2017/18 > Holland 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Holland

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Danmark
Storbritannien

Holland
 
Tyskland
Belgien Luxembourg

Amsterdam, Het Concertgebouw  / 

Simon Boccanegra (concert) (Verdi) 16 SepD: James Gaffigan
La clemenza di Tito (Mozart) 18 OktD: Kenneth Montgomery; I: Jeroen Lopes Cardozo
Sunken Garden (concert) (van der Aa) 21 OktD: André de Ridder
Leonore (concert) (Beethoven) 28 OktD: René Jacobs
De gouden haan (concert) (Rimsky-Korsakov) 16 DecD: Vasily Petrenko
Requiem (Mozart) 4-25 FebD: Pieter Jan Leusink
Nabucco (concert) (Verdi) 13 AprD: Giancarlo Andretta
Bluebeard's Castle (concert) (Bartók) 14 AprD: Jaap van Zweden
Elektra (concert) (Strauss) 2 JunD: Markus Stenz
Boris Godoenov (concert) (Musorgsky) 8 SepD: Pablo Heras-Casado
Cain, overo Il primo omicidio (concert) (Scarlatti,A) 2 MarD: René Jacobs
Nabucco (concert) (Verdi) 13 AprD: Giancarlo Andretta
Amsterdam, Dutch National Opera Academy  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-8 AugD: Antony Hermus; I: David Prins
The Rape of Lucretia (Britten) 17-21 JanD: Karel Deseure; I: Maria Riccarda Wesseling
Amsterdam, De Nationale Opera  / 
La forza del destino (Verdi) 9 Sep-1 OktD: Michele Mariotti; I: Christof Loy
Eliogabalo (Cavalli) 12-26 OktD: Leonardo García Alarcón; I: Thomas Jolly
Gianni Schicchi (Puccini) 11-28 NovD: Marc Albrecht; I: Jan Philipp Gloger
Eine florentinische Tragödie (Zemlinsky) 11-28 NovD: Marc Albrecht; I: Jan Philipp Gloger
La bohème (Puccini) 1-29 DecD: Andrea Battistoni; I: Benedict Andrews
Tristan und Isolde (Wagner) 18 Jan-14 FebD: Marc Albrecht; I: Pierre Audi
The Rakes Progress (Stravinsky) 1-21 FebD: Ivor Bolton; I: Simon McBurney, Leah Hausman
Das Floss der Medusa (Henze) 13-26 MarD: Ingo Metzmacher; I: Romeo Castellucci
Trouble in Tahiti (Bernstein) 22-25 MarD: Duncan Ward; I: Ted Huffman
Clemency (MacMillan) 22-25 MarD: Duncan Ward; I: Ted Huffman
La morte d'Orfeo (Landi) 23-26 MarD: Christophe Rousset; I: Pierre Audi
Gurre-Lieder (Schoenberg,A) 18 Apr-5 MajD: Marc Albrecht; I: Pierre Audi
La clemenza di Tito (Mozart) 7-24 MajD: Teodor Currentzis; I: Peter Sellars
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 3 Jun-2 JulD: Carlo Rizzi; I: Tobias Kratzer
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 25 Jun-5 JulD: George Benjamin; I: Katie Mitchell
Die Zauberflöte (Mozart) 7-29 SepD: Antonello Manacorda; I: Simon McBurney
Jenůfa (Janáček) 9-25 OktD: Tomáš Netopil; I: Katie Mitchell
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 10-25 NovD: Maurizio Benini; I: Lotte de Beer
Oedipe (Enescu) 6-25 DecD: Marc Albrecht; I: Alex Ollé, Valentina Carrasco
Porgy and Bess (Gershwin) 16-29 JanD: James Gaffigan; I: James Robinson
Juditha Triumphans (Vivaldi) 26 Jan-7 FebD: Andrea Marcon; I: Floris Visser
Girls of the Golden West (Adams) 28 Feb-17 MarD: Grant Gershon; I: Peter Sellars
Caruso a Cuba (Hamel) 3-9 MarD: Otto Tausk; I: Johannes Erath
Fin de partie (Kurtag) 6-10 MarD: Markus Stenz; I: Pierre Audi
The Second Violinist (Dennehy) 7-9 MarD: Ryan McAdams; I: Enda Walsh
Tannhäuser (Wagner) 6 Apr-1 MajD: Marc Albrecht; I: Christof Loy
Madama Butterfly (Puccini) 23 Apr-13 MajD: Jader Bignamini; I: Robert Wilson
Pelléas et Mélisande (Debussy) 5-27 JunD: Daniele Gatti; I: Olivier Py
Den Haag, Opera2day  / 
Hamlet (Thomas,A) 18 Jan-11 AprD: Hernán Schvartzman; I: Serge van Veggel
Carmina Burana (concert) (Orff) 7-9 JunD: Rick Schoonbeek; I: Serge van Veggel
Vivaldi - Dangerous Liaisons (Vivaldi) 16-17 JanD: Hernán Schvartzman; I: Serge van Veggel
Enschede, Nederlandse Reisopera  / 
La traviata (Verdi) 30 SepD: Ilyich Rivas; I: Floris Visser
The Messiah (Handel) 9 DecD: Nicolas Mansfield
Siroé (Hasse) 26 JanD: George Petrou; I: Jakob Peters-Messer
Der fliegende Holländer (Wagner) 20 AprD: Benjamin Lévy; I: Paul Carr
Tosca (Puccini) 13-16 OktD: David Parry; I: Harry Fehr
Die tote Stadt (Korngold) 8 DecD: Antony Hermus; I: Jakob Peters-Messer
The Messiah (Handel) 9 DecD: Nicolas Mansfield
A Little Night Music (Sondheim) 16 MarD: Ryan Bancroft; I: Zack Winokur
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 SepD: George Petrou; I: Laurence Dale
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 1+ NovI: Kai Anne Schuhmacher
The Messiah (Handel) 8 DecD: Nicolas Mansfield
L'orfeo (Monteverdi) 25 JanD: Hernán Schvartzman; I: Monique Wagemakers
The Bartered Bride (Smetana) 14 MarD: Ed Spanjaard; I: John Yost
Tristan und Isolde (Wagner) 3+ OktD: Antony Hermus; I: Jakob Peters-Messer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23+ JanD: NN; I: Paul Carr
Les Indes galantes (Rameau) 24+ AprD: NN; I: NN
Lohengrin (Wagner) 2+ OktD: NN; I: NN
Giulio Cesare in Egitto (Handel) 22+ JanD: George Petrou; I: NN
Rusalka (Dvořák,A) 9+ AprD: NN; I: NN
Rigoletto (Verdi) 1+ OktD: NN; I: NN
Die Zauberflöte (Mozart) 21+ JanD: NN; I: NN
Fidelio (Beethoven) 22+ Apr
Billy Budd (Britten) 20+ JanD: NN; I: Orpha Phelan
Orphée et Eurydice (Gluck) 28+ SepD: NN; I: Floris Visser
Maastricht, Opera Zuid  / 
Werther (Massenet) 10 Nov-10 DecD: Pieter-Jelle de Boer; I: Sybrand van der Werf
Un ballo in maschera (Verdi) 19 MajD: Karel Deseure; I: Waut Koeken