2017/18 > Italien 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Italien

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Frankrig
Monaco
Schweiz
Østrig
Slovenien

Italien
 
Kroatien
Malta Grækenland

Ancona, Teatro delle Muse  / 

Carmen (Bizet) 22-24 SepD: Guillaume Tourniaire; I: Francesco Saponaro
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 13-15 OktD: José Miguel Pérez-Sierra; I: Matteo Mazzoni
Bergamo, Teatro Donizetti Bergamo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 6 OktD: Jacopo Rivani; I: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 27-29 OktD: Federico Maria Sardelli; I: Cécile Roussat(original), Julien Lubek(original), Giorgia Guerra(revival)
Il borgomastro di Saardam (Donizetti) 24 Nov-2 DecD: Roberto Rizzi-Brignoli; I: Davide Ferrario
Che originali! (Mayr) 25 Nov-3 DecD: Gianluca Capuano; I: Roberto Catalano
Pigmalione (Donizetti) 25 Nov-3 DecD: Gianluca Capuano; I: Roberto Catalano
Messa da Requiem in memoria Vincenzo Bellini (concert) (Donizetti) 29 NovD: Corrado Rovaris
La Cenerentola (Rossini) 7-9 DecD: Yi-Chen Lin; I: Arturo Cirillo
Rigoletto (Verdi) 15-17 DecD: Pietro Rizzo; I: Elena Barbalich
Rita (Donizetti) 16 JunD: Roberto Frattini; I: Luis Ernesto Doñas
Il viaggio a Reims (Rossini) 5-7 OktD: Michele Spotti; I: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 19-21 OktD: Valerio Galli; I: Andrea Cigni
Enrico di Borgogna (Donizetti) 23 Nov-1 DecD: Alessandro De Marchi; I: Silvia Paoli
Il castello di Kenilworth (Donizetti) 24 Nov-2 DecD: Riccardo Frizza; I: Maria Pilar Pérez Aspa
La creazione (Haydn) 29 NovD: Corrado Rovaris; I: Francesco Micheli
Falstaff (Verdi) 7-9 DecD: Marcello Mottadelli; I: Roberto Catalano
Bolzano, Fondazione Haydn di Bolzano e Trento  / 
Die Antilope (Staud) 2-3 DecD: Walter Kobéra; I: Dominique Mentha
Ettore Majorana (Vetrano) 20-21 JanD: Jacopo Rivani; I: Stefano Simone Pintor
Gaia (Kerschbaumer) 22-24 FebD: Leonhard Garms; I: Hannes Kerschbaumer, Gina Mattiello, Natascha Maraval
La traviata (Verdi) 21-22 AprD: Sebastiano Rolli; I: Andrea Bernard
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 17-30 MajD: Philipp von Steinaecker; I: Georg Schmiedleitner
Brescia, Teatro Grande di Brescia  / 
La Cenerentola (Rossini) 29 Sep-1 OktD: Yi-Chen Lin; I: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 13-15 OktD: Jacopo Rivani; I: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 10-12 NovD: Federico Maria Sardelli; I: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 24-26 NovD: Carlo Goldstein; I: Frédéric Roels
Rigoletto (Verdi) 30 Nov-2 DecD: Pietro Rizzo; I: Elena Barbalich
Tosca (Puccini) 28-30 SepD: Valerio Galli; I: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 16-18 NovD: Marcello Mottadelli; I: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 30 Nov-2 DecD: Ottavio Dantone; I: Jacopo Spirei
Como, Teatro Sociale di Como - AsLiCo  / 
Ettore Majorana (Vetrano) 28-30 SepD: Jacopo Rivani; I: Stefano Simone Pintor
Die Zauberflöte (Mozart) 3-5 NovD: Federico Maria Sardelli; I: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 23-25 NovD: Pietro Rizzo; I: Elena Barbalich
La Cenerentola (Rossini) 14-16 DecD: Yi-Chen Lin; I: Arturo Cirillo
Carmen (Bizet) 19-21 JanD: Carlo Goldstein; I: Frédéric Roels
Otello (Verdi) 28 Jun-3 JulD: Jacopo Rivani; I: Silvia Paoli
Il viaggio a Reims (Rossini) 27-29 SepD: Michele Spotti; I: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 12-14 OktD: Valerio Galli; I: Andrea Cigni
Falstaff (Verdi) 9-11 NovD: Marcello Mottadelli; I: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 23-25 NovD: Francesco Cilluffo; I: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 23-25 NovD: Francesco Cilluffo; I: Emma Dante
Rinaldo (Handel) 11-13 JanD: Ottavio Dantone; I: Jacopo Spirei
Cremona, Teatro Ponchielli di Cremona  / 
La Cenerentola (Rossini) 6-8 OktD: Yi-Chen Lin; I: Arturo Cirillo
Ettore Majorana (Vetrano) 19-20 OktD: Jacopo Rivani; I: Stefano Simone Pintor
Carmen (Bizet) 17-19 NovD: Carlo Goldstein; I: Frédéric Roels
Die Zauberflöte (Mozart) 1-3 DecD: Federico Maria Sardelli; I: Cécile Roussat, Julien Lubek
Rigoletto (Verdi) 6-10 DecD: Pietro Rizzo; I: Elena Barbalich
La patienza di Socrate con due moglie (Draghi) 21-22 JunD: Roberto Perata; I: Ilaria Sainato
Tosca (Puccini) 5-7 OktD: Valerio Galli; I: Andrea Cigni
Il viaggio a Reims (Rossini) 19-21 OktD: Michele Spotti; I: Michał Znaniecki
Rinaldo (Handel) 23-25 NovD: Ottavio Dantone; I: Jacopo Spirei
Falstaff (Verdi) 30 Nov-2 DecD: Marcello Mottadelli; I: Roberto Catalano
La Voix humaine (Poulenc) 6-8 DecD: Francesco Cilluffo; I: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 DecD: Francesco Cilluffo; I: Emma Dante
Fano, Teatro della Fortuna  / 
La bohème (Puccini) 1-3 DecD: Matteo Beltrami; I: Leo Muscato
Ferrara, Teatro Comunale di Ferrara  / 
La traviata (Verdi) 9-11 FebD: Francesco Ommassini; I: Alessio Pizzech
Il tabarro (Puccini) 3-4 MarD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 3-4 MarD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 3-4 MarD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
Esther (Handel) 20 AprD: Nicola Valentini; I: Marco Bellussi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 6-8 MajD: Sergio Alapont; I: Francesco Bellotto
Firenze, Fondazione del Teatro del Maggio Musicale Fiorentino  / 
Madama Butterfly (Puccini) 8-21 SepD: Francesco Pasqualetti; I: Fabio Ceresa
La bohème (Puccini) 14-30 SepD: Francesco Ivan Ciampa; I: Bruno Ravella
Tosca (Puccini) 22 Sep-1 OktD: Valerio Galli; I: Federico Bertolani
La rondine (Puccini) 17-25 OktD: Valerio Galli; I: Denis Krief
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-26 OktD: Fabrizio Maria Carminati; I: Pier Francesco Maestrini
The WAM Game (Mozart) 7 Nov-23 FebD: Andrea Basevi; I: Manu Lalli
Il giocatore (Cherubini) 18-25 NovD: Enrico Lombardi; I: Anna Tereshchenko
La sonnambula (Bellini) 18-29 NovD: Sebastiano Rolli; I: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 19 Nov-2 DecD: John Axelrod / Sebastiano Rolli; I: Alfredo Corno
Carmen (Bizet) 7-18 JanD: Ryan McAdams; I: Leo Muscato
La donna di Siviglia (Bizet) 25 Jan-1 FebD: Giuseppe La Malfa; I: Manu Lalli
La favorite (Donizetti) 22 Feb-3 MarD: Fabio Luisi; I: Ariel García Valdès, Derek Gimpel
Requiem (concert) (Mozart) 2-4 MarD: Leonardo García Alarcón
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 20-29 MarD: Giuseppe Grazioli; I: Damiano Michieletto
Alceste (Gluck) 21-30 MarD: Federico Maria Sardelli; I: Pier Luigi Pizzi
Tutti mi chiamano (Rossini) 19-21 AprD: Giuseppe La Malfa; I: Manu Lalli
Cardillac (Hindemith) 5-15 MajD: Fabio Luisi; I: Valerio Binasco
La battaglia di Legnano (Verdi) 22-31 MajD: Renato Palumbo; I: Marco Tullio Giordana
Paulus (concert) (Mendelssohn) 29 MajD: Fabio Luisi
Infinita tenebra di luce (Guarnieri,A) 3-8 JunD: Pietro Borgonovo; I: Giancarlo Cauteruccio
Il prigioniero (Dallapiccola) 19-23 JunD: Michael Boder; I: Virgilio Sieni
Quattro Pezzi Sacri (Verdi) 19-23 JunD: Michael Boder
La Dafne (Gagliano) 25-29 JunD: Federico Maria Sardelli; I: Gianmaria Aliverta
Macbeth (concert) (Verdi) 11-13 JulD: Riccardo Muti
Il trovatore (Verdi) 13-22 SepD: Fabio Luisi; I: Francesco Micheli
Rigoletto (Verdi) 15-29 SepD: Fabio Luisi; I: Fancesco Micheli
La traviata (Verdi) 21-30 SepD: Fabio Luisi; I: Francesco Micheli
Le Villi (Puccini) 16-28 OktD: Marco Angius; I: Francesco Saponaro
Ehi Giò (Montalti) 16-28 OktD: Marco Angius; I: Francesco Saponaro
La Cenerentola (Rossini) 7-14 NovD: Giuseppe Grazioli; I: Manu Lalli
Un lampo, un sogno, un gioco (Rossini) 17 Nov-9 DecD: Giuseppe La Malfa; I: Manu Lalli
The Rossini Game (Rossini) 17 Nov-9 DecI: Manu Lalli
Carmen (Bizet) 25 Nov-6 DecD: Matteo Beltrami; I: Leo Muscato
La traviata (Verdi) 29 Nov-9 DecD: Enrico Calesso; I: Francesco Micheli
West Side Story (Bernstein) 13-22 DecD: Francesco Lanzillotta; I: Federico Bellone
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-17 JanD: Fabio Luisi; I: Paul Curran
Un Mari à la porte (Offenbach) 12-21 FebD: Valerio Galli; I: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-21 FebD: Valerio Galli; I: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 22-27 FebD: Francesco Ivan Ciampa; I: Fabio Ceresa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19-28 MarD: Michele Gamba; I: Damiano Michieletto
La clemenza di Tito (Mozart) 20-27 MarD: Federico Maria Sardelli; I: Roberto Andò
La leggenda dell'Olandese volante (Wagner) 3-5 AprD: Giuseppe La Malfa; I: Manu Lalli
Lear (Reimann) 2-9 MajD: Fabio Luisi; I: Calixto Bieito
La straniera (Bellini) 14-19 MajD: Fabio Luisi; I: Marco Tullio Giordana
Le leggi base della stupidità umana (Montalti) 25-30 MajD: Fabio Maestri; I: Giancarlo Cauteruccio
Le nozze di Figaro (Mozart) 8-21 JunI: Sonia Bergamasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 22-27 JunD: Federico Maria Sardelli; I: Valentino Villa
Madama Butterfly (Puccini) 5-13 JulD: Francesco Ivan Ciampa; I: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 10-25 JulD: Fabrizio Maria Carminati; I: Pier Francesco Maestrini
La traviata (Verdi) 18-26 JulD: Sebastiano Rolli; I: Francesco Micheli
Pagliacci (Leoncavallo) 13+ SepD: Valerio Galli; I: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Noi, due, quattro (Panfili) 13+ SepD: Valerio Galli; I: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
La traviata (Verdi) 14-26 SepD: Sebastaino Rolli; I: Francesco Micheli
Fernand Cortez (Spontini) 12-23 OktD: Fabio Luisi; I: Cecilia Ligorio
Carmen (Bizet) 13-25 OktD: Sesto Quatrini; I: Leo Muscato
Gianni Schicchi (Puccini) 15-23 OktD: Valerio Galli; I: Denis Krief
Il tabarro (Puccini) 15-23 OktD: Valerio Galli; I: Denis Krief
Suor Angelica (Puccini) 15-23 OktD: Valerio Galli; I: Denis Krief
Rigoletto (Verdi) 16-27 NovD: Renato Palumbo; I: Francesco Micheli
La bohème (Puccini) 14 Dec-5 JanD: Francesco Ivan Ciampa; I: Bruno Ravella
Risurrezione (Alfano) 17-23 JanD: Francesco Lanzillotta; I: Rosetta Cucchi
Don Pasquale (Donizetti) 21 Feb-4 MarD: Antonino Fogliani; I: Andrea Bernard
La traviata (Verdi) 22 Feb-2 AprD: Sebastiano Rolli / Manlio Benzi; I: Francesco Micheli
Rinaldo (Handel) 22 Mar-3 AprD: Federico Maria Sardelli; I: Pier Luigi Pizzi
Otello (Verdi) 30 Apr-9 MajD: Fabio Luisi; I: Valerio Binasco
Così fan tutte (Mozart) 5-16 MajD: Fabio Luisi; I: Elena Bucci
Jeanne d'Arc (Vacchi) 23-29 MajD: Alessandro Cadario; I: Federico Tiezzi
Turandot (Puccini) 13-27 JunD: Juraj Valčuha; I: Zhang Yimou
Euridice (Peri) 18-25 JunD: Federico Maria Sardelli
Genova, Opera di Genova  / 
West Side Story (Bernstein) 19-29 OktD: Wayne Marshall; I: Federico Bellone
Waiting (Tariverdiev) 25-26 NovD: Dario Bonuccelli; I: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 25-26 NovD: Antonio Tappero Merlo; I: Lorenza Codignola
Rigoletto (Verdi) 6-29 DecD: Francesco Ivan Ciampa / Dorian Wilson; I: Rolando Panerai
Norma (Bellini) 24-31 JanD: Andrea Battistoni; I: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Miseria e nobiltà (Tutino) 23 Feb-1 MarD: Francesco Cilluffo; I: Rosetta Cucchi
La rondine (Puccini) 21-25 MarD: Giuseppe Acquaviva / Alvise Casellati; I: Giorgio Gallione
La traviata (Verdi) 2-6 MajD: Daniel Smith; I: Giorgio Gallione
Don Pasquale (Donizetti) 4 MajD: Giorgio Bruzzone; I: Luca Baracchini
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Maj-5 JunD: Andriy Yurkevych; I: Lorenzo Mariani
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 JulD: Alvise Casellati; I: Vivien Hewitt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27-29 JulD: Daniel Smith; I: Vivien Hewitt
An American in Paris (Gershwin) 12-21 OktD: Daniel Smith; I: Federico Bellone
Abai (Zhubanov) 8 NovD: Alan Buribayev; I: Giancarlo Del Monaco
Aida (Verdi) 2-16 DecD: Andrea Battistoni; I: Alfonso Antoniozzi
West Side Story (Bernstein) 1-5 JanD: Alpesh Chauhan; I: Federico Bellone
Simon Boccanegra (Verdi) 15-19 FebD: Andriy Yurkevych; I: Andrea De Rosa
Don Pasquale (Donizetti) 8-14 MarD: Alvise Casellati; I: Renaud Doucet
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 12-14 AprD: George Jackson; I: Federico Bellone
Tosca (Puccini) 2-12 MajD: Valerio Galli; I: Davide Livermore
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24-30 MajD: Paolo Arrivabeni; I: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Pagliacci (Leoncavallo) 24-30 MajD: Paolo Arrivabeni; I: Luigi Di Gangi, Ugo Giacomazzi
Madama Butterfly (Puccini) 14-20 Jun
Jesi, Festival Pergolesi Spontini  / 
Il colore del sole (Gregoretti) 8 SepD: Gabriele Bonolis; I: Cristian Taraborrelli
Il noce di Benevento (Balducci) 2 SepD: Alessandro Benigni; I: Davide Garattini Raimondi
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 22 SepD: Giuseppe Montesano; I: Bepi Morassi
Jesi, Teatro G B Pergolesi  / 
Rigoletto (Verdi) 12-14 JanD: Pietro Rizzo; I: Elena Barbalich
Il trovatore (Verdi) 26-28 OktD: Sebastiano Rolli; I: Valentina Carrasco
Le nozze di Figaro (Mozart) 9-11 NovD: Sergio Alapont; I: Maurizio Scaparro(original), Alessio Pizzech
Opera anthology (Rossini) 12-16 Dec
Livorno, Teatro Goldoni  / 
Nabucco (Verdi) 24-26 NovD: Marco Severi; I: Matteo Anselmi
Iris (Mascagni) 16-17 DecD: Daniele Agiman; I: Hiroki Ihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 20-21 JanD: Christopher Franklin; I: Andrea Cigni
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 MarD: James Meena; I: Ivan Stefanutti
Lucca, Teatro del Giglio  / 
La fanciulla del West (Puccini) 18-19 NovD: James Meena; I: Ivan Stefanutti
La Wally (Catalani) 19-21 JanD: Marco Balderi; I: Nicola Berloffa
Iris (Mascagni) 10-11 FebD: Daniele Agiman; I: Iroki Hihara
Pia de'Tolomei (Donizetti) 17 MarD: Christopher Franklin; I: Andrea Cigni
Il tabarro (Puccini) 5 JulD: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 5 JulD: Massimo Morelli
Gianni Schicchi (Puccini) 5 JulD: Massimo Morelli
Suor Angelica (Puccini) 19-21 OktD: Marco Guidarini; I: Denis Krief
Gianni Schicchi (Puccini) 19-21 OktD: Marco Guidarini; I: Denis Krief
Otello (Verdi) 18-20 JanD: Nicola Paskowski; I: Cristina Mazzavillani Muti
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-24 Feb
La bohème (Puccini) 16-17 Mar
Mantova, Teatro Sociale di Mantova  / 
Nabucco (Verdi) 14 JanD: Riccardo Leòn Boeretto; I: Vittorio Zambon
Il flauto magico (Mozart) 20 AprD: Enrico Saverio Pagano; I: Andrea Bandel
Messina, Teatro Vittorio Emanuele di Messina  / 
Carmen (Bizet) 9-13 FebD: Carlo Palleschi; I: Renato Bonajuto
La traviata (Verdi) 4-8 MajD: Andrea Licata; I: Franco Zeffirelli
Milano, Teatro alla Scala  / 
Andrea Chénier (Giordano) 7-31 DecD: Riccardo Chailly; I: Mario Martone
Die Fledermaus (Strauss,J) 19 Jan-11 FebD: Zubin Mehta; I: Cornelius Obonya, Carolin Pienkos
Simon Boccanegra (Verdi) 8 Feb-4 MarD: Myung-Whun Chung; I: Federico Tiezzi
Orphée et Eurydice (Gluck) 24 Feb-17 MarD: Michele Mariotti; I: John Fulljames, Hofesh Shechter
Don Pasquale (Donizetti) 3-28 AprD: Riccardo Chailly; I: Davide Livermore
Francesca da Rimini (Zandonai) 15 Apr-13 MajD: Fabio Luisi; I: David Pountney
Il barbiere di Siviglia per i bambini (Rossini) 15 Apr-7 MajD: Pietro Mianiti; I: Grischa Asagaroff
Aida (Verdi) 8 Maj-3 JunD: Daniel Oren; I: Franco Zeffirelli(original), Marco Gandini(revival)
Fierrabras (Schubert) 5-30 JunD: Daniel Harding; I: Peter Stein
Fidelio (Beethoven) 18 Jun-7 JulD: Myung-Whun Chung; I: Deborah Warner
Il pirata (Bellini) 29 Jun-19 JulD: Riccardo Frizza; I: Emilio Sagi
L'elisir d'amore per i bambini (Donizetti) 4-10 JulD: Pietro Mianiti; I: Grischa Asagaroff
Ali Baba (Cherubini) 1-27 SepD: Paolo Carignani; I: Liliana Cavani
Ernani (Verdi) 29 Sep-25 OktD: Adam Fischer; I: Sven-Eric Bechtolf
La finta giardiniera (Mozart) 8-29 OktD: Diego Fasolis; I: Frederic Wake-Walker
Die Schöpfung (concert) (Haydn) 10-15 OktD: Adam Fischer
Elektra (Strauss) 4-29 NovD: Christoph von Dohnányi; I: Patrice Chéreau
Fin de partie (Kurtag) 15-25 NovD: Markus Stenz; I: Pierre Audi
Attila (Verdi) 7 DecD: Riccardo Chailly; I: Davide Livermore
Attila (Verdi) 11 Dec-8 JanD: Riccardo Chailly; I: Davide Livermore
La traviata (Verdi) 11 Jan-17 MarD: Myung-Whun Chung; I: Liliana Cavani
La Cenerentola (Rossini) 10 Feb-5 AprD: Ottavio Dantone; I: Jean-Pierre Ponnelle(original), Grischa Asagaroff(revival)
Chovanscina (Musorgsky) 27 Feb-29 MarD: Valery Gergiev; I: Mario Martone
Manon Lescaut (Puccini) 31 Mar-27 AprD: Riccardo Chailly; I: David Pountney
Ariadne auf Naxos (Strauss) 23 Apr-22 JunD: Franz Welser-Möst; I: Frederic Wake-Walker
Idomeneo (Mozart) 16 Maj-5 JunD: Christoph von Dohnányi; I: Matthias Hartmann
Die tote Stadt (Korngold) 28 Maj-17 JunD: Alan Gilbert; I: Graham Vick
I masnadieri (Verdi) 18 Jun-7 JulD: Michele Mariotti; I: David McVicar
Prima la musica, poi le parole (Salieri) 6-19 JulD: Adam Fischer; I: Nicola Raab
Gianni Schicchi (Puccini) 6-19 JulD: Adam Fischer; I: Woody Allen(original), Kathleen Smith Belcher(revival)
Rigoletto (Verdi) 2-22 SepD: Nello Santi; I: Gilbert Deflo
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Sep-10 OktD: Michele Gamba; I: Grischa Asagaroff
Quartett (Francesconi) 5-22 OktD: Maxime Pascal; I: Alex Ollé
Giulio Cesare (Handel) 18 Okt-7 NovD: Giovanni Antonini; I: Robert Carsen
Die ägyptische Helena (Strauss) 9-29 NovD: Franz Welser-Möst; I: Sven-Eric Bechtolf
Modena, Teatro Comunale di Modena  / 
Messa da Requiem (concert) (Verdi) 5 SepD: Stefano Ranzani
Il colore del sole (Gregoretti) 27-29 OktD: Gabriele Bonolis; I: Cristian Taraborrelli
Il trovatore (Verdi) 3-5 NovD: Andrea Battistoni; I: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 1-3 DecD: Jean-Luc Tingaud; I: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 26-28 JanD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 26-28 JanD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 26-28 JanD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
La fanciulla del West (Puccini) 22-25 FebD: James Meena; I: Ivan Stefanutti
The Medium (Menotti) 16-18 MarD: Flavio Emilio Scogna; I: Stefano Monti
The Telephone (Menotti) 16-18 MarD: Flavio Emilio Scogna; I: Stefano Monti
La Gioconda (Ponchielli) 23-25 MarD: Daniele Callegari; I: Federico Bertolani
La vedova allegra (Lehár) 12-13 JulD: Giovanni Di Stefano; I: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Il corsaro (Verdi) 26-28 OktD: Matteo Beltrami; I: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti Puggelli
Satyricon (Maderna) 9-11 NovD: Pietro Borgonovo; I: Georg Schmiedleitner
Le Villi (Puccini) 23-25 NovD: Pier Giorgio Morandi; I: Cristina Pezzoli
Il castello incantato (Taralli) 16 Dec
La forza del destino (Verdi) 25-27 JanD: Francesco Ivan Ciampa; I: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 15-17 FebD: Aldo Sisillo; I: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 4-7 AprD: Ottavio Dantone; I: Gabriele Vacis
Napoli, Teatro di San Carlo  / 
Pulcinella (Stravinsky) 18-19 NovD: Maurizio Agostini; I: Francesco Nappa
La fanciulla del West (Puccini) 9-17 DecD: Juraj Valčuha; I: Hugo De Ana
La bohème (Puccini) 11-16 JanD: Stefano Ranzani; I: Mario Pontiggia
My Fair Lady (Loewe) 6-14 FebD: Donato Renzetti / Maurizio Agostini; I: Paul Curran
La traviata (Verdi) 27 Feb-4 MarD: Daniel Oren / Maurizio Agostini; I: Lorenzo Amato
Mosè in Egitto (Rossini) 15-20 MarD: Stefano Montanari / Maurizio Agostini; I: David Pountney
Lady Macbeth del distretto di Mzensk (Shostakovich) 15-22 AprD: Juraj Valčuha; I: Martin Kušej
Il cappello di paglia di Firenze (Rota) 11-13 MajD: Valerio Galli; I: Elena Barbalich
La traviata (Verdi) 20 Maj-20 JunD: Jordi Bernàcer / Maurizio Agostini; I: Lorenzo Amato
Il campanello dello speziale (Donizetti) 30 Jun-1 JulD: Giuseppe Montesano; I: Riccardo Canessa
Tosca (Puccini) 12-24 JulD: Juraj Valčuha; I: Leo Muscato
La Dirindina (Scarlatti,D) 13 JulD: Maurizio Agostini; I: Riccardo Canessa
Rigoletto (Verdi) 14-25 JulD: Henrik Nánási; I: Leo Muscato
Nabucco (Verdi) 9-14 OktD: Nello Santi; I: Jean-Paul Scarpitta
Siroe re di Persia (Vinci) 3-6 NovD: Antonio Florio; I: Elena Barbalich
Don Checco (De Giosa) 17-24 NovD: Francesco Lanzillotta; I: Lorenzo Amato
Così fan tutte (Mozart) 25 Nov-2 DecD: Riccardo Muti; I: Chiara Muti
Kát'a Kabanová (Janáček) 15-20 DecD: Juraj Valčuha; I: Willy Decker
La bohème (Puccini) 16-22 JanD: Alessandro Palumbo; I: Francesco Saponaro
Lady, be good (Gershwin) 3-9 FebD: Nick Davies; I: Emilio Sagi
Un ballo in maschera (Verdi) 22-28 FebD: Donato Renzetti; I: Leo Muscato
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17-24 MarD: Pinchas Steinberg; I: Laurent Pelly(original), Agathe Mélinand(revival)
Madama Butterfly (Puccini) 16-20 AprD: Gabriele Ferro; I: Ferzan Ozpetek
Die Walküre (Wagner) 11-18 MajD: Juraj Valčuha; I: Federico Tiezzi
Madama Butterfly (Puccini) 25 Maj-1 JunD: Gabriele Ferro; I: Ferzan Ozpetek
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-14 JulD: Juraj Valčuha; I: Pippo Delbono
La traviata (Verdi) 20 Sep-5 OktD: Stefano Ranzani; I: Lorenzo Amato
Ermione (Rossini) 7-12 NovD: Alessandro De Marchi; I: Jacopo Spirei
Pagliacci (Leoncavallo) 20-26 NovD: Jordi Bernàcer; I: Daniele Finzi Pasca, Julie Hamelin
Novara, Teatro Coccia  / 
Carmen (Bizet) 6-8 OktD: Matteo Beltrami; I: Sergio Rubini
Delitto e Dovere (Colla) 27 OktD: Marco Alibrando; I: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
Don Giovanni (Mozart) 15-17 DecD: Matthew Aucoin; I: Giorgio Ferrara
La vedova allegra (Lehár) 13-14 JanD: Giovanni Di Stefano; I: Renato Bonajuto, Andrea Merli
Nabucco (Verdi) 23-25 FebD: Gianna Fratta; I: Pier Luigi Pizzi
Requiem (concert) (Mozart) 5 AprD: Matteo Beltrami
Rigoletto (Verdi) 5-7 OktD: Matteo Beltrami; I: Paolo Gavazzeni, Piero Maranghi
La cambiale di matrimonio (Rossini) 17 OktD: Margherita Colombo; I: Laura Cosso
The Beggar's Opera (Pepusch) 27-28 OktD: Florian Carré; I: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 16-18 NovD: Francesco Pasqualetti; I: Lorenzo Maria Mucci
Gianni Schicchi (Puccini) 14-16 DecD: Matteo Beltrami; I: Davide Garattini Raimondi
Fantasio (Testoni) 21 DecD: Balázs Kocsár
Fortunio (Testoni) 21 DecD: Balázs Kocsár
Le nozze di Figaro (Mozart) 15-17 FebD: Erina Yashima; I: Giorgio Ferrara
La traviata (Verdi) 3-5 MajD: Matteo Beltrami; I: Renato Bonajuto
Padova, Teatro Verdi  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 OktD: Alberto Veronesi; I: Filippo Tonon
La vedova allegra (Lehár) 29-31 DecD: Jordi Bernàcer; I: Hugo De Ana
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 AugD: Nicola Simoni; I: Yamal Das Irmich
Parma, Teatro Regio di Parma  / 
Jérusalem (Verdi) 28 Sep-20 OktD: Daniele Callegari; I: Hugo De Ana
La traviata (Verdi) 29 Sep-18 OktD: Sebastiano Rolli; I: Andrea Bernard
Stiffelio (Verdi) 30 Sep-21 OktD: Guillermo García Calvo; I: Graham Vick
Falstaff (Verdi) 1-22 OktD: Riccardo Frizza; I: Jacopo Spirei
Messa da Requiem (Verdi) 7-19 OktD: Daniele Callegari
Il piccolo principe (Melozzi) 6-9 DecD: Stefano Franceschini; I: Stefano De Luca
Rigoletto (Verdi) 12-21 JanD: Francesco Ivan Ciampa; I: Elisabetta Brusa
Roberto Devereux (Donizetti) 15-25 MarD: Sebastiano Rolli; I: Alfonso Antoniozzi
La traviata (Verdi) 23-31 MarD: Sebastiano Rolli; I: Andrea Bernard
Tosca (Puccini) 27 Apr-6 MajD: Fabrizio Maria Carminati; I: Joseph Franconi Lee
Macbeth (Verdi) 27 Sep-21 OktD: Philippe Auguin; I: Daniele Abbado
Un giorno di regno (Verdi) 28 Sep-19 OktD: Francesco Pasqualetti; I: Pier Luigi Pizzi, Massimo Gasparòn
Le Trouvère (Verdi) 29 Sep-20 OktD: Roberto Abbado; I: Robert Wilson, Nicola Panzer
Attila (Verdi) 30 Sep-19 OktD: Gianluigi Gelmetti; I: Andrea De Rosa
Un ballo in maschera (Verdi) 12-20 JanD: Sebastiano Rolli; I: Marina Bianchi
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 22-31 MarD: Alessandro D'Agostini; I: Renato Bonajuto(original), Beppe De Tomasi(revival)
Andrea Chénier (Giordano) 5-7 AprD: Giovanni Di Stefano; I: Nicola Berloffa
Requiem (concert) (Mozart) 3-5 MajD: Carlo Montanaro
Pavia, Teatro Fraschini di Pavia  / 
L'inganno felice (Rossini) 30 SepD: Jacopo Brusa; I: Beppe Soggetti
Rigoletto (Verdi) 3-5 NovD: Pietro Rizzo; I: Elena Barbalich
Ettore Majorana (Vetrano) 16-18 NovD: Jacopo Rivani; I: Stefano Simone Pintor
La Cenerentola (Rossini) 1-3 DecD: Yi-Chen Lin; I: Arturo Cirillo
Die Zauberflöte (Mozart) 9-11 DecD: Federico Maria Sardelli; I: Cécile Roussat, Julien Lubek
Carmen (Bizet) 12-14 JanD: Carlo Goldstein; I: Frédéric Roels
La traviata (Verdi) 17 MarD: Jacopo Brusa; I: Roberto Catalano
Il viaggio a Reims (Rossini) 12-14 OktD: Michele Spotti; I: Michał Znaniecki
Tosca (Puccini) 26-28 OktD: Valerio Galli; I: Andrea Cigni
La Voix humaine (Poulenc) 15-17 NovD: Francesco Cilluffo; I: Emma Dante
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15-17 NovD: Francesco Cilluffo; I: Emma Dante
Falstaff (Verdi) 14-16 DecD: Marcello Mottadelli; I: Roberto Catalano
Rinaldo (Handel) 18-20 JanD: Ottavio Dantone; I: Jacopo Spirei
Piacenza, Teatro Municipale di Piacenza  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 13-15 OktD: Pier Giorgio Morandi; I: Leo Nucci, Salvo Piro
Faust (Gounod) 15-17 DecD: Jean-Luc Tingaud; I: Simone Derai
Il tabarro (Puccini) 2-4 FebD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
Suor Angelica (Puccini) 2-4 FebD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 2-4 FebD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
La Cenerentola (Rossini) 16-18 FebD: Erina Yashima; I: Aldo Tarabella
La Gioconda (Ponchielli) 16-18 MarD: Daniele Callegari; I: Federico Bertolani
Il corsaro (Verdi) 4-6 MajD: Matteo Beltrami; I: Lamberto Puggelli, Grazia Pulvirenti
Pagliacci (Leoncavallo) 4-7 OktD: Vladimir Ovodok; I: Cristina Mazzavillani Muti
La traviata (Verdi) 19-23 DecD: Pier Giorgio Morandi; I: Leo Nucci, Salvo Piro
La forza del destino (Verdi) 18-20 JanD: Francesco Ivan Ciampa; I: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 22-24 FebD: Aldo Sisillo; I: Nicola Berloffa
Tosca (Puccini) 15-17 MarD: Sesto Quatrini; I: Alberto Fassini, Joseph Franconi Lee
Kiss me, Kate (Porter) 31 MarD: Maria Galantino; I: Corrado Abbati
Serse (Handel) 12-14 AprD: Ottavio Dantone; I: Gabriele Vacis
Opera anthology (Monteverdi) 25-27 OktD: Michele Gamba; I: Federico Bertolani
Pisa, Teatro di Pisa  / 
Pia de'Tolomei (Donizetti) 14-15 OktD: Christopher Franklin; I: Andrea Cigni
Il trovatore (Verdi) 10-12 NovD: Andrea Battistoni; I: Stefano Vizioli
Il Girello (Melani,J) 3 DecD: Carlo Ipata; I: Eugenio Monti Colla
Iris (Mascagni) 13-14 JanD: Daniele Agiman; I: Iroki Hihara
La fanciulla del West (Puccini) 3-4 FebD: James Meena; I: Ivan Stefanutti
L'italiana in Algeri (Rossini) 10-11 MarD: Francesco Pasqualetti; I: Stefano Vizioli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 JunD: Mario Menicagli; I: Alberto Paloscia
The Beggar's Opera (Pepusch) 20-21 OktD: Marie van Rhijn; I: Robert Carsen
Mosè in Egitto (Rossini) 9-11 NovD: Francesco Pasqualetti; I: Lorenzo Maria Mucci
La vedova ingegnosa (Selitto) 9 DecD: Carlo Ipata; I: Marco Castagnoli
Il maestro di musica (Pergolesi) 9 DecD: Carlo Ipata; I: Marco Castagnoli
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18-20 JanD: Michael Güttler; I: Stefano Vizioli
La bohème (Puccini) 16-17 FebD: Gianna Fratta; I: Bruno Ravella
Edipo Re (concert) (Leoncavallo) 1-3 MarD: Daniele Agiman
La Voix humaine (Poulenc) 1-3 MarD: Daniele Agiman; I: Emma Dante
Ravenna, Teatro Comunale Alighieri di Ravenna  / 
Don Giovanni (Mozart) 12-14 JanD: Matteo Beltrami; I: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
La fanciulla del West (Puccini) 16-18 FebD: James Meena; I: Ivan Stefanutti
Simon Boccanegra (Verdi) 2-4 MarD: Pier Giorgio Morandi; I: Leo Nucci, Salvo Piro
Reggio Emilia, I Teatri di Reggio Emilia  / 
Il trovatore (Verdi) 27-29 OktD: Andrea Battistoni; I: Stefano Vizioli
Faust (Gounod) 7-10 DecD: Jean-Luc Tingaud; I: Simone Derai
Suor Angelica (Puccini) 25-27 FebD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
Il tabarro (Puccini) 25-27 FebD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
Gianni Schicchi (Puccini) 25-27 FebD: Aldo Sisillo; I: Cristina Pezzoli
La Gioconda (Ponchielli) 6-8 AprD: Daniele Callegari; I: Federico Bertolani
Tosca (Puccini) 22-24 NovD: Valerio Galli; I: Andrea Cigni
Le Villi (Puccini) 29 Nov-2 DecD: Pier Giorgio Morandi; I: Cristina Pezzoli
La forza del destino (Verdi) 1-3 FebD: Francesco Ivan Ciampa; I: Italo Nunziata
Andrea Chénier (Giordano) 1-3 MarD: Aldo Sisillo; I: Nicola Berloffa
Serse (Handel) 29-31 MarD: Ottavio Dantone; I: Gabriele Vacis
Roma, Teatro dell'Opera di Roma  / 
La Damnation de Faust (Berlioz) 12-23 DecD: Daniele Gatti; I: Damiano Michieletto
I masnadieri (Verdi) 20 Jan-4 FebD: Roberto Abbado; I: Massimo Popolizio
La sonnambula (Bellini) 18 Feb-3 MarD: Speranza Scappucci; I: Giorgio Barberio Corsetti
La traviata (Verdi) 24 Feb-4 MarD: Pietro Rizzo; I: Sofia Coppola
Il barbiere di Siviglia (reduction) (Rossini) 25 Feb-3 MarD: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; I: Fabio Cherstich
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5-15 AprD: Carlo Rizzi; I: Pippo Delbono
Pagliacci (Leoncavallo) 5-15 AprD: Carlo Rizzi; I: Pippo Delbono
Tosca (Puccini) 7 Apr-18 NovD: Jordi Bernàcer / Stefano Ranzani; I: Alessandro Talevi
Don Giovanni (reduction) (Mozart) 5-12 MajD: Carlo Donadio / Roberto Di Maio; I: Fabio Cherstich
Billy Budd (Britten) 8-15 MajD: James Conlon; I: Deborah Warner
La bohème (Puccini) 14-24 JunD: Henrik Nánási / Pietro Rizzo; I: Alex Ollé
Rigoletto (reduction) (Verdi) 18 Jun-9 JulD: Carlo Donadio / Roberto De Maio; I: Fabio Cherstich
La traviata (Verdi) 3-20 JulD: Yves Abel; I: Lorenzo Mariani
Carmen (Bizet) 14 Jul-2 AugD: Ryan McAdams; I: Valentina Carrasco
Die Zauberflöte (Mozart) 9-17 OktD: Henrik Nánási; I: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Okt-11 NovD: Stefano Montanari; I: Graham Vick
Rigoletto (Verdi) 2-18 DecD: Daniele Gatti; I: Daniele Abbado
Tosca (Puccini) 7 Dec-26 JunD: Stefano Ranzani / Jordi Bernàcer; I: Alessandro Talevi
La traviata (Verdi) 12-26 JanD: Pietro Rizzo; I: Sofia Coppola
Anna Bolena (Donizetti) 20 Feb-1 MarD: Riccardo Frizza; I: Andrea De Rosa
Orfeo ed Euridice (Gluck) 15-22 MarD: Gianluca Capuano; I: Robert Carsen
La vedova allegra (Lehár) 14-20 AprD: Constantin Trinks; I: Damiano Michieletto
L'angelo di fuoco (Prokofiev,S) 23 Maj-1 JunD: Alejo Pérez; I: Emma Dante
La Cenerentola (Rossini) 8-13 JunD: Stefano Montanari; I: Emma Dante
Don Giovanni (Mozart) 27 Sep-6 OktD: Jérémie Rhorer; I: Graham Vick
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 8-16 NovD: Michele Mariotti; I: Robert Carsen
Un romano a Marte (Montalti) 22-24 NovD: John Axelrod; I: Fabio Cherstich
Roma, Accademia Nazionale di Santa Cecilia  / 
La Doriclea (Stradella) 2 SepD: Andrea De Carlo; I: Guillaume Bernardi
Re Ruggero (Szymanowski) 5-9 OktD: Antonio Pappano
Vier letzte Lieder (concert) (Strauss) 22 DecD: Antonio Pappano
Anna e Zef (Krüs) 27-30 JanD: Gabriele Bonolis; I: Cesare Scarton
Der fliegende Holländer (concert) (Wagner) 26-30 MarD: Mikko Franck
Rovigo, Teatro Sociale di Rovigo  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-5 NovD: Alessandro Cedrone; I: Massimo Pizzi, Gasparon Contarini
Tosca (Puccini) 13-17 DecD: Simon Krečič; I: Artemio Cabassi
La traviata (Verdi) 16-18 FebD: Francesco Ommassini; I: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24-25 MarD: Francesco Pasqualetti; I: Stefano Vizioli
Sassari, Ente Concerti Marialisa de Carolis  / 
Turandot (Puccini) 13-15 OktD: Francesco Ivan Ciampa; I: Filippo Tonon
Brundibár (Krása) 27-28 OktD: Andrea Solinas; I: Giovanni Scandella
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17-19 NovD: Giulio Plotino; I: Giulio Ciabatti
Tosca (Puccini) 8-10 DecD: Guillaume Tourniaire; I: Giulio Ciabatti
L'italiana in Algeri (Rossini) 12-14 Okt
La cambiale di matrimonio (Rossini) 27-28 Okt
Rigoletto (Verdi) 9-11 Nov
Carmina Burana (Orff) 17-18 Nov
La bohème (Puccini) 7-9 Dec
Savona, Opera Giocosa  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 12-14 OktD: Giancarlo De Lorenzo; I: Primo Antonio Petris
L'attesa (Tariverdiev) 23 NovI: Mariya Chamkina
Il telefono (Menotti) 23 NovD: Antonio Tappero Merlo; I: Lorenza Codignola
La vedova allegra (Lehár) 7-8 JulD: Giovanni Di Stefano; I: Andrea Merli, Renato Bonajuto
Spoleto, Teatro Lirico Sperimentale di Spoleto  / 
Mahagonny Songspiel (Weill) 11-12 AugI: Giorgio Sangati
Fammi udire la tua voce (Guarnieri,A) 8-10 SepD: Marco Angius; I: Federico Grazzini
L'impresario delle Canarie (Sarro) 15-17 SepD: Pierfrancesco Borrelli; I: Giorgio Bongiovanni
Carmen (Bizet) 19-30 SepD: Laurent Campellone; I: Stefano Monti
Ba-ta-clan (Offenbach) 10-11 AugD: Mariachiara Grilli; I: Giorgio Bongiovanni
Lontano da qui (Perocco) 7-9 SepD: Marco Angius; I: Claudia Sorace, Muta Imago
La furba e lo sciocco (Sarro) 14-16 SepD: Pierfrancesco Borrelli; I: Andrea Stanisci
La traviata (Verdi) 21-23 SepD: Carlo Palleschi; I: Giorgio Bongiovanni
Torino, Teatro Regio di Torino  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 10-22 OktD: Gianandrea Noseda; I: Claus Guth(original), Arturo Gama(revival)
Falstaff (Verdi) 15-26 NovD: Donato Renzetti; I: Daniele Abbado, Boris Stetka
Turandot (Puccini) 16-25 JanD: Gianandrea Noseda; I: Stefano Poda
Salome (Strauss) 15-25 FebD: Gianandrea Noseda; I: Laurie Feldman Santoliquido
L'orfeo (Monteverdi) 13-21 MarD: Antonio Florio; I: Alessio Pizzech
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16-25 MarD: Alessandro De Marchi; I: Vittorio Borrelli
Tutti dal Barbiere! (Rossini) 22-24 MarD: Giulio Laguzzi; I: Vittorio Borrelli, Anna Maria Bruzzese
I lombardi alla prima crociata (Verdi) 17-28 AprD: Michele Mariotti; I: Stefano Mazzonis di Pralafera
Evita (Lloyd Webber) 4-9 MajD: David Steadman; I: Bob Tomson, Bill Kenwright
Il segreto di Susanna (Wolf-Ferrari) 16-27 MajD: Diego Matheuz; I: Ludovic Lagarde
La Voix humaine (Poulenc) 16-27 MajD: Diego Matheuz; I: Ludovic Lagarde
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Jun-6 JulD: Speranza Scappucci; I: Elena Barbalich
Don Giovanni (Mozart) 27 Jun-7 JulD: Daniele Rustioni; I: Michele Placido(original), Vittorio Borrelli(revival)
Così fan tutte (Mozart) 28 Jun-8 JulD: Diego Fasolis; I: Ettore Scola(original), Vittorio Borrelli(revival)
Il trovatore (Verdi) 10-23 OktD: Pinchas Steinberg; I: Paul Curran
L'elisir d'amore (Donizetti) 13-24 NovD: Michele Gamba; I: Fabio Sparvoli
La traviata (Verdi) 14-23 DecD: Donato Renzetti; I: Henning Brockhaus
Madama Butterfly (Puccini) 10-20 JanD: Daniel Oren; I: Pier Luigi Pizzi
Rigoletto (Verdi) 6-17 FebD: Renato Palumbo; I: John Turturro
Agnese (Paer) 12-24 MarD: Diego Fasolis; I: Leo Muscato
Pinocchio (Valtinoni) 22-23 MarI: Luca Valentino
La sonnambula (Bellini) 10-20 AprD: Maurizio Benini; I: Mauro Avogadro
L'italiana in Algeri (Rossini) 22-28 MajD: Alessandro De Marchi; I: Vittorio Borrelli
Cavalleria rusticana (Mascagni) 12-22 JunD: Andrea Battistoni; I: Gabriele Lavia
Porgy and Bess (Gershwin) 2-7 JulD: William Barkhymer; I: Baayork Lee
Treviso, Teatro Comunale di Treviso  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 13-17 OktD: Sergio Alapont; I: Francesco Bellotto
Atlas 101 (Mancuso) 17 NovD: Giovanni Mancuso; I: Chiara Tarabotti
La Cecchina (Piccinni) 15-17 DecD: Eddi De Nadai; I: Martin Ruis
La traviata (Verdi) 26-30 JanD: Francesco Ommassini; I: Alessio Pizzech
Trieste, Teatro Verdi di Trieste  / 
Evgenij Onegin (Tchaikovsky,P) 17-25 NovD: Fabrizio Maria Carminati; I: Vera Petrova
La prova di un'opera seria (Gnecco) 29 Nov-24 JulD: Leonardo Catalanotto / Takayuki Yamasaki; I: Carlo Antonio De Lucia
Il trovatore (Verdi) 19-27 JanD: Francesco Pasqualetti; I: Filippo Tonon
La Fille du régiment (Donizetti) 16-24 FebD: Simon Krečič; I: Sarah Schinasi
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-31 MarD: Fabrizio Maria Carminati; I: Giulio Ciabatti
Così fan tutte (Mozart) 20-28 AprD: Oleg Caetani; I: Giorgio Ferrara, Patrizia Frini
L'italiana in Algeri (Rossini) 25 Maj-3 JunD: George Petrou; I: Stefano Vizioli
La traviata (Verdi) 22-30 JunD: Pedro Halffter Caro; I: Giulio Ciabatti
I puritani (Bellini) 16-24 NovI: Emilio Sagi
Nabucco (Verdi) 18-26 JanD: Christopher Franklin; I: Andrea Cigni
Il Principe Igor (Borodin) 8-16 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 15-23 MarD: Simon Krečič
Madama Butterfly (Puccini) 12-20 AprD: Niksa Bareza; I: Alberto Triola
Andrea Chénier (Giordano) 17-26 MajD: Fabrizio Maria Carminati; I: Sarah Schinasi
Carmen (Bizet) 21-29 JunD: Oleg Caetani; I: Carlo Antonio De Lucia
Venezia, La Fenice  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 24 Nov-3 DecD: Myung-Whun Chung; I: Gianmaria Aliverta
La traviata (Verdi) 6 Dec-10 JanD: Enrico Calesso / Marco Paladin; I: Robert Carsen
Le metamorfosi di Pasquale (Spontini) 19-27 JanD: Gianluca Capuano; I: Bepi Morassi
Die lustige Witwe (Lehár) 2-13 FebD: Stefano Montanari; I: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-18 FebD: Stefano Montanari; I: Bepi Morassi
Zenobia, regina de' Palmireni (Albinoni) 22-24 FebD: Francesco Erle; I: Francesco Bellotto
La bohème (Puccini) 16-25 MarD: Myung-Whun Chung; I: Francesco Micheli
Madama Butterfly (Puccini) 6-24 AprD: Manlio Benzi; I: Alex Rigola
Orlando furioso (Vivaldi) 13-21 AprD: Diego Fasolis; I: Fabio Ceresa
L'elisir d'amore (Donizetti) 20 Apr-5 JunD: Riccardo Frizza / Sesto Quatrini; I: Bepi Morassi
Il signor Bruschino (Rossini) 27 Apr-4 MajD: Alvise Casellati; I: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 5 Maj-1 JunD: Francesco Ivan Ciampa / Marco Paladin; I: Robert Carsen
Norma (Bellini) 13-19 MajD: Riccardo Frizza; I: Kara Walker
Il regno della luna (Piccinni) 17-19 MajD: Maurizio Dini Ciacci; I: Davide Garattini Raimondi
Richard III (Battistelli) 29 Jun-7 JulD: Tito Ceccherini; I: Robert Carsen
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Aug-30 OktD: Gregory Kunde / Sesto Quatrini; I: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 25 Aug-9 OktD: Sesto Quatrini; I: Robert Carsen
Madama Butterfly (Puccini) 6-29 SepD: Renato Balsadonna; I: Alex Rigola
Semiramide (Rossini) 19-27 OktD: Riccardo Frizza; I: Cecilia Ligorio
Macbeth (Verdi) 23 Nov-1 DecD: Myung-Whun Chung; I: Damiano Michieletto
La traviata (Verdi) 4 Jan-3 FebD: Sesto Quatrini; I: Robert Carsen
Werther (Massenet) 25 Jan-2 FebD: Guillaume Tourniaire; I: Rosetta Cucchi
Il sogno di Scipione (Mozart) 8-16 FebD: Federico Maria Sardelli; I: Elena Barbalich, Dominique Pitoiset
Il re pastore (Mozart) 15-27 FebD: Federico Maria Sardelli; I: Alessio Pizzech
L'italiana in Algeri (Rossini) 24 Feb-5 MarD: Giancarlo Andretta; I: Bepi Morassi
La statira (Albinoni) 7-9 MarI: Francesco Bellotto
Pimpinone (Albinoni) 21-23 MarD: Giovanni Battista Rigon
Otello (Verdi) 22 Mar-7 AprD: Myung-Whun Chung; I: Francesco Micheli
La traviata (Verdi) 27 Mar-6 AprD: Francesco Lanzillotta; I: Robert Carsen
Dorilla in Tempe (Vivaldi) 23 Apr-5 MajD: Diego Fasolis; I: Fabio Ceresa
Turandot (Puccini) 10-29 MajD: Daniele Callegari
Aida (Verdi) 18 Maj-1 JunD: Riccardo Frizza; I: Mauro Bolognini(original), Bepi Morassi(revival)
Don Giovanni (Mozart) 18-30 JunD: Jonathan Webb; I: Damiano Michieletto
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 24 Aug-9 OktD: Francesco Ivan Ciampa; I: Bepi Morassi
Tosca (Puccini) 25 Aug-19 SepD: Daniele Rustioni; I: Serena Sinigaglia
Madama Butterfly (Puccini) 31 Aug-5 OktD: Daniele Callegari; I: Alex Rigola(original), Cecilia Ligorio(revival)
Luci mie traditrici (Sciarrino) 13-24 SepD: Tito Ceccherini; I: Valentino Villa
La scala di seta (Rossini) 20 Sep-8 OktD: Alvise Casellati; I: Bepi Morassi
La traviata (Verdi) 24 Okt-3 NovD: Stefano Ranzani; I: Robert Carsen
Verona, Via dei Mutilati 4  / 
La vedova allegra (Lehár) 17-31 DecD: Sergio Alapont; I: Gino Landi
Otello (Verdi) 4-11 FebD: Antonino Fogliani; I: Francesco Micheli
Manon Lescaut (Puccini) 4-11 MarD: Francesco Ivan Ciampa; I: Graham Vick
Le nozze di Figaro (Mozart) 31 Mar-8 AprD: Sesto Quatrini; I: Mario Martone
Anna Bolena (Donizetti) 29 Apr-6 MajD: Jordi Bernàcer; I: Graham Vick
Petite Messe Solennelle (Rossini) 19 MajD: Vito Lombardi
Salome (Strauss) 20-27 MajD: Michael Balke; I: Gabriele Lavia