2017/18 > Storbritannien 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > Storbritannien

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  
Irland

Storbritannien
 
Holland
Frankrig Belgien

Belfast, NI Opera  / 

Così fan tutte (Mozart) 17-19 NovD: Nicholas Chalmers; I: Adele Thomas
The Threepenny Opera (Weill) 27 Jan-10 FebD: Sinead Hayes; I: Walter Sutcliffe
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 28-30 JunD: Stuart Stratford; I: Oliver Mears
Rigoletto (Verdi) 30 Sep-6 OktD: Gareth Hancock; I: Walter Sutcliffe
Cardiff, Music Theatre Wales  / 
The Golden Dragon (Eötvös) 22 SepD: Geoffrey Paterson; I: Michael McCarthy
Passion (Dusapin) 11 OktD: Geoffrey Paterson; I: Michael McCarthy, Caroline Finn
Cardiff, Welsh National Opera  / 
Khovanshchina (Musorgsky) 23 Sep-7 OktD: Tomáš Hanus; I: David Pountney, Benjamin Davis
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 29 Sep-13 OktD: Ainars Rubikis; I: James Macdonald(original), Caroline Chaney(revival)
From the House of the Dead (Janáček) 8-12 OktD: Tomáš Hanus; I: David Pountney, Caroline Clegg
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 OktD: James Southall; I: John Copley(original), Sarah Crisp(revival)
La forza del destino (Verdi) 2-17 FebD: Carlo Rizzi / Kerem Hasan; I: David Pountney
Tosca (Puccini) 9-23 FebD: Carlo Rizzi / Timothy Burke; I: Michael Blakemore(original), Benjamin Davis(revival)
Don Giovanni (Mozart) 22-24 FebD: James Southall; I: John Caird(original), Caroline Chaney(revival)
Rhondda Rips It Up! (Langer) 7 JunD: Nicola Rose / Berrak Dyer; I: Caroline Clegg
War and Peace (Prokofiev,S) 15-29 SepD: Tomáš Hanus; I: David Pountney
La traviata (Verdi) 21 Sep-6 OktD: James Southall; I: David McVicar(original), Sarah Crisp(revival)
Rhondda Rips It Up! (Langer) 3 OktD: Nicola Rose / Berrak Dyer; I: Caroline Clegg
La Cenerentola (Rossini) 5-7 OktD: Tomáš Hanus; I: Joan Font
Un ballo in maschera (Verdi) 9-23 FebD: Carlo Rizzi; I: David Pountney
The Magic Flute (Mozart) 15 Feb-1 MarD: Damian Iorio; I: Dominic Cooke
Roberto Devereux (Donizetti) 28 Feb-2 MarD: Carlo Rizzi; I: Alessandro Talevi
Glasgow, Royal Conservatoire of Scotland  / 
The Day After (Dove) 3-9 MarD: Philip White; I: Jamie Manton
Glasgow, Scottish Opera  / 
La traviata (Verdi) 19 Okt-2 DecD: David Parry / Dane Lam; I: David McVicar, Marie Lambert
Iolanta (concert) (Tchaikovsky,P) 29 Okt
The Fiery Angel (concert) (Prokofiev,S) 3 DecD: Mikhail Agrest; I: Max Hoehn
Flight (Dove) 17-24 FebD: Stuart Stratford; I: Stephen Barlow
Ariadne auf Naxos (Strauss) 22-28 MarD: Brad Cohen; I: Antony McDonald
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 27 Apr-5 MajD: Stuart Stratford; I: Oliver Mears
Aleko (concert) (Rakhmaninov) 6 MajD: Stuart Stratford
Francesca da Rimini (concert) (Rakhmaninov) 6 MajD: Stuart Stratford
Pagliacci (Leoncavallo) 26-29 JulD: Stuart Stratford; I: Bill Bankes-Jones
The Burning Fiery Furnace (Britten) 21 SepD: Derek Clark; I: Jenny Ogilvie
Rigoletto (Verdi) 18-27 OktD: Rumon Gamba; I: Matthew Richardson
Edgar (concert) (Puccini) 28 OktD: Gianluca Marcianò
Anthropocene (MacRae) 24-26 JanD: Stuart Stratford; I: Matthew Richardson
Katya Kabanova (Janáček) 12-16 MarD: Stuart Stratford; I: Stephen Lawless
Silvano (concert) (Mascagni) 14 AprD: Stuart Stratford
The Magic Flute (Mozart) 4-18 MajD: Tobias Ringborg / Derek Clark; I: Thomas Allen
Leeds, Opera North  / 
Pagliacci (Leoncavallo) 16 Sep-21 OktD: Tobias Ringborg; I: Charles Edwards
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 16 Sep-28 OktD: Martin André; I: Annabel Arden
Cavalleria rusticana (Mascagni) 27 Sep-21 OktD: Tobias Ringborg; I: Karolina Sofulak
Trial by Jury (Sullivan,A) 27 Sep-27 OktD: Oliver Rundell; I: John Savournin
Osud (Janáček) 11-20 OktD: Martin André; I: Annabel Arden
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-21 OktD: Tobias Ringborg; I: Matthew Eberhardt
Madama Butterfly (Puccini) 19 Jan-28 FebD: Martin Pickard; I: Tim Albery
Un ballo in maschera (Verdi) 3 Feb-2 MarD: Richard Farnes; I: Tim Albery
Don Giovanni (Mozart) 17 Feb-3 MarD: Christoph Altstaedt / Matthew Kofi Waldren; I: Alessandro Talevi
Salome (Strauss) 19-25 AprD: Richard Armstrong; I: PJ Harris
Kiss me, Kate (Porter) 23-26 MajD: James Holmes; I: Jo Davies(original), Edward Goggin(revival)
Tosca (Puccini) 16 Sep-13 OktD: Antony Hermus / Jonathan Santagada; I: Edward Dick
The Merry Widow (Lehár) 29 Sep-12 OktD: Martin André; I: Giles Havergal
Silent Night (Puts) 30 Nov-7 DecD: Nicholas Kok; I: Tim Albery
The Magic Flute (Mozart) 19 Jan-1 MarD: Robert Howarth; I: James Brining
Katya Kabanova (Janáček) 2-27 FebD: Sian Edwards; I: Tim Albery
Gianni Schicchi (Puccini) 16 Feb-2 MarD: Garry Walker; I: Christopher Alden
Aida (concert) (Verdi) 1-30 MajD: Richard Armstrong; I: Annabel Arden
London, English National Opera (ENO)  / 
Aida (Verdi) 28 Sep-2 DecD: Keri-Lynn Wilson / Christian Baldini; I: Phelim McDermott
The Barber of Seville (Rossini) 5-30 OktD: Hilary Griffiths; I: Jonathan Miller(original), Peter Relton(revival)
Rodelinda (Handel) 26 Okt-15 NovD: Christian Curnyn; I: Richard Jones(original), Donna Stirrup(revival)
Marnie (Muhly) 18 Nov-3 DecD: Martyn Brabbins; I: Michael Mayer
Satyagraha (Glass) 1-27 FebD: Karen Kamensek; I: Phelim McDermott / Julian Crouch
Iolanthe (Sullivan,A) 13 Feb-7 AprD: Timothy Henty / Chris Hopkins; I: Cal McCrystal
A Midsummer Night's Dream (Britten) 1-15 MarD: Alexander Soddy; I: Robert Carsen(original), Emmanuelle Bastet(revival)
La traviata (Verdi) 16 Mar-13 AprD: Leo McFall / Toby Purser; I: Daniel Kramer
The Marriage of Figaro (Mozart) 29 Mar-14 AprD: Martyn Brabbins / Matthew Kofi Waldren; I: Fiona Shaw(original), Peter Relton(revival)
Acis and Galatea (Handel) 9-16 JunD: Nicholas Ansdell-Evans; I: Sarah Tipple
The Turn of the Screw (Britten) 22-30 JunD: Toby Purser; I: Timothy Sheader
Paul Bunyan (Britten) 3-8 SepD: Matthew Kofi Waldren; I: Jamie Manton
Salome (Strauss) 28 Sep-23 OktD: Martyn Brabbins; I: Adena Jacobs
Porgy and Bess (Gershwin) 11 Okt-17 NovD: John Wilson; I: James Robinson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 25 Okt-5 DecD: Stuart Stratford; I: David Alden
War Requiem (Britten) 16 Nov-7 DecD: Martyn Brabbins; I: Daniel Kramer
La bohème (Puccini) 26 Nov-22 FebD: Valentina Peleggi; I: Jonathan Miller(original), Natascha Metherell(revival)
Akhnaten (Glass) 11 Feb-7 MarD: Karen Kamensek; I: Phelim McDermott
The Merry Widow (Lehár) 1 Mar-13 AprD: Kristiina Poska / Martin Fitzpatrick; I: Max Webster
The Magic Flute (Mozart) 14 Mar-11 AprD: Ben Gernon / Chris Hopkins; I: Simon McBurney, Josie Daxter
Jack the Ripper (Bell) 30 Mar-12 AprD: Martyn Brabbins; I: Daniel Kramer
Dido (Purcell) 11 Maj-2 JunD: Valentina Peleggi; I: Purni Morell
Noye's Fludde (Britten) 3-13 JulI: Lyndsey Turner
London, National Opera Studio  / 
London, Royal Academy Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 22-25 NovD: Gareth Hancock; I: Christopher Cowell
Flight (Dove) 12-17 MarD: Gareth Hancock; I: Martin Duncan
London, Royal College of Music  / 
A Midsummer Night's Dream (Britten) 5-10 MarD: Michael Rosewell; I: Liam Steel
London, Royal Opera  / 
La bohème (Puccini) 11 Sep-20 JulD: Antonio Pappano / Paul Wynne Griffiths / Nicola Luisotti; I: Richard Jones
Die Zauberflöte (Mozart) 12 Sep-14 OktD: Julia Jones / Richard Hetherington; I: David McVicar(original), Thomas Guthrie(revival)
Les Vêpres siciliennes (Verdi) 12 Okt-4 NovD: Maurizio Benini; I: Stefan Herheim
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 30 Okt-27 NovD: Michele Mariotti; I: Katie Mitchell
La Tragédie de Carmen (Bizet) 3-14 NovD: James Hendry; I: Gerard Jones
Semiramide (Rossini) 19 Nov-16 DecD: Antonio Pappano / Christopher Willis; I: David Alden
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Nov-13 JanD: Daniel Oren; I: Damiano Michieletto
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Nov-13 JanD: Daniel Oren; I: Damiano Michieletto
Rigoletto (Verdi) 14 Dec-16 JanD: Alexander Joel; I: David McVicar
Salome (Strauss) 8-30 JanD: Henrik Nánási; I: David McVicar
The Return of Ulysses (Monteverdi) 10-21 JanD: Christian Curnyn; I: John Fulljames
Tosca (Puccini) 15 Jan-3 MarD: Dan Ettinger / Plácido Domingo; I: Jonathan Kent
Carmen (Bizet) 6 Feb-16 MarD: Jakub Hrůša; I: Barrie Kosky
From the House of the Dead (Janáček) 7-24 MarD: Mark Wigglesworth; I: Krzysztof Warlikowski
Macbeth (Verdi) 25 Mar-10 AprD: Antonio Pappano; I: Phyllida Lloyd
Coraline (Turnage) 27 Mar-7 AprD: Sian Edwards; I: Aletta Collins
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 12-27 AprD: Antonio Pappano; I: Richard Jones
4.48 Psychosis (Venables) 24 Apr-4 MajI: Ted Huffman
Lessons in Love and Violence (Benjamin,G) 10-26 MajD: George Benjamin; I: Katie Mitchell
Lohengrin (Wagner) 7 Jun-1 JulD: Andris Nelsons; I: David Alden
Don Giovanni (Mozart) 29 Jun-17 JulD: Marc Minkowski; I: Kasper Holten
Falstaff (Verdi) 7-21 JulD: Nicola Luisotti; I: Robert Carsen
L'Ange de Nisida (Donizetti) 18-21 JulD: Mark Elder
Das Rheingold (Wagner) 24 Sep-26 OktD: Antonio Pappano; I: Keith Warner
Die Walküre (Wagner) 26 Sep-28 OktD: Antonio Pappano; I: Keith Warner
Siegfried (Wagner) 29 Sep-31 OktD: Antonio Pappano; I: Keith Warner
Götterdämmerung (Wagner) 1 Okt-2 NovD: Antonio Pappano; I: Keith Warner
Requiem (concert) (Verdi) 23 OktD: Antonio Pappano
Simon Boccanegra (Verdi) 15 Nov-10 DecD: Henrik Nánási; I: Elijah Moshinsky
Carmen (Bizet) 27 Nov-22 DecD: Keri-Lynn Wilson; I: Barrie Kosky
Hansel and Gretel (Humperdinck) 11-29 DecD: Sebastian Weigle; I: Antony McDonald
The Queen of Spades (Tchaikovsky,P) 13 Jan-1 FebD: Antonio Pappano; I: Stefan Herheim
La traviata (Verdi) 14-31 JanD: Antonello Manacorda; I: Richard Eyre
Katya Kabanova (Janáček) 4-26 FebD: Edward Gardner; I: Richard Jones
Così fan tutte (Mozart) 25 Feb-16 MarD: Stefano Montanari; I: Jan Philipp Gloger
La forza del destino (Verdi) 21 Mar-22 AprD: Antonio Pappano; I: Christof Loy
Faust (Gounod) 8 Apr-6 MajD: Dan Ettinger; I: David McVicar
Billy Budd (Britten) 23 Apr-10 MajD: Ivor Bolton; I: Deborah Warner
Andrea Chénier (Giordano) 20 Maj-9 JunD: Daniel Oren; I: David McVicar
Tosca (Puccini) 27 Maj-20 JunD: Alexander Joel; I: Jonathan Kent
Boris Godunov (Musorgsky) 19 Jun-3 JulD: Marc Albrecht; I: Richard Jones
Carmen (Bizet) 22 Jun-20 JulD: Julia Jones; I: Barrie Kosky
Le nozze di Figaro (Mozart) 29 Jun-21 JulD: John Eliot Gardiner; I: David McVicar
La Fille du régiment (Donizetti) 8-20 JulD: Evelino Pidò; I: Laurent Pelly
Manchester, Royal Northern College of Music (RNCM)  / 
Cendrillon (Massenet) 8-16 DecD: Martin André; I: Olivia Fuchs
Hansel and Gretel (Humperdinck) 17-25 MarD: Anthony Kraus; I: Stephen Medcalf