2017/18 > Rumænien 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Rumænien

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Ungarn Ukraine Moldau

Rumænien
 
Serbien Bulgarien

Brasov, Opera Brasov  / 

Traviata (Verdi) 16 SepD: Gheorghe Mustea; D: Dimitrie Tabacaru
Voievodul tiganilor (Strauss,J) 23 SepD: Leonard Boga; D: Marian Pop
Carmen (Bizet) 30 SepD: Traian Ichim; D: Cristian Mihăilescu
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 OktD: Traian Ichim; D: Anda Tabacaru-Hogea
Bal Mascat (Verdi) 25-26 OktD: Luciano Di Martino / Traian Ichim; D: Corinna Boskovsky
Bucuresti, Opera Națională București / Bucharest National Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 31 Aug-14 OktD: Ciprian Teodorascu; D: Andrei Serban
La bohème (Puccini) 7 OktD: Marcello Mottadelli; D: Ionel Pantea
Madama Butterfly (Puccini) 12 OktD: Tiberiu Soare; D: Jean Rânzescu
Le nozze di Figaro (Mozart) 13 OktD: Tiberiu Soare; D: Alexander Rădulescu
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 19 OktD: Marcello Mottadelli; D: Andrei Serban
Evgheni Oneghin (Tchaikovsky,P) 21 OktD: Iurie Florea; D: Ion Caramitru
La traviata (Verdi) 22 Okt-10 DecD: Vladimir Conta; D: Paul Curran
Aida (Verdi) 27 OktD: Marcello Mottadelli; D: Plamen Kartalov
Bal Mascat (Verdi) 5 NovD: Marcello Mottadelli; D: Grischa Asagaroff
Cluj-Napoca, Opera Naţională Română  / 
Evgheni Oneghin (Tchaikovsky,P) 24 SepD: Vladimir Lungu; D: Mihaela Bogdan
Carmen (Bizet) 13 OktD: Gheorghe Victor Dumănescu; D: Emil Strugaru
Nabucco (Verdi) 25 OktD: Adrian Morar; D: Ina Hudea
Rigoletto (Verdi) 3 NovD: Cristian Sandu; D: Emil Strugaru
Werther (Massenet) 12 NovD: Gabriel Bebeşelea; D: Nadine Duffaut
Văduva veselă (Lehár) 15 NovD: Emil Maxim; D: Tiberius Simu
Turandot (Puccini) 26 NovD: Vladimir Lungu; D: Rareș Trifain
Craiova, Opera Română Craiova  / 
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 1 OktD: Christian Sandu
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 5 OktD: Alexandru Iosub
Tristan und Isolde (concert) (Wagner) 14 OktD: Walter Attanasi
Don Giovanni (Mozart) 22 OktD: Walter Attanasi; D: Plamen Kartaloff
Silvia (Kálmán,E) 26 OktD: Alexandru Iosub; D: András Kürthy
Scripcarul pe acoperis (Bock) 28 OktD: Ary Nagy Sándor; D: Korcsmáros György
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Okt
Don Carlo (Verdi) 12 NovD: Adi Bar; D: Rareș Zaharia
Iasi, Opera Națională Română Iași  / 
Rigoletto (Verdi) 7 SepD: Ciprian Teodorașcu; D: Marco Spada
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 SepD: Ciprian Teodorașcu; D: Anda Tabacaru-Hogea
Les Indes galantes (Rameau) 27 SepD: Adrian Morar; D: Andrei Serban
Boema (Puccini) 11 Okt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Okt
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Okt
Timisoara, Opera Nationala Romana Timisoara  / 
Rigoletto (Verdi) 18 AugD: Mihaela Silvia Rosca; D: Marina Emandi-Tiron
Fiddler on the Roof (Bock) 26 AugD: Peter Oschanitzky; D: György Korcsmáros
Hansel si Gretel (Humperdinck) 27 Aug-3 SepD: Marina Emandi-Tiron
Contesa Maritza (Kalman,E) 27 Aug-8 NovD: Peter Oschanitzky; D: György Korcsmáros
Voievodul Tiganilor (Strauss,J) 1 SepD: Mihaela Silvia Rosca; D: Marina Emandi-Tiron
Tosca (Puccini) 2 Sep-23 OktD: Gheorghe Victor Dumănescu; D: Ognian Draganoff
Liliacul (Strauss,J) 3 Sep-8 OktD: Mihaela Silvia Roșca; D: Mario De Carlo
Carmen (Bizet) 24-25 SepD: Vladimir Conta; D: Silviu Purcărete
Aida (Verdi) 29 SepD: Gheorghe Victor Dumănescu; D: Ognian Draganoff
My Fair Lady (Loewe) 5 OktD: Mihaela Silvia Rosca; D: Marina Emandi-Tiron
Turandot (Puccini) 15 OktD: Dejan Savić; D: Corneliu Murgu
La traviata (Verdi) 29 OktD: Mihaela Silvia Rosca; D: Mario De Carlo
Gianni Schicchi (Puccini) 6 NovD: Ciprian Teodorascu; D: Mario De Carlo
Nabucco (Verdi) 12 NovD: David Crescenzi; D: Mario De Carlo
Pagliacci (Leoncavallo) 15 NovD: David Crescenzi; D: Eugénie Andrin
Cavalleria rusticana (Mascagni) 15 NovD: David Crescenzi; D: Corneliu Murgu