2017/18 > Rusland 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Rusland

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Finland
Estland
Letland
Hviderusland

Rusland
 
USA
Ukraine
Georgien
Asserbaijan
Kasakhstan Japan

Astrakhan, Astrakhan Opera and Ballet Theatre  / 

Prince Igor (Borodin) 25-26 Aug
La traviata (concert) (Verdi) 19 Okt-2 JanD: Alexander Frey
Pagliacci (Leoncavallo) 26 Nov-25 Feb
Otello (Verdi) 8 Dec
Tosca (Puccini) 21 Jan-8 FebD: Valery Voronin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Jan-5 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Jan
Madama Butterfly (Puccini) 4 Feb
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Sep
Tosca (Puccini) 20 Sep
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 31 Okt
Chelyabinsk, Chelyabinsk State Academic Opera and Ballet Theatre named after Glinka  / 
A Life for the Tsar (Glinka) 8 Sep-20 Maj
Silva (Kálmán,E) 29 Sep-12 Apr
Aida (Verdi) 7 Okt-2 Maj
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Okt-11 Jun
Carmen (Bizet) 15 Okt-4 Maj
Countess Maritza (Kálmán,E) 19 Okt-16 Jun
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Okt-24 Feb
La traviata (Verdi) 29 Okt-30 Maj
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 Nov-18 Maj
Il trovatore (Verdi) 12 Nov-4 Apr
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Nov-15 Apr
Prince Igor (Borodin) 20 Jan-18 Mar
Madama Butterfly (Puccini) 28 Jan-28 Apr
Tosca (Puccini) 17 Feb
Don Pasquale (Donizetti) 3 Mar-15 Jun
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 24 Mar
Faust (Gounod) 31 Mar-1 Apr
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 19 Apr
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 26 Apr
Aleko (Rakhmaninov) 26 Apr
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 8 Sep
Prince Igor (Borodin) 14 Sep
Tosca (Puccini) 22 Sep
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Sep
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Sep
Silva (Kálmán,E) 5 Okt
A Life for the Tsar (Glinka) 6 Okt
La bohème (Puccini) 17-18 Okt
Madama Butterfly (Puccini) 25 Okt
Ekaterinburg, Ekaterinburg Opera  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Sep-19 Jun
Der fliegende Holländer (Wagner) 19 Sep-21 Jun
Carmen (Bizet) 21 Sep-5 Maj
Rusalka (Dvořák,A) 23 Sep-31 MajD: Oliver von Dohnányi; I: Tomáš Pilař
La traviata (Verdi) 26 Sep-27 Jun
La bohème (Puccini) 29 Sep-2 Jun
Madama Butterfly (Puccini) 3 Okt-9 Jun
Satyagraha (Glass) 6 Okt-13 Maj
Die Passagierin (Weinberg) 10 Okt-11 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 12 Okt-7 Mar
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Okt-7 Jun
Prince Igor (Borodin) 21 Okt-5 Jun
Le comte Ory (Rossini) 24 Okt-26 Jun
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Okt-23 JunD: Vladislav Karklin; I: Dieter Kaegi
The Greek Passion (Martinů) 19 Apr-16 JunD: Oliver von Dohnányi; I: Thaddeus Strassberger
Turandot (Puccini) 13 Sep-15 DecD: Oliver von Dohnányi; I: Jean-Romain Vesperini
Carmen (Bizet) 20 Sep-8 Dec
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 25 Sep-29 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 5 Okt-27 Nov
La traviata (Verdi) 6 Okt-9 Nov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 7 Okt-15 Nov
Rusalka (Dvořák,A) 11 Okt-11 DecI: Tomáš Pilař
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Okt-13 Dec
Le comte Ory (Rossini) 23 Okt-4 Dec
Prince Igor (Borodin) 25 Okt
The Greek Passion (Martinů) 30 Okt-30 NovI: Thaddeus Strassberger
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 Nov
La bohème (Puccini) 17 Nov-18 Dec
Die Passagierin (Weinberg) 22 Nov
Satyagraha (Glass) 23 Nov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 5 Dec
Izhevsk, Udmurt State Opera  / 
Tosca (Puccini) 6 Okt-3 Feb
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 19 Okt
Die Csárdásfürstin (Kálmán,E) 29 Okt-3 Mar
Madama Butterfly (Puccini) 8 Nov
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 9 Nov
Turandot (Puccini) 17 Nov-29 Apr
Aida (Verdi) 23 Nov-15 Mar
Iolanta (Tchaikovsky,P) 8 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 24 Jan
Countess Maritza (Kálmán,E) 28 Jan
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 Feb
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Feb
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 15 Apr
Turandot (Puccini) 7 Okt
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 20 Okt
Kazan, Tatar State Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-22 Sep
Rigoletto (Verdi) 25 Sep-4 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 1 Okt
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Okt-20 Dec
La bohème (Puccini) 6 Nov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 Nov
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Nov
Jalil (Zhiganov) 15 Nov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 18 Nov-10 FebD: Alessandro Bicci
Tosca (Puccini) 6 Dec-8 Jun
Turandot (Puccini) 10 Dec-19 Feb
La traviata (Verdi) 15 Dec-7 Feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Dec-17 Jul
Nabucco (Verdi) 1 Feb-5 JulD: Yefim Maizel; I: Stefano Romani
Il trovatore (Verdi) 12 Feb-21 JunD: Vasily Valitov; I: Yefim Maizel
Boris Godunov (Musorgsky) 13 Feb
Silva (Kálmán,E) 11-18 Mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Apr
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Apr
Carmen (Bizet) 29 Maj
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 31 Maj
Madama Butterfly (Puccini) 4 Jun
Rigoletto (Verdi) 4 Okt
Silva (Kálmán,E) 7 Okt
Krasnoyarsk, Krasnoyarsk State Opera  / 
Iolanta (Tchaikovsky,P) 21 Sep-29 Apr
La Fille du régiment (Donizetti) 22 Sep-23 Mar
Tosca (Puccini) 23 Sep
Medea (Cherubini) 29 Sep-4 Apr
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Okt
Viva la Mamma (Donizetti) 19 Okt-31 Maj
Prince Igor (Borodin) 20 Okt-17 Mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Okt-11 Maj
Madama Butterfly (Puccini) 22 Okt-14 Apr
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 27 Okt-16 Mar
La traviata (Verdi) 9 Nov
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Nov-3 Maj
Sadko (Rimsky-Korsakov) 17 Dec-21 Feb
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 23 Dec-4 Jan
Requiem (Verdi) 2 Feb
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Feb
Il trovatore (Verdi) 24 Feb-26 Maj
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 14 Mar
Moscow, Bolshoi Theatre  / 
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Sep-9 JulD: Tugan Sokhiev; I: Igor Ushakov
Le nozze di Figaro (Mozart) 15 Sep-1 JulD: William Lacey / Alexander Soloviev; I: Evgeny Pisarev
Don Pasquale (Donizetti) 21 Sep-14 JanD: Michał Klauza; I: Timofey Kulyabin
Prince Igor (Borodin) 27-29 SepD: Pavel Klinichev; I: Yuri Lyubimov
Der Idiot (Weinberg) 5 Okt-29 MajD: Michał Klauza; I: Evgeny Arye
The Maid of Pskov (concert) (Rimsky-Korsakov) 13-15 OktD: Tugan Sokhiev
Alcina (Handel) 18 Okt-27 MarD: Andrea Marcon; I: Katie Mitchell
Manon Lescaut (Puccini) 25 Okt-28 JanD: Anton Grishanin; I: Adolf Shapiro
La traviata (Verdi) 1 Nov-23 JunD: Pavel Klinichev / Tugan Sokhiev; I: Francesca Zambello
Così fan tutte (Mozart) 8 Nov-17 JunD: Tugan Sokhiev; I: Floris Visser
Don Carlo (Verdi) 15 Nov-4 MarD: Giacomo Sagripanti / Keri-Lynn Wilson; I: Adrian Noble
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21-23 NovD: Alexei Bogorad; I: Julia Pevzner
Carmen (Bizet) 28 Nov-10 JunD: Tugan Sokhiev; I: Alexei Borodin
Katerina Izmailova (Shostakovich) 1-3 DecD: Tugan Sokhiev; I: Rimas Tuminas
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 5 Dec-9 MajD: Anton Grishanin; I: Dmitry Belyanushkin
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 13 Dec-1 AprD: Tugan Sokhiev; I: Alexander Titel
Requiem (Verdi) 17 DecD: Tugan Sokhiev
Iolanta (Tchaikovsky,P) 23 Dec-2 MajD: Anton Grishanin; I: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 27 Dec-3 JunD: Anton Grishanin; I: Dmitry Belyanushkin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Feb-5 JulD: Tugan Sokhiev; I: Rimas Tuminas
Billy Budd (Britten) 21-27 FebD: William Lacey; I: David Alden
Un ballo in maschera (Verdi) 20-26 AprD: Giacomo Sagripanti; I: Davide Livermore
Das Rheingold (Wagner) 18 MajD: Erich Wächter; I: Plamen Kartaloff
Die Walküre (Wagner) 19 MajD: Erich Wächter; I: Plamen Kartaloff
Siegfried (Wagner) 21 MajD: Erich Wächter; I: Plamen Kartaloff
Götterdämmerung (Wagner) 23 MajD: Erich Wächter; I: Plamen Kartaloff
La bohème (Puccini) 24-29 JulD: Evan Rogister; I: Jean-Romain Vesperini
Boris Godunov (Musorgsky) 12-14 SepD: Tugan Sokhiev; I: Igor Ushakov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 15 Sep-15 NovD: Gennady Rozhdestvensky; I: Julia Pevzner
The Stone Guest (Dargomïzhsky) 18-19 SepD: Anton Grishanin; I: Dmitry Belyanushkin
Le nozze di Figaro (Mozart) 21-23 SepD: William Lacey; I: Evgeny Pisarev
Tosca (Puccini) 26 SepD: Valery Voronin; I: Konstantin Balakin
Candide (Bernstein) 29 Sep-25 NovD: Tugan Sokhiev; I: Alexei Frandetti
Un ballo in maschera (Verdi) 3-7 OktD: Giacomo Sagripanti; I: Davide Livermore
Così fan tutte (Mozart) 9-11 OktD: Tugan Sokhiev; I: Floris Visser
Alcina (Handel) 17-23 OktD: Andrea Marcon; I: Katie Mitchell
La traviata (Verdi) 23-24 OktD: Pavel Klinichev; I: Francesca Zambello
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3-8 NovD: Pier Giorgio Morandi; I: Evgany Pisarev
Manon Lescaut (Puccini) 7-10 NovD: Anton Grishanin; I: Adolf Shapiro
Carmen (Bizet) 16-18 NovD: Tugan Sokhiev; I: Alexei Borodin
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 20-24 NovD: Tugan Sokhiev; I: Rimas Tuminas
La bohème (Puccini) 30 Nov-2 DecD: Aziz Shokhakimov; I: Jean-Romain Vesperini
La bohème (Puccini) 2 DecD: Aziz Shokhakimov; I: Jean-Romain Vesperini
Il viaggio a Reims (Rossini) 12-16 DecD: Tugan Sokhiev; I: Damiano Michieletto
Don Pasquale (Donizetti) 19-23 DecD: Michał Klauza; I: Timofey Kulyabin
Iolanta (Tchaikovsky,P) 25-26 DecD: Alexander Soloviev; I: Sergey Zhenovach
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 29-31 DecD: Anton Grishanin; I: Dmitry Belyanushkin
Moscow, Moscow Chamber Opera Theatre named after Boris Pokrovsky  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 19 Sep-11 Maj
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Sep-21 Jun
Leonora (Beethoven) 27 Sep
La Voix humaine (Poulenc) 28 Sep-22 Apr
Don Giovanni (Mozart) 4 Okt-12 Apr
The Nose (Shostakovich) 11 Okt
Il turco in Italia (Rossini) 13 Okt-8 Jun
Orfeo ed Euridice (Gluck) 18 Okt-28 Feb
Der Schauspieldirektor (Mozart) 20 Okt-9 Jun
Pimpinone (Telemann) 20 Okt-9 Jun
Servilia (Rimsky-Korsakov) 31 Okt-14 Jul
Frida y Diego (Aho,K) 18 Nov-27 Jun
Ariadne auf Naxos (Strauss) 29 Nov-12 Jun
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 26 Dec-17 Jun
Il tabarro (Puccini) 25 Jan-5 Jun
Gianni Schicchi (Puccini) 25 Jan-5 Jun
Giulio Cesare (Handel) 27 Jan-29 Mar
Il mondo della luna (Haydn) 23 Feb-21 Apr
Die drei Pintos (Weber) 14-15 Mar
Il tabarro (Puccini) 28 Sep
Gianni Schicchi (Puccini) 28 Sep
Der Schauspieldirektor (Mozart) 29 Sep-16 Dec
Pimpinone (Telemann) 29 Sep-16 Dec
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-3 Okt
Don Giovanni (Mozart) 5-7 Okt
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Okt-20 Dec
Servilia (Rimsky-Korsakov) 19-21 Okt
The Inspector General (Dashkevich) 25 Okt-15 Dec
The Nose (Shostakovich) 1 Nov
Giulio Cesare (Handel) 3-4 Nov
Il turco in Italia (Rossini) 10-13 Nov
Il mondo della luna (Haydn) 16-17 Nov
Sorochinskaya yarmarka (Musorgsky) 21-22 Nov
One Day in the Life of Ivan Denisovitch (Tchaikovsky,Alexander) 7-9 Dec
La clemenza di Tito (Mozart) 12-13 Dec
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 28-30 Dec
Moscow, Moscow State Opera and Ballet Theatre for Children and Young People named after Natalia Sats  / 
Motiy and Saveloy (concert) (Tchaikovsky,Alexander) 27 Okt
Mozart and Salieri (concert) (Rimsky-Korsakov) 27 Okt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 OktI: Valery Merkulov
Love Kills (Hidalgo) 7-8 NovD: Andrew Lawrence-King; I: Georgiy Isaakyan
Rappresentatione di anima, et di corpo (Cavalieri) 30 Sep-6 NovD: Andrew Lawrence-King; I: Georgiy Isaakyan
Lord of the Flies (Podgaits) 20 Okt
Alcina (Handel) 7 OktI: Georgiy Isaakyan
The Cunning Little Vixen (Janáček) 29 OktD: Evgeny Brazhnik; I: Georgiy Isaakyan
The Ugly Duckling (Bronner) 4 NovD: Sergey Mikhev; I: Georgiy Isaakyan
The Life and Extraordinary Adventures of Oliver Twist (Tchaikovsky,Alexander) 11-12 NovD: Alevtina Ioffe; I: Georgiy Isaakyan
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 Sep-6 OktD: Alevtina Ioffe; I: Georgiy Isaakyan
The Exercises and Dances of Guido (Martynov) 26 Sep-6 Okt
Edible Fairytales (Bronner) 8 Okt-12 NovD: Alevtina Ioffe; I: Georgiy Isaakyan
The Magic Flute (Mozart) 13 Okt
The Nightingale (Stravinsky) 14+ OktD: Alevtina Ioffe; I: Tatiana Mitkaleva
Moscow, Galina Vishnevskaya Opera Centre  / 
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 19 Sep-1 Dec
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Nov-21 Feb
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21 Nov-20 MarI: Alexander Petrov
La bohème (Puccini) 25 Jan-27 Feb
Rigoletto (Verdi) 20-22 Jun
La bohème (Puccini) 20-27 Sep
Moscow, Helikon Opera  / 
Tsarina (concert) (Tukhmanov) 28 Okt-5 Nov
Rasputin (Reise) 11-12 Nov
The Human Voice (Poulenc) 2 Feb-25 MarD: Valery Kiryanov; I: Dmitry Bertman
Die sieben Todsünden (Weill) 8-10 FebD: Valery Kirianov; I: Ilya Ilyin
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 1-4 MarD: Konstantin Khvatynez; I: Dmitry Bertman
www.nibelungopera.ru (Wagner) 10-11 MarD: Vladimir Ponkin; I: Dmitry Bertman
Chaadsky (Manotskov) 20-22 AprD: Felix Korobov; I: Kirill Serebrennikov
The Nightingale (Stravinsky) 24 Apr
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 26 Jun-2 SepD: Valery Kirianov; I: Dmitry Bertman
Pirame et Thisbé (concert) (Rebel,F) 6 Sep-16 OktD: Mikhail Eghiazaryan
Sadko (concert) (Rimsky-Korsakov) 12-14 Sep
Aleko (Rakhmaninov) 26 Sep-7 AprD: Valery Kiryanov; I: Rostislav Protasov
Apollo und Hyacinth (concert) (Mozart) 9 OktD: Viktoria Unghuryanu
The Tsar's Bride (concert) (Rimsky-Korsakov) 18-19 Okt
Coffee Cantata (Bach,JS) 23 Okt-26 JunD: Viktoria Unghuryanu
Carmen (Bizet) 26-28 OktD: Valery Kiryanov; I: Dmitry Bertman
The Telephone (Menotti) 1 Nov-14 FebD: Valery Kiryanov; I: Ilya Ilyin
La serva padrona (Pergolesi) 1 Nov-14 FebD: Valery Kiryanov; I: Ilya Ilyin
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Nov-13 JulD: Valery Kiryanov; I: Ilya Ilyin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-24 NovD: Maksim Vengerov / Valery Kiryanov; I: Dmitry Bertman
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 29 Nov-1 DecD: Francesco Quattrocchi; I: Dmitry Bertman
Pique Dame (Tchaikovsky,P) 5 Dec-21 AprD: Vladimir Fedoseyev; I: Dmitry Bertman
Die Fledermaus (concert) (Strauss,J) 21 Dec-13 JanD: Valery Kiryanov / Mikhail Eghiazarian
Il trovatore (Verdi) 17-20 JanD: Oliver Díaz; I: Dmitry Bertman
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 25-27 JanD: Vladimir Fedoseyev; I: Dmitry Bertman
Un ballo in maschera (concert) (Verdi) 31 Jan-3 FebD: Valery Kiryanov
Lady Macbeth of Mtsensk (concert) (Shostakovich) 15-17 FebD: Vladimir Ponkin / Valery Kiryanov
Turandot (Puccini) 28 Feb-3 MarD: Vladimir Fedoseyev; I: Dmitry Bertman
Pagliacci (concert) (Leoncavallo) 7-10 MarD: Evgeny Brazhnik
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 12-14 Mar
Orlando (Handel) 27-31 Mar
Bluebeard (Offenbach) 10-12 Maj
Iolanta (Tchaikovsky,P) 17-23 Maj
Boris Godunov (Musorgsky) 6-8 Jun
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 13-15 JunD: Evgeny Brazhnik; I: Dmitry Bertman
La Belle Hélène (Offenbach) 20-22 JunD: Vladimir Ponkin; I: Dmitry Bertman
Mazeppa (Tchaikovsky,P) 27-29 JunD: Evgeny Brazhnik; I: Dmitry Bertman
Moscow, Novaya Opera Theatre  / 
Prince Igor (Borodin) 7 Aug-4 JunD: Evgeny Samoilov; I: Yuri Alexandrov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 9 Aug-26 JulD: Anatoly Gus / Evgeny Samoilov / Andrey Lebedev; I: Sergey Artsibashev
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 14 Aug-25 Maj
Il trovatore (Verdi) 24 Aug-5 Jun
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Aug-30 Jul
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 1 Sep-2 Dec
Rigoletto (Verdi) 4 Sep-30 MajD: Evgeny Samoilov / Jan Latham-Koenig / Fabio Mastrangelo / Vasily Valitov / Andrey Lebedev; I: Ralf Långbaсka
Die Passagierin (Weinberg) 11 Sep-30 Okt
Faust (Gounod) 18 Sep-28 Maj
La traviata (Verdi) 21 Sep-18 Maj
La bohème (Puccini) 25 Sep-21 Maj
Hansel and Gretel (Humperdinck) 8 Okt-1 Apr
L'elisir d'amore (Donizetti) 13 Okt-2 Maj
Norma (Bellini) 20-21 Okt
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 27-28 Okt
Lohengrin (Wagner) 11 Nov-11 Maj
Roméo et Juliette (Gounod) 16 Nov-14 MajD: Andrey Lebedev; I: Arnaud Bernard
La Cenerentola (Rossini) 19 Nov-23 Maj
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Nov-6 AprD: Dmitry Volosnikov / Valery Kritskov; I: Valery Belyakovich
Nabucco (Verdi) 29 Nov-15 AprD: Evgeny Samoilov / Valery Kritskov / Jan Latham-Koenig; I: Andrejs Žagars
Salome (Strauss) 9 Dec-25 Mar
Tristan und Isolde (Wagner) 16 Dec-31 MarD: Jan Latham-Koenig / Vasily Valitov; I: Nicola Raab
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 18 Jan-8 JunD: Jan Latham-Koenig / Dmitry Volosnikov / Yuri Medianik; I: Hans-Joachim Frey
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 FebD: Jan Latham-Koenig; I: Aleksey Veiro
Aida (concert) (Verdi) 24 Feb-3 AprD: Yaroslav Kizling
Andrea Chénier (concert) (Giordano) 22 MajD: Evgeny Samoilov
Rigoletto (Verdi) 6 Aug-18 NovI: Ralf Långbaсka
Prince Igor (Borodin) 16 Aug-25 NovI: Yuri Alexandrov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 20 Aug-16 Nov
Il trovatore (Verdi) 28 Aug-11 Nov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 4 Sep-22 NovI: Sergey Artsibashev
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 5 Sep-23 Nov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11 Sep-2 NovI: Hans-Joachim Frey
Norma (Bellini) 13 Sep
Aida (concert) (Verdi) 22 Sep-4 Nov
L'elisir d'amore (Donizetti) 26 Sep
A Life for the Tsar (Glinka) 29 Sep-1 OktD: Andrey Lebedev; I: Alexey Veiro
Tristan und Isolde (Wagner) 29 SepD: Jan Latham-Koenig / Vasily Valitov; I: Nicola Raab
Nabucco (Verdi) 5 OktI: Andrejs Žagars
Lohengrin (Wagner) 11 Okt
La traviata (Verdi) 12 Okt
Madama Butterfly (Puccini) 23 Okt
Faust (Gounod) 26 Okt
La bohème (Puccini) 29 Okt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 31 Okt
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 7 Nov
La Cenerentola (Rossini) 9 Nov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Nov
Moscow, Stanislavsky Opera  / 
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Sep-11 AprD: Alexander Lazarev; I: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 20 Sep-21 MajD: Evgeny Brazhnik; I: Alexander Titel
L'elisir d'amore (Donizetti) 21 Sep-6 JulD: Felix Korobov / Maria Maximchuk; I: Ludmila Naletova
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 7 Okt-3 MarD: Alexander Lazarev; I: Alexander Titel, Ludmila Naletova
Madama Butterfly (Puccini) 11 Okt-14 JulD: Vyacheslav Volich; I: Ludmila Naletova
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 14 Okt-26 MajD: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; I: Adolf Shapiro
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Okt-28 AprD: Evgeny Brazhnik; I: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 21 Okt-19 JulD: Vyacheslav Volich; I: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 22 Okt-10 FebD: Evgeny Brazhnik; I: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 25 Okt-22 JulD: Felix Korobov; I: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 28 Okt-29 AprD: Felix Korobov; I: Alexander Titel
Orfeo ed Euridice (Gluck) 29 Okt-14 MarD: Timur Zangiev; I: Irina Lychagina
La bohème (Puccini) 30 Okt-2 JunD: Timur Zangiev; I: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 5 Nov-20 MajD: Vyacheslav Volich; I: Ludmila Naletova
Aida (Verdi) 6 Nov-31 MajD: Felix Korobov; I: Peter Stein
Love's Metamorphosis (Zhurbin) 11 Nov-1 AprD: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; I: Tatiana Mitkaleva
La Favola d'Orfeo (Casella) 17 Nov-19 MarD: Maria Maximchuk; I: Ekaterina Vasilyova
Ariane (Martinů) 17 Nov-19 MarD: Maria Maximchuk; I: Ekaterina Vasilyova
Khovanshchina (Musorgsky) 29 Nov-6 JunD: Alexander Lazarev; I: Alexander Titel
Medea (Cherubini) 16 Dec-18 JulD: Felix Korobov / Timur Zangiev; I: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 27 Dec-19 MajD: Timur Zangiev; I: Alexander Titel
A Kékszákallú herceg vára (Bartók) 20 Jan-12 AprD: Felix Korobov; I: Rimas Tuminas
Oedipus rex (Stravinsky) 20 Jan-12 AprD: Felix Korobov; I: Rimas Tuminas
Jenůfa (Janáček) 28 Feb-11 JulD: Evgeny Brazhnik / Timur Zangiev; I: Alexander Titel
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 17-25 MajD: Philipp Chizhevskiy; I: Konstantin Bogomolov
Macbeth (Verdi) 20-22 JunD: Felix Korobov; I: Kama Ginkas
War and Peace (Prokofiev,S) 14-16 SepD: Felix Korobov; I: Alexander Titel
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Sep-20 JanD: Felix Korobov; I: Alexander Titel
La traviata (Verdi) 24 Sep-31 JanD: Felix Korobov; I: Alexander Titel
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 29 Sep-24 DecD: Alexander Lazarev; I: Alexander Titel
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 3 Okt-26 DecD: Alexander Lazarev; I: Alexander Titel
Tosca (Puccini) 4 Okt-25 JanD: Vyacheslav Volich; I: Ludmila Naletova
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Okt-28 NovD: Felix Korobov; I: Ludmila Naletova
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 7 Okt-3 FebD: Evgeny Brazhnik / Timur Zangiev; I: Alexander Titel
Madama Butterfly (Puccini) 8 Okt-5 JanD: Vyacheslav Volich; I: Ludmila Naletova
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 8 Okt-10 FebD: Philipp Chizhevskiy; I: Konstantin Bogomolov
La bohème (Puccini) 10 Okt-4 JanD: Timur Zangiev; I: Alexander Titel
Carmen (Bizet) 13 Okt-30 JanD: Evgeny Brazhnik; I: Alexander Titel
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 17 Okt-17 DecD: Evgeny Brazhnik; I: Alexander Titel
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 19 Okt-18 JanD: Alexander Lazarev; I: Alexander Titel
Macbeth (Verdi) 31 Okt-23 FebD: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; I: Kama Ginkas
Jenůfa (Janáček) 3 Nov-8 DecD: Timur Zangiev; I: Alexander Titel
Don Giovanni (Mozart) 8 Nov-24 JanD: Timur Zangiev; I: Alexander Titel
Frau Schindler (Morse) 14-16 NovD: Timur Zangiev; I: Vladimir Alenikov
Orfeo ed Euridice (Gluck) 23+ NovD: Timur Zangiev; I: Irina Lychagina
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 26+ NovD: Felix Korobov / Vyacheslav Volich; I: Adolf Shapiro
Medea (Cherubini) 1+ DecD: Felix Korobov / Timur Zangiev; I: Alexander Titel
Aladino e la lampada magica (Rota) 2 Dec-24 FebD: Vyacheslav Volich; I: Ludmila Naletova
Khovanshchina (Musorgsky) 5+ DecD: Alexander Lazarev; I: Alexander Titel
Aida (Verdi) 12-13 DecD: Felix Korobov; I: Peter Stein
The Devil in Love (Vustin) 15+ FebD: Vladimir Jurowski; I: Alexander Titel
Otello (Verdi) 30+ MajD: Felix Korobov; I: Andrei Konchalovsky
Nizhni Novgorod, Pushkin State Opera  / 
Prince Igor (Borodin) 21 Sep-6 Apr
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Sep-25 Jan
Die lustige Witwe (Lehár) 7 Okt-3 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Okt-25 Nov
My Fair Lady (Loewe) 15 Okt-11 Nov
A Life for the Tsar (Glinka) 19 Okt
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Okt-7 Aug
Mazepa (Tchaikovsky,P) 25 Okt-23 Nov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 9 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 30 Nov
Aida (Verdi) 7 Dec-16 Mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Dec
Cherevichki (Tchaikovsky,P) 29 Dec
La traviata (Verdi) 14 Jan
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 18 Jan-4 Jul
Aleko (Rakhmaninov) 18 Jan-4 Jul
Carmen (Bizet) 27 Jan
Boris Godunov (Musorgsky) 2 Feb-15 Jul
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10 Feb-8 Apr
Rusalka (Dargomïzhsky) 16 Feb
Prince Igor (Borodin) 20 Sep-18 Okt
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 26 Sep-20 Nov
Die lustige Witwe (Lehár) 29 Sep
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 4 Okt
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Okt
Aida (Verdi) 11 Okt
My Fair Lady (Loewe) 20 Okt
Charodeyka (Tchaikovsky,P) 26 Okt-15 Nov
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 17 Nov
Boris Godunov (Musorgsky) 23 Nov
Novosibirsk, Novat  / 
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Aug
L'elisir d'amore (Donizetti) 7 Sep-21 JulD: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; I: Vyacheslav Starodubtsev
Un ballo in maschera (Verdi) 10 Sep-25 MarD: Dmitri Jurowski; I: Vyacheslav Starodubtsev
La bohème (Puccini) 26 Sep-19 MajD: Dmitri Jurowski; I: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Sep-14 AprD: Dmitri Jurowski; I: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 1 Okt-5 AprD: Dmitri Jurowski; I: Vyacheslav Starodubtsev
Pagliacci (Leoncavallo) 8 Okt-14 JulD: Valentin Uryupin; I: Irkin Gabitov
Aida (Verdi) 11 Okt-30 JunD: Dmitri Jurowski / Dmitry Korchak; I: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 14 Okt-28 NovD: Dmitri Jurowski; I: Dmitry Belov
La traviata (Verdi) 22 Okt-11 MarD: Evgeny Volynskiy; I: Rēzija Kalniņa
Carmen (Bizet) 27 Okt-5 JulD: Evgeny Volynskiy / Dmitry Korchak; I: Alexey Stepanuyk
Stabat Mater (Rossini) 2 DecD: Dmitry Korchak
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 27 Jan-20 JunD: Dmitri Jurowski / Eldar Nagiev; I: Vyacheslav Starodubtsev
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 10 Apr-18 JulD: Ara Karapetian; I: Vyacheslav Starodubtsev
The Miserly Knight (Rakhmaninov) 17 Apr-14 JunD: Ara Karapetyan; I: Aleksey Smirnov
Prince Igor (Borodin) 20 AprD: Evgeny Volynskiy; I: Timothy Kulyabin
Bluebeard's Castle (Bartók) 31 MajD: Evgeny Volynskiy; I: Vyacheslav Starodubtsev
Boris Godunov (Musorgsky) 25 Sep
La bohème (Puccini) 30 SepI: Bénédicte Ardiley(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Aida (Verdi) 3 Okt-22 NovI: Vyacheslav Starodubtsev
Turandot (Puccini) 7 OktI: Vyacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Okt-4 DecI: Vyacheslav Starodubtsev
La traviata (Verdi) 19 OktI: Rēzija Kalniņa
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 27 Okt-23 Dec
Prince Igor (Borodin) 8 NovI: Timothy Kulyabin
Carmen (Bizet) 11 NovI: Alexey Stepanuyk
Pagliacci (Leoncavallo) 30 NovI: Irkin Gabitov
Un ballo in maschera (Verdi) 9 DecI: Vyacheslav Starodubtsev
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 DecI: Vyacheslav Starodubtsev
Perm, Perm Tchaikovsky Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 2 Sep-24 Apr
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Sep-28 Jun
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 15 Sep
Cléopâtre (Massenet) 27 Sep
La traviata (Verdi) 14-15 Okt
Ruslan and Lyudmila (concert) (Glinka) 27 Okt
Prince Igor (Borodin) 23 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 3-5 Dec
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 27-28 Jan
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 3 Feb-6 Apr
Phaëton (Lully) 14-18 Mar
Jeanne d'Arc au bûcher (Honegger) 14-16 Jun
Prince Igor (Borodin) 12 Sep
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 21-22 Sep
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 3 Okt
Madama Butterfly (Puccini) 25-26 Okt
Petrozavodsk, Republic of Karelia State Music Theatre  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 27 Sep-10 Jun
Die Fledermaus (Strauss,J) 1 Okt-12 JunD: Sergei Inkov; I: Olga Mukhortova
Carmen (Bizet) 8 Okt-20 Maj
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 13 Okt-7 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Okt-25 FebD: Mikhail Sinkevich; I: Vasilii Zargetskii
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Okt-6 Jun
Silva (Kálmán,E) 1 Nov-4 FebD: Sergei Inkov; I: Susanna Tsiryuk
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Nov-27 Maj
La traviata (Verdi) 17 Nov-4 Mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8 Dec-1 AprD: Mikhail Sinkevich
Madama Butterfly (Puccini) 16 Feb
Cavalleria rusticana (Mascagni) 24 Mar-17 JunD: Mikhail Sinkevich
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 7 AprD: Mikhail Sinkevich
Silva (Kálmán,E) 14 Apr
Les cloches de Corneville (Planquette) 30 Sep
Silva (Kálmán,E) 3 OktI: Susanna Tsiryuk
Cavalleria rusticana (Mascagni) 5 Okt
Die Fledermaus (Strauss,J) 13 Okt-5 NovI: Olga Mukhortova
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 19 Okt
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 OktI: Vasilii Zargetskii
Die Zauberflöte (Mozart) 28 Okt
Carmen (Bizet) 2 Nov
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Nov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Nov
Rostov, Rostov State Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 24 Sep-20 Maj
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Okt-16 Jun
Die lustige Witwe (Lehár) 13 Okt-26 Maj
Faust (Gounod) 15 Okt-15 Apr
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 22 Okt-22 Jun
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 26 Okt-8 Jun
Giovanna d'Arco (Verdi) 27 Okt-30 Maj
Prince Igor (Borodin) 4 Nov-24 Jun
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 Nov
Carmen (Bizet) 9 Dec-13 Maj
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Dec-28 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 17 Dec-25 Apr
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 28 Jan-3 Jun
Rigoletto (Verdi) 2 Feb-11 Mar
La traviata (Verdi) 9 Feb-2 Jun
Carmen (Bizet) 3 Mar
Iolanta (Tchaikovsky,P) 28 Mar
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 18 Maj
Carmen (Bizet) 16 Sep
Khovanshchina (Musorgsky) 28-29 Sep
Die Fledermaus (Strauss,J) 7 Okt-24 Nov
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 12 Okt
La traviata (Verdi) 14 Okt
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Okt-15 Nov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 18 Okt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 25 Okt
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Okt
Prince Igor (Borodin) 4 Nov
Countess Maritza (Kálmán,E) 9 Nov
Faust (Gounod) 17 Nov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 23 Nov
Samara, Samara Academic Theatre of Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 13 Sep-28 Mar
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 16 Sep-31 Maj
Die Zauberflöte (Mozart) 20 Sep-28 Apr
Tosca (Puccini) 24 Sep-24 Mar
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 28 Sep
Boris Godunov (Musorgsky) 1 Okt-7 Feb
Silvia (Kálmán,E) 3 Okt-22 Maj
Die Fledermaus (Strauss,J) 6 Okt-29 Maj
La traviata (Verdi) 8 Okt-6 Apr
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 11 Okt-21 Mar
The Telephone (Menotti) 13 Okt-1 Dec
La serva padrona (Pergolesi) 13 Okt-1 Dec
Rigoletto (Verdi) 8 Nov-11 Maj
Prince Igor (Borodin) 12 Nov-25 Maj
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Nov-16 Maj
Madama Butterfly (Puccini) 17 Nov-17 Mar
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Nov-16 Maj
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 Dec-1 Apr
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 Dec-1 Feb
Carmen (Bizet) 20-21 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 6 Maj
Carmen (Bizet) 7-8 Sep
Boris Godunov (Musorgsky) 12 Sep
Silvia (Kálmán,E) 19 Sep
Prince Igor (Borodin) 26 Sep
Tosca (Puccini) 30 Sep-24 Nov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 4 Okt
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 Okt
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Okt
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 3 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 18 Nov
Aida (Verdi) 30 Nov
Saratov, Saratov Opera and Ballet  / 
Aida (Verdi) 3 Okt-9 Feb
A Life for the Tsar (Glinka) 5 Okt-7 Dec
Un ballo in maschera (Verdi) 7 Okt
La traviata (Verdi) 10 Okt
Die Zirkusprinzessin (Kálmán,E) 14 Okt-10 Apr
Don Giovanni (Mozart) 17 Okt
Prince Igor (Borodin) 19 Okt-25 Maj
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Okt-17 Mar
Oresteia (Taneyev) 24 Okt-12 Dec
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 29 Okt-29 Maj
Rusalka (Dargomïzhsky) 10 Nov-31 Maj
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 14 Nov-1 Apr
Sadko (Rimsky-Korsakov) 18 Nov-16 Feb
Countess Maritza (Kálmán,E) 24 Nov-26 Jan
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 26 Nov-18 Apr
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 28 Nov-20 Apr
Iolanta (Tchaikovsky,P) 30 Nov-24 Apr
Madama Butterfly (Puccini) 15 Dec
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Dec-14 Apr
Silva (Kálmán,E) 8 Jan-27 Mar
Tosca (Puccini) 4 Feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Mar-25 Apr
Gräfin Mariza (Kálmán,E) 8 Apr
A Life for the Tsar (Glinka) 3 Okt
Iolanta (Tchaikovsky,P) 7 Okt
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Okt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 12 Okt
Die lustige Witwe (Lehár) 14 Okt
Les Brigands (Offenbach) 18 Okt
Le nozze di Figaro (Mozart) 19 Okt
Rigoletto (Verdi) 21 Okt
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 25 Okt
Madama Butterfly (Puccini) 29 Okt
St Petersburg, St Petersburg Chamber Opera  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Sep-22 JulD: Alexander Goikhman / Robert Luter; I: Yuri Alexandrov
Faust (Gounod) 16 Sep-17 JunD: Maxim Valkov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Sep-17 JulD: Alexander Goikhman; I: Darya Modzalevskaya
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20 Sep-6 JunD: Alexander Goikhman; I: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Sep-8 JunD: Alexander Goikhman; I: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 24 Sep-12 JunD: Alexander Goikhman / Robert Luter; I: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 29 Sep-18 AprD: Robert Luter / Alexander Goikhman; I: Yuri Alexandrov
Les cloches de Corneville (Planquette) 1 Okt-4 JulD: Alexander Goikhman; I: Yuri Alexandrov
La bohème (Puccini) 4 Okt-29 JunD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 12 Okt-6 JulD: Robert Luter; I: Yuri Alexandrov
La Belle Hélène (Offenbach) 14 Okt-20 JunD: Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 21 Okt-12 MajD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 22 Okt-1 JulD: Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Okt-27 JunD: Robert Luter / Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Okt-25 AprD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
Don Giovanni (Mozart) 11 Nov-20 AprD: Alexander Goikhman / Robert Luter; I: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 19 Nov-1 MarD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 29 Nov-15 JunD: Alexander Goikhman; I: Yuri Alexandrov
Rigoletto (Verdi) 30 Nov-5 MajD: Alexander Goikhman / Robert Luter; I: Yuri Alexandrov
Madama Butterfly (Puccini) 2 Dec-18 AprD: Robert Luter / Alexander Goikhman; I: Yuri Alexandrov
Not Love Alone (Shchedrin) 20 Dec-3 FebD: Alexander Goikhman / Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Dec-13 MajD: Robert Luter / Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 30 Maj-21 JulD: Maxim Valkov; I: Yuri Alexandrov
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 7 SepI: Yuri Alexandrov
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Sep-2 OktI: Yuri Alexandrov
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 Sep-3 OktI: Yuri Alexandrov
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 12 SepI: Darya Modzalevskaya
Faust (Gounod) 14 Sep
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 15 SepI: Yuri Alexandrov
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 SepI: Yuri Alexandrov
Pagliacci (Leoncavallo) 19 SepI: Yuri Alexandrov
La traviata (Verdi) 21 SepI: Yuri Alexandrov
La belle Hélène (Offenbach) 23 SepI: Yuri Alexandrov
Tosca (Puccini) 26 SepI: Yuri Alexandrov
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 SepI: Yuri Alexandrov
The Rape of Lucretia (Britten) 29 SepI: Yuri Alexandrov
The Turn of the Screw (Britten) 7 Okt
St Petersburg, Mariinsky Theatre  / 
Adriana Lecouvreur (Cilea) 12 Sep-4 JulD: Valery Gergiev / Christian Knapp; I: Isabelle Partiot-Pieri
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 19 Sep-26 JulD: Renat Salavatov; I: Alexei Stepanyuk
Rigoletto (Verdi) 22 Sep-22 JunD: Vasiliy Valitov; I: Irkin Gabitov
Otello (Verdi) 23 Sep-31 MajD: Pavel Smelkov; I: Vasily Barkhatov
I vespri siciliani (Verdi) 27 Sep-16 JanD: Christian Knapp / Valery Gergiev; I: Arnaud Bernard
Boris Godunov (Musorgsky) 3 Okt-25 JulD: Boris Gruzin / Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; I: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Lucrezia Borgia (concert) (Donizetti) 6 OktD: Federico Santi
The Enchanted Wanderer (Shchedrin) 7 OktD: Valery Gergiev
Don Carlo (Verdi) 12 Okt-8 JulD: Christian Knapp / Valery Gergiev; I: Giorgio Barberio Corsetti
Prince Igor (Borodin) 13 Okt-14 JulD: Boris Gruzin; I: Irkin Gabitov
Pagliacci (Leoncavallo) 15 Okt-9 JunD: Vladislav Karklin; I: Isabelle Partiot-Pieri
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 17 Okt-18 JulD: Pavel Smelkov; I: Vladislav Pazi
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 18 OktD: Mikhail Sinkevich
Das Rheingold (Wagner) 19 Okt-1 MarD: Michael Güttler / Valery Gergiev; I: Valery Gergiev, George Tsypin
Die Walküre (Wagner) 20 Okt-2 MarD: Michael Güttler / Valery Gergiev; I: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Siegfried (Wagner) 21 Okt-3 MarD: Michael Güttler / Valery Gergiev; I: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Rusalka (Dvořák,A) 21 Okt-20 MajD: Pavel Petrenko; I: Alexander Maskalin
Götterdämmerung (Wagner) 22 Okt-4 MarD: Michael Güttler / Valery Gergiev; I: Valery Gergiev(original), George Tsypin(original)
Tosca (Puccini) 24 Okt-26 MajD: Christian Knapp / Stanislav Kochanovsky; I: Paul Curran
Simon Boccanegra (Verdi) 26 Okt-14 JunD: Christian Knapp; I: Andrea De Rosa
Salome (Strauss) 27 Okt-2 FebD: Mikhail Sinkevich / Christian Knapp; I: Marat Gatsalov
Carmen (Bizet) 29 Okt-13 JunD: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; I: Alexei Stepanyuk
Jenůfa (Janáček) 31 OktD: Mikhail Sinkevich; I: Vasily Barkhatov
Madama Butterfly (Puccini) 2 Nov-27 JulD: Renat Salavatov; I: Mariusz Treliński
Der Schauspieldirektor (concert) (Mozart) 3 NovD: Christian Knapp
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Nov-16 JunD: Mikhail Sinkevich; I: Andrei Konchalovsky
La forza del destino (Verdi) 4 Nov-3 JulD: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich; I: Elijah Moshinsky
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Nov-28 JulD: Zaurbek Gugkaev; I: Alain Maratrat
The Maid of Pskov (Rimsky-Korsakov) 6 Nov-7 FebD: Mikhail Sinkevich; I: Yuri Laptev
Khovanshchina (Musorgsky) 11 Nov-26 JunD: Mikhail Sinkevich / Pavel Smelkov; I: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Aida (Verdi) 12 Nov-29 JulD: Christian Knapp; I: Alexei Stepanyuk
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 Nov-17 JulD: Christian Knapp; I: Yannis Kokkos
La gazza ladra (concert) (Rossini) 15 NovD: Zaurbek Gugkaev
Mazepa (Tchaikovsky,P) 15 Nov-4 JunD: Pavel Smelkov; I: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Il trovatore (Verdi) 19 Nov-23 JunD: Mikhail Sinkevich; I: Pier Luigi Pizzi
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 21 NovD: Alexander Mikhailovich Anissimov; I: Georgy Isaakian
Idomeneo, re di Creta (Mozart) 22 NovD: Pavel Smelkov; I: Michael Sturminger
Kashchey the Immortal (concert) (Rimsky-Korsakov) 23 NovD: Timur Zangiev
Turandot (Puccini) 23 Nov-28 JunD: Mikhail Sinkevich; I: Charles Roubaud
Der Idiot (Weinberg) 24 Nov-17 AprD: Zaurbek Gugkaev; I: Alexei Stepanyuk
Der Idiot (Weinberg) 24 Nov-17 AprD: Zaurbek Gugkaev; I: Alexei Stepanyuk
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 25 Nov-1 JulD: Vladislav Karklin / Mikhail Sinkevich; I: Lotfi Mansouri
La traviata (Verdi) 26 Nov-6 JulD: Mikhail Sinkevich; I: Claudia Solti
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Nov-29 JunD: Zaurbek Gugkaev / Mikhail Sinkevich; I: Yuri Alexandrov
Der fliegende Holländer (Wagner) 28 NovD: Michael Güttler; I: Ian Judge
A Midsummer Night's Dream (Britten) 28 Nov-5 JulD: Vladislav Karklin; I: Claudia Solti
Sadko (Rimsky-Korsakov) 29 Nov-28 JulD: Mikhail Sinkevich; I: Alexei Stepanyuk
La bohème (Puccini) 30 Nov-13 JulD: Vladislav Karklin; I: Ian Judge
The Story of Kai and Gerda (Banevich) 2 Dec-4 JanD: Zaurbek Gugkaev; I: Alexei Stepanyuk
L'elisir d'amore (Donizetti) 2 Dec-11 FebD: Vladislav Karklin / Pavel Petrenko; I: Alexander Petrov
A Life for the Tsar (Glinka) 5 DecD: Mikhail Sinkevich; I: Dmitri Tcherniakov
Not Love Alone (Shchedrin) 5 Dec-9 JunD: Zaurbek Gugkaev; I: Alexander Kuzin
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 6 Dec-7 JunD: Zaurbek Gugkaev; I: Alexei Stepanyuk
Fedora (concert) (Giordano) 8 DecD: Mikhail Sinkevich
Attila (Verdi) 8 Dec-9 JulD: Christian Knapp; I: Arturo Gama
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 9 Dec-14 JanD: Christian Knapp; I: Alexander Maskalin
Le Rossignol (Stravinsky) 9 Dec-20 MajD: Alexander Titov; I: Alexander Petrov
A Christmas Tale (Shchedrin) 10 Dec-7 JanD: Vladislav Karklin; I: Alexei Stepanyuk
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 12 Dec-14 MarD: Renat Salavatov; I: Yuri Temirkanov
Il pirata (concert) (Bellini) 12 DecD: Federico Santi
Der Schauspieldirektor (Mozart) 16 Dec-3 FebD: Anton Gakkel; I: Gleb Cherepanov
Les Troyens (Berlioz) 19 Dec-15 MajD: Christian Knapp; I: Yannis Kokkos
La finta giardiniera (concert) (Mozart) 19 DecD: Zaurbek Gugkaev
The Gambler (Prokofiev,S) 20 Dec-3 JunD: Mikhail Sinkevich; I: Temur Chkheidze
Faust (Gounod) 26 Dec-16 JulD: Christian Knapp; I: Isabella Bywater
The Lefthander (Shchedrin) 28 Dec-2 JunD: Valery Gergiev; I: Alexei Stepanyuk
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 4 Jan-12 AprD: Zaurbek Gugkaev; I: Anna Matison
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 Jan-1 JunD: Pavel Smelkov; I: Mariusz Treliński
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 5 Jan-22 AprD: Boris Gruzin; I: Alexander Petrov
Carmen (concert) (Bizet) 8 Jan-5 MajD: Christian Knapp / Mikhail Sinkevich
The Gamblers (concert) (Shostakovich) 9 JanD: Mikhail Sinkevich
Macbeth (Verdi) 9 Jan-15 JunD: Gavriel Heine; I: David McVicar
The Nose (Shostakovich) 10 Jan-16 MajD: Pavel Smelkov; I: Yuri Alexandrov
Oprichnik (Tchaikovsky,P) 11 JanD: Mikhail Sinkevich; I: Viktor Vysotsky
Le nozze di Figaro (Mozart) 16 Jan-21 JulD: Mikhail Sinkevich; I: Alexander Petrov
Benvenuto Cellini (Berlioz) 17 Jan-24 AprD: Ivan Stolbov; I: Vasily Barkhatov
Das Rheingold (concert) (Wagner) 23 JanD: Christian Knapp
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 23 Jan-7 JulD: Zaurbek Gugkaev; I: Alain Maratrat
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 28 Jan-14 JunD: Zaurbek Gugkaev; I: Alexander Maskalin
Faust (Gounod) 31 Jan-27 MarI: Isabella Bywater
La favorite (concert) (Donizetti) 1 FebD: Federico Santi
The Legend of the Invisible City of Kitezh (Rimsky-Korsakov) 13 Feb-10 AprD: Pavel Smelkov; I: Dmitri Tcherniakov
Così fan tutte (Mozart) 14 FebD: Christian Knapp; I: Walter Le Moli
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 15 Feb-25 JunD: Andrei Petrenko; I: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Apollo et Hyacinthus (concert) (Mozart) 20 FebD: Zaurbek Gugkaev
Requiem (Verdi) 22 FebD: Christian Knapp; I: Daniele Finzi Pasca
Lohengrin (Wagner) 24 FebD: Mikhail Sinkevich; I: Marina Mishuk, Alexander Maskalin
Cléopâtre (concert) (Massenet) 28 FebD: Mikhail Sinkevich
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 28 Feb-5 JulD: Valery Gergiev / Mikhail Sinkevich; I: Irina Molostova
Don Quichotte (Massenet) 1 Mar-11 JunD: Pavel Petrenko; I: Yannis Kokkos
Il signor Bruschino (concert) (Rossini) 2 MarD: Zaurbek Gugkaev
La scala di seta (concert) (Rossini) 2 MarD: Zaurbek Gugkaev
Semyon Kotko (Prokofiev,S) 12 MarD: Valery Gergiev; I: Yuri Alexandrov
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 20 MarD: Christian Knapp; I: Jonathan Kent
Aida (Verdi) 20 Mar-8 JunD: Mikhail Sinkevich / Christian Knapp; I: Daniele Finzi Pasca
Don Giovanni (Mozart) 21 MarD: Nikolaj Znaider; I: Johannes Schaaf
Werther (concert) (Massenet) 22 MarD: Christian Knapp
Il re pastore (concert) (Mozart) 3 Apr
Khovanshchina (Musorgsky) 4 AprI: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 4 AprD: Mikhail Sinkevich
Dead Souls (Shchedrin) 14 AprD: Vladislav Karklin; I: Vasily Barkhatov
Il tabarro (Puccini) 18 AprD: Mikhail Sinkevich; I: Walter Le Moli
Suor Angelica (Puccini) 18 AprD: Mikhail Sinkevich; I: Walter Le Moli
Gianni Schicchi (Puccini) 18 AprD: Mikhail Sinkevich; I: Walter Le Moli
La Fille du régiment (concert) (Donizetti) 30 Apr
Carmen (concert) (Bizet) 5 MajD: Emmanuel Villaume
Anna Bolena (Donizetti) 11 Maj
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Maj
White Nights (Butsko) 8 JunI: Alexei Stepanyuk
Falstaff (Verdi) 12 Jun-15 JulD: Christian Knapp; I: Andrea De Rosa
Les Noces (Stravinsky) 15 JunD: Andrei Petrenko; I: Howard Sayette
Candide (concert) (Bernstein) 17 Jun
Betrothal in a Monastery (Prokofiev,S) 19 Jun-18 Jul
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 21 Jun-21 Jul
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Jun-21 JulI: Alexander Petrov
La Damnation de Faust (concert) (Berlioz) 22 Jun
Norma (concert) (Bellini) 12 Jul
Il viaggio a Reims (Rossini) 19 Jul
Così fan tutte (Mozart) 1 AugD: Christian Knapp
La traviata (Verdi) 1 Aug-30 JanI: Claudia Solti
Carmen (Bizet) 2 AugD: Christian Knapp; I: Daria Panteleeva
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 3 Aug-20 OktI: Alain Maratrat
Iolanta (Tchaikovsky,P) 4 AugD: Valery Gergiev
Salome (concert) (Strauss) 4 AugD: Valery Gergiev
Tristan und Isolde (Wagner) 5 AugD: Valery Gergiev; I: Dmitri Tcherniakov
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 8 AugD: Pavel Smelkov; I: Yuri Temirkanov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 10 Sep-16 Apr
Aida (Verdi) 12 SepI: Daniele Finzi Pasca
Falstaff (Verdi) 15 Sep-17 MajD: Christian Knapp; I: Andrea De Rosa
Otello (Verdi) 25 SepI: Vasily Barkhatov
Attila (Verdi) 12 OktI: Arturo Gama
The Golden Cockerel (Rimsky-Korsakov) 14 Okt-2 FebI: Anna Matison
Le Rossignol (Stravinsky) 21 Okt-23 FebI: Alexander Petrov
Don Carlo (Verdi) 26 OktI: Giorgio Barberio Corsetti
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 30 Okt
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 30 OktD: Federico Santi
Tosca (Puccini) 4 Nov-18 JanI: Paul Curran
Khovanshchina (Musorgsky) 7 Nov-19 FebI: Leonid Baratov(original), Yuri Laptev(revival)
Le nozze di Figaro (Mozart) 11 Nov-20 AprI: Alexander Petrov
Madama Butterfly (Puccini) 11 NovI: Mariusz Treliński
Boris Godunov (Musorgsky) 13 Nov-18 DecI: Andrei Tarkovsky(original), Irkin Gabitov(revival)
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 14 NovI: Alexei Stepanyuk
La forza del destino (Verdi) 18 NovI: Elijah Moshinsky
Macbeth (Verdi) 25 Nov-23 JanI: David McVicar
Falstaff (Verdi) 29 Nov
Sadko (Rimsky-Korsakov) 30 NovI: Alexei Stepanyuk
A Christmas Tale (Shchedrin) 1-16 DecI: Alexei Stepanyuk
Aida (Verdi) 8 DecI: Alexei Stepanyuk
Carmen (Bizet) 13 DecI: Alexei Stepanyuk
Prince Igor (Borodin) 15 Dec-7 JanI: Irkin Gabitov
Rigoletto (Verdi) 21 DecI: Irkin Gabitov
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-11 JanI: Alexander Maskalin
Ruslan and Lyudmila (Glinka) 10 JanI: Lotfi Mansouri
Not Love Alone (Shchedrin) 17 JanI: Alexander Kuzin
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 22 JanI: Irina Molostova
Rusalka (Dvořák,A) 31 Jan-17 MajI: Alexander Maskalin
Il trovatore (Verdi) 1 FebI: Pier Luigi Pizzi
The Tale of Tsar Saltan (Rimsky-Korsakov) 24 Feb-7 AprI: Alexander Petrov
The Lefthander (Shchedrin) 25 FebI: Alexei Stepanyuk
Die Zauberflöte (Mozart) 3 MarI: Alain Maratrat
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 8 Mar-6 AprI: Alexei Stepanyuk
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 10 Mar-12 AprI: Alexander Galybin(original), Alexei Stepanyuk(revival)
Simon Boccanegra (Verdi) 13 Mar-18 AprI: Andrea De Rosa
Faust (Gounod) 18 MarI: Isabella Bywater
The Love for Three Oranges (Prokofiev,S) 23 MarI: Alexander Maskalin
Turandot (Puccini) 29 MarI: Charles Roubaud
Mazepa (Tchaikovsky,P) 3 MajI: Ilya Shlepyanov(original), Yuri Laptev(revival)
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 14 MajI: Yannis Kokkos
St Petersburg, Mikhailovsky Theatre  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 7 Sep-27 JulD: Mikhail Tatarnikov / Dmitry Korchak; I: Eric Vigié
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Sep-11 JulD: Roland Böer / Mikhail Tatarnikov
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Okt-5 DecD: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer
Tosca (Puccini) 10 Okt-21 JunD: Mikhail Tatarnikov; I: Stanislav Gaudasinsky
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 14 Okt-4 JunD: Mikhail Tatarnikov / Peter Feranec
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Okt-27 AprD: Valentin Uryupin; I: Liliana Cavani
Cavalleria rusticana (Mascagni) 17 Okt-27 AprD: Mikhail Tatarnikov; I: Liliana Cavani
Le nozze di Figaro (Mozart) 21 Okt-27 JunD: Valery Kirianov / Mikhail Tatarnikov / Philipp Selivanov / Roland Böer; I: Viacheslav Starodubtsev
L'elisir d'amore (Donizetti) 24 OktD: Valentin Bogdanov; I: Fabio Sparvoli
Manon Lescaut (Puccini) 27 Okt-31 MajD: Mikhail Tatarnikov; I: Jürgen Flimm
La Cenerentola (Rossini) 29 Okt-23 Dec
La traviata (Verdi) 29 Okt-4 JulD: Igor Tomashevsky; I: Margarita Kunitsyna-Tankevich
Iolanta (Tchaikovsky,P) 31 Okt-17 JulD: Philipp Selivanov / Igor Tomashevsky; I: Sergey Shepelyov
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Nov-17 AprD: Mikhail Tatarnikov / Valery Kirianov; I: Vasily Barkhatov
La bohème (Puccini) 26 Nov-14 AprD: Mikhail Tatarnikov / Roland Böer / Peter Feranec; I: Robert Carsen
Velikan (Prokofiev,S) 10 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 13 Dec-12 JunD: Igor Tomashevsky; I: Andriy Zholdak
Cinderella (Asaf'yev) 4 Jan-17 FebD: Valentin Bogdanov; I: Olga Mukhortova
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Feb-18 MajD: Mikhail Tatarnikov; I: Andrejs Žagars
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9 FebD: Dmitry Korchak; I: Eric Vigié
L'elisir d'amore (Donizetti) 9 MarD: Valentin Bogdanov; I: Fabio Sparvoli
The Giant (Prokofiev,S) 21 Apr
La juive (Halévy) 11 SepI: Arnaud Bernard
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Sep-25 DecI: Eric Vigié
Manon Lescaut (Puccini) 21 Sep-30 NovD: Roland Böer; I: Jürgen Flimm
La traviata (Verdi) 25 Sep-28 OktI: Margarita Kunitsyna-Tankevich
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Sep-4 DecD: Roland Böer
Cinderella (Asaf'yev) 7 Okt-5 NovI: Olga Mukhortova
Der fliegende Holländer (Wagner) 9 OktI: Vasily Barkhatov
Un ballo in maschera (Verdi) 12 OktI: Andrejs Žagars
Tosca (Puccini) 16 Okt-9 DecI: Stanislav Gaudasinsky
Pagliacci (Leoncavallo) 20 OktI: Liliana Cavani
L'elisir d'amore (Donizetti) 23 OktI: Fabio Sparvoli
Die Zauberflöte (Mozart) 26 Okt
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 2 Nov
Iolanta (Tchaikovsky,P) 13 Nov-31 DecD: Mikhail Tatarnikov; I: Andriy Zholdak
The Giant (Prokofiev,S) 9 Dec
Le nozze di Figaro (Mozart) 14 DecD: Roland Böer; I: Viacheslav Starodubtsev
Cavalleria rusticana (Mascagni) 18 DecI: Liliana Cavani
Ufa, Bashkir State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 18 Sep
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 5 Okt-2 Dec
Carmen (Bizet) 15 Okt-17 Jan
Die lustige Witwe (Lehár) 20 Okt-22 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Okt-3 Apr
Orleanskaya Deva (Tchaikovsky,P) 27 Okt
Rigoletto (Verdi) 2 Nov-25 Feb
The Violet of Montmartre (Kálmán,E) 5 Nov
Silva (Kálmán,E) 11 Nov-20 Jan
Prince Igor (Borodin) 16 Nov
La traviata (Verdi) 22 Nov-13 Apr
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 16 Dec-31 Jan
The Snow Maiden (Rimsky-Korsakov) 22 Dec-18 Feb
Die Fledermaus (Strauss,J) 27 Dec-14 Jun
Tosca (Puccini) 25 Jan
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 10 Feb-15 Apr
A Feast in the Time of the Plague (Cui) 10 Feb-15 Apr
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Feb
Hercules (Handel) 6 Apr
The Bayadere (Kálmán,E) 21 Apr
Il mondo della luna (Haydn) 26 Apr-13 Jun
Faust (Gounod) 13-14 Sep
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 17 Sep
Rigoletto (Verdi) 19 Sep
Carmen (Bizet) 23 Sep
Motsart i Salieri (Rimsky-Korsakov) 12 Okt
A Feast in the Time of the Plague (Cui) 12 Okt
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 19 Okt
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Okt
Il mondo della luna (Haydn) 25 Okt
Ulan-Ude, Buryat Academic Opera and Ballet Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13 Sep-17 NovD: Leonid Korchmar; I: Yury Laptev
La traviata (Verdi) 27 Sep-28 Jan
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Okt-6 Feb
Tosca (Puccini) 13 Okt
Madama Butterfly (Puccini) 15 Nov-14 Apr
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 15 Dec
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 Jan
Le nozze di Figaro (Mozart) 5-6 Apr
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 13 Apr
Un ballo in maschera (Verdi) 12 Sep
La traviata (Verdi) 18 Sep
Voronezh, State Opera and Ballet Theatre  / 
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 23 Sep-23 Mar
Don Giovanni (Mozart) 27 Sep-7 Feb
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Sep-15 Apr
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 6 Okt-29 Mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 8 Okt-20 Apr
Il trovatore (Verdi) 12 Okt-19 Maj
Pagliacci (Leoncavallo) 14 Okt-7 Apr
Silvia (Kálmán,E) 20 Okt-16 Maj
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 26 Okt-5 Maj
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 28 Okt-31 Mar
Iolanta (Tchaikovsky,P) 15 Nov
Countess Maritza (Kálmán,E) 16 Nov-13 Maj
Un ballo in maschera (Verdi) 17 Nov
Turandot (Puccini) 18 Nov
Tosca (Puccini) 25 Nov-18 Mar
La traviata (Verdi) 2 Dec-5 Apr
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 8 Dec-3 Feb
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Dec-29 Apr
The Night before Christmas (Rimsky-Korsakov) 23 Dec-10 Feb
La traviata (Verdi) 22 Sep
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Sep
Il trovatore (Verdi) 26 Sep
Silvia (Kálmán,E) 28 Sep
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Sep
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 11 Okt
Pagliacci (Leoncavallo) 12 Okt
Il matrimonio segreto (Cimarosa) 14 Okt
Yoshkar-Ola, Sapaev Mari State Opera and Ballet Theatre  / 
Ball im Savoy (Abraham) 21 Sep
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 13 Okt
Carmen (Bizet) 28 Okt-14 Apr
La traviata (Verdi) 9 Nov-15 Apr
Kashchey the Immortal (Rimsky-Korsakov) 16 Nov
Madama Butterfly (Puccini) 6 Dec-27 Jun
L'Amour des trois oranges (Prokofiev,S) 10 Dec-25 Jan
Silva (Kálmán,E) 10 Dec-20 Apr
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Jan-7 Jun
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 1 Mar
Pikovaya Dama (Tchaikovsky,P) 15 Mar
Die Fledermaus (Strauss,J) 26 Sep
Madama Butterfly (Puccini) 25 Okt-14 Dec
Carmen (Bizet) 2 Nov
La traviata (Verdi) 8 Nov
Silva (Kálmán,E) 9 Nov
Tsarskaya nevesta (Rimsky-Korsakov) 29 Nov
Turandot (Puccini) 7 Dec
Yevgeny Onegin (Tchaikovsky,P) 22-23 Dec