiski
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 17 Feb-5 JunD: Benjamin Reiners / Matthew Toogood; I: Markus Bothe
Norma (Bellini) 10 Mar-4 JulD: Wolfgang Wengenroth / Matthew Toogood; I: Markus Bothe
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 24 Mar-18 AprD: Benjamin Reiners
La Chute de la maison Usher (Debussy) 12 Apr-18 JunD: Benjamin Reiners; I: Anna Viebrock, Joachim Rathke
Parsifal (Wagner) 19 Apr-20 JunD: Alexander Soddy; I: Hans Schüler
Don Carlo (Verdi) 5-24 MajD: Benjamin Reiners; I: Jens Daniel Herzog
Pelléas et Mélisande (Debussy) 25 Maj-24 JulD: Alexander Soddy; I: Barrie Kosky
Tosca (Puccini) 30 Maj-23 JulD: Alexander Soddy; I: Renate Ackermann
Salome (Strauss) 15 Jun-12 JulD: Alexander Soddy; I: Gabriele Rech
Il trovatore (Verdi) 13-25 JulD: Roberto Rizzi-Brignoli; I: Roger Vontobel
Meiningen, Meininger Staatstheater  / 
Tosca (Puccini) 8 Sep-20 MajD: Chin-Chao Lin; I: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 14 Sep-10 MajD: Mario Hartmuth / Martin Wettges; I: Kurt Josef Schildknecht
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Sep-1 DecD: Chin-Chao Lin / Martin Wettges; I: Christian Poewe
Le Grand Macabre (Ligeti) 29-30 SepD: Philippe Bach; I: Herbert Fritsch
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Okt-20 JanD: Philippe Bach / Mario Hartmuth; I: Ansgar Haag
Così fan tutte (Mozart) 17 Nov-3 MarD: Mario Hartmuth; I: Anthony Pilavachi
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 Dec-21 MajD: Mario Hartmuth / Martin Wettges; I: Wolfgang Dosch
Julie (Boesmans) 25 Jan-24 MarD: Mario Hartmuth; I: Lars Wernecke
Carmina Burana (Orff) 23 Feb-29 JunD: Philippe Bach; I: Ivar Thomas van Urk
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Apr-5 JulD: Philippe Bach; I: Aldona Farrugia
Tannhäuser (Wagner) 27 Apr-23 JunD: Philippe Bach; I: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 15-27 JunD: Chin-Chao Lin; I: Lars Wernecke
Tannhäuser (Wagner) 6 Sep-19 JunD: Philippe Bach / Chin-Chao Lin; I: Ansgar Haag
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 8 Sep-20 JanD: Chin-Chao Lin; I: Lars Wernecke
Carmen (Bizet) 28 Sep-22 JunD: Philippe Bach; I: Jasmina Hadziahmetovic
Ariadne on Naxos (Strauss) 19 Okt-4 NovD: Philippe Bach; I: Aldona Farrugia
Tosca (Puccini) 2 Nov-6 MajD: Chin-Chao Lin; I: Ansgar Haag
Evita (Lloyd Webber) 24 Nov-22 MarD: Mario Hartmuth / Martin Wettges; I: Kurt Josef Schildknecht
Schwarzwaldmädel (Jessel) 7 Dec-2 JunD: Mario Hartmuth; I: Tobias Rott
Così fan tutte (Mozart) 9 Jan-16 FebD: Mario Hartmuth; I: Anthony Pilavachi
Das Schloss Dürande (Schoeck) 8 Mar-6 JulD: Philippe Bach; I: Ansgar Haag
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 24 Maj-15 JunD: Chin-Chao Lin; I: Roman Hovenbitzer
Mönchengladbach, Theater Krefeld und Mönchengladbach  / 
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 23 Sep-16 FebD: Diego Martin Etxebarria; I: Carsten Süss
Der seltsame Fall des Claus Grünberg (Monteverdi) 24 Sep-3 DecD: Yorgos Ziavras; I: Kobie van Rensburg
Orpheus und Eurydike (Gluck) 30 Sep-13 DecD: Werner Ehrhardt / Michael Preiser; I: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Okt-27 DecD: Mihkel Kütson; I: Hinrich Horstkotte
Der Konsul (Menotti) 21 Okt-12 JanD: Diego Martin Etxebarria; I: Katja Bening
Hamlet (Thomas,A) 25 Nov-7 FebD: Mihkel Kütson / Andreas Fellner; I: Helen Malkowsky
My Fair Lady (Loewe) 17 Dec-21 AprD: Andreas Fellner; I: Roland Hüve
Lohengrin (Wagner) 20 Jan-25 MarD: Mihkel Kütson; I: Robert Lehmeier
Der Mann, der seine Frau mit einem Hut verwechselte (Nyman) 31 Jan-3 MarD: Michael Preiser; I: Robert Nemack
Lend Me a Tenor (Carroll) 10 Mar-8 JulD: Andreas Fellner; I: Ansgar Weigner
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Apr-10 JunD: Mihkel Kütson / Diego Martin Etxebarria / Yorgos Ziavras; I: François De Carpentries
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Apr-10 JunD: Mihkel Kütson / Diego Martin Etxebarria / Yorgos Ziavras; I: François De Carpentries
Nabucco (Verdi) 23 Jun-15 JulD: Diego Martin Etxebarria; I: Roman Hovenbitzer
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Sep-9 JanD: Diego Martin Etxebarria; I: Kobie van Rensburg
Nabucco (Verdi) 29 SepD: Diego Martin Etxebarria; I: Roman Hovenbitzer
Die Faschingsfee (Kálmán,E) 13 Okt-12 JanD: Diego Martin Etxebarria; I: Carsten Süß
Räuber Hotzenplotz (Tarkmann) 28 Okt-26 DecD: Andreas Fellner; I: Katja Bening
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Nov-25 DecD: Diego Martin Etxebarria; I: Hinrich Horstkotte
Hamlet (Thomas,A) 24 Nov-26 FebD: Mihkel Kütson; I: Helen Malkowsky
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Jan-6 AprD: Mihkel Kütson; I: Beverly Blankenship, Rebecca Blankenship
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Mar-24 MajD: Mihkel Kütson; I: Agnessa Nefjodov
Der goldene Drache (Eötvös) 12 Maj-10 JulD: Yorgos Ziavras; I: Petra Luisa Meyer
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 15 Jun-7 JulD: Diego Martin Etxebarria; I: Hinrich Horstkotte
München, Bayerische Staatsoper  / 
Così fan tutte (Mozart) 29 Sep-6 OktD: Constantin Trinks; I: Dieter Dorn
Il turco in Italia (Rossini) 13-18 OktD: Antonello Allemandi; I: Christof Loy
Carmen (Bizet) 21-27 OktD: Omer Meir Wellber; I: Lina Wertmüller
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Okt-10 NovD: Constantinos Carydis; I: Christof Loy
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 29 Okt-5 NovD: Oksana Lyniv; I: Harry Kupfer
Tosca (Puccini) 8-17 NovD: Daniele Callegari; I: Luc Bondy
Die schweigsame Frau (Strauss) 12-24 NovD: Stefan Soltesz; I: Barrie Kosky
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Nov-3 DecD: Bertrand de Billy; I: Dmitri Tcherniakov
Andrea Chénier (Giordano) 29 Nov-8 DecD: Marco Armiliato; I: Philipp Stölzl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 DecD: Antonino Fogliani; I: Barbara Wysocka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 14-21 DecD: Eun Sun Kim; I: Richard Jones
Il tabarro (Puccini) 17 Dec-1 JanD: Kirill Petrenko; I: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 17 Dec-1 JanD: Kirill Petrenko; I: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Dec-1 JanD: Kirill Petrenko; I: Lotte de Beer
La bohème (Puccini) 25 Dec-4 JanD: Alexander Soddy; I: Otto Schenk
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Dec-6 JanD: Friedrich Haider; I: Helmut Lehberger(original), Leander Haußmann(original), Andreas Weirich(revival)
Das Rheingold (Wagner) 11-13 JanD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 12-17 JanD: Ivor Bolton; I: Martin Duncan, Ultz
Die Walküre (Wagner) 19-22 JanD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 21-28 JanD: Keri-Lynn Wilson; I: Ferruccio Soleri
Madama Butterfly (Puccini) 24-30 JanD: Daniele Callegari; I: Wolf Busse
Siegfried (Wagner) 31 Jan-3 FebD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 8-11 FebD: Kirill Petrenko; I: Andreas Kriegenburg
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-18 FebD: Stefano Ranzani; I: David Bösch
Carmen (Bizet) 16-21 FebD: Karel Mark Chichon; I: Lina Wertmüller
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Feb-4 MarD: Asher Fisch; I: Johannes Erath
La favorite (Donizetti) 25 Feb-3 MarD: Giacomo Sagripanti; I: Amélie Niermeyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9-21 MarD: Kirill Petrenko; I: Otto Schenk
La Cenerentola (Rossini) 10-16 MarD: Francesco Angelico; I: Jean-Pierre Ponnelle
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 11-25 MarD: Omer Meir Wellber; I: Antú Romero Nunes
Così fan tutte (Mozart) 24-29 MarD: Constantin Trinks; I: Dieter Dorn
La Calisto (Cavalli) 31 Mar-9 AprD: Christopher Moulds; I: David Alden
Ariadne auf Naxos (Strauss) 1-8 AprD: Lothar Koenigs; I: Robert Carsen
Macbeth (Verdi) 7-13 AprD: Pinchas Steinberg; I: Martin Kušej
Der zerbrochene Krug (Ullmann) 13-29 AprD: Karsten Januschke; I: Andreas Weirich
Der Diktator (Krenek) 13-29 AprD: Karsten Januschke; I: Martha Teresa Münder
Lucrezia Borgia (Donizetti) 27 Apr-7 MajD: Friedrich Haider; I: Christof Loy
Mefistofele (Boito) 29 Apr-6 MajD: Omer Meir Wellber; I: Roland Schwab
Die Gezeichneten (Schreker) 12-19 MajD: Markus Stenz; I: Krzysztof Warlikowski
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-20 MajD: Antonino Fogliani; I: Barbara Wysocka
Aus einem Totenhaus (Janáček) 21 Maj-8 JunD: Simone Young; I: Frank Castorf
Semiramide (Rossini) 2-10 JunD: Antonello Allemandi; I: David Alden
Arabella (Strauss) 16-22 JunD: Constantin Trinks; I: Andreas Dresen
Rigoletto (Verdi) 17-24 JunD: Daniele Callegari; I: Arpad Schilling
Der fliegende Holländer (Wagner) 29 Jun-2 JulD: Bertrand de Billy; I: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 6 JulD: Giacomo Sagripanti; I: David Bösch
Orlando paladino (Haydn) 23-29 JulD: Ivor Bolton; I: Axel Ranisch
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-28 SepD: Ivor Bolton; I: Christof Loy
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 23-30 SepD: Kirill Petrenko; I: David Bösch
La traviata (Verdi) 2-12 OktD: Keri-Lynn Wilson; I: Günter Krämer
Il trovatore (Verdi) 7-17 OktD: Asher Fisch; I: Olivier Py
Aus einem Totenhaus (Janáček) 19-26 OktD: Simone Young; I: Frank Castorf
Rigoletto (Verdi) 20 Okt-2 NovD: Daniele Callegari; I: Arpad Schilling
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 4-15 NovD: Joana Mallwitz; I: Krzysztof Warlikowski
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 10-20 NovD: Paolo Carignani; I: Antú Romero Nunes
Jenůfa (Janáček) 21-27 NovD: Simone Young; I: Barbara Frey
Otello (Verdi) 23 Nov-21 DecD: Kirill Petrenko / Asher Fish; I: Amélie Niermeyer
Così fan tutte (Mozart) 29 Nov-1 DecD: Ivor Bolton; I: Dieter Dorn
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-16 DecD: Eun Sun Kim; I: Richard Jones(original), Benjamin Davis(revival)
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Dec-1 JanD: Alexander Soddy; I: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
Die verkaufte Braut (Smetana) 22 Dec-6 JanD: Tomáš Hanus; I: David Bösch
Norma (Bellini) 5-12 JanD: Daniele Callegari; I: Jürgen Rose
Arabella (Strauss) 14-25 JanD: Constantin Trinks; I: Andreas Dresen
Fidelio (Beethoven) 24 Jan-2 FebD: Kirill Petrenko; I: Calixto Bieito
Carmen (Bizet) 25 Jan-3 MarD: Dan Ettinger; I: Lina Wertmüller
L'elisir d'amore (Donizetti) 3-8 FebD: Daniele Callegari; I: David Bösch
Nabucco (Verdi) 9-19 FebD: Andrea Battistoni; I: Yannis Kokkos
Karl V (Krenek) 10-23 FebD: Erik Nielsen; I: Carlus Padrissa
Carmen (Bizet) 25 Feb-3 MarD: Dan Ettinger; I: Lina Wertmüller
Don Giovanni (Mozart) 5-14 MarD: James Gaffigan; I: Stephan Kimmig
La fanciulla del West (Puccini) 16 Mar-2 AprD: James Gaffigan; I: Andreas Dresen
Roberto Devereux (Donizetti) 17-27 MarD: Friedrich Haider; I: Christof Loy
Parsifal (Wagner) 24-31 MarD: Kirill Petrenko; I: Pierre Audi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 4-9 AprD: Constantin Trinks; I: Martin Duncan
Madama Butterfly (Puccini) 5-10 AprD: Karel Mark Chichon; I: Wolf Busse
Mavra (Stravinsky) 15-28 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15-28 Apr
Turandot (Puccini) 20 Apr-2 MajD: Pinchas Steinberg; I: Carlus Padrissa
Der fliegende Holländer (Wagner) 22-28 AprD: Asher Fisch; I: Peter Konwitschny
Tosca (Puccini) 4-10 MajD: Andrea Battistoni; I: Luc Bondy
Tannhäuser (Wagner) 5-12 MajD: Simone Young; I: Romeo Castellucci
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 MajD: Paolo Carignani; I: Johannes Erath
Il tabarro (Puccini) 25 Maj-2 JunD: Bertrand de Billy; I: Lotte de Beer
Suor Angelica (Puccini) 25 Maj-2 JunD: Bertrand de Billy; I: Lotte de Beer
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Maj-2 JunD: Bertrand de Billy; I: Lotte de Beer
Alceste (Gluck) 26 Maj-13 JunD: Antonello Manacorda; I: Sidi Larbi Cherkaoui
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-15 JunD: Antonino Fogliani; I: Barbara Wysocka
La bohème (Puccini) 17-23 JunD: Giampaolo Bisanti; I: Otto Schenk
München, Gärtnerplatztheater  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 19 Okt-18 NovD: Anthony Bramall; I: Josef Ernst Köpplinger
La Cenerentola (Rossini) 28 Okt-22 NovD: Michael Brandstätter; I: Brigitte Fassbaender
Martha (Flotow) 11-29 NovD: Andreas Kowalewitz; I: Loriot
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Dec-10 JanD: Anthony Bramall; I: Peter Kertz
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 29 Dec-27 MajD: Karsten Januschke; I: Josef Ernst Köpplinger
Der Wildschütz (Lortzing) 20 Jan-2 JunD: Michael Brandstätter; I: Georg Schmiedleitner
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 27 Jan-10 FebD: Oleg Ptashnikov / Andreas Partilla; I: Josef Ernst Köpplinger
My Fair Lady (Loewe) 13 Feb-10 JunD: Andreas Kowalewitz; I: Josef Ernst Köpplinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Feb-10 MajD: Michael Brandstätter; I: Rosamund Gilmore
Weiße Rose (Zimmermann,U) 15 Mar-16 AprD: Andreas Partilla; I: Lukas Wachernig
Maria Stuarda (Donizetti) 22 Mar-31 MajD: Anthony Bramall; I: Michael Sturminger
Don Pasquale (Donizetti) 29 Apr-18 MajD: Michael Brandstätter; I: Brigitte Fassbaender
Im weißen Rößl (Benatzky) 12-23 MajD: Michael Brandstätter; I: Josef Ernst Köpplinger
Don Giovanni (Mozart) 19 Maj-10 JulD: Anthony Bramall; I: Herbert Föttinger
Der tapfere Soldat (Straus) 14 Jun-8 JulD: Anthony Bramall; I: Peter Konwitschny
Semele (Handel) 24 Jun-6 JulD: Rubén Dubrovsky; I: Karoline Gruber
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 19-27 JulD: Jeff Frohner; I: Josef Ernst Köpplinger
Die lustige Witwe (Lehár) 29 Sep-20 JanD: Anthony Bramall; I: Josef Ernst Köpplinger
Dantons Tod (Einem) 11 Okt-15 NovD: Anthony Bramall; I: Günter Krämer
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Okt-17 MajD: Alfred Eschwé; I: Georg Schmiedleitner
Wiener Blut (Strauss,J) 9 Nov-15 DecI: Nicole Claudia Weber
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 28 Nov-2 JanI: Peter Kertz
Momo (Hiller,W) 16 Dec-18 JanD: Michael Brandstätter / Andreas Partilla; I: Nicole Claudia Weber
Martha (Flotow) 11-30 JanD: Andreas Kowalewitz; I: Loriot
Maria Stuarda (Donizetti) 6 Feb-5 MajD: Anthony Bramall; I: Michael Sturminger, Ricarda Regina Ludigkeit
King Arthur (Purcell) 15 Feb-9 MarD: Howard Arman; I: Torsten Fischer
Così fan tutte (Mozart) 24 Feb-5 AprI: Olivier Tambosi
Im weißen Rößl (Benatzky) 14 Mar-12 MajI: Josef Ernst Köpplinger
La bohème (Puccini) 28 Mar-18 JulD: Anthony Bramall; I: Bernd Mottl
Der tapfere Soldat (Straus) 2-21 AprI: Peter Konwitschny
Die Perlenfischer (concert) (Bizet) 12-22 Apr
L'Heure espagnole (Ravel) 28 Apr-20 JunD: Kiril Stankow; I: Lukas Wachernig
Der Junge Lord (Henze) 23 Maj-14 JunD: Anthony Bramall; I: Brigitte Fassbaender
Liliom (Doderer) 6-14 JulD: Michael Brandstätter; I: Josef Ernst Köpplinger
Münster, Theater Münster  / 
Don Carlo (Verdi) 7 Okt-2 FebD: Golo Berg; I: Ulrich Peters
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 29 Okt-28 DecD: Stefan Veselka; I: Andreas Beuermann
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Dec-13 MajD: Stefan Veselka; I: Mareike Zimmermann
Angels in America (Eötvös) 24 Feb-18 AprD: Golo Berg; I: Carlos Wagner
Cendrillon (Massenet) 14 Apr-6 JulD: Stefan Veselka; I: Roman Hovenbitzer
Don Giovanni (Mozart) 26 Maj-13 JulD: Golo Berg; I: Christian von Götz
Madama Butterfly (Puccini) 15+ SepD: Golo Berg; I: Hans Walter Richter
Saul (Handel) 27+ OktD: Michael Hofstetter; I: Susanne Knapp
Street Scene (Weill) 22+ DecD: Stefan Veselka; I: Hendrik Müller
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 12+ FebD: Fabian Liesenfeld; I: Pia Kemper
Sugar (Styne) 23+ FebD: Thorsten Schmid-Kapfenburg; I: Ulrich Peters
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 8+ AprD: Golo Berg; I: Sebastian Ritschel
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 18+ MajD: Stefan Veselka; I: Philipp Kochheim
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Xerxes (Handel) 23 Sep-1 OktD: Jörg Pitschmann; I: Kornelia Repschläger
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 30 Sep-2 FebD: Panagiotis Papadopoulos; I: Stephan Brauer
Zar und Zimmermann (Lortzing) 7 OktD: Daniel Stratievsky; I: Birgit Kronshage
Fidelio (Beethoven) 21 Okt-20 AprD: Sebastian Tewinkel; I: Jürgen Pöckel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Nov-26 DecD: Sebastian Tewinkel; I: Manfred Straube
Don Pasquale (Donizetti) 20 Jan-29 MarD: Panagiotis Papadopoulos; I: Magdalena Fuchsberger
Pagliacci (Leoncavallo) 24 Mar-1 JunD: Panagiotis Papadopoulos; I: Peter Lotschak
Il mondo della luna (Haydn) 28 Apr-21 MajD: Daniel Stratievsky; I: Jürgen Pöckel
Wie einst im Mai (Kollo) 6-28 JulD: Panagiotis Papadopoulos; I: Reinhardt Friese
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Sep-3 NovD: Panagiotis Papadopoulos; I: Peter Lotschak
Wiener Blut (Strauss,J) 6 Okt-12 AprD: Panagiotis Papadopoulos; I: Wolf Widder
Il mondo della luna (Haydn) 31 Okt-23 NovD: Daniel Stratievsky; I: Jürgen Pöckel
Musicals anthology (Rodgers) 1 Dec-22 AprD: Panagiotis Papadopoulos
Un ballo in maschera (Verdi) 19 Jan-26 AprD: Sebastian Tewinkel; I: Lothar Krause
Kismet (Wright) 16 Mar-24 MajD: Daniel Stratievsky; I: Wolfgang Dosch
The Rake's Progress (Stravinsky) 4 Maj-2 JunD: Panagiotis Papadopoulos; I: Jürgen Pöckel
Die Bajadere (Kálmán,E) 28 Jun-21 JulD: Panagiotis Papadopoulos; I: Pascale-Sabine Chevroton
Nordhausen, Theater Nordhausen  / 
Otello (Verdi) 29 Sep-12 JanD: Michael Helmrath / Henning Ehlert; I: Anette Leistenschneider
Zar und Zimmermann (Lortzing) 14 Okt-25 FebD: Oliver Weder; I: Anette Leistenschneider
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-22 Nov
Luisa Fernanda (Moreno Torroba) 6 Jan-16 MarD: Oliver Weder; I: Alfonso Romero Mora
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 26 Jan-24 MarD: Michael Helmrath; I: Katharina Thoma
Die Fledermaus (Strauss,J) 20 Apr-27 MajD: Henning Ehlert; I: Gernot Kranner
La traviata (Verdi) 15 Jun-14 Jul
La traviata (Verdi) 17 Jun-14 JulD: Michael Helmrath; I: Anette Leistenschneider
Die Magd als Herrin (Pergolesi) 30 Jun-14 JulD: Sergi Roca Martinez; I: Thomas Bayer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Sep-14 NovD: Henning Ehlert; I: Anette Leistenschneider
Dracula (Wildhorn) 5 Okt-30 DecD: Henning Ehlert / Felix-Immanuel Achtner; I: Ivan Alboresi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Nov-6 JanD: Henning Ehlert; I: Anette Leistenschneider
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Dec-11 JanD: Henning Ehlert; I: Gernot Kranner
Vom Geist der Weihnacht (Steffan) 20-22 DecD: Felix-Immanuel Achtner; I: Anette Leistenschneider
Julius Caesar (Handel) 15-30 Mar
Cabaret (Kander) 12 Apr-26 Maj
Otello (Verdi) 4-31 Maj
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 21 Jun-21 Jul
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Jun-19 Jul
Orpheus und Eurydike (Gluck) 6-21 Jul
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Norma (Bellini) 22 Sep-9 OktD: Marcus Bosch; I: Stéphane Braunschweig
My Fair Lady (Loewe) 1-22 OktD: Andreas Paetzold; I: Thomas Enzinger
Les Troyens (Berlioz) 8 Okt-26 NovD: Marcus Bosch; I: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 20 Okt-26 DecD: Marcus Bosch / Volker Hiemeyer; I: Alexandra Szemerédy
Die lustige Witwe (Lehár) 5 Nov-24 FebD: Guido Johannes Rumstadt / Andreas Paetzold / Tarmo Vaask; I: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Nov-23 JanD: Guido Johannes Rumstadt; I: Laura Scozzi
Otello (Verdi) 14 Jan-23 FebD: Guido Johannes Rumstadt / Marcus Bosch; I: Gabriele Rech
Carmen (Bizet) 27 Jan-6 MajD: Volker Hiemeyer / Esteban Domínguez Gonzalvo; I: Laurent Laffargue
Idomeneo (Mozart) 17 Feb-28 AprD: Marcus Bosch; I: David Bösch
Die Soldaten (Zimmermann,B) 17 Mar-23 AprD: Marcus Bosch; I: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 7 Apr-20 JulD: Marcus Bosch / Jan Croonenbroeck; I: Peter Konwitschny
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13 Maj-15 JulD: Volker Hiemeyer; I: Josef Ernst Köpplinger
Die Rückkehr des Odysseus (Monteverdi) 3 Jun-18 JulD: Wolfgang Katschner; I: Mariame Clément
Tosca (Puccini) 15 Jun-19 JulD: Guido Johannes Rumstadt; I: Jens Daniel Herzog
Krieg und Frieden (Prokofiev) 30 Sep-17 NovD: Joana Mallwitz; I: Jens Daniel Herzog
Anna Nicole (Turnage) 3 Nov-7 DecD: Lutz de Veer; I: Jens Daniel Herzog
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 Nov-21 DecD: Guido Johannes Rumstadt; I: Josef Ernst Köpplinger
Xerxes (Handel) 24 Nov-3 FebD: Wolfgang Katschner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 2 Dec-1 FebD: Volker Hiemeyer; I: Andreas Baesler
Ball im Savoy (Abraham) 19 Jan-5 JulD: Volker Hiemeyer; I: Stefan Huber
Rusalka, Meerjungfrau (Dvořák,A) 3 Feb-14 MajD: Francesco Greco; I: Ilaria Lanzino
Così fan tutte (Mozart) 23 Feb-10 JunD: Lutz de Veer; I: Jens Daniel Herzog
Norma (Bellini) 2-31 MarD: Björn Huestege; I: Stéphane Braunschweig
Madama Butterfly (Puccini) 23 Mar-18 JulD: Guido Johannes Rumstadt; I: Tina Lanik
Lohengrin (Wagner) 12 MajD: Joana Mallwitz; I: David Hermann
Oldenburg, Oldenburgisches Staatstheater  / 
Carmen (Bizet) 20 Aug-6 JanD: Carlos Vázquez; I: Robert Lehmeier
Die Walküre (Wagner) 9 Sep-19 NovD: Hendrik Vestmann; I: Paul Esterházy
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14 Okt-8 AprD: Vito Cristofaro; I: Kateryna Sokolova
Siroé (Hasse) 2 Dec-5 AprD: Wolfgang Katschner; I: Jakob Peters-Messer
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 9 Dec-1 JulD: Jürgen Grimm / Tobias Deutschmann; I: Erik Petersen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Dec-7 JanD: Felix Pätzold; I: Michael Moxham
Sweeney Todd (Sondheim) 21 Dec-28 JanD: Carlos Vázquez; I: Michael Moxham
Rigoletto (Verdi) 10 Feb-17 MajD: Vito Cristofaro; I: Hinrich Horstkotte
Maria (Statkowski) 17 Mar-19 MajD: Hendrik Vestmann; I: Andrea Schwalbach
La Cenerentola (Rossini) 5-20 MajD: Vito Cristofaro; I: Axel Köhler
La Cenerentola (Rossini) 7 Sep-19 DecD: Vito Cristofaro; I: Axel Köhler
Siegfried (Wagner) 22 Sep-4 NovD: Hendrik Vestmann / Vito Cristofaro; I: Paul Esterházy
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 27 Sep-22 FebD: Vito Cristofaro; I: Felix Schrödinger
Jesus Christ Superstar (Lloyd Webber) 7 OktD: Jürgen Grimm; I: Erik Petersen
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 21 Okt-8 FebD: Vito Cristofaro
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Dec-6 AprD: Vito Cristofaro; I: Stephen Lawless
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 DecD: Felix Pätzold; I: Michael Moxham
Brundibár (Krása) 27 JanD: Thomas Honickel; I: Jens Kerbel
Les Paladins (Rameau) 16 Feb-26 JunD: Alexis Kossenko; I: François De Carpentries
Dead Man Walking (Heggie) 23 Mar-4 JulD: Carlos Vázquez; I: Olivia Fuchs
La clemenza di Tito (Mozart) 4 Maj-6 JulD: Hendrik Vestmann; I: Laurence Dale
Oberon (Weber) 20 Maj
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
The Addams Family (Lippa) 24 Aug-5 DecD: An-Hoon Song; I: Felix Seiler
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Sep-14 DecD: Daniel Inbal; I: Alexander May
Rigoletto (Verdi) 30 Sep-27 MajD: Andreas Hotz; I: Adriana Altaras
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 25 Nov-10 AprD: Daniel Inbal; I: Sonja Trebes
Antigona (Traetta) 20 Jan-25 MajD: Andreas Hotz; I: Floris Visser
Apollo und Hyacinth (Mozart) 8 Mar-10 JunD: Daniel Inbal; I: Jan Friedrich Eggers
Chaplin (Curtis) 10 Mar-3 JunD: An-Hoon Song; I: Christian von Götz
San Paolo (Corbett) 28 Apr-20 JunD: Daniel Inbal; I: Alexander May
Doktor Faust (Busoni) 16-29 JunD: Andreas Hotz; I: Andrea Schwalbach
Chaplin (Curtis) 23 Aug-16 SepD: An-Hoon Song; I: Christian von Götz
Antigona (Traetta) 13+ SepD: Andreas Hotz; I: Floris Visser
Fidelio (Beethoven) 19 SepD: Andreas Hotz; I: Yona Kim
Der Bettelstudent (Millöcker) 1 DecD: Daniel Inbal; I: Guillermo Amaya
Doktor Faust (Busoni) 13 DecI: Andrea Schwalbach
Tosca (Puccini) 26 JanD: Andreas Hotz; I: Mascha Pörzgen
The Producers (Brooks) 23 MarD: An-Hoon Song; I: Dominique Schnizer
Orlando (Handel) 4 MajD: Daniel Inbal; I: Felix Schrödinger
Guercoeur (Magnard) 15+ JunD: Andreas Hotz; I: Dirk Schmeding
Passau, Landestheater Niederbayern  / 
Die Welt auf dem Mond (Haydn) 23 Sep-26 JanD: Margherita Colombo; I: Aron Stiehl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6 Okt-29 DecD: Basil H E Coleman; I: Johannes Reitmeier
Operetta anthology (Lortzing) 28 Okt-21 JanD: Margherita Colombo; I: Margit Gilch
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Dec-23 MarD: Basil H E Coleman; I: Stefan Tilch
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 3 Feb-16 JunD: Margherita Colombo; I: Stephen Medcalf
Lucrezia Borgia (Donizetti) 14 Apr-25 MajD: Basil H E Coleman; I: Roland Schwab
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Jun-14 JulD: Basil H E Coleman; I: Johannes Reitmeier
Der fliegende Holländer (Wagner) 22 Sep-21 OktD: Basil H E Coleman; I: Johannes Reitmeier
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 29 Sep-8 JunD: Basil H E Coleman; I: Margit Gilch
Anna Bolena (Donizetti) 10 Nov-13 JanD: Basil H E Coleman; I: Ultz
Ariodante (Handel) 16 Feb-21 AprD: Margherita Colombo; I: Stephen Medcalf
Gold! (Evers) 12 Maj-27 JunI: Christiane Silberhumer
Das Rheingold (Wagner) 16-18 MajD: Basil H E Coleman; I: Stefan Tilch
Nabucco (Verdi) 15-30 JunD: Basil H E Coleman
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Sep-14 JanD: Markus Huber; I: Thomas Münstermann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 18 Nov-8 AprD: Florian Erdl; I: Guido Markowitz, Kerstin Steeb
Der Bettelstudent (Millöcker) 22 Dec-11 JulD: Markus Huber; I: Wolfgang Lachnitt
Endstation Sehnsucht (Previn) 10 Feb-3 JulD: Tobias Leppert; I: Tobias Materna
Der Silbersee (Weill) 5 Maj-5 JulD: Florian Erdl; I: Thomas Münstermann
Das Rheingold (Wagner) 14 Sep-30 AprD: Markus Huber; I: Thomas Münstermann
Der Liebestrank (Donizetti) 17 Nov-24 MarD: Florian Erdl
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 22 Dec-12 Maj
Die Perlenfischer (Bizet) 16 Feb-2 Jun
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 18 Maj-3 JulD: Markus Huber; I: Thomas Münstermann
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Sep-20 JanD: Lutz de Veer; I: Hinrich Horstkotte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 Sep-20 JanD: Lutz de Veer; I: Hinrich Horstkotte
Ein Käfig voller Narren (Herman) 21 Okt-31 MarD: Vladimir Yaskorski; I: Wolfgang Dosch
Der Opernball (Heuberger) 17 Nov-25 MajD: Martin Eckenweber; I: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die schöne Galathée (von Suppé) 25 Nov-10 AprD: Matthias Spindler; I: Wolfgang Dosch
Der Barbier von Bagdad (Cornelius) 12 Jan-19 MajD: Maxim Böckelmann; I: Jürgen Pöckel
L'orfeo (Monteverdi) 31 Jan-9 JunD: Leo Siberski; I: Jürgen Pöckel
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Maj-2 JunD: Leo Siberski; I: Thilo Reinhardt
Die Zauberflöte (Mozart) 22-30 JunD: Leo Siberski; I: Jürgen Pöckel
Der Opernball (Heuberger) 29 Sep-11 JanD: Martin Eckenweber; I: Volker Wahl, Michaela Ronzoni
Die lustige Witwe (Lehár) 19+ OktD: Vladimir Yaskorski; I: Wolfgang Dosch
L'orfeo (Monteverdi) 17 Nov-20 JanD: Leo Siberski / Mark Johnston; I: Jürgen Pöckel
Das Lächeln einer Sommernacht (Sondheim) 7+ DecD: Leo Siberski; I: Jürgen Pöckel
Königskinder (Humperdinck) 26+ JanD: Leo Siberski; I: Jürgen Pöckel
Aida (Verdi) 4+ MajD: Leo Siberski; I: Andreas Rosar
The Last Five Years (Brown,J) 9+ MajD: Leo Siberski; I: Nadine Aßmann
Ein Käfig voller Narren (Herman) 25 Maj-1 JunD: Vladimir Yaskorksi / Leo Siberski; I: Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 2-6 JulD: Vladimir Yaskorski; I: Jürgen Pöckel
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 1 Sep-30 MajD: Hans-Peter Preu / Thomas Gläser; I: Manuel Schöbel
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 29 Sep-2 MarD: Florian Merz / Hans-Peter Preu; I: Wolfgang Dosch
La traviata (Verdi) 21 Okt-21 AprD: Hans-Peter Preu; I: Hinrich Horstkotte
Company (Sondheim) 27 Okt-26 DecD: Hans-Peter Preu; I: Sebastian Ritschel
Tschick (Vollmer) 19 Jan-2 FebD: Hans-Peter Preu; I: Sebastian Ritschel
Carmen (Bizet) 4 MarD: Hans-Peter Preu; I: Manuel Schöbel
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 31 Mar-6 AprD: Jan Michael Horstmann; I: Manuel Schöbel
Der Besuch der alten Dame (Einem) 26 Maj-10 JunD: Ekkehard Klemm; I: Sebastian Welker
Der Freischütz (Weber) 2-18 AugD: Jan Michael Horstmann / Hans-Peter Preu / Christian Voß; I: Horst Kupich
Carmina Burana (Orff) 2 SepD: Jan Michael Horstmann / Ekkehard Klemm
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Sep-31 MarD: Tom Woods / Anton Zapf; I: Uwe Schwarz
Un ballo in maschera (Verdi) 29 Sep-20 JanD: Tom Woods / Levente Török; I: Matthias Reichwald
The Producers (Brooks) 3 Okt-16 DecD: Alistair Lilley / Levente Török; I: Dominik Wilgenbus
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 28 Okt-3 JulD: Levente Török; I: Aron Stiehl
Messe in h-Moll (Bach,JS) 9 Dec-3 JunD: Alistair Lilley / Tom Woods; I: Jochen Biganzoli
Die Banalität der Liebe (Milch-Sheriff) 27 Jan-12 JulD: Tom Woods / Levente Török; I: Itay Tiran
Cabaret (Kander) 17 Mar-30 MajD: Alistair Lilley; I: Johannes Pölzgutter
Edgar (Puccini) 28 Apr-18 JulD: Tetsuro Ban; I: Hendrik Müller
Don Giovanni (Mozart) 16 Jun-19 JulD: Jonas Alber; I: Matthias Reichwald
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Aschenputtel (Rossini) 29 Sep-2 FebD: Manfred Hermann Lehner; I: Anja Nicklich
Zar und Zimmermann (Lortzing) 21 Okt-21 DecD: Gerrit Prießnitz / Hans-Christoph Borck; I: Anja Nicklich
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Dec-5 JanD: Volker Plangg; I: Stephan Brauer
Ein Käfig voller Narren (Herman) 27 Jan-24 MarD: Volker Plangg; I: Stephan Brauer
Der Freischütz (Weber) 30 Mar-15 AprD: Manfred Hermann Lehner; I: Hans-Joachim Frey
Der Bajazzo (Leoncavallo) 3 Jun-20 JulD: Manfred Hermann Lehner; I: Peter Lotschak
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Guillaume Tell (Rossini) 10 Sep-2 DecD: Sébastien Rouland; I: Roland Schwab
Gold! (Evers) 1 Okt-26 DecI: Renate Liedtke
La bohème (Puccini) 21 Okt-30 MarD: Nicholas Milton / Stefan Neubert; I: Tobias Heyder
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Nov-30 DecD: Stefan Neubert; I: Andreas Gergen
My Fair Lady (Loewe) 9 Dec-18 MajD: Stefan Neubert; I: Thomas Winter
Der Sturm (Martin,F) 27 Jan-25 MarD: Roger Epple; I: Lorenzo Fioroni
Solaris (Obst) 8-17 MarD: Christopher Ward; I: Hermann Schneider
Croesus (Keiser) 13-22 AprD: Lutz Gillmann; I: Barbara Schöne
Salome (Strauss) 14 Apr-21 JunD: Nicholas Milton; I: Jakob Peters-Messer
Così fan tutte (Mozart) 11 Maj-19 JunD: Stefan Neubert; I: Jean Renshaw
Nabucco (Verdi) 9-23 JunD: Christopher Ward; I: Maximilian von Mayenburg
La traviata (Verdi) 26 Aug-26 JanD: Stefan Neubert; I: Ben Baur
West Side Story (Bernstein) 8 Sep-29 Dec
Die tote Stadt (Korngold) 6 Okt-21 DecD: Justus Thorau; I: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 1 Dec-18 Apr
Médée (Cherubini) 19 Jan-27 Apr
Nabucco (Verdi) 16 FebD: Christopher Ward; I: Maximilian von Mayenburg
Soldier Songs (Little) 17 Feb-16 Mar
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Mar-20 Jun
My Fair Lady (Loewe) 17 AprD: Stefan Neubert; I: Thomas Winter
Faust (Gounod) 31 Maj-30 Jun
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin  / 
Otello (Verdi) 13 Okt-1 AprD: Daniel Huppert / Gabriel Venzago; I: Katharina Thoma
My Fair Lady (Loewe) 19 Okt-31 MarD: Gregor Rot / Martin Schelhaas; I: Toni Burkhardt
Margarethe (Gounod) 3 Nov-2 MarD: Gregor Rot; I: Toni Burkhardt
Peter Grimes (Britten) 12 Nov-12 JanD: Daniel Huppert; I: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-6 JanD: Martin Schelhaas; I: Toni Burkhardt
Der glückliche Prinz (Böhmer) 9 DecD: Martin Schelhaas; I: Nele Tippelmann
Neues vom Tage (Hindemith) 4-30 MajD: Gabriel Venzago; I: Toni Burkhardt
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 21-28 MajD: Michael Ellis Ingram / Gabriel Venzago; I: Kay Kuntze, AnnaLisa Canton
Tosca (Puccini) 22 Jun-28 JulD: Daniel Huppert / Martin Schelhaas / Gabriel Venzago; I: Toni Burkhardt
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Sep-13 DecD: Daniel Huppert; I: Toni Burkhardt
Im weißen Rößl (Benatzky) 23 Okt-15 JunD: Gabriel Venzago; I: Toni Burkhardt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Dec-4 JanD: Markus L Frank / Martin Schelhaas; I: Toni Burkhardt
Andrea Chénier (Giordano) 18 Jan-1 JunD: Michael Ellis Ingram; I: Roman Hovenbitzer
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Apr-9 JunD: Daniel Huppert; I: Toni Burkhardt
Anatevka (Bock) 21-23 JunD: Michael Ellis Ingram; I: Toni Burkhardt
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Me and My Girl (Gay) 7 OktD: Harish Shankar; I: Kay Link
Ein Maskenball (Verdi) 22 Okt-11 NovD: Florian Csizmadia; I: Host Kupich
A Streetcar named Desire (Previn) 25 NovD: Florian Csizmadia; I: Horst Kupich
Tosca (Puccini) 24 Mar-10 JunD: Florian Csizmadia / Harish Shankar; I: Susanne Knapp
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Maj-9 JunD: Harish Shankar; I: Horst Kupich
Stuttgart, Oper Stuttgart  / 
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 22 Sep-31 OktD: Frank Beermann; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Tod in Venedig (Britten) 23 Sep-5 JulD: Marco Comin; I: Demis Volpi
La Cenerentola (Rossini) 24 Sep-1 NovD: Maurizio Barbacini; I: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 25 Sep-9 JanD: Domingo Hindoyan / Giuliano Carella; I: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Okt-14 JanD: Georg Fritzsch / Willem Wentzel; I: Kirill Serebrennikov
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Okt-1 DecD: Uwe Sandner; I: Nigel Lowery
Madama Butterfly (Puccini) 2-25 NovD: Roberto Rizzi-Brignoli / Timo Handschuh; I: Monique Wagemakers
Don Giovanni (Mozart) 11 Nov-2 FebD: Willem Wentzel; I: Andrea Moses
Medea (Cherubini) 3 Dec-3 FebD: Alejo Pérez; I: Peter Konwitschny
Ariodante (Handel) 17 Dec-20 MarD: Giuliano Carella; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Dec-27 JanD: Hans Christoph Bünger; I: Armin Petras
La sonnambula (Bellini) 28 Jan-19 MarD: Michele Gamba; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die Zauberflöte (Mozart) 29 Jan-14 AprD: Roland Kluttig / Timo Handschuh; I: Peter Konwitschny
Fidelio (Beethoven) 4 Feb-25 JulD: Sylvain Cambreling; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Parsifal (Wagner) 25 Feb-2 AprD: Sylvain Cambreling; I: Calixto Bieito
Don Pasquale (Donizetti) 25 Mar-2 JunD: Giuliano Carella / Marco Comin; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Actus tragicus (Bach,JS) 29 Mar-15 AprD: Ilan Volkov; I: Herbert Wernicke
Faust (Gounod) 8 Apr-1 JunD: Marc Soustrot / Willem Wentzel; I: Frank Castorf
Der Gefangene (Dallapiccola) 24 Apr-25 JunD: Franck Ollu; I: Andrea Breth
Das Gehege (Rihm) 24 Apr-25 JunD: Franck Ollu; I: Andrea Breth
Der Freischütz (Weber) 2 Maj-14 JunD: Daniele Rustioni / Timo Handschuh; I: Achim Freyer
Wunderzaichen (Andre,M) 13 Maj-10 JunD: Sylvain Cambreling; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Erdbeben.Träume. (Hosokawa) 1-23 JulD: Sylvain Cambreling; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
I puritani (Bellini) 12-24 JulD: Manlio Benzi; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Der Freischütz (Weber) 28 Sep-26 OktD: Georg Fritzsch; I: Achim Freyer
Lohengrin (Wagner) 29 Sep-5 NovD: Cornelius Meister; I: Arpad Schilling
Ariodante (Handel) 30 Sep-1 DecD: Christopher Moulds; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4 Okt-1 MarD: Antonino Fogliani; I: Beat Fäh
Rigoletto (Verdi) 19 Okt-28 NovD: Giuliano Carella; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Don Pasquale (Donizetti) 28 Okt-30 NovD: Francesco Angelico; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 2-11 NovD: Titus Engel; I: Hans Op de Beeck
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 2 Dec-22 AprD: Alejo Pérez; I: Axel Ranisch
La bohème (Puccini) 6+ DecD: Cornelius Meister; I: Andrea Moses
La bohème (Puccini) 16 Dec-30 AprD: Cornelius Meister; I: Andrea Moses
Tosca (Puccini) 20 Dec-5 JanD: Cornelius Meister; I: Willy Decker
La Cenerentola (Rossini) 21 Dec-1 FebD: Vlad Iftinca; I: Andrea Moses
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 6-25 JanD: Oksana Lyniv; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Medea (Cherubini) 27 Jan-7 MarD: Marie Jacquot; I: Peter Konwitschny
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 30 Jan-13 MarD: Marc Piollet; I: Christoph Marthaler
Madama Butterfly (Puccini) 3+ FebD: Eun Sun Kim; I: Monique Wagemakers
Madama Butterfly (Puccini) 4 Feb-5 AprD: Eun Sun Kim; I: Monique Wagemakers
Der Prinz von Homburg (Henze) 17 Mar-4 MajD: Cornelius Meister / Thomas Guggeis; I: Stephan Kimmig
Nixon in China (Adams) 7 Apr-11 MajD: André de Ridder; I: Marco Štorman
Iphigénie en Tauride (Gluck) 28 Apr-30 MajD: Stefano Montanari; I: Krzysztof Warlikowski
Così fan tutte (Mozart) 26 Maj-18 JunD: Cornelius Meister; I: Yannis Houvardas
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-21 JunD: Cornelius Meister; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Mefistofele (Boito) 16 Jun-12 JulD: Daniele Callegari; I: Alex Ollé
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 Jun-3 JulD: David Afkham; I: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 6-18 JulD: Roland Kluttig; I: Kirill Serebrennikov
Norma (Bellini) 11-17 JulD: Giacomo Sagripanti; I: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Trier, Theater Trier  / 
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 17 SepD: Jochen Schaaf
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14 Okt-21 JanD: Victor Puhl; I: Thilo Reinhardt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Dec-2 AprD: Wouter Padberg; I: Thilo Reinhardt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 3 Feb-31 MarD: Wouter Padberg; I: Andreas Rosar
Into the Woods (Sondheim) 24 Mar-16 JunD: Malte Kühn; I: Dean Wilmington
Krach bei Bach (Bohm) 7-22 AprD: Martin Folz; I: Ela Baumann
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Maj-1 JulD: Victor Puhl; I: Heinz Lukas-Kindermann
Don Giovanni (Mozart) 29+ SepD: Jochem Hochstenbach; I: Jean-Claude Berutti
La vie parisienne (Offenbach) 1+ DecD: Wouter Padberg; I: Andreas Rosar
La vie parisienne (Offenbach) 1+ JanD: Wouter Padberg; I: Andreas Rosar
Madama Butterfly (Puccini) 2 FebD: Jochem Hochstenbach; I: Cornelia Rainer
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 AprD: Wouter Padberg; I: Jens Pesel
Dido and Aeneas (Purcell) 18+ MajD: Jochem Hochstenbach; I: Jean-Claude Berutti
La Voix humaine (Poulenc) 18+ MajD: Jochem Hochstenbach; I: Jean-Claude Berutti
Ulm, Theater Ulm  / 
Faust (Gounod) 28 Sep-30 NovD: Joongbae Jee / Hendrik Haas / Michael Weiger; I: Matthias Kaiser
Die Piraten von Penzance (Sullivan,A) 9 Nov-8 MarD: Timo Handschuh / Michael Weiger; I: Benjamin Künzel
Nabucco (Verdi) 21 Dec-11 AprD: Joongbae Jee / Hendrik Haas; I: Nilufar K Münzing
Elektra (Strauss) 8 Feb-6 JunD: Timo Handschuh / Michael Weiger; I: Matthias Kaiser
Motezuma (Vivaldi) 29 Mar-7 JulD: Michael Weiger / Hendrik Haas; I: Antje Schupp
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 17 Maj-12 JulD: Hendrik Haas / Michael Weiger; I: Matthias Kaiser
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Candide (Bernstein) 3 Sep-18 MajD: Dominik Beykirch; I: Martin G Berger
Fidelio (Beethoven) 17 Sep-2 DecD: Stefan Lano; I: Hasko Weber
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Sep-19 MajD: Stefan Lano; I: Nina Gühlstorff
Otello (Verdi) 19 Okt-30 MarD: Dominik Beykirch; I: Nina Gühlstorff
Dido und Aeneas (Purcell) 16 Nov-20 MarD: Dominik Beykirch; I: Corinna von Rad
My Fair Lady (Loewe) 14 Dec-14 JunD: Dominik Beykirch; I: Anthony Pilavachi
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 27 Jan-16 JunD: Kirill Karabits / Stefan Lano; I: Michael Talke
Tannhäuser (Wagner) 14 Apr-23 JunD: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; I: Maximilian von Mayenburg
Un ballo in maschera (Verdi) 2-29 JunD: Stefan Lano; I: Eva-Maria Höckmayr
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 17-18 JunD: Kirill Karabits
Don Giovanni (Mozart) 8 Sep-26 DecD: Kirill Karabits / Dominik Beykirch; I: Demis Volpi
My Fair Lady (Loewe) 13 Sep-30 DecD: Dominik Beykirch; I: Anthony Pilavachi
Un ballo in maschera (Verdi) 22 Sep-28 DecD: Stefan Lano; I: Eva-Maria Höckmayr
November 1918 (Lano) 3 Nov-2 Feb
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Nov-6 Jan
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 Dec-13 JunD: Kirill Karabits / Stefan Lano; I: Michael Talke
Così fan tutte (Mozart) 12 Jan-15 Jun
Tosca (Puccini) 9 Mar-2 Jun
The Circle (Vollmer) 4 Maj-28 Jun
Der Eisblumenwald (Arnecke) 21+ Maj
Wiesbaden, Hessisches Staatstheater Wiesbaden  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 27 Aug-25 AprD: Patrick Lange / Christina Domnick; I: Carsten Kochan
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Sep-26 MajD: Daniela Musca; I: Jim Lucassen
Schönerland (Eichberg) 16 Sep-25 OktD: Albert Horne; I: Johanna Wehner
Götterdämmerung (Wagner) 24 Sep-21 MajD: Alexander Joel; I: Uwe Eric Laufenberg
Schubert's Winterreise (Zender) 7 Okt-29 DecD: Benjamin Schneider
Manon (Massenet) 28 Okt-15 DecD: Jochen Rieder; I: Bernd Mottl
Tannhäuser (Wagner) 19 Nov-30 JunD: Patrick Lange; I: Uwe Eric Laufenberg
La bohème (Puccini) 1-26 DecD: Albert Horne; I: Thorleifur Örn Arnarsson
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Dec-24 JunD: Konrad Junghänel; I: Carsten Kochan
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 20-31 DecD: Christoph Stiller; I: Beka Savić
Norma (Bellini) 12 Jan-9 FebD: Daniela Musca; I: Gabriele Rech
Così fan tutte (Mozart) 21 Jan-9 MarD: Konrad Junghänel; I: Uwe Eric Laufenberg
Jephta (Handel) 4 Feb-15 AprD: Konrad Junghänel; I: Achim Freyer, Sebastian Sommer
Otello (Verdi) 18 Feb-1 MajD: Daniela Musca; I: Uwe Eric Laufenberg
Arabella (Strauss) 11 Mar-22 MajD: Patrick Lange; I: Uwe Eric Laufenberg
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Mar-19 MajD: Patrick Lange; I: Michiel Dijkema(original), Magdalena Weingut(revival)
Katja Kabanowa (Janáček) 7 Apr-9 JunD: Philipp Pointner; I: Matthew Wild
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Apr-10 JunD: Patrick Lange; I: Beka Savić
Vom Ende der Unschuld (Peiffer) 30-31 MajD: Martin Niklas Spahr; I: Michiel Dijkema
Don Giovanni (Mozart) 17-29 JunD: Konrad Junghänel; I: Nicolas Brieger
Don Giovanni (Mozart) 2 Sep-2 MajD: Konrad Junghänel; I: Nicolas Brieger
Ein Maskenball (Verdi) 16 Sep-16 MajD: Christoph Stiller; I: Beka Savić
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 29 Sep-30 JunD: Patrick Lange; I: Bernd Mottl
Alcina (Handel) 30 Sep-20 AprD: Konrad Junghänel; I: Ingo Kerkhof
My Fair Lady (Loewe) 27 Okt-20 JanD: Christoph Stiller; I: Beka Savić
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 10 Nov-7 FebD: Patrick Lange; I: Vasily Barkhatov
Jenůfa (Janáček) 29 Nov-28 DecD: Patrick Lange; I: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 8 Dec-4 JanD: Patrick Lange; I: Beka Savić
Rigoletto (Verdi) 19 Jan-31 MajD: Will Humburg; I: Uwe Eric Laufenberg
Candide (Bernstein) 27 Jan-7 JunD: Albert Horne; I: Bernd Mottl
Salome (Strauss) 16 Feb-5 MajD: Patrick Lange; I: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 1-31 MarD: Leo McFall; I: Uwe Eric Laufenberg
Die sieben Todsünden (Weill) 1-31 MarD: Leo McFall; I: Magdalena Weingut
Tannhäuser (Wagner) 9 Mar-26 MajD: Patrick Lange; I: Patrick Lange
Madama Butterfly (Puccini) 13 Mar-16 JunD: Christina Domnick; I: Magdalena Weingut
Idomeneo (Mozart) 30 Apr-14 MajD: Konrad Junghänel; I: Uwe Eric Laufenberg
Titus (Mozart) 1-27 MajD: Konrad Junghänel; I: Uwe Eric Laufenberg
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Götterdämmerung (Wagner) 16 Sep-15 DecD: Johannes Pell; I: Jay Scheib
Rigoletto (Verdi) 23 Sep-2 DecD: Johannes Pell; I: Timofej Kuljabin
My Fair Lady (Loewe) 22 Okt-25 MarD: Michael Cook / Markus Baisch; I: Cusch Jung
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Dec-8 AprD: Julia Jones / Johannes Pell / Markus Baisch; I: Denis Krief
Three Tales (Reich) 3 Feb-4 MarD: Michael Cook; I: Berthold Schneider
Juliette (Martinů) 3 Mar-17 JunD: Johannes Pell; I: Inga Levant
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15-16 MarD: Johannes Pell; I: Denis Krief, Katrin Kotzbauer-Bode
La liberazione di Ruggiero dall'isola d'Alcina (Caccini,F) 20 Apr-14 JulD: Felice Venanzoni; I: Benjamin David
Carmen (Bizet) 30 Jun-15 JulD: Julia Jones; I: Candice Edmunds
Werther (Massenet) 8 Sep
Das Land des Lächelns (Lehár) 14 Okt-10 MarD: Johannes Pell; I: Guy Montavon
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 19 Okt-26 DecD: Julia Jones; I: Denis Krief
Luisa Miller (Verdi) 8 Dec-3 MarD: Julia Jones; I: Barbora Horáková Joly
Hänsel und Gretel (reduction) (Humperdinck) 20 Dec-6 FebD: Johannes Pell; I: Denis Krief(original), Karin Kotzbauer-Bode(revival)
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 14 Apr-14 JulD: Julia Jones; I: Joe Hill-Gibbins
Carmen (Bizet) 27 Apr-30 MajD: Julia Jones; I: Candice Edmunds
Die tote Stadt (Korngold) 16 Jun-12 JulD: Johannes Pell; I: Immo Karaman
Das Labyrinth (Dove) 5-9 JulD: Markus Baisch; I: Marie-Eve Signeyrole
Würzburg, Mainfranken Theater Würzburg  / 
Così fan tutte (Mozart) 7 Okt-27 JanD: Enrico Calesso / Alexis Agrafiotis; I: Martina Veh
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 31 Okt-25 MarD: Enrico Calesso; I: Anna Vita
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 2 Dec-22 AprD: Marie Jacquot; I: Marcel Keller
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 20 Jan-7 JulD: Enrico Calesso; I: Matthew Ferraro
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Mar-28 JunD: Marie Jacquot; I: Markus Trabusch
Colas der Magier (Mozart) 11 Mar-15 AprD: Frank Sodemann; I: Mario Pavle del Monaco
Nixon in China (Adams) 19 Maj-18 JulD: Enrico Calesso; I: Tomo Sugao
La bohème (Puccini) 13 Okt-5 FebD: Enrico Calesso; I: Martina Veh
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 24 Okt-23 NovD: Marie Jacquot; I: Markus Trabusch
Die schöne Helena (Offenbach) 2 Dec-24 AprD: Marie Jacquot; I: Pascale-Sabine Chevroton
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Jan-15 MajD: Enrico Calesso; I: Dominique Horwitz
King Arthur (Purcell) 30 Mar-10 JulD: Marie Jacquot; I: Dirk Diekmann
Götterdämmerung (Wagner) 26 Maj-20 JulD: Enrico Calesso; I: Tomo Sugao
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-16 JunD: Enrico Calesso; I: Sigrid Herzog