2017/18 > Frankrig 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Frankrig

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Storbritannien
Belgien
Tyskland
Luxembourg

Frankrig
 
Schweiz
Spanien Monaco
Italien

Antibes, Anthéa  / 

Les noces de Figaro (Mozart) 2-4 FebD: György Györiványi Ráth; D: Daniel Benoin
La traviata (Verdi) 6-7 AprD: Dirk Kaftan; D: Andreas Homoki
Avignon, Opéra Grand Avignon  / 
Orphée (Gluck) 3-5 DecD: Roberto Forés Veses; D: Fanny Gioria
Les mousquetaires au couvent (Varney) 29-31 DecD: Dominique Trottein; D: Valérie Marestin
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28-30 JanD: Samuel Jean; D: Alain Timár
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 18-20 FebD: Roberto Forés Veses; D: Emmanuelle Cordoliani
Le Pays du sourire (Lehár) 10-11 MarD: Benjamin Pionnier; D: Pierre-Emmanuel Rousseau
Vanda (Ginoux) 6-7 AprD: Nadine Duffaut
Un barbier (Rossini) 19 MajD: Adrien Perruchon; D: Damien Robert
La traviata (Verdi) 8-10 JunD: Samuel Jean; D: Stefano Mazzonis di Pralafera
Besancon, Les 2 Scènes  / 
Rinaldo (Handel) 9-10 FebD: Bertrand Cuiller; D: Claire Dancoisne
La traviata (adaptation) (Verdi) 27 Feb-3 MarD: Florent Hubert / Paul Escobar; D: Benjamin Lazar
Bordeaux, Opéra National de Bordeaux  / 
La vie parisienne (Offenbach) 23 Sep-1 OktD: Marc Minkowski; D: Vincent Huguet
Le Messie (Handel) 22-23 OktD: Marc Minkowski
Il pirata (concert) (Bellini) 6 NovD: Paul Daniel
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19-21 JanD: Marc Minkowski; D: Philippe Béziat
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 7-14 FebD: Marc Minkowski; D: Jérôme Deschamps
La petite messe solennelle (Rossini) 5 MarD: Salvatore Caputo
Requiem (Mozart) 12 MarD: Raphaël Pichon
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 3-11 AprD: Pierre Dumoussaud; D: Francesco Micheli
Pinocchio (Boesmans) 14-18 MajD: Paul Daniel; D: Joël Pommerat
Elektra (concert) (Strauss) 29 Maj-3 JunD: Paul Daniel
Caen, Théâtre de Caen  / 
La flûte enchantée (Mozart) 3-9 DecD: Christophe Rousset; D: David Lescot
Les chevaliers de la Table Ronde (Hervé) 29-31 DecD: Christophe Grapperon; D: Pierre-André Weitz
Alcione (Marais) 11-12 JanD: Jordi Savall; D: Louise Moaty
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 22-24 FebD: Jérémie Rhorer; D: Olivier Py
Clermont-Ferrand, Centre lyrique Clermont-Auvergne  / 
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 11-15 JanD: Roberto Forés Veses; D: Emmanuelle Cordoliani
La traviata (Verdi) 2-4 FebD: David Molard; D: Olivier Desbordes
La flûte enchantée (Mozart) 22-25 MarD: Amaury du Closel; D: Pierre Thirion-Vallet
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 4-6 MajD: Mehdi Lougraïda; D: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
Compiegne, Théâtre Français de la Musique  / 
Le Barbier de Séville (Rossini) 1 DecD: Amaury du Closel; D: Pierre Thirion-Vallet
La Sirène (Auber) 26 JanD: David Reiland; D: Justine Heynemann
Rinaldo (Handel) 16-17 Feb
Dijon, Opéra de Dijon  / 
Pinocchio (Boesmans) 6-10 OktD: Emilio Pomárico; D: Joël Pommerat
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 14-23 DecD: Nicolas Chesneau; D: Mikaël Serre
Simon Boccanegra (Verdi) 14-22 MarD: Roberto Rizzi-Brignoli; D: Philipp Himmelmann
L'Amour et Psyché (Mondonville) 23-27 MajD: Emmanuelle Haïm; D: Robyn Orlin
Pygmalion (Rameau) 23-27 MajD: Emmanuelle Haïm; D: Robyn Orlin
El Prometeo (Draghi) 14-15 JunD: Leonardo García Alarcón; D: Gustavo Tambascio, Laurent Delvert
Lille, Opéra de Lille  / 
Così fan tutte (Mozart) 30 Sep-12 OktD: Emmanuelle Haïm; D: Christophe Honoré
Le Nain (Zemlinsky) 16-20 NovD: Franck Ollu; D: Daniel Jeanneteau
La Princesse légère (Cruz) 13-16 DecD: Jean Deroyer / Pierre Dumoussaud; D: Jos Houben
Le Roi carotte (Offenbach) 1-13 FebD: Claude Schnitzler; D: Laurent Pelly
La Légende du Roi Dragon (Lavandier) 17-18 MarD: Quentin Hindley; D: Johanne Saunier
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 27-28 MarD: Raphaël Pichon
Nabucco (Verdi) 16 Maj-6 JunD: Roberto Rizzi-Brignoli; D: Marie-Eve Signeyrole
Limoges, Opéra de Limoges  / 
La flûte enchantée (Mozart) 5-11 NovD: Christophe Rousset; D: David Lescot
María de Buenos Aires (Piazzolla) 20 JanD: Marcelo Nisinman; D: Sergio Simón
Madama Butterfly (Puccini) 7-11 MarD: Robert Tuohy; D: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22-26 AprD: Robert Tuohy; D: Bernard Pisani
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 25 MajD: Robert Tuohy; D: Roland Auzet
Lyon, Opéra de Lyon  / 
War Requiem (Britten) 9-21 OktD: Daniele Rustioni; D: Yoshi Oïda
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 31 Okt-7 NovD: Pierre Bleuse; D: Jean Lacornerie
Attila (concert) (Verdi) 12 NovD: Daniele Rustioni
La Cenerentola (Rossini) 15 Dec-1 JanD: Stefano Montanari; D: Stefan Herheim
Le Cercle de craie (Zemlinsky) 20 Jan-1 FebD: Lothar Koenigs; D: Richard Brunel
La Belle au Bois Dormant (Respighi) 6-14 FebD: Philippe Forget; D: Barbora Horáková Joly
Le Journal d'un disparu (Janáček) 8-11 FebD: Ivo van Hove
Macbeth (Verdi) 16 Mar-5 AprD: Daniele Rustioni; D: Ivo van Hove
Don Carlos (Verdi) 17 Mar-6 AprD: Daniele Rustioni; D: Christophe Honoré
L'histoire du Soldat (Stravinsky) 25-30 AprD: Alex Ollé
Germania (Raskatov) 19 Maj-4 JunD: Alejo Pérez; D: John Fulljames
Don Giovanni (Mozart) 25 Jun-11 JulD: Stefano Montanari; D: David Marton
Lyon, Théâtre Musical de Lyon  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 13-14 NovD: Andreï Chevtchouk; D: Fabien Attias
Rêve de valse (Straus) 14-15 JanD: Andreï Chevtchouk; D: Pierre Sybil
Le Prince de Madrid (Lopez,F) 11-12 MarD: Andreï Chevtchouk
La traviata (Verdi) 25-26 MajD: Andreï Chevtchouk
Marseille, Opéra de Marseille  / 
Le dernier jour d'un condamné (Alagna) 28 Sep-4 OktD: Jean-Yves Ossonce; D: Nadine Duffaut
La favorite (concert) (Donizetti) 13-21 OktD: Paolo Arrivabeni
Tancredi (concert) (Rossini) 24-26 OktD: Giuliano Carella
Quatre jours à Paris (Lopez,F) 28-29 OktD: Bruno Membrey; D: Jacques Duparc
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 7-8 NovD: Ernest Martínez Izquierdo; D: Jorge Lavelli
Rêve de valse (Straus) 25-26 NovD: Emmanuel Trenque; D: Jack Gervais
Le Chanteur de Mexico (Lopez,F) 16-17 DecD: Bruno Conti; D: Jack Gervais
My Fair Lady (Loewe) 30 Dec-7 JanD: Bruno Membrey; D: Jean Liermier
Valses de Vienne (Strauss,J) 13-14 JanD: Bruno Membrey; D: Jack Gervais
Un barbier (Rossini) 1-2 FebD: Adrien Perruchon; D: Damien Robert
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 6-15 FebD: Roberto Rizzi-Brignoli; D: Laurent Pelly
La vie parisienne (Offenbach) 24-25 FebD: Emmanuel Trenque; D: Nadine Duffaut
Monsieur Beaucaire (Messager) 17-18 MarD: Bruno Membrey; D: Jean-Jacques Chazalet
Hérodiade (Massenet) 23-30 MarD: Lawrence Foster; D: Jean-Louis Pichon
Là-haut (Yvain) 14-15 AprD: Bruno Conti; D: Carole Clin
Lohengrin (Wagner) 2-8 MajD: Paolo Arrivabeni; D: Louis Désiré
La Fille du tambour-major (Offenbach) 26-27 MajD: Guy Condette; D: Jack Gervais
Ernani (Verdi) 6-16 JunD: Lawrence Foster; D: Jean
Massy, Opéra de Massy  / 
Faust (Gounod) 10-12 NovD: Cyril Diederich; D: Nadine Duffaut
Don Quichotte chez la Duchesse (Boismortier) 2-3 DecD: Hervé Niquet; D: Corinne Benizio, Gilles Benizio
Le Barbier de Séville (Rossini) 12-14 JanD: Constantin Rouits; D: Roberta Mattelli, Matteo Peirone
Didon et Enée (Purcell) 2 FebD: Johannes Pramsohler; D: Benoît Bénichou
La bohème (Puccini) 9-11 MarD: Dominique Rouits; D: Gilles Bouillon
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 23-25 MarD: Mehdi Lougraïda; D: Olivier Desbordes, Benjamin Moreau
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 25-27 MajD: Dominique Rouits; D: Emmanuelle Cordoliani
Mérignac, Le Pin Galant  / 
La belle Hélène (Offenbach) 12 NovD: Claude Lourties; D: Renaud Sorel
La traviata (Verdi) 5 DecD: Frédéric Rouillon; D: Bernard Jourdain
Dédé (Christiné) 9 JanD: Jean-Pierre Haeck; D: Denis Mignien
Faust (Gounod) 6 FebD: Philippe Mestres; D: Jean-Philippe Corre
La Chauve-souris (Strauss,J) 11 FebD: Jean-Marc Miquel; D: Renaud Sorel
La belle de Cadix (Lopez,F) 29 AprD: Jean-Marc Miquel; D: Christian Blain
Metz, Opéra-Théâtre de Metz Métropole  / 
La bohème (Puccini) 29 Sep-3 OktD: Roberto Rizzi-Brignoli; D: Paul-Émile Fourny
Don Pasquale (Donizetti) 17-21 NovD: Cyril Englebert; D: Pierre-Emmanuel Rousseau
L'Auberge du Cheval Blanc (Benatzky) 21 Dec-1 JanD: David T Heusel; D: Paul-Émile Fourny
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 2-6 FebD: Benjamin Pionnier; D: Pénélope Bergeret
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15-19 AprD: Kaspar Zehnder; D: Joël Lauwers
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 1-5 JunD: Jacques Mercier; D: Paul-Émile Fourny
Montpellier, Opéra National de Montpellier  / 
L'italienne à Alger (Rossini) 26 Sep-1 OktD: Michael Schønwandt; D: David Hermann
L'italienne à Alger (Rossini) 26 Sep-1 OktD: Michael Schønwandt; D: David Hermann
Svadba (Sokolović) 17-19 NovD: Guilhem Rosa; D: Benoît Bénichou
Manfred (Schumann) 29 Nov-3 DecD: David Niemann; D: Sandra Pocceschi, Giacomo Strada
Peer Gynt (Grieg) 12-13 JanD: Michael Schønwandt; D: Jean-Philippe Clarac, Olivier Deloeuil
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 26-30 JanD: Martin Matalon; D: Jorge Lavelli
War Requiem (concert) (Britten) 16-17 FebD: Michael Schønwandt
Carmen (Bizet) 16-22 MarD: Jean-Marie Zeitouni; D: Aik Karapetian
La Chauve-souris (Strauss,J) 28-29 AprD: Jérôme Pillement; D: Benoît Bénichou
Nabucco (Verdi) 15-20 MajD: Michael Schønwandt; D: John Fulljames(original), Aylin Bozok(revival)
Idriss (Aboulker) 7-8 JunD: Vincent Recolin / Guillemette Daboval; D: Julie Méjean
Nancy, Opéra national de Lorraine  / 
Don Giovanni (Mozart) 29 Sep-10 OktD: Rani Calderon; D: Jean-François Sivadier
Hansel et Gretel (Humperdinck) 17-27 DecD: Thomas Rösner; D: Emmanuelle Bastet
Kátia Kabanová (Janáček) 28 Jan-6 FebD: Mark Shanahan; D: Philipp Himmelmann
Un Bal masqué (Verdi) 25 Mar-5 AprD: Rani Calderon; D: Waut Koeken
Werther (Massenet) 6-15 MajD: Jean-Marie Zeitouni; D: Bruno Ravella
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 Jun-1 JulD: Giuseppe Grazioli; D: David Hermann
Nantes, Angers Nantes Opéra  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 15-17 SepD: Pascal Rophé; D: Patrice Caurier, Moshe Leiser
Le Couronnement de Poppée (Monteverdi) 9-17 OktD: Gianluca Capuano; D: Moshe Leiser, Patrice Caurier
Atys en folie (Lully) 28-29 NovD: Arnaud Marzorati; D: Jean-Philippe Desrousseaux
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 14-20 DecD: Jean-Pierre Haeck; D: Pierre-André Weitz
Rinaldo (Handel) 24-31 JanD: Bertrand Cuiller; D: Claire Dancoisne
Fidelio (Beethoven) 16-25 MarD: Erki Pehk; D: Philippe Miesch
Les P'tites Michu (Messager) 13-24 MajD: Pierre Dumoussaud; D: Rémy Barché
Nice, Opéra Nice Côte d'Azur  / 
L'Élixir d'amour (Donizetti) 22-28 NovD: Roland Böer; D: Eric Chevalier
Les noces de Figaro (Mozart) 19-25 JanD: György Györiványi Ráth; D: Daniel Benoin
Norma (Bellini) 16-22 FebD: Renato Balsadonna; D: Nicola Berloffa
Roméo et Juliette (Gounod) 21-27 MarD: Alain Guingal; D: Irina Brook
Nabucco (Verdi) 18-24 MajD: György Györiványi Ráth; D: Jean-Christophe Mast
Paris, Athénée Théâtre Louis-Jouvet  / 
Cassandre (Jarrell) 18-22 OktD: Jean Deroyer; D: Hervé Loichemol
Notre Carmen (Bizet) 9-19 NovD: Roman Lemberg; D: Franziska Kronfoth
La Passion selon Sade (Bussotti) 23-26 NovD: Léo Warynski; D: Antoine Gindt
Moscou Paradis (Shostakovich) 9-16 FebD: Jérôme Kuhn; D: Julien Chavaz
Trouble in Tahiti (Bernstein) 8-14 JunD: Julien Masmondet; D: Catherine Dune
Manga-Café (Zavaro) 8-14 JunD: Julien Masmondet; D: Catherine Dune
Les P'tites Michu (Messager) 19-29 JunD: Pierre Dumoussaud; D: Rémy Barché
Paris, Théâtre des Champs-Elysées  / 
Lucia di Lammermoor (concert) (Donizetti) 12 SepD: Roberto Abbado
La clemenza di Tito (concert) (Mozart) 15 SepD: Teodor Currentzis
Macbeth (concert) (Verdi) 24 OktD: Gianandrea Noseda
Madama Butterfly (concert) (Puccini) 7 NovD: Mikko Franck
Attila (concert) (Verdi) 15 NovD: Daniele Rustioni
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5-16 DecD: Jérémie Rhorer; D: Laurent Pelly, Cléo Laigret
Oratorio de Noel (Bach,JS) 17 DecD: Vladimir Jurowski
Un petit Barbier de Séville (Rossini) 10-13 JanD: Adrien Perruchon; D: Damien Robert
Le Christ au Mont des Oliviers (Beethoven) 16 JanD: Jérémie Rhorer
Die Schöpfung (Haydn) 22 JanD: Jean-Claude Malgoire
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7-16 FebD: Jérémie Rhorer; D: Olivier Py
Requiem (Mozart) 13 FebD: Quentin Hindley
Alcina (Handel) 14-20 MarD: Emmanuelle Haïm; D: Christof Loy
La Passion selon Saint Matthieu (Bach,JS) 24 MarD: Mark Padmore
Stabat Mater (Pergolesi) 27 MarD: Andrés Gabetta
Messe en si mineur (Bach,JS) 11 AprD: Hans-Christoph Rademann
Orfeo ed Euridice (Gluck) 22 Maj-2 JunD: Diego Fasolis; D: Robert Carsen
Grande Messe en ut mineur (Mozart) 30 MajD: Masaaki Suzuki
Rinaldo (concert) (Handel) 5 JunD: Christophe Rousset
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 12-15 JunD: Bertrand de Billy
Faust (concert) (Gounod) 14 JunD: Christophe Rousset
La Cenerentola (concert) (Rossini) 16 JunD: Enrique Mazzola
L'italiana in Algeri (Rossini) 22 JunD: Michele Mariotti
Paris, Cité de la musique  / 
Falstaff (concert) (Verdi) 29 Sep-1 OktD: Daniel Harding
Leonore (concert) (Beethoven) 7 NovD: René Jacobs
Résurrection (Mahler) 10 NovD: Mikko Franck
Requiem (Duruflé) 26 NovD: Leonard Slatkin
Elektra (concert) (Strauss) 15 DecD: Mikko Franck
Les Saisons (Haydn) 16 DecD: Douglas Boyd
Le Messie (Handel) 17 DecD: Jordi Savall
Oratorio de Noel (Bach,JS) 18 DecD: Marc Minkowski
Le pavillon aux pivoines (concert) (Tang,X) 9 Feb
Ariodante (concert) (Handel) 10 MarD: William Christie
Jules Cesar (Handel) 11-16 MarD: Philipp von Steinaecker; D: Marguerite Borie
L'Or du Rhin (concert) (Wagner) 24-25 MarD: Valery Gergiev
Paris, Opéra-Comique  / 
Fantasio (Offenbach) 12-27 FebD: Laurent Campellone; D: Thomas Jolly
Alcione (Marais) 26 Apr-7 MajD: Jordi Savall; D: Louise Moaty
Le Timbre d'argent (Saint-Saëns) 9-19 JunD: François-Xavier Roth; D: Guillaume Vincent
Miranda (Purcell) 25 Sep-5 OktD: Raphaël Pichon; D: Katie Mitchell
Kein Licht (Manoury) 18-22 OktD: Julien Leroy; D: Nicolas Stemann
La flûte enchantée (Mozart) 6-14 NovD: Kevin John Edusei; D: Suzanne Andrade, Barrie Kosky
Schubert's Winterreise (Zender) 23-24 NovD: Thierry Fischer; D: Jasmina Hadziahmetovic
Le comte Ory (Rossini) 19-31 DecD: Louis Langrée; D: Denis Podalydès
Et in arcadia ego (Rameau) 1-11 FebD: Christophe Rousset; D: Phia Ménard, Jean-Luc Beaujault
Le mystère de l'écureuil bleu (Dupin) 23-25 FebD: Marc-Olivier Dupin; D: Ivan Grinberg
La Princesse légère (Cruz) 9-11 MarD: Jean Deroyer; D: Jos Houben, Emily Wilson
Le domino noir (Auber) 26 Mar-5 AprD: Patrick Davin; D: Valérie Lesort, Christian Hecq
Marouf savetier du Caire (Rabaud) 23-29 AprD: Marc Minkowski; D: Jérôme Deschamps
La Nonne sanglante (Berlioz) 2-10 JunD: Laurence Equilbey; D: David Bobée
Bohème, notre jeunesse (Puccini) 9-17 JulD: Marc-Olivier Dupin; D: Pauline Bureau
Orphée et Eurydice (Gluck) 12-24 OktD: Raphaël Pichon; D: Aurélien Bory
Pelléas et Mélisande (concert) (Debussy) 23 Okt
Donnerstag aus Licht (Stockhausen) 15-19 NovD: Maxime Pascal; D: Benjamin Lazar
Hamlet (Thomas,A) 17-29 DecD: Louis Langrée; D: Cyril Teste
Paris, Opéra National de Paris  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 9 Sep-21 OktD: Jakub Hrůša / Marius Stieghorst; D: Jorge Lavelli
Così fan tutte (Mozart) 12 Sep-21 OktD: Philippe Jordan / Marius Stieghorst; D: Anne Teresa De Keersmaeker
Pelléas et Mélisande (Debussy) 19 Sep-6 OktD: Philippe Jordan; D: Robert Wilson
Don Carlos (Verdi) 10 Okt-11 NovD: Philippe Jordan; D: Krzysztof Warlikowski
Falstaff (Verdi) 26 Okt-16 NovD: Fabio Luisi; D: Christophe Pitoiset
La Ronde (Boesmans) 2-11 NovD: Jean Deroyer; D: Christiane Lutz
De la maison des morts (Janáček) 15 Nov-2 DecD: Esa-Pekka Salonen; D: Patrice Chéreau
La clemenza di Tito (Mozart) 15 Nov-25 DecD: Dan Ettinger; D: Willy Decker
La bohème (Puccini) 1-31 DecD: Gustavo Dudamel / Manuel López-Gómez; D: Claus Guth
Jephtha (Handel) 13-30 JanD: William Christie; D: Claus Guth
Un ballo in maschera (Verdi) 16 Jan-10 FebD: Bertrand de Billy; D: Gilbert Deflo
Only the sound remains (Saariaho) 23 Jan-7 FebD: Ernest Martínez; D: Peter Sellars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Jan-16 FebD: Riccardo Frizza; D: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 2-28 FebD: Dan Ettinger; D: Benoît Jacquot
Le Château de Barbe-Bleue (Bartók) 17 Mar-11 AprD: Ingo Metzmacher; D: Krzysztof Warlikowski
La Voix humaine (Poulenc) 17 Mar-11 AprD: Ingo Metzmacher; D: Krzysztof Warlikowski
Benvenuto Cellini (Berlioz) 20 Mar-14 AprD: Philippe Jordan; D: Terry Gilliam, Leah Hausman
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Mar-6 AprD: Thomas Hengelbrock / Manlio Benzi; D: Pina Bausch
Parsifal (Wagner) 27 Apr-23 MajD: Philippe Jordan; D: Richard Jones
L'Heure espagnole (Ravel) 17 Maj-17 JunD: Maxime Pascal; D: Laurent Pelly
Gianni Schicchi (Puccini) 17 Maj-17 JunD: Maxime Pascal; D: Laurent Pelly
Boris Godounov (Musorgsky) 7 Jun-12 JulD: Vladimir Jurowski / Damian Iorio; D: Ivo van Hove
Don Pasquale (Donizetti) 9 Jun-12 JulD: Evelino Pidò; D: Damiano Michieletto
Il trovatore (Verdi) 20 Jun-14 JulD: Maurizio Benini; D: Alex Ollé
Tristan et Isolde (Wagner) 11 Sep-9 OktD: Philippe Jordan; D: Peter Sellars
Les Huguenots (Meyerbeer) 28 Sep-24 OktD: Michele Mariotti / Lukasz Borowicz; D: Andreas Kriegenburg
Bérénice (Jarrell) 29 Sep-17 OktD: Philippe Jordan; D: Claus Guth
La traviata (Verdi) 29 Sep-29 DecD: Giacomo Sagripanti / Karel Mark Chichon; D: Benoît Jacquot
L'Élixir d'amour (Donizetti) 25 Okt-25 NovD: Giacomo Sagripanti; D: Laurent Pelly
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Nov-13 DecD: Fabio Luisi; D: Calixto Bieito
La Cenerentola (Rossini) 23 Nov-26 DecD: Evelino Pidò; D: Guillaume Gallienne
Cain, overo Il primo omicidio (Scarlatti,A) 24 Jan-23 FebD: René Jacobs; D: Romeo Castellucci
Les troyens (Berlioz) 25 Jan-12 FebD: Philippe Jordan; D: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 29 Jan-13 FebD: Susanna Mälkki; D: Robert Carsen
Otello (Verdi) 7 Mar-7 AprD: Bertrand de Billy; D: Andrei Serban
Die Fledermaus (Strauss,J) 13-23 MarD: Fayçal Karoui; D: Célie Pauthe
Don Pasquale (Donizetti) 22 Mar-16 AprD: Michele Mariotti; D: Damiano Michieletto
Lady Macbeth de Mzensk (Shostakovich) 6-25 AprD: Ingo Metzmacher; D: Krzysztof Warlikowski
Carmen (Bizet) 11 Apr-23 MajD: Lorenzo Viotti; D: Calixto Bieito
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Apr-15 JunD: Henrik Nánási; D: Robert Carsen
Iolanta (Tchaikovsky,P) 9-24 MajD: Tomáš Hanus; D: Dmitri Tcherniakov
Tosca (Puccini) 16 Maj-23 JunD: Dan Ettinger; D: Pierre Audi
La forza del destino (Verdi) 6 Jun-9 JulD: Nicola Luisotti; D: Jean-Claude Auvray
Don Giovanni (Mozart) 11 Jun-13 JulD: Philippe Jordan / Guillermo García Calvo; D: Ivo van Hove
La traviata (Verdi) 12 Sep-16 Okt
Les Indes galantes (Rameau) 27 Sep-15 Okt
Prince Igor (Borodin) 28 Nov-26 Dec
Quimper, Théâtre de Cornouaille  / 
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 8 DecD: Jérôme Correas; D: Dan Jemmett
Rinaldo (Handel) 18-19 JanD: Bertrand Cuiller; D: Claire Dancoisne
Le Journal d'un disparu (Janáček) 13 MarD: Ivo van Hove
Reims, Opéra de Reims  / 
Così fan tutte (Mozart) 13-15 OktD: Dominique Rouits; D: Frédéric Roels
Bataclan (Offenbach) 28-29 NovD: Laurent Lévy, Rémy Berthier
Richard Coeur de Lion (Grétry) 19 JanD: Pauline Warnier; D: Juan Kruz Diaz De Garaio Esnaola
L'Ombre de Venceslao (Matalon) 11 FebD: Martin Matalon; D: Jorge Lavelli
Monsieur de Pourceaugnac (Lully) 23-24 FebD: Paolo Zanzu; D: Clément Hervieu-Léger
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-18 MarD: Benjamin Pionnier; D: Pénélope Bergeret
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 20 AprD: Jérôme Correas; D: Dan Jemmett
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 13-15 MajD: Robert Tuohy; D: Bernard Pisani
Rennes, Opéra de Rennes  / 
Le médecin malgré lui (Gounod) 21-26 NovD: Gildas Pungier; D: Vincent Tavernier
Kátia Kabanová (Janáček) 5-11 FebD: Jaroslav Kyzlink; D: Frank Van Laecke
Le Nain (Zemlinsky) 25-29 MarD: Franck Ollu; D: Daniel Jeanneteau
Norma (Bellini) 28 Maj-5 JunD: Rudolf Piehlmayer; D: Nicola Berloffa
Rouen, Opéra de Rouen Normandie  / 
Norma (Bellini) 29 Sep-7 OktD: Fabrizio Maria Carminati; D: Frédéric Roels
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 15-17 DecD: Adrien Perruchon; D: Damien Robert
Fantasio (Offenbach) 26-30 JanD: Jean-Pierre Haeck; D: Thomas Jolly
L'ébloui (Musseau) 13 FebD: Philippe Nahon; D: Xavier Legasa
L'Enlèvement au sérail (Mozart) 3-10 AprD: Antony Hermus; D: Emmanuelle Cordoliani
La Passion selon Saint Jean (Bach,JS) 14-15 AprD: Andreas Spering; D: Pierre Audi
Médée (Cherubini) 22-27 MajD: Hervé Niquet; D: Jean-Yves Ruf
Saint-Etienne, Opéra de Saint-Étienne  / 
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 7-12 NovD: David Reiland; D: Nicola Berloffa
Requiem (Verdi) 8-12 DecD: David Reiland
L'enfant et les sortilèges (adaptation) (Ravel) 21 DecD: Edwige Herchenroder / Nicolas Meyer; D: Bénédicte Budan
Adriana Lecouvreur (Cilea) 24-28 JanD: Fabrizio Maria Carminati; D: Davide Livermore
Semiramide (Rossini) 2-6 MarD: Giuseppe Grazioli; D: Nicola Raab
Siegfried (reduction) (Wagner) 23-25 MarD: Laurent Touche; D: Julien Ostini
Fando et Lis (Menut) 2-6 MajD: Daniel Kawka; D: Kristian Frédric
Faust (Gounod) 8-12 JunD: David Reiland; D: Julien Ostini
Strasbourg, Opéra National du Rhin  / 
Kein Licht (Manoury) 22-25 SepD: Julien Leroy; D: Nicolas Stemann
Le nozze di Figaro (Mozart) 20-30 OktD: Patrick Davin; D: Ludovic Lagarde
Francesca da Rimini (Zandonai) 8-28 DecD: Giuliano Carella; D: Nicola Raab
Werther (Massenet) 9-17 FebD: Ariane Matiakh; D: Tatjana Gürbaca
Le Pavillon d'or (Mayuzumi) 21 Mar-3 AprD: Paul Daniel; D: Amon Miyamoto
Sindbad (Moody) 4 AprD: Howard Moody; D: Sébastien Dutrieux
Pierrot Lunaire (Schoenberg,A) 20-28 MajD: Roland Kluttig; D: David Pountney
Les Sept Péchés capitaux (Weill) 20-28 MajD: Roland Kluttig; D: David Pountney
Mahagonny Songspiel (Weill) 20-28 MajD: Roland Kluttig; D: David Pountney
Eugène Onéguine (Tchaikovsky,P) 16-26 JunD: Marko Letonja; D: Frederic Wake-Walker
Toulon, Opéra de Toulon  / 
Mam'zelle Nitouche (Hervé) 13-15 OktD: Jean-Pierre Haeck; D: Pierre-André Weitz
Madama Butterfly (Puccini) 17-21 NovD: Valerio Galli; D: Daniel Benoin
La flûte enchantée (Mozart) 27-31 DecD: Alexander Briger; D: René Koering
Wonderful Town (Bernstein) 26-30 JanD: Larry Blank; D: Olivier Bénézech
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9-13 MarD: Francesco Lanzillotta; D: Henning Brockhaus
L'italienne à Alger (Rossini) 13-17 AprD: Francesco Cilluffo; D: Nicola Berloffa
Nabucco (Verdi) 3-8 JunD: Jurjen Hempel; D: Jean-Christophe Mast
Toulouse, Théâtre du Capitole  / 
Tiefland (d'Albert) 29 Sep-8 OktD: Claus Peter Flor; D: Walter Sutcliffe
La rondine (Puccini) 17-26 NovD: Paolo Arrivabeni; D: Nicolas Joël
La Walkyrie (Wagner) 30 Jan-11 FebD: Claus Peter Flor; D: Nicolas Joël
Orphée et Eurydice (concert) (Gluck) 23-25 FebD: Christophe Rousset
Carmen (Bizet) 6-19 AprD: Andrea Molino; D: Jean-Louis Grinda
Macbeth (Verdi) 18-29 MajD: Daniel Oren; D: Jean-Louis Martinoty(original), Frédérique Lombart(revival)
La Clémence de Titus (Mozart) 22 Jun-1 JulD: Attilio Cremonesi; D: David McVicar, Marie Lambert
Tourcoing, Atelier Lyrique de Tourcoing  / 
Le Paradis perdu (Dubois) 24-26 NovD: Jean-Claude Malgoire
Pelléas et Mélisande (Debussy) 23-27 MarD: Jean-Claude Malgoire; D: Christian Schiaretti
La Voix humaine (Poulenc) 8-10 AprD: Jean-Claude Malgoire; D: Christian Schiaretti
Requiem (Mozart) 10 JunD: Jean-Claude Malgoire
Tours, Opéra de Tours  / 
Rigoletto (Verdi) 6-10 OktD: Bruno Ferrandis; D: François De Carpentries
My Fair Lady (Loewe) 26-31 DecD: Benjamin Pionnier; D: Paul-Émile Fourny
Philémon et Baucis (Gounod) 16-20 FebD: Benjamin Pionnier; D: Julien Ostini
L'elisir d'amore (Donizetti) 16-20 MarD: Samuel Jean; D: Adriano Sinivia
A Midsummer Night's Dream (Britten) 13-17 AprD: Benjamin Pionnier; D: Jacques Vincey
Mozart et Salieri (Rimsky-Korsakov) 25-29 MajD: Vladislav Karklin; D: Dieter Kaegi
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-29 MajD: Vladislav Karklin; D: Dieter Kaegi
Versailles, Opéra Royal de Versailles  / 
Così fan tutte (Mozart) 8-12 NovD: Marc Minkowski; D: Ivan Alexandre
L'Europe galante (concert) (Campra) 16 NovD: Sébastien d'Hérin
Serse (concert) (Handel) 19 NovD: Maxim Emelyanychev
Erismena (Cavalli) 2-3 DecD: Leonardo García Alarcón; D: Jean Bellorini
Alceste (Lully) 10 DecD: Christophe Rousset
Carmen (concert) (Bizet) 19 DecD: Jean-Christophe Spinosi
Le comte Ory (Rossini) 12-14 JanD: Louis Langrée; D: Denis Podalydès
Giasone (concert) (Cavalli) 9-10 MarD: Leonardo García Alarcón; D: Serena Sinigaglia
Le Tremblement de terre (Draghi) 28 MarD: Vincent Dumestre; D: Benjamin Lazar
King Arthur (concert) (Purcell) 11 AprD: Paul McCreesh
Phaëton (Lully) 30 Maj-3 JunD: Vincent Dumestre; D: Benjamin Lazar
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-10 JunD: Diego Fasolis; D: Robert Carsen
L'italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 JunD: Jean-Christophe Spinosi
L'Italienne à Alger (concert) (Rossini) 29 JunD: Jean-Christophe Spinosi
Vichy, Opéra de Vichy  / 
Don Giovanni (Mozart) 23-24 SepD: Roberto Forés Veses; D: Eric Vigié