2011/12 > Αυστρία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2011/12 > Αυστρία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Γερμανία Τσεχία Σλοβακία
Λίχτενσταϊν
Ελβετία

Αυστρία
 
Ουγγαρία
Ιταλία Σλοβενία Κροατία

Baden bei Wien, Stadttheater Baden  / 

Faust (Gounod) 22 Οκτ-25 ΝοέμΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Robert Herzl
Pollicino (Henze) 19 Νοέμ-11 ΔεκΔΟ: Oliver Ostermann; Π: Christa Ertl
Eine Nacht in Venedig (Strauss,J) 17 Δεκ-11 ΦεβΔΟ: László Gyükér; Π: Alexandra Frankmann
Sweet Charity (Coleman) 14 Ιαν-25 ΜάρΔΟ: Oliver Ostermann; Π: Ricarda R Ludigkeit
Viktoria und ihr Husar (Abraham) 18 Φεβ-31 ΜάρΔΟ: Franz Josef Breznik; Π: Robert Herzl
Bregenz, Vorarlberger Landestheater  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 30 Σεπτ-11 ΝοέμΔΟ: Boris Fiala / Andreas Hamza; Π: Alexander Kubelka
Der Liebestrank (Donizetti) 14 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Domingo Hindoyan; Π: Alexander Kubelka
Dido und Aeneas (Purcell) 31 Μάρ-16 ΜάιΔΟ: Benjamin Lack; Π: Paul Lerchbaumer
Graz, Grazer Oper  / 
Otello (Verdi) 1 Οκτ-15 ΔεκΔΟ: Johannes Fritzsch; Π: Stephen Lawless
Pique Dame (Tchaikovsky) 6 Νοέμ-10 ΦεβΔΟ: Tecwyn Evans; Π: Peter Konwitschny
Das kleine Gespenst (Soyka) 20 Νοέμ-11 ΔεκΠ: Jewgenij Sitochin
Ein Walzertraum (Straus) 7 Δεκ-1 ΑπρΔΟ: Marius Burkert; Π: Michael Schilhan
Elektra (Strauss) 21 Ιαν-13 ΜάιΔΟ: Johannes Fritzsch; Π: Johannes Erath
Gigi (Loewe) 2 Μάρ-22 ΙούνΔΟ: Marius Burkert; Π: Matthias Davids
Maria Stuarda (Donizetti) 30 Μάρ-29 ΙούνΔΟ: Gaetano d'Espinosa; Π: Stefano Poda
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 10-19 ΜάιΔΟ: Massimo Parise; Π: Elisabeth Kassal
Carmen (Bizet) 3-27 ΙούνΔΟ: Johannes Fritzsch; Π: Stefan Herheim
Der Mann von La Mancha (Leigh) 24 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Josef Ernst Köpplinger
Innsbruck, Tiroler Landestheater  / 
Lohengrin (Wagner) 25 Σεπτ-28 ΙανΔΟ: Alexander Rumpf; Π: David Prins
Les Miserables (Schoenberg,C) 18 Οκτ-13 ΙανΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Pierre Wyss
Idomeneo re di Creta (Mozart) 6 Νοέμ-18 ΜάρΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Peer Boysen
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 11 Νοέμ-29 ΙανΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Marina Wandruschka
Die lustige Witwe (Lehár) 17 Δεκ-19 ΜάιΔΟ: Florian Erdl; Π: Thomas Enzinger
Falstaff (Verdi) 5 Φεβ-8 ΙούλΔΟ: Christoph Poppen; Π: Brigitte Fassbaender
Jenůfa (Janáček) 24 Μάρ-4 ΙούλΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Bruno Klimek
Maria Stuarda (Donizetti) 15 Απρ-16 ΙούνΔΟ: Francesco Angelico
Shylock! (Kanyar) 5 Μάι-6 ΙούλΔΟ: Stephan Kanyar; Π: Pierre Wyss
Der dritte Polizist (Bramböck) 6+ ΜάιΔΟ: Hansjörg Sofka; Π: Doris Happl
Albert Herring (Britten) 9 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Alexander Rumpf; Π: Brigitte Fassbaender
Klagenfurt, Stadttheater Klagenfurt  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 15 Σεπτ-5 ΝοέμΔΟ: Peter Marschik; Π: Torsten Fischer
My Fair Lady (Loewe) 15 Δεκ-24 ΦεβΔΟ: John Owen Edwards; Π: Josef E Köpplinger
Der Evangelimann (Kienzl) 9 Φεβ-9 ΜάρΔΟ: Michael Brandstätter; Π: Josef E Köpplinger
West Side Story (Bernstein) 29 Μάρ-24 ΜάιΔΟ: Peter Marschik; Π: Josef E Köpplinger
Tosca (Puccini) 3-31 ΜάιΔΟ: Peter Marschik; Π: Stefano Poda
West Side Story (Bernstein) 26 Ιούλ-4 Αύγ
My Fair Lady (Loewe) 8-18 Αύγ
Linz, Landestheater Linz  / 
La bohème (Puccini) 17 Σεπτ-26 ΙούνΔΟ: Daniel Linton-France / Takeshi Moriuchi; Π: Rainer Mennicken
Il trovatore (Verdi) 2 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Dante Anzolini / Ingo Ingensand / Marc Reibel; Π: Andreas Baesler
Gräfin Mariza (Kálmán) 29 Οκτ-13 ΙούνΔΟ: Marc Reibel / Sigurd Hennemann / Borys Sitarski; Π: Olivier Tambosi
Maria Stuarda (Donizetti) 10 Δεκ-28 ΑπρΔΟ: Dennis Russell Davies / Daniel Linton-France; Π: Olivier Tambosi
Die Omama im Apfelbaum (Naske) 30 Δεκ-2 ΜάρΔΟ: Marc Reibel / Borys Sitarski; Π: Markus Tschubert
Così fan tutte (Mozart) 4 Φεβ-24 ΜάιΔΟ: Ingo Ingensand / Daniel Linton-France; Π: Andreas Baesler
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 24 Μάρ-4 ΙούλΔΟ: Dante Anzolini; Π: Roland Schwab
Nijinskys Tagebuch (Glanert) 9-26 ΑπρΔΟ: Ingo Ingensand / Sigurd Hennemann; Π: Rosamund Gilmore
Der Rosenkavalier (Strauss) 19 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Dennis Russell Davies; Π: Anthony Pilavachi
Salzburg, Landestheater  / 
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 25 Σεπτ-1 ΙούνΔΟ: Adrian Kelly; Π: Marco Dott
The Sound of Music (Rodgers) 23 Οκτ-26 ΜάιΔΟ: Peter Ewaldt / Stefan Müller; Π: Andreas Gergen
La cenerentola (Rossini) 7 Δεκ-20 ΑπρΔΟ: Leo Hussain; Π: Carl Philip von Maldeghem
Imeneo (Handel) 5 Φεβ-20 ΜάρΔΟ: Matthew Halls; Π: Nina Kühner
La traviata (Verdi) 11-27 ΜάρΔΟ: Leo Hussain; Π: Andreas Gergen
Wozzeck (Berg) 11 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Leo Hussain; Π: Amélie Niermeyer
Wien, Wiener Staatsoper  / 
Simon Boccanegra (Verdi) 3 Σεπτ-13 ΜάρΔΟ: Paolo Carignani; Π: Peter Stein
Arabella (Strauss) 5 Σεπτ-12 ΜάιΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Ariadne auf Naxos (Strauss) 7-14 ΣεπτΔΟ: Jeffrey Tate; Π: Filippo Sanjust
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 11 Σεπτ-15 ΜάιΔΟ: Michael Güttler / Karel Mark Chichon; Π: Günther Rennert
Don Giovanni (Mozart) 13-25 ΣεπτΔΟ: Patrick Lange; Π: Jean-Louis Martinoty
Falstaff (Verdi) 15-24 ΣεπτΔΟ: Alain Altinoglu
Alcina (Handel) 27 Σεπτ-5 ΟκτΔΟ: Marc Minkowski; Π: Adrian Noble
Eugene Onegin (Tchaikovsky) 28 Σεπτ-6 ΟκτΔΟ: Louis Langrée; Π: Falk Richter
Madama Butterfly (Puccini) 7 Οκτ-15 ΜάρΔΟ: Patrick Lange; Π: Josef Gielen
La traviata (Verdi) 9 Οκτ-20 ΜάιΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Jean-Francois Sivadier
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Οκτ-22 ΔεκΔΟ: Adam Fischer; Π: Marco Arturo Marelli
Aladdin und die Wunderlampe (Rota) 15 ΟκτΠ: Thomas Birkmeir
Fidelio (Beethoven) 20-30 ΟκτΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Otto Schenk
Salome (Strauss) 22 Οκτ-18 ΜάιΔΟ: Peter Schneider.cond; Π: Boleslaw Barlog
Das Rheingold (Wagner) 1 ΝοέμΔΟ: Christian Thielemann; Π: Sven-Eric Bechtolf
Die Walküre (Wagner) 6 ΝοέμΔΟ: Christian Thielemann; Π: Sven-Eric Bechtolf
L'elisir d'amore (Donizetti) 8 Νοέμ-10 ΑπρΔΟ: Marco Armiliato; Π: Otto Schenk
Siegfried (Wagner) 9 ΝοέμΔΟ: Christian Thielemann; Π: Sven-Eric Bechtolf
Katja Kabanova (Janáček) 10-21 ΝοέμΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: André Engel
Götterdämmerung (Wagner) 13 ΝοέμΔΟ: Christian Thielemann; Π: Sven-Eric Bechtolf
L'italiana in Algeri (Rossini) 16-25 ΝοέμΔΟ: Marco Armiliato; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Tannhäuser (Wagner) 20 Νοέμ-25 ΜάρΔΟ: Franz Welser-Möst / Bertrand de Billy; Π: Claus Guth
Nabucco (Verdi) 4-9 ΔεκΔΟ: Michael Güttler; Π: Günter Krämer
Der Rosenkavalier (Strauss) 8 Δεκ-21 ΑπρΔΟ: Peter Schneider; Π: Otto Schenk
Daphne (Strauss) 10-19 ΔεκΔΟ: Simone Young; Π: Nicolas Joel
Aus einem Totenhaus (Janáček) 11-30 ΔεκΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Peter Konwitschny
Le nozze di Figaro (Mozart) 26 Δεκ-13 ΙούνΔΟ: Adam Fischer; Π: Jean-Louis Martinoty
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Otto Schenk
Un ballo in maschera (Verdi) 2-20 ΙανΔΟ: Philippe Auguin; Π: Gianfranco de Bosio
La forza del destino (Verdi) 8-17 ΙανΔΟ: Jesús López Cobos; Π: David Pountney
Otello (Verdi) 13-26 ΙανΔΟ: Dan Ettinger; Π: Christine Mielitz
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 24 Ιαν-5 ΦεβΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Jérôme Deschamps
Andrea Chénier (Giordano) 28 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Pinchas Steinberg; Π: Otto Schenk
Faust (Gounod) 1-10 ΦεβΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Nicolas Joel
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 17 ΦεβΔΟ: Patrick Lange
La sonnambula (Bellini) 22-29 ΦεβΔΟ: Evelino Pidò; Π: Marco Arturo Marelli
Carmen (Bizet) 24 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Yves Abel; Π: Franco Zeffirelli
Die Feen (Wagner) 3 Μάρ
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 17-27 ΜάρΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Robert Carsen
Tosca (Puccini) 19 Μάρ-14 ΙούνΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Margarethe Wallmann
Cardillac (Hindemith) 29 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Sven-Eric Bechtolf
Parsifal (Wagner) 5-12 ΑπρΔΟ: Christian Thielemann; Π: Christine Mielitz
Werther (Massenet) 14-22 ΑπρΔΟ: Michael Güttler; Π: Andrei Serban
Pagliacci (Leoncavallo) 29 Απρ-8 ΜάιΔΟ: Asher Fisch; Π: Jean-Pierre Ponnelle
Cavalleria rusticana (Mascagni) 29 Απρ-8 ΜάιΔΟ: Asher Fisch; Π: Jean-Pierre Ponnelle
La clemenza di Tito (Mozart) 17 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Louis Langrée; Π: Jürgen Flimm
Der fliegende Holländer (Wagner) 19-25 ΜάιΔΟ: Graeme Jenkins; Π: Christine Mielitz
Don Carlos (Verdi) 16-29 ΙούνΔΟ: Franz Welser-Möst; Π: Daniele Abbado
Elektra (Strauss) 18-28 ΙούνΔΟ: Simone Young; Π: Harry Kupfer
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 20-30 ΙούνΔΟ: Bruno Campanella; Π: Boleslaw Barlog
Wien, Theater an der Wien  / 
The Turn of the Screw (Britten) 14-27 ΣεπτΔΟ: Cornelius Meister; Π: Robert Carsen
Serse (Handel) 18-27 ΟκτΔΟ: Jean-Christophe Spinosi; Π: Adrian Noble
Gogol (Auerbach) 15-26 ΝοέμΔΟ: Vladimir Fedoseyev; Π: Christine Mielitz
L'orfeo (Monteverdi) 14-31 Δεκ
Francesca da Rimini (Rakhmaninov) 19-31 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Stephen Lawless
Iolanta (Tchaikovsky) 19-31 ΙανΔΟ: Kirill Petrenko; Π: Stephen Lawless
Les Boulingrin (concert) (Aperghis) 23 ΙανΔΟ: Emilio Pomárico
Telemaco (Gluck) 22 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: René Jacobs; Π: Torsten Fischer
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 19 Μάρ-10 ΙούλΔΟ: Riccardo Frizza; Π: William Friedkin
Hamlet (Thomas,A) 23 Απρ-5 ΜάιΔΟ: Marc Minkowski; Π: Olivier Py
La donna del lago (Rossini) 10-19 ΑύγΔΟ: Leo Hussain; Π: Christof Loy
Wien, Volksoper Wien  / 
Die lustige Witwe (Lehár) 4 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Michael Tomaschek; Π: Marco Arturo Marelli
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Rudolf Bibl; Π: Heinz Zednik
Wiener Blut (Strauss,J) 9 Σεπτ-6 ΝοέμΔΟ: Alfred Eschwé / Gerrit Prießnitz; Π: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Σεπτ-29 ΙούνΔΟ: Gerrit Prießnitz / Nicholas Milton; Π: Helmuth Lohner
Rigoletto (Verdi) 15 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Rossen Gergov; Π: Stephen Langridge
Hello, Dolly! (Herman) 17 Σεπτ-27 ΟκτΔΟ: John Owen Edwards; Π: Josef Ernst Köpplinger
Salome (Strauss) 15 Οκτ-27 ΝοέμΔΟ: Roland Böer / Gerrit Prießnitz; Π: Marguerite Borie
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 22 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Rudolf Bibl; Π: Robert Herzl
Carmen (Bizet) 30 Οκτ-10 ΔεκΔΟ: Julia Jones / Gerrit Prießnitz; Π: Guy Joosten
Madama Butterfly (Puccini) 22 Νοέμ-22 ΔεκΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Stefan Herheim
Die spinnen, die Römer (Sondheim) 15 Δεκ-28 ΙούνΠ: Werner Sobotka
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 21 Δεκ-18 ΙανΠ: Karl Dönch
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 2-9 ΙανΔΟ: Sascha Goetzel / Alfred Eschwé; Π: Alfred Kirchner
La cenerentola (Rossini) 14 Ιαν-26 ΦεβΠ: Achim Freyer
Candide (Bernstein) 22-29 Ιαν
Der Mantel (Puccini) 28 Ιαν-16 ΜάρΔΟ: Stefan Klingele; Π: Robert Meyer
Gianni Schicchi (Puccini) 28 Ιαν-16 ΜάρΔΟ: Stefan Klingele; Π: Robert Meyer
Das Land des Lächelns (Lehár) 4 Φεβ-2 ΙούνΠ: Beverly Blankenship
La traviata (Verdi) 13 Φεβ-4 ΜάιΠ: Hans Gratzer
Rusalka (Dvořák,A) 9 Μάρ-6 ΜάιΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Renaud Doucet
Der Bajazzo (Leoncavallo) 31 Μάρ-25 ΑπρΔΟ: Enrico Dovico; Π: Thomas Schulte-Michels
Das Wundertheater (Henze) 31 Μάρ-25 ΑπρΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Thomas Schulte-Michels
The Sound of Music (Rodgers) 30 Απρ-30 ΜάιΠ: Renaud Doucet
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 5-28 ΜάιΠ: Helen Malkowsky
Madame Pompadour (Fall) 6-30 Ιούν