2017/18 > USA 
*Officiel hjemmeside   >Operabase Professional 
2017/18 > USA

 Verdenspremiere
 Sjældenhed
 Ny produktion
 En ny produktion for dette ensemble

  

Albuquerque, Opera Southwest  / 

William Tell (Rossini) 22-29 OktD: Anthony Barrese; I: Nathaniel Merchant
Norma (Bellini) 8-15 AprD: Anthony Barrese; I: E Loren Meeker
Tosca (Puccini) 28 Okt-4 NovD: Anthony Barrese; I: Marco Nisticò
María de Buenos Aires (Piazzolla) 12-22 Feb
La cambiale di matrimonio (Rossini) 8-9 Mar
Lohengrin (Wagner) 31 Mar-7 AprD: Anthony Barrese; I: E Loren Meeker
Amarillo, Amarillo Opera  / 
La traviata (Verdi) 6-7 Okt
Man of La Mancha (Leigh) 5-7 Apr
Anchorage, Anchorage Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 3-5 NovD: Craig Kier; I: David Lefkowich
As One (Kaminsky) 9-11 FebD: Andreas Mitisek; I: Andreas Mitisek
Candide (Bernstein) 7-8 AprD: Randall Craig Fleisher; I: Teresa K Pond
HMS Pinafore (Sullivan,A) 2-4 NovD: Charles Prince; I: Allison Grant
An American Dream (Perla) 8-10 FebI: Cara Consilvio
An American Dream (Perla) 15-17 FebD: Jack Perla; I: Cara Consilvio
La bohème (Puccini) 12-14 AprD: Brian DeMaris; I: Laura Alley
Annapolis, Annapolis Opera  / 
Little Women (Adamo) 3-5 NovD: Ronald J Gretz; I: Braxton Peters
La traviata (Verdi) 16-18 MarD: Ronald J Gretz; I: Braxton Peters
Atlanta, Atlanta Opera  / 
The Seven Deadly Sins (Weill) 28 Sep-6 OktD: Rolando Salazar; I: Brian Clowdus
The Flying Dutchman (Wagner) 4-12 NovD: Arthur Fagen; I: Tomer Zvulun
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 24 Feb-4 MarD: Christopher Allen; I: E Loren Meeker
Out of Darkness (Heggie) 5-15 AprD: Joseph Mechavich; I: Tomer Zvulun
Carmen (Bizet) 28 Apr-6 MajD: Arthur Fagen; I: Brenna Corner
Sweeney Todd (Sondheim) 9-17 JunD: Timothy Myers; I: Tomer Zvulun
Charlie Parker's Yardbird (Schnyder) 27-30 SepD: Clinton Smith; I: Omer Ben Seadia
West Side Story (Bernstein) 3-11 NovD: David Neely; I: Francesca Zambello, Eric Sean Fogel
Dead Man Walking (Heggie) 2-10 FebD: Joseph Mechavich; I: Tomer Zvulun
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 2-10 MarD: Stephen Lord; I: Tomer Zvulun
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28-31 MarD: Jorge Parodi; I: Tomer Zvulun
La traviata (Verdi) 27 Apr-5 MajD: Arthur Fagen
Austin, Austin Opera  / 
Carmen (Bizet) 11-19 NovD: Richard Buckley; I: Michael Cavanaugh
Ariadne auf Naxos (Strauss) 27 Jan-4 FebD: Richard Buckley; I: Jennifer Williams
La traviata (Verdi) 28 Apr-6 MajD: Richard Buckley; I: David Lefkowich
Otello (Verdi) 10-18 NovD: Richard Buckley; I: Doug Scholz-Carlson
Silent Night (Puts) 26 Jan-3 FebD: Richard Buckley; I: Tomer Zvulun
Soldier Songs (Little) 5-6 AprD: Todd Reynolds; I: Ashley Tata
La bohème (Puccini) 27 Apr-5 MajD: Richard Buckley; I: Alison Moritz
Binghamton, Tri-cities Opera  / 
La bohème (Puccini) 15 OktD: Vlad Iftinca; I: JJ Hudson
Glory Denied (Cipullo) 10-19 NovD: Joshua Horsch; I: Cara Consilvio
The Tragedy of Carmen (Bizet) 27-30 MajI: James Kenon Mitchell
Birmingham AL, Opera Birmingham  / 
The Tragedy of Carmen (Bizet) 19-21 JanD: Tyson Deaton; I: Candace Evans
Roméo et Juliette (Gounod) 23-25 MarD: Steven White; I: Dona D Vaughn
Glory Denied (Cipullo) 25-27 Jan
Tosca (Puccini) 15-17 Mar
Bloomington, Indiana University Opera  / 
Don Giovanni (Mozart) 15-23 SepD: Arthur Fagen; I: David Lefkowich
L'étoile (Chabrier) 13-21 OktI: Alain Gauthier
Ariadne auf Naxos (Strauss) 2-10 FebD: Arthur Fagen; I: James Marvel
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 Feb-3 MarI: Jose Maria Condemi
West Side Story (Bernstein) 6-14 AprI: Michael Shell
The (R)evolution of Steve Jobs (Bates) 14-22 Sep
Dialogues of the Carmelites (Poulenc) 12-20 Okt
Hansel and Gretel (Humperdinck) 2-4 Nov
Giulio Cesare (Handel) 1-9 Feb
L'elisir d'amore (Donizetti) 22 Feb-2 Mar
Mass (Bernstein) 5-13 Apr
Boise, Opera Idaho  / 
L'elisir d'amore (Donizetti) 6-8 OktD: Andy Anderson; I: Andrew Nienaber
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 1-3 DecD: Deanna Tham; I: Mark Junkert
Madama Butterfly (Puccini) 16-18 FebD: Dean Williamson; I: Helena Binder
A Streetcar named Desire (Previn) 6-8 AprD: Alasdair Neale; I: Walker Lewis
West Side Story (concert) (Bernstein) 15-16 Sep
Don Giovanni (Mozart) 26-28 Okt
Aida (Verdi) 22-24 Feb
The Mikado (Sullivan,A) 6-7 Apr
As One (Kaminsky) 9-11 Maj
Boston, Boston Lyric Opera  / 
Tosca (Puccini) 13-22 OktD: David Stern; I: Crystal Manich
The Nefarious, Immoral but Highly Profitable Enterprise of Mr Burke and Mr Hare (Grant) 8-12 NovD: David Angus; I: David Schweizer
The Threepenny Opera (Weill) 16-25 AprD: David Angus; I: James Darrah
Trouble in Tahiti (Bernstein) 11-20 MajD: David Angus; I: David Schweizer
The Barber of Seville (Rossini) 12-21 OktD: David Angus; I: Rosetta Cucchi
Schoenberg in Hollywood (Machover) 14-18 NovD: David Angus; I: Braham Murray
The Rape of Lucretia (Britten) 11+ MarD: David Angus
The Handmaid's Tale (Ruders) 3+ MajD: David Angus; I: Anne Bogart
Boston, Handel and Haydn Society  / 
The Messiah (concert) (Handel) 1-3 DecD: Harry Christophers
Hercules (concert) (Handel) 4-6 MajD: Harry Christophers
The Messiah (concert) (Handel) 30 Nov-2 DecD: Bernard Labadie
Dido and Aeneas (Purcell) 29-31 MarD: Harry Christophers; I: Aidan Lang
Requiem (concert) (Mozart) 3-5 MajD: Harry Christophers
Cedar Rapids, Cedar Rapids Opera Theatre  / 
Turandot (Puccini) 19-21 JanD: Daniel Kleinknecht; I: William Ferrara
Charlotte, Opera Carolina  / 
Cyrano (DiChiera) 4-9 NovD: Steven Mercurio; I: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 11-17 FebD: Sara Jobin; I: Jordan Lee Braun
The Marriage of Figaro (Mozart) 15-21 AprD: Robert Moody; I: Garnett Bruce
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 10-18 NovD: Stefano Romani; I: Alain Gauthier
Carmen (Bizet) 19-24 Jan
Fallujah (Stokes) 5-6 Apr
Eugen Onegin (Tchaikovsky,P) 5-11 Maj
Chicago, Chicago Opera Theater  / 
The Consul (Menotti) 4-12 NovD: Kristof Van Grysperre; I: Andreas Mitisek
Pigmalione (Donizetti) 14-22 AprD: Francesco Milioto; I: Amy Hutchison
Rita (Donizetti) 14-22 AprD: Franceso Milioto; I: Amy Hutchison
Iolanta (Tchaikovsky,P) 10-18 NovD: Lidiya Yankovskaya; I: Paul Curran
The Scarlet Ibis (Weisman) 16-24 FebD: David Hanlon; I: Elizabeth Margolius
Moby-Dick (Heggie) 25-28 AprD: Lidiya Yankovskaya; I: Kristine McIntyre
Chicago, Lyric Opera of Chicago  / 
Orphée et Eurydice (Gluck) 23 Sep-15 OktD: Harry Bicket; I: John Neumeier
Rigoletto (Verdi) 7 Okt-3 NovD: Marco Armiliato; I: E Loren Meeker
Die Walküre (Wagner) 1-30 NovD: Andrew Davis; I: David Pountney
The Pearl Fishers (Bizet) 19 Nov-10 DecD: Andrew Davis; I: Andrew Sinclair
Turandot (Puccini) 5 Dec-27 JanD: Andrew Davis; I: Rob Kearley
I puritani (Bellini) 4-28 FebD: Enrique Mazzola; I: Eric Einhorn
Così fan tutte (Mozart) 17 Feb-16 MarD: James Gaffigan; I: John Cox, Bruno Ravella
Faust (Gounod) 3-21 MarD: Emmanuel Villaume; I: John Frame, Kevin Newbury
Fellow Travelers (Spears) 17-25 MarD: Daniela Candillari; I: Kevin Newbury
La bohème (Puccini) 6 Okt-25 JanD: Domingo Hindoyan; I: Richard Jones
Idomeneo (Mozart) 13 Okt-2 NovD: Andrew Davis; I: Jean-Pierre Ponnelle(original), David Kneuss(revival)
Siegfried (Wagner) 3-16 NovD: Andrew Davis; I: David Pountney
Il trovatore (Verdi) 17 Nov-9 DecD: Marco Armiliato; I: David McVicar(original), Roy Rallo(revival)
Cendrillon (Massenet) 1 Dec-20 JanD: Andrew Davis / Francesco Milioto; I: Laurent Pelly
Elektra (Strauss) 2-22 FebD: Donald Runnicles; I: David McVicar(original), Nicolas Sandys(revival)
La traviata (Verdi) 16 Feb-22 MarD: Michael Christie; I: Arin Arbus
Ariodante (Handel) 2-17 MarD: Harry Bicket; I: Richard Jones
An American Dream (Perla) 15-17 Mar
West Side Story (Bernstein) 3 Maj-2 JunI: Francesca Zambello
Columbus, Opera Columbus  / 
The Turn of the Screw (Britten) 27 Sep-1 OktI: Stephen Wadsworth
Aida (concert) (Verdi) 2-4 Apr
Orphée et Eurydice (Gluck) 18-22 AprD: Jason Hiester; I: Joel Ivany
Madama Butterfly (Puccini) 28-30 SepD: Cathy Kelly; I: Crystal Manich
The Flood (Fujiwara) 8-10 FebD: Steven Osgood; I: Stephen Wadsworth
Dallas, The Dallas Opera  / 
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 20 Okt-5 NovD: Emmanuel Villaume / Pierre Vallet; I: Bruno Berger-Gorski
La traviata (Verdi) 27 Okt-12 NovD: Carlo Montanaro; I: Stephania Panighini
The Ring of Polykrates (Korngold) 9-17 FebD: Emmanuel Villaume; I: Peter Kazaras
Sunken Garden (van der Aa) 9-17 MarD: Nicole Paiement; I: Michel van der Aa
Don Giovanni (Mozart) 13-29 AprD: Emmanuel Villaume; I: Robert Falls
The Flying Dutchman (Wagner) 12-20 OktD: Emmanuel Villaume; I: Christopher Alden
Carmen (Bizet) 19 Okt-4 NovD: Emmanuel Villaume / Pierre Vallet; I: David McVicar
Pépito (Offenbach) 3 Nov-27 Apr
Manon Lescaut (Puccini) 1-9 MarD: Emmanuel Villaume
La bohème (Puccini) 15-31 MarD: Giuliano Carella; I: Tomer Zvulun
Falstaff (Verdi) 26 Apr-4 MajD: Riccardo Frizza; I: Lee Blakeley(original), Shawna Lucey(revival)
Dayton, Dayton Opera  / 
Requiem (Verdi) 16-17 SepD: Neal Gittleman
The Consul (Menotti) 20-22 OktD: Patrick Reynolds; I: Gary Briggle
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 MarD: Clinton Smith; I: Kathleen Clawson
Turandot (Puccini) 18-20 MajD: Neal Gittleman; I: Johnathon Pape
Symphony 9 (concert) (Beethoven) 15-16 SepD: Neal Gittleman
Rigoletto (Verdi) 9-11 NovD: Jerome Shannon; I: Kathleen Clawson
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 2-3 MarD: Patrick Reynolds; I: Gary Briggle
Salome (Strauss) 17-19 MajD: Neal Gittleman; I: Kathleen Clawson
Denver, Opera Colorado  / 
La bohème (Puccini) 4-12 NovD: Ari Pelto; I: Matthew Ozawa
Steal a Pencil for Me (Cohen) 25-30 JanD: Ari Pelto; I: Omer Ben Seadia
Falstaff (Verdi) 5-13 MajD: Ari Pelto; I: David Edwards
La traviata (Verdi) 3-11 NovD: Ari Pelto; I: Alison Moritz
After Life (Cipullo) 23 Feb-1 MarD: Andrew Altenbach; I: Omer Ben Seadia
Josephine (Cipullo) 23 Feb-1 MarD: Andrew Altenbach; I: Omer Ben Seadia
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-12 MajD: Ari Pelto; I: Matthew Ozawa
Detroit, Michigan Opera Theatre  / 
Rigoletto (Verdi) 14-22 OktD: Stephen Lord; I: Elaine Tyler-Hall
The Marriage of Figaro (Mozart) 11-19 NovD: Stephen Lord; I: Michael Patrick Albano
Tosca (Puccini) 7-15 AprD: Valerio Galli
Tosca (Puccini) 17 Apr
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 13-21 OktD: Stephen Lord; I: Tomer Zvulun
The Barber of Seville (Rossini) 10-18 NovD: Anne Manson; I: Christopher Mattaliano
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 22 Dec
Candide (Bernstein) 9-10 MarD: Daniel Black; I: Keturah Stickann
Hansel and Gretel (Humperdinck) 6-14 AprD: Stephen Lord; I: Basil Twist
The Grapes of Wrath (Gordon) 11-19 MajD: Michael Christie; I: James Robinson
Eugene, Eugene Opera  / 
The Barber of Seville (Rossini) 30-31 DecD: Andrew Bisantz; I: David Lefkowich
María de Buenos Aires (Piazzolla) 4-6 Maj
HMS Pinafore (Sullivan,A) 30-31 Dec
As One (Kaminsky) 17-19 Maj
Fargo, Fargo-Moorhead Opera  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 27-29 Okt
Alcina (Handel) 9-11 FebD: Clinton Smith; I: Patrick Hansen
Soldier Songs (Little) 6-8 Apr
Soldier Songs (Little) 13-15 Apr
Amahl and the Night Visitors (Menotti) 7-9 DecD: Stephen Sulich; I: David Hamilton
Three Decembers (Heggie) 15-17 FebI: Austin Regan
Così fan tutte (Mozart) 22-24 MarI: Frederic Heringes
Carmen (Bizet) 12-13 Apr
Fort Lee, New Jersey Association of Verismo Opera  / 
Tosca (Puccini) 15 Okt
Norma (Bellini) 28 Okt
Grand Rapids, Opera Grand Rapids  / 
Rigoletto (Verdi) 13-14 Okt
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-5 Maj
The Magic Flute (Mozart) 26-27 OktD: James Meena; I: James Marvel
La traviata (Verdi) 14-15 JunD: James Meena; I: John Hoomes
Honolulu, Hawaii Opera Theatre  / 
Carmen (Bizet) 13-17 OktD: Derrick Inouye; I: Tara Faircloth
As One (Kaminsky) 11-16 JanD: Robert Wood; I: Jeffrey Marc Buchman
The Daughter of the Regiment (Donizetti) 9-13 FebD: David Angus; I: Brian Deedrick
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 20-24 AprD: David Charles Abell; I: Tomer Zvulun
Romeo and Juliet (Gounod) 12-16 OktD: Emmanuel Plasson; I: Brad Dalton
The Marriage of Figaro (Mozart) 8-12 Feb
La traviata (Verdi) 17-21 Maj
Houston, Opera in the Heights  / 
The Magic Flute (Mozart) 10-19 Nov
Un ballo in maschera (Verdi) 16-24 FebI: John de los Santos
Candide (Bernstein) 13-21 Apr
La Fille du régiment (Donizetti) 21-29 Sep
Così fan tutte (Mozart) 9-17 Nov
María de Buenos Aires (Piazzolla) 15-23 Feb
Madama Butterfly (Puccini) 26 Apr-4 Maj
Houston, Houston Grand Opera  / 
La traviata (Verdi) 20 Okt-11 NovD: Eun Sun Kim; I: Arin Arbus
Julius Caesar (Handel) 27 Okt-10 NovD: Patrick Summers; I: James Robinson
The House without a Christmas Tree (Gordon) 30 Nov-14 DecD: Bradley Moore; I: James Robinson
Elektra (Strauss) 19 Jan-2 FebD: Patrick Summers; I: David McVicar(original), Nick Sandys(revival)
The Barber of Seville (Rossini) 26 Jan-10 FebD: Emily Senturia; I: Joan Font
West Side Story (Bernstein) 20 Apr-6 MajD: Timothy Myers; I: Francesca Zambello
Norma (Bellini) 27 Apr-11 MajD: Patrick Summers; I: Kevin Newbury
The Flying Dutchman (Wagner) 19 Okt-2 NovD: Patrick Summers; I: Tomer Zvulun, Brenna Corner
La bohème (Puccini) 26 Okt-11 NovD: James Lowe; I: John Caird
Florencia en el Amazonas (Catán) 18 Jan-3 FebD: Patrick Summers; I: Francesca Zambello, E Loren Meeker
The Pearl Fishers (Bizet) 25 Jan-8 FebD: Roderick Cox; I: E Loren Meeker
Don Giovanni (Mozart) 20 Apr-5 MajD: Cristian Măcelaru; I: Kasper Holten, Amy Lane
The Phoenix (O'Regan) 26 Apr-10 MajD: Patrick Summers; I: John Caird
Indianapolis, Indianapolis Opera  / 
La traviata (Verdi) 17-19 Nov
South Pacific (Rodgers) 23-25 Mar
The Magic Flute (Mozart) 8-10 Jun
La bohème (Puccini) 14-16 SepD: Craig Kier
Hansel and Gretel (Humperdinck) 16-17 Nov
Camelot (Loewe) 22-24 Mar
Jackson, Mississippi Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 17-19 NovI: Rob Mulholland
Turandot (Puccini) 28 AprI: Octavio Cardenas
Juneau, Juneau Lyric Opera  / 
Into the Woods (Sondheim) 2-10 Feb
Kansas City, Lyric Opera of Kansas City  / 
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 30 Sep-8 OktD: Ari Pelto; I: Tomer Zvulun
Everest (Talbot) 11-19 NovD: Nicole Paiement; I: Leonard Foglia
As One (Kaminsky) 27-28 JanD: Robert Wood; I: Mary Birnbaum
Rigoletto (Verdi) 3-11 MarD: David Charles Abell; I: David Gately
The Barber of Seville (Rossini) 28 Apr-6 MajD: Leonardo Vordoni; I: Michael Shell
West Side Story (Bernstein) 22-30 SepD: David Charles Abell; I: Francesca Zambello, Eric Sean Fogel
Madama Butterfly (Puccini) 3-11 NovD: Ryan McAdams; I: Ron Daniels
Così fan tutte (Mozart) 16-24 MarD: Jane Glover; I: James Alexander
The Pearl Fishers (Bizet) 27 Apr-5 MajD: Antony Walker; I: Andrew Sinclair
Knoxville, Knoxville Opera  / 
Turandot (Puccini) 23-25 FebD: Brian Salesky; I: John Hoomes
Aida (Verdi) 4-6 Maj
Gianni Schicchi (Puccini) 26-28 OktD: Brian Salesky; I: Brian Salesky
The Impresario (Mozart) 26-28 OktD: Brian Salesky; I: Brian Salesky
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22-24 FebD: Brian Salesky; I: Brian Salesky
Cavalleria rusticana (Mascagni) 4-5 MajD: Brian Salesky; I: Brian Salesky
Los Angeles, LA Opera  / 
Carmen (Bizet) 9 Sep-1 OktD: James Conlon; I: Rob Ashford
The Pearl Fishers (Bizet) 7-28 OktD: Plácido Domingo / Grant Gershon; I: Penny Woolcock
Nabucco (Verdi) 14 Okt-19 NovD: James Conlon; I: Thaddeus Strassberger
La Belle et la Bête (Glass) 28-31 OktD: Michael Riesman
Persona (Makan) 9-12 NovD: Evan Ziporyn; I: Jay Scheib
Candide (Bernstein) 27 Jan-18 FebD: James Conlon; I: Francesca Zambello
Orpheus and Eurydice (Gluck) 10-25 MarD: James Conlon; I: John Neumeier
Rigoletto (Verdi) 12 Maj-3 JunD: Matthew Aucoin; I: Mark Lamos
Crossing (concert) (Aucoin) 25-26 MajD: Matthew Aucoin
Usher House (Getty) 22-24 JunD: Sara Jobin; I: Brian Staufenbiel
The Canterville Ghost (Getty) 22-24 JunD: Sara Jobin; I: Brian Staufenbiel
Don Carlo (Verdi) 22 Sep-14 OktD: James Conlon; I: Ian Judge
Soldier Songs (Little) 13 OktD: Alan Pierson; I: Ashley Tata
Satyagraha (Glass) 20 Okt-11 NovD: Grant Gershon; I: Phelim McDermott
Hansel and Gretel (Humperdinck) 17 Nov-15 DecD: James Conlon; I: Doug Fitch
The Loser (Lang,D) 22-23 FebI: David Lang
La clemenza di Tito (Mozart) 2-24 MarD: James Conlon; I: Thaddeus Strassberger
El gato montés (Penella) 4-19 MajD: Jordi Bernàcer; I: José Carlos Plaza
La traviata (Verdi) 1-22 JunD: James Conlon; I: Marta Domingo
Los Angeles, LA Phil  / 
L'Heure espagnole (concert) (Ravel) 9-11 NovD: Charles Dutoit
Louisville, Kentucky Opera  / 
Ariadne auf Naxos (Strauss) 15-17 SepD: Joseph Mechavich; I: Chas Rader-Shieber
Dead Man Walking (Heggie) 27-29 OktD: Joseph Mechavich; I: Ellen Douglas Schlaefer
The Barber of Seville (Rossini) 16-18 FebD: Robert Tweten; I: Matthew Ozawa
The Magic Flute (Mozart) 21-23 SepD: Joseph Mechavich; I: Kristine McIntyre
Enemies, A Love Story (Moore,B) 9-11 NovD: David Stern; I: Mary Birnbaum
Rigoletto (Verdi) 15-17 FebD: Roberto Kalb; I: Kathleen Belcher
Madison, Madison Opera  / 
Carmen (Bizet) 3-5 NovD: John DeMain; I: E Loren Meeker
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 9-11 FebD: John DeMain; I: Alison Mortiz
Florencia en el Amazonas (Catán) 27-29 AprD: John DeMain; I: Kristine McIntyre
Pagliacci (Leoncavallo) 2-4 NovD: Joseph Mechavich; I: Kristine McIntyre
Cavalleria rusticana (Mascagni) 2-4 NovD: Joseph Mechavich; I: Kristine McIntyre
A Little Night Music (Sondheim) 8-10 FebD: John DeMain; I: Doug Scholz-Carlson
Rusalka (Dvořák,A) 26-28 AprD: John DeMain; I: Keturah Stickann
Memphis, Opera Memphis  / 
La traviata (Verdi) 13-14 OktD: Douglas Kinney Frost; I: Benjamin Wayne Smith
The Italian Girl in Algiers (Rossini) 2-3 FebD: Michael Sakir; I: Ned Canty
Madama Butterfly (Puccini) 26-27 Okt
HMS Pinafore (Sullivan,A) 8-10 Feb
Miami, Florida Grand Opera  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 11-18 NovD: Alexander Polianichko; I: Elise Sandell
Salome (Strauss) 27 Jan-3 FebD: Timothy Myers; I: Bernard Uzan
Orfeo ed Euridice (Gluck) 17-24 MarD: Anthony Barrese
Florencia en el Amazonas (Catán) 28 Apr-5 MajD: Ramón Tebar; I: Jose Maria Condemi
La bohème (Puccini) 3-11 NovD: Ramón Tebar; I: Jeffrey Marc Buchman
The Marriage of Figaro (Mozart) 26 Jan-3 FebD: Andrew Bisantz; I: Elise Sandell
Frida (Rodriguez) 21-24 MarD: Roberto Kalb; I: Jose Maria Condemi(original), Marco Pelle(revival)
Werther (Massenet) 27 Apr-5 MajD: Joseph Mechavich; I: Bernard Uzan
Milwaukee, Florentine Opera  / 
The Merry Widow (Lehár) 20-22 OktD: Joseph Rescigno; I: William Florescu
Venus and Adonis (Blow) 26-28 JanD: Jory Vinikour; I: William Florescu
Dido and Aeneas (Purcell) 26-28 JanD: Jory Vinikour; I: William Florescu
The Magic Flute (Mozart) 11-13 MajD: Joseph Rescigno; I: William Florescu
Prince of Players (Floyd) 12-14 OktD: William Boggs; I: Michael Gieleta
The Coronation of Poppea (Monteverdi) 22-31 MarD: Jory Vinikour; I: William Florescu
Fidelio (Beethoven) 17-19 MajD: Joseph Rescigno; I: William Florescu
Milwaukee, Skylight Music Theatre  / 
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 16-29 Mar
Minneapolis, Minnesota Opera  / 
Don Pasquale (Donizetti) 7-15 OktD: Jonathan Brandani; I: Chuck Hudson
The Marriage of Figaro (Mozart) 11-19 NovD: Michael Christie; I: Stephen Lawless
Dead Man Walking (Heggie) 27 Jan-3 FebD: Michael Christie; I: Joel Ivany
Rigoletto (Verdi) 17-31 MarD: Michael Christie; I: Austin Regan
Thaïs (Massenet) 12-20 MajD: Christopher Franklin; I: Andrea Cigni
La rondine (Puccini) 6-14 OktD: Sergio Alapont; I: Octavio Cardenas
Silent Night (Puts) 10-17 NovD: Courtney Lewis; I: Eric Simonson
The Italian Straw Hat (Rota) 26 Jan-3 FebD: Jonathan Brandani; I: Andrea Cigni
The Fix (Puckett) 16-24 MarD: Timothy Myers; I: Eric Simonson
La traviata (Verdi) 4-14 MajD: Christopher Franklin; I: Louisa Muller
Mobile, Mobile Opera  / 
Così fan tutte (Mozart) 20-22 OktD: Curtis Tucker; I: Mark Freiman
La bohème (Puccini) 16-18 MarD: Bernard McDonald; I: Scott Skiba
The Barber of Seville (Rossini) 19-21 OktD: James Caraher; I: Eric Gibson
The Secret of Susanna (Wolf-Ferrari) 16 FebI: Scott Wright
Il tabarro (Puccini) 22-24 MarD: Bernard McDonald; I: Benjamin Smith
Modesto, Townsend Opera Players  / 
The Barber of Seville (Rossini) 15-17 SepD: Ryan Murray
Madama Butterfly (Puccini) 27-29 AprD: Ryan Murray; I: Annalisa Winberg
Nashville, Nashville Opera  / 
Tosca (Puccini) 5-7 OktD: Dean Williamson; I: John Hoomes
María de Buenos Aires (Piazzolla) 10-12 NovD: John Hoomes; I: Dean Williamson
Hercules vs. Vampires (Morganelli) 27 JanD: Kelly Corcoran; I: John Hoomes
Susannah (Floyd) 6-8 AprD: Dean Williamson; I: John Hoomes
Traviata (Verdi) 4-6 OktD: Dean Williamson; I: John Hoomes
Three Decembers (Heggie) 9-11 NovD: Dean Williamson; I: John Hoomes
The Tales of Hoffmann (Offenbach) 4-6 AprD: William Boggs; I: John Hoomes
The Cradle Will Rock (Blitzstein) 10-12 MajD: Amy Tate Williams; I: John Hoomes
New Orleans, New Orleans Opera  / 
María de Buenos Aires (Piazzolla) 9-10 SepD: Robert Lyall; I: Tomer Zvulun
Pagliacci (Leoncavallo) 6-8 Okt
Cavalleria rusticana (Mascagni) 6-8 Okt
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 10-12 NovD: Robert Lyall; I: Alison Moritz
Burlesque Opera of Tabasco (Chadwick,G) 25-28 JanD: Paul Mauffray
The Medium (Menotti) 1-3 Jun
Turandot (Puccini) 28-30 Sep
Pygmalion (Rameau) 8-11 Nov
Abduction from the Seraglio (Mozart) 8-10 Feb
The Blind (Auerbach) 4-7 Apr
Rigoletto (Verdi) 26-28 Apr
New York, Center for Contemporary Opera  / 
To Be Sung (Dusapin) 17-19 MarD: Neal Goren; I: Jorinde Keesmaat
Backwards from Winter (Knehans) 25 MajI: Jennifer Williams
New York, Teatro Grattacielo  / 
Il grillo del focolare (concert) (Zandonai) 14 OktD: Israel Gursky
New York, The Metropolitan Opera  / 
Norma (Bellini) 25 Sep-16 DecD: Carlo Rizzi / Joseph Colaneri; I: David McVicar
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 26 Sep-28 OktD: Johannes Debus; I: Bartlett Sher
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Sep-14 OktD: James Levine; I: Julie Taymor
La bohème (Puccini) 2 Okt-10 MarD: Alexander Soddy / Marco Armiliato; I: Franco Zeffirelli
Turandot (Puccini) 12 Okt-5 AprD: Carlo Rizzi / Marco Armiliato; I: Franco Zeffirelli
The Exterminating Angel (Adès) 26 Okt-21 NovD: Thomas Adès; I: Tom Cairns
Madama Butterfly (Puccini) 2 Nov-16 MarD: Jader Bignamini / Marco Armiliato; I: Anthony Minghella, Carolyn Choa
Thaïs (Massenet) 11 Nov-2 DecD: Emmanuel Villaume; I: John Cox
Requiem (Verdi) 24 Nov-2 DecD: James Levine
The Magic Flute (reduction) (Mozart) 25 Nov-9 DecD: Evan Rogister; I: Julie Taymor
Le nozze di Figaro (Mozart) 6 Dec-19 JanD: Harry Bicket; I: Richard Eyre
The Merry Widow (Lehár) 14 Dec-11 JanD: Ward Stare; I: Susan Stroman
Hansel and Gretel (Humperdinck) 18 Dec-6 JanD: Donald Runnicles; I: Richard Jones
Tosca (Puccini) 31 Dec-12 MajD: Emmanuel Villaume / Gareth Morrell / Bertrand de Billy; I: David McVicar
Cavalleria rusticana (Mascagni) 8 Jan-1 FebD: Nicola Luisotti; I: David McVicar
Pagliacci (Leoncavallo) 8 Jan-1 FebD: Nicola Luisotti; I: David McVicar
L'elisir d'amore (Donizetti) 16 Jan-17 FebD: Domingo Hindoyan; I: Bartlett Sher
Il trovatore (Verdi) 22 Jan-15 FebD: Marco Armiliato; I: David McVicar
Parsifal (Wagner) 5-27 FebD: Yannick Nézet-Séguin; I: François Girard
Semiramide (Rossini) 19 Feb-17 MarD: Maurizio Benini / Gareth Morrell; I: John Copley
Elektra (Strauss) 1-23 MarD: Yannick Nézet-Séguin / Paul Nadler; I: Patrice Chéreau
Così fan tutte (Mozart) 15 Mar-19 AprD: David Robertson; I: Phelim McDermott
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 22 Mar-10 MajD: Roberto Abbado / Gareth Morrell; I: Mary Zimmerman
Luisa Miller (Verdi) 29 Mar-21 AprD: Bertrand de Billy; I: Elijah Moshinsky
Cendrillon (Massenet) 12 Apr-11 MajD: Bertrand de Billy; I: Laurent Pelly
Roméo et Juliette (Gounod) 23 Apr-12 MajD: Plácido Domingo; I: Bartlett Sher
Samson et Dalila (Saint-Saëns) 24 Sep-28 MarD: Mark Elder; I: Darko Tresnjak
La bohème (Puccini) 25 Sep-13 DecD: James Gaffigan; I: Franco Zeffirelli, Knighten Smit
Aida (Verdi) 26 Sep-7 MarD: Nicola Luisotti / Plácido Domingo; I: Sonja Frisell(original), Stephen Pickover(revival)
La fanciulla del West (Puccini) 4-27 OktD: Marco Armiliato; I: Giancarlo Del Monaco(original), Gregory Keller(revival)
Marnie (Muhly) 19 Okt-10 NovD: Robert Spano; I: Michael Mayer
Tosca (Puccini) 25 Okt-6 AprD: Carlo Rizzi; I: David McVicar
Carmen (Bizet) 30 Okt-8 FebD: Omer Meir Wellber / Louis Langrée; I: Richard Eyre
Mefistofele (Boito) 8 Nov-1 DecD: Carlo Rizzi / Joseph Colaneri; I: Robert Carsen(original), Paula Suozzi(revival)
Les Pêcheurs de perles (Bizet) 14 Nov-8 DecD: Emmanuel Villaume; I: Penny Woolcock(original), Stephen Pickover(revival)
Suor Angelica (Puccini) 23 Nov-15 DecD: Bertrand de Billy; I: Jack O'Brien(original), Knighten Smit(revival)
Il tabarro (Puccini) 23 Nov-15 DecD: Bertrand de Billy; I: Jack O'Brien(original), Knighten Smit(revival)
Gianni Schicchi (Puccini) 23 Nov-15 DecD: Bertrand de Billy; I: Jack O'Brien(original), Knighten Smit(revival)
La traviata (Verdi) 4 Dec-27 AprD: Yannick Nézet-Séguin / Nicola Luisotti; I: Michael Mayer
Otello (Verdi) 14 Dec-10 JanD: Gustavo Dudamel; I: Bartlett Sher(original), Gina Lapinski(revival)
The Magic Flute (reduction) (Mozart) 19 Dec-5 JanD: Harry Bicket; I: Julie Taymor
Adriana Lecouvreur (Cilea) 31 Dec-26 JanD: Gianandrea Noseda; I: David McVicar
Pelléas et Mélisande (Debussy) 15-31 JanD: Yannick Nézet-Séguin; I: Jonathan Miller, Paula Williams
Duke Bluebeard's Castle (Bartók) 24 Jan-14 FebD: Henrik Nánási; I: Mariusz Treliński
Iolanta (Tchaikovsky,P) 24 Jan-14 FebD: Henrik Nánási; I: Mariusz Treliński
Don Giovanni (Mozart) 30 Jan-18 AprD: Cornelius Meister; I: Michael Grandage(original), Louisa Muller(revival)
La Fille du régiment (Donizetti) 7 Feb-2 MarD: Enrique Mazzola; I: Laurent Pelly(original), Christian Rath(revival)
Rigoletto (Verdi) 12 Feb-10 MajD: Nicola Luisotti; I: Michael Mayer(original), Gregory Keller(revival)
Falstaff (Verdi) 22 Feb-16 MarD: Richard Farnes; I: Robert Carsen(original), Gina Lapinski(revival)
Das Rheingold (Wagner) 9 Mar-6 MajD: Philippe Jordan; I: Robert Lepage(original), Knighten Smit(revival)
Die Walküre (Wagner) 25 Mar-7 MajD: Philippe Jordan; I: Robert Lepage(original), Knighten Smit(revival)
La clemenza di Tito (Mozart) 30 Mar-20 AprD: Lothar Koenigs; I: Jean-Pierre Ponnelle(original), Peter McClintock(revival)
Siegfried (Wagner) 13 Apr-9 MajD: Philippe Jordan; I: Robert Lepage(original), Knighten Smit(revival)
Götterdämmerung (Wagner) 27 Apr-11 MajD: Philippe Jordan; I: Robert Lepage(original), Knighten Smit(revival)
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 3-11 MajD: Yannick Nézet-Séguin; I: John Dexter(original), David Kneuss(revival)
New York, New York City Opera  / 
Cruzar la Cara de la Luna (Martinez,J) 26-28 JanD: David Hanlon; I: Keturah Stickann
Pigmalione (Donizetti) 24-25 Mar
Pygmalion (Rameau) 24-25 Mar
L'amore dei tre re (Montemezzi) 12-15 AprD: Pacien Mazzagatti; I: Paul Curran
Brokeback Mountain (Wuorinen) 31 Maj-4 JunD: Kazem Abdullah
La fanciulla del West (Puccini) 6-12 SepD: James Meena; I: Ivan Stefanutti
Norfolk, Virginia Opera  / 
Samson and Delilah (Saint-Saëns) 29 Sep-3 OktD: Adam Turner; I: Paul Curran
The Girl of the Golden West (Puccini) 10-14 NovD: Andrew Bisantz; I: Lillian Groag
Orpheus in the Underworld (Offenbach) 10-12 Nov
A Midsummer Night's Dream (Britten) 9-13 FebD: Adam Turner; I: Michael Shell
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23-27 MarD: Ari Pelto; I: Kyle Lang
Street Scene (Weill) 28 Sep-2 OktD: Adam Turner; I: Dorothy Danner
Don Giovanni (Mozart) 2-6 NovD: Adam Turner; I: Lillian Groag
The Elixir of Love (Donizetti) 8-12 FebD: Adam Turner; I: Kyle Lang
Madama Butterfly (Puccini) 15-19 MarD: Adam Turner; I: Richard Gammon
Omaha, Opera Omaha  / 
Tosca (Puccini) 3-5 NovD: Carlos Izcaray; I: Crystal Manich
Falstaff (Verdi) 9-11 FebD: Hal France; I: Allegra Libonati
Proving Up (Mazzoli) 13-22 AprD: Christopher Rountree; I: James Darrah
Medea (Cherubini) 20-22 AprD: Jane Glover; I: Andrew Eggert
Pagliacci (Leoncavallo) 19-21 OktD: Timothy Myers; I: Elijah Moshinsky(original), Dan Rigazzi(revival)
The Elixir of Love (Donizetti) 15-17 FebD: David Agler; I: Rosetta Cucchi
Les Enfants Terribles (Glass) 3-14 AprD: David Bloom; I: James Darrah
Faust (Gounod) 12-14 AprD: Steven White; I: Lileana Blain-Cruz
Palo Alto, West Bay Opera  / 
Norma (Bellini) 13-22 OktD: José Luis Moscovich; I: Igor Vieira
Fidelio (Beethoven) 16-25 FebD: José Luis Moscovich; I: Ragnar Conde
Carmen (Bizet) 25 Maj-3 JunD: José Luis Moscovich; I: Richard Harrell
Pensacola, Pensacola Opera  / 
María de Buenos Aires (Piazzolla) 10-12 NovD: Cody Martin; I: Octavio Cardenas
Madama Butterfly (Puccini) 26-28 JanD: Jerome Shannon; I: Kyle Marrero
Romeo and Juliet (Gounod) 25-27 JanD: Jerome Shannon; I: Scott Skiba
Roméo et Juliette (Gounod) 25-27 JanD: Jerome Shannon; I: Scott Skiba
Florencia in the Amazon (Catán) 15-17 MarD: Cody Martin; I: John Hoomes
Florencia in the Amazons (Catan) 15-17 MarD: Cody Martin; I: John Hoomes
Philadelphia, Academy of Vocal Arts Opera Theatre  / 
Il trovatore (Verdi) 4-11 NovD: Christofer Macatsoris; I: Tito Capobianco
Das Rheingold (Wagner) 20-30 JanD: Luke Housner
Ariadne auf Naxos (Strauss) 24 Feb-3 MarD: David Aronson; I: Dorothy Danner
La traviata (Verdi) 21-28 AprD: Christofer Macatsoris; I: Jeffrey Marc Buchman
Philadelphia, Curtis Institute of Music  / 
Impressions de Pelléas (Debussy) 5-8 OktD: Lisa Keller; I: RB Schlather
Eugene Oniegin (Tchaikovsky,P) 16-19 NovD: Joseph Mechavich; I: Chas Rader-Shieber
Philadelphia, Opera Philadelphia  / 
Elizabeth Cree (Puts) 14-23 SepD: Corrado Rovaris; I: David Schweizer
Die Zauberflöte (Mozart) 15-24 SepD: David Charles Abell; I: Barrie Kosky, Suzanne Andrade
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 16-23 SepD: Gary Thor Wedow; I: Robin Guarino
I Have No Stories to Tell You (Beecher) 16-23 SepD: Gary Thor Wedow; I: Robin Guarino
We Shall Not Be Moved (Roumain) 16-24 SepD: Viswa Subbaraman; I: Bill T Jones
The Wake World (Hertzberg) 18-25 SepD: Elizabeth Braden; I: RB Schlather
Written on Skin (Benjamin,G) 9-18 FebD: Corrado Rovaris; I: Will Kerley
Carmen (Bizet) 27 Apr-6 MajD: Yves Abel; I: Paul Curran
Sky on Swings (Beecher) 20-29 SepD: Geoffrey McDonald; I: Joanna Settle
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21-30 SepD: Corrado Rovaris; I: Laurent Pelly
Ne Quittez Pas (Poulenc) 22-30 SepD: Christopher Allen; I: James Darrah
A Midsummer Night's Dream (Britten) 8-17 FebD: Corrado Rovaris; I: Robert Carsen(original), Emmanuelle Bastet(revival)
Don Giovanni (Mozart) 7-10 MarD: Karina Canellakis; I: RB Schlather
La bohème (Puccini) 26 Apr-5 MajD: Corrado Rovaris
Empty the House (Orth) 2-5 Maj
Phoenix, Arizona Opera  / 
Hercules vs. Vampires (Morganelli) 15 OktD: Shawn Galvin
Tosca (Puccini) 11-12 NovD: Steven White; I: Tara Faircloth
Candide (Bernstein) 27-28 JanD: Joseph Colaneri; I: Christopher Mattaliano
The Barber of Seville (Rossini) 3-4 MarD: Francesco Milioto; I: Joshua Borths
Das Rheingold (Wagner) 6-8 AprD: Joseph Rescigno; I: Brian Staufenbiel
María de Buenos Aires (Piazzolla) 28-30 SepD: John de los Santos; I: Scott Terrell
Charlie Parker's Yardbird (Schnyder) 9-11 NovD: Clinton Smith; I: Joshua Borths
La traviata (Verdi) 25-27 JanD: Joseph Rescigno; I: Stephanie Havey
Silent Night (Puts) 1-3 MarD: Joseph Mechavich; I: Michael Shell
The Marriage of Figaro (Mozart) 5-7 AprD: Dean Williamson; I: Tara Faircloth
Pittsburgh, Pittsburgh Opera  / 
Tosca (Puccini) 7-15 OktD: Antony Walker; I: Garnett Bruce
The Marriage of Figaro (Mozart) 4-12 NovD: Antony Walker; I: David Paul
The Long Walk (Beck) 20-28 JanD: Glenn Lewis; I: Frances Rabalais
Savage Winter (Cuomo) 17-25 FebD: Douglas J Cuomo; I: Jonathan Moore
Moby-Dick (Heggie) 17-25 MarD: Antony Walker; I: Kristine McIntyre
L'elisir d'amore (Donizetti) 21-29 AprD: Christian Capocaccia; I: Daniel Slater
Madama Butterfly (Puccini) 6-14 OktD: Antony Walker; I: Linda Brovsky
Hansel and Gretel (Humperdinck) 3-11 NovD: Antony Walker; I: Crystal Manich
afterWARds (Mozart) 26 Jan-3 FebI: David Paul
Glory Denied (Cipullo) 23 Feb-3 Mar
La bohème (Puccini) 30 Mar-7 AprD: Jean-Luc Tingaud; I: Stephanie Havey
Don Pasquale (Donizetti) 27 Apr-5 MajD: Gary Wedow; I: Chuck Hudson
Portland OR, Portland Opera  / 
Rigoletto (Verdi) 4-12 MajD: George Manahan; I: Christopher Mattaliano
Faust (Gounod) 8-16 Jun
La Cenerentola (Rossini) 13-28 JulD: Carolyn Kuan; I: Christopher Mattaliano
Orfeo ed Euridice (Gluck) 27 Jul-4 AugD: Nicholas Fox; I: Chas Rader-Shieber
Raleigh, North Carolina Opera  / 
Cold Mountain (Higdon) 28 Sep-1 OktD: Christopher Allen; I: Keturah Stickann
Rigoletto (Verdi) 26-28 JanD: Joseph Rescigno; I: Matthew Lata
Family Secrets: Kith and Kin (Davis,T) 15-16 FebD: Vincent Povázsay; I: Francesca Talenti
Samson and Delilah (concert) (Saint-Saëns) 29 AprD: Timothy Myers
Norma (Bellini) 21 OktD: Antony Walker
Carmen (Bizet) 25-27 JanD: Keitaro Harada; I: Fenlon Lamb
Tosca (Puccini) 5-7 AprD: Joseph Rescigno; I: David Paul
Roanoke, Opera Roanoke  / 
Tosca (Puccini) 27-29 Okt
La bohème (Puccini) 6-8 Apr
Sacramento, Sacramento Opera  / 
Tosca (Puccini) 5 MajD: Christoph Campestrini
Rigoletto (concert) (Verdi) 13 AprD: Michael Christie
Salt Lake City, Utah Opera  / 
La bohème (Puccini) 7-15 OktD: Robert Tweten; I: Kathleen Clawson
Moby-Dick (Heggie) 20-28 JanD: Joseph Mechavich; I: Kristine McIntyre
Pagliacci (Leoncavallo) 10-18 MarD: Joseph Colaneri; I: Tara Faircloth
Gianni Schicchi (Puccini) 10-18 MarD: Joseph Colaneri; I: Tara Faircloth
Die Fledermaus (Strauss,J) 12-20 MajD: Gary Thor Wedow; I: Kyle Lang
Roméo et Juliette (Gounod) 13-21 OktD: Robert Tweten; I: Vera Lúcia Calábria
The Little Prince (Portman) 19-27 JanD: James Lowe; I: Tara Faircloth
The Magic Flute (Mozart) 9-17 MarD: Thierry Fischer; I: Paul Peers
Norma (Bellini) 4-6 MajD: Stephen Lord; I: Crystal Manich
San Antonio, Opera San Antonio  / 
Macbeth (Verdi) 8-10 SepD: Sebastian Lang-Lessing; I: Crystal Manich
La bohème (Puccini) 17-19 MajD: Sebastian Lang-Lessing; I: E Loren Meeker
La traviata (Verdi) 13-15 SepD: Francesco Milioto; I: Garnett Bruce
San Diego, San Diego Opera  / 
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 14-22 OktD: Evan Rogister; I: Seán Curran
As One (Kaminsky) 10-12 NovD: Bruce Stasyna; I: Kyle Lang
María de Buenos Aires (Piazzolla) 26-28 JanD: Bruce Stasyna; I: John de los Santos
Turandot (Puccini) 24 Feb-4 MarD: Valerio Galli; I: Keturah Stickann
Florencia en el Amazonas (Catán) 17-25 MarD: Joseph Mechavich; I: Candace Evans
The Marriage of Figaro (Mozart) 20-28 OktD: John Nelson; I: Stephen Lawless
All Is Calm (Vaughan Williams) 7-9 DecI: Alan E Hicks
Rigoletto (Verdi) 2-10 FebD: Steven White; I: Michael Cavanagh
Three Decembers (Heggie) 8-10 MarD: Adam Turner; I: Karen Tiller
Carmen (Bizet) 30 Mar-7 AprD: Yves Abel; I: Kyle Lang
San Francisco, Opera Parallèle  / 
Trouble in Tahiti (Bernstein) 14-18 FebD: Nicole Paiement; I: Brian Staufenbiel
At the Statue of Venus (Heggie) 14-18 FebD: Nicole Paiement; I: Brian Staufenbiel
In the Penal Colony (Glass) 5-7 OktD: Nicole Paiement; I: Brian Staufenbiel
The Little Prince (Portman) 7-9 DecD: Nicole Paiement; I: Brian Staufenbiel
Today It Rains (Kaminsky) 28-31 MarD: Nicole Paiement; I: Brian Staufenbiel
Xochitl and the Flowers (Pratorius) 18-19 Maj
San Francisco, San Francisco Opera  / 
Turandot (Puccini) 8 Sep-9 DecD: Nicola Luisotti / Christopher Franklin; I: Garnett Bruce
Elektra (Strauss) 9-27 SepD: Henrik Nánási; I: Keith Warner, Anja Kühnhold
La traviata (Verdi) 23 Sep-17 OktD: Nicola Luisotti; I: John Copley, Shawna Lucey
Manon (Massenet) 4-22 NovD: Patrick Fournillier; I: Vincent Boussard
Girls of the Golden West (Adams) 21 Nov-10 DecD: Grant Gershon; I: Peter Sellars
Das Rheingold (Wagner) 12-26 JunD: Donald Runnicles; I: Francesca Zambello
Die Walküre (Wagner) 13-27 JunD: Donald Runnicles; I: Francesca Zambello
Siegfried (Wagner) 15-29 JunD: Donald Runnicles; I: Francesca Zambello
Götterdämmerung (Wagner) 17 Jun-1 JulD: Donald Runnicles; I: Francesca Zambello
Cavalleria rusticana (Mascagni) 7-30 SepD: Daniele Callegari; I: José Cura(original), Jose Maria Condemi(revival)
Pagliacci (Leoncavallo) 7-30 SepD: Daniele Callegari; I: José Cura(original), Jose Maria Condemi(revival)
Roberto Devereux (Donizetti) 8-27 SepD: Riccardo Frizza; I: Stephen Lawless
Tosca (Puccini) 3-30 OktD: Leo Hussain; I: Shawna Lucey
Arabella (Strauss) 16 Okt-3 NovD: Marc Albrecht; I: Tim Albery
It's a Wonderful Life (Heggie) 17 Nov-9 DecD: Patrick Summers; I: Leonard Foglia
Carmen (Bizet) 5-29 JunD: James Gaffigan; I: Francesca Zambello
Orlando (Handel) 9-27 JunD: Christopher Moulds; I: Harry Fehr
Rusalka (Dvořák,A) 16-28 JunD: Eun Sun Kim; I: David McVicar
San Jose CA, Opera San Jose  / 
Così fan tutte (Mozart) 9-24 SepD: Peter Grunberg; I: Brad Dalton
La rondine (Puccini) 11-26 NovD: Christopher Larkin; I: Candice Evans
The Flying Dutchman (Wagner) 10-25 FebD: Joseph Marcheso; I: Brad Dalton
La traviata (Verdi) 14-29 AprD: Joseph Marcheso; I: Shawna Lucey
The Abduction from the Seraglio (Mozart) 15-30 SepD: George Manahan; I: Michael Shell
Pagliacci (Leoncavallo) 17 Nov-2 DecD: Christian Reif; I: Chuck Hudson
Moby Dick (Heggie) 9-24 FebD: Joseph Marcheso; I: Kristine McIntyre
Madama Butterfly (Puccini) 13-28 AprD: Joseph Marcheso; I: Brad Dalton
Santa Barbara, Opera Santa Barbara  / 
Manon (Massenet) 3-5 NovD: Kostis Protopapas; I: Kristine McIntyre
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 MarD: Kostis Protopapas; I: Josh Shaw
La bohème (Puccini) 9-11 NovD: Kostis Protopapas; I: Omer Ben Seadia
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 1-3 MarD: Valery Ryvkin; I: Jonathan Fox
The Crucible (Ward) 26-28 AprD: Kostis Protopapas; I: Stephanie Havey
Seattle, Seattle Opera  / 
Madama Butterfly (Puccini) 5-19 AugD: Carlo Montanaro; I: Kate Cherry
An American Dream (Perla) 7-17 SepD: Judith Yan; I: Peter Kazaras
The Barber of Seville (Rossini) 14-28 OktD: Giacomo Sagripanti; I: Lindy Hume
Così fan tutte (Mozart) 13-27 JanD: Paul Daniel; I: Jonathan Miller(original), Harry Fehr
Beatrice and Benedict (Berlioz) 24 Feb-10 MarD: Ludovic Morlot; I: John Langs
Aida (Verdi) 5-19 MajD: John Fiore; I: Francesca Zambello(original), E Loren Meeker
Porgy and Bess (Gershwin) 11-25 AugD: John DeMain; I: Francesca Zambello(original), Garnett Bruce(revival)
The Turn of the Screw (Britten) 13-27 OktD: Constantin Trinks; I: Peter Kazaras
Il trovatore (Verdi) 12-26 JanD: Carlo Montanaro; I: Dan Wallace Miller
The (R)evolution of Steve Jobs (Bates) 23 Feb-9 MarD: Nicole Paiement; I: Kevin Newbury
Carmen (Bizet) 4-18 MajD: Giacomo Sagripanti; I: Paul Curran
Shreveport, Shreveport Opera  / 
The Magic Flute (Mozart) 19 OktD: Michael Sakir; I: Helena Binder
Beauty and the Beast (Menken) 20-21 Apr
West Side Story (Bernstein) 9 NovD: MIchael Butterman; I: Robert Neu
Madama Butterfly (Puccini) 27 Apr
Syracuse, Syracuse Opera  / 
Carmen (Bizet) 20-22 OktD: Christian Capocaccia; I: Beth Greenberg
La traviata (Verdi) 2-4 JanD: Christian Capocaccia; I: Stephanie Havey
Madam Butterfly (Puccini) 13-15 AprD: Glenn Lewis; I: Alison Moritz
Tacoma, Tacoma Opera  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 28 Okt-5 NovD: Clinton Smith; I: Noel Koran
Carmen (Bizet) 3-11 FebD: Sarah Ioannides; I: Noel Koran
The Merry Widow (Lehár) 14-22 AprD: Bernard Kwiram; I: Barry Johnson
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 28 Okt
The Rape of Lucretia (Britten) 3-10 Feb
The Elixir of Love (Donizetti) 7 Apr
Tampa, Opera Tampa  / 
The Barber of Seville (Rossini) 2-4 FebD: Jorge Parodi; I: Eric Gibson
The Marriage of Figaro (Mozart) 2-4 MarD: Jorge Parodi; I: Bernard Uzan
Macbeth (Verdi) 13-15 AprD: Andrew Bisantz
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Nov-2 DecD: Joseph Mechavich; I: James Marvel
Lady Swanwhite (Coppola) 9 Feb
The Pearl Fishers (Bizet) 15-17 MarD: Jorge Parodi
La bohème (Puccini) 26-28 AprD: Anthony Barrese
Toledo, Toledo Opera  / 
The Pearl Fishers (Bizet) 13-15 OktD: John Baril; I: Bernard Uzan
Rigoletto (Verdi) 26-28 JanD: James Meena; I: Tomer Zvulin
The Magic Flute (Mozart) 5-7 OktD: James Meena; I: James Marvel
Carmen (Bizet) 8-10 FebD: James Meena; I: Jeffrey Marc Buchman
The Ballad of Baby Doe (Moore,D) 12-14 Apr
Trenton, Bohème Opera  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 20-22 Apr
Pagliacci (Leoncavallo) 20-22 Apr
Tulsa, Tulsa Opera  / 
Faust (Gounod) 20-22 OktD: Emmanuel Plasson; I: Omer Ben Seadia
Turandot (Puccini) 27-29 Apr
The Barber of Seville (Rossini) 19-21 OktD: Roberto Kalb
The Little Prince (Portman) 15-17 FebD: Lina Gonzalez-Granados
Washington, Opera Camerata of Washington  / 
The Marriage of Figaro (Mozart) 6 Okt
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 9 Mar
Washington, Washington Concert Opera  / 
La straniera (Bellini) 19 NovD: Antony Walker
Maria di Rohan (Donizetti) 18 FebD: Antony Walker
Sapho (concert) (Gounod) 18 NovD: Antony Walker
Zelmira (concert) (Rossini) 5 AprD: Antony Walker
Washington, Opera Lafayette  / 
Erminia, Tancredi, Polidoro e Pastore (Scarlatti,A) 30-31 JanD: Ryan Brown; I: Richard Gammon
Washington, Washington National Opera  / 
Aida (Verdi) 9-23 SepD: Evan Rogister; I: Francesca Zambello, E Loren Meeker
Alcina (Handel) 4-19 NovD: Jane Glover; I: Anne Bogart
The Little Prince (Portman) 14-17 DecD: James Lowe; I: Francesca Zambello
Proving Up (Mazzoli) 19-21 JanD: Christopher Rountree; I: Alison Moritz
Don Carlo (Verdi) 3-17 MarD: Philippe Auguin; I: Tim Albery
The Barber of Seville (Rossini) 28 Apr-19 MajD: Emily Senturia; I: Peter Kazaras
Candide (Bernstein) 5-26 MajD: Nicole Paiement; I: Francesca Zambello, E Loren Meeker
La traviata (Verdi) 6-21 OktD: Renato Palumbo; I: Francesca Zambello, Keturah Stickann
Silent Night (Puts) 10-25 NovD: Nicole Paiement; I: Tomer Zvulun, Dan Wallace Miller
The Lion, the Unicorn, and Me (Tesori) 14-16 DecD: James Lowe; I: Francesca Zambello, Eric Sean Fogel
Taking Up Serpents (Sankaram) 11-13 JanD: Lidiya Yankovskaya
Eugene Onegin (Tchaikovsky,P) 9-29 MarD: Robert Treviño; I: Robert Carsen(original), Peter McClintock(revival)
Faust (Gounod) 16-30 MarD: Keri-Lynn Wilson; I: Garnett Bruce
Tosca (Puccini) 11-25 MajD: Speranza Scappucci; I: Ethan McSweeny
I vespri siciliani (concert) (Verdi) 21 MajD: Gianandrea Noseda
West Palm Beach, Palm Beach Opera  / 
Tosca (Puccini) 26-28 JanD: David Stern; I: Fenlon Lamb
Candide (Bernstein) 23-25 FebD: David Stern; I: Jay Lesenger
Le nozze di Figaro (Mozart) 23-25 MarD: Antonino Fogliani; I: Stephen Lawless
La traviata (Verdi) 25-27 JanD: Antonello Allemandi
Don Giovanni (Mozart) 22-24 FebD: David Stern; I: Kristine McIntyre
Die Fledermaus (Strauss,J) 22-24 MarD: David Stern; I: Dona D Vaughn
Wilmington, OperaDelaware  / 
Il tabarro (Puccini) 28 Apr-6 MajD: Anthony Barrese; I: Crystal Manich
Suor Angelica (Puccini) 28 Apr-6 MajD: Anthony Barrese; I: Crystal Manich
Gianni Schicchi (Puccini) 29 Apr-5 MajD: Michael Ching; I: A Scott Parry
Buoso's Ghost (Ching,M) 29 Apr-5 MajD: Michael Ching; I: A Scott Parry
Werther (concert) (Massenet) 18-19 OktD: Rachelle Jonck
Winston Salem, Piedmont Opera  / 
Silent Night (Puts) 27-29 OktD: James Allbritten; I: Cynthia Stokes
The Pirates of Penzance (Sullivan,A) 23-27 Mar