2017/18 > Sverige 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Sverige

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Norge

Sverige
 
Finland
Danmark Tyskland Polen

Göteborg, GöteborgsOperan  / 

De sju dödssynderna (Weill) 21 Okt-5 DecD: Antony Hermus / Alexander Hanson; I: David Radok
Gianni Schicchi (Puccini) 21 Okt-5 DecD: Antony Hermus / Alexander Hanson; I: David Radok
Norma (Bellini) 2 Dec-4 FebD: Giancarlo Andretta; I: Stéphane Braunschweig
La serva padrona (Pergolesi) 25 Jan-4 FebD: Joakim Kallhed; I: Mattias Ermedahl
The Telephone (Menotti) 25 Jan-4 FebD: Joakim Kallhed; I: Mia Ringblom Hjertner
Ariadne på Naxos (Strauss) 3 Feb-4 MarD: Patrik Ringborg; I: Rodula Gaitanou
Barberaren i Sevilla (Rossini) 24 Mar-8 MajD: Henrik Schaefer; I: David Radok
Boris Godunov (Musorgsky) 21 Apr-13 MajD: Leo Hussain; I: Peter Konwitschny
Monstret i labyrinten (Dove) 30 Maj-6 JunD: Martin Nagashima Toft; I: Mattias Ermedahl
Madama Butterfly (Puccini) 1 Sep-4 OktD: Henrik Schaefer; I: Yoshi Oïda
Rhenguldet (Wagner) 17 Nov-9 DecD: Evan Rogister; I: Stephen Langridge
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 Feb-31 MarD: Pier Giorgio Morandi; I: Damiano Michieletto(original), Rodula Gaitanou(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Feb-31 MarD: Pier Giorgio Morandi; I: Damiano Michieletto(original), Rodula Gaitanou(revival)
Juliette (Martinů) 13 Apr-12 MajD: Claire Levacher; I: David Radok
La Voix humaine (Poulenc) 13 Apr-12 MajD: Claire Levacher; I: David Radok
Figaros bröllop (Mozart) 16-26 MajI: Stephen Langridge
Karlstad, Wermland Opera  / 
The Greek Passion (Martinů) 14 Sep-28 OktD: Johannes Gustavsson / Fredrik Burstedt; I: Mira Bartov
Malmo, Malmö Opera  / 
Fiddler on the Roof (Bock) 2 Sep-31 JanD: Stefan Solyom / Magnus Fryklund; I: Orpha Phelan
Madama Butterfly (Puccini) 9 SepI: Asa Melldahl
Lakmé (Delibes) 7 Okt-12 NovD: Philippe Auguin / Magnus Fryklund; I: Nicola Raab
Hansel and Gretel (Humperdinck) 9 Dec-21 JanD: Ville Matvejeff / Magnus Fryklund; I: Linus Fellbom
Rigoletto (Verdi) 24 Mar-1 JunD: Karen Kamensek / Magnus Fryklund; I: Kasper Holten
Parken (Gefors) 5 Maj-2 JunD: Patrik Ringborg; I: Vera Nemirova
The Surprises of Hell (Aboulker) 29 Jun-1 JulD: Martin Hellström; I: Ditte Hammar
West Side Story (Bernstein) 31 Aug-16 DecD: Magnus Fryklund / Jakob Hultberg; I: Kasper Holten
Carmen (Bizet) 15 Sep-28 OktD: Ida Løvli Hidle; I: Anne Barslev
Var ar du Proserpin? (Kraus) 30 Okt-2 NovI: Maria Sundqvist
Var är du Proserpin? (Kraus) 30 Okt-2 NovD: Lars Ljungberg; I: Maria Sundqvist
La traviata (Verdi) 17 Nov-10 FebD: Rafael Payare / Dalia Stasevska; I: Olivier Py
Snödrottningen (Staern) 15 Dec-19 JanD: Cathrine Winnes; I: Elisabeth Linton
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Feb-31 MarD: Steven Sloane / Jennifer Condon; I: Lotte de Beer
The Comedy on the Bridge (Martinů) 23 Mar-17 AprD: Lars Ljungberg; I: Maria Sundqvist
Il trionfo del tempo e del disinganno (Handel) 18-20 AprD: Lars Ulrik Mortensen; I: Ted Huffman
Schlagt sie tot! (Holten) 11 Maj-1 JunD: Patrik Ringborg; I: Peter Oskarson
Stockholm, Folkoperan  / 
Turandot (Puccini) 18 Sep-17 NovD: Marit Strindlund / Alice Farnham; I: Mellika Melouani Melani
Prima la musica e poi le parole (Salieri) 14 Feb-14 AprD: Niklas Willén / Jakob Hultberg; I: Tobias Theorell
Mozart and Salieri (Rimsky-Korsakov) 14 Feb-14 AprD: Niklas Willén / Jakob Hultberg; I: Tobias Theorell
Satyagraha (Glass) 18-29 MajD: Alice Farnham; I: Tilde Björfors
Don Quijote (Massenet) 20 Sep-30 NovD: Henrik Schaefer; I: Carl Johan Karlson
Stockholm, Kungliga Operan / Royal Swedish Opera  / 
Trollflöjten (Mozart) 26 Aug-16 SepD: Eva Ollikainen; I: Ole Anders Tandberg
Manon Lescaut (Puccini) 20 Sep-21 OktD: Marc Soustrot; I: Knut Hendriksen
Jenůfa (Janáček) 29 Sep-30 OktD: Jonathan Darlington; I: Annilese Miskimmon
Dracula (Borisova-Ollas) 28 Okt-7 DecD: Karen Kamensek; I: Linus Fellbom
Glada änkan (Lehár) 4 Nov-9 MajD: Joakim Unander / Fredrik Burstedt; I: Ole Anders Tandberg
Askungen (Rossini) 29 Nov-3 FebD: Jean-Christophe Spinosi / Fredrik Burstedt; I: Lindy Hume
Elektra (Strauss) 10 Jan-4 FebD: Simone Young; I: Staffan Valdemar Holm
Tosca (Puccini) 20 Jan-8 MajD: Daniele Callegari / Alexander Joel; I: Knut Hendriksen
Aida (Verdi) 24 Feb-11 AprD: Pier Giorgio Morandi; I: Michael Cavanagh
Fedora (Giordano) 10 Mar-23 AprD: Eugene Tzigane; I: Christof Loy
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 28 Apr-2 JunD: Evan Rogister; I: Vasily Barkhatov
Der Rosenkavalier (Strauss) 26 Maj-10 JunD: Alan Gilbert; I: Christof Loy
Madama Butterfly (Puccini) 22 Sep-6 DecD: Ben Gernon; I: Kirsten Harms
Tristessa (Bohlin) 6 Okt-1 NovD: Fredrik Burstedt; I: Katharina Thoma
Aida (Verdi) 27 Okt-13 DecD: Pier Giorgio Morandi / Domingo Hindoyan; I: Michael Cavanagh
Rigoletto (Verdi) 24 Nov-11 FebI: Sofia Jupither
La bohème (Puccini) 17 Dec-5 MarD: Jonathan Darlington; I: José Cura
Carmen (Bizet) 19 Jan-4 AprD: Joana Carneiro; I: Johanna Garpe
Karmelitsystrarna (Poulenc) 2-22 FebD: Marc Soustrot; I: Johanna Garpe
Kung Roger (Szymanowski) 16 Mar-23 AprD: Grzegorz Nowak; I: Mariusz Treliński
Don Giovanni (Mozart) 28 Mar-13 JunD: Dalia Stasevska; I: Ole Anders Tandberg
Dracula (Borisova-Ollas) 25 Apr-14 JunD: Karen Kamensek; I: Linus Fellbom
Glada änkan (Lehár) 3 Maj-8 JunD: Stefan Klingele / Per-Otto Johansson; I: Ole Anders Tandberg
Orlando (Ramström) 4 Maj-2 JunD: Mattias Böhm; I: Ellen Lamm
Umeå, NorrlandsOperan  / 
Faust (Gounod) 5-29 OktD: Eric Solén; I: Eva-Maria Melbye
Orfeo ed Euridice (Gluck) 8-25 MarD: Olof Boman; I: Asa Kalmér
La traviata (Verdi) 6 Okt-1 NovD: Elim Chan; I: Linus Fellbom