2017/18 > Norge 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Norge

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Island

Norge
 
Sverige
Danmark

Bergen, Bergen Nasjonale Opera / Bergen National Opera  / 

Carmen på låven (Bizet) 19 AugD: Stephen Higgins; I: John Ramster
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 22 Okt-3 NovD: Stephen Higgins; I: James Bonas
Otello (Verdi) 11-15 DecD: Edward Gardner; I: Peter Mumford
Der fliegende Holländer (Wagner) 10-16 MarD: Eun Sun Kim; I: John Ramster
Grande Messe des Morts (Berlioz) 24 MajD: Edward Gardner
Candide (Bernstein) 31 Okt-3 NovD: Karen Kamensek; I: Thom Southerland
Werther (Massenet) 16-22 MarD: Eun Sun Kim; I: Antony McDonald
Kristiansand, Opera Sør  / 
La traviata (concert) (Verdi) 16-23 SepD: Giordano Bellincampi
Nordfjordeid, Opera Nordfjord  / 
Sildagapet (Sunde) 4-15 OktD: Michael Pavelich; I: Ronald Rørvik
La bohème (Puccini) 3-13 OktD: Michael Pavelich; I: Mira Bartov
Oslo, Den Norske Opera & Ballett / Norwegian National Opera & Ballet  / 
Tosca (Puccini) 19 Aug-2 MarD: Karl Heinz Steffens; I: Calixto Bieito
Tryllefløyten (Mozart) 1 Sep-2 OktD: Thomas Søndergård / Oyvind Bjorå; I: Alexander Mørk-Eidem(original), Gudrun Glette(revival)
Ballerina (Skouen) 8-17 SepI: Hilde Andersen
The Life to Come (Mander) 5 OktD: Tone Bianca Sparre Dahl; I: Einar Bjørge
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Okt-13 JanD: Manlio Benzi; I: François De Carpentries
Wozzeck (Berg) 27 Nov-18 DecD: Lothar Koenigs; I: Christof Loy(original), Corinna Tetzel(revival)
Norma (Bellini) 20 Jan-23 FebD: Antonino Fogliani; I: Sigrid Strøm Reibo
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 1-24 MarD: Dalia Stasevska; I: David Alden(original), Ian Rutherford(revival)
Figaros Bryllup (Mozart) 14-18 MarD: Gregor Bühl; I: Jacopo Spirei
La traviata (Verdi) 6-25 AprD: Julia Jones / Antonino Fogliani; I: Tatjana Gürbaca
Heimferd (concert) (Irgens-Jensen) 13-15 AprD: Peter Szilvay
Don Giovanni (Mozart) 16 Maj-20 JunD: Christopher Moulds / Benjamin Bayl; I: Richard Jones(original), Joe Austin
Don Giovanni (Mozart) 18-29 AugD: Christopher Moulds / Benjamin Bayl; I: Richard Jones(original), Joe Austin
Spar Dame (Tchaikovsky,P) 8-25 SepD: Lothar Koenigs / Jørn Fossheim; I: Arnaud Bernard
Gianni Schicchi (Puccini) 6-29 OktD: Jac van Steen; I: Isabella Bywater
Il tabarro (Puccini) 6-29 OktD: Jac van Steen; I: Isabella Bywater
Askepott (Davies,PM) 10 NovD: David Maiwald; I: Gunnar Bergstrøm
Elskovsdrikken (Donizetti) 24 Nov-17 JanD: Daniele Callegari / Boris Schäfer; I: Oliver Mears, Edwina Casey
Billy Budd (Britten) 18 Jan-16 FebD: Mark Wigglesworth; I: Annilese Miskimmon
Suor Angelica (Puccini) 9 Feb-29 MarD: Jac van Steen; I: Isabella Bywater
Rosenkavaleren (Strauss) 16 Mar-13 AprD: Joana Mallwitz; I: David McVicar
Tryllefløyten (Mozart) 29 Apr-23 JunI: Alexander Mørk-Eidem(original), Erlend Samnøen(revival)
La Cenerentola (Rossini) 16 Maj-18 JunD: Leo Hussain; I: Stefan Herheim
Anne Pedersdotter (concert) (Braein) 14-17 JunD: Peter Szilvay
Trondheim, Trondheim Symfoniorkester  / 
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 3 Feb
La traviata (Verdi) 8-14 Mar