2011/12 > Γερμανία 
*Δημόσιος ιστότοπος     >Operabase Professional 
2011/12 > Γερμανία

 Παγκόσμια πρεμιέρα
 Σπανιότητα
 Νέα παραγωγή
 Παραγωγή που για πρώτη φορά ανεβάζει ο συγκεκριμένος θίασος

  
Δανία Σουηδία
Ολλανδία
Βέλγιο
Λουξεμβούργο

Γερμανία
 
Πολωνία
Τσεχία
Γαλλία Ελβετία Αυστρία

Aachen, Theater Aachen  / 

Woyzeck (Waits) 19 Σεπτ-24 ΜάρΔΟ: Andreas Debatin; Π: Bernadette Sonnenbichler
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Σεπτ-16 ΜάρΔΟ: Volker Hiemeyer; Π: Ewa Teilmans
La cenerentola (Rossini) 26 Οκτ-6 ΔεκΔΟ: Péter Halász; Π: Joan Anton Rechi
Il combattimento di Tancredi e Clorinda (Monteverdi) 6 Νοέμ-29 ΙανΔΟ: Péter Halász; Π: Alexander von Pfeil
La voix humaine (Poulenc) 6 Νοέμ-29 ΙανΔΟ: Péter Halász; Π: Alexander von Pfeil
Le nozze di Figaro (Mozart) 4 Δεκ-12 ΑπρΔΟ: Marcus R Bosch; Π: Michael Helle
Un ballo in maschera (Verdi) 5 Φεβ-15 ΙούνΔΟ: Péter Halász; Π: Michael Schmitz-Aufterbeck
King Arthur (Purcell) 1 Απρ-11 ΙούλΔΟ: Volker Hiemeyer; Π: Albrecht Hirche
Tristan und Isolde (Wagner) 20 Μάι-7 ΙούλΔΟ: Marcus R Bosch; Π: Ludger Engels
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 16 Ιούν-3 ΙούλΔΟ: Herbert Görtz; Π: Sebastian Jacobs
Altenburg, Landestheater Altenburg  / 
Frau Luna (Lincke) 9 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Steffen Piontek
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Οκτ-20 ΙούνΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 3 ΝοέμΔΟ: Jens Troester; Π: Oliver Kloeter
Die Zauberflöte (Mozart) 4 Δεκ-3 ΙούλΔΟ: Jens Troester; Π: Ansgar Weigner
Ulenspiegel (Braunfels) 22 Απρ-19 ΙούνΔΟ: Jens Troester; Π: Matthias Oldag
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 10 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Jens Troester; Π: Ansgar Weigner
Annaberg-Buchholz, Eduard-von-Winterstein-Theater Annaberg  / 
Don Giovanni (Mozart) 18 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Naoshi Takahashi; Π: Ingolf Huhn
Im weißen Rößl (Benatzky) 2 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Dieter Klug; Π: Reinhard Schwalbe
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 7 Οκτ-9 ΜάρΔΟ: Kajsa Boström; Π: Birgit Eckenweber
The Sound of Music (Rodgers) 16 Οκτ-27 ΙανΔΟ: Dieter Klug; Π: Friederike Barthel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Νοέμ-14 ΙανΔΟ: Dieter Klug; Π: Hans-Hermann Krug
La bohème (Puccini) 22 Ιαν-21 Απρ
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Μάρ-6 Μάι
Götz von Berlichingen (Goldmark) 29 Απρ-13 Μάι
Augsburg, Theater Augsburg  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 25 Σεπτ-2 ΙούνΔΟ: Carolin Nordmeyer; Π: Jan Philipp Gloger
Carmen (Bizet) 22 Οκτ-6 ΙανΔΟ: Dirk Kaftan / Eberhard Fritsche; Π: Lorenzo Fioroni
Lulu (Berg) 4 Δεκ-14 ΦεβΔΟ: Dirk Kaftan / Carolin Nordmeyer; Π: Monique Wagemakers
Die Fledermaus (Strauss,J) 14 Ιαν-18 ΑπρΔΟ: Rune Bergmann; Π: Thorleifur Örn Arnarsson
King Arthur (Purcell) 18 Φεβ-29 ΑπρΔΟ: Carolin Nordmeyer; Π: Sigrid Herzog
La traviata (Verdi) 10 Μάρ-27 ΑπρΔΟ: Carolin Nordmeyer; Π: Markus Trabusch
Satyricon (Maderna) 23 Απρ-7 Μάι
Dido and Aeneas (Purcell) 23 Απρ-7 ΜάιΔΟ: Eberhard Fritsche; Π: Jörg Behr
Ritter Blaubart (Reznicek) 4-10 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Manfred Weiß
Der fliegende Holländer (Wagner) 23 Ιούν-28 ΙούλΔΟ: Rune Bergmann; Π: Christian Sedelmayer
Berlin, Deutsche Oper Berlin  / 
Das Rheingold (Wagner) 10-20 ΣεπτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Die Walküre (Wagner) 11-21 ΣεπτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Siegfried (Wagner) 14-22 ΣεπτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Götterdämmerung (Wagner) 18-24 ΣεπτΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Tosca (Puccini) 30 Σεπτ-16 ΙούνΔΟ: Alexander Joel / Matthias Foremny; Π: Boleslaw Barlog
Messa da Requiem (Verdi) 1-22 ΟκτΔΟ: William Spaulding; Π: Achim Freyer
Der Rosenkavalier (Strauss) 9 Οκτ-11 ΔεκΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Don Carlos (Verdi) 23 Οκτ-29 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Marco Arturo Marelli
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 28 Οκτ-1 ΑπρΔΟ: Guillermo García Calvo / Enrique Mazzola; Π: Katharina Thalbach
Tannhäuser (Wagner) 30 Οκτ-21 ΔεκΔΟ: Donald Runnicles; Π: Kirsten Harms
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Νοέμ-10 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny / Evan Rogister; Π: Günter Krämer
Carmen (Bizet) 3 Νοέμ-15 ΜάιΔΟ: Guillermo García Calvo / Evan Rogister; Π: Peter Beauvais(original), Søren Schuhmacher(revival)
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 23 Νοέμ-14 ΙούνΔΟ: Guillermo García Calvo / Roberto Rizzi Brignoli; Π: Filippo Sanjust
Falstaff (Verdi) 24 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Enrique Mazzola; Π: Götz Friedrich
Don Giovanni (Mozart) 30 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Evan Rogister; Π: Roland Schwab
La bohème (Puccini) 5 Δεκ-3 ΙανΔΟ: Patrick Summers; Π: Götz Friedrich
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23-27 ΔεκΔΟ: Evan Rogister; Π: Andreas Homoki
Turandot (Puccini) 7 Ιαν-7 ΜάρΔΟ: John Fiore / Jesus Lopez Cobos; Π: Lorenzo Fioroni
Tancredi (Rossini) 22 Ιαν-4 ΦεβΔΟ: Alberto Zedda; Π: Pier Luigi Pizzi
La traviata (Verdi) 29 Ιαν-7 ΙούνΔΟ: Evan Rogister / Erik Nielsen; Π: Götz Friedrich
Un ballo in maschera (Verdi) 18-24 ΦεβΔΟ: Jacques Lacombe; Π: Götz Friedrich
Tristan und Isolde (Wagner) 19-25 ΦεβΔΟ: Donald Runnicles; Π: Graham Vick
Jenůfa (Janáček) 4 Μάρ-24 ΑπρΔΟ: Donald Runnicles; Π: Christof Loy
Luisa Miller (Verdi) 14-20 ΜάρΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Götz Friedrich
Candide (concert) (Bernstein) 15-18 ΜάρΔΟ: Donald Runnicles
Macbeth (Verdi) 19-25 ΜάρΔΟ: Ivan Repusic; Π: Robert Carsen
Lohengrin (Wagner) 15 Απρ-1 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Kasper Bech Holten
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 20-30 ΑπρΔΟ: Sebastian Lang-Lessing; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
I due Foscari (concert) (Verdi) 9-11 ΜάιΔΟ: Roberto Rizzi Brignoli
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 10 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Friedemann Layer; Π: Götz Friedrich
Gisei Das Opfer (Orff) 19 ΜάιΔΟ: Jacques Lacombe
Die Dorfschule (Weingartner) 19 ΜάιΔΟ: Jacques Lacombe
Die Walküre (Wagner) 25-28 ΜάιΔΟ: Donald Runnicles; Π: Götz Friedrich
Il trovatore (concert) (Verdi) 6-9 ΙούνΔΟ: Andrea Battistoni
Berlin, Komische Oper Berlin  / 
Im weißen Rößl (Benatzky) 25 Σεπτ-15 ΙανΔΟ: Koen Schoots / Peter Christian Feigel; Π: Sebastian Baumgarten
Rigoletto (Verdi) 30 Σεπτ-3 ΔεκΔΟ: Ivan Repusic; Π: Barrie Kosky
Das schlaue Füchslein (Janáček) 2 Οκτ-7 ΙούλΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Andreas Homoki
Gespräche der Karmeliterinnen (Poulenc) 8 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Stefan Blunier; Π: Calixto Bieito
Die verkaufte Braut (Smetana) 9 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Alexander Vedernikov
Mikropolis (Jost) 30 Οκτ-18 ΦεβΔΟ: Christian Jost; Π: Nadja Loschky
Rusalka (Dvořák,A) 2 Νοέμ-3 ΙανΔΟ: Patrick Lange; Π: Barrie Kosky
Carmen (Bizet) 27 Νοέμ-4 ΙούλΔΟ: Yordan Kamdzhalov / Yordan Kamdzhalov / Josep Caballé-Domenech; Π: Sebastian Baumgarten
Orlando (Handel) 1-27 ΔεκΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Alexander Mørk-Eidem
Lear (Reimann) 10 Δεκ-8 ΙανΔΟ: Friedemann Layer; Π: Hans Neuenfels, Henry Arnold
Die Schneekoenigin (Valtinoni) 5 Ιαν-26 ΦεβΔΟ: Carlos Spierer; Π: Anisha Bondy
La traviata (Verdi) 14 Ιαν-14 ΦεβΔΟ: Patrick Lange / Kristiina Poska; Π: Hans Neuenfels
Der Freischütz (Weber) 29 Ιαν-6 ΙούλΔΟ: Patrick Lange; Π: Calixto Bieito
La bohème (Puccini) 8 Φεβ-17 ΜάρΔΟ: Łukasz Borowicz; Π: NN
Die sieben Todsünden (Weill) 12 Φεβ-2 ΙούλΔΟ: Kristiina Poska; Π: Barrie Kosky
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 15 Φεβ-26 ΜάιΔΟ: Dirk Kaftan
Das bronzene Pferd (Auber) 11 Μάρ-3 ΙούλΔΟ: Maurizio Barbacini; Π: Frank Hilbrich
Kiss me, Kate (Porter) 14 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Koen Schoots; Π: Barrie Kosky
Der Rosenkavalier (Strauss) 25 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Patrick Lange / Friedemann Layer; Π: Andreas Homoki
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Απρ-16 ΜάιΔΟ: Patrick Lange; Π: Calixto Bieito
Salome (Strauss) 22 Απρ-25 ΜάιΔΟ: Alexander Vedernikov; Π: Thilo Reinhardt
Xerxes (Handel) 13 Μάι-5 ΙούλΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Stefan Herheim
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-30 ΙούνΔΟ: Martin Hoff; Π: Andreas Homoki
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 10 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Patrick Lange
Idomeneo re di Creta (Mozart) 16 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Patrick Lange; Π: Benedikt von Peter
Berlin, Staatsoper Unter den Linden im Schiller Theater  / 
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2-16 ΟκτΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Ruth Berghaus
Aus einem Totenhaus (Janáček) 3-17 ΟκτΔΟ: Simon Rattle; Π: Patrice Chéreau
Last Desire (Ronchetti) 5-23 Οκτ
Wozzeck (Berg) 26-30 ΟκτΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Andrea Breth
Norma (concert) (Bellini) 29 Οκτ-3 ΝοέμΔΟ: Andriy Yurkevych
Candide (Bernstein) 1-15 ΝοέμΔΟ: Wayne Marshall; Π: Vincent Boussard
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 5 Νοέμ-29 ΔεκΔΟ: Vinzenz Weissenburger / Tobias Walenciak / Roqelio Riojas; Π: Eva-Maria Weiß
Die Zauberflöte (Mozart) 17 Νοέμ-8 ΙανΔΟ: Julien Salemkour; Π: August Everding
Die verkaufte Braut (Smetana) 19 Νοέμ-23 ΙούνΔΟ: Karl-Heinz Steffens; Π: Balázs Kovalik
La traviata (Verdi) 27 Νοέμ-1 ΙούλΔΟ: Omer Meir Wellber; Π: Peter Mussbach
L'étoile (Chabrier) 4-22 ΔεκΔΟ: Simon Rattle; Π: Dale Duesing
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 16 Δεκ-19 ΙανΔΟ: Christoph Israel; Π: Philipp Stölzl
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 2 Ιαν-20 ΜάιΔΟ: Christopher Moulds; Π: Michael Thalheimer
Der gestiefelte Kater (Cui) 7-29 ΙανΔΟ: Vinzenz Weissenburger; Π: Isabel Ostermann
Montezuma (concert) (Graun) 26-28 ΙανΔΟ: Michael Hofstetter
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 4-18 ΦεβΔΟ: Pietari Inkinen; Π: Achim Freyer
Le nozze di Figaro (Mozart) 11-26 ΦεβΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Thomas Langhoff
Al gran sole carico d'amore (Nono) 1-11 ΜάρΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Katie Mitchell
L'elisir d'amore (Donizetti) 2-15 ΜάρΔΟ: Antonello Allemandi; Π: Percy Adlon
Tristan und Isolde (Wagner) 10-25 ΜάρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Harry Kupfer
Wahnsinn, das ist die Seele der Handlung (Stahnke) 20 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Harry Lyth; Π: Eva-Maria Höckmayr
Das Rheingold (Wagner) 30 ΜάρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
Lulu (Berg) 31 Μάρ-14 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Andrea Breth
Die Walküre (Wagner) 1 ΑπρΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Guy Cassiers
Tosca (Puccini) 23-28 ΑπρΔΟ: Leo Hussain; Π: Carl Riha
Moskau, Tscherjomuschki (Shostakovich) 2-17 Μάι
Madama Butterfly (Puccini) 6-13 ΜάιΔΟ: Andris Nelsons; Π: Eike Grams
Simon Boccanegra (Verdi) 26-31 ΜάιΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Federico Tiezzi
Dido and Aeneas (Purcell) 3-9 ΙούνΔΟ: Christopher Moulds; Π: Sasha Waltz
Lehrstück (Hindemith) 9-24 ΙούνΔΟ: David Coleman; Π: Michael von zur Mühlen
Don Giovanni (Mozart) 24 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Daniel Barenboim; Π: Robert Carsen
Dionysos (Rihm) 8-15 ΙούλΔΟ: Ingo Metzmacher; Π: Pierre Audi
The Rake's Progress (Stravinsky) 11-14 ΙούλΔΟ: Johannes Debus; Π: Krzysztof Warlikowski
Bielefeld, Theater Bielefeld  / 
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Σεπτ-16 ΝοέμΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Ansgar Weigner
Pagliacci (Leoncavallo) 13 Σεπτ-16 ΝοέμΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Ansgar Weigner
Don Giovanni (Mozart) 15 Οκτ-28 ΙανΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Helen Malkowsky
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 5-17 ΝοέμΔΟ: Witolf Werner; Π: Johannes Weigand
Die schöne Helena (Offenbach) 11 Δεκ-27 ΙανΔΟ: Laurent Wagner; Π: Bruno Klimek
Peter Grimes (Britten) 11 Φεβ-27 ΜάρΔΟ: Alexander Kalajdzic; Π: Helen Malkowsky
Dido und Aeneas (Purcell) 15 Απρ-19 ΜάιΠ: Holger Pototzki
Where the Wild Things Are (Knussen) 15 Απρ-19 ΜάιΠ: Holger Pototzki
Company (Sondheim) 5 Μάι-16 Ιούν
Rigoletto (Verdi) 26 Μάι-17 Ιούν
Bonn, Oper der Stadt Bonn  / 
Manon Lescaut (Puccini) 25 Σεπτ-14 ΑπρΔΟ: Stefan Blunier; Π: Christine Mielitz
Bluthaus (Haas,Georg) 27+ ΣεπτΔΟ: Garrett Keast; Π: Klaus Weise
La sonnambula (Bellini) 16 Οκτ-3 ΔεκΔΟ: Robin Engelen; Π: Roland Schwab
Robert S (Various) 29 Οκτ-2 ΔεκΔΟ: Wolfgang Lischke; Π: Michael von zur Mühlen
La finta giardiniera (Mozart) 6 Νοέμ-8 ΙούνΔΟ: Daniel Jakobi; Π: Philipp Himmelmann
Turandot (Puccini) 12 Νοέμ-12 ΔεκΔΟ: Stefan Blunier / Christopher Sprenger; Π: Silviu Purcarete
Der ferne Klang (Schreker) 11 Δεκ-17 ΜάρΔΟ: Will Humburg; Π: Klaus Weise
Rusalka (Dvořák,A) 21 Δεκ-11 ΜάρΔΟ: Christopher Sprenger; Π: Mark Daniel Hirsch
Lakmé (Delibes) 29 Ιαν-1 ΙούνΔΟ: Stefan Blunier / Robin Engelen; Π: Paul-Emile Fourny
Il trovatore (Verdi) 25 Μάρ-5 ΙούλΔΟ: Robin Engelen; Π: Dietrich W Hilsdorf, Ralf Budde
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 6 Μάι-4 ΙούλΔΟ: Robin Engelen; Π: Tom Ryser
Braunschweig, Staatstheater Braunschweig  / 
Turandot (Puccini) 20 Αύγ-5 ΣεπτΔΟ: Alexander Joel; Π: Robert Lehmeier
Falstaff (Verdi) 17-30 ΣεπτΔΟ: Alexander Joel; Π: Wolfgang Engel
Der Vogelhändler (Zeller,C) 24+ ΣεπτΔΟ: Georg Menskes
Die Zauberflöte (Mozart) 14 Οκτ-14 ΙανΔΟ: György Mézáros; Π: Aniara Amos
Tristan und Isolde (Wagner) 15+ ΟκτΔΟ: Alexander Joel; Π: Yona Kim
Don Giovanni (Mozart) 21+ ΟκτΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Johannes Erath
Luisa Miller (Verdi) 26+ ΝοέμΔΟ: Alexander Joel; Π: Walter Sutcliffe
Die Fledermaus (Strauss,J) 10+ ΔεκΔΟ: Georg Menskes; Π: Thomas Enzinger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4+ ΦεβΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Michael Talke
Orpheus und Eurydike (Gluck) 5+ ΦεβΔΟ: Christopher Hein; Π: Dorian Dreher
Sarka (Fibich) 22+ ΜάρΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Konstanze Lauterbach
Le nozze di Figaro (Mozart) 12+ ΜάιΔΟ: Alexander Joel; Π: Balázs Kovalik
Mama Dolorosa (Kim) 13+ ΙούνΔΟ: Sebastian Beckedorf; Π: Yona Kim
Die verkaufte Braut (Smetana) 30+ ΙούνΔΟ: Georg Menskes; Π: Jean-Claude Berutti
Bremen, Theater Bremen  / 
Tannhäuser (Wagner) 14 Σεπτ-19 ΦεβΔΟ: Markus Poschner; Π: Tobias Kratzer
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 22 Σεπτ-29 ΟκτΔΟ: Florian Ziemen; Π: Frank Hilbrich
Idoménée (Mozart) 7 Οκτ-11 ΙούλΔΟ: Markus Poschner; Π: Kay Kuntze
The Turn of the Screw (Britten) 28 Οκτ-4 ΜάρΔΟ: Daniel Montané; Π: Frank Hilbrich
Die Zauberflöte (Mozart) 5 Νοέμ-27 ΜάιΔΟ: Daniel Mayr; Π: Chris Alexander
Das Land des Lächelns (Lehár) 3 Δεκ-13 ΜάιΔΟ: Florian Ziemen
Drei alte Männer wollten nicht sterben (Ponsioen) 15 Ιαν-13 ΦεβΔΟ: Tero Valtonen; Π: Patric Seibert
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 10-28 ΦεβΠ: Patric Seibert
Blaubart (Hummel,F) 25 Φεβ-13 ΙούνΔΟ: Markus Poschner; Π: Rosamund Gilmore
Herzog Blaubarts Burg (Bartók) 25 Φεβ-13 ΙούνΔΟ: Markus Poschner; Π: Rosamund Gilmore
Der Rosenkavalier (Strauss) 11 Μάρ-17 ΜάιΔΟ: Markus Poschner; Π: Tobias Kratzer
Westzeitstory (Klein) 26+ ΑπρΠ: Anja Nicklich
All diese Tage (Eggert) 28 Απρ-12 ΙούλΔΟ: Florian Ziemen; Π: Michael Talke
Tosca (Puccini) 26 Μάι-10 ΙούλΔΟ: Daniel Montané; Π: Vera Nemirova
Bremerhaven, Stadttheater Bremerhaven  / 
The Fairy Queen (Purcell) 17 Σεπτ-13 ΝοέμΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Ulrich Mokrusch
Crazy For You (Gershwin) 29 Οκτ-8 ΙανΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Roland Hüve
La traviata (Verdi) 25 Δεκ-26 ΦεβΔΟ: Stefan Veselka; Π: Kirsten Uttendorf
Im weißen Rößl (Benatzky) 28 Ιαν-30 ΜάρΔΟ: Hartmut Brüsch; Π: Ralf Nürnberger
Lady Macbeth von Mzensk (Shostakovich) 10 Μάρ-13 ΜάιΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Andrej Woron
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 21 Απρ-28 ΙούνΔΟ: Stefan Veselka
Violanta (Korngold) 2-27 ΙούνΔΟ: Stephan Tetzlaff; Π: Petra Luisa Meyer
Chemnitz, Städtische Theater Chemnitz  / 
Aida (John,E) 10 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Heiko Lippmann / Tom Bitterlich; Π: Matthias Winter
Die Zauberflöte (Mozart) 2 Οκτ-4 ΜάρΔΟ: Frank Beermann; Π: Dominik Wilgenbus
Rigoletto (Verdi) 22 Οκτ-8 ΔεκΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Michael Heinicke
Gräfin Mariza (Kálmán) 19 Νοέμ-3 ΜάιΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: John Dew
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Anja Bihlmaier / Reinhard Petersen; Π: Steffen Piontek
My Fair Lady (Loewe) 2 Δεκ-4 ΜάιΔΟ: Heinz Meißner; Π: Michael Heinicke
Swanhunter (Dove) 3 Δεκ-21 ΙανΔΟ: Domonkos Héja; Π: Jürgen R Weber
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 Ιαν-25 ΜάρΔΟ: Michael Fuchs; Π: Matthias Winter
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 Ιαν-13 ΜάρΔΟ: Domonkos Héja; Π: Michael Heinicke
Tosca (Puccini) 4 Φεβ-3 ΙούνΔΟ: Frank Beermann; Π: Jakob Peters-Messer
Der Liebestrank (Donizetti) 10 Μάρ-28 ΜάιΔΟ: Anja Bihlmaier; Π: Guy Montavon
Die schweigsame Frau (Strauss) 28 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Frank Beermann; Π: Gerd Heinz
Nabucco (Verdi) 2-10 ΙούνΔΟ: Domonkos Héja; Π: Michael Heinicke
Coburg, Landestheater Coburg  / 
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 25 Σεπτ-10 ΝοέμΔΟ: Roland Kluttig; Π: Carlos Wagner
La traviata (Verdi) 15 Οκτ-20 ΜάιΔΟ: Moritz Gnann; Π: Aron Stiehl
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 3 Δεκ-16 ΜάρΔΟ: Peter Tilling / Moritz Gnann / Daxi Pan; Π: Volker Vogel
Katja Kabanova (Janáček) 21 Ιαν-28 ΜάρΔΟ: Roland Kluttig; Π: Alessandro Talevi
Evita (Lloyd Webber) 29 Ιαν-11 ΜάρΔΟ: Roland Fister; Π: Pascale-Sabine Chevroton
I Capuleti e i Montecchi (concert) (Bellini) 18 Φεβ-28 ΑπρΔΟ: Francesco Angelico
West Side Story (Bernstein) 10-23 ΜάρΔΟ: Roland Fister; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Der Freischütz (Weber) 21+ ΑπρΔΟ: Roland Kluttig; Π: Tobias Theorell
Madame Pompadour (Fall) 26+ ΜάιΔΟ: Hans Stähli; Π: François De Carpentries
Rinaldo (Handel) 16+ ΙούνΔΟ: Roland Kluttig; Π: Jakob Peters-Messer
Cottbus, Staatstheater Cottbus  / 
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 9 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Marc Niemann; Π: Martin Schüler
Aida (Verdi) 11 Σεπτ-21 ΜάρΔΟ: Evan Christ; Π: Ralf Nürnberger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 24 Σεπτ-1 ΙανΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 1 Οκτ-26 ΝοέμΠ: Hauke Tesch
Così fan tutte (Mozart) 20 Οκτ-26 ΙανΔΟ: Evan Christ; Π: Hauke Tesch
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 Δεκ-12 ΜάιΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 1-5 ΦεβΔΟ: Christian Georgi; Π: Hauke Tesch
Genoveva (Schumann) 17 Φεβ-2 ΙούνΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 21 Απρ-24 ΙούνΔΟ: Evan Christ; Π: Hauke Tesch
Siegfried (Wagner) 29 Απρ-16 ΙούνΔΟ: Evan Christ; Π: Martin Schüler
Rusalka (Dvořák,A) 7+ ΙούλΔΟ: Evan Christ
Darmstadt, Staatstheater Darmstadt  / 
Aida (John,E) 10 Σεπτ-19 ΟκτΔΟ: Vladislav Karklin; Π: Johannes Reitmeier
Siegfried (Wagner) 2 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Constantin Trinks; Π: John Dew
Götterdämmerung (Wagner) 16 Οκτ-9 ΑπρΔΟ: Constantin Trinks; Π: John Dew
Nabucco (Verdi) 22+ ΟκτΠ: Lothar Krause
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 5 Νοέμ-22 ΜάρΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: Lothar Krause
Das Rheingold (Wagner) 12 Νοέμ-5 ΑπρΔΟ: Constantin Trinks; Π: John Dew
Die Walküre (Wagner) 13 Νοέμ-6 ΑπρΔΟ: Constantin Trinks; Π: John Dew
Die Zauberflöte (Mozart) 30 Νοέμ-21 ΔεκΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: Bettina Geyer
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Δεκ-29 ΑπρΔΟ: Witolf Werner; Π: Chas Rader-Shieber
Orpheus und Eurydike (Gluck) 28 Ιαν-13 ΜάιΔΟ: Martin Lukas Meister; Π: Mei Hong Lin
Der Mond (Orff) 3 Μάρ-25 ΜάιΔΟ: Lukas Beikircher; Π: John Dew
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 28 Απρ-30 ΜάιΔΟ: Elias Grandy; Π: John Dew
Madame Butterfly (Puccini) 16 ΙούνΔΟ: Constantin Trinks; Π: John Dew
Dessau, Anhaltisches Theater Dessau  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 16 Σεπτ-19 ΦεβΔΟ: Wolfgang Kluge; Π: Hinrich Horstkotte
Chowanschtschina (Musorgsky) 18 Σεπτ-27 ΝοέμΔΟ: Antony Hermus; Π: Andrea Moses
Così fan tutte (Mozart) 24 Σεπτ-29 ΔεκΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Florian Lutz
West Side Story (Bernstein) 30 Σεπτ-27 ΜάιΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Christian von Götz
Schaf (Kassies) 11-16 ΟκτΔΟ: Stefan Neubert; Π: Dirk Schmeding
Das Tagebuch der Anne Frank (Frid) 27 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Stefan Neubert; Π: André Bücker
La bohème (Puccini) 12 Νοέμ-17 ΜάιΔΟ: Antony Hermus; Π: Roman Hovenbitzer
Der Bajazzo (Leoncavallo) 13 Ιαν-22 ΜάρΔΟ: Antony Hermus; Π: André Bücker
Der Protagonist (Weill) 13 Ιαν-22 ΜάρΔΟ: Antony Hermus; Π: André Bücker
Bastien und Bastienne (Mozart) 2 Φεβ-3 ΑπρΔΟ: Stefan Neubert; Π: Jana Eimer
Oskar und die Groschenbande (Reuter) 10 ΜάρΔΟ: Stefan Neubert; Π: Silke Wallstein
Faust (Gounod) 17 Μάρ-9 ΙούνΔΟ: Daniel Carlberg; Π: Hinrich Horstkotte
Götterdämmerung (Wagner) 12 Μάι-30 ΙούνΔΟ: Antony Hermus; Π: André Bücker
Peer Gynt (Grieg) 22 Ιούν-6 ΙούλΔΟ: Antony Hermus
Detmold, Landestheater Detmold  / 
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 31 Αύγ-19 ΦεβΔΟ: Erich Wächter; Π: Hinrich Horstkotte
Oklahoma! (Rodgers) 7 Σεπτ-26 ΦεβΔΟ: Jörg Pitschmann / Emiliano Greizerstein; Π: Richard Lowe
Madama Butterfly (Puccini) 23 Σεπτ-23 ΜάρΔΟ: Erich Wächter; Π: Ute M Engelhardt
Die lustige Witwe (Lehár) 4 Νοέμ-2 ΙούνΔΟ: Matthias Wegele; Π: Holger Pototzki
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Erich Wächter; Π: Thomas Mittmann
Samson und Dalila (Saint-Saëns) 16 Δεκ-21 ΙούνΔΟ: Erich Wächter; Π: Roland Velte
La traviata (Verdi) 10-14 ΙανΔΟ: Erich Wächter; Π: Kay Metzger
Parsifal (Wagner) 10 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Erich Wächter; Π: Kay Metzger
Irma la Douce (Monnot) 30 Μάρ-20 ΜάιΔΟ: Thomas Wolter; Π: Tatjana Rese
Das Rheingold (Wagner) 12 ΜάιΔΟ: Erich Wächter; Π: Kay Metzger
Die Walküre (Wagner) 13 ΜάιΔΟ: Erich Wächter; Π: Kay Metzger
Siegfried (Wagner) 17 ΜάιΔΟ: Erich Wächter; Π: Kay Metzger
Götterdämmerung (Wagner) 20 ΜάιΔΟ: Erich Wächter; Π: Kay Metzger
Der Wildschütz (Lortzing) 15-16 ΙούνΔΟ: Matthias Wegele; Π: Christian Jérôme Timme
Dortmund, Theater Dortmund-Opernhaus  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 2 Οκτ-23 ΔεκΔΟ: Jac van Steen / Lancelot Fuhry; Π: Jens-Daniel Herzog
Eliogabalo (Cavalli) 9 Οκτ-15 ΔεκΔΟ: Fausto Nardi; Π: Katharina Thoma
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 22 Οκτ-18 ΜάιΔΟ: Jürgen Grimm; Π: Gil Mehmert
Ganz oder gar nicht (Yazbek) 5 Νοέμ-7 ΜάρΔΟ: Jürgen Grimm; Π: Gil Mehmert
Norma (Bellini) 3 Δεκ-18 ΜάρΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Enrico Lübbe
Die lustige Witwe (Lehár) 31 Δεκ-21 ΑπρΔΟ: Philipp Armbruster; Π: Matthias Davids
Così fan tutte (Mozart) 21 Ιαν-3 ΜάιΔΟ: Motonori Kobayashi; Π: Jens-Daniel Herzog
Eisberg nach Sizilien (Schwertsik) 4 Φεβ-26 ΜάρΔΟ: Michael Hönes; Π: Marcelo Diaz
Elias (Mendelssohn) 3 Μάρ-17 ΜάιΔΟ: Jac van Steen; Π: Jens-Daniel Herzog
La bohème (Puccini) 25 Μάρ-30 ΜάιΔΟ: Lancelot Fuhry; Π: Katharina Thoma
Beatrice Cenci (Goldschmidt) 26+ ΜάιΔΟ: Jac van Steen; Π: Regula Gerber
Cinderella (Maxwell Davies) 3+ ΙούλΠ: Svenja Tiedt
Dresden, Staatsoperette Dresden  / 
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 6 Σεπτ-1 ΙούνΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Matthias Oldag
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Σεπτ-11 ΜάρΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Axel Köhler
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 10 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Wolfram Tetzner; Π: Rita Schaller
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 Σεπτ-18 ΜάιΔΟ: Ernst Theis / Peter Christian Feigel; Π: Rita Schaller
Prinz Methusalem (Strauss,J) 22 Σεπτ-6 ΙούλΔΟ: Ernst Theis; Π: Adriana Altaras
Hello, Dolly! (Herman) 28 Σεπτ-1 ΑπρΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Die Grossherzogin von Gerolstein (Offenbach) 8 Οκτ-24 ΜάιΔΟ: Ernst Theis; Π: Michiel Dijkema
Cabaret (Kander) 21 Οκτ-29 ΜάιΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Robert Lehmeier
Passion (Sondheim) 15 Νοέμ-4 ΑπρΔΟ: Peter Christian Feigel; Π: Holger Hauer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Νοέμ-23 ΔεκΔΟ: Peter Christian Feigel / Christian Garbosnik / Ernst Theis; Π: Jasmin Solfaghari
Die Fledermaus (Strauss,J) 12 Ιαν-31 ΜάιΔΟ: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Π: Peter Kube
Pariser Leben (Offenbach) 27 Ιαν-17 ΙούνΔΟ: Ernst Theis; Π: Jasmin Solfaghari
My Fair Lady (Loewe) 8 Φεβ-10 ΙούνΔΟ: Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Georg Immelmann, Jürgen Mai, Winfried Schneider
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Μάρ-6 ΜάιΔΟ: Ernst Theis / Christian Garbosnik; Π: Axel Köhler
Im weißen Rößl (Benatzky) 27 Μάρ-3 ΙούνΔΟ: Ernst Theis / Christian Garbosnik / Peter Christian Feigel; Π: Winfried Schneider
Der Frauenminister (Mautner) 27 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Ernst Theis; Π: Holger Hauer
Der Carneval in Rom (concert) (Strauss,J) 15 ΜάιΔΟ: Ernst Theis
Das Spitzentuch der Königin (concert) (Strauss,J) 19 ΜάιΔΟ: Ernst Theis
Dresden, Sächsische Staatsoper  / 
Rusalka (Dvořák,A) 1 Σεπτ-20 ΝοέμΔΟ: Tomáš Netopil
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Grischa Asagaroff
Le nozze di Figaro (Mozart) 8 Σεπτ-14 ΙούνΔΟ: Josep Caballé-Domenech; Π: David Mouchtar-Samorai
La traviata (Verdi) 21 Σεπτ-16 ΙούνΠ: Andreas Homoki
Street Scene (Weill) 23 Σεπτ-3 ΙούνΔΟ: Jonathan Darlington; Π: Bettina Bruinier
Un ballo in maschera (Verdi) 30 Σεπτ-16 ΦεβΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Elisabeth Stöppler
Rigoletto (Verdi) 4 Οκτ-30 ΑπρΔΟ: Alexander Joel; Π: Nikolaus Lehnhoff
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 15-30 ΟκτΔΟ: Rubén Dubrovsky; Π: Florentine Klepper
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 21 Οκτ-11 ΝοέμΔΟ: Erik Nielsen
Alcina (Handel) 29 Οκτ-7 ΙούλΔΟ: Rainer Mühlbach; Π: Jan Philipp Gloger
Lohengrin (Wagner) 6-16 ΝοέμΔΟ: Ádám Fischer; Π: Christine Mielitz
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Νοέμ-12 ΔεκΔΟ: Constantin Trinks; Π: Katharina Thalbach
Capriccio (Strauss) 4 Δεκ-5 ΙανΔΟ: Constantin Trinks; Π: Marco Arturo Marelli
Tosca (Puccini) 10 Δεκ-13 ΙανΔΟ: Julian Kovatchev; Π: Johannes Schaaf
Die lustige Witwe (Lehár) 21 Δεκ-28 ΙανΔΟ: Dirk Kaftan; Π: Jérôme Savary
Die Zauberflöte (Mozart) 7 Ιαν-1 ΙούλΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Achim Freyer
Il trovatore (Verdi) 9 Ιαν-21 ΦεβΔΟ: Fabio Luisi; Π: Michael Hampe
Lulu (Berg) 4 Φεβ-22 ΙούνΔΟ: Cornelius Meister; Π: Stefan Herheim
Cardillac (Hindemith) 17 Φεβ-6 ΑπρΔΟ: Kevin John Edusei; Π: Philipp Himmelmann
Dead Man Walking (Heggie) 1-23 ΜάρΔΟ: Stefan Lano; Π: Nikolaus Lehnhoff
La Dirindina (Martini,G) 4 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Felice Venanzoni
Svanda Dudák (Weinberger) 24 Μάρ-17 ΜάιΔΟ: Constantin Trinks; Π: Axel Köhler
Don Giovanni (Mozart) 25 Απρ-28 ΜάιΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Willy Decker
L'elisir d'amore (Donizetti) 28 Απρ-9 ΙούνΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Michael Schulz
Salome (Strauss) 3-31 ΜάιΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Peter Mussbach
La clemenza di Tito (Mozart) 26 Μάι-25 ΙούνΔΟ: Tomáš Netopil; Π: Bettina Bruinier
Fidelio (Beethoven) 17 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: John Fiore; Π: Christine Mielitz
Duisburg, Deutsche Oper am Rhein  / 
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 30 Σεπτ-22 ΟκτΔΟ: Axel Kober / Ralf Lange; Π: Guy Joosten
Carmen (Bizet) 15 Οκτ-3 ΙούνΔΟ: Axel Kober / Christoph Altstaedt; Π: Carlos Wagner
Madama Butterfly (Puccini) 11 Νοέμ-10 ΔεκΔΟ: Enrico Dovico / NN; Π: Robert Carsen
Die Zauberflöte (Mozart) 15 Νοέμ-18 ΔεκΔΟ: Wolfram Koloseus; Π: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 21 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Patrick Francis Chestnut; Π: Svenja Tiedt
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Δεκ-29 ΙανΔΟ: Christoph Altstaedt; Π: Andreas Meyer-Hanno
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 11 Δεκ-26 ΦεβΔΟ: Wolfram Koloseus; Π: András Fricsay Kali Son
Tosca (Puccini) 21 Δεκ-21 ΙούνΔΟ: Enrico Dovico / NN; Π: Dietrich Hilsdorf
Così fan tutte (Mozart) 13 Ιαν-4 ΦεβΔΟ: Christoph Altstaedt / Axel Kober; Π: Nicolas Brieger
Die Nachtigall (Stravinsky) 3 Φεβ-27 ΑπρΔΟ: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; Π: Svenja Tiedt
La bohème (Puccini) 10 Φεβ-18 ΜάιΔΟ: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; Π: Robert Carsen
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 15 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Christoph Stöcker; Π: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Μάρ-19 ΜάιΔΟ: Axel Kober / Giuliano Betta; Π: Claus Guth
The Turn of the Screw (Britten) 4 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Immo Karaman
Phaedra (Henze) 17 Μάι-7 ΙούνΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Sabine Hartmannshenn
The Rake's Progress (Stravinsky) 23 Μάι-1 ΙούλΔΟ: Axel Kober; Π: Sabine Hartmannshenn
Salome (Strauss) 9 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Stefan Klingele; Π: Tatjana Gürbaca
Don Giovanni (Mozart) 22 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Friedemann Layer; Π: Karoline Gruber
Dusseldorf, Deutsche Oper am Rhein  / 
Die Zauberflöte für Kinder (Mozart) 18 Σεπτ-20 ΝοέμΔΟ: Christoph Stöcker; Π: Barbara Klimo
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 2 Δεκ-7 ΙούλΔΟ: Axel Kober / Giuliano Betta; Π: Claus Guth
Carmen (Bizet) 4 Δεκ-4 ΙούλΔΟ: Axel Kober / Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Π: Carlos Wagner
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Δεκ-27 ΙανΔΟ: Christoph Altstaedt / Ralf Lange; Π: Andreas Meyer-Hanno
Die lustige Witwe (Lehár) 23 Δεκ-16 ΦεβΔΟ: Ralf Lange; Π: Christian Brey, Harald Schmidt
La bohème (Puccini) 6-21 ΙανΔΟ: Giordano Bellincampi / Christoph Altstaedt; Π: Robert Carsen
Castor et Pollux (Rameau) 28 Ιαν-26 ΦεβΔΟ: Axel Kober; Π: Martin Schläpfer
Pagliacci (Leoncavallo) 9 Φεβ-8 ΜάρΔΟ: Enrico Dovico; Π: Christof Loy
Cavalleria rusticana (Mascagni) 9 Φεβ-8 ΜάρΔΟ: Enrico Dovico; Π: Christof Loy
Der gestiefelte Kater (Montsalvatge) 10 Φεβ-30 ΜάρΔΟ: Patrick Francis Chestnut; Π: Svenja Tiedt
Das Testament der Tante Karoline (Roussel) 24 Φεβ-7 ΜάρΔΟ: Christoph Stöcker; Π: Mechthild Hoersch
Die Walküre (Wagner) 24 Φεβ-1 ΑπρΔΟ: Axel Kober; Π: Kurt Horres
Così fan tutte (Mozart) 4 Μάρ-27 ΑπρΔΟ: Christoph Altstaedt / Axel Kober / Ralf Lange; Π: Nicolas Brieger
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 9 Μάρ-24 ΑπρΔΟ: Axel Kober / Ralf Lange; Π: Guy Joosten
Die Frau ohne Schatten (Strauss) 7 Απρ-17 ΙούνΔΟ: Axel Kober; Π: Guy Joosten
Madama Butterfly (Puccini) 14 Απρ-6 ΙούλΔΟ: Enrico Dovico / NN; Π: Robert Carsen
The Turn of the Screw (Britten) 4 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Immo Karaman
Tosca (Puccini) 17-24 ΜάιΔΟ: Enrico Dovico / NN; Π: Dietrich Hilsdorf
Mörder Kaspar Brand (Schreier) 14 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Wen-Pin Chien; Π: Philipp J Neumann
Die Nachtigall (Stravinsky) 21 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Wen-Pin Chien / Ralf Lange; Π: Svenja Tiedt
Eisenach, Landestheater Eisenach  / 
Tannhäuser (Wagner) 3 Σεπτ-26 ΜάιΔΟ: Hans Urbanek; Π: Ansgar Haag
Der Wildschütz (Lortzing) 24 Σεπτ-17 ΝοέμΔΟ: Alexander Steinitz / Sierd Quarré; Π: Dominik Wilgenbus
Cabaret (Kander) 30 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Elisa Gogou; Π: Lars Wernecke
Der Vogelhändler (Zeller,C) 1 Οκτ-15 ΙανΔΟ: Sierd Quarré; Π: Klaus Rak
20.000 Meilen unter dem Meer (Dvořák,J) 3 Δεκ-22 ΙανΔΟ: Carlos Domínguez-Nieto / Roberto Fabbroni; Π: Thomas Fiedler
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 18 Φεβ-28 ΙούνΔΟ: Carlos Domínguez-Nieto / Alexander Steinitz; Π: Georg Blüml
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 28 Απρ-12 ΙούλΔΟ: Elisa Gogou; Π: Rudolf Frey
Erfurt, Theater Erfurt  / 
Robert le diable (Meyerbeer) 16 Σεπτ-22 ΙανΔΟ: Samuel Bächli; Π: Jean-Louis Grinda
Die Fledermaus (Strauss,J) 30 Σεπτ-24 ΙούνΔΟ: Samuel Bächli; Π: Katharina Thalbach
La petite messe solennelle (Rossini) 2-3 ΟκτΔΟ: Nicholas Jenkins; Π: Nicola Hümpel
Der Triumph der Liebe (Bach,JS) 8 Οκτ-20 ΝοέμΔΟ: Samuel Bächli; Π: Bettina Lell
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 22 Οκτ-18 ΜάιΔΟ: Johannes Pell; Π: Bernd Mottl
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Νοέμ-26 ΙανΔΟ: Walter E Gugerbauer; Π: Lutz Schwarz
Nabucco (Verdi) 26 Νοέμ-15 ΑπρΔΟ: Walter E Gugerbauer; Π: Michael Heinicke
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 3 Δεκ-20 ΜάρΔΟ: Samuel Bächli; Π: Eva-Maria Abelein
La clemenza di Tito (Mozart) 23 Δεκ-15 ΙούνΔΟ: Samuel Bächli; Π: Christiane Küppers
Der Freischütz (Weber) 14 Ιαν-20 ΜάιΔΟ: Walter E Gugerbauer; Π: Dominique Horwitz
Lady Magnesia (Weinberg) 2 Φεβ-16 ΜάιΔΟ: Samuel Bächli; Π: Barbara Schöne
König Arthur (Purcell) 28 Φεβ-12 ΜάιΔΟ: Michael Zehetner; Π: Christian Georg Fuchs
My Fair Lady (Loewe) 2 Μάρ-13 ΙούνΔΟ: Johannes Pell; Π: Hermann Keckeis
Die Nürnberger Puppe (Adam,A) 1 ΑπρΔΟ: Ralph Neubert
Der Trank der Unsterblichkeit (Hoffmann,ETA) 28 Απρ-23 ΙούνΔΟ: Samuel Bächli; Π: Peter P Pachl
Die Zauberin (Tchaikovsky) 2-22 ΙούνΔΟ: Johannes Pell; Π: Tatjana Gürbaca
Essen, Aalto Theater  / 
Der Liebestrank (Donizetti) 14 Σεπτ-11 ΦεβΔΟ: Volker Perplies; Π: Andreas Baesler
Madama Butterfly (Puccini) 17 Σεπτ-27 ΙανΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Tilman Knabe
Hercules (Handel) 25 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Alexander Eberle; Π: Dietrich W Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Οκτ-20 ΝοέμΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Barrie Kosky
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 22 Οκτ-20 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 12 Νοέμ-8 ΙανΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Anselm Weber
Die Fledermaus (Strauss,J) 10 Δεκ-2 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Gil Mehmert
Die Zauberflöte (Mozart) 11 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Stefan Soltesz / Volker Perplies; Π: Ezio Toffolutti
Tannhäuser (Wagner) 23 Δεκ-15 ΙανΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Hans Neuenfels
Tristan und Isolde (Wagner) 29 Ιαν-12 ΦεβΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Barrie Kosky
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 25 Φεβ-25 ΜάρΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Michael Sturminger
Götterdämmerung (Wagner) 3 Μάρ-1 ΙούλΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Barrie Kosky
Figaros Hochzeit (Mozart) 16 Μάρ-22 ΑπρΔΟ: Wolfram-Maria Märtig; Π: Johannes Schaaf
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 18 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Volker Perplies; Π: Michael Sturminger
Die Walküre (Wagner) 24 Μάρ-28 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Anselm Weber
Siegfried (Wagner) 7 Απρ-30 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Anselm Weber
La traviata (Verdi) 5 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Josef Ernst Köpplinger
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 10-27 ΙούνΔΟ: NN; Π: Jetske Mijnssen
Das Rheingold (Wagner) 26 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Tilman Knabe
Flensburg, Schleswig-Holsteinische Landestheater  / 
Der Freischütz (Weber) 10 Σεπτ-29 ΔεκΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Markus Hertel
Zar und Zimmermann (Lortzing) 22 Σεπτ-11 ΝοέμΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Mignon (concert) (Thomas,A) 19 ΝοέμΔΟ: Mihkel Kütson
Evita (Lloyd Webber) 17 Δεκ-27 ΑπρΔΟ: Tjaard Kirsch; Π: Peter Grisebach
Der Zarewitsch (Lehár) 25 Φεβ-17 ΙούνΔΟ: Mihkel Kütson; Π: Markus Hertel
Preußisches Marchen (Blacher) 21 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Peter Sommerer; Π: Henning Bock
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 2-5 ΙούνΔΟ: Peter Sommerer; Π: Markus Hertel
Frankfurt, Oper Frankfurt  / 
Così fan tutte (Mozart) 3 Σεπτ-19 ΜάιΔΟ: Hartmut Keil / Karsten Januschke; Π: Christof Loy
Penthesilea (Schoeck) 4 Σεπτ-1 ΟκτΔΟ: Alexander Liebreich; Π: Hans Neuenfels
Die tote Stadt (Korngold) 10 Σεπτ-9 ΟκτΔΟ: Erik Nielsen; Π: Anselm Weber
L'étoile (Chabrier) 2 Οκτ-12 ΝοέμΔΟ: Henrik Nánási / Karsten Januschke; Π: David Alden
La traviata (Verdi) 8 Οκτ-13 ΝοέμΔΟ: Yuval Zorn; Π: Axel Corti
Siegfried (Wagner) 30 Οκτ-28 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 2 Νοέμ-18 ΔεκΔΟ: Christian Arming / Yuval Zorn; Π: Dale Duesing
Otello (Verdi) 4 Δεκ-29 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle / Erik Nielsen; Π: Johannes Erath
Tosca (Puccini) 9 Δεκ-27 ΙανΔΟ: Hartmut Keil; Π: Andreas Kriegenburg
Die Fledermaus (Strauss,J) 17 Δεκ-30 ΙούνΔΟ: Marc Soustrot / Hartmut Keil / Eugene Tzigane; Π: Christof Loy
La Calisto (Cavalli) 23 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Christian Curnyn; Π: Jan Bosse
Don Giovanni (Mozart) 30 Δεκ-21 ΙανΔΟ: Carlo Franci; Π: Peter Mussbach
Götterdämmerung (Wagner) 29 Ιαν-1 ΙούλΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova
Arabella (Strauss) 4-25 ΦεβΔΟ: Gabriel Feltz; Π: Christof Loy
Ariane et Barbe-bleue (Dukas) 11 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Erik Nielsen; Π: Sandra Leupold
Adriana Lecouvreur (Cilea) 4-30 ΜάρΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Vincent Boussard
Lear (Reimann) 10 Μάρ-9 ΑπρΔΟ: Friedemann Layer; Π: Keith Warner
L'amico Fritz (concert) (Mascagni) 11-13 ΜάρΔΟ: Carlo Montanaro
Die Sache Makropulos (Janáček) 8-29 ΑπρΔΟ: Friedemann Layer; Π: Richard Jones
Il prigioniero (Dallapiccola) 27 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Lothar Zagrosek; Π: Keith Warner
Volo di notte (Dallapiccola) 27 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Lothar Zagrosek; Π: Keith Warner
Das Liebesverbot (concert) (Wagner) 2-4 ΜάιΔΟ: Sebastian Weigle
The Rake's Progress (Stravinsky) 20 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Axel Weidauer
Das Rheingold (Wagner) 2-22 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova
Die Walküre (Wagner) 7-24 ΙούνΔΟ: Sebastian Weigle; Π: Vera Nemirova
Wasser (Herrmann,A) 16-24 ΙούνΔΟ: Hartmut Keil; Π: Florentine Klepper
Freiberg, Theater Freiberg  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 26 Αύγ-3 ΣεπτΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Klaus Kühl
Der Liebestrank (Donizetti) 16 Οκτ-16 ΜάρΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Judica Semler
Rusalka (Dvořák,A) 19 Οκτ-22 ΔεκΔΟ: Jan Roloef Wolthuis; Π: Judica Semler
Das Feuerwerk (Burkhard) 21 Οκτ-31 ΔεκΔΟ: Peter Kubisch; Π: Manuel Schöbel
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 29 ΟκτΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Klaus Kühl
Die Prinzessin auf der Erbse (Toch) 10-22 ΝοέμΔΟ: Ido Arad; Π: Susanne Knapp
Hexen (Lund) 10-20 ΔεκΔΟ: Joseph Bousso; Π: Birgit Eckenweber
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 10-21 ΙανΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Holger Pototzki
Sturmhöhe (Floyd) 11 Φεβ-19 ΜάιΔΟ: Jan Michael Horstmann; Π: Judica Semler
Der Zigeunerbaron (Strauss,J) 14 Απρ-17 Μάι
Werther (Massenet) 9-19 Ιούν
Freiburg, Theater Freiburg  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Οκτ-28 ΑπρΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Jarg Pataki
Das grosse Welttheater (Santos) 10 Νοέμ-28 ΙούνΔΟ: Clemens Flick; Π: Calixto Bieito
Manon Lescaut (Puccini) 26 Νοέμ-11 ΜάιΔΟ: Gerhard Markson; Π: Yona Kim
Otello (Verdi) 2 Δεκ-29 ΦεβΔΟ: Johannes Knapp; Π: Eva-Maria Höckmayr
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Norbert Kleinschmidt; Π: Thalia Schuster
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 31 Δεκ-25 ΦεβΔΟ: Norbert Kleinschmidt; Π: Tom Ryser
Lohengrin (Wagner) 26 Ιαν-10 ΜάρΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Frank Hilbrich
Das Kind und die Zauberdinge (Ravel) 26 Φεβ-22 ΙούνΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Leandra Overmann
Rigoletto (Verdi) 17 Μάρ-7 ΙούλΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Thomas Krupa
Das Rheingold (Wagner) 2 Απρ-25 ΜάιΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Frank Hilbrich
Die Walküre (Wagner) 3 Απρ-26 ΜάιΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Frank Hilbrich
Siegfried (Wagner) 5 Απρ-28 ΜάιΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Frank Hilbrich
Götterdämmerung (Wagner) 7 Απρ-30 ΜάιΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Frank Hilbrich
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 12-15 ΜάιΔΟ: Norbert Kleinschmidt; Π: Tim Jentzen
Rinaldo (Handel) 16 Ιούν-18 ΙούλΔΟ: Julia Jones; Π: Tom Ryser
Esclarmonde (concert) (Massenet) 14-17 ΙούλΔΟ: Fabrice Bollon
Gelsenkirchen, Musiktheater im Revier  / 
Merlin (Albéniz) 8 Οκτ-22 ΔεκΔΟ: Heiko Mathias Förster; Π: Roland Schwab
Im weißen Rößl (Benatzky) 12 Νοέμ-24 ΦεβΔΟ: Bernhard Stengel; Π: Peter Hailer
La traviata (Verdi) 17 Δεκ-21 ΑπρΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Michael Schulz
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 13 Ιαν-22 ΑπρΔΟ: Askan Geisler; Π: Sandra Wissmann
Leben in dieser Zeit (Nick) 14 Ιαν-1 ΜάρΔΟ: Clemens Jüngling; Π: Bridget Breiner
Mahagonny Songspiel (Weill) 14 Ιαν-1 ΜάρΔΟ: Clemens Jüngling; Π: Bridget Breiner
Zeus und Elida (Wolpe) 14 Ιαν-1 ΜάρΔΟ: Clemens Jüngling; Π: Bridget Breiner
La bohème (Puccini) 11 Φεβ-18 ΜάρΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Michael Schulz
La Grande Magia (Trojahn) 24 Μάρ-15 ΑπρΔΟ: Lutz Rademacher; Π: Gabriele Rech
Ubu (Corbett) 14-28 ΑπρΔΟ: Clemens Jüngling; Π: Alexander von Pfeil
Rusalka (Dvořák,A) 29+ ΑπρΔΟ: Rasmus Baumann; Π: Elisabeth Stöppler
Salome (Strauss) 20+ ΜάιΔΟ: Rasmus Baumann
Gera, Bühnen der Stadt Gera  / 
Die Dreigroschenoper (Weill) 7 Οκτ-3 ΙούνΔΟ: Olav Kröger; Π: Amina Gusner
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 21 Οκτ-20 ΙούνΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
Carmen (Bizet) 25 Νοέμ-27 ΙούνΔΟ: Jens Troester; Π: Kay Kuntze
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-12 ΔεκΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Carin Marquardt
Anatevka (Bock) 3 Φεβ-6 ΙούνΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Matthias Winter
Die Fledermaus (Strauss,J) 21 Μάρ-24 ΜάιΔΟ: Jens Troester; Π: Thomas Enzinger
Brundibár (Krása) 24-29 ΜάρΔΟ: Ueli Häsler; Π: Cornelia Poppe
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 30 Μάρ-15 ΙούλΔΟ: Jens Troester; Π: Oliver Kloeter
Frau Luna (Lincke) 11 Μάι-30 ΙούνΔΟ: Thomas Wicklein; Π: Steffen Piontek
Giessen, Stadttheater Giessen  / 
La bohème (Puccini) 3 Σεπτ-18 ΜάρΔΟ: Herbert Gietzen; Π: Helmut Polixa
Trouble in Tahiti (Bernstein) 9 Σεπτ-29 ΟκτΔΟ: Herbert Gietzen; Π: Stephanie Kuhlmann
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Σεπτ-21 ΙανΔΟ: Carlos Spierer; Π: Thomas Goritzki
Acis und Galatea (Handel) 5 Νοέμ-18 ΔεκΔΟ: Jan Hoffmann; Π: Stephanie Kuhlmann
Alessandro Stradella (Flotow) 28 Ιαν-9 ΙούνΔΟ: Jan Hoffmann; Π: Roman Hovenbitzer
Maria, regina d'Inghilterra (Pacini) 17 Μάρ-17 ΙούνΔΟ: Eraldo Salmieri; Π: Joachim Rathke
Lulu (Berg) 12 Μάι-30 ΙούνΠ: Thomas Oliver Niehaus
Guglielmo Tell (concert) (Rossini) 2-16 ΙούνΔΟ: Herbert Gietzen
Goerlitz, Theater Goerlitz  / 
My Fair Lady (Loewe) 9-25 ΣεπτΔΟ: Manuel Pujol; Π: Egon Baumgarten
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 Οκτ-20 ΜάιΔΟ: Manuel Pujol; Π: Sebastian Ritschel
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 18-29 ΟκτΔΟ: Tobias Kruse; Π: Peter Hanslik
Hexe Hillary und der beleidigte Kontrabass (Lund) 19 Νοέμ-1 ΙούνΠ: Moritz Manuel Michel
Schwanda der Dudelsackpfeifer (Weinberger) 26 Νοέμ-7 ΑπρΔΟ: Ulrich Kern; Π: Klaus Arauner
Die kleine Zauberflöte (Mozart) 19 Ιαν-10 ΜάρΔΟ: Olga Dribas; Π: Claus Kiesewetter
Der Besuch der alten Dame (Einem) 4 ΜάιΔΟ: Eckehard Stier; Π: Klaus Arauner
Du sollst nicht lieben (Kreisler,G) 25 Μάι-23 ΙούνΔΟ: Manuel Pujol; Π: Frieder Venus
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2-24 ΙούνΔΟ: Eckehard Stier; Π: Sebastian Ritschel
Im weißen Rößl (Benatzky) 29+ ΙούνΔΟ: Manuel Pujol; Π: Sabine Sterken
Hagen, Theater Hagen  / 
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Σεπτ-8 ΜάρΔΟ: Bernhard Steiner; Π: Thomas Weber-Schallauer
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Σεπτ-17 ΝοέμΔΟ: Bernhard Steiner / Steffen Müller-Gabriel; Π: Annette Wolf
La bohème (Puccini) 24 Σεπτ-10 ΜάρΔΟ: Florian Ludwig; Π: Bruno Berger-Gorski
Der Ring an einem Abend (Wagner) 8 Οκτ-12 ΦεβΔΟ: Florian Ludwig
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 26 Νοέμ-20 ΜάιΔΟ: Florian Ludwig; Π: Thilo Borowczak
Susannah (Floyd) 17 Μάρ-24 Ιούν
Don Giovanni (Mozart) 5 Μάι-21 Ιούν
Halle, Oper Halle  / 
Macbeth (Verdi) 2-4 ΣεπτΔΟ: Karl-Heinz Steffens; Π: Axel Köhler
Dracula (Svoboda,K) 3 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Michael Fuchs; Π: Matthias Brenner
Die Walküre (Wagner) 23-25 ΣεπτΔΟ: Karl-Heinz Steffens; Π: Hansgünther Heyme
Papageno spielt auf der Zauberflöte (Streul) 27 Σεπτ-26 ΟκτΔΟ: Katrin Wittrisch / Tino Fiebig; Π: Heike Hanefeld
Anatevka (Bock) 30 Σεπτ-23 ΟκτΔΟ: Marie-Luise Häuser; Π: Matthias Hüstebeck
Ottone (Handel) 3 Οκτ-6 ΙούνΔΟ: Marcus Creed; Π: Franziska Severin
Gräfin Mariza (Kálmán) 8 Οκτ-26 ΦεβΔΟ: Kay Stromberg; Π: Axel Koehler
My Fair Lady (Loewe) 30-31 ΟκτΔΟ: Kay Stromberg; Π: Karl Absenger
Das Rheingold (Wagner) 4 ΝοέμΔΟ: Karl Heinz Steffens; Π: Hansgünther Heyme
Lucrezia Borgia (Donizetti) 9 Δεκ-15 ΙούνΔΟ: Andreas Henning; Π: Saskia Zschoch
Des Kaisers neue Kleider (Lofer) 17 Δεκ-1 ΜάρΔΟ: Andreas Henning / Tobias Horschke; Π: Christian Schuller
Riemannoper (Johnson) 7 Ιαν-4 ΙούνΔΟ: Tino Fiebig; Π: Axel Köhler
Die Fledermaus (Strauss,J) 4 Φεβ-17 ΙούνΔΟ: Andreas Henning; Π: Axel Köhler
Sid, die Schlange, die singen wollte (Fox) 22+ ΦεβΔΟ: Tino Fiebig; Π: Matthias Hüstebeck
Siegfried (Wagner) 28 Απρ-1 ΜάιΔΟ: Karl-Heinz Steffens; Π: Hansgünther Heyme
Martha (Flotow) 12+ ΜάιΔΟ: Kevin John Edusei; Π: Michael McCaffery
Spuk im Händelhaus (Streul) 28+ ΜάιΔΟ: Kay Stromberg / Katrin Wittrisch; Π: Marco Misgaiski
Alcina (Handel) 1+ ΙούνΔΟ: Bernhard Forck; Π: Andrej Woron
Hamburg, Hochschule für Musik und Theater Hamburg  / 
Les Enfants Terribles (Glass) 8-18 ΔεκΔΟ: Leon Gurvitch; Π: Kerstin Steeb
Così fan tutte (Mozart) 9 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Anna Skryleva; Π: Marcos Darbyshire
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 2-24 ΙούνΔΟ: Siegfried Schwab; Π: Florian-Malte Leibrecht
Hamburg, Hamburger Kammeroper  / 
Carmen (Bizet) 16 Σεπτ-9 ΟκτΔΟ: Fabian Dobler; Π: Jan-Richard Kehl
Der Vampyr (Marschner) 26 Οκτ-31 ΔεκΔΟ: Fabian Dobler; Π: Oswald Lipfert
Hamburg, Staatsoper Hamburg  / 
Faust (Gounod) 3 Σεπτ-24 ΦεβΔΟ: Simone Young / Alfred Eschwé; Π: Andreas Homoki
Tosca (Puccini) 4-14 ΣεπτΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Robert Carsen
Rigoletto (Verdi) 6 Σεπτ-10 ΙανΔΟ: Alexander Soddy; Π: Andreas Homoki
Don Giovanni (Mozart) 18 Σεπτ-11 ΑπρΔΟ: Simone Young; Π: Doris Dörrie
La cenerentola (Rossini) 20 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Renaud Doucet
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Σεπτ-3 ΜάρΔΟ: Jonas Alber / Florian Csizmadia; Π: Achim Freyer
Palestrina (Pfitzner) 2-16 ΟκτΔΟ: Simone Young; Π: Christian Stückl
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 8 Οκτ-26 ΦεβΔΟ: Julia Jones; Π: Sandra Leupold
Flavius Bertaridus (Telemann) 23 Οκτ-16 ΝοέμΔΟ: Alessandro De Marchi; Π: Jens-Daniel Herzog
Der fliegende Holländer (Wagner) 25 Οκτ-13 ΙούνΔΟ: Stefan Soltesz; Π: Marco Arturo Marelli
Aida (Verdi) 8 Νοέμ-7 ΦεβΔΟ: Carlo Montanaro / Stefan Soltesz; Π: Guy Joosten
Bliss (Dean) 17-29 ΝοέμΔΟ: Alexander Soddy; Π: Ramin Gray
Salome (Strauss) 19-27 ΝοέμΔΟ: Simone Young; Π: Willy Decker
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 7-21 ΔεκΔΟ: Johannes Fritzsch; Π: Peter Beauvais
Don Carlos (Verdi) 18 Δεκ-29 ΙανΔΟ: Alexander Joel; Π: Peter Konwitschny
Lear (Reimann) 15 Ιαν-3 ΦεβΔΟ: Simone Young; Π: Karoline Gruber
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 17 Ιαν-17 ΑπρΔΟ: Nicholas Carter; Π: Gilbert Deflo(original)
La fille du régiment (Donizetti) 19 Ιαν-8 ΙούνΔΟ: Alfred Eschwé; Π: Alexander von Pfeil
Das Rheingold (Wagner) 28 Ιαν-1 ΜάρΔΟ: Simone Young; Π: Claus Guth
La traviata (Verdi) 2-18 ΦεβΔΟ: Alexander Soddy; Π: Folke Abenius
Die Walküre (Wagner) 5 Φεβ-4 ΜάρΔΟ: Simone Young; Π: Claus Guth
Der Rauber Hotzenplotz (Tarkmann) 5-26 ΦεβΔΟ: Benjamin Gordon; Π: Nicola Panzer
L'elisir d'amore (Donizetti) 10 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Alexander Soddy; Π: Jean-Pierre Ponnelle(original)
Siegfried (Wagner) 12 Φεβ-7 ΜάρΔΟ: Simone Young; Π: Claus Guth
Götterdämmerung (Wagner) 19 Φεβ-11 ΜάρΔΟ: Simone Young; Π: Claus Guth
Pique Dame (Tchaikovsky) 8-24 ΜάρΔΟ: Lawrence Foster; Π: Willy Decker
La bohème (Puccini) 27 Μάρ-3 ΑπρΔΟ: Alexander Soddy; Π: Guy Joosten
Manon Lescaut (Puccini) 1-29 ΑπρΔΟ: Marco Armiliato; Π: Philipp Himmelmann
Parsifal (Wagner) 6 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Simone Young; Π: Robert Wilson
Turandot (Puccini) 26 Απρ-8 ΜάιΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Giancarlo Del Monaco
Ariadne auf Naxos (Strauss) 13 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Simone Young; Π: Christian Stückl
Tristan und Isolde (Wagner) 28 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Simone Young; Π: Ruth Berghaus
Macbeth (Verdi) 2-14 ΙούνΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Steven Pimlott
Die unglückselige Cleopatra (Mattheson) 23-30 ΙούνΔΟ: Nicholas Carter; Π: Holger Liebig
Hannover, Niedersächsische Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 17 Σεπτ-17 ΜάιΔΟ: Gregor Bühl; Π: Benedikt von Peter
Otello (Verdi) 18 Σεπτ-9 ΟκτΔΟ: Lutz de Veer
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 24 Σεπτ-26 ΝοέμΔΟ: Toshiaki Murakami / Andrea Sanguineti / Benjamin Reiners; Π: Ingo Kerkhof
Lady in the Dark (Weill) 15 Οκτ-8 ΑπρΔΟ: Mark Rohde; Π: Matthias Davids
Die Reise nach Reims (Rossini) 19 Οκτ-23 ΔεκΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Matthias Davids
King Arthur (Purcell) 29 Οκτ-6 Μάι
Intolleranza 1960 (Nono) 6 Νοέμ-7 ΔεκΔΟ: Stefan Klingele; Π: Benedikt von Peter
Madame Butterfly (Puccini) 17 Νοέμ-15 ΔεκΔΟ: Ivan Repusic; Π: Peter Brenner(original), Charles Ebert(revival)
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 Δεκ-14 ΦεβΔΟ: Karen Kamensek; Π: Ingo Kerkhof
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6 Δεκ-6 ΙανΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Steffen Tiggeler
La bohème (Puccini) 22 Δεκ-11 ΙανΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Charles Ebert(original), Chris Alexander(revival)
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 19 Ιαν-29 ΙούνΔΟ: Ivan Repusic; Π: Alexander Charim
Tannhäuser (Wagner) 27+ ΙανΔΟ: Ivan Repusic; Π: Philipp Himmelmann
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 3 Φεβ-16 ΜάρΔΟ: Ivan Repusic; Π: Ingo Kerkhof
Falstaff (Verdi) 1 Μάρ-20 ΑπρΔΟ: Ivan Repusic; Π: Olivier Tambosi
La voix humaine (Poulenc) 14 Μάρ-18 ΑπρΔΟ: Mzia Jajanidze; Π: Tobias Ribitzki
Die Teufel von Loudun (Penderecki) 24 Μάρ-4 ΜάιΔΟ: Stefan Klingele; Π: Balázs Kovalik
My Fair Lady (Loewe) 31 Μάρ-3 ΙούνΔΟ: Siegmund Weinmeister; Π: Bernd Mottl
Faust (concert) (Gounod) 5 Μάι-22 ΙούνΔΟ: Ivan Repusic
Die Walküre (Wagner) 12 Μάι-17 ΙούνΔΟ: Karen Kamensek; Π: Barrie Kosky
Götterdämmerung (Wagner) 26 Μάι-26 ΙούνΔΟ: Wolfgang Bozic; Π: Barrie Kosky
Il Tabarro (Puccini) 2-16 ΙούνΔΟ: Karen Kamensek; Π: Sebastian Baumgarten
Suor Angelica (Puccini) 2-16 ΙούνΔΟ: Karen Kamensek; Π: Sebastian Baumgarten
Gianni Schicchi (Puccini) 2-16 ΙούνΔΟ: Karen Kamensek; Π: Sebastian Baumgarten
Das Rheingold (Wagner) 14-26 ΙούνΔΟ: Karen Kamensek; Π: Barrie Kosky
Siegfried (Wagner) 21 ΙούνΔΟ: Wolfgang Bozic; Π: Barrie Kosky
Heidelberg, Theater der Stadt Heidelberg  / 
Aida (Verdi) 9 Οκτ-12 ΙανΔΟ: Cornelius Meister; Π: Lydia Steier
Las cartas de Frida (Rodriguez) 26 Οκτ-13 ΙανΔΟ: Mirga Gražinytė; Π: Johanna Wehner
Marco Attilio Regolo (Scarlatti,A) 25 Νοέμ-10 ΦεβΔΟ: Rubén Dubrovsky; Π: Eva-Maria Höckmayr
Carmen (Bizet) 29 Ιαν-1 ΙούνΔΟ: Dietger Holm / Mirga Gražinytė / Ivo Hentschel; Π: Nadja Loschky
Der tausenjährige Posten (Schubert) 10 Μάρ-10 ΜάιΔΟ: Dietger Holm; Π: Andrea Schwalbach
Ariadne auf Naxos (Strauss) 19 Μάι-6 ΙούνΔΟ: Cornelius Meister; Π: Lorenzo Fioroni
Heilbronn, Theater Heilbronn  / 
Turandot (Puccini) 5 Νοέμ-15 ΙανΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Dominik Neuner
Gräfin Mariza (Kálmán) 2-5 ΦεβΔΟ: Christian Garbosnik; Π: Axel Köhler
Winterreise (Schubert) 17 Φεβ-5 ΑπρΔΟ: Ruben Gazarian; Π: Christian Marten-Molnár
La cage aux folles (Herman) 10 Μάρ-1 ΙούνΠ: Jens Schmidl
Le nozze di Figaro (Mozart) 30 Μάρ-2 ΙούνΔΟ: Rune Bergmann; Π: Jan Philipp Gloger
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 6-22 ΙούλΔΟ: Andreas Kowalewitz / Jörn Hinnerk Andresen; Π: Johanna Schall
Hellerau, KunstForumHellerau  / 
Les Fleurs du mal (Klaus Schedl) 2 Οκτ
Ferne Nähe (Smutny) 6-7 ΟκτΔΟ: Titus Engel; Π: Sommer Ulrickson
The Cave (Reich) 12 ΟκτΔΟ: Jonathan Stockhammer
Hof, Theater Hof  / 
Tosca (Puccini) 23 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Arn Goerke; Π: Kay Metzger
Jekyll und Hyde (Wildhorn) 28 Οκτ-22 ΙανΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Karsten Barthold
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 2 Δεκ-19 ΦεβΔΟ: Roland Vieweg; Π: Uwe Drechsel
Lola Blau (Kreisler,G) 24 Ιαν-14 ΦεβΔΟ: Lorenz C Aichner; Π: Karsten Jesgarz
Boris Godunow (Musorgsky) 9 Μάρ-29 Απρ
The King and I (Rodgers) 27 Απρ-6 Ιούλ
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 9 Ιούν-19 Ιούλ
Kaiserslautern, Pfalztheater Kaiserslautern  / 
Madama Butterfly (Puccini) 17 Σεπτ-20 ΑπρΔΟ: Till Hass; Π: Ernö Weil
Hello, Dolly! (Herman) 29 Οκτ-25 ΑπρΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Stefan Tilch
Ein Maskenball (Verdi) 5 Νοέμ-11 ΔεκΔΟ: Till Hass; Π: Holger Pototzki
Anton (Fritsch) 10-27 Νοέμ
Carmina Burana (Orff) 17 Δεκ-25 ΜάιΔΟ: Roger Boggasch; Π: Stefano Giannetti
Parsifal (Wagner) 25 Φεβ-22 ΑπρΔΟ: Uwe Sandner; Π: Johannes Reitmeier
Die Dreigroschenoper (Weill) 17 Μάρ-30 ΙούνΔΟ: Rodrigo Tomillo; Π: Michael Lerchenberg
Verkundigung (Braunfels) 28 Απρ-4 ΙούλΔΟ: Uwe Sandner; Π: Urs Häberli
The Sound of a Voice (Glass) 24 ΜάιΔΟ: Silvia Canali; Π: Andreas Bronkalla
Boris Godunow (Musorgsky) 2+ ΙούνΔΟ: Till Hass; Π: Kurt Josef Schildknecht
Karlsruhe, Badisches Staatstheater  / 
La traviata (Verdi) 18 Σεπτ-30 ΟκτΔΟ: Justin Brown; Π: Achim Thorwald
Eine Strasse, Lucile (Rihm) 25 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Markus Bieringer; Π: Alexander Schulin
Dantons Tod (Einem) 25 Σεπτ-3 ΟκτΔΟ: Markus Bieringer; Π: Alexander Schulin
Katja Kabanowa (Janáček) 30 Σεπτ-20 ΟκτΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Georg Köhl
Les troyens (Berlioz) 15 Οκτ-12 ΦεβΔΟ: Justin Brown; Π: David Hermann
Rigoletto (Verdi) 6 Νοέμ-21 ΙανΔΟ: Johannes Willig; Π: Jim Lucassen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 13 Νοέμ-4 ΔεκΔΟ: Ulrich Wagner; Π: Achim Thorwald
Tosca (Puccini) 27 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Christoph Gedschold; Π: John Dew
Ritter Blaubart (Offenbach) 17 Δεκ-14 ΙανΔΟ: Markus Bieringer; Π: Aron Stiehl
Romeo und Julia auf dem Dorfe (Delius) 28 Ιαν-28 ΦεβΔΟ: Justin Brown; Π: Arila Siegert
Alessandro (Handel) 17-26 ΦεβΔΟ: Michael Form; Π: Alexander Fahima
Dino und die Arche (Leininger) 19-25 ΦεβΔΟ: Markus Bieringer; Π: Daniel Pfluger
Giove in Argo (concert) (Handel) 25 ΦεβΔΟ: Holger Speck
Lohengrin (Wagner) 1 Απρ-23 ΙούνΔΟ: Justin Brown; Π: Reinhild Hoffmann
Don Giovanni (Mozart) 28 Απρ-4 ΙούλΔΟ: Jochem Hochstenbach; Π: Robert Tannenbaum
Robin Hood (Schwemmer) 20 Μάι-18 ΙούλΔΟ: Christoph Gedschold; Π: Nelly Danker
Der Rosenkavalier (Strauss) 17 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Justin Brown; Π: Dominique Mentha
Wallenberg (Tüür) 7-18 ΙούλΔΟ: Johannes Willig; Π: Tobias Kratzer
Kassel, Staatstheater Kassel  / 
La bohème (Puccini) 10 Σεπτ-22 ΙούνΔΟ: Marco Comin; Π: Philipp Kochheim
Don Pasquale (Donizetti) 17 Σεπτ-23 ΙούνΔΟ: Marco Comin; Π: Lisa Marie Küssner
Julius Cäsar in Ägypten (Handel) 23 Σεπτ-9 ΝοέμΔΟ: Alexander Hannemann; Π: Dominique Mentha
Cabaret (Kander) 24 Σεπτ-15 ΟκτΔΟ: Wolfgang Siuda; Π: Patrick Schlösser
Lady Macbeth of Mtsensk (Shostakovich) 29 Οκτ-2 ΜάρΔΟ: Patrik Ringborg; Π: Michael Schulz
Die Zauberflöte (Mozart) 10 Δεκ-14 ΑπρΔΟ: Patrik Ringborg / Alexander Hannemann; Π: Katharina Thoma
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 15 Δεκ-5 ΦεβΔΟ: Patrik Ringborg / Thomas Rimes; Π: Elmar Gehlen
Die lustige Witwe (Lehár) 28 Ιαν-16 ΙούνΔΟ: Alexander Hannemann / Thomas Rimes / Xin Tan; Π: Volker Schmalöer
Griselda (Scarlatti,A) 18 Φεβ-1 ΑπρΔΟ: Jörg Halubek; Π: Stephan Müller
Parsifal (Wagner) 6 Απρ-12 ΜάιΔΟ: Patrik Ringborg; Π: Helen Malkowsky
La clemenza di Tito (Mozart) 28 Απρ-3 ΙούνΔΟ: Alexander Hannemann / Marco Comin; Π: Johannes Schütz
A Midsummer Night's Dream (Britten) 2-30 ΙούνΔΟ: Marco Comin; Π: Nadja Loschky
Kiel, Theater Kiel  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1 Σεπτ-13 ΑπρΔΟ: Johannes Willig; Π: Daniel Karasek
La bohème (Puccini) 10 Σεπτ-30 ΔεκΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Die Lombarden (Verdi) 24 Σεπτ-4 ΑπρΔΟ: Leo Siberski; Π: Uwe Schwarz
Sekretärinnen (Wittenbrink) 25 Σεπτ-21 ΙούνΔΟ: Michael Nündel; Π: Jörg Diekneite, Daniel Karasek
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 15 Οκτ-14 ΙούνΔΟ: Johannes Willig; Π: Thomas Wünsch
Hello, Dolly! (Herman) 5 Νοέμ-13 ΙούνΔΟ: Michael Nündel; Π: Olaf Strieb
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Δεκ-24 ΜάιΔΟ: Mariano Rivas; Π: Daniel Karasek
Lohengrin (Wagner) 28 Ιαν-9 ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Georg Köhl
Radamisto (Handel) 10 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Rubén Dubrovsky; Π: Nele Tippelmann
Kalif Storch (Meijering,C) 14 Απρ-31 ΜάιΔΟ: Bettina Rohrbeck; Π: Friederike Karig
Manon (Massenet) 5 Μάι-24 ΙούνΔΟ: NN; Π: Silvana Schröder
Tosca (Puccini) 18+ ΑύγΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Daniel Karasek
Koblenz, Theater der Stadt Koblenz  / 
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 17 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Bernhard Ott; Π: Gabriele Wiesmüller
Les Boulingrin (Aperghis) 29 Οκτ-12 ΦεβΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Matthias Schönfeldt
La Navarraise (Massenet) 29 Οκτ-12 ΦεβΔΟ: Karsten Huschke; Π: Matthias Schönfeldt, Beate Baron
Die Zauberflöte (Mozart) 10 Δεκ-15 ΑπρΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Cordula Däuper
Cabaret (Kander) 17 Δεκ-2 ΑπρΔΟ: Christopher Wasmuth; Π: Markus Dietze
Fra Diavolo (Auber) 4 Φεβ-20 ΜάιΔΟ: Karsten Huschke; Π: Gabriele Wiesmüller
Lohengrin (Wagner) 21 Απρ-12 ΙούνΔΟ: Enrico Delamboye; Π: Markus Dietze
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 22+ Σεπτ
The Rake's Progress (Stravinsky) 10 Νοέμ
Evita (Lloyd Webber) 29 Δεκ
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 23 Φεβ
Die Dreigroschenoper (Weill) 13+ Απρ
Rigoletto (Verdi) 27+ Απρ
Köln, Oper Köln  / 
Krieg und Frieden (Prokofjew) 16 Σεπτ-8 ΟκτΔΟ: Michael Sanderling; Π: Nicolas Brieger
La clemenza di Tito (Mozart) 9 Οκτ-20 ΝοέμΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Uwe Eric Laufenberg
La traviata (Verdi) 16 Οκτ-9 ΝοέμΔΟ: Markus Poschner / Daniel Klajner; Π: Dietrich Hilsdorf
Messa da Requiem (Verdi) 30 Οκτ-19 ΝοέμΔΟ: Fabrice Bollon; Π: Clemens Bechtel
Die Feuerrote Friederike (Naske) 10-27 ΝοέμΔΟ: Siro Battaglin; Π: Elena Tzavara
Ariadne auf Naxos (Strauss) 26 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Markus Stenz / Gerrit Prießnitz; Π: Uwe Eric Laufenberg
Pinocchio (Fontanelli) 6-22 ΔεκΠ: Thalia Schuster
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 30 Δεκ-29 ΙανΔΟ: Gerrit Prießnitz; Π: Bernd Mottl
Schneewittchen (Lange) 14 Ιαν-17 ΜάρΔΟ: Raimund Laufen; Π: Elena Tzavara
Norma (concert) (Bellini) 18-23 ΙανΔΟ: Andriy Yurkevich
Il ritorno d'Ulisse in patria (Monteverdi) 25 Φεβ-24 ΜάρΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Bernd Mottl
Rigoletto (Verdi) 15 Μάρ-12 ΑπρΔΟ: Alain Altinoglu; Π: Katharina Thalbach
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 1 Απρ-7 ΙούνΔΟ: Markus Stenz; Π: Uwe Eric Laufenberg
Border (Vollmer) 13 Απρ-18 ΙούνΔΟ: Fuad Ibrahimov; Π: Elena Tzavara
L'incoronazione di Poppea (Monteverdi) 14-28 ΑπρΔΟ: Konrad Junghänel; Π: Dietrich Hilsdorf
Der fliegende Holländer (Wagner) 4-28 ΜάιΔΟ: Markus Poschner / Andreas Schüller; Π: Dietrich Hilsdorf
Tosca (Puccini) 17 Μάι-17 ΙούνΔΟ: Markus Stenz; Π: Thilo Reinhardt
Aschenputtel (Wolf-Ferrari) 24 Μάι-30 ΙούνΠ: Brigitta Gillessen
Alcina (Handel) 16 Ιούν-7 ΙούλΔΟ: Peter Neumann; Π: Ingo Kerkhof
Vom Fischer und seiner Frau (Hoffmann,I) 23 Ιούν-7 ΙούλΠ: Elena Tzavara
Krefeld, Theater Krefeld  / 
Me and My Girl (Gay) 15 Οκτ-30 ΙούνΔΟ: Kenneth Duryea; Π: Georg Köhl
Joseph Süß (Glanert) 29 Οκτ-16 ΔεκΔΟ: Kenneth Duryea; Π: Jan-Richard Kehl
Die kleine Seejungfrau Rusalka (Dvořák,A) 13 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Karsten Seefing; Π: Ansgar Weigner
Norma (Bellini) 3+ ΔεκΔΟ: Andreas Fellner; Π: Thomas Wünsch
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 31 ΔεκΔΟ: Karsten Seefing; Π: Reinhardt Friese
Der kleine Barbier (Rossini) 19+ ΑπρΔΟ: Karsten Seefing; Π: Ulrich Proschka
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 1 Μάι-21 ΙούνΔΟ: Graham Jackson
Maskarade (Nielsen,C) 12 Μάι-29 ΙούνΔΟ: Graham Jackson; Π: Aron Stiehl
Leipzig, Oper Leipzig  / 
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 9 Σεπτ-15 ΑπρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Peter Konwitschny
La traviata (Verdi) 11 Σεπτ-30 ΙούνΔΟ: William Lacey; Π: Andreas Homoki
Die arabische Prinzessin (Arriaga) 18 Σεπτ-16 ΔεκΔΟ: Friedrich Suckel / William Lacey / Robin Engelen; Π: Lotte de Beer
Der Rosenkavalier (Strauss) 24 Σεπτ-19 ΦεβΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Alfred Kirchner
Der Türke in Italien (Rossini) 28 Σεπτ-16 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall; Π: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 15 Οκτ-23 ΙούνΔΟ: Anthony Bramall; Π: Michiel Dijkema
Deutsches Miserere (Dessau) 22-31 ΟκτΔΟ: Alejo Pérez; Π: Dietrich W Hilsdorf
Siegfried (concert) (Wagner) 16-19 ΝοέμΔΟ: Ulf Schirmer
La bohème (Puccini) 26 Νοέμ-25 ΔεκΔΟ: Matthias Foremny / William Lacey; Π: Peter Konwitschny
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 3-30 ΔεκΔΟ: Ulf Schirmer / William Lacey; Π: Birgit Eckenweber
Macbeth (Verdi) 10 Δεκ-27 ΑπρΔΟ: Ulf Schirmer / William Lacey; Π: Peter Konwitschny
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Δεκ-20 ΜάιΔΟ: Matthias Foremny / Karl-Heinz Müller / William Lacey; Π: Ralf Nürnberger
Così fan tutte (Mozart) 22 Δεκ-6 ΙούλΔΟ: Anthony Bramall; Π: Peter Konwitschny
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 8 Ιαν-9 ΑπρΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Jochen Biganzoli
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 14 Ιαν-7 ΑπρΔΟ: William Lacey; Π: Claus Guth
Die Liebe zu drei Orangen (Prokofiev) 29 Ιαν-3 ΙούνΔΟ: Roland Kluttig; Π: Wolfgang Engel
Das schlaue Füchslein (Janáček) 25 Φεβ-29 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny / William Lacey; Π: Lotte de Beer
Iphigenie in Aulis (Gluck) 16 Μάρ-9 ΙούνΔΟ: Matthias Foremny; Π: Peter Konwitschny
Alkestis (Gluck) 17 Μάρ-8 ΙούνΠ: Peter Konwitschny
Parsifal (Wagner) 24 Μάρ-6 ΑπρΔΟ: Ulf Schirmer; Π: Roland Aeschlimann
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Απρ-19 ΜάιΔΟ: Ulf Schirmer / William Lacey; Π: Tobias Kratzer
Papageno und die Zauberflote (Mozart) 14-15 ΜάιΔΟ: Friedrich Suckel; Π: Gundula Nowack
Der Schauspieldirektor (Mozart) 2-17 Ιούν
Prima la musica, poi le parole (=) 2-17 Ιούν
Leverkusen, Bayer Kultur  / 
La finta giardiniera (Anfossi) 4 ΝοέμΔΟ: Werner Ehrhardt
Lubeck, Theater Lübeck  / 
La traviata (Verdi) 9 Οκτ-6 ΜάιΔΟ: Gianluca Martinenghi; Π: Gregor Lütje
Der Rosenkavalier (Strauss) 4 Σεπτ-11 ΦεβΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Anthony Pilavachi
Die lustige Witwe (Lehár) 14 Οκτ-14 ΙούνΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Michael Wallner
Der Vampyr (Marschner) 16 Οκτ-22 ΝοέμΔΟ: Carl Augustin; Π: Sascha Mink
Carmen (Bizet) 20 Οκτ-10 ΜάρΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Alberto Triola
My Fair Lady (Loewe) 18 Νοέμ-2 ΙούνΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Jürgen Pöckel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 10 Δεκ-8 ΙανΔΟ: Philippe Bach; Π: Herbert Adler
Cavalleria rusticana (Mascagni) 13 Ιαν-15 ΙούνΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Rosetta Cucchi
La vida breve (Falla) 13 Ιαν-15 ΙούνΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Rosetta Cucchi
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 28 Ιαν-25 ΜάρΠ: Carl Augustin
Anatevka (Bock) 8 Φεβ-16 ΜάιΔΟ: Ludwig Pflanz; Π: Jürgen Pöckel
Das Geheime Konigreich (Krenek) 2 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Anton Marik; Π: Franco Ripa di Meana
Der Ring des Polykrates (Korngold) 2 Μάρ-15 ΙούνΔΟ: Anton Marik; Π: Franco Ripa di Meana
Madama Butterfly (Puccini) 23 Μάρ-25 ΜάιΔΟ: NN; Π: Jürgen Pöckel
Turandot (Puccini) 24 Μάρ-26 ΜάιΔΟ: Philippe Bach; Π: Wolfgang Quetes
Tosca (Puccini) 25 Μάρ-27 ΜάιΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Jakob Peters-Messer
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 27 Απρ-14 ΙούνΔΟ: NN; Π: Wolf Widder
Salome (Strauss) 19-23 ΜάιΔΟ: Roman Brogli-Sacher; Π: Roman Brogli-Sacher
Luneburg, Theater Lüneburg  / 
Tosca (Puccini) 24 Σεπτ-25 ΔεκΔΟ: Urs-Michael Theus; Π: Hajo Fouquet
Orpheus und Eurydike (Gluck) 1 Οκτ-25 ΝοέμΔΟ: Kathy Nierenz / Daniel Stickan; Π: Friedrich von Mansberg
My Fair Lady (Loewe) 13 Οκτ-17 ΦεβΔΟ: Nezih Seckin; Π: Hajo Fouquet
Ein Käfig voller Narren (Herman) 19 Νοέμ-20 ΙούνΔΟ: Nezih Seckin; Π: Klaus Seiffert
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 15 Δεκ-7 ΑπρΔΟ: Deborah Coombe; Π: Hajo Fouquet / Oliver Hennes
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Δεκ-26 ΙανΔΟ: Nezih Seckin; Π: Friedrich von Mansberg
Don Giovanni (Mozart) 3 Μάρ-30 ΜάιΔΟ: Urs-Michael Theus; Π: Hajo Fouquet
Die Fledermaus (Strauss,J) 16-24 ΙούνΔΟ: Nezih Seckin; Π: Iris Gerath
Magdeburg, Theater Magdeburg  / 
Aschenputtel (Rossini) 17 Σεπτ-22 ΙανΔΟ: Michael Balke / Pawel Poplawski; Π: Anette Leistenschneider
My Fair Lady (Loewe) 18 Σεπτ-23 ΟκτΔΟ: Martin Wagner; Π: Nico Rabenald
Der Freischütz (Weber) 2 Οκτ-18 ΔεκΔΟ: Kimbo Ishii-Eto; Π: Aniara Amos
Jenůfa (Janáček) 22 Οκτ-25 ΝοέμΔΟ: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Π: Cornelia Crombholz
Sunset Boulevard (Lloyd Webber) 13 Νοέμ-21 ΑπρΔΟ: Rainer Roos; Π: Stefan Huber
Die Fledermaus (Strauss,J) 3 Δεκ-17 ΦεβΔΟ: Johannes Stert; Π: Aron Stiehl
Hello, Dolly! (Herman) 12 Νοέμ-26 ΜάιΔΟ: Kimbo Ishii-Eto / Pawel Poplawski; Π: Leonard Prinsloo
Madame Butterfly (Puccini) 21 Ιαν-28 ΜάιΔΟ: Kimbo Ishii-Eto; Π: Olivia Fuchs
Die Dreigroschenoper (Weill) 10 Φεβ-11 ΜάιΔΟ: Maria Hinze; Π: Jan Jochymski
La traviata (Verdi) 25 Φεβ-25 ΜάιΔΟ: Michael Balke; Π: Stephen Lawless
Miriways (Telemann) 10-17 ΜάρΔΟ: Michi Gaigg; Π: Jakob Peters-Messer
Hoffmanns Erzählungen (Offenbach) 18 Μάρ-10 ΙούνΔΟ: Kimbo Ishii-Eto; Π: Christian von Götz
The Io Passion (Birtwistle) 7+ ΑπρΔΟ: NN; Π: Oliver Klöter
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Μάι-20 ΙούνΔΟ: Michael Balke; Π: Karen Stone
Mainz, Staatstheater Mainz  / 
Tristan und Isolde (Wagner) 17 Σεπτ-22 ΟκτΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Tilman Knabe
Idomeneo re di Creta (Mozart) 21 Σεπτ-30 ΟκτΔΟ: Andreas Hotz; Π: Vera Nemirova
The Rape of Lucretia (Britten) 15 Οκτ-4 ΜάρΔΟ: Clemens Heil; Π: Freo Majer
Eva (Lehár) 10 Νοέμ-12 ΙούνΔΟ: Sebastian Hernandez-Laverny; Π: Cordula Däuper
My Fair Lady (Loewe) 11+ ΔεκΔΟ: Sebastian Hernandez-Laverny; Π: Søren Schuhmacher
Un ballo in maschera (Verdi) 14 Ιαν-29 ΑπρΔΟ: Andreas Hotz; Π: Tatjana Gürbaca
Le grand macabre (Ligeti) 17 Μάρ-13 ΜάιΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Lorenzo Fioroni
Il primo omicidio (Scarlatti,A) 4 Μάι-19 ΙούνΔΟ: Ralf Otto; Π: Tatjana Gürbaca
Così fan tutte (Mozart) 2-28 ΙούνΔΟ: NN; Π: Johannes Schütz
Mannheim, Nationaltheater Mannheim  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 21 Σεπτ-21 ΙανΔΟ: Dan Ettinger; Π: Joachim Schlömer
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 23 Σεπτ-26 ΙανΔΟ: Dan Ettinger; Π: Regula Gerber
My Fair Lady (Loewe) 27 Σεπτ-31 ΔεκΔΟ: Joseph Trafton; Π: Helmut Baumann / Jürg Burth
La Gioconda (concert) (Ponchielli) 9 Οκτ-10 ΜάρΔΟ: Joseph Trafton
Das Rheingold (Wagner) 28 Οκτ-6 ΙανΔΟ: Dan Ettinger; Π: Achim Freyer
Come together on Abbey Road (Gerlitz) 3 Νοέμ-5 ΙανΔΟ: Christiaan Crans; Π: Carsten Gerlitz
Samson et Dalila (concert) (Saint-Saëns) 6 Νοέμ-14 ΑπρΔΟ: Alois Seidlmeier
Die Fledermaus (Strauss,J) 11 Νοέμ-3 ΔεκΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Friedrich Meyer-Oertel
Turandot (Puccini) 24 Νοέμ-13 ΙανΔΟ: Dan Ettinger; Π: Regula Gerber
La bohème (Puccini) 27 Νοέμ-27 ΔεκΠ: Friedrich Meyer-Oertel
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 4-29 ΔεκΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Wolfgang Blum
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 9 Δεκ-21 ΙούλΔΟ: Joseph Trafton; Π: Christian Pade
Pagliacci (Leoncavallo) 22 Δεκ-26 ΦεβΔΟ: Joseph Trafton; Π: Roland Velte
Cavalleria rusticana (Mascagni) 22 Δεκ-26 ΦεβΔΟ: Joseph Trafton; Π: Roland Velte
Amadis de Gaule (Bach,JC) 3-28 ΙανΔΟ: Joseph Trafton; Π: Nicolas Brieger
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 8-22 ΙανΔΟ: Alois Seidlmeier; Π: Monique Wagemakers
Montezuma, Fallender Adler (Lang,B) 12-20 ΙανΔΟ: Joseph Trafton; Π: Peter Missotten
Die Walküre (Wagner) 25 Μάρ-24 ΙούνΔΟ: Dan Ettinger; Π: Achim Freyer
Parsifal (Wagner) 6-7 ΑπρΔΟ: Erich Wächter; Π: Hans Schüler
L'elisir d'amore (Donizetti) 4 Μάι-3 ΙούνΠ: Andrea Schwalbach
The Outcast (Neuwirth) 25 Μάι-16 ΙούλΔΟ: Johannes Kalitzke; Π: Michael Simon
Temistocle (Bach,JC) 6-20 ΙούλΔΟ: Reinhard Goebel; Π: Günter Krämer
Meiningen, Das Meininger Theater  / 
Der Wildschütz (Lortzing) 5 ΑύγΔΟ: Sierd Quarré; Π: Dominik Wilgenbus
Rienzi, der letzte der Tribunen (Wagner) 6-20 ΑύγΔΟ: Philippe Bach; Π: Wolfgang Gratschmaier
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 9 Σεπτ-13 ΝοέμΔΟ: Alexander Steinitz; Π: Georg Blüml
Das Liebesverbot (Wagner) 10 Δεκ-6 ΙούλΔΟ: Philippe Bach / Alexander Steinitz / Elisa Gogou; Π: Ansgar Haag
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 27 Ιαν-14 ΑπρΔΟ: Elisa Gogou; Π: Rudolf Frey
Tannhäuser (Wagner) 4 Μάρ-1 ΙούλΔΟ: Philippe Bach / Hans Urbanek; Π: Ansgar Haag
Ein Maskenball (Verdi) 20 Απρ-8 ΙούλΔΟ: Alexander Steinitz / Elisa Gogou; Π: Ansgar Haag
The Rape of Lucretia (Britten) 7+ ΙούνΔΟ: Philippe Bach / Alexander Steinitz; Π: Ansgar Haag
Mönchengladbach, Theater Mönchengladbach  / 
Le nozze di Figaro (Mozart) 1 Οκτ-13 ΑπρΔΟ: Graham Jackson; Π: Kobie van Rensburg
Der Ring an 1 Abend (Wagner) 8 ΟκτΔΟ: Graham Jackson
Die Comedian Harmonists (Wittenbrink) 21+ ΝοέμΔΟ: Karsten Seefing; Π: Reinhardt Friese
Heute Abend: Lola Blau (Kreisler,G) 27+ ΝοέμΔΟ: Karsten Seefing; Π: Jürgen Pöckel
Don Carlos (Verdi) 21+ ΙανΔΟ: Graham Jackson / Hsiao-Lin Liao; Π: François De Carpentries
Die Fledermaus (Strauss,J) 25+ ΦεβΔΟ: Andreas Fellner; Π: Reinhardt Friese
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 17+ ΜάρΔΟ: Graham Jackson; Π: Ansgar Weigner
München, Bayerische Staatsoper  / 
Roberto Devereux (Donizetti) 23 Σεπτ-13 ΦεβΔΟ: Friedrich Haider; Π: Christof Loy
Lohengrin (Wagner) 25 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Kent Nagano; Π: Richard Jones
Ariadne auf Naxos (Strauss) 5-10 ΟκτΔΟ: Kent Nagano; Π: Robert Carsen
Carmen (Bizet) 9-21 ΟκτΔΟ: Dan Ettinger; Π: Lina Wertmüller(original)
Der Rosenkavalier (Strauss) 23 Οκτ-1 ΝοέμΔΟ: Leif Segerstam; Π: Otto Schenk(original)
Tosca (Puccini) 30 Οκτ-8 ΝοέμΔΟ: Asher Fisch / Marco Armiliato; Π: Luc Bondy
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 31 Οκτ-25 ΝοέμΔΟ: Constantinos Carydis; Π: Richard Jones
Der Zwerg (Zemlinsky) 6-20 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 6-20 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Grzegorz Jarzyna
L'Enfant et les sortilèges (Ravel) 11-18 ΝοέμΠ: Grzegorz Jarzyna
Così fan tutte (Mozart) 15 Νοέμ-24 ΙούνΔΟ: Mark Wigglesworth; Π: Dieter Dorn
Fidelio (Beethoven) 27 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Zubin Mehta; Π: Calixto Bieito
Turandot (Puccini) 3 Δεκ-21 ΑπρΔΟ: Zubin Mehta; Π: Carlus Padrissa, La Fura dels Baus
La bohème (Puccini) 18-26 ΔεκΔΟ: Dan Ettinger; Π: Otto Schenk
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 25-26 ΔεκΔΟ: Asher Fisch; Π: Herbert List
Die Zauberflöte (Mozart) 27 Δεκ-1 ΙανΔΟ: Asher Fisch; Π: August Everding
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Δεκ-7 ΙανΔΟ: Dan Ettinger; Π: David Bösch
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 ΔεκΔΟ: Paolo Carignani; Π: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Der fliegende Holländer (Wagner) 5-11 ΙανΔΟ: Kazushi Ono; Π: Peter Konwitschny
Die Entführung aus dem Serail (Mozart) 14-21 ΙανΔΟ: Ivor Bolton; Π: Martin Duncan
Don Carlos (Verdi) 15-29 ΙανΔΟ: Asher Fisch; Π: Jürgen Rose
Das Rheingold (Wagner) 4-12 ΦεβΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
La traviata (Verdi) 14-26 ΦεβΔΟ: Henrik Nánási; Π: Günter Krämer
Madama Butterfly (Puccini) 18 Φεβ-1 ΜάρΔΟ: Stefano Ranzani; Π: Wolf Busse
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 4-13 ΜάρΔΟ: Karel Mark Chichon; Π: Ferruccio Soleri
Die Walküre (Wagner) 11 Μάρ-24 ΑπρΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Macbeth (Verdi) 14-23 ΜάρΔΟ: Teodor Currentzis; Π: Martin Kušej
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21-28 ΜάρΔΟ: Pietari Inkinen; Π: Krzysztof Warlikowski
Otello (Verdi) 31 Μάρ-10 ΑπρΔΟ: Karel Mark Chichon; Π: Francesca Zambello
Parsifal (Wagner) 5-8 ΑπρΔΟ: Kent Nagano; Π: Peter Konwitschny
Luisa Miller (Verdi) 15 Απρ-5 ΜάιΔΟ: Paolo Carignani; Π: Claus Guth
Le nozze di Figaro (Mozart) 3-13 ΜάιΠ: Dieter Dorn
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 12-26 ΜάιΔΟ: Yves Abel; Π: Vincent Boussard
Siegfried (Wagner) 27 Μάι-3 ΙούνΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
La cenerentola (Rossini) 29 Μάι-10 ΙούνΔΟ: Antonello Allemandi; Π: Grischa Asagaroff
Wozzeck (Berg) 1-9 ΙούνΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Götterdämmerung (Wagner) 30 ΙούνΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Tannhäuser (Wagner) 23 Σεπτ-2 ΟκτΔΟ: Kent Nagano; Π: David Alden(original), Natascha Ursuliak(revival)
Fidelio (Beethoven) 30 Σεπτ-30 ΟκτΔΟ: Eivind Gullberg Jensen; Π: Calixto Bieito
Tosca (Puccini) 7-25 ΟκτΔΟ: Carlo Montanaro; Π: Luc Bondy
Babylon (Widmann) 27 Οκτ-10 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Carlus Padrissa
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 28 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Kent Nagano; Π: Dmitri Tcherniakov
Rusalka (Dvořák,A) 5-16 ΝοέμΔΟ: Mikhail Tatarnikov; Π: Martin Kušej
Lohengrin (Wagner) 11-18 ΝοέμΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Richard Jones
Turandot (Puccini) 22 Νοέμ-1 ΔεκΔΟ: Marco Armiliato; Π: Carlus Padrissa
Die Zauberflöte (Mozart) 24 Νοέμ-8 ΔεκΔΟ: Asher Fisch; Π: August Everding(original), Helmut Lehberger(revival)
La bohème (Puccini) 6-14 ΔεκΔΟ: Paolo Carignani; Π: Otto Schenk
Rigoletto (Verdi) 15-30 ΔεκΔΟ: Marco Armiliato; Π: Árpád Schilling
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16-22 ΔεκΔΟ: Kazushi Ono; Π: Herbert List
Aida (Verdi) 23 Δεκ-4 ΙανΔΟ: Paolo Carignani; Π: Christof Nel
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 ΔεκΔΟ: Paolo Carignani; Π: Leander Haußmann(original), Helmut Lehberger(revival)
Das Rheingold (Wagner) 5-23 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Die Walküre (Wagner) 6-24 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Siegfried (Wagner) 9-25 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Lucrezia Borgia (Donizetti) 10-20 ΙανΔΟ: Paolo Arrivabeni; Π: Christof Loy
Götterdämmerung (Wagner) 13-27 ΙανΔΟ: Kent Nagano; Π: Andreas Kriegenburg
Madama Butterfly (Puccini) 14-19 ΙανΔΟ: Manlio Benzi; Π: Wolf Busse
Carmen (Bizet) 29 Ιαν-6 ΦεβΔΟ: Asher Fisch; Π: Lina Wertmüller
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 9-16 ΦεβΔΟ: Riccardo Frizza; Π: Ferruccio Soleri
Boris Godunow (Musorgsky) 13 Φεβ-2 ΜάρΔΟ: Kent Nagano; Π: Calixto Bieito
I Capuleti e i Montecchi (Bellini) 18-24 ΦεβΔΟ: Yves Abel; Π: Vincent Boussard
Tristan und Isolde (Wagner) 3-10 ΜάρΔΟ: Kent Nagano; Π: Peter Konwitschny
Jenůfa (Janáček) 6-16 ΜάρΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Barbara Frey
Ariadne auf Naxos (Strauss) 17-25 ΜάρΔΟ: Lothar Koenigs; Π: Robert Carsen
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 24 Μάρ-4 ΑπρΔΟ: Tomáš Hanus; Π: Richard Jones
Parsifal (Wagner) 28-31 ΜάρΔΟ: Kent Nagano; Π: Peter Konwitschny
Otello (Verdi) 6-13 ΑπρΔΟ: Paolo Carignani; Π: Francesca Zambello
Der fliegende Holländer (Wagner) 14-20 ΑπρΔΟ: Asher Fisch; Π: Peter Konwitschny
L'elisir d'amore (Donizetti) 30 Απρ-4 ΜάιΔΟ: Leo Hussain; Π: David Bösch
Don Giovanni (Mozart) 3-12 ΜάιΔΟ: Adam Fischer; Π: Stephan Kimmig
Elegie für junge Liebende (Henze) 3-9 ΜάιΠ: Christiane Pohle
Macbeth (Verdi) 5-17 ΜάιΔΟ: Massimo Zanetti; Π: Martin Kušej
Les contes d'Hoffmann (Offenbach) 18 Μάι-8 ΙούνΔΟ: Emmanuel Villaume; Π: Richard Jones
La traviata (Verdi) 20-30 ΜάιΔΟ: Dan Ettinger; Π: Günter Krämer
Simon Boccanegra (Verdi) 3-15 ΙούνΔΟ: Bertrand de Billy; Π: Dmitri Tcherniakov
München, Staatstheater am Gärtnerplatz  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 18 Σεπτ-8 ΙούνΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Rosamund Gilmore
Die Fledermaus (Strauss,J) 22 Σεπτ-21 ΑπρΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Ulrich Peters
Der geduldige Sokrates (Telemann) 24 Σεπτ-29 ΟκτΔΟ: Jörn Hinnerk Andresen; Π: Axel Köhler
Die verkaufte Braut (Smetana) 1 Οκτ-8 ΦεβΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Peter Baumgardt
Die Liebe zu den drei Orangen (Prokofiev) 16 Οκτ-10 ΔεκΔΟ: Oleg Ptashnikov; Π: Immo Karaman
Die Omama im Apfelbaum (Naske) 6 Νοέμ-7 ΑπρΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Holger Seitz
Der Mikado (Sullivan) 19 Νοέμ-2 ΑπρΔΟ: Benjamin Reiners; Π: Holger Seitz
La traviata (Verdi) 23 Νοέμ-27 ΙανΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Ana Haffter(original)
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 30 Νοέμ-2 ΙανΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Peter Kertz(original)
Der Freischütz (Weber) 4 Δεκ-19 ΦεβΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Beverly Blankenship
Der Untergang des Hauses Usher (Glass) 15 Δεκ-25 ΜάρΔΟ: Oleg Ptashnikov; Π: Carlos Wagner
La cage aux folles (Herman) 22 Δεκ-20 ΑπρΔΟ: Henning Kussel; Π: Helmut Baumann
L'italiana in Algeri (Rossini) 19 Ιαν-9 ΑπρΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Thomas Enzinger
Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny (Weill) 28 Ιαν-24 ΜάρΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Thomas Schulte-Michels
Joseph Süß (Glanert) 3 Μάρ-19 ΑπρΔΟ: Roger Epple; Π: Guy Montavon
Heimatlos (Kverndokk) 18-27 ΜάρΔΟ: Liviu Petcu; Π: Holger Seitz
Falstaff (Verdi) 18 Μάι-4 ΙούνΔΟ: Lukas Beikircher; Π: Ulrich Peters
Das schlaue Füchslein (Janáček) 19-30 ΙούνΔΟ: Andreas Kowalewitz; Π: Rosamund Gilmore
Münster, Städtische Bühnen Münster  / 
Die Heimkehr des Odysseus (Monteverdi) 25 Σεπτ-23 ΟκτΔΟ: Christoph Spering; Π: Andreas Baesler
La traviata (Verdi) 30 Οκτ-7 ΑπρΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Axel Kresin
Die Fledermaus (Strauss,J) 17+ ΔεκΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Wolfgang Quetes
Die Banditen (Offenbach) 29 Ιαν-22 ΜάιΔΟ: Thorsten Schmid-Kapfenburg; Π: Wolfgang Quetes
Peter Grimes (Britten) 25 Μάρ-2 ΙούνΔΟ: Fabrizio Ventura; Π: Andreas Baesler
Romeo und Julia (Gounod) 29 Απρ-6 ΙούλΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Igor Folwill
Nabucco (Verdi) 9 Απρ-28 ΜάιΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Ansgar Haag
Oberon (Weber) 17+ ΙούνΔΟ: Hendrik Vestmann; Π: Wolfgang Quetes
Neustrelitz, Landestheater Mecklenburg  / 
Ein Käfig voller Narren (Herman) 17 Σεπτ-17 ΔεκΔΟ: Frank Obermair; Π: Reinhardt Friese
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 1 Οκτ-22 ΔεκΔΟ: Romely Pfund; Π: Manfred Straube
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 7 Οκτ-4 ΝοέμΔΟ: Romely Pfund; Π: Susanne Knapp
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 30 Οκτ-20 ΔεκΔΟ: Frank Obermair; Π: Jürgen Pöckel
Cinderella passt was nicht (Zaufke) 10 Νοέμ-22 ΔεκΔΟ: Frank Obermair; Π: Stefan Haufe
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 25 Νοέμ-26 ΔεκΔΟ: Frank Obermair; Π: Wolfgang Dosch
La bohème (Puccini) 16 Δεκ-8 ΙανΔΟ: Romely Pfund; Π: Igor Folwill
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 21 Ιαν-19 ΑπρΔΟ: Romely Pfund; Π: Ansgar Weigner
Rigoletto (Verdi) 24 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Romely Pfund; Π: Igor Folwill
Evita (Lloyd Webber) 5 Μάι-1 ΙούνΔΟ: Frank Obermair; Π: Reinhardt Friese
Der Bettelstudent (Millocker) 22 Ιούν-15 Ιούλ
Nürnberg, Staatstheater Nürnberg  / 
Carmen (Bizet) 2 Οκτ-22 ΝοέμΔΟ: Marc Tardue; Π: Laurent Laffargue
Die Meistersinger von Nürnberg (Wagner) 15 Οκτ-7 ΙανΔΟ: Marcus Bosch; Π: David Mouchtar-Samorai
Tosca (Puccini) 21 Οκτ-2 ΔεκΔΟ: Christof Prick; Π: Jens-Daniel Herzog
My Fair Lady (Loewe) 12 Νοέμ-14 ΙούλΔΟ: Gábor Káli; Π: Thomas Enzinger
Die Zauberflöte (Mozart) 25 Νοέμ-12 ΙανΔΟ: Christof Prick / Andreas Paetzold; Π: Laura Scozzi
Il corsaro (Verdi) 16 Δεκ-19 ΦεβΔΟ: Guido Johannes Rumstadt
La traviata (Verdi) 28 Ιαν-13 ΙούλΔΟ: Marcus Bosch; Π: Peter Konwitschny
Der fliegende Holländer (Wagner) 8 Φεβ-16 ΑπρΔΟ: Marcus Bosch; Π: Helen Malkowsky
Armide (Gluck) 26+ ΦεβΔΟ: Christian Hutter; Π: Ulrich Proschka
Guillaume Tell (Rossini) 3 Μάρ-26 ΙούνΔΟ: Guido Johannes Rumstadt; Π: Elisabeth Stöppler
Elektra (Strauss) 31 Μάρ-25 ΙούλΔΟ: Marcus Bosch; Π: Georg Schmiedleitner
Il viaggio a Reims (Rossini) 5 Μάι-9 ΙούνΔΟ: Philipp Pointner / Sebastian Kennerknecht; Π: Laura Scozzi
Vec Makropulos (Janáček) 26 Μάι-16 ΙούλΔΟ: Philipp Pointner; Π: Robert Carsen
La fille du régiment (Donizetti) 16 Ιούν-15 ΙούλΔΟ: Gábor Káli; Π: Andreas Baesler
Oldenburg, Oldenburgische Staatstheater  / 
Die Zauberflöte (Mozart) 1-27 ΟκτΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Niklaus Helbling
Aida (Verdi) 12+ ΟκτΔΟ: Roger Epple; Π: Nina Gühlstorff
Fräulein Julie (Bibalo) 17+ ΝοέμΔΟ: Johannes Stert; Π: William Robertson
Geisterritter (Reynolds) 27+ ΝοέμΔΟ: NN; Π: K D Schmidt
La bohème (Puccini) 22+ ΙανΔΟ: Johannes Stert; Π: Lorenzo Fioroni
Katja Kabanova (Janáček) 10 ΜάρΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Lydia Steier
Faust (Gounod) 18+ ΜάρΔΟ: Thomas Dorsch; Π: Elisabeth Stöppler
Die Versuchung des Heiligen Antonius (Kreppein) 8+ ΜάιΔΟ: Yordan Kamdzhalov / Barbara Kler; Π: Anisha Bondy, Reyna Bruns, Alexander Fahima
Saul (Handel) 3+ ΙούνΔΟ: Andreas Spering; Π: Lydia Steier
OPERation X (Kampe) 5+ ΙούλΔΟ: NN; Π: Alexander Müller-Elmau
Osnabruck, Stadttheater Osnabrück  / 
Anything Goes (Porter) 20 Σεπτ-14 ΔεκΔΟ: Till Drömann; Π: Holger Hauer
Don Giovanni (Mozart) 8 Οκτ-6 ΑπρΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Walter Sutcliffe
Il barbiere di Siviglia (Rossini) 15 Οκτ-2 ΦεβΔΟ: Daniel Inbal; Π: Nadja Loschky
Der Graf von Luxemburg (Lehár) 26 Νοέμ-13 ΑπρΔΟ: Daniel Inbal; Π: Marcel Keller
Simplicius Simplicissimus (Hartmann) 14 Ιαν-5 ΜάιΔΟ: Hermann Bäumer; Π: Jochen Biganzoli
Aida (Verdi) 3 Μάρ-26 ΙούνΔΟ: Daniel Inbal; Π: Yona Kim
Anatevka (Bock) 28 Απρ-4 ΙούλΔΟ: Till Drömann; Π: Adriana Altaras
Sieg der Schönheit (Telemann) 9 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: NN; Π: Markus Bothe
Pforzheim, Theater Pforzheim  / 
La traviata (Verdi) 24 Σεπτ-2 ΦεβΔΟ: Markus Huber; Π: Bettina Lell
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 12 Νοέμ-11 ΜάρΠ: Wolf Widder
Die Fledermaus (Strauss,J) 31 Δεκ-18 ΜάιΔΟ: Markus Huber; Π: Wolf Widder
Carmen (Bizet) 3 Μάρ-20 ΙούνΔΟ: Martin Hannus; Π: Bettina Lell
Der Vetter aus Dingsda (Künneke) 20 Απρ-7 ΙούλΔΟ: Tobias Leppert; Π: Bettina Lell
Wozzeck (Berg) 2 Ιούν-4 ΙούλΔΟ: Markus Huber; Π: Wolf Widder
Plauen, Theater Plauen-Zwickau  / 
Sweet Charity (Coleman) 17 Σεπτ-17 ΜάρΔΟ: Tobias Engeli; Π: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 9-16 ΟκτΔΟ: André Cipowicz; Π: Axel Stöcker
Tosca (Puccini) 7 Ιαν-5 ΜάιΔΟ: Lutz de Veer; Π: Roland May
Radebeul, Landesbühnen Sachsen  / 
Fidelio (Beethoven) 3-25 ΣεπτΔΟ: Michele Carulli/ Hee-Chuhn Choi / Hans-Peter Preu; Π: Horst Otto Kupich
La bohème (Puccini) 8 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Michele Carulli; Π: Horst Otto Kupich
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 21 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Michele Carulli; Π: Therese Schmidt
Faust (Spohr) 4-17 ΝοέμΔΟ: Michele Carulli; Π: Horst Otto Kupich
Die lustigen Weiber von Windsor (Nicolai) 18 Μάρ-18 Μάι
Regensburg, Theater Regensburg  / 
Turandot (Puccini) 24 Σεπτ-28 ΔεκΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Wolfgang Quetes
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Οκτ-19 ΙούνΔΟ: Arne Willimczik; Π: Olaf Schmidt
La traviata (Verdi) 5 Νοέμ-17 ΜάρΔΟ: Philip van Buren; Π: Arila Siegert
Hexe Hillary geht in die Oper (Lund) 13 Νοέμ-16 ΑπρΠ: Doris Buske
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 16 Δεκ-22 ΜάιΔΟ: Philip van Buren; Π: Christina Schmidt
Carmina Burana (Orff) 6 Ιαν-25 ΜάιΠ: Olaf Schmidt
Elektra (Strauss) 5 Φεβ-27 ΙούνΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Kay Metzger
Evita (Lloyd Webber) 26 Φεβ-21 ΜάιΔΟ: Philip van Buren; Π: Philipp Kochheim
Falstaff (Verdi) 18 Μάι-19 ΙούλΔΟ: Tetsuro Ban; Π: Ernö Weil
Rostock, Volkstheater Rostock  / 
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 11 Νοέμ-8 ΙανΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Rainer Wenke
The Fairy Queen (Purcell) 24 Νοέμ-2 ΦεβΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Alexander Herrmann
La bohème (Puccini) 11 Δεκ-8 ΜάρΔΟ: Florian Krumpöck; Π: Babette Bartz
Die Zauberflöte (Mozart) 8 Δεκ-14 ΑπρΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Babette Bartz
La fille du régiment (Donizetti) 14 Ιαν-12 ΑπρΔΟ: Peter Leonard; Π: Mirko Bott
Die lustige Witwe (Lehár) 24 Φεβ-18 ΜάρΔΟ: Peter Leonard; Π: Mirko Bott
Rigoletto (Verdi) 14+ ΑπρΔΟ: Niklas Willén; Π: Babette Bartz
My Fair Lady (Loewe) 9-11 ΜάιΔΟ: Manfred Hermann Lehner; Π: Babette Bartz
Europeras (Cage) 18+ ΜάιΔΟ: Michael Weiger
Saarbrucken, Saarländisches Staatstheater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 10 Σεπτ-29 ΙανΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Dagmar Schlingmann
Turandot (Puccini) 17 Σεπτ-16 ΟκτΔΟ: Andreas Wolf; Π: Dominik Neuner
Die Zauberflöte (Mozart) 23 Οκτ-9 ΔεκΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Andreas Gergen
Ariadne auf Naxos (Strauss) 3 Δεκ-28 ΜάρΔΟ: Andreas Wolf; Π: Michael Talke
Romeo und Julia (concert) (Bellini) 20 Ιαν-21 ΙούνΔΟ: Thomas Peuschel
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 10 Φεβ-15 ΜάρΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Dagmar Schlingmann
Parsifal (Wagner) 10 Μάρ-6 ΙούνΔΟ: Toshiyuki Kamioka; Π: Olivier Tambosi
Die Eroberung von Mexico (Rihm) 21 Απρ-22 ΜάιΔΟ: Thomas Peuschel; Π: Inga Levant
Eugen Onegin (Tchaikovsky) 2 Ιούν-1 ΙούλΔΟ: Andreas Wolf; Π: Immo Karaman
Schwerin, Mecklenburgisches Staatstheater  / 
Lucia di Lammermoor (Donizetti) 10 Σεπτ-18 ΑπρΔΟ: Matthias Foremny / Martin Schelhaas; Π: Arturo Gama
Der blonde Eckbert (Weir) 16 Σεπτ-14 ΙανΔΟ: Paolo Bressan; Π: Anke Techentin
Der fliegende Holländer (Wagner) 1 Οκτ-24 ΝοέμΔΟ: Matthias Foremny; Π: Arturo Gama
Der Bettelstudent (Millocker) 16 Οκτ-13 ΙανΔΟ: Daniel Huppert; Π: Andreas Baesler
Così fan tutte (Mozart) 19 Οκτ-24 ΜάρΔΟ: Judith Kubitz / Martin Schelhaas; Π: Arturo Gama
Das Traumfresserchen (Hiller,W) 26 Οκτ-7 ΜάρΔΟ: Martin Schelhaas; Π: Sibylle Krantz
Madama Butterfly (Puccini) 18 Νοέμ-28 ΑπρΔΟ: Daniel Huppert; Π: Arturo Gama
Tannhäuser (Wagner) 20 Ιαν-22 ΑπρΔΟ: Matthias Foremny; Π: Arturo Gama
Anatevka (Bock) 30 Μάρ-29 ΑπρΔΟ: Daniel Huppert; Π: Stefan Haufe
Martha (Flotow) 27 Απρ-17 ΜάιΔΟ: Paolo Bressan; Π: Robert Lehmeier
Der Bajazzo (Leoncavallo) 15 Ιούν-22 ΙούλΔΟ: Matthias Foremny; Π: Peter Lotschak, Bernhard Paul
Stralsund, Theater Vorpommern (Greifswald/ Stralsund/ Putbus)  / 
Die Csárdásfürstin (Kálmán) 1+ ΟκτΔΟ: Egbert Funk; Π: Wolfgang Lachnitt
Eugen Onegin (concert) (Tchaikovsky) 7 ΙανΔΟ: Karl Prokopetz
The Rake's Progress (Stravinsky) 3+ ΜάρΔΟ: Karl Prokopetz; Π: Georg Blüml
Der Wildschütz (Lortzing) 14+ ΑπρΔΟ: Egbert Funk
Idomeneo re di Creta (Mozart) 29+ ΙούνΔΟ: Karl Prokopetz
Stuttgart, Staatstheater Stuttgart  / 
La traviata (Verdi) 18 Σεπτ-23 ΟκτΔΟ: Andrés Orozco-Estrada; Π: Ruth Berghaus
Der fliegende Holländer (Wagner) 21 Σεπτ-16 ΝοέμΔΟ: Simon Hewett / José Luís Gómez Ríos / Timo Handschuh / Titus Engel; Π: Calixto Bieito
Alcina (Handel) 5 Οκτ-2 ΔεκΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fausts Verdammnis (Berlioz) 30 Οκτ-24 ΙανΔΟ: Kwamé Ryan; Π: Andrea Moses
Der Freischütz (Weber) 1 Νοέμ-23 ΑπρΔΟ: Timo Handschuh / Willem Wentzel; Π: Achim Freyer
Orpheus und Eurydike (Gluck) 9 Νοέμ-12 ΦεβΔΟ: Nicholas Kok; Π: Christian Spuck
Pinocchios Abenteuer (Dove) 14 Νοέμ-13 ΔεκΔΟ: Willem Wentzel; Π: Markus Bothe
Norma (Bellini) 9 Δεκ-9 ΑπρΔΟ: Ivan Anguélov; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Figaros Hochzeit (Mozart) 20 Δεκ-6 ΦεβΔΟ: Uwe Sandner; Π: Nigel Lowery
Der Triumph von Zeit und Enttauschung (Handel) 27 Δεκ-14 ΜάρΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Calixto Bieito
Die Nachtwandlerin (Bellini) 22 Ιαν-18 ΜάρΔΟ: Gabriele Ferro; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Fremd (Thomalla) 17 Φεβ-9 ΜάρΔΟ: Johannes Kalitzke; Π: Anna Viebrock, Ludivine Petit
Osud (Janáček) 11 Μάρ-23 ΙούνΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Die glückliche Hand (Schoenberg,A) 11 Μάρ-23 ΙούνΔΟ: Sylvain Cambreling; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Luisa Miller (Verdi) 21 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Giuliano Carella; Π: Markus Dietz
Die Judin (Halevy) 1 Απρ-6 ΜάιΔΟ: Sébastien Rouland; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Dialogues des Carmélites (Poulenc) 7 Απρ-7 ΜάιΔΟ: Marc Soustrot; Π: Thomas Bischoff
Wozzeck (Berg) 12 Μάι-15 ΙούνΔΟ: Michael Schønwandt; Π: Andrea Moses
Elektra (Strauss) 25 Μάι-14 ΙούνΔΟ: Georg Fritzsch; Π: Peter Konwitschny
Die Fledermaus (Strauss,J) 5 Ιούν-5 ΙούλΔΟ: Thomas Rösner; Π: Philipp Stölzl, Mara Kurotschka
Katja Kabanowa (Janáček) 13 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Robert Reimer; Π: Jossi Wieler, Sergio Morabito
Platée (Rameau) 1-13 ΙούλΔΟ: Christian Curnyn; Π: Calixto Bieito, Lydia Steier
Don Giovanni (Mozart) 25+ ΙούλΔΟ: Antony Hermus; Π: Andrea Moses
Trier, Theater Trier  / 
West Side Story (Bernstein) 27 Αύγ-11 ΟκτΔΟ: Victor Puhl; Π: Sven Grützmacher
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 16 Οκτ-6 ΙανΔΟ: Victor Puhl; Π: Nils Cooper
The King and I (Rodgers) 29 Οκτ-26 ΦεβΔΟ: Christoph Jung; Π: Dale Albright
La bohème (Puccini) 28 Ιαν-27 ΑπρΔΟ: Victor Puhl; Π: Benedikt Borrmann
Peter Grimes (Britten) 24 Μάρ-5 ΜάιΔΟ: Victor Puhl; Π: Matthias Kaiser
Don Giovanni (Mozart) 20 Μάι-7 ΙούλΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Thomas Münstermann
Evita (Lloyd Webber) 31+ ΑύγΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Sven Grützmacher
La traviata (Verdi) 13+ ΟκτΔΟ: Victor Puhl; Π: Birgit Scherzer
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 1+ ΔεκΔΟ: Christoph Jung
Gräfin Mariza (Kálmán) 26+ ΙανΔΟ: Valtteri Rauhalammi; Π: Klaus-Dieter Köhler
Die spanische Stunde (Ravel) 30+ ΜάρΔΟ: Victor Puhl; Π: Sven Grützmacher
Die Kluge (Orff) 30+ ΜάρΔΟ: Victor Puhl; Π: Sven Grützmacher
Die verkaufte Braut (Smetana) 1+ ΙούνΔΟ: Valtteri Rauhalammi
Ulm, Ulmer Theater  / 
Madama Butterfly (Puccini) 22 Σεπτ-8 ΔεκΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Die Försterchristl (Jarno) 25 Σεπτ-23 Οκτ
Orpheus in der Unterwelt (Offenbach) 3 Νοέμ-18 ΜάρΔΟ: Nils Schweckendiek; Π: Andreas Von Studnitz
Carmen (Bizet) 22 Δεκ-13 ΜάιΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Ariodante (Handel) 16 Φεβ-8 ΙούλΔΟ: Nils Schweckendiek; Π: Igor Folwill
Sugar (Styne) 22 Μάρ-22 ΙούλΔΟ: Hendrik Haas; Π: Benjamin Künzel
Die Sache Makropulos (Janáček) 19 Απρ-14 ΙούλΔΟ: Timo Handschuh; Π: Matthias Kaiser
Erlöst Albert E. (Stäbler) 14 Ιούν-20 ΙούλΔΟ: Michael Weiger; Π: Andreas von Studnitz
Weimar, Deutsches Nationaltheater und Staatskapelle Weimar  / 
Die Krönung der Poppea (Monteverdi) 4 Σεπτ-17 ΙούνΔΟ: Felix Bender; Π: Cordula Däuper
Die Hochzeit des Figaro (Mozart) 23 Σεπτ-13 ΜάιΔΟ: Stefan Solyom / Felix Bender; Π: Susanne Gauchel
Der Wildschütz (Lortzing) 7 Οκτ-21 ΜάρΔΟ: Martin Hoff; Π: Anthony Pilavachi
Faust (Gounod) 15 Οκτ-11 ΜάιΔΟ: Felix Bender; Π: Karsten Wiegand
Rigoletto (Verdi) 5-19 ΝοέμΔΟ: Stefan Solyom; Π: Karsten Wiegand
Pettersson und Findus (Ramdohr) 18 Νοέμ-24 ΜάρΔΟ: Mathias Mönius / André Kassel; Π: Gabriele Wiesmüller
La traviata (Verdi) 10 Δεκ-18 ΜάιΔΟ: Stefan Solyom / Martin Hoff; Π: Karsten Wiegand
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Δεκ-1 ΙούνΔΟ: Martin Hoff; Π: Lydia Steier
Carmen in einem Akt! (Bizet) 28 Ιαν-10 ΙούνΠ: Valentin Schwarz
Alcina (Handel) 18 Φεβ-2 ΙούνΠ: Corinna von Rad
Arabella (Strauss) 21 Απρ-8 ΙούνΔΟ: Stefan Solyom
Chowanschtschina (Musorgsky) 16 Ιούν-8 ΙούλΔΟ: Martin Hoff; Π: Andrea Moses
Wiesbaden, Hessiches Staatstheater  / 
Fidelio (Beethoven) 10 Σεπτ-26 ΦεβΔΟ: Marc Piollet; Π: Hans Hollmann
Der Barbier von Sevilla (Rossini) 15 Σεπτ-23 ΜάρΔΟ: Marc Piollet / Christoph Stiller; Π: Michiel Dijkema
Tosca (Puccini) 25 Σεπτ-28 ΟκτΔΟ: Wolfgang Ott; Π: Sandra Leupold
Der Vogelhändler (Zeller,C) 8 Οκτ-21 ΜάρΔΟ: Wolfgang Wengenroth; Π: Ansgar Weigner
Die Zauberflöte (Mozart) 16 Οκτ-18 ΝοέμΔΟ: Wolfgang Wengenroth; Π: Cesare Lievi
La bohème (Puccini) 23 Οκτ-6 ΝοέμΔΟ: Wolfgang Ott; Π: Wolfgang Quetes
Turandot (Puccini) 26 Νοέμ-16 ΜάρΔΟ: Wolfgang Ott; Π: Cesare Lievi
Hänsel und Gretel (Humperdinck) 6-23 ΔεκΔΟ: NN; Π: Heinz Peters
My Fair Lady (Loewe) 17 Δεκ-31 ΜάρΔΟ: NN; Π: Iris Gerath-Prein
Simon Boccanegra (Verdi) 28 Ιαν-20 ΜάρΔΟ: Marc Piollet; Π: Dietrich Hilsdorf
Der Rosenkavalier (Strauss) 5 Φεβ-18 ΜάρΔΟ: Marc Piollet; Π: Renate Ackermann
Don Pasquale (Donizetti) 10 Μάρ-27 ΑπρΔΟ: Christoph Stiller; Π: Markus Bothe
Die Fledermaus (Strauss,J) 25 Μάρ-8 ΑπρΔΟ: Christoph Stiller / Wolfgang Wengenroth; Π: Friedrich Meyer-Oertel
Anatevka (Bock) 31 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Joachim Enders; Π: John Dew
Lohengrin (Wagner) 28+ ΑπρΔΟ: Marc Piollet; Π: Kirsten Harms
Wuppertal, Wuppertaler Bühnen  / 
Der fliegende Holländer (Wagner) 18 Σεπτ-26 ΔεκΔΟ: Hilary Griffiths; Π: Jakob Peters-Messer
Die lustige Witwe (Lehár) 15 Οκτ-22 ΜάρΔΟ: Florian Frannek; Π: Pascale-Sabine Chevroton
Falstaff (Verdi) 2 Νοέμ-19 ΦεβΔΟ: Peter Kuhn / Hilary Griffiths; Π: Johannes Weigand
Emil und die Detektive (Schubring) 19-26 ΝοέμΔΟ: Jens Bingert; Π: Lauren Schubbe
La fabbrica illuminata (Nono) 10-18 ΔεκΠ: Markus Höller
Die Gärtnerin aus Liebe (Mozart) 14 Ιαν-13 ΑπρΔΟ: Florian Frannek; Π: Tilman Hecker
Aufstand (Özdiker) 4 Μάρ-8 ΙούνΔΟ: Oliver Stapel; Π: Christian von Treskow
Ali Baba und die 40 Räuber (Ada) 25 Μάρ-29 ΑπρΔΟ: Florian Frannek; Π: Johannes Weigand
Nazim (Say) 1+ ΑπρΔΟ: Ibrahim Yazıcı
Das schlaue Füchslein (Janáček) 12 Μάι-8 ΙούλΔΟ: Hilary Griffiths
Würzburg, Mainfrankentheater Würzburg  / 
L'Africaine (Meyerbeer) 25 Σεπτ-22 ΔεκΔΟ: Enrico Calesso / Andrea Sanguineti; Π: Gregor Horres
Die lustige Witwe (Lehár) 12 Νοέμ-5 ΦεβΔΟ: Andrea Sanguineti; Π: Jürgen Weber
Friederike (Lehár) 14 Ιαν
Der Wildschütz (Lortzing) 11 Φεβ-21 ΙούνΔΟ: Andrea Sanguineti; Π: Deborah Epstein
Venus (Febel) 22 Φεβ-18 ΜάρΔΟ: Alexis Agrafiotis; Π: Reinhard Febel
Gespensterhaus (Febel) 22 Φεβ-18 ΜάρΔΟ: Alexis Agrafiotis; Π: Reinhard Febel
Frida (Febel) 22 Φεβ-18 ΜάρΔΟ: Alexis Agrafiotis; Π: Reinhard Febel
Tristan und Isolde (Wagner) 31 Μάρ-3 ΙούνΔΟ: Enrico Calesso; Π: Hermann Schneider
Orfeo ed Euridice (Gluck) 16 Ιούν-18 ΙούλΔΟ: Enrico Calesso; Π: Bernhard Stengele
Zwickau, Theater Plauen-Zwickau  / 
Tosca (Puccini) 14 Οκτ-27 ΑπρΔΟ: Lutz de Veer; Π: Roland May
Sweet Charity (Coleman) 26 Οκτ-11 ΜάρΔΟ: Tobias Engeli; Π: Frank Alva Buecheler
Die Dreigroschenoper (Weill) 29 Οκτ-8 ΙανΔΟ: André Cipowicz; Π: Axel Stöcker
Ball im Savoy (Abraham) 23 Μάρ-21 ΑπρΔΟ: Tobias Engeli; Π: Wolfgang Dosch